Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 74 Přejít na další stránku   1  
Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2013 13:41 Muž souky [592] - RostlinyRe: Designer
Aha, dík za osvětu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2013 09:06 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: souky
V pripade konstrukci pulznich zdroju se spatne vyresenym odrusenim nepomuze vubec nic ohledne stineni atp. Dokazi totiz "svitit" privodnimi kabely a snaha resit nasledek a ne pricinu sice muze vest ke zlepseni, tezko ale k vyreseni. A k tomu aby se to delo staci spatne sezemneni na desce plosnych spoju a nebo i jen spatne blokovane napajeni na integrovanem obvodu pulzniho zdroje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2013 08:58 Muž souky [592] - RostlinyRe: amrtin
jak na to tak koukám, nestačilo by uzemnit? stejně by podle vodivé kapotáže měl být?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2013 08:51 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: ViktorX
Neprotirecim, ale chapu co pises.

Obycejne RGB LED maji spektralni cary tech tri slozek dost uhnute proti chlorofylum. Proto jsem psal konkretne "DEEP RED" a "ROYAL BLUE", kterezto se v RGB LED bezne nepouzivaji. Nepouzivaji proto, ze z toho nase oko uz nic moc nema, vidi je dost spatne.

EDIT: A ano, barvy nejspis zmrsim, mohu si jen trosku pripomoct spravnou volbou zelene, aby to trosku vypadalo, nebo malinko prisvitit bilou, at ty barevne hruzy aspon trosku napravim ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2013 08:38 Muž ViktorX [474] Re: Designer
Trochu si protiřečíš, a vracíš mně k nedávné diskuzi - pokud přejdeš z WHITE LED na R/G/B, tak spektrum, co ti na něm tak záleží, rozmršíš na 3 monochromatické špičky a zřejmě i zhoršíš podání barev (zároveň zvedneš hranici teoretického maxima z 300 na 400lm/W) pivo
Se značkovým prodejem souhlas, u číňana nemůžeš vědět, jakou revizi pošle. Je na zvážení každého, zda se mu to vyplatí, ale u větších množství je rozdíl v ceně takový, že to asi stojí za to risknout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2013 08:12 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Designer
Jeste doplnim, neni vubec od veci se podivat na spektralni charakteristiku jakehokoli zdroje svetla pro akvarium a porovnat to s krivkami jak ruzne chlorofyly vyuzivaji spektrum svetla. U znackovych vyrobku (LED, zarivky, usporky) je spektralni charakteristika uvedena. U LED to byva dost podobne u ruznych typu, u zarivek byvaji rozdily mezi typy vetsi, ale i ty luminofory se vyvijeji a zlepsuji, takze neni od veci se mrknout a porovnat si to. Kdyz si mohu vybrat, proc tomu nevenovat par minut a mit aspon pocit, ze jsem se snazil trefit do rostlin co nejlepe (i kdyz v praxi to muze dopadnout ruzne :) ).

Jeste bych dodal, ze se da i nakoupit LED "DEEP RED" a "ROYAL BLUE", coz je rostlinam rovnou na komoru a doplnit to nejakou zelenou, at je to trosku k divani. Tenhle experiment jsem sice jeste neabsolvoval, ale verim, ze pri takovem usporadani by doslo k silenemu prekvapeni, jak malo svetla je videt, a jak ty rostliny mohou zesilet blahem :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2013 08:01 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Losky
Do GME se divat na tyhle LED neni dobry napad. GME, mysleno predevsim maloobchod, je takova drogerie pro elektronika, kdyz si potrebujete rychle koupit neco obvykleho, odpory, kodany, tranzistory, bezne integrace, LED atp.

Na tohle je lepsi Farnell. Poslou to az na misto urceni do druheho dne.
cz.farnell.com/…
LED 10W, 1000lm, takze 100lm/W, a to je jeste bila denniho svetla, takze dost studena a tam ty lm/W byvaji horsi nez u zlutejsiho svetla. Cena okolo 200Kc bez DPH, coz si myslim neni spatne a kdyz se jich koupi treba 5, ta cena poslani se v tom uz ztrati. Rozhodne mohu rict, ze tahle firma funguje dobre a pokud se Vam ceny zdaji vyssi nez cinske, pak si uvedomte, ze kupujete znackove zbozi s veskerou dokumentaci, vzdyt se jen podivejte do pdf k tem LED, a na nic necekate, druhy den je to u Vas na stole. Tech LED Bridgelux tam maji celkem dost na vyber.

Vypada to jako reklama, ale nemam s nimi nic jineho spolecneho, nez ze tam objednavame a jsme spokojeni. A uprimne, tohle si reklamu zaslouzi, protoze o tomhle by meli lide vedet, ze maji sanci tohle zbozi takhle koupit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2013 00:18 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: ViktorX
Děkuju za radu, něco jsem dosadil a minimum mám asi 5000lm, ale ideálně 8000lm. Takže bych potřeboval dát 10 diod, 2A - 8000lm.
Zítra to prostuduju, i když tomu moc nerozumím:)
Díky a dobrou...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2013 00:06 Muž ViktorX [474] Re: Losky
Jasně že jsou :), mám tam v Excelu jen 3 řádky, tak jsem začal na proudu tvého zdroje a šel výš, pokud tě to zajímá, stáhni si soubor z mého profilu (případně přečti můj článek stydim ) a vyplň si tam co chceš, já normálně nehoním diody na víc než polovinu, ale tahle na mědi by se dala i na víc : 2A/6,36W/791lumenů, 3A/10,05W/1040lumenů, ale to už je teplotní rozdíl mezi jádrem LED a pájecím bodem přes 25°C a to už se mi nelíbí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2013 00:06 amrtin Re: ViktorX
Tohle jsem nezkoušel,zkoušel jsem ferit na přívody a nepomohlo to.Pak jsem se na to vyprd,protože rádio zas tak často neposlouchám stydim Ale já si takhle jednou pustil rádio(mimochodem receiver Pioneer + anténa(kruhová se zesilovačem,ale umístěná v pokoji cca 5m od toho zdroje) a hrozně to šumělo.Já byl zabranej do rybiček a když v 10:45 zhasly hlavní světla,rádio začalo hrát normálně.Tak jsem to ještě vyzkoušel a fakt to ten zdroj ruší!
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2013 00:05 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: ViktorX
takže pokud bych chtěl zkusit 10ks těch XM-L U3, tak mi tenhle zdroj stačí? Dává pouhých 650 mA, jestli tomu dobře rozumím a podle tvých propočtů by bylo asi ideální 1A zdroj. Ale jestli ty mé současné led mají každá cca 100 lm, tak to svítí 2000 lm a to je asi dost málo, co jsem četl, tak by bylo dobrý tak 4-5t lumenů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2013 23:52 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: ViktorX
Ale tyhle jsou 10W ledky, ne? Mám jednu v baterce, CREE XM-L T6 a svítí to neskutečně. Mám to takovou ekonomickou nádrž a nepotřebuju tam pak cpát 100-120W za hodinu svícení. Rád bych se motal max 70W.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2013 23:51 Muž ViktorX [474] Re: Losky
Fotka k příspěvku Odhad 200lm jsem bral jako strop, taky záleží na výrobci, mám nějaký datasheet, dle kterého je střed 170lm. Zdroj je "žlutá klasika", zvládne max. 15 kousků XM-L, ale rušení FM je zajímavé, schválně to vyzkouším, až bude čas, pár vzorků tu mám a další na cestě :-D.
To:amrtin Už mně kolikrát napadlo ho z bezpečnostních důvodů "stáhnout" kroužkem na hadice a připojit jí na "zem" 240V, nezkoušels, zda to má vliv?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2013 23:27 Muž Vstrom [82] - Malawi
a diody to jsou tyhle
www.suntekstore.com/…

Možná, že tyhle jsou to ty samé, píšou 110 lm.
www.gme.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2013 23:11 amrtin Re: Losky
Mimochodem,tyhle zdroje ruší vysílání rozhlasu na VKV,mám tenhle(akorát že 10w) a fakt to ruší.A dost. tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2013 22:43 Muž Vstrom [82] - Malawi
Fotka k příspěvku ty diody platí, zdroje mám tyhle
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2013 22:01 Muž ViktorX [474] Re: Losky
Fotka k příspěvku Jestli platí tohle "LED diody, dvě alu rampy. 1x 9ks (3W led) 1x 11ks (3W led)", tak bych řekl, že při 700mA nedává víc než 4000 lumenů. Nějaké varianty náhrady současného stavu co mi vyšly s Cree XM-L přikládám v obrázku, pro silnější osvětlení samo nějaké přihodit. Zdroj nezapočítán.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2013 21:52 Muž sasula [274] Re: Losky
samostatny LED 3W chipy jsou lepsi nez pasek.
me se tedy pod 3w ledkama dari kytkam. a to nebublinkuju ani nehnojim... proste Low tech =>low cost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2013 21:09 Muž Vstrom [82] - Malawi
mám tam led diody z Číny. Svítí hodně, ale jestli to stačí nebo ne, těžko soudit, když pod nima nic neroste. Proto mě napadlo použít třeba ty pásky, kde bych použil 3x 150cm těch 5050
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.06.2013 20:42 Muž ViktorX [474] Re: Losky
Losky napsal: Přemýšlím, že předělám osvětlení, protože 3W ledky nějak prostě nesvítí...Co tam máš, nějaké číňany? Ty mají tragickou účinnost, pokud to už máš připravené na 3W ledky, včetně chlazení a zdroje, na tvém místě bych na zkoušku objednal za ca 100,- tuhle www.ebay.com/… , měla by ti svítit ca 2x tolik, takže by jich mohlo být i míň (navíc tahle parádička na mědi snese vyšší proudy).
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2013 20:09 Muž Vstrom [82] - Malawi
máte teda konkrétně nějaké pásky odzkoušené? Nevím jestli teplé bílou nebo studenou, případně zda není lepší RGB. Z číny jsem už kolikrát objednával
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2013 16:57 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: jamajcan
a to LED Intenso bude i výkonově dobré. Mluvil jsem s autorkou této nádrže:
rybicky.net/nadrze/18327
a svítí jen s ním a koukněte jak jí to roste!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2013 15:28 jamajcan Re: antonim
Každé může určitě spadnout do vody,ale u LED intenso i to není až takový problém,vzhledem k napájecímu napětí 12V a použitému krytí LED pásků./pužité úchyty u tohoto typu osvětlení se mi zdají velice stabilní a bezpečné,takže nevidím velké riziko spadnutí do vody,pokud je správně nainstalováno/.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2013 15:06 amrtin Re: antonim
Já pásku ještě přejel na hranách silikonem.Nemá šanci spadnout ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2013 14:58 Muž Vstrom [82] - Malawi
případně prosím něco doporučte, kolik lm aby měl 1m pásku. Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2013 14:55 amrtin Re: Losky
Z číny přes ebay.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2013 12:43 Muž Vstrom [82] - Malawi
odkud kupujete nejlevněji tyhle pásky? Z Číny?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2013 10:54 Muž kofejn [963] Re: Losky
V podstatě to tak mám, 2 pásky (5050 14.4W/m) jsou na plechu šíře 22cm a 5mm tloušťky a svítí od srpna. Třetí pásek je na plechu širokém 20cm a mezi pásky nevidím ve svítivosti rozdíl. I teď v pařákách měly plechy v podstatě teplotu okolí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2013 10:36 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Losky
Určitě. Standartně dodávané chladicí lišty pro tyto pásky neobsahují tolik chladícího materiálu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2013 10:28 Muž Vstrom [82] - Malawi
chci se zeptat, když koupím led pásky 5050 IP68 a nalepím je na alu profil 10cm široký, 170cm dlouhy a hloubka materiálu 5 mm, bude to v pohodě? Přemýšlím, že předělám osvětlení, protože 3W ledky nějak prostě nesvítí asi tak jak by měly a zdá se, že tady má plno lidí dobré zkušenosti s pásky 5050. Dal bych tam 3 řady po 160 cm a snad by pod tím začalo něco konečně růst a né stagnovat či chcípat
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.06.2013 11:43 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Chlazeni
Damy a panove, nastavaji zase horke dny a tak pripominam, kdo zacal provozovat LED osvetleni v chladnejsim obdobi roku a teplota se mu kolem akvaria meni, at si zkontroluje teplotu svych LED osvetleni, aby se nedockal v horkych dnech nemileho prekvapeni. Nekterym typum LED totiz staci i o par °C navic a za mesic budete svitit polovicne...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2013 13:24 Muž antonim [9] - ŽivorodkyRe: LachimoS
Zdravím, světlo není moc silné. Teplota je 6500K-jasně bílá. Na boční stěnu akvária jde upnout lehce, ale doporučil bych krycí sklo, protože každé osvětlení může spadnout. Záleží na velikosti akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.06.2013 22:41 LachimoS – Osvětlení- nákuú
Ahoj lidi,
mám v plánu koupit toto světlo.. ?
Jaké máte zkušenosti ? Jde to lehce upnout za to sklo? nespadne mi do vody když do něj nešikovně bouchnu apod... ;-)

Diky za rady

www.levnaakvaristika.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   23.05.2013 19:41 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: baletka
Vzdycky je lepsi byt za vola a pripominat jasnou vec, nez pak tady zakladat pametni stranku: "Zemreli pri cisteni akvaria!" :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2013 19:35 Žena baletka [624] Re: Designer
Ne, bezpečnost je samozřejmá. Je to spolehlivý zdroj. Ale díky za starost :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.05.2013 19:14 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: baletka
Doplnim, doufam ze zbytecne, ze vzdycky se vyplati myslet na bezpecnost, nejen kdyz to vyjde levneji ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2013 22:22 Žena baletka [624]
PS: Podle těch cen se nepochybně vyplatí investovat spíše do 12V zdroje, než do pásků za 390Kč/m. A ano, PayPal mám, takže tím se řeší více věcí :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2013 22:19 Žena baletka [624] Re: KarlosS
Bezva. Náročnější rostlinky jsem chtěla, ale vlastně mi to teď docela funguje, jak to je a mi to vyhovuje. Zdá se, že i rybám, protože se neustále vytírají, dobře vypadají atd... Takže nevím, jestli se mi chce rovnováhu narušovat. Spíše uvažuji o zásadnější změně osvětlení ve velkém akva, kde bych opravdu chtěla náročnější rostlinky a zatím se jim nedaří, pouze řase. Ale nejprve musím zprovoznit pravidelný přísun CO2, a potom se rozhodovat, až zjistím, co to udělá. Případně si sem znovu napíšu o radu ;-) Moc díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2013 22:11 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: baletka
Ještě jsem tam dopsal poslední větu, ale samozřejmě dva pásky také postačí. Ještě je dobré je chladit - např. Al profilem na který se ty zalité v silikonu nalepí, nebo pokud máš krycí sklo, tak můžeš použít něco podobného:
www.aquario.cz/…
Pokud nechceš investovat do zdroje 12V, jsou i typy na 220V:
www.aquario.cz/…
Stmívač třeba tento:
www.led-usporka.cz/…
zdroj 12V tento:
www.led-usporka.cz/…
Samozřejmě pokud máš paypal, tak z číny tě to vše vyjde na polovic:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2013 22:06 Žena baletka [624] Re: KarlosS
PS: Je v tom Tvém výpočtu zahrnut i můj požadavek, aby to světlo zůstalo přibližně stejné, jako dosud?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2013 22:05 Žena baletka [624] Re: KarlosS
Super, díky moc za užitečnou informaci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2013 22:04 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: baletka
Na tvé 120 litrové akvárium bych počítal s cca 2500 lm, raději víc kvůli výšce akva (předpokládám, že je to ten rozměr 45cm). Doporučuji použití pásků s LED typu (rozměru) 5050. Osázení ten hustší typ s příkonem 14,4W/m. Půlmetrový pásek by se ti tam mohl vejít a ten má cca 1100 lm. Čili bych tam dal 2x 50cm kusy teplé bílé a jeden 50 cm studené bílé. Pokud nechceš tak silné světlo, LED pásky lze stmívat. Můžeš si je potlumit a mít rezervu do budoucna, pokud se třeba rozhodneš pro náročnější rostlinky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2013 21:58 Muž Radekor [13] Re: fido16
Myslím, že intezita 3 pásků bude dostatečná...I pro Baletku:

Použil jsem LED pásky se světelný tokem 1450 lm/m; mám 3 pásky po 110cm, tj. celkový tok je 3 x 1,1 x 1450 = cca 4800 lm a i subjektivně to akvárko svítí až moc :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2013 21:42 Žena baletka [624] Re: fido16
Děkuji. Ale znám člověka, od kterého dobře a levně nakoupím. Ptala jsem se spíše na výpočet právě kolik těch pásků bych tam měla dát, na základě čeho to vypočítat tak, aby mi to hodilo zhruba stejné osvětlení, co teď :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2013 21:19 Muž fido16 [631] Re: baletka
Nejlépe tě vyjde koupit na aukru roly třeba 5 metrů a tu si potom natřiháš na požadované rozměry :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2013 21:16 Žena baletka [624]
A propos dotaz: Jak vypočítat množství (délku) pásků na akvárium 50x55x45? Mám tam relativně nenáročné rostliny, kromě snad eleocharisu a cabomby aquaticy a intenzitu světla bych nijak zvlášť nechtěla zvedat, spíše ji udržet na úrovni, na jaké je teď. Poradí mi někdo? Více v prezentaci rybicky.net/nadrze/16234
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2013 21:14 Žena baletka [624] Re: Radekor
To je super návod, díky za něj! Právě (tedy spíše už déle, než právě) řeším kryt na akva ne typických rozměrů a výroba na zakázku by stála hrůzu peněz a to ještě bez světel. Také zvažuji LEDky, takže vidím to tak, že se do toho o prázdninách pustím. Hurá!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2013 21:01 Muž fido16 [631] Re: Radekor
Super :-) Ale klidně bych těch pásků ještě přidal, kryt máš docela velký tak by se to tam vešlo :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2013 20:55 Muž Radekor [13] – Výroba LED osvětlení
Ahoj! Rozhodl jsem se pro výrobu vlastního krytu s LED osvětlením - posílám link s mým stručným popisem, několik fotek a pár zkušeností z výroby:

radekkrizka.blogspot.cz/…

Třeba se to bude někomu hodit ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.05.2013 17:11 Muž RadekH1 [129] Re: Designer
beru to spise z dlouhodobeho hlediska. spocital jsem si to a v mem pripade to dela kolem 1500 rocne. nezarizoval jsem akvarko na rok. ale na par let a kdyz vemu v potaz zivotnost ledek a zarivek. tak nevim. je pravda ze kdybych mel osvetleni z trubek tak to asi neresim ale v mem pripade, kdy jsem vse zarizoval je to jine. pocatecni naklady me staly 2000. diody zdroj a hladici listy. nevim kolik by to stalo v zarivkach. urcite mene ale ta uspora. myslim si ze treba za rok budu na nule. pak uz to jen pujde do plusu. tedy pokud se neco nepo...... :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [74] ...... 160 161

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256426x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4030-vykonne-led-cipy-cree-cob-apod?od=3651