Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 107 Přejít na další stránku   1  
Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2012 09:34 Muž RadekCX [219] Re: Losky
to jsi zkousel bez chladice?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2012 09:32 Muž Drahoš . [389] - Rostliny
Já jsem si koupil v hornbachu hliníkové lišty ve tvaru U jedna stala 65kč 100 cm.Mají tam i originál na led i z prusvítným krytem ale ty staly hodně jedna 250 kč
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2012 09:21 Muž Vstrom [82] - Malawi
Já jsem včera na zkoušku zapojil 7 3W led a topí fakt hodně. Během 2 minut měla každá cca 70 stupňů. Chtěl jsem na to udělat kryt z hliníku, ale nemůžu na to nikde sehnat materiál. Přemýšlím nad nějakým slabým plechem jako se používá na sádrokartony a diody podmazat teplovodivou pastou. Zeshora na to budou foukat 2 větráky o velikosti 92 mm. Lepší by byl asi ten hliník, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2012 20:44 Muž ppet36 [82] Re: kortezhugo
Jo, tak to uz je realnejsi :) 98lm/W to uz je celkem standard ... ale znelo to docela slibne, co? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2012 20:39 Muž ppet36 [82] Re: Kamilstrom
To nikdo nezpochybnuje, cenove jsou zarivky porad nejvyhodnejsi. Ale jak jsem psal v tomto vlakne, tak i s kvalitnimi T5 HO zarivkami, reflektory ve tvaru M, ktere jsou z hlediska odrazivosti nejlepsi, tak tema ledkama osvitim to akva mnohem lip nez tema zarivkama a je to na prvni pohled videt i na rostlinach. Takze ano, souhlasim s tebou, nicmene ja osobne uz jsem se vydal jinou cestou a uz bych nemenil ani za prase ... i kdyz...za to prase ... no nevim :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2012 18:57 Muž kortezhugo [983] Re: ppet36
Tak som na to prisiel a zazrak sa nekona.V tom TL sme nieco prehliadli.A aj Farnell to ma trochu zavadzajuco uvedene.
Ide o to ze je to 4x LED a 3.2V * 0.35A = 1.12W plati na kazdu diodu.A 430lm maju spolu.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2012 17:43 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: ppet36
Ono je sice pravda,ze LED je budoucnost v osvetleni Akvarii(zvlaste,kdyz zlevni),ale kvalitni zarivky(zvlaste T-5 HO)+ kvalitni program.el.predradniky + kvalitni parabolicke reflektory jsou stale dobrym resenim pro rostlinne akvaria! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2012 16:52 Muž Bími [60] Re: Drahoš .
Moc pěkné...asi se nechám inspirovat ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2012 16:21 Muž ppet36 [82] Re: Drahoš .
Pekny :) Ja uz jsem se na zarivky uplne vykaslal a kytky jsou spokojeny; pred casem jsem vyhrabal ve sklepe puvodni zarivky jenom abych vyfotil rozdil v osviceni zarivkama na LEDkama tu na forum :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2012 15:36 Muž Drahoš . [389] - Rostliny – tady jsem si udělal led osvětlení
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2012 14:52 Muž ppet36 [82] Re: kortezhugo
To je fakt, ta cena je mazec; ale zadne obavy, ono to klesne...

Pokud vezmu v uvahu, ze je to 3.2V * 0.35A = 1.12W a sviti to 430lm (ta studena bila) a prepocitam to na moje aktualni LED osvetleni (z pasku), ktere jsem delal uz pred casem (dohromady neco pod 12000lm, za ktere jsem dal kolem 5000 Kc vcetne profilu), tak abych toho dosahl s temito diodami by bylo potreba 28 kusu tj. 28 * 30.38 * 25.5 = 21691 Kc. A to je moc; mozna by se to za nejakou dlouhou dobu vratilo, bo ted do toho rvu 120W a tam by mi stacilo 32W.
Fakt je, ze to osvetleni mam naddimenzovany, bo pestuju koberecek v 50cm vysokym akvarku :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2012 14:22 Muž Squit [30] Re: RadekCX
to se opravdu vyplatí, když vezmu v úvahu cenu čipů v průměru v ČR 100Kč/ks tak dám za 6300 lm 1900,-- a snad všechny jsou bez IP. Plus práce s letováním 19 diod atd. Nebo dám 1700,-- a mam to v IP 65 a jen to nalepim na hliníkový profil a z výroby přidělané kabely zapojím na zdroj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2012 12:49 Muž Vstrom [82] - Malawi
Díky za vysvětlení. Tak to určitě koupím. Jistota je jistota, navíc, když tam je u toho plno vody. Dám to do zástrčky před akvárium.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2012 12:39 Muž souky [592] - RostlinyRe: Losky
je to lepší
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   10.07.2012 12:23 Muž RadekCX [219] Re: kortezhugo
kortezhugo napsal: Ako chces.Nie je to potrebne.Ale na tieto stare rozvody je to jedno z rieseni.

to jsou dve veci, ktere spolu nesouvisi - ochrana nulovanim zajistuje to, ze kdyz se treba v zarizeni utrhne drat a dotkne se krytu tak vznikne zkrat a vybavi jistic a tim se zabrani aby na volne pristupnem miste nebylo zivotu nebezpecne napeti

ale toto nezabrani tomu, ze kdyz cele svetlo spadne do akvarka tak aby ve vode nebylo nebezpecne napeti - tohle dokaze zajistit prave proudovy chranic, ktery zjisti unik proudu mimo obvod a vybavi pri proudech v radech desitek mA (bezne 15 nebo 30mA)

takze pokud chce clovek maximalni bezpecnost je vhodne pouzivat proudovy chranic - proto jsou nove povinne pro rozvody v koupelnach a pro externi zasuvky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2012 12:17 Muž Vstrom [82] - Malawi
Ok, díky za odpověď.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2012 11:18 Muž kortezhugo [983] Re: Losky
Ako chces.Nie je to potrebne.Ale na tieto stare rozvody je to jedno z rieseni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2012 11:03 Muž Vstrom [82] - Malawi
Takže teď nevím, zda k zásuvce k akváriu mám použít ten proudový chránič, jak sem kolega dával odkaz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2012 11:01 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: RadekCX
Ano, kryty budou plechové. Mame jednu zásuvku za gaučem a tam je to zapojeno tak, že ten nulák je rozdělen. Z té zásuvky vede cyky kabel (3 žíly). Tam už se to už rozpojilo na ty 3 vodiče a je to nataženo do nové příčky, kde je z toho udělaná zásuvka na akvárium. Tam je to zapojené už klasicky tak jak má.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2012 10:07 Muž RadekCX [219] Re: Losky
do zasuvek nijak nezasahuj - sice to montovali v praveku, ale i presto nebyli dotycni blbi

pokud bydes mit plechove kryty na svetle pouzij tridratovou snuru a zelenozlutej pripoj na ten dekl - pokud ne tak zapoj jen fazi a nulak na driver pro led
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2012 10:04 Muž RadekCX [219] Re: Losky
to se nijak resit nemusi - to je v poradku

ze elektrarny do baraku take vedou jen faze a jeden nulovy vodic - ochranny vodic se bud oddeli v rozvadeci na vstupu do baraku/bytu nebo se oddeli az v te zasuvce - z hlediska funkce je to uplne stejne

plati jen jedno jedine pravidlo - pokud se nulovy vodic rozdeli na ochranny a nulovy vodic (je jedno kde) tak uz je nesmis nikde dal od tohoto mista spojit zase dohromady - tedy ze bys z te zasuvky tahnul tri draty a v tom svetle spojil nulak zase dohromady s tim ochrannym

tridratove rozvody jsou nutnosti v pripade pouziti tzv. chranice - tam se oddeli ochranny vodic pred chranicem a chranic porovnava proudy vedouci vodici - pokud neni soucet nulovy znamena to, ze proud nekde unika (treba pres cloveka ;-) ) a chranic zapracuje a odpoji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2012 10:03 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: kortezhugo
Ok, tomu rozumím. Jen mi není jasné, jestli v té staré elektro instalaci mám pak nechat zapojeny jen ten nulák a fázi a nebo nechat i ten nulák propojen s tím kolíkem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2012 09:53 Muž kortezhugo [983] Re: Losky
www.ema-elektro.sk/…
Jedno z rieseni je aj toto.Bez zasahu do elektroinstalacie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2012 09:48 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: RadekCX
Asi to nechám známému. Je elektrikář. Ještě mě zajímá jedna věc. V půlce bytu je stará elektrika, kde do zástrček vedou jen dva kabely. Jeden je fáze a druhý nulák. Ten nulák je připojen k díře vpravo a od té díry vede krátký drát k zemnícímu kolíku. Jak se tohle pak řeší, když je třeba to světlo uzemnit? Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2012 09:29 Muž RadekCX [219] Re: Losky
spis bych rekl ze musis - proste pokud je mozne se dotknout neceho vodiveho na zarizeni tak musi byt pospojovano a pripojeno na ochranny vodic
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2012 09:18 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: RadekCX
Kryt osvětlení bude z alu profilu, takže na ten můžu dát uzemnění, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2012 09:00 Muž RadekCX [219] Re: Losky
Losky napsal: Kdysi v zásuvkách to tak ale bylo. Fáze vlevo a zbytek byl spojenej jak do pravé dírky tak i na zemnící kolík. Jinak když je vstup napětí značen L a N, tak si myslím, že musím použít šňůru s třema žilama, abych to v zásuvce nezapojil obráceně. Zemnící část zapojovat nemusím, ne?

prosim te!!! z toho co pises - cemukoliv na cem je napsano napeti vyssi nez 50V se obloukem vyhni - myslim to smrtelne vazne

drivery maji bezne jen dva vodice - jsou to komponenty, ktere jsou urceny k zastavbe do nejakeho svitidla - podle toho zda svitidlo vyzaduje nebo nevyzaduje ochranu nulovanim jde ze svitidla bud snura se dvema nebo trema dratama

pokud treba svitidlo je plastove tak neni nutne aby melo ochranny vodic, ale pokud ma vodivy plast tak je nutne aby na tento plast byl zapojen ochranny vodic

a jaqk pise kolega - to kde je v zasuvce faze je v podstate uplne jedno
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2012 08:57 Muž kortezhugo [983] Re: ppet36
www.zive.sk/…
Tu sa nieco pise o peoretickom limite 260 – 300 lm/W.
Tak neviem.Lebo pri tej ukrutnej cene? -sa da kdeco vyrobit -mozno aj taketo nieco co ma 4x vyssiu svietivost ako trubica. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2012 08:53 Muž RadekCX [219] Re: Squit
Squit napsal: 3W čipy topí brutálně, taky jsem je řešil a když jsem v prodejně viděl jaké na ně dávájí chladiče tak jsem si to rozmyslel. Je pravda, že to bylo do sádrokartonového podhledu. Dávali na ně žebrovaný hliníkový profil vysoký 10cm osoustružený na průměr cca 8 cm na jeden čip. Navíc co jsem je viděl, nejvíc měli 330lm/dioda. To mi přijde málo. Zjistil jsem že CREE dělá i LED pásek 79 W na 1 metr!!! má 6300 lm/m. to je btutální svítivost. Docela mě lákají. Ale taky by se na to musel udělat opravdu velkej chladič. Plus na nich píšou, že přímý pohled do pásku může na trvalo poškodit zrak. Možná je na prodejnu vezmou na zkoušku, hned se na ně dojdu podívat.

co si nejdriv koupit kalkulacku?

330lm pri 3W je svitivost 110lm/W

ten vas brutalni pasek ma 6300lm pri prikonu 79W je svitivost 80lm/W

to se opravdu vyplati
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2012 08:36 Muž ppet36 [82] Re: Losky
Ano, ale to bylo v zasuvce a ne ve vidlici. Rika se tomu ochrana nulovanim. Pokud tam jsou jednom dva vodice, tak je jedno, jak je zapojis, ale tim, ze to zapojis "dobre" nic nezkazis a zemnici kolik muzes pripojit na chladic tech LED. V zasuvce take neni 100% jistota, ze faze je nalevo - podle CSN je to pouze doporuceni, nicmene vede se o tom neustala polemika :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2012 08:07 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: ppet36
Kdysi v zásuvkách to tak ale bylo. Fáze vlevo a zbytek byl spojenej jak do pravé dírky tak i na zemnící kolík. Jinak když je vstup napětí značen L a N, tak si myslím, že musím použít šňůru s třema žilama, abych to v zásuvce nezapojil obráceně. Zemnící část zapojovat nemusím, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2012 06:49 Muž ppet36 [82] Re: kortezhugo
No v kazdym pripade je to teda ukrutna ucinnost :)
Kazdopadne mezi tema dvema typy je rozdil; jedna je tepla a druha studena bila; tepla bila ma vzdycky mensi svitivost pri stejnem prikonu nez studena.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2012 06:40 Muž ppet36 [82] Re: Losky
Pokud to ma dvouzilovou vidlici, tak musi byt jedno, jak se do te zasuvky ta vidlice zastrci. V zasuvce neni zadny plus nebo minus; napeti je stridave.

V kazdem pripade pokud o tom nic nevis, tak bych se do nejakyho prepojovani na klasickou vidlici vubec nepoustej a rozhodne nespojuj zemnici dutinku s pravym ani levym kolikem!!! Neni to stranda!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2012 23:05 Muž kortezhugo [983] Re: kortezhugo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2012 22:48 Muž kortezhugo [983] Re: EiFFeL
Nejak moc toto.... :)
Mne sa to daako nezda lebo tam podla tl maju uvedene aj 430lm pri tom napajani.Podla mna tam nieco nesedi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2012 22:41 Muž Vstrom [82] - Malawi
Zkusím to a uvidím. Když odejdou, tak odejdou. Objednával jsem je na ebay a 25ks mě vyšlo na asi 700 Kč.
Ale všiml jsem si jedné věci, z driveru vedou směrem k zásuvce pouze plus a mínus. Pokud zástrčku otočím, proud tam nejde. Jde to zapojit na trojžílou zástrčku, že plus přijde na fázi a mínus přijde jak na mínus tak zároveň na uzemnění?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2012 22:11 Muž EiFFeL [39]
ono jde taky o cenu :-D

cz.farnell.com/…

1W a 320lm ale ta cena
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2012 22:09 Muž Squit [30] Re: Losky
3W čipy topí brutálně, taky jsem je řešil a když jsem v prodejně viděl jaké na ně dávájí chladiče tak jsem si to rozmyslel. Je pravda, že to bylo do sádrokartonového podhledu. Dávali na ně žebrovaný hliníkový profil vysoký 10cm osoustružený na průměr cca 8 cm na jeden čip. Navíc co jsem je viděl, nejvíc měli 330lm/dioda. To mi přijde málo. Zjistil jsem že CREE dělá i LED pásek 79 W na 1 metr!!! má 6300 lm/m. to je btutální svítivost. Docela mě lákají. Ale taky by se na to musel udělat opravdu velkej chladič. Plus na nich píšou, že přímý pohled do pásku může na trvalo poškodit zrak. Možná je na prodejnu vezmou na zkoušku, hned se na ně dojdu podívat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2012 17:57 Muž ppet36 [82] Re: Losky
No zalezi, jestli ty vetraky bezi furt; pokud ne, tak se to tam stejne v noci nakondenzuje. Voda v akvarku bude urcite teplejsi nez ten chladic. A pokud zase pobezi furt a nebudes mit kryci skla, tak budes mit docela velkej odpar.

Takze tam bud das kryci skla nebo muzes ty diody (krome te plochy kde to sviti) zamazat silikonem; tez to bude fungovat. Vetraky se kazdopadne budou hodit -> pomuzou ti uchladit ty diody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2012 13:01 Muž Vstrom [82] - Malawi
Kryt má vzadu na každé straně otvory a nahoře jsou otvory pro 2 větráky 92mm. Zatím to není v provozu, ale když to zapnu, tak z těch dir je krásně poznat, jak vítr fouká ven a to je o obsahu asi 350L.
Profily použít asi určitě hliníkové. Je třeba použít i pastu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.07.2012 12:47 Muž ppet36 [82] Re: Losky
Rozhodne bych doporucoval, aby se na tom zadna voda nekondenzovala tj. kryci skla nebo odvetravany kryt. Pri tom napeti to sice nijak nebezpecny neni, ale ma to tendenci postupne oxidovat.
Hlavne poradne nadimenzovat chlazeni; cipy snesou zpravidla jen pomerne nizkou teplotu a pokud to neuchladis, tak pujde svitivost/zivotnost do haje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2012 12:26 Muž Vstrom [82] - Malawi
Ahoj, chci do akvária udělat 3 rampy s power led diodama 3W a chci se zeptat, jestli je nutné je nějak zakrýt kvůli rosení? Chtěl bych použít U profil, do kterého bych je pridelal. Ale nevím jestli před to dát sklo. Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2012 18:05 Muž chaoos [0] Re: chaoos
Neznáte někdo Sirius Light Sun + Blue, co teď mají nově v Zoo Braník? Moc se mi líbí ten noční režím se slabým modrým světlem. Pořád si ale říkám, jestli to bude dostatečné místo klasické zářivky. Bude to na cca 54 (84) litrů vyhovující? Ta 60 cm verze tohoto světla má podle krabice výkon 17, 28 W, počet diod 60 + 12. Více se mi nepodařilo zjistit. Ve stávající setu Atman AR-126 si myslím, že jeden z možných problémů s rostlinami a řasou je právě nedostatečné osvětlení. Je to přeci jenom v trochu méně osvětleném pokoji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2012 20:06 Muž ppet36 [82] Re: chaoos
Ninco ma pravdu. Te prace s konstrukci vlastniho osvetleni treba na bazi LED pasku je velmi malo a vysledek je uplne nekde jinde nez tady ty komercni svetla k jinym ucelum. Je potreba se toho nebat a do toho ... nic na tom neni :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2012 18:56 Muž boruberry [159] - Raci, krabi, krevetkyRe: chaoos
Zbytečně drahé a nevíš svítivost. Kup si samotný LED pásek se zdrojem. Nalep ho do hliníkového profilu, který polepíš bílou tapetou a vypadá to stejně a stojí 2x míň a svítí 2x víc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2012 18:51 Muž chaoos [0] – LED osvětlení a IKEA
Použití pro sklem zaklopené akvárko - blbost nebo možnost? Samozřejmě bych si vyrobil stojánek, který by se uchytil za hranu akvária.

www.ikea.com/…
www.ikea.com/…
www.ikea.com/…

Mají různé rozměry.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2012 17:31 Pavel Re: kortezhugo
Ano, to byl presne ten duvod, proc jsem sel do tohoto reseni. Ty zarivky T5/39W jsou o neco kratsi a v te vestavbe nebylo misto to nejak moc vuci posouvat, takze v krajich bylo malo svetla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2012 14:48 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Pavel
Ted uz jenom zmerit kolik co ma PAR a bude to komplet.Pak budeme vedet ktere svetlo je skutecne "uzitecnejsi"! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2012 14:45 Muž kortezhugo [983] Re: Pavel
Takto je v podstate rovnomerne nasvietena cela plocha akva.A toto urcite tiez prispieva k tomu ze to vrchne foto je lepsie nasvietene. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2012 14:39 Muž EiFFeL [39] Re: TopKonstrukt
A stmívání se realizuje jakou cestou? Předpokládám, že to nebude pomocí EP od zářivky. A kde na zmíněných stránkách najdu ceny? Doufám, že se nemusím registrovat.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [107] ...... 160 161

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256424x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4030-vykonne-led-cipy-cree-cob-apod?od=5301