Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 72 Přejít na další stránku   1  
Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2013 13:29 Josef Vávra Re: souky
UV je vhodné téměř pro všechno Akvária-Terária
nemusí ho být mnoho ale je to například vhodné pro dobarvení stejně jako třeba zelené led ze kterých sice rostlinka nic nemá ale odrazem tohoto světla se stává atraktivní pro oči pozorovatele
u led pásku kde je například jen studená bílá se atraktivnost akvária tak něak strácí stejně jako jen po použití teplé a studené bílé
myslím si že vhodné je promixovat vše do barev RGBW a samozřejmě se snažit o něakou intenzitu ale u mořského akvária je to zase spíše ke škodě pokud se nám vyloženě nejedná o živočichy a nebo korály které žijí někde u hladiny +-1m
pro hlubyné ryby je vhodné použít světlo které je spíše do modra a stejné to je u mořského akvária kde postačuje světlo do modra
osobně mám z praxe vyzkoušeno a dlouhodobě otestováno několik variant a za dobu pozorování jsem došel k několika závěrům které si však nechám pro sebe a každý může testovat sám a samozřejmě sám do toho vkládat nemalé částky než dojde k tomu co potřebuje opravdu

obecně to mohu schrnout tak že pokud budete chtít opravdu plné spektrum a atraktivní akvárium ,složení barev by mělo být - červená,modrá,zelená,žlutá,oranžová,UV
samozřejmě se nemusí vůbec bílá barva použít protože po dobrém namixování těchto barev bílé barvy docílíme :-) a sami si můžete dle uvážení vytvořit teplotu bílé barvy dle vašeho uvážení jenže stím že bude v plném spektru
již jsem si všiml že některé firmy prodávají takto namixované žárovky ale zatím je to cenově trošku dražší (50-60 usd 36w) protože je dle mého názoru potřeba aby to nedělal stroj ale lidi ( v kládání jednotlivích led na tišťák )a za další není to zatím nic masového jako u klasických led

prosím toto je jen a jen moje vyjádření a moje poznatky z pozorování za zhruba 3 roky mojí výroby
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2013 13:22 Muž ViktorX [474] Re: Josef Vávra
Fotka k příspěvku Josef Vávra napsal: ještě by to chtělo něco s UV okolo 400nm a bylo by to ok
Vzhledem k nižší citlivosti chlorofylu a nízkému zastoupení ve spektru slunečního záření mi to přijde zbytečné (na grafech srovnán jen počátek na 400nm).
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2013 12:38 - Re: souky
Do terária napríklad pre korytnačky na vitamín D.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.07.2013 09:09 Muž souky [592] - RostlinyRe: Josef Vávra
na co UV, do terária?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2013 08:17 Josef Vávra Re: ViktorX
ještě by to chtělo něco s UV okolo 400nm a bylo by to ok
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2013 01:49 Muž ViktorX [474] Re: Losky
Fotka k příspěvku A tady něco pro dobarvovače :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2013 00:18 Muž ViktorX [474] Re: RiMr
Tak ještě doplním (neprošel edit, tak jsem si postěžoval a datluju znovu), v dobách, kdy jsem uvažoval o XT-E, vycházeli dobře ti poláci
www.maritex.com.pl/…
Jen člověk musel vzít víc kusů, ale bylo by to v unii takže bez další daně, poštovné tuším 12 éček.
Teď v době XM-L vycházejí výtečně australáci
www.cutter.com.au/…
Jen poštovné je 17 doláčů a když si všimnou celníci, dalších 21% nahoru, ale člověk se nemusí bát, jaký bin pošlou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2013 19:22 Muž fido16 [631] Re: Josef Vávra
Přesně tak to plánuji i já na své akva. Jen jsou teď jiné věci na práci. Ale do budoucna bych to chtěl zavést to rozednívání a stmívání automaticky je dobrá věc :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2013 19:12 Muž ViktorX [474] Re: RiMr
Kromně těch níže uvedených mám zkušenosti s :
www.cnqualitygoods.com - OK
www.leddna.com - zásilka nedorazila :-O, neuvedli ani číslo zásilky, což se u dražších dělá, takže asi ani neposlali. Jak jsem na webu našel, stává se jim to častěji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2013 18:48 Muž sasula [274] Re: RiMr
bohuzel co se rychlosti z ciny tyce tak vse brzdi RUZYN a celni oddeleni.

dobre zkusenosti --
ebay
aliexpress
DX
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2013 16:06 Muž RiMr [3] Re: ViktorX
Blbě jsem to napsal - myslím "zdroj nákupu" :)
Vím, že něco mají na dealextreme, něco "normálně na ebay, něco prodávají Poláci, něco jsem viděl i tady...
No a pokud máte zdejší kutilové zkušenosti (dobré) s nějakým dodavatelem, tak té vaší dobré zkušenosti rád využiju :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2013 12:17 Muž ViktorX [474] Re: Losky
Svítí víc, navíc při nižším příkonu :-), poreferuj co udělá 1,5A. Bohužel u číňanů nikdo neví, co dostane za bin, U3 v mědi jsem na jejich webu za tuhle cenu nenašel :-(.
to:Rimr Nejsem rasísta, takže některé mám žluté a jiné stříbrné ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2013 12:09 Josef Vávra Re: fido16
Ono to zvládá i trošku jiné operace jako například při rozednívání a nebo stmívání mixovat barvy , například ráno při rozednění se bude nejprve rozsvěcet jedna barva v intenzitě kterou si nastavím a do toho se přidá po cvíli druhá barva a v poledne se dostanu na plnou intenzitu světla a při stmívání zase dojde k tomu že první pomalu zhasne jedna barva a za ní s rozestupem dle volby až hodinu zhasne druhá barva dájí se takto ovládat 4 barvy , dále počítač hlídá teplotu led a spouští jim větráčky pro chlazení
které mají 14db ( ručičkové hodinky mají udáváno 20db )
počítač lze instalovat do krytu a nebo je možnost i externího použití

jednoduší forma stejného počítače který však umí jen rozednívat a stmívat dle nastavení 1h , bez tepelného čidla a možnosti mixování barev je také k mání

obě verze mohou ovládat maximálně 500w

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2013 11:34 Muž RiMr [3] Re: ViktorX
Díky - jaký využíváte zdroj Cree diod? Že bych podle toho co se dá sehnat něco "nahodil" a dal sem k posouzení konkrétní sestavu včetně zdrojů.
Děkuju.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2013 11:15 Muž Vstrom [82] - Malawi
tak Cree jsou připájeny a co se týče svítivosti, nepatrně tam je vidět, že to svítí víc, ale nic extra velkého. Tak jsem zvědavý, až to pojede na 1,5A
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2013 09:23 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: ViktorX
Ja uz to delal taky a musel jsem to ruzne deformovat, abych mel ta meritka pekne na sobe. Vsichni od sebe opisuji a tady je to videt nejlepe :-D .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2013 07:38 laKatos Re: ViktorX
Mohu-li napsat mou zkušenost. Provizorně a z zkušebně stivím cca 50 waty xt-e (podobného složení viz příspěvek dole) do 70litroveho akvária. Toto akvárium nemá žádnou filtrací žádné co2. proste je to nehybna rostlinna tunka se sedmi pancernicky a přesto se mě netvoří žádná rasa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2013 01:01 Muž ViktorX [474] Re: Designer + Losky - oblast fotosyntezy
Fotka k příspěvku Designer napsal: ... nejucinnejsi oblast fotosyntezy.
www.ledgrow.sk/…

Sloučil jsem to pro srovnání se spektrem XT-E, bílá LED + Royal blue (totéž bez žlutého luminoforu) a vychází to myslím slušně, ale zjistil jsem, že se jim bohužel nějak rozjelo měřítko vlnové délky hmm.
Edit - prosím smazat původní příspěvek z 03.07.2013 21:29
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2013 22:53 Muž fido16 [631] Re: Josef Vávra
Jen se zeptám, tím počítačem se přesně myslí co? Automatické stmívání rozednívání závislé na světle okolí nebo venkovním? Mě jako lajka přes Led světla to zajímá :-). Zvažuji totiž něco podobného.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2013 20:26 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: ViktorX
tak pokud to vylepší modrá, dám kdyžtak jen tu modrou:-) Ale uvidím, jak to bude vypadat, třeba to bude vše akorát;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2013 19:02 Muž ViktorX [474] Re: Designer
Takže rybičky budou vypadat čerstvě a chutně :). Říkám si, jestli se oklikou nedostáváš k ekvivalentu akvaristických "GLO" zářivek, co tu na ně všichni nadávají, že s nima není nic vidět :-D, ale holt jedno nebo druhé - užijí si buď rostlinky nebo oko akvaristy.
Edit to: Losky
To mně vracíš o pár příspěvků zpět - modrá ti to "zastudení", proto jsem psal, že studená bílá vypadá v akvárku líp. Ale přihazovat i červenej pásek... jak jsem napsal, jde jedno nebo druhé.
Jo - "royal blue" k bílým LED přihazoval laKatos, zkus se ho přeptat na zkušenosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2013 18:37 Muž Vstrom [82] - Malawi
já to myslel spíš z důvodu osvícení ryb. V akvárku mám několik autoled modulů bílé a modré barvy a ryby při jejich svitu večer mají hezčí barvy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2013 18:12 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Designer
A jeste, zajimavejsi uz mi prijde tahle metoda:
download.p4c.philips.com/…
nasel jsem ji prodavat treba zde:
www.elektro-paloucek.cz/…

Kdyz ji porovnam take se slusnou:
download.p4c.philips.com/…

Vychazi mi ta k nasviceni jidla pro rostliny lepe ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2013 18:02 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Designer
Pridam 2 linky:
cz.farnell.com/…
cz.farnell.com/…

Jeste dodam, ze pomer chlofylu A a B je u rostlin bezne 3:1 a rasy neobsahuji chlorofyl B, ale jen A, alespon co jsem kde vycetl, kdyz jsem se tim zabyval.
Uznavam, ze ty uvedene LED by vysly ve vice kusech trosku draze, ale pokus uz by se s nimi udelat dal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2013 17:52 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Losky
Ale pravdepodobne ani nic moc neziskas, alespon pro rostliny, protoze budou nejspis spektralne mimo nejucinnejsi oblast fotosyntezy.
www.ledgrow.sk/…
Kdyby sis chtel pomoct, mel bys mit LED nekde v tech vrcholech. A takove LED se oznacuji jako DEEP RED a ROYAL BLUE. Neudava se u nich svetelny tok v Lumenech, protoze ten je vztazen k citlivosti lidskeho oka a tyhle barvy uz lidske oko vidi spatne, takze u nich najdes vykon vyzareneho svetla. Mimochodem, tim ze takove LED nejsou masovou zalezitosti, nejsou ani k mani na kazdem rohu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2013 16:59 Muž Vstrom [82] - Malawi
takže když přidám modrý a červený led pásek, tak nic nezkazím
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2013 16:17 Muž ViktorX [474] Re: Designer
A proto jsem sestavil svůj úžasný Excel soubor, aby se s tím počítáním nikdo nemusel babrat :), navíc obsahuje i odhady typických hodnot některých proudů (obvyklých u zdrojů) dle grafů z datasheetu, což byl pěknej opruz :-D.
Edit to:Losky Když se koukneš na datasheet, uvidíš, že u studené bílé je ostrá špička kousek pod 450nm, takže je jí tam myslím dost, a problém je spíš s červenou, ale pokud chceš nějakou modrou přidat, podle hesla "čím víc, tím líp", proti vkusu žádný dišputát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2013 16:04 Muž Vstrom [82] - Malawi
já vím, že to bude mít málo lm, ale je to jen prozatím, než přijde nový zdroj, tak mě jen zajímalo, jestli se do toho už můžu částečně pustit, abych je pak hned neodpálil. Co se týče toho barevného spektra, když tam budu ještě lehce svítit modrou, nezkazím s tím něco?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2013 16:00 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: ViktorX
Proste je potreba spocitat, aby se to veslo do parametru zdroje pri nejhorsich moznych stavech dle PDF ;-) . Ono to mozna nekomu prijde jako desneho pocitani, ale nektere z nas zivi takove veci pocitat mnohokrate za den, mezi dalsim pocitanim :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2013 15:55 Muž ViktorX [474] Re: Designer
No to je právě to, co je horší varianta. Když budou mít diody víc než typicky, jak jsem počítal, v nejhorším jim nedá zdroj dost vysoké napětí a proud bude nižší.
Podle mně horší varianta je, když přestřelím odhad při provozu minimálního množství a budu mít naopak míň než zdroj zvládne v minimu (o jeho toleranci nemluvě), tak pak děj se vůle páně.
Jinak pro ostatní - nižší napětí na diodách při stejném proudu oproti noname souvisí s jejich vyšší účinností.
Edit pro úplnost, datasheet XM-L udává 3 typické hodnoty, 2,9V/700mA, 3,1V/1500mA a 3,35V/3000mA
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2013 15:41 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: ViktorX
Datasheet udava max. 3.5V, a pocitat je vzdy potreba nejhorsi moznou eventualitu. Zrovna Tobe jsem ale tohle psat nemusel, to je mi jasne ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2013 15:39 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Losky
Je to proudovy zdroj, tam nejde o to ze to utahne, on proste da tech svych 650mA a jedine co musis resit je, abys byl s pocetm LED v serii v rozsahu tech napeti, ktera je schopen na vystupu nastavit, aby prave dosahl toho uvedeneho proudu.

No a mene proudu nez ty LED snesou znamena, ze to bude mene svitit, ale take mene topit.

Kdyz pouzijes tech 11 LED seriove a ten zdroj co mas (650mA), ziskas zhruba 3500lm svetla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2013 15:19 Muž ViktorX [474] Re: Losky
Když dáš podložky, ničemu to neublíží. Ale pokud bude star jen na 2 šoubech, nebudeš je potřebovat, když je švihneš doprostřed k těm dlouhým pruhům - jejich plošný spoj není připojen k žádnému z pólů, takže kdyby se hlavička prokousala, nic se neděje.
Edit XM-L při 700mA nepřekročí 3V, ani kdyby se na hlavu stavěly :-), ale nic to nemění na tom, že tvůj zdroj je zvládne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2013 15:11 Muž ViktorX [474] Re: RiMr
RiMr napsal: ... CHtěl bych to nasvítit CREE diodami podle tvých tabulek, ale ve výběru trochu tápu. Jde mi o max cca 6000 lumenů, asi poměr Warm 7C1/Day3C 2:1.
Šedivá je teorie, zelený strom života - hlavní problém je, že je asi budeš blbě shánět, takže nejdřív by ses měl podívat, co je na trhu dostupné a případně záměr přehodnotit.
Barva světla - rostlináři ti řeknou, že máš svítit modrou λ=430-453 nm a červenou λ=642-662 nm a zelená že je zbytečná :-D, někdo k bílé přisvěcuje "super blue" a červenou, kompromis je teplá a studená bílá, ale mně osobně přijde i 4000K dost dožluta. Hlavní je, aby se na to dalo koukat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2013 14:15 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: Designer
já se jen ptám, protože zdroj 1,5A mi ještě nedorazil, tak jen jestli ten starej utáhne tyhle Cree Xm-l U3.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2013 13:57 Žena sonetka [136] - ŽivorodkyRe: Josef Vávra
To vypadá slibně, nějaký cenový nástřel těchto světel, případná dostupnost?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2013 13:51 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Losky
Kazda soucastka od rozumneho vyrobce ma katalogovy list ve formatu PDF.
Na fotce vidim CREE XML, takze tady:
www.cree.com/…
A tam si prectes v tabulce:
Forward voltage (@ 700mA) Typical 2.9V Maximum 3.5V

Zdroj z fotky dava 650mA (nepodstatna odchylka pro urceni poctu LED) a vystup ma 24 az 45V.
45V/3.5V=12ks LED, tedy zvladne je vsechny.
Tech 11 LED tedy soupni za tenhle zdroj vsechny do serie a musi to svitit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2013 12:49 amrtin Re: Losky
Podívej se pořádně na výstupní napětí a na kolik jsou ledky!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2013 11:39 Muž Vstrom [82] - Malawi
Fotka k příspěvku Zdroj mi ještě nepřišel, tak by mě zajímalo, jestli bych ty ledky mohl zatím napájet tímhle, mám jich 11ks:
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2013 10:45 laKatos Re: Losky
Nemusíš
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2013 10:16 Muž Vstrom [82] - Malawi
Fotka k příspěvku ještě se chci zeptat, k čemu tam jsou ty svislé černé pruhy? A druhý dotaz, když jsem ty staré ledky přidělával k alu profilu, vždy jsem dal pod hlavičku šroubku plastový kroužek, aby se hlavička šroubu nedotýkala přímo ledky (měl jsem obavy aby to nějak nezkratovalo). Je to potřeba nebo to dávat nemusím? Díky moc
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2013 10:14 Muž Vstrom [82] - Malawi
Fotka k příspěvku Po týdnu přišly ledky z ebay a oproti obyč čínským jsou tyhle Cree v ruce cítit, že jsou těžší a hlavně je vidět ten čip, tam je velký rozdíl. Objednával jsem 25.6, takže dodání perfektní. Zato mám ještě objednané jiné věci z Dx.com a tam už na to čekám přes měsíc a nic...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2013 20:52 Josef Vávra Re: slavko
Slavko já jsem si nevšiml že by jsem někde něco obšlehl a pokud ano prosím připomeň mě to ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2013 19:53 Muž RiMr [3] – Prosba o radu
ViktoreX - děkuji moc za tvoje tabulky, hodně mi pomohly (a celé toto fousaté téma) v hrubém pochopení dané problematiky. Nebo spíš už nejsem tak MOC blbej :)
Měl bych na tebe Viktore (ale samozřejmě i na ostatní) prosbu. Finišuju návrh jednoho akvária s (umístěním) danými rozměry a s rel. velkou výškou 70cm (ano je to moc, ale co budu potřebovat tam dosáhnu a nepolezu tam každý den, už jsem takové měl, jde to). CHtěl bych to nasvítit CREE diodami podle tvých tabulek, ale ve výběru trochu tápu. Jde mi o max cca 6000 lumenů, asi poměr Warm 7C1/Day3C 2:1.
Mohl by ses na to podívat, co si o tom myslíš? Děkuji!
Pár obrázků k akváriu je zde:
picasaweb.google.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2013 23:09 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: ViktorX
ViktorX napsal: 2 dny jsme se ti to tu snad všichni snažili vysvětlit, a když už to vypadalo, že je ti to snad jasné, ozveš se mi na ICQ, že to pořád nechápeš, abych ti to vysvětlil - jenom tím jsem strávil nepřetržitě další hodinu, ale radit ostatním mi zakazuješ, protože tu neprezentuju LED svítidlo?
A možno ho len štve, že nemá čo obšlohnúť... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2013 19:54 lukser Re: Designer
Diky za zpravu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2013 12:16 Muž ViktorX [474] Re: lukser
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2013 12:10 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: lukser
Pise se tady o tom kazdou chvili, mrkni se trosku hloubeji. Plati zde 3 zakladni zasady, a to chladit, chladit a chladit, jinak s vetsinou LED pasku nebudes svitit moc dlouho. A bohuzel nektere huste osazene komercni LED pasky blbe chladi i s dobrym chladicem, to teplo je problem z nich odvest. Takze se stava, ze at se snazis jak chces, muzes se nadat toho, ze z krasnych parametru ktere ten LED pasek puvodne mel se dostanes po mesici sviceni na ubohe bludicky, pod kterymi Ti rostliny dokazi akorat tak hnit.

Nerikam, ze by neslo LED pasky pouzit, ale muze to mit take problemy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2013 11:29 lukser – sviceni
Zdravim,
chci se zeptat jestli mate někdo zkušenost s ledpaskama jako osvetleni akvárka?
Diky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2013 18:49 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: ViktorX
Super, díky:)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [72] ...... 160 161

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256423x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4030-vykonne-led-cipy-cree-cob-apod?od=3551