Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 47 Přejít na další stránku   1  
Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2014 12:56 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: amrtin
Tak to mám tedy horší bilanci (z cca 30 koupených věcí 2 nedorazili a reklamací taky si 5 vyřízených k naprosté spokojenosti). Asi bych měl nakupovat víc :-D Právě se zrovna rozhlížím po komponentách a že bych si něco z LEDek zbastlil, ale trochu mě poslední zkušenost od ebay odrazovala ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2014 12:53 amrtin Re: lhajek
Za poslední dva roky z cca 200 zakoupených věcí se to stalo 2x,tudíž i celková úspora proti nákladům při nákupu u nás značná.A reklamace?Absolutně všechny(asi 5x) k mé naprosté spokojenosti. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2014 12:22 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: lhajek
Ledky i drivery přišly před pěti týdny vpoho , po 14ti dnech čipy, drivery 3 týdny , vše šlo z Číny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2014 11:49 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: doktorito
doktorito napsal: .......od června je mám objednané přes ebay a stále nic, nabídli mi vrácení peněz........Dík

Tohle je trochu OT, ale v červnu jsem také 2 věci objednával na ebay a dodnes nepřišla ani jedna. Já jsem si teda nechal vrátit peníze a nakonec koupil něco z toho v čr. Nestalo se to i dalším lidem že jim poslední dobou věci z ebay (z Číny) nepřišli? Jsou to všechno obyč zásilky, tedy nedohledatelné. Nějak se mě teď odtamtud nechce nic objednávat....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.09.2014 08:46 Marcel G Re: kofejn
O téhle možnosti nákupu čipů v ČR jsem nevěděl. Díky za odkaz (doplnil jsem ho i na své stránky).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.09.2014 08:41 Muž kofejn [963] Re: doktorito
KarlosS je má v nabídce, ale skladem nejsou. www.aquario.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2014 08:37 Marcel G Re: doktorito
Nejlevnější u nás v ČR se (pokud vím) prodávají za 199,- Kč/ks ( www.svitilny.eu ). Já jsem si kupoval čipy v USA ( www.rapidled.com/… ), kde vyjde jeden klasický čip Cree XP-G2 asi na 75,- Kč a nepájený čip na 85,- Kč. Nepájené čipy není třeba pájet (mají speciální konektory). Běžně to sice nenabízejí, ale pokud jim pošleš e-mail, tak jsou schopní ti to poslat i přes "USPS 1st Class Mail", kde je cena poštovného pouhých $5 (100,- Kč)! Tato zásilka ale není pojištěná a nelze ji po cestě sledovat. Navíc její hmotnost nesmí přesáhnout 100-250g (pokud se nepletu).

Další možností je objednat si ty čipy z Číny, ale tam je to trošku sázka do loterie a navíc se ti může protáhnout čekací doba na několik týdnů.
Mrkni sem: prirodni-akvarium.cz/… . Hned v prvním oddíle ("Online obchody") je seznam obchodů, kde se dají čipy a LED součástky běžně koupit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2014 00:58 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: doktorito
Tady tě budou stát 2x tolik ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2014 23:59 Muž doktorito [0] - RostlinyRe: Marcel G
Ahoj, máte tip, kde se dají v ČR sehnat cree chipy XPG2?
od června je mám objednané přes ebay a stále nic, nabídli mi vrácení peněz,ale nechci to znovu objednávat přes EBAY a riskovat a čekat.

Dík

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   27.08.2014 19:26 Marcel G Re: Davik59
Zkus si o tom něco přečíst třeba zde: prirodni-akvarium.cz/… . Tam si myslím najdeš odpovědi na všechny otázky ohledně výkonných LED čipů a stavby osvětlení.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2014 18:29 Muž Davik59 [0] Re: KarlosS
Staci mi teorie. V praxi nejsem tak levej, abych to podle navodu atd nedokazal sestrojit za polovinu ceny, nez kdyz si koupim od nekoho nebo nekde uz vse pripraveny komplet :) ale dik za info, jen tak pro zajimavost, komplet vyjde na kolik?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2014 18:23 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Davik59
Fotka k příspěvku samozřejmě musíš mít 50W. Nic ve zlým, ale pokud tohle nespočítáš, do samovýroby se nepouštěj. Omlouvám se, ale je potřeba mít s elektronikou zkušenosti.
Dělám pro akvaristy i stavebnice, kde je všechno popsáno, tak pouvažuj jestli se ti to nevyplatí.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2014 16:43 Muž Davik59 [0]
caute, mam dotaz na ledky. Pokud bych si zakoupil tyhle LED

www.ebay.com/…

k tomu nejspis jak uz tu bylo psano potrebuju

www.ebay.com/…

Moje otazka tedy zni, kdyz si koupim 10 5W cipu, staci mi jeden 5W driver? Nebo bych musel mit 50W ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2014 18:16 Market Re: KarlosS
Děkuji za radu:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2014 11:44 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Market
cree xp-g2, 4-5 ks. Bohatě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2014 20:41 Market
Ahoj, chtěla bych poprosit o radu. Ráda bych si pořídila LED osvětlení, ale nejsem si jistá počtem a typem čipů vhodných pro 45l akvárko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2014 08:10 Marcel G Re: lhajek
lhajek napsal: Výkon se počítá P = U * I = 32 * 0,9 = 28,8W ale přitom uvádějí 10W, takže těžko ti radit.Je pravda, že údaje uváděné na internetu mohou být značně zavádějící. Podle mých zkušeností jsou hodnoty, které uvádějí prodejci na webu, zpravidla doporučené hodnoty, nikoli maximální hodnoty. Je ale jasné, že v tomto případě, označují asi údaje o napětí právě ty maximální hodnoty. Já jsem nedávno kupoval na netu 10W LED čipy Bridgelux (10V@1A), a při komunikaci s prodejcem a opakovaných prosbách o zaslání katalogového listu z něj nakonec vypadlo, že při 1A má čip ve skutečnosti 9.2V (= 9.2W), maximální proud je 2A, a maximální příkon je tím pádem 18W. Takže ten jeho údaj (10W, 10V, 1A) byl +- doporučenou provozní hodnotou. Kromě jiného jsem také zjistil (co už tady potvrdil kolega Slavko), že ten prodejce neměl absolutně páru o tom, co prodává, protože na dotaz, jaký termální odpor má ten čip a hliníková podložka, mi odepsal naprosté nesmysly, které "vydedukoval" z jednoho obrázku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.08.2014 22:32 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: lhajek
lhajek napsal: proto bych se právě napětím zabýval nejméně při hledání vhodného zdroje a vzal něco s daným proudem (nebo nižším) a daným výkonem.
To napätie MÔŽE byť dôležité. On totiž ten prúdový zdroj uchováva konštantný prúd zmenou napätia (resp. striedy pri spínaných) a tá schopnosť zmeny napätia (striedy) môže byť len v určitom rozsahu. Tak napr. zdroj dokáže uregulovať prúd zmenou napätia 6 - 12 V a LED má menovité napätie 3 V, potom zdroj dokáže "obslúžiť" daným prúdom 2 - 4 LED. Otázkou ostáva, či je správny údaj o napätí alebo o výkone a v neposlednom rade o aký výkon ide - pri spínaných zdrojoch je to problematické, pretože staré 50 Hz vzorce neplatia.

Inak ale súhlasím, pri lacnom nákupe na ebay to je mačka vo vreci a z popisov (ak sú) často vidno, že nemajú ani páru o tom, čo predávajú - no sú aj výnimky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2014 07:03 Muž Tony2013 [228] Re: ViktorX
No ja vom co je silikon.Me zajimalo to slozeni.Kdyz sekundovy lepidlo je plat tak co je silikon.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2014 21:48 Muž MonterMonty [2431] - Amerika
chlapi, na těchto mejch čipech made-in china , přímo na čipu po hodině v provozu 52 stupňů , na star platě 38... takže to si nebudu řešit ... měřil jsem obyčejným dotykovým teploměrem , přilepeno normálním sklenářským silikonem , odkaz na chladič už jsem dával ...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   17.08.2014 20:22 Marcel G Re: ViktorX
ViktorX napsal: myslím, že je v těch levných tubách totéž To moje lepidlo HY910 se skládá ze silikonu (30%), teplovodivého materiálu (40%), zpevňující výplně (20%) a přechodových činidel (10%), přičemž tepelný odpor tohoto lepidla je 0,246°C-in2/W. U tvého silikonu nic takového nevidím (žádnou informaci o teplovodivé složce, ani o termálním odporu). Pochybuju tedy o tom, že je ten tvůj silikon pro odvod tepla z čipů vhodný (obzvlášť, když je v katalogovém listu výslovně uvedeno, že je určený pro lepení akvárií ... nikoli pro odvod tepla).
PS: "Tepelná odolnost" a "tepelný odpor" jsou dvě odlišné věci. První značí, že materiál vydrží i nějaké to teplo, zatímco to druhé znamená odpor proti pronikání tepla. V prvním případě platí, že čím větší hodnota, tím lepší. Ve druhém případě platí přesný opak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.08.2014 19:49 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Surdo
Jenže minimálně jedna z uvedených hodnot je v popisu na e-bay nesmyslná:
Input voltage: 32-34V
Power: 10W
Input Current: 900MA
Výkon se počítá P = U * I = 32 * 0,9 = 28,8W ale přitom uvádějí 10W, takže těžko ti radit. Ale zdroj proudu upraví výstupní napětí pro daný výkon a proto bych se právě napětím zabýval nejméně při hledání vhodného zdroje a vzal něco s daným proudem (nebo nižším) a daným výkonem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2014 19:16 Muž ViktorX [474] Re: Marcel G
Fotka k příspěvku Nechci se hádat, ale myslím, že je v těch levných tubách totéž :-), s tím rozdílem, že u akvarijního mám jistotu, že je určen pro styk s pitnou vodou, kdyby mi zpátky odkapávala sražená voda. Já používám www.stavochemie.cz/…
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2014 15:20 Muž Tony2013 [228] Re: Surdo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2014 13:54 Muž Surdo [35] Re: lhajek
to mi je jasne tie ledky som dostal od kamaráta aj ten link na ebay
ale čo ma trápi je DC 32-34V
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2014 10:37 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Surdo
Tak jestli to jsou ty čipy z odkazu a jestli je v pořádku jejich popis, tak potřebuješ zdroj proudu, který bude dodávat 900mA. Je otázka jestli je to ale maximální proud nebo když to tak nazvu pracovní proud, tedy proud při kterém je výkon a zahřívání nejoptimálnější. To je nevýhoda e-bay, k datalistu se většinou nedostaneš a nevíš tak jak nejlépe takový čip napájet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2014 10:04 Marcel G Re: ViktorX
Fotka k příspěvku Existují i termální lepidla na bázi silikonu:
prirodni-akvarium.cz/… (Silicone Heatsink Plaster). Použil jsem ho u svého LED osvětlení, a zatím to drží a odvádí teplo docela dobře. Velikou výhodou těchto silikonových termálních lepidel je to, že v případě potřeby jdou čipy celkem snadno zase odlepit → podobně jako v případě termálních past (a narozdíl od klasických termálních lepidel).
PS: Stojí pár kaček ( goo.gl/… ).
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2014 08:54 Muž ViktorX [474] Re: Tony2013
Tony2013 napsal: A silikon je co?Nemyslim to jizlive.Jen se ptam.
www.google.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2014 23:44 Muž Surdo [35]
dostal som 4KS 10w čip www.ebay.com/…
a neviem na čo to rozbehnúť môžete mi hodiť nejaký link na napájací zdroj?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2014 21:06 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Barakainus
5 čipů stálo 2,40e , takže to fakt neřeším , odzkouším a uvidím , když tak mám i rezervní
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2014 21:05 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: amrtin
už je to přilepený silikonem , tak zatím nic kupovat nebudu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2014 19:48 amrtin Re: MonterMonty
www.suntech.cz/…
kdybys to náhodou kupoval,vem mi taky jednu ;-) pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2014 19:47 Muž Tony2013 [228] Re: Barakainus
Tak tak.Ja bych to taky daval jen na pastu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.08.2014 19:28 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: MonterMonty
no doufejme ze si koupil tu pastu a nelepils to tim silikonem. na druhou stranu, cipy nejsou tak drahy, tak az odejdou, koupis nove a rovnou i tu pastu ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2014 19:18 Muž Tony2013 [228] Re: MonterMonty
no ja to nasrouboval ale prez pastu teda az pote co jsem to vyzkousel bez ni.Mel jsem starou z pc od procaku.A stou je vse naprosto ok.Merit to chce i na tom cipu ty se hrejou a ani to neni citit (rukou)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2014 18:52 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Tony2013
šroubování se chci vyhnout, s tím může bejt taky slušnej problém bez nevodivých podložek , nalepil jsem to tam , stačilo namočit špičku párátka , zítra zapojím jednu sadu (mám čtyři po pěti čipech) a zkusím měřit jak to bude topit
namáčk jsem to tak že skřípal hliník stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2014 18:16 Muž Tony2013 [228] Re: ViktorX
A silikon je co?Nemyslim to jizlive.Jen se ptam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2014 18:01 Muž Tony2013 [228] Re: MonterMonty
Fotka k příspěvku ja mam ty 10w cipi nalepeny teplovodivou a vsecho teplo jde do chladice na cipu se to snad ani nezahralo ale chladic hreje dost takovejch 40°C
A vim ze kdyz jsem ho mel jen polozenej teda prisroubovanej bez niceho tak to slo vic do cipu.S pastou je to uplne ok.A mam podobnej chladic
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2014 17:20 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: ViktorX
díky pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2014 17:04 Muž ViktorX [474] Re: MonterMonty
Jasně, že silikonem, vteřinka je jen "rozpuštěný plast", to moc teplovodivě nevypadá :-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2014 16:19 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Tony2013
hmm , tam koupím prd a ještě o víkendu, měl jsem na odzkoušení 10Watové čipy made-in China , nalepené silikonem , vůbec to netopilo ..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2014 16:07 Muž Tony2013 [228] Re: MonterMonty
Ani jedno.Je to tedy jen moje rada.Ona i ta kapka udela film kterej nebude pro prenos tepla dobrej.Kdyz uz poradne tak poradne NE?Zajed radsi do Usti a tam neco kup.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2014 15:43 Muž MonterMonty [2431] - Amerika – lepení čipů
Zjistil jsem že jsem vemeno a nemám žádné teplovodivé lepidlo , takže silikon nebo vteřinák ? samozřejmě jen kapku a pořádně přimáčknout ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2014 17:39 Muž Tomson [1] Re: MonterMonty
Jo kazdy podle sveho,hlavne at to funguje jak ma,,a je spokojenost ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.08.2014 13:23 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Tomson
řeším to takto , protože zatím všechny reflektory co jsem viděl v provozu opravdu svítí moc bodově , když je zvedneš výš, je zase účinnost jinde , tak velkej chladič mám proto abych nemusel řešit na co připevnit více malejch , takhle tomu jen udělám nožičky a bude to stát na bočních sklech , reflektory mi příjdou moc mastodontní
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2014 09:32 Muž Tomson [1] Re: DrChila
No spis bych to chtel mit schovane,,ano melo by to byt vys,,jinak bych do toho sel,,videl jsem to a nebylo spatne,,super vykon,,mala spotreba,leda to zavesit nad akva,,uz jsem to tu videl,,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2014 09:27 Muž DrChila [243] Re: Tomson
Nízký kryt nevadí ne? hold do něj uděláš dirky a vystrčíš chladice ven to udělá jen dobře. Ale asi to spojuješ spíš stim že ty světla musí být tak 20cm nad vodou že?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2014 09:18 Muž Tomson [1] Re: DrChila
Ano v jednoduchosti je sila, :-D bodove tak se jich nainstaluje vic a slabsich,jedna snura na propojeni se da taky udelat,,a stmivat by nemel byt taky problem,,mam nizky kryt tak mam smulu to instalovat,jinak si myslim ze by to mohlo byt dobre, palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2014 23:05 Muž DrChila [243] Re: MonterMonty
tak to má být prvně plány pak porovnání s reálem a promyšlení a uskutečnění
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2014 23:00 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: DrChila
bude na tom 20 tříwatovejch čipů , stmívač taky bude , včera jsme měli předváděčku od Františka u Trojek , myslím že Marcel bude dělat nějakou recenzi

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [47] ...... 160 161

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256423x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4030-vykonne-led-cipy-cree-cob-apod?od=2301