Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 44 Přejít na další stránku   1  
Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.12.2014 10:44 Muž kortezhugo [983] Re: KarlosS
Tiež nieje pasta ako pasta.Ja najčastejšie používam Arctic Cooling MX-4 alebo MX-2.
MX-4 má trvácnosť až 8 rokov a tepelnú vodivosť: 8,5 W/mK.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2014 14:59 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: doktorito
Tak to nemej strach, podle PDF:

Thermal resistance, junction to solder point °C/W 4 (typical)
LED junction temperature °C 150 (maximum)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2014 14:13 Muž doktorito [0] - RostlinyRe: Designer
jde o čipy cree xpg2 šroubované na masivní žebrovaný AL chladič, čipy jsou natřené teplovodivou pastou.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.12.2014 13:18 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: KarlosS + doktorito
Male chipy, ktere jsem ted zacal montovat na LED panely, mohou mit 100°C na chipu, a pracovni teplotu maji definovanou -40 az 85°C. Jde proste hodne o to, co je to zac, neco i pri vyrazne mene rychle degraduje. Zkratka bych tohle nezobecnoval, je treba si presne rict, co je to zac. I tim se lisi levne noname od znacky, ty noname maji casto jak neznamy puvod, tak parametry.

EDIT: Teplota chladice nemusi nic rikat o tom, jak dobre odvadi teplo z chipu. Staci nedobry tepelny kontakt a LED je zhava, chadic jen vlazny...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.12.2014 10:46 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: doktorito
když na tom udržíš ruku, tak v pohodě:-). Ale větší problém je, pokud si je lepil nebo dal větší vrstvu silikonový pasty, že se časem vyhřeje a čip už dokonale netěsní s chladičem. Proto jsem odpůrce jakéhokoliv lepení čipů. Pořádně dotáhnout šroubama a pasty opravdu jen slabou vrstvičku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2014 10:13 Muž doktorito [0] - Rostliny
Ahoj, jaká je ideální teplota chladiče při svícení led chipama.

Když jedu naplno tak asi po 8 hodinách svícení jsem na 40 stupních ( měřeno akva teploměrem vloženým mezi žebra chladiče ), teplota místnosti je cca 25 stupňů.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.11.2014 09:20 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: roabik
ale možná jo, dělaj se i dobré pásky, ale myslím, že je to neekonomické a nepraktické (lepení, apod).

Bohatě, ... a s regulací a programováním. Více SZ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2014 08:27 roabik Re: KarlosS
omlouvam se za spatne vlozeni prispevku,jsem tu novy,chci zalozit rostlinne aq...takze sebelepsi led pasek me 60 cm vodni sloupec neprosviti? nabizis me cipy CREE...na kolik by takova sranda prisla? do osvetleni chci vrazit max 5-6tis
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   19.11.2014 12:32 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: roabik
na pásky rovnou zapomeň, pokud tam teda nechceš malawi nebo jinej biotop bez kytek. Tohle je vlákno o čipech, takže doporučuju pro tvůj vysoký sloupec 60cm čipy Cree XML s čočkama, celkem hustě osázený. Už jsem na tenhle objem světlo dělal a použil jsem 24 čipů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2014 11:06 roabik – nahrada zarivek led pasky
Ahoj,zakladam AQ cca 400 l vyska 60 cm a resim jak toto osvitit,chtel bych 0.5w/l.Do uvahy prichazi zarivky T5 4x54w nebo led osvetleni.Dokaze me nekdo poradit jakym led paskem a kolika metry popripade jakym jinym led osvetlenim bych plne nahradil 4 54w zarivky?
Jeste se zeptam kdyz zarivka T5 54w studena bila bude mit svitivost cca 4500 lm a led pasek s cipy 5630 60 led na metr 14,4w svitivost cca 1500 lm/m.znamena to ze pro nahrazeni 1 zarivky budu potrebovat 3m pasku?(4 zarivky 12 m pasky?)...nebo je to jinak?
Diky za odpovedi
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   17.11.2014 20:21 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: jiri609
ne. Je to na jiném principu. Výkonné čipy (na rozdíl od LED pásků, ty jsou napájeny napěťovým zdrojem) zapojuješ do série na zdroj konstantního proudu. A jas reguluješ proudem, ne napětím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2014 18:07 Muž jiri609 [91]
ahojte,
tohle by šlo použít? danyk.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.11.2014 09:45 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Surdo
ty potřebujeŠ pouze regulovatelný proudový zdroj. Dělaj si i takový kde máš na výběr regulaci proudu jak potenciometrem tak i pwm nebo napětím. Napiš mi parametry jaký potřebuješ a já ti správný zdroj vyberu. Potřebuješ si třeba při větším výskytu zelený vláknitý ztlumit osvětlení, že:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2014 01:08 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: amrtin
10-30V 5A 120W - maximální hodnoty -to je tak na šest CREEček a kdo ví co to bude dělat třeba při 300mA
Edit , mě příjdou ty hodnoty nějak mimo mísu , když koukneš čím se napájí a ovládají čipy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2014 00:57 amrtin Re: MonterMonty
Tak je to PWM regulátor...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2014 00:48 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: amrtin
Podle těch parametrů mi příjde že to je spíš použitelné pro led pásky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2014 00:44 amrtin Re: michalt
Nestačilo by tohle?: www.ebay.ie/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2014 00:41 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Surdo
Bez takového nebo pobného udělátka se bohužel u čipů napájených proudovými zdroji asi neobejdeš ,pokud chceš regulovat intenzitu , jedině pak laborovat s napájecím proudem , a to tě bude, za různé zdroje s různým proudem , stát o mnoho dráž .
nebo sestrojit osvětlení z led pásků , tam se ale zdaleka nedostaneš na takovou účinnost jako u čipů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   17.11.2014 00:39 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Surdo
www.aquario.cz/… - co třeba tohle? Na mnoho proudových zdrojů stačí místo PWM správně připojit potenciometr. Tohle je jen trochu pokročilá verze toho "kolečka."
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2014 00:33 amrtin Re: Surdo
Kontaktuj Designera,třeba pomůže.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2014 00:11 Muž Surdo [35] Re: dudak
nie to je určene pre časované spínanie osvetlenia akvária. síce umožňuje
plynulé rozsvecovanie a stmievanie osvetlenia spolu s možnosťou nastaviť maximálnu intenzitu svetelného cyklu.
ale mne stačí nastavenie intenzity osvetlenia nepotrebujem plynulé rozsvecovanie a stmievanie osvetlenia.
stačí mi tam nejaké kolečko alebo čo s ktorím si tu intenzitu raz nastavím
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.11.2014 23:27 Muž dudak [1885] Re: Surdo
tohle by se ti mohlo hodit www.dropbox.com/…
vyrábí to František (RoFr tady na rybičkách) viděl jsem to v akci a je to moc povedené.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2014 19:28 Muž Surdo [35] Re: Surdo
aby som to uviedol na právu mieru nepotrebujem simuláciu svitania a západu slnka.
potrebujem len raz nastaviť jas akým to ma svietiť a viac nič proste nechcem aby to svietilo moc tak si uberiem a nechám tak.

RE:Martino14
tie sa myslím nedajú stmievať (teda raz nastaviť svietivosť )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2014 18:52 Muž Martino14 [0] - RostlinyRe: Surdo
A čo tieto stačí vyrezať diery do dosky osadiť a ide... www.ebay.co.uk/…

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2014 13:16 Muž Surdo [35] Re: lhajek
nemám problém si kupit už hotové svetlo, ale žial som žiadne použiteľne nenasiel
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.11.2014 12:29 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Surdo
V tom případě doporučuji pořídit hotové osvětlení a nemotat se do toho. Je tam totiž napsáno vše co je potřeba i s různými variantami. Když se rozhodnu co chci tak tam najdu co k tomu potřebuju ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2014 11:37 Muž Surdo [35] Re: amrtin
to som cele prečítal už viac krát ale proste mi to stále nič nehovorí sad
viem že bi som mal použiť stmívatelný prúdový zdroj + ovládač na to samotne stmievanie.
viem čo asi potrebujem ale aj tak vlastne nič neviem sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.11.2014 00:02 amrtin Re: Surdo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2014 23:29 Muž Surdo [35] – CREE XP-G2
ako tak pozerám elektrikár so mňa určite nebude sad tas sa radšej poradím.
ako je najlepšie zapojiť 3KS CREE XP-G2 aby bolo možne ľubovolne meniť intenzitu osvetlenia?
čo k tým čipom budem ešte potrebovať?

Starší reakce

Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2014 22:12 Muž pedrous [2] Re: KarlosS
Někde jinde kde je větší výběr chladičů. Nějaké odkazy zde jsou ,ale nemohu je najít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.11.2014 19:25 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: pedrous
třeba tady
www.aquario.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2014 15:19 Muž pedrous [2] – chladiče
Ahoj kde kupujete chladiče pro stavbu led osvětlení?Budu používat XP-G2 ca 20kusů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2014 17:06 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: michalt
Jestli to bude svítit, tak jak říkáš, tak to použitelný bude. Prakticky to odzkouším a od oka pak řeknu jestli dobrý nebo ne:-). Teď mě spíš trápí ta trvanlivost. Pochopitelně nechci aby s tím měl nějaký starosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.11.2014 15:43 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: KarlosS
Hmm...ať se na to koukám, jak chci, nějak neumím odhadnout, kolik světelného toku to obarvení dokáže pohltit. Vůbec mi nenapadá, jak bych mohl dospět k nějakému kloudnému číslu, které by se dalo říct.

Na druhé straně, bílý XP-G2 má při proudu 1A světelný tok kolem 300 lm. Když by se odstranily všechny složky kromě nějakého okolí červené barvy, měl by zůstat tok kolem 100 lm (znovu takový odhad ze spekter v datasheetu). Kdyby z toho červeného zbytku zmizela půlka díky omezené průhlednosti barvy, pořád bys byl někde u světelného toku červeného XP-E při 350 mA. Takový intuitivní odhad mi říká, že půlka by se v té barvě ztratit neměla. Čili mně se jeví, že tím červeným filtrem osvětlení oproti červeným čipům příliš neztratíš. To by byl můj orientační závěr.

Ale to víš, to jsou odhady na základě datasheetu, bez znalosti absorpce té barvy a bez měření, takže jistá dávka nedůvěry vůči tomuhle závěru asi na místě bude. Nějaké jednoduché měření ztráty u toho zabarvení by se možná dalo provést digitální zrcadlovkou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2014 08:28 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Barakainus
aha, díky. Dobrá zkušenost a poznatek pro mě. Zkusím nabarvit tedy přídavnou čočku, ne tu na čipu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.11.2014 21:54 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: KarlosS
KarlosS napsal: no já už používám pro sladkovodní nádrže jak u XML, tak u XPG-2 jen 6500°K.
Navíc asi nepoužiju barevnou clonu (nechtěl jsem se rozepisovat), ale nabarvím přímo tu silikonovou? čepičku co kryje čip. A protože se to dost zahřívá, tak mám vyzkoušeno, že nejlíp zvládá vysokou teplotu náplň z červený propisky - v 80. letech jsem tím barvili žárovky na disco :-D a žádná jiná barva tak vysokou teplotu nevydržela :-)


Tak snad mas pravdu. Me se (omylem) dostala barva na tu cocku a postupem case se ta cocka asi moc prehrivala az cela rozpraskala a citelne se kvuli tomu snizil vykon. Nakonec jsem tu LED vyhodil a napajel novou.

Pokud zakaznik chce vic cervene, pridal bych k tem CREE nejaky pasek cervenych diod. Stoji to par supu a casem je muze sundat az prijde na to, ze normalni 6500K jsou na kytky naprosto v pohode.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2014 19:50 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: michalt
no já už používám pro sladkovodní nádrže jak u XML, tak u XPG-2 jen 6500°K.
Navíc asi nepoužiju barevnou clonu (nechtěl jsem se rozepisovat), ale nabarvím přímo tu silikonovou? čepičku co kryje čip. A protože se to dost zahřívá, tak mám vyzkoušeno, že nejlíp zvládá vysokou teplotu náplň z červený propisky - v 80. letech jsem tím barvili žárovky na disco :-D a žádná jiná barva tak vysokou teplotu nevydržela :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2014 19:18 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: KarlosS
Zkusím si to jen tak pro zajímavost odhadnou, jak vyjde tohle porovnání. Konec-konců, taky si zanedlouho budu stavět nějaké osvětlení s CREE čipy. Jakou barevnou teplotu plánuješ pro ty XP-G2? Abych věděl, s jakým světelným tokem počítat. Jestli bys použil červený filtr na bílý čip, víš už, z jakého by byl materiálu a jaké tloušťky? Třeba nějak odhadneme koeficient absorpce pro červenou oblast spektra a z Beer-Lambertova zákona, kolik záření projde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2014 18:41 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: michalt
já tohle světlo osazuji čipy Cree XPG-2, které se dají žhavit při cca 3V až na 5W. Jenže ty se v červené nedělají, takže jsem nucen tam dát Cree XPE, které lze napájet maximálně 3W. Bude tam zdroj 1050mA s regulací, takže mám strach, že když to dá na nejvíc, tak ten čip odpálí. Vzhledem k tomu, že čipy jsou do série, nemohu použít u tohoto čipu předřadný odpor. A zvláštní větev pro tento čip dělat nechci. TAk mě napadlo to zabarvení XPG-2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.11.2014 17:42 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Johan
Johan napsal: tak abych ho nějak neošidil. To ale přece bude ošizení. Fotonů z toho bude přece mnohem méně, než když tam bude červená ledka, jak zákazník zamýšlel.

Proč si to myslíš? Možná něco důležitého opomínám, ale když si porovnám celkový světelný tok bílého čipu CREE XP-E a červeného, tak mi vychází, že ten červený má 1/2 až 2/3 světelného toku toho bílého. No a když se dívám na relativní výkonové spektrum bílého čipu, tak vidím, že má dva píky, z toho ten širší je kolem červené barvy. Když tak odhadem na prstech spočítám, kolik celkového výkonu stratím, když zakryji nějakou část spektra daleko od 630 nm, tak mi díky tomu druhému píku vychází, že by se oba případy (filtr vs. červený čip) neměli lišit víc než o 10-20%.

Samozřejmě, v těchto odhadech jsem počítal, že ten filtr nepohltí víc než 2-3% z toku kolem té červené barvy. Nevím, jestli jsou takové materiály komerčně dostupné, vycházel jsem z toho, co používali kolegové v laboratořích.

Myslíš, že těch 10-20% ztráty na toku by se už dalo označit jako šizení? Nebo mi něco důležitého uniká?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2014 17:18 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Johan
To jsem přesně potřeboval vědět, děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.11.2014 17:13 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: KarlosS
tak abych ho nějak neošidil. To ale přece bude ošizení. Fotonů z toho bude přece mnohem méně, než když tam bude červená ledka, jak zákazník zamýšlel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2014 14:49 amrtin Re: KarlosS
Ošidíš ho :-D Protože těžko se trefíš na přesnou vlnovou délku hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2014 13:59 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: michalt
ne, nemám na mysli něco jiného. Vím, že to pro tebe zní triviálně, ale já jsem v tomhle blbej:-). Jde mi o to, že zákazník si přál jeden čip ve světle červený (zřejmě si myslí, že na rostliny to má vliv.-), tak abych ho nějak neošidil.
A moc díky za odpověď.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.11.2014 12:48 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: KarlosS
Jak to myslíš, jestli se změní vlnová délka? Myslíš tím přechodem přes červenou clonu? Ano,změní se. To je přece podstata barvy, barva je vlnová délka. Vlastně se vyfiltrují ostatní vlnové délky z bílého světla tak, aby červená byla dominantní. Nebo máš na mysli něco jiného?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2014 11:40 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostliny – barva čipu
Ahoj vespolek, potřebuji aby nějaké čipy ve světle svítily červeně a nejvhodnější se mi jeví použít barevnou clonu před čip s bílým světlem. Změní se mi vlnová délka světla? Nebo bude stejná, jako bych svítil bíle?

(Použít barevný čip, např. Cree XPE red mi nevyhovuje z hlediska zatížitelnosti).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.11.2014 13:09 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: standa
patří to do jiného tématu : LED pásky
PS: proč používat starý neefektivní čipy 5050 na tomto pásku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2014 13:07 standa – mohu použít tyto ledky
www.atcomp.cz/… zdroj
www.atcomp.cz/… led pásek
+pak samozřejmě náký hliník na chlazení

pro 200l akvárko

moc díky za radu

nechci todle brát z dx, ale od našeho dodavatele

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2014 18:42 JosefVavra Re: Designer
tak ono stačí aby na Marzu nebo někde jinde se nalezl něaký plyn nebo minerál a můžou se přepsat všechny nemožné věci co jsou v současnosti , hranice všeho se stále překračují a tak tomu bude i za 100 let , představ si že bys někomu v roce 1950 tvrdil co koliv o počítačích a nebo DVD přehrávači .......

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [44] ...... 160 161

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256423x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4030-vykonne-led-cipy-cree-cob-apod?od=2151