Pokud „hvězdičky“ s nakontaktovanými LED čipy šroubujete šrouby M3 na rozteči 19mm +0,1/-0,0mm, je vhodný jedině závit v chladiči, protože se jinak šroubek M3 s matičkou vlivem standardně používaných vůlí (kdy se vrtá otvor pro šroub o průměru 3,2mm vrtákem 3,2mm) „vyvrací“ se všemi negativními vlastnostmi takovéto montáže.
V případě použití, méně profesionálně vhodného řešení, se šroubkem a matičkou je vhodné vrtat, pro omezení zmíněných vůlí, otvory pro šroub těsné o průměru 3,0mm (takové se vrtají vrtákem o průměru 2,9mm). Pro oba případy platí, že pro dodržení rozteče (19mm +0,1/-0,0mm), je naprostou nutností si zhotovit vrtací přípravek.
Pro oba případy platí, že je zapotřebí pod hlavičku šroubku vložit plochou kruhovou kovovou podložku 3,2mm spolu s kruhovou plochou izolační podložkou 3,2mm. Pokud je uvedená izolační podložka z umělé hmoty, musí vydržet teploty do 80C. Běžně lze snadno sehnat ploché polyamidové podložky 3,2mm které nejsou příliš vhodné pro jejich menší tepelnou odolnost (použití těchto podložek je na hraně). Úspěšně lze použít upravené průchodky pro TO220 s vnitřním průměrem 3,1mm (GM, GES…), které se prodávají pod názvem „Izolační průchodka pro TO220“ (úprava spočívá v ručním odříznutí (větším vrtákem) válcové části o průměru 3,5mm). Izolační podložka je vhodná, vyseknutá, i z kvalitní lepenky („prešpánu“ 0,3 až 0,5mm (drážková lepenka), teflonu …).
Uvedená izolační podložka (pod šroubkem s kovovou podložkou) je nutná, protože by jinak došlo k proříznutí izolační vrstvy na hvězdičce dosedací plochou hlavičky šroubku, přesněji kovové ploché podložky, což by následně vyvolalo zkraty. Je excelentní a není nutné použit i ještě přídavné pérové podložky 3,2mm.
Pájení přívodů je potřeba provést před finální montáží s podsunutou dočasnou tepelně izolační podložkou (kouskem papíru) a přitom čip minimálně tepelně zatížit! Jinak se teplo při pájení odvádí do chladiče, pájení je mimořádně obtížné, tepelně zatěžuje čip a vodiče a pájené spoje vypadají tak jak jak vypadají, Kofejn.
Při finální montáži je nutností mezi hvězdičku a chladič, pro maximálně dokonalý tepelný přenos, aplikovat, k těmto účelům určenou, teplovodivou pastu (GM, GES…)!
Pokud „hvězdičky“ s nakontaktovanými LED čipy lepíte, je zapotřebí použít speciální teplovodivé lepidlo, které je určené k těmto účelům a ne „ňáký“ silikon. Lepidlo je nutno použít v naprosto minimální tloušťce a toto zabezpečíte, jestliže hvězdičku s LED čipem, po dobu než lepidlo zatvrdne, vhodným přípravkem, silou přitisknete k chladiči. Pájení přívodů je potřeba provést před lepením na tepelně izolační podložce z výše již uvedených důvodů!
Pro všechny zde navrhované způsoby připevnění hvězdičky platí, že elektrická izolace mezi hvězdičkou a chladičem není potřebná.
Propojovací lanko Cu 0,25mm2 se silikonovou izolací, které odolá i teplotám nejen při pájení lze zakoupit u GES...
Případné, přídavné chladicí otvory v hliníkovém chladicím profilu je nutno vrtat středovým vrtákem, protože to jinak dopadne ZLE.
Na obrázku uvedený profil „U“ 60x30x3mm s namotovanými čipy uvnitř profilu je vhodný při umístěním svítidla ve větší vzdálenosti od hladiny (30-ti milimetrové boky zmenšují vyzařovací úhel). Při uvažovaném nevhodném umístění svítidla blízko hladiny je nutno, na uvedený profil, montovat hvězdičky vně.
Tepelný odpor uvedeného profilu na přiloženém obrázku neuvádím, je to kontraproduktivní, laik s tímto údajem stejně neumí správně počítat (na českém internetu mi není známý, běžně dostupný, laikům srozumitelný a hlavně správný a dokonalý návod či doporučení)…
Pokud jste rozhodnuti své svítidlo nějak spráskat, tak lituji vašeho času, který jste věnovali tomuto textu.