Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 51 Přejít na další stránku   1  
Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2014 14:13 Marcel G Re: charli27
Jedna nějaká kvalitní zářivka T5HO 24W (60cm) => např. Osram Lumilux 965 má zhruba 1800 lm. Na šířku tvého akvárka by se měly používat 2ks zářivek, takže kvalitní zářivky ti dají zhruba 3600 lm. Se zářivkami má spousta lidí zkušenosti, a dvě dobré zářivky T5 ti na dostatečné osvětlení tvojeho akvária budou určitě stačit. Při návrhu LED osvětlení bys měl proto z těchto údajů vycházet => tj. budeš potřebovat LED pásky s přibližně stejnou svítivostí (~3600 lm). Teoreticky ti možná bude stačit i méně (třeba 3000 lm), ale to už pak musíš vyzkoušet. Pokud má tedy 1m LED pásku svítivost 1500 lm, tak budeš potřebovat asi 2m tohoto pásku, abys měl osvětlení, které bude svojí intenzitou odpovídat 2ks kvalitních zářivek T5.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2014 13:24 Muž charli27 [9] Re: Marcel G
podle tvé poznámky jsem našel toto a kolik toho budu potřebovat prosím tě www.smdledzarovky.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2014 13:16 Muž charli27 [9] Re: Designer
právě proto se vás ptám na to.Ale jak vidím tak není to dostatečné...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2014 13:15 Muž charli27 [9] Re: Marcel G
aby jsem upřímně řekl,to mi zbylo jak jsem dělal osvětlení u pergoly.Kolik toho tedy budu já potřebovat??a jaké barvy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2014 13:03 Marcel G Re: charli27
Když si to shrneš, používáš LED pásky s diodami SMD 3528:
1m = 60ks diod, 4.8W, 360 lm
1 dioda = 0.08W, 6 lm (75 lm/W)
Při délce pásku 3m ti to dává 3x 360 lm = 1080 lm (v úhlu 120°). To je na 150L akvárko z tvojí prezentace podle mě dost málo. Proč proboha vyhazuješ svoje peníze oknem?! Když už chceš LED osvětlení na akvárko, tak si ho postav buď z výkonných LED čipů (např. Cree XP-G2 => 1 čip = 1W@150Lm, 2W@270Lm, 3W@360Lm ... podle velikosti řídícího proudu) nebo z LED pásků s čipy SMD 5630 nebo SMD 5730 (1 dioda = ~0.3W@30Lm).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.05.2014 12:24 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: charli27
A s tim svitis nad 200l akvariem? To je tak mozna pro Anubiasy, jinak pro rostliny nedostatecne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2014 12:14 Muž charli27 [9]
použil jsem led pásek(použil jsem tam 3m) z těchto stránek www.smdledzarovky.cz/… a plusk tomu hliníkový profil jako chladič a stabilizovaný zdroj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2014 12:10 Muž charli27 [9] Re: KarlosS
a co k tomu potřebujete vědět??jaký jsem použil materiál
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.05.2014 12:08 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: charli27
:-) a jak to máme poznat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2014 11:05 Muž charli27 [9] – led osvětlení
Fotka k příspěvku nedávno jsem dělal ,,led osvětlení,, a potřeboval bych od vás poradit,je-li dostačující intenzita světla a či ne a nebo co by jste mi doporučili,zde přidávám foto ;-)
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2014 10:46 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: trapper
nějaké fotografie mého světla jsou tady, dělám i větší velikosti:
www.facebook.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2014 10:16 trapper Re: Barakainus
To zní dobře. můžeš poslat nějaké bližší informace? Případně nějaké fotografie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.05.2014 10:07 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Marcel G
Ja si myslim, ze se mu to bohate vyplati. T8 svitej mnohem mene nez si myslis. to se s T5HO vubec neda srovnat. Navic jestli tam ma normalni predradniky, ty zerou skoro jako ty zarivky.
Ja mam skoro stejne akva jako on. Mam 8x CREE XM-L na dvou Alu U-profilech (1x3") bez cocek s 2300mA predradnikem s manualnim stmivacem. Svetlo jsou bez cocek, 10 cm nad hladinou. Elektronika vysla na nejakych $90 a chladice na ~$40. To je nejakych 2500Kc. Ja je mam porad ztlumene tak na 1500-1700mA, takze to zere nejakych 40W (jakot ty G co jsi navrhoval) a sviti to co jsem pocital kolem 6000lm. Roste pod tim naprosto vsechno. napajet a nalepit LED my zabralo maximalne par hodin (neb jsem to delal poprve). Urcite bych to doporucil. A ne jen kvuli uspore energia, ale hlavne proto, ze osvetleni akva s LED vypada proste mnohem lip nez jakekoliv zarivky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2014 09:43 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Marcel G
teď jsem napsal ten rozpočet a zase smáznul - to by byla reklama jako prase ....
jinak to světlo vypadá takhle, akorát že je to točený na automatickou clonu a foťák tak úspěšně eliminuje intenzitu i tu regulaci jasu :-)
www.facebook.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2014 09:42 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: trapper
úspora energie se projeví hlavně u velkých rostlinných či mořských akvárií, nebo teď dělám pro botanickou zahradu, kde se nahrazují 1000W výbojky chlazené ventilátorama.
(Jinak jednodušeji: T5 zářivka 90lm/W a svítí dokola (je potřeba reflektor), čip cree XML 150lm/w a svítí jedním směrem)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2014 09:08 trapper Re: Marcel G
hmm tak to asi ekonomičtější nebude. nebylo by řešení přejít na T5 a to 2x 39w ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2014 08:59 Marcel G Re: KarlosS
Karle, já myslím, že by bylo zajímavé, když bys sem uvedl, na jakou cenu by ses byl schopen dostat. Když to lidem pomůže k levnějšímu LED osvětlení, tak to snad nikdo nebude vnímat jako spam. A navíc se o tom zde dozví více lidí. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.05.2014 08:57 Marcel G Re: trapper
trapper napsal: chtěl bych stávající osvětlení (3x 30w T8) za něco ekonomičtějšího ...Pokud svítíš dejme tomu 10h denně, tak při ceně 5,- Kč/kWh tě vyjdou roční provozní náklady na zhruba 1640,- Kč (90W*10h*365dní/1000 x 5Kč). Pokud bys přešel na výkonné LED čipy (např. Cree XP-G2, které mi připadají pro naše potřeby asi nejlepší, co do ceny a výkonu). Ty nejlepší 30W T8 zářivky mohou mít odhadem tak max. 2000 lm/ks, takže při třech kusech ti to stávající světlo dává teoreticky 6000 lm, resp. 4800 lm (když budu počítat zhruba 80% ztráty na reflektorech a odrazech). Takže musíš srovnat 4800 lm (zářivky) s odpovídajícím LED osvětlením. Jeden čip Cree XP-G2 při 700mA ti dá ~250 lm. Takže třem kusům tvých zářivek bude zhruba odpovídat 20ks čipů Cree XP-G2 (700mA@250Lm). Při proudu 700mA žerou tyto čipy skoro přesně 2W, takže 20ks čipů si vezme asi 40W. To znamená, že roční náklady u takového LED osvětlení tě vyjdou zhruba na polovinu = 730,- Kč (40W*10h*365dní/1000 x 5Kč). Ročně tedy při použití LED osvětlení ušetříš asi 700,- Kč. Kvalitní zářivka by ti měla vydržet asi 6,5 let (24000h), budu raději počítat s 5ti lety (nevím ale, jestli mají tak dlouhou životnost i T8; těch 24000h platí pro T5). Takže za 5 let provozu (než budeš muset vyměnit zářivky) ušetříš asi 3500,- Kč na spotřebě elektrické energie. A teď si zkus spočítat, na kolik tě vyjde pořízení nového LED osvětlení. Jsem si jistý, že to bude určitě víc. Pokud chceš tedy LED osvětlení kvůli tomu, abys opravdu ušetřil, tak počítej s velmi dlouhou návratností (pokud se vůbec o nějaké návratnosti dá mluvit => v průběhu těch 5ti let se může stát cokoli: třeba ti odejde nějaký čip [špatné chlazení, vlhkost apod.] ...).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2014 08:47 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: replikant33
napiš mi do vzkazů, ať tu nedělám reklamu na svůj eshop ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.05.2014 08:35 Marcel G Re: replikant33
Přesně jak zmiňuje Barakainus, 48x 3W (144W) při 5400 lm vychází v přepočtu na 37 lm/W, což je u LEDek hodně neekonomické řešení, když vezmu v potaz, že moderní výkonné čipy (např. Cree XP-G2 nebo XM-L2) mají 150-165 lm/W. Mě osobně by od koupě takového osvětlení odrazoval fakt, že se tam nic nepíše o použitých čipech => co je to za čipy a jaký mají maximální řídící proud? Co když to světlo sešmoulil někdo tak, že ty čipy jedou na svůj maximální možný výkon? V takovém případě se pak bude světlo asi dost zahřívat a čipy budou mít několikanásobně zkrácenou životnost. Takže teď utratíš nemalý peníz za světlo, které ti třeba kvůli horším komponentům za rok odejde. Je mi vždycky krajně podezřelé, když se prodejce "nepochlubí" tím, co je uvnitř. Jinak pokud si necháš poradit, tak podle mých měření stačí na rovnoměrné osvícení akvária do šířky ~40cm bez problémů jen 2 řady čipů (takže je zbytečné kupovat světlo se čtyřmi řadami), a 12ks čipů Cree XP-G2 (~3000 lm, 24W) mi bez problémů osvítí akvárko 60cm dlouhé. Intenzita osvětlení stačí bohatě i na ty nejnáročnější druhy rostlin. Takže pokud máš akvárko 80cm dlouhé, tak by podle mě bylo nejlepší použít dvě malá LEDková světla (pokud tedy chceš vyzkoušet LEDky a nestačí ti zářivky). Možná by ti stačily dva menší chladiče (20-25cm dlouhé), na každém tak 10ks čipů ve dvou řadách. 20ks nepájených čipů XP-G2 (~5000 lm) by tě nemělo vyjít na víc než 1700,- Kč (klasické čipy vyjdou samozřejmě mnohem levněji). Dva kousky slušného hliníkového žebrovaného chladiče se závěsnými lanky a větráčkem tě vyjdou tak na 2000,- Kč (pokud to budeš objednávat z USA). Pokud jsi zručný kutil, můžeš si spoustu věcí udělat sám a vyjdou tě ty chladiče min. o polovinu levněji. Pak budeš potřebovat ještě asi dva proudové zdroje (Meanwell LPC-35-700 stojí ~350,- Kč/ks). Takže v tom nejhorším případě by ses asi s cenou dostal zhruba na stejno s tím osvětlením, které si chceš koupit, ale s tím rozdílem, že tady bys měl zaručeně kvalitní komponenty a extra výkonné čipy, které by ti při proudu 700mA vydržely celou věčnost, a moc se nezahřívaly.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2014 08:03 trapper
pánové, čtu různé diskuse ohledně LED osvětlení na akvárium a čím více čtu, tím více jsem z toho lama. Mám aq 100x50x40 a chtěl bych stávající osvětlení (3x 30w T8)za něco ekonomičtějšího.V nádrži mám středně náročné osazenstvo. Můžete mi poradit co použít a zda-li existuje nějaký solidní komplet nebo si sestavit sám. Sám to sice nezvládnu, ale mám kamaráda co to umí, ale nevím jaké komponenty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.05.2014 06:37 Muž Barakainus [654] - Rostliny – Re: replikant33
replikant33 napsal: 150W v kompletu ? pokud o něčem viš tak to netutlej,, ja nic nemohu najít v délce okolo 80cm a s tohle vataží jsem toho moc nenašel,
Ono na te watazi tak moc nezalezi. Dulezite je tech 5400lm. Ja mam pres 6000lm z nejakych 40W CREE XM-L. A cele to stalo neco pres $100 (z RapidLED.com, co uz tady driv nekdo zminil). Pochopitelne to neni tak hezke a jednoduche jako koupit hotove svetlo (a za tech par dollaru navic si myslim to stoji), ale pokud to hotove svetlo opravdu zere 150W a dava jen 5400lm, bude te to stat na elektrice 4x tolik. I kdyz je zcela jiste, ze to tech 150W nezere, ale tech 75W to bude, kdyz se podivam na podobna svetla kde ty hodnoty uvadeji. Takze porad 2x tolik nez XM-L CREE.

Jo, jeste k tomu ze to chces na AQ 80x40x40cm. Tech 40W mam na 100x45x45.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2014 06:20 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: KarlosS
150W v kompletu ? pokud o něčem viš tak to netutlej,, ja nic nemohu najít v délce okolo 80cm a s tohle vataží jsem toho moc nenašel,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2014 21:08 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: replikant33
určitě, ale je to strašně drahý. U nás seženeš s modernějšími čipy a levněji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2014 20:26 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .
AQ 80x40x40cm chci tam pěstovat cubu
bude stačit tohhle osvetlení ??
www.ebay.com/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2014 12:34 Muž kofejn [963] Re: Gladilaf
Fotka k příspěvku 27ks LED XT-E Q4, teplá bílá CRI-80, www.maritex.com.pl/…
3x driver www.maritex.com.pl/… dva nastavené na 360mA, jeden na 410mA
Zdroj 36V/2A se sníženým napětím na cca 33V www.ebay.com/…
Chladičem je víko z hliníkového plechu 5mm, LED na hliníkové "star" jsou přilepené silikonem (tenonká vrstva) rybicky.net/fotogalerie.php…
Funguje mi to už skoro rok, fotku jsem blejsknul teď.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2014 11:39 Gladilaf
Yirka, Designer, Marcel G:

Jedním z důvodů, proč uvažuju o těch reflektorech, je právě ta jednoduchost, kterou u jejich instalace předpokládám. Upřímně řečeno, ta kombinace nutnosti objednávání jednotlivých součástí zpoza louže, důkladné nastudování problematiky, abych to nakonec nezmršil, půjčování si věcí jako pájka atd. a vyšší pořizovací cena mne zatím od čipů odrazují. Dokážu si dobře představit, že bych do toho zabředl a po dlouhém studování a zkoušení měl obrovskou radost z vlastnoručně vyrobeného panelu... ale právě vzhledem k tomu, že času ani peněz (vím, časem se to vrátí) nemám nazbyt si to nechám jako alternativu, kterou třeba jednou uskutečním, až se podmínky změní.

V akvárku mám jenom vcelku nenáročné rostliny, které dosud rostly ve 100l nádrži s 2 zářivkami T8, ještě navíc permanentně stíněné plovoucími rostlinami a přesto se jim dařilo. Neplánuju CO2 a nechci hi-tech rostlinné akva, chci jenom vkusný kvádr, co se bude líbit celé rodině.

Na jednu stranu Marcel G píše, že vyzkoušel 30W reflektor a výsledky byly tragické. Na druhou stranu Yirka píše, že mu to funguje. Myslím, že může být velký rozdíl v kvalitě jednotlivých reflektorů a tam právě směřoval můj dotaz... díky za odkaz na to vlákno, přeorientuju se tam
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2014 07:52 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Gladilaf
Zdeno ses chlap, pajeni neni o nic slozitejsi, nez vymenit vypinac a nebo vyvrtat diru (tedy pokud ji nechces do diamantu). Jestli se nezranis uz kdyz chytnes do ruky sroubovak (existuji i takto vyjimecni jedinci), nemuzes mit problem ani neco pripajet.

Chci rict, neboj se pajeni, a kdyz Ti to nepujde, zeptej se, i tady paji lidi, az Te to mozna prekvapi ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2014 07:29 Muž Yirka [9126] Re: Gladilaf
Pokud nechceš pěstovat něco nadprůměrně náročného, nejsou LED reflektory špatným řešením. Já jsem s nimi velmi spokojen. Je jim věnováno speciální vlákno: rybicky.net/forum/18179-led-reflektory-v-sladkovodni-akvaristice
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2014 07:28 Marcel G Re: Gladilaf
Gladilaf napsal: A s těmi nepájenými čipy má někdo osobní zkušenost?Já s nimi třeba zkušenost mám. Kupoval jsem je zde: www.rapidled.com/… (dá se tam koupit i kompletní stavebnicová sada: www.rapidled.com/… ). Používají opravdu kvalitní komponenty. Sestavení je opravdu hračka (zvládne to i naprostý laik ... stačí postupovat podle článku, který jsem přeložil: prirodni-akvarium.cz/… ). Má to ale samozřejmě jednu velkou nevýhodu, a tou je vyšší cena. Jeden nepájený čip stojí $3.75 (~85 Kč). Na druhou stranu, pokud si někdo rád hraje s LED světly, tak je tohle ideální řešení, protože když budete chtít třeba vyzkoušet jinou barvu nebo teplotu světla, tak stačí odpojit kablík, hvězdici s čipem odšroubovat z chladiče (očistit zbytky termopasty) a lípnout tam jiný čip. Já si s LED osvětlením hraju docela dost, takže zásadně nepoužívám termální lepidlo (tím se totiž podložky s čipy přilepí k chladiči natrvalo, a dostat je někdy v budoucnu bez poškození dolů je prakticky nemožné). Proto mám radši chladiče s předvrtanými dírkami na šroubky + termální pastu. Jak už jsem ale zmiňoval, nejlevnější je koupit kus klasického hliníkového chladiče a LED čipy tam přilepit termálním lepidlem, pak je k sobě spájet pomocí obyč. drátků. Tohle všechno je ale spíš pro nadšence do LED osvětlení. V porovnání se zářivkovým osvětlením vyjde LED osvětlení většinou dráž. Kromě toho u nás v ČR se nepájené čipy ani chladiče s předvrtanými dírkami neprodávají, a poštovné z USA vás vyjde v případě 2kg balíčku (= kompletní stavebnicový set) asi na $65 (1300 Kč). :-(

PS: Vím, že existuje spousta článků o LED osvětlení, ale kdyby měl někdo chuť se prokousat 30-stránkovým článkem, ve kterém je snad všechno, co kdo k LED osvětlení z výkonných LED čipů bude potřebovat vědět, může se mrknout sem: prirodni-akvarium.cz/… . Najdete tam odkazy na několik zahraničních eshopů s LED součástkami + informace o LED čipech, čočkách, chladičích (vč. kalkulačky na výpočet potřebného tepelného odporu chladiče), proudových a napájecích zdrojích, ovladačích (+ kompletní problematika stmívání), a na konci mám i pár fotek s měřením intenzity osvětlení.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2014 01:07 Gladilaf Re: Marcel G
Hm.. díky moc za reakce...
A s těmi nepájenými čipy má někdo osobní zkušenost?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2014 22:02 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: Aquasky
a néébo si koupiš takovouto krásnou sadu otevřeš pivko užijeě si bezva večer
www.ebay.com/…

www.ebay.com/…

a podpořiš tak nějakou chudou čínskou rodinku

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   23.05.2014 21:48 Muž Aquasky [35]
Hlavně jaký bastlení?..vybereš chladič necháš si ho uříznout a poslat...koupíš teplovodivé lepidlo přilepíš čipy (já budu kombinovat cree XP-G2 studená bílá a teplá bílá) 5 cm od sebe, spočítáš si příkon ledek a dle toho vybereš proudový zdroj, koupíš vidlici do zásuvky, spájíš to dohromady a hurá svítí to :-D za odpoledne ztrávené nad instalací je hotovo...nebo poprosíš šikovného souseda :-D věř mi že dát to do kupy je to nejmenší nejhorší je přečíst si o tom kvantum informací aby to dávalo smysl a vybrat ty správné čipy atd...místama v tom taky eště plavu :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.05.2014 17:18 Marcel G Re: Gladilaf
Nevím, jestli z těch LED reflektorů nebudeš zklamaný. Měřil jsem jeden 30W LED reflektor s celkovým světelným tokem 2700 lm, a musím říct, že to byla naprostá bída (výsledky měření najdeš zde: prirodni-akvarium.cz/… => úplně dole). Ve vzdálenosti 40cm od světla to dávalo slabých 35 µmol PAR (na světlomilné rostliny se přitom doporučuje 50-60 µmol PAR). Těch 35 µmol PAR je vhodných spíše pro stínomilné druhy rostlin (mám to odzkoušené). Většina stonkovek nebo kobercovek ti pod tak slabým osvětlením dlouhodobě nevydrží. PS: A to mluvím o 30W LED reflektoru. Pokud použiješ 10W reflektory, tak předpokládám, že to bude ještě horší.

Jinak existují i tzv. "nepájené" čipy, což jsou čipy, na kterých jsou připájené speciální konektory. Prodávají se k tomu i speciální drátky na propojení jednotlivých čipů. Takže stačí čipy nalepit na chladič, a pak do nich zapojit drátky (zcela bez nutnosti pájení). Poslední čip v sérii pak opět drátkem připojíš na proudový zdroj. Mrkni se třeba sem: prirodni-akvarium.cz/… .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2014 13:36 Gladilaf – Reflektory
Ahoj, zařizuju nové akva 240l - 120d x 40š x 50v a zbývá mi dořešit osvětlení...
Pročetl jsem různé diskuze a dost vážně uvažuju nad tím, že půjdu do LED reflektorů. Napadlo mě pořídit 4 10W a umístit je do řady...

Budu rád za jakékoliv návrhy, připomínky, zkušenosti - jakému prodejci se vyhnout (zaznamenal jsem tu někde, že ten výkon občas násobí koeficientem 0,5 nebo 0,75), jestli to není málo nebo moc, jak je to s chlazením - předpokládám že u reflektorů se moc řešit nemusí... atd. Uvažoval jsem i o čipech, ale dospěl jsem k závěru, že na bastlení tohot druhu asi nemám... díky za rady :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2014 16:03 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: čert
ale zapomněl jsi říci že tam máš jen rostliny nenáročné na světlo :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2014 10:56 Muž Designer [5695] - Cichlidy – LED
Kdyby si chetl nekdo delat osvetleni pro mensi akvarko, nasel jsem tyhle LED: cz.farnell.com/… Dle PDF typicky 24lm na kus. Proti LED pasku to muze mit slusnou vyhodu, ze si lze LED rozmistit vic plosne a taky se na vetsi desce lepe uchladi, nez na nejakem pasku. Cenove to ujde, uz jsem 100ks na zkousku objednal, 2400lm za 310Kc mi prijde snesitelnych.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2014 06:44 Muž čert [3] Re: dudak
Opravdu nechci tvrdit,že led zářivka je to to nejlepší,jenom chci ukázat,že i pod touto zářivkou může akvárium fungovat a to dost dobře!Taky jsem používal celý léta klasický trubice,ale chtěl jsem prostě vyzkoušet něco jinýho a zatím je to v pohodě!Jo a s tou spotřebou je to tak,že klasická 18W trubice T8 s tlumivkou a starterem má odběr cca 30W,no a 10W led trubice (používám tuto www.moje-elektro.cz/… ) ma prostě odběr 10W (tedy třetinový)při stejný svítivosti né-li lepší.protože jak jsi napsal veškerý světlo vyzařuje pod úhlem 120 stupňů narozdíl od klasický zářivky!Tím ale v žádným případě nechci tento typ osvětlení nikomu vnucovat.ať si každej rozhodne co zvolí! ahoj Jo a jen tak mimochodem,ta Tvoje pětistovka je opravdu famózní palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   21.05.2014 23:08 Muž dudak [1885] Re: čert
používám jednu malou led zářivku 35cm nad malým akváriem, svítí to v pohodě, ale co si budem povídat, led zářivky jsou prostě led pásky v trubce a obdobně i svítí. Líbí se mi na tom vyzařovací úhel 120° takže jsou zbytečné reflektory, ale osobně nedám dopustit na zářivky klasické. Že by LED byly nějaká výhra a ušetřilo se na tom třeba za energii to ani náhodou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2014 22:18 Muž čert [3] Re: visek
visek napsal: uvazuji o led zarivkach.ma je nekdo 90 cm v akvarku?dekuji ahoj Používám jen 60cm (půl roku)a zatím bez chyby ;-) viz-prezentace!Myslim,že než někdo začne psát jestli jsou led zářivky dobrý nebo špatný nebo dokonce "nejhorší varianta" by si je měl nejdřív vyzkoušet!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2014 21:55 Brutt Re: KarlosS
já mám nad aq 120 x 50 x 60 /cm/ 3 x tyto pásky : www.luxo.cz/… a 2x tyto pásky : www.ledvyrobky.cz/… cena není nijak malá, ale světlo super, uv led pekně zvýrazní barvy. Ale podmínka je : chladit , chladit a zase chladit . Nešwtřit na chladiči a vzít ten největší jaký se vejde do krytu. ledkám zdar
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2014 20:42 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Aquasky
cos koupil za čipy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2014 20:08 Muž Aquasky [35] Re: Marcel G
Díky Marcelovi G (musím doporučit pro každého kdo přemýšlí o led čipech jeho stránku zde prirodni-akvarium.cz/…) již rozjíždím osvětlení na 200l nádrž za cca 2300 Kč...čipy cca 1000 Kč,chladič 800, zdroje cca 500...to vše za 40-44W osvětlení...děkuji za vše :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2014 20:03 Muž Aquasky [35]
prý zářivky jsou nejhorší možností...musíš vyndat předřadník ale zároveň jejich spektrum není takové jako u T5 a tak rostlinám tolik nevyhovují...jedině nechat jednu T5 třeba 960 a jednu led...s tech stohů informací co jsem přečetl zářivky a žárovky led mají i malý výkon a k čemu je že ušetříš energii když to rostlinám nebude prospívat :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2014 15:39 Muž visek [75] - Tetry
uvazuji o led zarivkach.ma je nekdo 90 cm v akvarku?dekuji ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2014 11:23 Muž daren [408] Re: Aquasky
Aquasky napsal: ahoj řeším osvětlení cca 250 l akvária 100x50x50 a chci zavěšené led osvětlení aby mi v akva rostli i moderní kobercovky...dnes mám led diversa 7,4W a 15W 860 trubici..a je to dokonalost poraďte prosím co si vybrat?...pásek? cree čipy?..nebo snad led žárovky? nebo vzít běžný kryt nasazený na akváriu a jednu trubici zářivkovou a jednu LED?...jde mi samo o peníze...ale aby se mi to vrátilo...ne že mi někdo řekne vrátí se ti to za 3 a více let...tje blbost za 3 a více let už budou naprosto jiný technologie bud něco opravdu nadčasového nebo levného...díky
Ono je otazka, co si predstavujes pod pojmem levne. Treba led pasky jsou dneska levne dost a ze sviti malo se IMO da kompenzovat tim, ze jich tam nastrkas vic. Budes-li dobre chladit, napajet spravnym napetim a nepolevat vodou, prijde mi, ze i vydrzi (nebo jsem mel stesti) Stejne jako pro cipy k nim existuji linearni cocky, ktery ti upravi uhel vyzarovani, pokud je to treba.

Cipy sviti podstatne lepe, ale je s tim daleko vic bastleni, zalezi jaky jsi kutil. I porizovaci naklady jsou vyssi. Ja mam male akvarium, osvetleni s cipama me prislo na 1200Kc. Delal jsem to protoze me to bavilo a zajimalo, navratnost jsem radeji nepocital (spotreba 12W, 10h za den, takze asi zadna slava). (timto verejne dekuji designerovi za mnohe cenne rady, diky kterym jsem nemusel zjistovat, ze kourenim pod vodou zlato nevznika, cimz jsem usetril nemale prosredky :)

Pokud nechcete mit nad akvariem bezpecne napeti kvuli nenechavemu diteti, myslim, ze i lety proverena zarivka nemusi byt vubec spatna volba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2014 05:39 Marcel G Re: Aquasky
S LED pásky by to sice možná také rostlo, ale spíše bych ti také doporučoval výkonné LED čipy s účinností přes 100 lm/W => jako ideální pro rostlinná akvária mi připadají čipy Cree XP-G2 (max.5W) nebo Cree XM-L2 (max.10W), případně jejich starší verze XP-G a XM-L. Jeden takový čip Cree XP-G2 se dá z Číny objednat už za $2.5 ( www.fasttech.com/… ), čip Cree XM-L2 pak za $4 ( www.fasttech.com/… ). Možná bys je jinde našel i levněji. Případně existují i o něco dražší "nepájené" verze ( www.rapidled.com/… ), kde není třeba čipy mezi sebou pájet, ale stačí je propojit pomocí speciálních kablíků. Podle mých zkušeností a měření je nejlepší tyto čipy provozovat max. na 700mA (~2W) a bez čoček. Při vyšších proudech nebo s čočkami (např. 60°) ti totiž budou dávat už příliš silné světlo. Pokud jde ale o návratnost investice do LED ovětlení, tak tam to žádná sláva určitě nebude. LED osvětlení je v současnosti pořád ještě dost drahé. Na nějakou rozumnou cenu by ses dostal jedině v případě, že by sis ho postavil sám, a i tak bude asi o něco dražší než zářivkové osvětlení. Kromě čipů budeš totiž samozřejmě potřebovat i kvalitní (hliníkový) chladič a proudový zdroj. V případě, že budeš chtít využívat nějaké opravdu plynulé stmívání, tak ještě i nějaký digitální ovladač (a ty už stojí zpravidla přes 1-2 tisíce Kč). Podrobné informace o výkonných LED čipech na akvarijní osvětlení najdeš třeba zde: prirodni-akvarium.cz/… .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2014 22:29 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Aquasky
Aquasky napsal: a co led žárovky?...
Bežne dostupné LED "žiarovky" sú o ničom. Mizerný príkon, mizerná účinnosť, problematické chladenie = mizerná životnosť, mizerná cena. Väčšinou sú pomerne veľké (+ pätica). Uvažoval som nad tým dávnejšie, ale v akva nikdy nezrealizoval. Hoci teraz mám jednu veľmi nádejnú testovaciu E14 v lustri, len je tam krátko na akékoľvek závery, no na akvárium nemá dostatočnú smerovosť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2014 22:06 Muž Aquasky [35]
a co led žárovky?...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2014 21:49 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: Aquasky
Do 50cm vysoké nádrže bych pásky už nedával. Já jsem za výkonné LED čipy. palec

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [51] ...... 160 161

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256424x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4030-vykonne-led-cipy-cree-cob-apod?od=2501