Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 80 Přejít na další stránku   1  
Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2013 17:19 R Muž slavko [1759] - Rostliny – CRI
Ak dovolíte, prispejem svojou troškou ku CRI. Tento index farenej vernosti (či podania) vidím ako dôležitý tam, kde dochádza k porovnaniu farieb pod umelým a prirodzeným svetlom, napr. pri veciech, ktoré potom vynesiete vonku - aby ich farby potom nepôsobili "divne". Mne osobne to je jedno. V trópoch som nikdy nebol, takže porovnávať nemám s čím a vonku na prechádzku s rybkami ani rastlinkami nechodím ;-)

Samozrejme, sodíkovú výbojku si do (nad) akva nedám, ale šalieť za 90 a viac vidím ako zbytočné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2013 17:19 laKatos Re: kofejn
Ten vzorec 15lm / l u ledek platí i u vysokých akvárii (60cm a více)?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2013 12:20 Muž kofejn [963] Re: Designer
Když jsem světlo loni v létě řešil(chtěl jsem LED kvůli malé výšce), moc LEDkařu tu s větším akvárkem nebylo. Dlouhým čtením a srovnávání jsem se dopracoval k univerzálnímu krytu pro LED a koupí těhlech pásku. Když pak ViktorX přišel z poučkou 15lm/l čistého objemu, přepočítal jsem si svoje světlo a ono to sedí jak prd.l na hrnci palec
Ale to zalítí pásků je šmejdské a než se jsem je zatřel ze stran silikonem, dostala se do nich vlhkost. Takže není to o tom, jestli odejdou, ale kdy. Už mám vymyšlené vylepšení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.03.2013 12:07 Muž ViktorX [474] Re: kofejn
Jojo, s kofejnem jsme si mlaskali, jak těch "našich" 15lm/ litr funguje :-), prostě další důkaz, že honba za TOP CRI je ... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2013 12:05 Muž ViktorX [474] Re: Designer
Designer napsal: Mne k tomu stacilo akvarko. Hladina se zanesla svincikem a pri pohledu zespodu jsem pod LED videl nadhernou duhu :) .
Nechci ti kazit radost :), ale to co jsi viděl není původní spektrum zdroje, na "svinčíku" nebo olejové skvrně dochází k nějakému pohlcení a hlavně odrazům, kdy ti interference zařídí, že uvidíš i barvy, které ve zdroji nejsou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2013 12:02 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: kofejn
Na fotkach to vypada super (ve Tve prezentaci), rostliny nevypadaji na nejaky protest, tak co bys resil, klidne bych nechal docasne reseni jako trvale ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2013 11:57 Muž kofejn [963] Re: ViktorX
To kofejn
Ať nezasírám vlákno... s tím spektrem to není tak jednoduché. Pokud vím, jedeš na páskách, a teplé odstíny ti zlepší barevné podání, ale ještě automaticky neznamenají CRI 90. Např. CREE XT-E, co mám zrovna otevřený, dělá "teplé" odstíny 2600-3700K v CRI90 i CRI85, 2200-6200K v CRI80, 2600-8300k v CRI 70, takže při koupi a honu na CRI je třeba znát konkrétní produktový kód, a třeba u pásků to bude asi předem ztracené.

Pásky jsem kupoval jako dočasné řešení, víko krytu počítá i s čipy. Vzal jsem nějaké 5050 s teplou bílou, co tam přesně je, fakt netuším. Zatím světlo funguje nad očekávání a až jednoho dne doslouží, budu to řešit poctivěji. Asi pomocí diskretních diod na "star", ale ani lepší pásek nevylučuju. Teď svítím 66lm/W, tak to snad horší nebude X-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2013 11:52 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: ViktorX
Mne k tomu stacilo akvarko. Hladina se zanesla svincikem a pri pohledu zespodu jsem pod LED videl nadhernou duhu :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2013 11:47 Muž ViktorX [474] Re: Designer
Staci si na hladinu vody nalit olej a nebo se mrknout na odraz v CD
Na to bych nesázel, potřebuješ k tomu ještě tu štěrbinu. Spektra ke shlédnutí např. zde rayer.g6.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2013 11:46 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: ViktorX
Tak jinak. Budu neco spinat tranzistorem, treba to LED svetlo nad akvarkem, ze bych ho pomoci PWM plynule rozsvecel a zhasel, a on bude dost topit. Vezmu MOSFET, a bude studeny, pritom bude delat totez. A kdyz to vezmu z pohledu aplikace, tedy reseni rozsveceni a zhaseni svetla nad akvariem, mohu bez problemu rict, ze ten MOSFET je v te konkretni aplikaci lepsi (fakt jen priklad). Snad uz se chapeme ;-) .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2013 11:39 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: ViktorX
Staci si na hladinu vody nalit olej a nebo se mrknout na odraz v CD, zakladni predstavu o spektru da i tohle ;-) .

BTW, to s tim slunecnim svetlem dopadajicim na zemsky povrch jsem spise napsal jako zajimavost, bezne to nema zadny vyznam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2013 11:35 Muž ViktorX [474] Re: Designer
Fajn. Tak si ve spektroskopu srovnej třeba spektrum denního světla a tu hrůzu, co leze třeba z 9xx zářivek, nějaké absorbční čáry jsou proti tomu úplné prd. Stejně tak uvidíš, jak mají i mizerné LEDky proti zářivkám mnohem spojitější spektrum, ALE jak říkám, horko těžko nahrazují zelenou "špičku", proto mají CRI tak nízké.
Edit i kdyby tam svítili Paroubkovi marťani, pokud srovnávám LED jedné značky s jinou, prostě si vyberu obdobnou konstrukci, jinak takové srovnání nemá žádný význam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2013 11:33 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: ViktorX
Ale vubec to neni hloupe. Srovnavame zdroje svetla, a klidne muzeme rict, ze svitit svickami nad akvariem je pitomost z mnoha duvodu (vyjmenovavat je asi nema cenu), s LED to celkem rozumne lze :-) .

Kdyz Ti dam do ruky folii, kterou nalepis na dekl od akvarka, pripojis k ni zdroj a ona bude svitit, take zacnes okamzite srovnavat, zda Ti lepe vyhovi ta folie, LEDky, nebo zarivky. A pochopitelne to budes srovnavat ve vsech ohledech, a nejmene dulezite pro Tebe bude to, proc ta folie vubec sviti, proc a jak vubec sviti LED, a proc zarivka.

Nebo ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.03.2013 11:29 Muž ViktorX [474] Re: Johan
Fór je v tom, že z LEDek jsou kytky celkem nadšené, dostanou modré spektrum a u teplejších odstínů i červené spektrum. Problém s nízkým CRI je ten, že LEDky nemají dostatečnou zelenou. Kytičky jsou spokojené, protože tu stejně odrážejí, ale v barvách rybek pak přiměřeně chybí, takže barva není zcela přesná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2013 11:26 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Johan
Slunecni svetlo na zemskem povrchu (diky pruchodu chromosferou Slunce a atmosferou Zeme) obsahuje okolo 20000 absorbcnich car. To se snad neda nicim realnym ani napodobit :) .

Sice se rika, ze obsahuje plne spektrum, ale prakticky je to jedna dira ve spektru vedle druhe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2013 11:22 Muž ViktorX [474] Re: Designer, kofejn
Vždyť říkám, pokud jde o CRI, proti vkusu žádnej dišputát, ale srovnávat hrušky s jablky je prostě hloupé, to už můžeš srovnávat LED se svíčkou, protože taky svítí.
To kofejn
Ať nezasírám vlákno... s tím spektrem to není tak jednoduché. Pokud vím, jedeš na páskách, a teplé odstíny ti zlepší barevné podání, ale ještě automaticky neznamenají CRI 90. Např. CREE XT-E, co mám zrovna otevřený, dělá "teplé" odstíny 2600-3700K v CRI90 i CRI85, 2200-6200K v CRI80, 2600-8300k v CRI 70, takže při koupi a honu na CRI je třeba znát konkrétní produktový kód, a třeba u pásků to bude asi předem ztracené.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2013 11:17 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Designer
Však jo, proto také mám část ledek ty brydgelux. Ale jelikož nejsem technicky vzdělán, šlo mě spíš o zkušené oko (či to, které to umí spočítat).
Jinak já sem spíše názoru, že pro růst rostlin je pro akvarijní podmínky nejlepší zdroj světla, který co nejlépe imituje světlo sluneční. Na to se rostliny miliardy let přizpůsobovaly a tak nevidím důvod, proč by jim to nevyhovovalo. Upravit světlo, aby bylo ideální pro dva tipy chlorofylu mi přijde, jako kdyby mě někdo živil jen cukrem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2013 11:17 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Johan
Jen jsem tukl do Googla, prvni vypadly link, je jich pochopitelne mraky:
ohmax.gmc.globalmarket.com/…

Bez naroku na vyhodnost a dobre zvoleny link z Googlem nabizenych, takove svetlo by se rostlinam libit mohlo, ale pozorovat necim takovym osvetlene akvarium bych asi moc nemusel :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2013 11:13 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Johan
A to prave jako odbornik na rostliny uvidis v tech grafech, protoze tam je videt, jakych vlnovych delkach kolik sviti. Podival bych se na to u konkretniho zdroje svetla. CRI 90 maji snadneji teplejsi odstiny bile, u studenejsich se vyssi CRI dosahuje hure, ale tahle informace Ti pochopitelne o presnem spektralnim slozeni moc nerekne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2013 11:08 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Designer
Mě šlo spíš o to, jestli při stejné teplotě barev u ledek s 90 CRI není úplně stejně (či více) energie ve spektrech dobře využitelných rostlinami jako mají např. běžné ledky s 80 CRI či např. "kvalitní" ledky s fůrou lumenů. Např. ty, které se teď tady s ledkami BRYDGELUX srovnávají.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2013 10:57 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Johan
Pro odpoved je nejlepe se podivat prave do katalogoveho listu konkretniho zdroje svetla. Je tam graf celeho vyzarovaneho spektra. Takze pokud chci predevsim 440nm a 660nm, ze mi porostou rostliny co nejlepe za co nejmene energie, a uvidim houby barvy (tedy maso bude vypadat krasne, presne v tech spektrech sviti nektere usporky pro reznicke pulty), urcite si poridim neco jineho, nez kdyz mi nejde o nejvetsi prirustky na rostlinach, ale chci take neco videt. Pestirna proste na lumeny koukat nebude (pac ty vyjadruji, co vidi nase oko), zajima ji konkretni spektum, za jake svetlo ty prachy da, pac je to vyrobni nastroj, zajima je co "vidi" rostliny, a tam hodnota v lumenech samo moc nerekne. S lumeny muzeme pracovat za predpokladu, ze si to zjednodusime a rekneme si, ze je to spektrum plus minus vzdy stejne rostlinami vyuzitelne.

CRI 90 je proste pro lidi, kteri chteji vnimat prirozenou krasu a nevadi jim, ze z jineho hlediska, nez pohledu do akvaria, maji zbytecne vyssi energetickou narocnost ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   27.03.2013 10:44 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: ViktorX
CRI 90 proste muzu chtit, kdyz mi stoji za to, videt vsechny barvy jak jsou, protoze kdyz je to mozne, a da se to ufinancovat, proc ne? Lide chteji i vetsi pitomosti a prachy za to daji, tak proc nedat neco za krasny pohled do akvaria, kolem ktereho u mnoha lidi prachy jen litaj, casto i za mnohem silenejsi nesmysly.

Panove, jestli neco sviti 60lm/W a nebo 90lm/W, je mi zrovna tady celkem burt, tedy specialne u maleho akvarka. Jestli to bere 20 nebo 30W pro stejnou svitivost, domacnost tech 10W tezko pozna, stejne jako si na vane nedelam rysku, kam si az muzu dovolit napustit horkou vodu. A ano, cim mene jsem nucen chladit, tim lepe, ale kdyz to uchladim, nevidim problem.

Pro velke akvarko bych do LED nesel, je to skoda penez, a pro male akvarko si klidne dovolim plytvat energii i za to vyssi CRI, pac Watt sem, Watt tam, doma stejne par W zere stale ledacos, od lednice az po veci v rezimu spanku...

Srovnani "singl čip s multičipem" - klidne srovnam, oboji dava svetlo, zajima mne jake, a jak to kdo spatlal uvnitr, co je mi do toho :) ? Vzdyt tady se kolikrate resi zda zarivky ci LED, tak to je snad horsi srovnavani (svestky a melouny?) a klidne se o tom vsichni bavi... tenhle argument proste neberu, technologie je tady nezajimava. Co je zajimave, ze obcas tady zazni vykrik, jak dobre ci super jsou ktere LED, ovsem totalne od boku, kdy casto pochybuji o tom, ze ten kdo vyrvava vi vubec co je to katalogovy list (datasheet), a ze vubec umi vypocitat tech par trivialit okolo, aby vubec mohl neco soudit.

Takze to je jediny duvod, proc jsem do tech datasheetu mrknul a srovnal to, tedy jiste ze velice zhruba. Pac kdyz to neudelam, budou lidi shanet potomosti po celem svete (to budou stejne, marna snaha), naprosto zbytecne, misto aby si je rovnou koupili, druhy den je meli, a aby si zvykli na to, ze kdyz nekdo placne do fora neco ve smyslu "jedine tyhle, nejbajecnejsi" (ted tim nemyslim nic konkretniho, ani na co reaguji), ze vi urcite, o cem ze to vubec pise.

Toz tak ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.03.2013 10:42 Muž Johan [4945] - Rostliny
Nejsem technik. Proto prosím omluvte dotaz neznalého, ale nevzniká větší hodnota CRI plnějším spektrem, které se více přibližuje tomu slunečnímu?
Když tu tak srovnáváme různé ledky a jejich výkon v lumenech, berete v potaz také jejich spektrum? Přeci jen 70 lumenů může pro naše potřeby mnohem více než 90 lm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2013 09:43 Muž kofejn [963] Re: ViktorX
Však jó, co ušetřím na spotřebě proti zářivkám můžu zase vrazit do lepšího spektra u diod. Je to na vkusu a prioritách každého soudruha X-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2013 09:39 Muž ViktorX [474] Re: kofejn
Jde o to, kolik se ještě vyplatí investovat, aby byla zelenina ještě zelenější :). Trochu to souvisí s dotazem v jiném vlákně, zda lze použít bílou zářivku 6xx, no docela by mně ten rozdíl v reálu oproti 8xx zajímal, ale v podstatě 9xx už bych asi neocenil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2013 09:36 Muž kofejn [963] Re: laKatos
Co rostliny nepotřebují, to odrazí. A to je dělá pěkné pro oko :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2013 09:09 Muž ViktorX [474] Re: laKatos
Mně to vykládat nemusíš :-), říkám, že je to zbytečný luxus, jen ještě doplním pro XT-E je 90 CRI 2600-3700K bin Q2, 87 lm/W při 85°C/350mA
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2013 09:05 laKatos Re: ViktorX
90CRI je dobré pro naše oko ale pokud chceme osvětlení především pro rostliny tak sirokospektralni podání barev je zbytečně ba přímo některé složky nevyužité. Tzn svitime zbytečně něco co rostliny nevidí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2013 08:02 Muž ViktorX [474] Re: laKatos
Není to tak úplně pravda, problém je v tom podání barev 90 CRI. Já bych šel do XM-L :-), ale podle katalogu bych musel místo U3 vzít 2600-3200K, bin S6, který mi dá při 700mA 89,6lm/W, ale to ten 10W čip běží jen na 2,03W. Při 2A / 6,36W dá jen 70,7 lm/W. Třeba ho už dělají i v "T" binu, ale 90 CRI je prostě neefektivní luxus, který prakticky nikdo nepoužívá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2013 07:08 laKatos Re: Designer
Podívej se na cree XT-E. Seženeš je za 75korun a svítivost daleko větší. Dalo by se říct že to je nastupce po xp-g
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2013 00:54 Muž ViktorX [474] Re: Designer
Nesrovnávej hrušky s jablkama, singl čip s multičipem. Tak vem od CREE třeba CXA2011, v binu G0 ti dá při 25°C 83lm/W, při při 85°C 75lm/W, takže o něco víc než tvůj BRIDGELUX. Problém je v tom, že 90-CRI je dost rozmazlenej požadavek, kterej v době 8xx zářivkové málokdo ocení, a když se od něj oprostí, odměnou mu je pak efektivita ca dvojnásobná. Ale proti vkusu žádnej dišputát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2013 22:05 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Barakainus
Tak jsem porovnal ty z meho linku a srovnatelne z uvadeneho, tedy: 90-CRI White
www.rapidled.com/…
www.cree.com/…

U tech CREE jsem si vypocetl, ze mi pri 4.875W daji 291lm, tedy ty nejlepsi uvedene (Q2), coz je 60lm/W. A mate pravdu, mohu je provozovat jen pri 700mA, kde maji vyssi ucinnost, tedy okolo 80lm/W, jenze to daji jen 163lm a budu jich tak potrebovat vic, coz stoji zase dalsi penize.

Mnou uvedene BRIDGELUX stejne barevne teploty a indexu berevneho podani poskytuji pri 6.335W 465lm, tedy 73lm/W, ale to pri teplote 70C, jinak 81lm/W pri 25C.

Kdyz se spocita kolik je svetla za jakou porizovaci cenu, vyjdu z toho lepe s uvedenymi BRIDGELUX nez s uvedenymi CREE. Kdyz se podivam kolik to zere elektriny (prikon) pro kolik svetla, je to prakticky stejne.

Kdyztak to po mne zkontroluj, neomylny nejsem ani nahodou, ale pripada mi to, ze to co jsem uvedl, neni vubec spatne ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2013 21:22 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Designer
To jsou ale dost rozdilne LED nez ty Cree co prodava rapidled.com. Takove jsem kupoval z Ciny 5ks za $11. Svitej skvele ale na Cree to nema ani nahodou.
Rapidled ma navic i plug-and-play pro ty co se jim nechce do pajeni. Kupoval jsem je a je to parada. Navic pokud se to zkombinuje s lepidlem, clovek nemusi nic vrtat ani pajet a svetlo je udelane za 10 min. Skoda ze takove nemaji jeste XML.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2013 11:50 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: ViktorX
Jo, to posilaji ;). Dulezite ovsem je, ze soucastky od nich jsou opravdu druhy den na stole, a to je pro nas nedockavce super vec :) . Ja vim, to "koupit v CZ" uplne nesedi, ze? No tak dobre, tak koupit bez opusteni zidle a druhy den mit ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2013 11:47 Muž ViktorX [474] Re: Designer
No nevím, co myslíš tím koupit v CZ. Stránky sice mají v češtině ale posílají to tuším z Británie nebo USA.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2013 11:36 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: MichoCZ
Jojo, bylo to mysleno vseobecne ;).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2013 11:29 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: Designer
To asi nebylo přímo myšleno mě ne? Já mám nad akva pásek 5630 z ebay. Ale ten odkaz mi nešel načíst kdybych se chtěl podívat;) Já nakupuju většinou přímo na www.ebay.com. Ty mutace německé nebo paskvilácky přeložené české moc neuznávám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2013 11:14 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: MichoCZ
Tak rozumne LED se daji koupit i v CZ, dokonce Vam je dodaji druhy den az na stul. Mne se treba libi tyhle:
cz.farnell.com/…
Ale jeste jsem je nezkousel. Nad akvarkem LED mam, u maleho akvarka je to fajn (a ja ted mam jen male akvarko). Pro vetsi akvarko bych sel spis do klasickych zarivek, ale to se tady uz asi probiralo milionkrate ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.03.2013 10:08 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: amrtin
S tím odkazem se nějak nemůžu domluvit;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2013 09:29 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: amrtin
jo, jsou hojně používány akvaristy:-). Taky je mám, máš to s reflektorem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2013 02:53 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: PaJaSoft
PaJaSoft napsal: Narazil jsem na zajimavou sajtku ([1]) - mozna nekteri znate. Krome zdroje materialu (ceny nejsou cinske, ale IMHO prijatelne) muzete vyuzit minimalne jako zdroj inspirace... Osobni zkusenosti s nakupem u nich bohuzel zatim nemohu nabidnout.

[1] www.rapidled.com


Ja od nich nakupuju pravidelne. Cena je vyssi, ale zase maji komponenety odzkousene a zakaznicky servis je prikladny. Navic jsou "za rohem" takze poslani je vetsinou behem jednoho dne. Do Cech uz to bude horsi... :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2013 00:33 amrtin – 10W
Fotka k příspěvku Takhle dokáže svítit jediná led dioda!
Emitted Color: White
Power: 10W
Voltage: 9-12V
Life: <50,000 hours
Luminous: 900-1000 Lumen
Color temperature: 6000-6500K
Je to tato: i.ebayimg.com/…
Víc toho o ní bohužel nevím.
Chtěl jsem to jenom vyzkoušet... :-D
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.03.2013 20:54 PaJaSoft
Narazil jsem na zajimavou sajtku ([1]) - mozna nekteri znate. Krome zdroje materialu (ceny nejsou cinske, ale IMHO prijatelne) muzete vyuzit minimalne jako zdroj inspirace... Osobni zkusenosti s nakupem u nich bohuzel zatim nemohu nabidnout.

[1] www.rapidled.com
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2013 10:07 boban35 Re: KarlosS
JJ to chápu,se zdrojem máš taky pravdu.Budu zkoušet co mi poslal ViktorX a potom se uvidí. Každopádně díky všem Bob
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2013 09:58 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: boban35
no existují i 100 lm na 1W i když není nejvhodnější jet na plno. Takže když dáš na ten zdroj dvě, tak to nepojede na plno a to je (kvůli chlazení, ap.) i dobře.
Jestli je to z číny neřeš. Všechno je z číny a když toho vezmeš hodně, tak ti tam stříknou třeba BLAU:-)
Ano správně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2013 09:36 boban35 Re: KarlosS
Ne bral jsem to na sladkovodní a jake čipy by si mi doporučil když tyhle ne.Mam za to,že dneska je většinou vše přeprodej z Číny viz Hadex,GM,GES,Aukro,Ebay.
Které vybrat???? Hledal jsem tady na fóru a většinou odkazy na Čínu.
Spíš jsem se díval na to že je to Hydroponie. Ale chápu že asi bude vhodnější 6500k. Díky za nápovědu BOB
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2013 08:17 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: boban35
Je to tak pro jednu LEDku. Použitý stabilizátor ve zdroji má max. proud. zatížení 1,5A. Navíc ty LED nejsou zrovna nejefektivnější a navíc s teplotou 20k. To máš na moře?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2013 07:41 boban35
díky moc našel jsem tohle :http://www.mylms.cz/text-proudovy-zdroj-pro-napajeni-nejen-led/ ,datasheet bohužel nemám,mé čipy jsou tyto :http://dx.com/p/10w-20000k-700-lumen-9-led-cold-white-light-hydroponic-plant-fish-grow-bulb-dc-9-11v-95819 můžu to zapojení použít ??? díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.03.2013 21:58 Muž ViktorX [474] Re: boban35
Tady máš jednoduchý proudový zdroj www.ebastlirna.cz/… , ale obě řešení mi přijdou oproti spínaným zdrojům značně neefektivní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2013 21:37 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: boban35
Myslím, že by se dal proudově zapojit nějaký integráč typu LM317 a podobně. Ale teď jen střílím od boku. Musel bych kouknout do datasheetu.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [80] ...... 160 161

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256424x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4030-vykonne-led-cipy-cree-cob-apod?od=3951