Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 97 Přejít na další stránku   1  
Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.11.2012 16:24 Muž Jirkaass [35] Re: KarlosS
takže je jedno jesli koupím ledku s 5000 K a nebo s 6000 k ..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2012 15:39 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Jirkaass
Po cca 10 dnech nemůžu soudit, ale jednu led jsem dal schválně nad Alternetheru reinecki a vzchopila se mi a má nové rudé listy. Je to ale přidaným světlem navíc, zářivky zůstaly. Jinak teploty barev jsou stejné jako u zářivek, takže v růstu rostlin to nehraje roli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2012 15:01 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Jirkaass
Jirkaass napsal: Jak vám pod tím rostou rostliny ?..
Mám kombináciu T5HO a LED, takže odpoveď "dobre" nie je dôkazom ničoho. Avšak po pridaní LED sa hygrophila polysperma variablis (priamo pod) vyfarbila pekne do ružova asi od polky výšky (cca 25 cm) nádrže, a to už niečo znamená, pretože predtým to nerobila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2012 14:50 Muž Mutagenn [1] - Amerika
Máte někdo zkušenosti s tímto?
www.akva-tera.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2012 14:22 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
Porovnání 150W HQI a 100W LED v jednom akvárku
www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2012 13:15 Muž Jirkaass [35] Re: KarlosS , Re : slavko
Jak vám pod tím rostou rostliny ?..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2012 13:03 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: KarlosS
KarlosS napsal: Rád něco bastlím a testuju.
Myslím, že si rozumieme. Ja som zas cítil potrebu reagovať, aby sa niekto menej znalý neunáhlil...

KarlosS napsal: Teď už to budu řešit jinak, celý komplet se zdrojem, s chlazením a obstojnou krabicí se dá pořídit za 15 USD.
Aj ja by som dnes veci robil inak, volil by som nezakrytú nádrž osvetlenú LED vysoko nad, ale bojím sa, že keby som to zrealizoval teraz (cca 9 mes po nákupe novej nádrže a krytu) tak sa žena so mnou rozvedie ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2012 12:38 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: slavko
Určitě máte pravdu, a ani to nechci zlehčovat, ale zbytečně by to mohlo někoho odradit. Já dal za led, zdroj a reflektor cca 10 USD, tak je mi vcelku jedno jestli bude životnost 20 tis. hodin nebo 40 tis. hodin:-). Rád něco bastlím a testuju:-). Teď už to budu řešit jinak, celý komplet se zdrojem, s chlazením a obstojnou krabicí se dá pořídit za 15 USD.
Dovolím si tvrdit, že 5ks á 10W Led mi osvítí nádrž stejně jako 2 x 39W standartní zářivky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   19.11.2012 07:59 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: Gogi
Tady se můžu jen přidat. Dřív se tohle neřešilo(žářivky nadevše), ale momentálně to bude asi dost populární řešení. Ten přirozený vzhled a estetičnost za to stojí. Do další nádrže už taky připravuju osvětlení s "bodovkama" místo řady
Pro ty co by nevěděli o čem je řeč přikládám příklad - nádrž nasvícena dvěma "stavebními" halogeny
www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2012 22:49 Muž Jirkaass [35]
Furt pročítám WWW aták.. A jesli to chápu. nevím zdalito tak funguje u led diod ale nevidím duvod proč né.. jestli s emýlím tak mě poučtě .. skoro vůbec tomunerozumím..

DOčetl jsem se že když je barevná teplota cca 6000 K je vlnová delka cca 666 nm.. což znamená větší "část" červeného světla ?.. a červené světlo má největší vliv při fotosintéze .. takže www.ebay.com/… při tomto osvětlení by respetivě kytky měli "dobře" růst ?

Chtěl bych se zeptat jaký vliv má na rostliny "daylight " a "warm light " má to náký vliv ? nebo je to čistě estetická část ..

omlouvám se že tím zatěžuji takle foórum možná to tu už někde je .. ale snažím se tomu trochu porozumět.. a chtěl bych si zařídit led osvětlení.. a aby pod tím trochu kytky rostli :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2012 22:44 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: KarlosS
KarlosS napsal: Co na to jít trochu selským rozumem? Pokud na chladiči udržím v pohodě ruku a vím, že přechod jsem udělal poctivě a přes pastu?
Majme 10 W LED, nech má účinnosť 70 %, takže treba chladiť 7 W. Nech má tepelný odpor čip - puzdro - plošák - chladič 5,6 °C/W (4 + 0,3 + 1 + 0,3). Nech teplota chladiča že 55 °C (udržanie ruky je cca do 60 °). V takom prípade bude teplota prechodu cca 95 °C (55 + 5,6 * 7). 95 °C síce znamená zhruba 85 % svetelného toku, ale na životnosť by to nemalo mať nejaký významný vplyv, takže sedliacke meranie Vám dáva za pravdu, ale...

Je tu jedno veľké ale, ktorým je to, že takéto meranie nastáva s krížkom po funuse. Ak priložíte ruku a neudržíte, musíte chladič meniť, a ak nemáte v šuflíku lepší chladič, prípadne za rohom dobrý obchod, ľahko sa to predraží a pozdrží. No a dúfať, že ste si kúpili dosť pasty a že moje výpočty nie sú príliš optimistické, pretože ak ten prechod po chladič bude povedzme 10 °C/W, hneď teplota prechodu vyskočí na 125 °, čo je síce stále v limite, ale rezerva sa míňa. Stačí horúce leto a kupujete nové LED...

Všetky tu uvedené čísla sú len príkladmi a konkrétne čísla nutno dohľadať v dokumentácii!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   18.11.2012 22:18 Muž Gogi [25] - Cichlidy
1x10W alebo 10x1W? ja by som si vybral 1x10W kvoli simering efektu, hra s tienmy je novy zazitok, novy pohlad ked vydite na dne tien rybicky ako si plava... + otvorene akva a paradne vlniace sa odrazy svetla na stene od vlniacej sa hladiny...
ospravedlnujem sa za takto populisticky prispevok ale mam pocit ze sa na shimering pozabuda
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.11.2012 20:34 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: slavko
Co na to jít trochu selským rozumem? Pokud na chladiči udržím v pohodě ruku a vím, že přechod jsem udělal poctivě a přes pastu? Přijde mi to trochu legrační, počítat přechodový odpory, ztrátu na chladiči a životnost v tisících hodinách:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2012 20:25 Muž Johan [4945] - Rostliny
Rozhodně bych se nebál, že akvárium nasvícené např. 10W ledkou bude oproti nasvícení 10x1W ledkou nerovnoměrně osvětlené. Díky tomu, že světlo ledek je dost ostré, tak je všude dost světla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2012 20:22 Muž Jirkaass [35]
ty 3 W mají málo Lm .. tím bych se chtěl zeptat asi jaké ste kupovali já našel a mají cca 300 lm..... a zase chci aby my pod těma LED rostli aspon trochu kytky..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2012 19:59 Muž Spiike [63] Re: slavko
Tak já počítám s tím že každá ledka bude řízená OZ a podle potřeby se bude nastavovat proud ke konstantnímu napětí. Celé řízené procesorem. Ty 1w počítám tam kde bude vyšší dekorace a nebude potřeba svítit až na dno. ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2012 19:49 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Spiike
Netreba zabúdať na jednu drobnosť - aj do 3W LED možno pustiť 30% prúd, a tým dostať 1 W. Má to oi výhodu v tom, že keď zdroj nie je príliš kvalitný a dodáva vyšší prúd ako tvrdí štítok, máte rezervu do maxima... ;-)

Takže ja by som volil 10 x 3 W a nepúšťal to na maximum.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2012 19:04 Muž Spiike [63] Re: sasula
JJ taky mi nedávno dorazili, mam 12 x 3w a 16 x 1w cool, 20 x 1w warm. tak snad to bude stačit :-D ještě musím vzít lux metr a změřit stávající osvětlení abych mohl přesně napočítat kolik jich tam přijde. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2012 18:58 Muž Vašek [56]
A hlavně si můžeš namíchat požadovanej odstín použitím několika neutrálních a několika teplejších.

Stejně ale v celkovém součtu se pořád potřebuje uchladit 10W odpadního tepla při uvažování o stejně účinných čipech. Ono nějakej alu profil odvádí teplo dost rychle na to aby jej rozehřála 10W ledka takřka rovnoměrně, samozřejmě podle rozměrů a hmotnosti.

Každopádně je určitě lepší uvažovat o více čipech už jen kvůli rovnoměrnému nasvícení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2012 18:51 Muž sasula [274] Re: Spiike
Naprosto s tebou souhlasim. a dokonce i rozlozeni svetelnych zdroju nad akvarkem bude lepsi...

v patek mi dorazily 2W LEDky a po drobne uprave zdroje neni zapotrebi zadny dodatecny odpor...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   18.11.2012 18:45 Muž Spiike [63]
Když to tak sleduji tak bych tam radši dal 10 X 1W než 1 X 10W. 1W je snazší chladit na napájení to vyjde nastejno a když jedna odejde tak pořád jich svítí dalších 9. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2012 18:08 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: KarlosS
Na to, že beží týždeň, považujem tvrdenie, že "stačí" minimálne za odvážne. Vzhľadom na životnosť LED musí také svetlo vydržať > 10 rokov. Ak chladenie podceníte a skrátite tým životnosť napr. na 25 %, stále mesí vydržať > 2,5 roka, nie týždeň...

Myslím, že aktívnemu chladeniu (ventilátor) sa bude chcieť väčšina akvaristov vyhnúť, a to najmä kvôli hluku (nehlučné ventilátory neexistujú). Práve napr. požitie ventilátora môže byť výsledkom predimenzovania, hoci uznávam, že uchladiť 10 W LED pasívne môže byť problém. Ale taký chladič s tepelným odporom okolo 3 °C/W by to zvládnuť mohol (udržať teplotu prechodu pod 100 °C) - záleží však na konštrukcii LED a pripevnení (oboje má vlastný tepelný odpor) k chladiču.

A to ani nepíšem, že rôzne chladiče rôznych grafických kariet majú veľmi odlišné rozmery i parametre...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2012 14:31 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Jirkaass
Mě na 10W ledku stačí chladič z čipu ze staré grafické karty - týden v provozu cca 8h denně. Ale celý světelný systém i se zářivkama ochlazuji větráčkem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2012 14:29 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Jirkaass
S chladením to je trochu zložitejšie - nestačí ľubovoľný hliníkový profil, ale musí poskytovať dostatočnú plochu (i hrúbku steny) na zaistenie dostatočného odvodu tepla. K tomu treba zaistiť teplovodivé prichytenie LED, takže poradím radšej sa obrátiť na niekoho znalého, pretože inak sa ľahko stane, že bude chladič buď nedostatočný, alebo naopak zbytočne veľký...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2012 14:28 Muž sasula [274]
Fotka k příspěvku Porovnání 3500K a 6500K,

písek stejnej. foceno jen mobilem, snad pomuze.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2012 14:21 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Jirkaass
jaký? chce to odzkoušet, zda uchladí, stačit by měl i obyč velký kus plechu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2012 12:51 Muž Jirkaass [35] Re: matlala
Omlouvám se zapoměl jsem na Regovat :)



jen dotaz k chlazení stačí teda AL profil ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.11.2012 00:51 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Jirkaass
zatím jsem velmi, je to úplně jiné, živé, přirozenější, ostřejší, prostě bomba, jen sháním nějaký šikovný chladič, který by vypadal...hmm...akvarističtěji a moderněji

PS: pro příště na foru je tlačítko reagovat, aby se tu lidi neztratily v tom, do na koho reaguje :-), já taky chvilku přemýšlel, než jsem odepsal
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2012 23:52 Muž Jirkaass [35]
dobře :) zatím si ještě něco málo přečtu načtu atáák.. kdyžtak mi pak dej vědět jak si s tím světlem spokojenej :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2012 23:40 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Jirkaass
já mám 10W verzi 2 den nad akva, tak uvidíme, vypadá to dobře, ale 3000K se mi zdá moc teplá a je v akva taková do zelena a svítí málo-přes vodu
uvidíš, zkus palec
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2012 23:30 Muž mori79 [6]
ja by som do toho siel ale hlavne to nezabudni riadne chladit chce to poriadni AL profil
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2012 22:52 Muž Jirkaass [35]
Zdravím začínám přemejšlet že bych skusil osvítit jedno ze svých akvárií leddiodama.. zatím pročítám fóra články... ted jsem koukal na ebay .. co třeba tohle ? www.ebay.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2012 21:49 Jenesen Re: KarlosS
Diky moc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2012 20:50 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Jenesen
Jasně, teploty barvy jsou stejné jako u zářivek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2012 12:28 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Vrtule
No, varianty jsou tři. Nahradit současnou zářivku typem T5, ta má při stejném rozměru větší výkon a znamená to: podívat na předřadník (zjistit zátěž) a vyměnit patice (á 10,- Kč). Druhá varianta je místo patic na zářivku namontovat 2 objímky (E14, E27) a dát tam dvě úsporky (musí se odpojit předřadník). A třetí varianta je přidat LED pásek. Musíš tam přivést 12V a pásek doporučuji ten hustě osázený, teplá bílá, zalitý v silikonu, samolepící (stejně nedrží). Ty pásky dej na 54l aspoň dva po cca 40 cm, pokud tam necháš tu stávající zářivku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2012 21:45 Vrtule – LED pásky
Ahojťe, prosím o radu ohledně výběru LED pásky do mého 54l akva s rozměry 30x60. Dosavadní zářivka 11W je nedostačující (jinou sehnat nelze), tudíž uvažuji o této variantě. Prosííím poraďte jakou LED k 11W zářivce dodat, aby rostliny prospívaly? Díky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2012 21:20 Jenesen Re: KarlosS
Dam jich tam klidne 16. Slo mi hlavne o to, jestli to bude ok pro tu faunu. A smerovatelne bodovky at si to muzu nasoustredit na akvarium.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2012 21:05 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: matlala
Tohle přesně mám otestováno, LED musí na chladič, já použil z pc grafický karty a pro jistotu ještě chladím ventilátorkem. Svítí to asi jako 20w zářivka, jen ne tak plošně. Ještě k tomu mám reflektor asi za dolar:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2012 20:54 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Jensen
minimálně 12 ks bys tam dát musel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2012 20:06 Jensen
Zdravim, chci si založit akvárium o rozměrech 90 x 30 x 40 cm. A asi 40 cm nad hladinou mám polici a napadlo mě, jestli kdybych do te police nainstaloval třeba 10 bodovek patice GU10 a osadil je něžím jako je toto www.greenlux.cz/… jestli si myslíte, že by to mohlo fungovat. V akvariu chci pěstovat hlavně nízké rostliny.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2012 12:10 Muž Vašek [56]
Narazil jsem na tyto pásky. Sice jsem se spíše klaněl k instalaci jednotlivých XP-G čipů s různou teplotou světla, ale tyto jsou také zajímavé. Osobně by mi stačily 2,5m, tak bych se musel s někým domluvit a jít napůl.

www.ges.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2012 22:06 Muž grunda [1781] - Cichlidy
já používám zářivky a výbojky od 5000 - 6500 stupňů kelvina a všechno funguje jak má, a hlavně se mi líbí, jak to vypadá
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2012 22:02 Muž Vašek [56] Re: Sid
Jasný, ale také to bude mít své %. Pokud mě tedy trápí sinice a bojuji proti ní, tak tam vrátím zpět 830, která zeleného spektra vyzařuje méně. Prostě i kdyby mi to celkově pomohlo jen maličkatou špetkou, tak to nakonec může být ten nepatrnej vliv co převáži misky vah.
prostě takle to vypadá teoreticky lépe
www.keller-unter-wasser.de/…

Vím, blbost a placebo pro majitele akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.11.2012 21:54 Muž Sid [6638] - RostlinyRe: Vašek
...pokud zelené spektrum chutná nejvíce sinicím a ruduše, tak ta 865 je snad nejhorší barva...
No, já to tak vnímám. :-) Jak jsem napsal - zelená pro fykoerytrin a fykocyanin dobrá. :)
Ovšem to neznamená, že 865 je sama o sobě nějaký problém; takový zdroj sinice nebo ruduchy nepřivolá. O tom to není.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2012 21:34 Muž Vašek [56]
Jen k barvě. K setu jsem dostal 2 trubice. Set je v podstatě Eheim (MP clasic). Byly to Sylvanie 865 a druhá už označení nepřečtu, ale je tam teplota 10.000K. Prý je to ideální kombinace na kytky. O tom já vím kulové. Může tak být, že takováto teplota světla je dobrá pro kytky?
Já je vůbec nepoužil, protože je to od pohledu hnus. Koupil jsem 830 a 840 což mi vyhovovala, ale postupem času se mi začala zdát moc teplá. Namíchal jsem 865 tedy 6500K a 840 Tedy 4000K. Takto se mi to líbí nejvíce.

A jedna otázka na Sida - pokud zelené spektrum chutná nejvíce sinicím a ruduše, tak ta 865 je snad nejhorší barva. Co jsem koukal má nejvíce zeleného spektra.
www.nevertebrate.ro/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2012 21:23 Muž Sid [6638] - RostlinyRe: mita
...Tak nějak by ale diskuze měla probíhat, ne?...
Asi ano, ale když ono se to tu řeší stále dokola... :-O Na to musí mít člověk nervy. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2012 20:55 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: mita
mita napsal: Sem teda čekal víc...
No, odkazy už nemám, ale podľa mojich poznámok, zhruba 50 % fotosyntézy prináleží modrej a červenej a zvyšných 50 % na všetky ostatné zložky FAR spolu. Čo sa týka rozdielov medzi modrou a červenou, moje poznámky vravia o 2O a 30 % v prospech modrej, čo však môže súvisieť aj s väčším útlmom červenej... Jeden zaujímavý experiment: spot.colorado.edu/… - títo rozdiel medzi modrou a červenou nezistili.

Inak, nerobí niekto pokusy s RGB LED? Tam by dal namiešať ľubovoľný pomer...

sid: kedysi dávno som mal akúsi špeci rastlinnú žiarivku, takú fialovú, ale v akva toho teda veľa vidno nebolo, od vtedy používam biele ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2012 20:38 Muž mita [58] Re: Sid
Tak nějak by ale diskuze měla probíhat, ne? Díky za osvětu a hned Vám dám za pravdu. Dnes jsem kousek nádrže přisvítil baterkou s 10W studenou LED a zelená na rostlinách byla taková, zelenější no :-O No ještě to budu muset trochu poladit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.11.2012 20:18 Muž Sid [6638] - RostlinyRe: mita
...Sem teda čekal víc, třeba nějaký odkaz kde pochopím že jsem se se zelenou mýlil...
Připomenu že jste napsal: "Tak dle grafů fotosyntézy na internetu zelenou rostliny nedokáží využít..."
Rostliny zelenou složku dokážou využít - svědčí o tom i rozsah fotosynteticky aktivního záření, kde o absenci zelené složky nemůže být řeč.
Využitelnost takového záření je jiná věc; chlorofyl a, chlorofyl b a karotenoidy z něj budou mít minimální užitek, ale třeba fykoerytrin a fykocyanin maximální. Pro akvaristy nepříliš veselá zpráva - jde o barviva sinic a ruduch...
Jenže pohled do rostlinného akvária, ozářeného zdrojem světla s absencí zelené složky si neumím představit.
Experimentátorům s LED osvětlením držím palec , aby se jim podařilo vychytat co nejužitečnější složení světla pro rostliny a zároveň se na ně dalo koukat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2012 16:56 Muž Vašek [56] Re: RpNecro
To je právě to nejlepší, že ceny jsou stejné.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [97] ...... 160 161

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256424x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4030-vykonne-led-cipy-cree-cob-apod?od=4801