Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
To by bylo moc jenoduché s reflektory
navíc svítí bodově. Když tam bude mít víc čipů tak mu to bude svítit po celém akvariu a bude mu stačit jedna šňůra na napájení a bude moc regulovat světelný tok když koupí stmívač nebo jak se tomu nadává.
i s poštovným které bylo 140,-, 780,-celkem
Pěknej macek. Na kolik to vyšlo?
Tak mi konečně dorazil i chladič
metrovej kousek , má to něco kolem 4 kil
Starší reakce
Chladenie pre led pasik by to bolo dobre ale fungovalo by to aj ako ohrievac vody bez termostatu. V lete by som mal urcite problem s teplotou vody v akvariu.
To vodní chlazení u led pásků je príma věc,ale obávám se,že pro drtivou většinu "obyčejných" akvaristů věc neproveditelná
Dokonce ani já sem se do toho nepustil,i když základ mám
Na fotce je vidět hliníkový chladič,pásek je jiný,tento stál za prd,nový svítí již půl roku absolutně bez problémů.Vše jsou led 3528 zalité v silikonu.
Tak já všechny pásky co můžou přijít do styku s vlhkostí pro jistotu přejíždím po všech hranách silikonem.
DrChila napsal:...... Chlazení v PC na vzduch je nic moc .....
Ale protože v drtivé většině stačí tak se používá. Každý nevyznává heslo že na komára musí jít s kanónem. U toho krytu jde jen o odstranění hromadění se tepla, teoreticky by možná stačil v krytu jen otvor kudy teplo může unikat i bez ventilátoru.
Jinak to krytí té lišty průhledným páskem není nic co by to na 100% uchránílo před vlhkem nebo před stříkající vodou.
no a nebo pokud jsou vodotěsný ty pásky tak bych koupil AL s plastovým krytí prusvitný zakryl to pak bych koupil čerpadlo nějaké. A vlastně mezi pásek a to průsvitné sklo bych tam kropil vodu z akvaria A chlazení je hotové. Chlazení v PC na vzduch je nic moc
Ale vodní chlazení je prima
Tak 5630 není problém uchladit,5730 už trochu jo,ale ten ventilátorek by mohl pomoct.nebo "mohutnější" lištu.
Na podobnou Al lištu jsem dával pásek s čipy 5630, ale je to v kuchyni na osvětlení pracovní plochy a ne v uzavřeném prostoru akvarijního krytu. Zatím to bez problémů jede cca půl roku. Pokud bych to dal do krytu tak by bylo dobré tam přidat nějaký ventilátorek z PC, ale nehnal bych ho na plný otáčky z 12V ale klidně na polovic nebo míň ... kdysi jsem takový větráček napájel adaptérem od mobilu tuším na 4,5V.
www.alms-brno.cz
V priloze je nabidka na alu profily jsou sice vetsi ale cena.A v celen tom obchode se to da cenove
jelikož si myslím že krycí difuzor komerčních lišt na led pásky stejně nebude vlhkutěsný , stačí navštívit nějaký velkoobchod železem v okolí (např FERONA atd ) tam si vybereš z různých velikostí a tvarů Al profilů za polovic ceny , nařežou to na přesné rozměry jaké potřebuješ , stačí odmastit a nalepit
Přesně cca takovoudle lištu myslel amrtin. Ta by to měla uchladit. Popřípadě tam dát nějaký větráček je tam 12V větráčky od počítače jsou také na 12V
Ja do krytu velku ALU listu neviem dat. Zmesti sa tam len bezna lista, ktoru predavaju k LED pasom.
www.ledprodukt.sk/…
Mam obavy, ci by takato lista uchladila 5630 alebo 5730.
Já bych doporučil led 5730 na al liště.I když já mám 3528 se 120/m pod krycím sklem od dubna a svítí super,jsou sice na al liště,ale takové slabé(5050 by na 100% neuchladila),viz:
rybicky.net/nadrze/20479Starší reakce
Kvalitní test vody je laboratorní rozbor. Všechny ty pro akvaristy prodávané papírkové nebo kapkové testy jsou tak orientační že už jsem je přestal používat i orientačně. Protože když mě 3 různý testy měří kolem 40mg/L NO3 a Limnobium chřadne dokud tam nenaperu pořádné dávky NO3 z roztoku KNO3 tak s těmi testy asi něco není OK.
Budu muset upgradovat fotky. Molitan jsem měnil komplet + přidal 10 neonek.
Teď bohužel nejsem doma.
I když je to OT, mohl bych poprosit o radu na nějaké kvalitní testy vody? Třeba do zprávy.
Díky za rady. Světlo nějak zvednu a uvidíme.
Na fotce z prezentace se nejak zazracne dari rase na biomolitanu, a jinde ne, a tahle rasa s organickym odpadem souvislost ma, stejne jako jej muze mit sinice. Nemas nahodou v tom biomolitanu "kafe". Vyper ho, a je po sinici.
Čím větší vzdálenost světla od hladiny, tím nižší bude jeho intenzita (i 5cm je lepší než nic => pokud máš toho světla opravdu hodně). Jinak si ale myslím, že problematika CO2 rozhodně není jednoduchá, a to, že ti CO2 jede "stabilně" pořád, ještě nemusí znamenat, že je stabilní jeho hladina v průběhu fotoperiody. Podle mých zkušeností je opravdu stabilní hladina CO2 v akváriích spíše výjimkou, než pravidlem. Zkus se mrknout na následující článek, kde se o stabilní hladině CO2 dozvíš víc:
prirodni-akvarium.cz/… . Sinice se také často objevuje v případě, že je ve vodě málo dusíku. Možná by nebylo od věci sledovat chvíli obsah některých živin ve tvé vodě. Někdy můžou taky řasy zlobit, když je ve vodě větší množství živin (především organických).
Vim ze bude velkej a bude hrat ale byl to jen napad.Ja doufal ze mu pak nekdo poradi lip.TAk pak by mohl upravit ten zdroj.
ne proboha odporem ne. Při příkonu přes 20W, jak by asi hřál a jak by byl velkej. Je to úplně mimo.
Ahoj
Mas to i s tim kontrolerem?Jestli ano kokni do navodu jestli jde snizit svitivost.Jestli ne tak by sla snizit svitivist ale to uz by jsi musel zasahnout do toho telesa.Jde to snizit predradnym odporem.Ale na vypocet si jaksi netroufam jelikoz nevim jak to vevnitr vypada.
přidej co2, nebo nevypínej na noc. Skoky v pH stejně nedělaj rybám dobře. Samozřejmostí je kontrola dropčekrem či měřením pH.
však si to spočítej o kolik se ti zvětší plocha osvitu. Sice nevím, jaký to má úhel a výšku, ale i u 60° si myslim, že bude 10-15cm až moc. prostě to zkus a uvidíš
Já vím, že teplota chladiče není stejná jako teplota čipu. Myslím si ale, že nebude rozdílná o hodně. 12 W/m ní zase tak moc a teplota toho hliníku by tomu mohla odpovídat. Zkoušel jsem teplotu i zezpoda (přes ten průhledný plast) a zdála se být taky OK (i když plast není zrovna tepelný vodič).
Zdar mit misto v krytu tak pouziji tohle,,
aukro.cz/… Doporučoval bych spíše 5W čipy Cree XP-G2 s tím, že je budeš provozovat jen na 2W (700mA). Ideální rozestupy jsou pak zhruba 5cm, a pro šířku akvária 50cm bych doporučoval 2 řady čipů. 2x6ks čipů na chladiči o rozměrech 15x30cm ti krásně osvítí plochu o délce ~50-60cm. Takže na akvárium o délce 200cm bych použil asi tak 3 kusy hliníkových chladičů 15x30cm => na každém chladiči 2x6ks čipů. Dávat nad to akvárium jeden velký hliníkový chladič je podle mě zbytečné plýtvání. Intenzitu osvětlení si pak můžeš nastavovat buď pomocí potenciometru nebo jednoduše zavěšením světla výše/níže nad hladinu.
Prosim o radu kolik kusů led chipů cree 3w použít pro akvárium delky 200x50cm hloubka 50cm teď svítim t8 4x36w diky za rady.
Jo tyhle čipy by měli být o něco lepší jak 5050, je to méně výkonná varianta typu 5630. Tím vylepšením bych ani tak netvrdil že dají víc světla ze stejného příkonu (ikdyž tvrdí se to), ale hlavně by měli mít lepší odvod tepla z čipu, takže asi i lepší životnost.
Jinak to že na chladiči udržím ruku nic neříká o tom jak je ochlazen samotný čip. Ten se klidně může přehřívat (a dost tak zkracovat svůj život), protože z něho se teplo ne úplně kvalitně a v dostatečném množství odvádí právě na zmiňovaný chladič.
Zrovna testuji světlo na osvětlení akvária 85x25x30 z LED pásků 12W/m osazených čipy: 3328 SMD Super Brightness
Použil jsem celkem 3m pásku rozděleného na 4 stejné kusy (po 75 cm) nalepených na 4 ks hliníkových profilech, spojených na koncích pomocí plechu a trhacích nýtů do jedné rampy. Po půl hodině provozu se profily celkem zahřály, ale není problém na nich udržet ruku po libovolně dlouhou dobu, aniž by to začalo být nepříjemné. Celkový výkon by měl být 3300 lm, možná ještě použiji stmívač na snížení výkonu a zároveň i teploty.
Konkrétně se jedná o tyto pásky:
www.t-led.cz/…
O svítivosti bych si u LED pásků nedovolil psát ... papír snese všechno, stejně jako popis v e-shopu či na e-bay .... Už jsem viděl tak extrémní nesmysly, že když je to dostatečně levné tak to zkusím a uvidím až to zapojím a nebo bych šel do originál čipů CREE apod. kde se mohu spolehnout na datasheet.
Proti tomu odkazu je u tebe na fotce jeden rozdíl, na jednom 5cm úseku máš jen 2 ochranné rezistory na 3 LED čipy, kdežto na tom odkazu jsou tři .....
Ale třeba v tom e-shopu mají jen ilustrační foto ....
Aha.. takže mám v akvariu 1800lm cca asi 5cm tam chybí. To vypadá že budu pak v budoucnu muset koupit třeba i další tohle světlo
do teď jsem tam měl úsporky obyč žárovky výkon každý cca 1200lm podlepený alobalem aby to odráželo světlo.
To bude nejspíš pásek s čipy 5050 (pokud je kupovaný v ČR tak se skoro ani lepší sehnat nedá). Parametry bývají 3 čipy na 5cm tedy 60 do metru a metr mívá spotřebu kolem 14,4W.
Na ebay jsem si nedávno objednal pásek s jinými čipy a poslali mě tenhle a za svůj omyl mě vrátili 100% ceny
takže ho mám 5m zadarmo
Už jsem ho cca 10W instaloval nad svou 25L, kde mě nedávno odešla zářivka. Ale nad větší akva bych tohle já osobně nedával.
Tak mám nové světlo. S páskama ale nevím jaké tam jsou abych třeba věděl svítivost.. Jakou to má mám Intenso 27,4W
Myslis ze je ta velikost urcujici? Nekdy asi ano, casto ale vubec. Ja chtel udelat rovnomerne svitici svetlo, ze to nasazim na savli plosnaku z nejakych mensich LED, a at to nestoji moc. Kouknul jsem, co muzu mit do zitrka a druhy den jsem mel na stole 100ks tohoto:
cz.farnell.com/…
Plosnak je za chvilku, vzdyt na tom nic neni, nakonec se lakne uretanem, at se k tomu nedostane voda, a vymalovano.
Designer napsal: No ano, presne o tom to je, ze i v pouzdre, ve kterem se bezne nachazeji slusne LED, muzes koupit podradnou LED. Elektronicke soucastky, vcetne LED, se v civilizovanych castech sveta nakupuji na zaklade jejich parametru, bezne uvadenych v katalogovych listech, kde rozmer pouzdra je jen jednim z parametru.
No ale ten parametr velikosti je urcujici pro vyhledani typu a porovnani ostatnich parametru.Ano da se napsat chci to a tohle najdime to google ale je jednodusi napsat Led 5050 vs 5630 a hned vim co a jak.Pak pri kopi kouknu jestli je vse jak ma bejt a vim ze jsem nekoupil damske lodicky ale poradny ledky 5630 a to jsem nasel jen diky rozmeru krabice.A to nam stejne jeste nezaruci ze to co dojde bude met parametry co jsem vycetl na netu a nebo na krabici dokud se do ni nepodivam a neotestuju.
No ano, presne o tom to je, ze i v pouzdre, ve kterem se bezne nachazeji slusne LED, muzes koupit podradnou LED. Elektronicke soucastky, vcetne LED, se v civilizovanych castech sveta nakupuji na zaklade jejich parametru, bezne uvadenych v katalogovych listech, kde rozmer pouzdra je jen jednim z parametru.
Ahoj,to co píšeš může být pravda, ale k čemu jsou pro akvaristu Tvoje přirovnání/závěry?
Jediným záměrem pro akvaristu je osvětlit akvárium dostatečně =
svítivost, dále aby mi LED dlouho vydržely =
dobrý odvod tepla z chipu a důležitý důvod proč LED používáme =
nízký odběr el.
A tyhle parametry závisí na typu LED (5050 x 5630 x 2825 ...)(nebudu nic psát o pouzdrech, chipech atd.). A jestli mi tam dali Číňani špatný křemík, tak jsem si hold blbě vybral prodejce LED pásků a špatně nakoupil, dostali mě
.
a na čipy Cree, které se v akvaristice používají nejvíc si úplně zapomněl.
Přidat reakci
1 ...... [48] ...... 160 161
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256432x