Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2019 11:39 Muž Tony2013 [228] Re: Tommo
Fotka k příspěvku dej jich max 14. Jinak se ti bude prehrivat docela dost to ldd
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2019 20:36 Jarda62 Re: Tommo
Tak pak není co řešit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2019 20:31 Muž Tommo [828] Re: jarda62
Vím, že je to tip ťop, ještě to promyslím, ale čipy měřením při 1000mA braly 2,9V
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2019 20:28 Jarda62 Re: Tommo
Jj tohle je funkční řešení. Možná bych dal o čip méně, xml tuším berou až 3.6V, jde o to že LDD nemusí pustit tolik V na výstupu. Snad se ještě někdo ozve, já nemám zkušenosti s tímhle napěťovým zdrojem, používám obyč čínské a pohoda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2019 20:01 Muž Tommo [828]
Ahoj,

chtěl bych si postavit osvětlení z led čipů a jen se chci ujistit, jestli jdu správnou cestou:
Led čipy CREE XML pojedou na 1000mA (max 3000mA), 2,9V, 3W 15 Ks
síťový zdroj: www.gme.cz/…

převodník: www.tme.eu/…

vše řízeno: www.aquario.cz/…

Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2019 11:16 Muž PanTrs [3] Re: PanTrs
jen chci informovat ostatní lidi, že schéma je chybné. Takto zapojené to nefunguje. Jak píše tony výše, musí to mít společnou nulu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2019 01:56 Muž Kamilstrom [539] - Rostliny – CREE XM-L2 U2
Zdravím všechny, bude někdo vědět jestli mi uchladí CREE XM-L2 U2 tenhle pasivní heatsink rover.ebay.com/… na driveru MEAN WELL LDD-1500H ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2018 12:53 Muž Tony2013 [228] Re: PanTrs
Ja to davam bud na toto www.lhotsky-elektro.cz/… a nebo teplovodiva pasta nala kapicka doprostred cipu a dvema sroubky. Ale jelikoz treba nekdy osazuji az 40ks cipu a to je 80 zavitu tak to radri prilepim. Jinak montazni otvory na 20mm hvezdici jsou 19.4mm je pocitano u s www.tme.eu/…
www.tme.eu/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2018 11:33 Muž Jarry [1433] Re: PanTrs
www.ebay.com/… - dám malinko na čip, po přiložení k chladiči s ním ještě trochu zakroužím, aby se pasta dostala na celou plochu a je to. Šroubky mi přijdou zbytečné, sundat takto přilepený čip dá celkem dost práce - ještě se mi nestalo, že by někdy nějaký odpadnul.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2018 10:35 bla Re: PanTrs
Tenká vrstva termo-pasty a pak šroubky.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2018 10:31 bla Re: Tony2013
Díky za info, nemyslel (ale dal sem asi chybně odkaz) pěstební na zeleninu či trávu.

Tady je zajímavé srovnání CXB3590 x CXM-32 www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2018 09:31 Muž PanTrs [3] – připevnění čipů
Jak nejlépe připevnit čipy k hliníkovému chladiči? Nějaké lepidlo nebo šroubky? Zde z fotek je vidět, že se lepí, ale obyč pastou na procesory to asi nebude. Jaké lepidlo používáte?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2018 05:45 Muž Tony2013 [228] Re: kiflik
Fotka k příspěvku Osobni zkusenost nemam ale pokud se nepletu tak se ptate na ty pestebni. Svetlo z toho je dost neprijemne co jsem cetl nazory majitelu tak nebyly ani spokojeni s rustem rostlin a akvarim pod tim nevypada hezky ( neprirozene). Pokud budete chtit mam doma podobne (cina) a muzu ho zapnout a dat na akva ( Malawi) a nebo treba najdu fotku nad akva kde jsem pestoval rasu pro tlamky.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2018 21:55 bla
Připojím se, nemá někdo zkušenost s CXB3590, CXM-32 or Citizen 1212 nad AQ?

www.aliexpress.com/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2018 20:07 Muž antiA [353] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º> – vysokovykonne
ma nekdo osobni zkusenost s CXB3590 nebo CXM-32. Nemyslim pouziti nad grow ale nad akvariem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2018 17:45 Muž Tony2013 [228] Re: Tony2013
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku A jeste jedna dulezita vec je priprava. Bez dostacne pripravy to kolikrat konci jak ted u me. Nemam velice dulezity dil a to je zdroj. Nejak jsem pri stavbach trech ramp zaraz na jeden zapomel. Takze investice v podobe postovneho navic se taky prodrazi. Vetsinu dilu objednavam v TME
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2018 13:00 Muž Tony2013 [228] Re: slavko
Musim se priznat ze toto jsem nemeril. Ale dnes to schvalne zmerim at vime co rika praxe od vypoctu. Ale dava smysl presne co rikas. Pri psani odpovedi jsem si tohle neuvedomil. Ja vetsinou odpovidam za chuze jelikoz jsem v praci a mezi ruznejma poruchama jeste odpovidam sem a na FB.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2018 12:53 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Tony2013
Ak som to správne pochopil, tak tých 12 V bude napájať len TC420, čiže prúd rádovo jednotky až pár desiatok mA, a to chladiť nebude treba. To nie je lineárny zdroj, kde sa celý zvyšok napätia musí vyžiariť v teple, to je spínané čudo...

Ale i keby to bol lineárny zdroj, tak pri 50 mA to bude (48 - 12) x 0.05 = 1,8 W, a pretože je to spínaný zdroj, bude celkový stratový výkon ešte nižší...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2018 12:02 Muž Tony2013 [228] – Chlazeni
Jeste nezapomenout na dobry chladic. Ja osobne se teplotu snazim udrzet vzdy pod 50°. Takze dobre pocitat pokud nechceme aktivni chlazeni ( vetrak) . bud dostatecne velka plocha hliniku a nebo dostatecne zebrovani aby na uzsich chladicich. Cim nizsi teplota chladice tim vetsi zivotnost led. A pri lepeni cipu dbat na to aby jsne lepidla daly dostatek ale ne zas moc staci mala kapka a dostatecnym pritlacenim vytlacit prebytecne lepidlo ( pastu pokud led sroubujeme). Cim je vrstva mensi tim nam lip doseda plocha chladice led ( nejcasteji ta hvezda primo pod cipem) k nasemu chladici.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2018 11:54 Muž Tony2013 [228] Re: slavko
Jasne. To je presne to co pouzivam ja akorat 36-3V . Na ebay se jich da koupit 10ks za 120kc. Na ten z ali pri 50V bych uz ale dal mensi chladic. Bude to uz dost topit.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2018 11:10 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Tony2013
Napr. také niečo www.aliexpress.com/… píšu vstup do 56 V, výstup 3 - 35 V
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2018 10:42 Muž Tony2013 [228] Re: Jarry
LDD rada H je do 56v a rada L je to 36V takze v pohode.A stim menicem zalezi jaky pouzije. Zalezi na vstupu na kolik je dimenzovany
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2018 08:42 Muž Jarry [1433] Re: Tony2013
Počkej 48V je na LDD-H v pořádku, nebo ne? Mám to tak u světel:-) DC-DC měnič na 12V může napojit i na ten 48V, mám to také tak, byl asi za 120Kč...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.12.2018 08:19 Muž Tony2013 [228] Re: PanTrs
Ty uz to mas vse nakoupene? Pokud ne tak zmen zdroj jen na 36V a k timu muzes za 80kc koupit stepdown menic nastavovaci k tc. To tvoje zapojeni ma tu chybu ze nema spolecnou nulu. To se nebude libit tem ldd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2018 07:46 Muž PanTrs [3] Re: Tony2013
Fotka k příspěvku Zdroj Meanwell 150W 48V
5ks CREE XT-E 5W Royal blue
10KS CREE XM-L 10W Cool White
1ks LDDH 1500 mA
1ks LDDH 1000 mA
TC420
AL rampa
kondenzator 470uF 100V
+
Další zdroj 12V 12W 1A pro napajení jenom TC420

Step down pro 48V na 24V je drahá záležitost, takže pokud by to šlo vyřešit zdrojem za 50kč bylo by to super :)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.12.2018 07:34 Muž Tony2013 [228] Re: PanTrs
Popis me vse co mas natipovano na stavbu treba spolu najdem jine reseni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2018 06:50 Muž Tony2013 [228] Re: PanTrs
Nebude levnejsi varianta step down menic? Stoji cca 50-100kc. Jinak dalo by se to pouzit ale je jedna podminka a tu jsem zapomel zminit zdroj ldd a tc420 musi mit spolecnou nulu. Jinak LDD nebude fungovat spravne.Osobne bych pouzil stepdown menic. O zdroj min o kabel do zasuvky min
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2018 06:30 Muž PanTrs [3] Re: Tony2013
právě sestavují svoji první rampu s čipy a jaksi mi nedošlo, že zdroj který jsem objednal je 48V. Mohu to provozovat tak, že 48V zdroj bude napájet čipy a pak další 12V TC420?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2018 19:08 Muž Tony2013 [228] Re: Tony2013
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tim se zase dostavame ke kontroleru je jich spousta ruznych ja pouzivam jeden z nejlevnejsich a to je tc420/421. Mnozi z vas aby mohly ovladat LDD a potazmo vykonove cipy voli upravu kontroleru. Z vlastni zkusenosti muzu rict ze tato uprava je sice jednoducha a levna a spociva vytazenim ovladacich dratku z mosfetu uvnitr TC420/421. Ale ma to trosku hacek pri nakupu v CR pri cene 1000kc je docela blbe hned po koupi prijit o zaruku ne tak rozdelanim ale pajenim dovnitr konroleru. Druha vec je ze jsem toto praktikoval taky a z 5ti kanalu me odesly dva mosfety ( oprava je sice jednoducha jen se ten mosfet vymeni) ale je to piplacka a kdo nema patricne vybaveni tak to proste neda. Rikal jsem si ze to je asi nahoda protoze na forech mimo CR jsem se docetl jen o jedinem pripadu. Tak jsem upravil i druhy kontroler podle navodu na vsech 5 kanalu a zase skoro stejny pripad po urcite dobe pouzivani dva kanaly odesly. No uz me nebavilo toto stale resit tak jsem pozadal kamose zbehleho v elektronice jestli by me nenavrhl jednoduchy prevodnik na signal z TC420/421 pro LDD. Pote jsem schema odzkousel a po mesici pouzivani jsem nechal vyrobit desku ktera se jen pripoji k tc 420/421 ( schema podle ktreho se jednoduchy prevodnik da vyrobit na foto). Ja to v prvi verzi pripojuji bud pod sroubky primo na tc420/421 a nebo davam do krabicky spolecne s LDD a step down menicem abynebylo spousty rurnych dratu pod akva. FOTO rekne vic. Pokud treba pouzijeme zdroj max 24V a nebo dostatecne silny menic ktery utahne i led pasky da se pod sroubky k desce pripojit jeste klidne led pasek . A na jeden vystup z desky je overeno ze 5 LDD utahne bez problemu. Takze se vlastne da ovladat klidne i 25 LDD. Vic uz bych radsi nedaval a myslim ze ani nikdy nebude potreba.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2018 18:17 Muž Tony2013 [228] Re: Tony2013
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Cipy se zapoji do serie. Na foto je schema zapojeni kdyz mame zdroj 36V . Schema je delane narychlo ale muzu pokud bude zajem ho namalovat lip i s obrazky a popisky. Vlastni zapojeni je uz vlastne to nejednodussi na celem tom kole vyberu veci a tipovani velikosti chladicu navrhu rozvrzeni led cipu.
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.12.2018 17:47 Muž Tony2013 [228] Re: Tony2013
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Pak tu je jeste otazka bezpecnosti. Do svetel jde sice bezpecne napeti ale do zdroje pripojujeme 230V. Pokud tedy neni zdroj nekde v zastavbe kde hrozi dotyk (mokra ruka neco hleda ve skrince kde je i zdroj) tak je dobre zive casti zdroje zakryt krytkou. Nektere zdroje maji kryt uz v zakladu ale spousty ne a tady pouzivam 3d tisk krytu bud kdyz se neda stahnout tak si ho vymodeluju a vytisknu a nebo se spousty veci da najit zde www.thingiverse.com/… na obrazku jeden ze stahnutych krytu. Pak mame treba TC420 a to ma nevzhledne pripojeni pomoci sroubku a svorek na to uz taky neko vymodeloval kryt a musim rict ze se povedl www.thingiverse.com/…
Hodne lidi ma tc420/421 namontovano na viditelnem miste tak prikladam foto z realu.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2018 14:21 Muž Tony2013 [228] Re: Tony2013
Neprosetl jsem cel forum ale nikde jsem nenarazil na reseni teploty u LDD. Mam zmereno ze LDD 1500h pri plnem zatizeni se hreje pri pokojove teplote az ke 40° a v zastavbe jsem nameril i 55° a v kombinaci se zastavenym zdrojem v krabici se teplota v uzavrenem prostoru vysplhala na 80° . Takze bylo nutne udelat vetraci mrizku ( vse se davalo do krabice kvuli piskani zdroje) . Pri realizaci 300W led rampy byl pouzit i odvetraci vetrak podle teploty uvnitr krabice (snizene otacky aby nebyl moc hlucny). Samotne LDD tedy jako takove neni potreba nijak zvlast chladit ale je dobre k nemu pustit trochu cerstveho vzduchu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2018 14:11 Muž Tony2013 [228] Re: antiA
Tak video ti posilat nemusim. Presne tohle jsem mel vytvirene taky. Ale jak uz jsem psal akvarium je spis vyrez z urciteho mista a tam te prechod neni tak markantni. Takze jsem od tohoto zapojeni ustoupil. Pokud by jsi mel zajem tak to muzeme probrat bud v sz nebo v jinem tema ( mam v hlave uz i castecnou realizaci ).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2018 13:59 Muž antiA [353] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: Tony2013
Mám napodobeni denního svetla. 6 nezavislych okruhu, s regulací 256kroku a 12 možných časových nastavení pro každý kanal. na 3metrovem akvariu simuluji přechod slunce na obleze. Jde mi jakoby pozvolné světlo z pravé strany akvária na levou stranu. Zvažoval jsem jít ještě do extrému a to formou natáčení chipu.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2018 13:16 Muž Tony2013 [228] Re: antiA
Takova uprav by sla take udelat a nebranim se se ji ale uz by byla nekolikanasobne drazsi. Takove ficury se daji najit youtube. Ale cena by bylo opravdu nekde jinde. Muzu jestli budes chtit ti poslat video meho akvaria kde simuluji prechod slunce pres cely den. V kombinaci led reflektoru led pasku a led cipu vse rizene jen tc420.To by jsi me ale musel naprat tak kolem 17H .No ale to uz s tema krokacama je do jine sekce nez do led cipu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2018 13:12 Muž Tony2013 [228] Re: PanTrs
V soupisu dilu je snizujici menic napeti takze z 36V ho stazim na 12V
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2018 13:09 Muž PanTrs [3] Re: Jarry
Ještě jedna otázka... TC420 má na input 12-24V ale zdroj je 48V. Nebude to dělat neplechu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2018 12:49 Muž antiA [353] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: Tony2013
Myslel jsem spíše menitelny úhel. Ráno svtit z levá do práva a k večeru z práva do leva takový automat.
Když je to napevno neprosvitis určitá místa. Zvlášť když se do toho vloží úhel lomu světla vzduch-voda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2018 11:39 Muž Tony2013 [228] Re: Tony2013
Fotka k příspěvku Zde je rozpis materialu vhodny pro stavbu led rampy na malawi 150-200cm . Da se samozrejme usetri na ruznych polozkach a treba i na chladici ale radsi bych na chladici a na zdroji nesetril jsou to dve polozky ktere kdyz se osidi tak je s tim akorat potiz.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2018 11:04 Muž Tony2013 [228] Re: Tony2013
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Kdyz uz jsem zminil ty uhly pro led cipy tak bez optiky maji cca 110° az 120° Na fotkach jde videt jak osvetluji dany prostor a jak se pri cipech bez optiky svetlem plytva. Nic mene i kdyz je cip bez optiky tak prece jen je to bodove svetlo ktere soustreduje vetsinu svetla do cca 85-70° takze vetsina svetla jde na urcene misto. Ale presto kdyz chceme vise svetla na mensi plochu je lepsi optiku pouzit. Jde videt kuzel 120° 60° a i jak uz jsem zminil ze pri optice 60° je vice svetla soustredeno do 50-40°. Vse ale zalezi na Vas jak moc bude vadit ze se svetlo ztraci v prostoru mimo akvarium.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2018 09:21 Muž Tony2013 [228] Re: antiA
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Timto jsem si trosku nabehl jelikoz se ro v realu dost tezko vytvari. Ja to napriklad resim tim ze si pod kazdou ledku davam placku hliniku serizlou pod jinym uhlem. A mam dve az tri rady ( nebo jedna ale zapojeny na prezkacku aby se daly ovlinovat ty uhy v prubehu dne). Takze treba rano pri vychodu slunce se da svitit jen z jedne strany a postupem dne rvorit prechod. Nic mene akbarista ma jen vyrez z prirody takze si navolime uhly dle nasich pozadavku a osvetlime treba vice zadni stenu 3D pozadi anejaky soliter skaly. Na to pouzijeme reflekturky pro dane cipy. Zalezi jen na vas jaky boudou mit vyzarovany uhel jestli treba jen 30° nebo 90° ale vzdy si musime uvedomit ze svtelo z toho reflekturku bude kuzelove a treba u 60° bude mnohem intenzivneji svitit jen cca 45-50° a zbytek uz bude slabsi.Pro predstavu vlozim jen modrou led na jedno misto.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2018 09:02 Muž Tony2013 [228] Re: vaclav
To je presne co rikam. Tepla bila je pri rust rostlin nejprirozenejsi. Obsahuje nejvic vlnovych delek ktere rostliny vyzaduji ke svemu rustu a vybarveni. Rostliny budou rust pri kazdem svetle ale boudou jinak vybarvene. Pokud ale pozijeme nevhodne led cipy ( pasky) s nizkym CRI coz je pro lidbse oko dulezity parametr tak jejich barvu stejne neuvidime tak jak je pri co nejvyssim mozmen CRI. Pokud chceme dosahnout co nejprirozenejsich barev ktere vnima lidske oko tak je dolezite i to CRI i kdyz pro rust neni dilezite. Jsou led cipy ktere maji cri pod 80 a tyam uz se vytraci barevnost a pak jsou cipy nad 85 kde uz je videt vice barev. Takze kdyz stavime osvetleni a chceme i co nejbernejso podani barev tak se nedivat jen na svitivost ale i podani barev coz je CRI cim vyssi tim lepsi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.12.2018 08:57 Muž antiA [353] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: Tony2013
Tony2013 napsal:U svetel a hlavne u malawi pokud si chce clovek napodobit prirozene svetlo si musime uvedomit ze v priroze svetlo nesvi vzdy kolmo ( sviti pod uhlem a v prubehu dne se jeho intenzita a uhel meni). Vse rad zodpovim.

Me by fest zajímalo toto. Ani ne to stmívání ale uhel svícení a jeho zmena
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2018 08:52 Muž Tony2013 [228] Re: Jarry
Jak uz jsem psal niz. Vse je o pocitu cloveka a dlavne vernosti podani barev tzv CRI. Super studena bila neni uz ani pro malawi i tam sviti stejne slunce jak u nas. Je ale vhodne kombinovat vice svetel s ruznyma vlnovyma delkama. Jednak kvuly tomu ze si muzeme navolit co nam vyhovuje a jednak kvuli tomu ze v kazde vlnove delce je ruzne mnozstivi barev ktere jsou vhodne pro rust rostlin. Pokud dam superstudenou bilou tak uz v te treba neni skoro obsazena zelena ( nevim to jiste davam to z hlavy musel bych se podivat ) a uz se vytraci i cervena a to jsou vlnove delky ktere jsou vhodne pro rust rostlin. Takze kdyz budem brat teplotu barev a nebudeme davat zadne barevne ledky tak je vhodne zkombinovat vice teplot barvy at obsahneme co nejvuce vlnovych delek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.12.2018 08:48 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jarry
Vždy jsem měl osvětlení z převahou teple bílé barvy a mám to i teď v cree čipech. U příliš studeného světla rostliny ztrácí barvy, zelenají. Na růst to ale asi příliš vliv mít nebude. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.12.2018 08:40 Muž Jarry [1433] Re: Tony2013
Mě se třeba rostliny pod teplou bílou i více líbí. Jednou jsem se nechal zlákat tím, jak se všude dávají superstudené LEDky, tak jsem udělal jedno světlo z toho a moc se mi to nelíbí - je to ok nad Malawi, ale nad rostlinné už bych dával jenom teplejší - nebál bych se ani vyloženě warm white 3000K, možná v kombinaci 1:1 s 4000K. Dřív se tak běžně kombinovaly zářivky, teď si spousta lidá stěžuje, že akvária pod LED osvětlením navypadají dobře a podle mě je hlavní důvod toto.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2018 07:45 Muž Tony2013 [228] – Malawi led rampa
Dale pouzivam k jiz zminene sestave tento zdroj www.gme.cz/… pro me potreby na danou led rampu je plne dostacujici. LDD 350l stejne vic nesnese a deska kterou pouzivam je navrzena na 3ks LDD H a 3 ks LDD L rady. Kdybch chtel pouzit vice ldd H tak na ebay se jedna neosazena deska da koupit na 4 LDD H cca za 200kc a nebo si nechat vyrobit ( v cine u nas draho) treba 20ks cca za 1000kc( ale chce to svuj navrh desky) tim padem uz si muzeme dovolit zdoj o 56V. A W dle nasi potreby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2018 07:16 Muž Tony2013 [228] Re: Marcelko
To co popisujes je CRI. Ale to je na uplne jinou debatu. Ja se tu chtel podelit o zkusenosti se stavbou led svetel z cipu. Ted jsem v praci takze nemuzu dal psat. Ale rozepisu se tu vic. Ja to jen zminil ze to rostlinkari upotrebi. Vsechny barvy u toho co ja popisuji se daji stminat a upravovat jejich jas jakze si kazdy muze navolit co mu vyhovuje.
Teplota chromaticnosti uz silne zavisi na typu cloveka. Obecne rostlinam pokud si to dobre pamatuju nejvice sedi 3800k - 5500k takze tepla bila. Nejvernejsi podani barev dosahnes kdyz bude mit vyzarovane svetlo co nejvetsi CRI.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.12.2018 06:53 Muž Marcelko [-3] - RostlinyRe: Tony2013
Jedna vec je co je popisane na nete ohladom spektra a druha vec je skutocnost, ze rastlinkam je v podstate jedno ci su pod teplou, neutralnou, studenou bielou alebo pod farebnym spektrom (aj pod obycajnou ziarovkou budu rastlinky rast). Rozdiel v tom nie je az taky velky - staci porovnat napr. Chihiros LED A a Chihiros LED RGB.
Dalsia vec je to, ze akvarium pod farebnym spektrom nevynikne tak pekne ako pod bielou a pre oci to farebne spektrum tiez nie je moc vhodne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2018 06:22 Muž Tony2013 [228] Re: Tony2013
Kdyz uz jsem narazil na spektrum pro rust rostlin tak se o tom trosku vic zminim. Pro rostliny neni dulezita ani tam co nejvyssi intenzita svetla jako jeho spektrum. Nepujdu do detailu ty se daji volne najit na webu. Pri rostlinny akvarich bych doporucil k bilim led cipum pridat i cervenou modrou a zelenou barvu ( cree xte ) . Tim dosahneme vlnovych delek ktere rostliny vyuzivaji pro svuj rust ( taky se da najit na webu). Ja ocobne vzdy beru zdroj tak ze sectu vykon vsech led cipu pri mA ktere jsme si natipovaly a pridam 20-30% podle toho jaky zdroj beru jestli znackovy nebo cina. Cinu bych vzal klidne o 35% navic.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [4] ...... 160 161

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256423x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4030-vykonne-led-cipy-cree-cob-apod?od=151