Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
Jaké máš zářivky? Předpokládám již nějaké dodávané glo ze setu. Zkus mrknout po třípásmových - nejčastěji jsou to 840 a 865. Já mám mix těchto dvou a nevypadá to špatně. Za stejný výkon ti dají více světla.
Zkus se podívat po Osram, Narva LT, Sylvania
Sylvania aquastar je dobrá, akorát na koho až příliš fialová. Pokud ji s nějakou jinou zářivkou namícháš, tak by to bylo fajn.
Tak to si spočítám sám ale zrovna sem na ně náhodou narazil a je velká sleva. Píšou teplá bílá nevím jestli se dělaj i jiný odstíny ale v pohodě. Nepotřebuju nic spešl. Když porostou aspoň nějaký kytky bude hoch spokojenej. Dík za radu Venca
Takže zatím by mohlo stačit těch mých 2x18W s tím, že bych zkusil pořídit nějaký reflektor a pak bych viděl, jak se rostlinám bude dařit.
Nevidim v tom nejmensi problem, pokud je toho svetla dost.
Pokud chces at se na to podivame, napis nejake parametry tech LED svetel (idealne link) a rozmery akvarka.
Myslíte si že v malý nádržce osvícený jen led žárovkama můžou prosperovat kytky?
Nevím, kde jsi vzal tenhle obrázek, ale je úplně mimo realitu, a už vůbec nechápu, jak se mohlo stát, že se tenhle obrázek dostal nahoře do modrého rámečku jako "sticky" ?!
Kvalitní zářivky T5-HO mají účinnost kolem 80-90 lm/W, zářivky T5-HE mohou mít dokonce 100 lm/W. Kvalitní LED čipy mohou mít účinnost třeba i kolem 150 lm/W, ale pozor na to, že takto vysoká účinnost platí pouze pro příkon 1W! Takže když si třeba koupíte 10W LEDku, tak při 10W budete rádi, když se dostanete na 100 lm/W (cca 1000 lm celkem). Takže tak velký rozdíl mezi LEDkami a zářivkami zase není. Pokud bychom vzali zářivky s účinností 100 lm/W a LED s účinností 100 lm/W, tak LED budou dávat více světla možná tak o 30%, protože u zářivek se zhruba toto množství "ztratí" na reflektorech. Pokud bude rozdíl v účinnosti mezi zářivkami a LED výrazně vyšší (což v praxi bude těžko), tak by se snad dalo mluvit o rozdílu třeba i 50% (víc bych tomu ale nedával).
tady to máš barevně a na vejšku :
Vis, temhle nesmyslum, ze LED produkuji 4x vyssi svetelny tok nez zarivky pri stejnem prikonu, nemuze verit ani prumerny zacek zakladni skoly. Teoreticke maximum je u bileho svetla 251lm/W, kdyby se vsechna energie premenila na svetlo, nic na teplo. Bezne zarivky maji klidne 80lm/W (plus minus autobus, zalezi jake a pro jaky prikon), takze by LED musela mit 320lm/W, coz je fyzikalni nesmysl. Slo by to u monochromatickeho svetla v zelene oblasti (kterezto je pro rostliny prakticky k nicemu).
LED osvetli plochu lepe, nez zarivky, protoze maji urcity vyzarovaci uhel, a tak nesviti vsude okolo jako zarivka, ale jen kam chces. A dnesni bile LED uz umi (i ty bezne k mani) kolem 110lm/W, takze jsou na tom o neco lepe nez zarivky. Kdyz ale das pod zarivku slusny reflektor, a zacnes to svetlo do nevhodnych smeru odrazet kam potrebujes, dostanes se snadno k tomu, ze 2W LED jsou asi jako 3W zarivek na vysledne intenzite osvetleni na plose kam svitis (zase plus minus autobus).
Az Ti zase nejaky idiot bude vykladat, ze LED sviti 4x tolik co zarivka, nakopej mu zadnici rovnou, nebo ho posli ke mne ke zkompostovani, protoze takovy magor se k nicemu jinemu nez k hnojeni nemuze hodit
.
taky pozor na různá LED světla, hodně světel je osazena klasickými LED pásky, u kterých je "svítivost" velmi podobná zářivkám s reflektory ne li nižší. Ale i kdyby tam byly cree chipy, tak mi přijde že to srovnání 10w led na 80w T5 s reflektorama úplně nesedí. K těm 0,8w/l v takovém akvárku to bude docela palba, jestli s tím nemáte zkušenosti, klidně bych začal s něčím slabším, třeba si k těm zářivkám přidat kus pásku nebo ještě jednu zářivku, nechat to na samostatnejch hodinách a trochu s tím experimentovat. Mě roste většina náročných rostlin i když svítím jen cca 0,3w/l
S tím musím souhlasit. Výslednou sílu osvětlení zjistíš snad jen PAR metrem na různých místech v akváriu. Navíc je rozdíl, jestli to přirovnáváš k T5 nebo T8. T5 ti ve stejné wattáži dá lepší světlo a je úspornější
Pozor taky s tím přepočtem výkonu. Abys z toho osvětlení "LED 2x10W, svítí jako 80W zářivka" nebyl zklamaný. Ono je docela možné, že tento poměr platí jen za předpokladu, že z té zářivky většina světla jde jinam než do akvária. Když už něco porovnávat, tak svítivost se znalostí plochy, která je osvětlena.
Kombinácia LED so žiarivkami tiež vyžaduje trochu vedomostí o chladení, ono sa to možno nezdá, ale tie žiarivky dokážu tiež pekne hriať mne vyhrejú vkryte (ale s vetraním) až 15° nad izbovú teplotu. Hoci je to možné, ak viete čo robíte.
Pokud volíš set, zkus nejdřív reflektory k zářivkám. Pokud nové osvětlení pomocí LED, volil bych Led čipy a proudový zdroj s proměnným proudem.
Zkus se podívat na Juwel rio 125l. Podobný tvým rozměrům. Osvětlení má dobré. Stejně tak filtr. Ušetří ti hodně starostí. Akorát je trošku dražší. Záleží na tvých možnostech.
Děkuji za odpověď, tohle jsem chtěl slyšet 0,8W/l je tedy moc, budu se snažit to dostat tedy v uvozovkách jen na 0,6W/l. Jde mi o to, že jelikož TEĎ investuju do akvária, tak chci příslušenství zvolit tak, abych poté už nemusel nic přikupovat.
O všem vím, s tvrdostí toho sice moc neudělám, ale hnojím, používám testery, CO2 jsem měl do teď burčák, teďkon už si chci pořídit tlakovou láhev.
Pravidlo by u mě možná trochu platit mohlo rozměr 80x40x35, ale nebude to asi teda stoprocentní, ale děkuji za vysvětlení.
Neplánuji tam dát jen ty náročnější, ve stávajícím akvárku nějaký rostlinky ještě mám a nehodlám je vyhodit, takže určitě se objeví v novém.
Ještě jednou děkuji za odpověď.
A nechceš radši zkusit nějakých 0,6W/l? 0,8W/l už je moc a pokud nemáš zkušenosti s náročnějšími druhy rostlin, tak je to akorát celkem zbrklé rozhodnutí. Jestli si myslíš, že čím víc světla dáš, tím lépe ti porostou rostliny, tak se pleteš. Tady je mnoho faktorů - tvrdost, množství prvků ve vodě, hnojení, osvětlení, CO2. Hlavní zdrojem rostlin pro růst je C.
Jinak to pravidlo W/l neplatí všude. Je to hlavně pro akvária standadních rozměrů, jako 60x30x30, 80x40x40 apod. U akvárií typu 40x40x40, 20x25x15 je to zase o něčem jiném.
EDIT: Samozřejmě pokud přecházíš na těžší/náročnější druhy, tak tam přidej i nějaké nenáročné. Může se taky stát, že ti neporostou tak, jak chceš a ve vodě se začnou zvyšovat dusitany, amoniak..
Zdravím, pořizuji si nové akvárium 112l. Mám v plánu nakoupit náročnější rostliny, akvárium má v základu 2*18W zářivky což vychází na 0,3W/l, ovšem já bych chtěl docílit 0,8W/l, takže jsem přemýšlel, že bych kvůli tomu zakoupil LED osvětlení 2*10,1W u kterého uvádějí, že výkonově to je jako 80W klasické zářivky. Ale zde už se dostávám přes 1W/l. Je to opravdu tak nebo by jste mi s tím někdo mohl poradit. Děkuji
PS: na fóru jsem toho četl opravdu hodně, ale tenhle problém jsem opravdu nenašel :(
cus, lidi mate nekdo zkusenost s aqua nova lampama? trebas
www.akva-tera.cz/…
jde to treba zavesit na lanka? info moc neni....
jeste delaji do ledky ve 4 radach (asi mensi vykon, oproti 3-rad) ale logicky drazsi...
hele -
rybicky.net/fotogalerie.php…
fotky jsou tak tři tejdny staré , ted nejsem v praze- nedám aktuální foto , ale ta malokvětka je ted tak 2x větší než na fotce (omlouvám se za kvalitu fotek) roste jak blbá , každej tejden ji stříhám , nad akvárkem 55x30x30 je 13W zářivka cca 1000lm cca 7 cm nad hladinou a pod ní věčně zaprášené krycí sklo , zas tolik světla to není , tak bych to tak nehrotil s tím světlem pro ni ...
no asi ta fotka je blbě nabílená, ale je to bílé světlo, čipy mají teplotu 6500°K.
Děkuji za reakci. Uvažoval jsem verzi 60cm, kterou položím na aq. Jedna z variant je i že se spojím s Vámí a dodáte mě osazené světlo všetně zdroje, já jen zaukoluji kolegu, aby mě to napojil na sds desku. Fotky klamou, ale ta barva se mě zdá dost do žluta, já mám radši podání v bílé barvě. Je možné to dodat i v té?
pásky nedoporučuji, toto šasi je přímo předurčené pro čipy na tzv. starplate, apod. Např. Cree. Sám jsem tímto způsobem do tohoto šasi udělal nespočet světel
. Inspiruj se třeba tady:
rybicky.net/fotogalerie.php…
je to stejný světlo a rozměrově stejná nádrž. LEDky jedou na 20% a stačí to na blyxu, pog. erectus, liliovníček, ... a to moc neprostřihávám, takže nádrž je dost zastíněná.
Tady je to už zarostlý (spíš přerostlý
:
rybicky.net/fotogalerie.php… Vzhledem k tomu, že do nově připravovaného akvária 60x35x35 bych rád nasadil
rybicky.net/atlasrostlin/micranthemum_callitrichoides_cuba
tak se snažám najít rozumné osvětlení a protože koukám i na odběr, tak jediná cesta je zřejmě led osvětlení. Nabízejí se 2 cesty a to cena jistoty = cena hodně vysoká, nebo cena pokusu = cena ve výsledku stejná
.
Moje aktuální představa je tato:
do tohoto krytu
www.aquario.cz/…
umístit 2 pásky
www.t-led.cz/…
plus ještě větráčky.
Teď to hlavní. Zapínání světla, řízení jasu bude mít na starost tato deska
onlinetechnology.cz/…
která má PWM výstup, relé, možnost připojení teplotních čidel.
Takže:
Půl hodiny před rozedněním ledek zapne relé elektromag. ventil k CO2
Pak nastane svítání v délce ještě nevím jaké . přes PWM výstup jde udělat prakticky cokoliv, třeba páteční diskotéku.
Jedno čidlo teploty bude hlídat teplotu v akva
Druhé bude hlídat teplotu ve světle, pokud bude vysoká, zapnou se větráky. Je zbytečné, aby se motaly pokud je teplota v normě
Třetí bude měřit teplotu v místnosti.
Dál bude deska hlídat přítomnost 220V, v případě nedostupnosti bude posílathlášku o výpadku proudu.
Tolik moje aktuální představa. Než zaúkoluju kolegu k bastlení, rád bych znal nějaké připomínky.
asi tam budou čipy 5630, což taky není žádná hitparáda, ale jako zářivka by to svítit mohlo
dokonce tam máš přímo vidět předěly mezi jednotlivými segmenty. 3 ledky + odpor...
a co ten cluster? str. 6/7
Draha verze led pasku... podivej se poradne na fotky.
Tabulku som pozeral, trošku dosť atomova fyzika
V LED páscích asi třetinu instalovaného výkonu zářivek (pokud jsou bez reflektorů). V čipech to může být i míň pro srovnatelné světlo. Do 247l svítím pomocí cca 27W s LED čipy XT-E.
Stáhni si od ViktorX xls (
rybicky.net/soubory/159.xls ), je to dobrý kalkulátor.
a jaký druh akvária to je? mě na společenské low tech stačí cca 20W. ale nebublám ani nehodlám vyhazovat kýbl týdně. jen jednu misku...
Mozete mi poradit nejake info ohladom LED?
Na zaciatok otazka: kolko W potrebujem na 180 l AQ? (momentalne mam ziarivky T5 cca 0,5E/litr) Vopred dakujem
Starší reakce
... a úspora prakticky žádná, srovnatelné se zářivkami, jen to nesvítí nahoru
Přesně jak napsal ViktorX. a navíc jakýkoliv dyfusor ti bude udržovat přebytečné teplo u ledek. Takže pokud máš krycí sklo, tak nezalité a jen přilepené na chladiči.
0 04.04.2014 06:45 tinda – aquatlantis easy led
mám aq 128l 80x40x40 a svítím led 1x59cm svítivost 2443 Im, teplota 6800 K,spotřeba 28W
1x44cm svítivost 1738 Im,teplota 68OO K.spotřeba 15W
a naprostá spokojenost. jen tedy cena je bohužel trochu vyšší.
Starší reakce
to je fakt, kryt mám, tam je mi to jedno. a říkal jsem si, že tím zajistím o ochranu pásku ( i když mám krycí sklo). 5050 zalité (IP65) mi neuvěřitelně odchází cca po měsíci, tak půjdu do IP20 a uvidíme. A tam jsem si říkal, že by difusor nebyl na škodu.
Ideáně žádný, protože třeba matné difuzory oproti čirý deklům snižují světelný tok o dalších ca 10% a víc. Slunce taky svítí "bodově", a rybky se s tím vyrovnají. Zvlášť u pásku budeš mít těch bodů tolik, že světlo budeš mít rozložené dostatečně rovnoměrně.
Edit
Teda pokud ti odlesk hladiny nesvítí ven z akva, pak je to nepříjemné... mně dekl překrývá hladinu, takže odlesk neruší.
proč ideálně žádný? ledky svítí docela bodově (mám 5050) a lepší je rozptyl nebo se pletu?
Ideálně žádný... případně transparent
0 30.03.2014 08:07 radekpaos – Difusor
ahoj, jaký je nejlepší difusor pro led pásky 5050, studená bílá? Mléčný, matný nebo transparentní? Děkuji.
rybicky.net/fotogalerie.php…
Ty dva krajni jsou bile LED, oba dohromady rekneme jako to silnejsi svetlo ktere uvadis, a nad 54l dobre stacily... kdyby ovsem dost rychle neodesly. To prostredni byl jen RGB pasek k doladeni barevne teploty (nakonec celkem k nicemu, nebylo potreba), a to originalni svetlo jsem mel vypnute.
Takze jo, to silnejsi by mohlo byt O.K., a pokud nebudes cekat zazraky, mohlo by Ti vyhovet.
Díky.
Takže jestli tomu dobře rozumím,tak 15W zářivka je asi přibližně jako (nebo možná o trochu víc)
www.zoo-hobby.cz/… a to druhé osvětlení
www.zoo-hobby.cz/… určitě víc - asi jako 18w? Popřípadě k tomu druhému něco jako stmívač pro případ silnějšího osvětlení?
Ber to tak, ze 15W zarivka (stejne jako dalsi s malym prikonem) ma dost spatny pomer lm/W, proste sviti dost malo na to co zere. Kdyz z ni dostanes 60lm/W, muzes byt za to rad. Takze mas nejakych 900lm, a jeste Ti sviti vsude okolo.
Situace s LED pasky (to svetlo je podle obrazku s LED pasky) neni o moc lepsi, 60lm/W je u nich celkem bezna hodnota, ovsem sviti jen v uhlu 120 stupnu (alespon je to obvykle), takze co sviti se Ti specialne u nizsiho akvaria do toho akvaria dostane ve slusne mire.
Takze at to mas jak alespon velice zhruba prepocist, odecti si z prikonu zarivky (pokud by byla vybavena slusnym reflektorem) asi tak tretinu, a tolik W LED pasku bys potreboval pro totez. Ber to ale opravdu jen pro predstavu, co cekat.
Ahoj!Mám akvárko 63 l a setový kryt s zářivkou 15W.Chtěl bych o něco málo zvýšit světlo.Žádnou 18W do toho nedám.Přemýšlel jsem ale o LED světle místo zářivky
www.zoo-hobby.cz/… nebo
www.zoo-hobby.cz/… .Nevím ale jaká bude intensita těchto osvětlení.Můžete mi prosím někdo s tím pomoct?
Nepotřebuju hodně světla,ale jen o něco víc než svítí 15W zářivka.Děkuji.
Starší reakce
NASREDDIN napsal:To není zrovna rozumné
nevídím žádný důvod u mého svíidla používat zalité pásky, svítidlo je nad krycím sklem a aqva nemá žádný kryt.
Psal sem už stokrát,že pásky z číny(a nejen pásky)jsou jak kterej,člověk musí mít štěstí na dobrý kus
Mně odešly po půl roce a byly zalité. S životností půl roku/rok se smířit nehodlám. Led čipy jsem proti vlhkosti zaizoloval estedienem. Zdá se, že to funguje, ale mám to tak teprve od srpna.
V mém případě jsou LEDky 1cm nad sklem a prostor je nevětraný, podmínky pro elektroniku dost na prd.
kofejn napsal: Chce to hlavně zaizolovat čipy/pásky proti vlhkosti, která je i nad sklem.
Led pásky požívám nezalité a ničím je neizoluji, svítidlo je položené na krycím skle, Led pásky v tomto svítidle jsem měnil asi po 10 měsících
Trošku se přidám:tady nejde o pár desetin mm vody,ale o to,že se světlo při průchodu tou vstvičkou láme a tam může dojít k jeho né sice oslabení,ale odklonu jinam a může ve finále skutečně projít méně.Ale rozhodně to nebude okem postřehnutelné(ten úbytek),to je fakt.
Přidat reakci
1 ...... [54] ...... 160 161
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256432x