Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 21 Přejít na další stránku   1  
Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2016 22:15 GP Re: teakmon55
cena slusna, ale asi bych se zkusil podivat po xml2 (o cca 2 biny lepsi)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2016 22:12 laKatos Re: teakmon55
Podívej se na datasheet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2016 21:28 Muž teakmon55 [6]
Idem objednat tie ledky.Ja sa az v tom tak nevyznam.Ktore kupit XM-L U2 10W alebo XML T6 10W.Je tam nejaký rozdiel?
www.aliexpress.com/…
T6
www.aliexpress.com/…
Ze by výkon?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2016 17:41 Muž Jirri [71] Re: kortezhugo
Ahoj, já mám na svém akváriu kombinaci 4x SMD LED Dioda 10W Bílá 5700-6300K,
2x SMD LED Dioda 10W, Grow Full Spektrum 380~840nm.
Svítí to pěkně kytky rostou takže za mě spokojenost palec a netuším jaký by byl rozdíl kdybych místo těch fullspektrum měl ty bílé. Můžeš sám zhodnotit v prezentaci Relaxárium, jsou tam videa i fotky. Na dotazy pokud budu umět rád odpovím.
Jediná nevýhoda pro mě u těch fullspektrum vidím v ceně (500Kč-1ks), ale jednou je to koníček tak to něco stojí smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.07.2016 08:34 Muž JaV [22] Re: hirafazel
Tak možná je dobré mít naprogramovaný manuál mód, když potřebuješ(chceš) rozsvítit akva v čase kdy nesvítí a je dobré ho rozsvítit hned (během 20-ti, 30-ti vteřin a ne čekat hodinu), plynule, postupně, ale rychle a tam už ta rychlost přechodu na kterou se slavko ptá, důležitá je. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2016 13:45 hirafazel Re: slavko
K cemu u stmivani jasu u akvaria potrebujes rychlost prechodu? Prechazim mezi 4 hodnotami jasu a prechod mezi nastavenymi urovnemi dle nastaveni trva cca 30 minut, rychleji nechci. Dulezitejsi pro me je pocet "kroku" (potlaceni blikani pro oko) neni to diskoteka aby to behem minuty prechazelo z 0 na 100% jasu. Cca pul roku jsem pouzival jen zakladni 8bit (255) lepsi nez nic, ale po prechodu na 12 bit bych zpet nesel. Hlavni vyhoda toho modulu pro me spociva v tom, ze me to uvolnilo vstupy v arduinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.07.2016 09:30 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: hirafazel
Vcelku by ma zaujímalo aká je reálna rýchlosť zmeny hodnoty pri tom PCA9685. Používa I²C, ktorá beží predvolene na 400 kHz, lenže I²C prenáša pomerne veľa informácií okolo, komunikuje (ak treba) len half-duplex atď, čo znižuje reálnu rýchlosť prenosu dát, tak ma zaujíma ako rýchlo sa dá prepnúť z jednej hodnoty na inú. Testovali ste to niekto?

Inak, ja som aj tak presvedčený, že 256 (po aplikovaní korekcie ešte menej) hodnôt úplne stačí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2016 00:43 GP Re: KarlosS
Neco jako tu by nepomohlo? Bavi se o 2 16 bit pwm, ale pomalejch. Jde zrychlit na ukor rozliseni (uno) arduino.stackexchange.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.07.2016 23:17 hirafazel Re: mirekJI
Nevím jak zrovna 1024, ale arduino DUE má možnost přímo na desce nastavit rozlišení na 4095 úrovní. Pokud máš UNO nebo MEGA tak se to dá řešit PWM modulem PCA9685. Je to připojené přes SDA a SCL (s napájením 4 kablíky) a umožní to řídit až 16 výstupů, každý výstup PWM s rozlišením 12bit. Stál mě 90,-Kč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2016 22:30 Muž mirekJI [51] Re: KarlosS
Jak je to zapojený, případně naprogramovaný, že pomocí spojených výstupů se navýší počet úrovní pro PWM na 1024? Nikde jsem na takový způsob nenarazil...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2016 10:58 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: hirafazel
jojo, taky mám kontrolér z arduina se spojenými výstupy aby těch kroků bylo alespon 1024. U dvoukanálového mám těch kroků bohužel jen 256 ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2016 18:43 hirafazel Re: teakmon55
Máš tam ke stažení manuál, PWM tam bude zřejmě 8bit přímo z arduina (bude ti to trochu blikat při stmívání, 12bit je lepší). Taky řídím arduinem a LDD H mě řídit lze. Takže to asi ani u tohoto zařízení nebude problém. Přesněji ti to řekne jen autor, který zná program a zapojení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2016 15:56 Muž teakmon55 [6]
Tak som dospel k záveru,že pre mna bude najlepsie na tie MEAN WELL LDD-1500L ten 3D krabička z aqcontrol.cz.To uz dufam moze byt a bude to fungovat ako PWM regulator.Može to byť?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2016 13:07 hirafazel Re: GP
Tak přeci neumím číst :). Verze H neumí analogové řízení (tu používám a mám k ní datasheet, v odkazu jsem přehlédl že to je jiný typ) a verze L ano. Dík za vysvětlení GP.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2016 11:29 GP Re: hirafazel
koukal jsem na tohle www.meanwell.com/… coz by mel byt typ z odkazu dole ve verzi 1500L
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2016 11:00 hirafazel Re: GP
Tak to jo. Já si už říkal, že neumím číst datasheet a něco mě uniklo. Vyjadřoval jsem se jen k LDD.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2016 00:15 GP Re: hirafazel
Bohuzel nezkousel a reagoval jsem na "l" verzi na kterou byl odkaz. Tam by od 0.4 v melo rozednivat s max v 2.5V
Ale zrejme to pouze prevadi vnitrne analog na pwm, takze s mcu je jednodussi pwm a vyjde to na stejno... Nekde to po slozite neplodne diskusi s meanwellem overovali osciloskopem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2016 22:19 laKatos Re: karci17
Ano s tim souhlasim.

Sirokospektralni je široký pojem. Dle toho grafu co jsi dodal to sirokospektraly stejné nejsou. Jen mají o trochu víc roztazene špičky spektra do stran.
Dodej datasheet k tem ledkam a pak se můžeme bavit jinak tento graf je k ničemu a nikdo nemůže říct ze tyto typy používá.
Pokud to chceš brat všeobecně jako kdo používá full spektrum tak ja to nejsem. Snad se ti ozve někdo jiny

Je potreba to resit komplexne. Spektrum - teplota - CRI
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.06.2016 22:15 karci17 Re: laKatos
Len Ta poopravim - Tato diskusia vznikla na zaklade otazky ci niekto skusal full spectrum led. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2016 21:49 laKatos Re: kofejn
Pěkně jsem te nasmeroval. Děkuji. mrkni proč vznikla tato diskuse. Řešili jsme rostliny a světlo a jsme u světlo vs. lidské oko a pohled na akvárium.

Až budou ty sirokospektralni ledky (speciály)...ve více teplotách tak věřím ze vycarujes nádherné světlo pro lidské oko. Pro to abych měl akvárium krásné nasviceno (a zaroven dopral rostlinam ) jsem si udělal osvětleni jaké mám. Muzu ho mít od studeného az po teplé jako od žárovky.
Ty jej máš jak od žárovky teplé a cri 80. ..... toto ale není to nejslunickovatejsi světlo jak pises ale slunce při východu nebo západu slunce....toto není typické denní osvětlení....
Každý to vnímá jinak. Důležité je aby se každému líbilo to co ma doma. S tím souhlasim
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.06.2016 21:35 Muž kofejn [963] Re: laKatos
No právě, ty speciálky jsou pro oko hnus (moje oko). Do akvárka bych rád svítil co "nejsluníčkovatějším" světlem. Však většinou to máme pro kochání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2016 21:34 hirafazel Re: GP
Jak lze analogove řídit zdroj ldd 1000h? Účinnost mě nezajima. Zkoušel jsi to?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2016 21:24 laKatos Re: kofejn
pokud nejses rostlinar pouzivej full spektrum..... akvárium a vše co bude v něm bude mít přirozenou barvu a na pohled ooooopravdu krásnější než speciály pro růst rostlin které si vyberou rostlinari.

Pohledej třeba growery co dělají takové ty zelené sisky po kterých jim je hej. Někteří frajeri jsou tak vzdělání ze můžou konkurovat biologum a v práci mají nasviceno to co někteří odčurano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2016 21:18 Muž kofejn [963] Re: laKatos
Širokospektrálními LED kytkám neublíží(možna spíš prospěje) a navíc rostliny vypadají přirozeněji. Takže já jsem za používání těchto LED a nevidím důvod se jim vyhýbat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2016 21:17 Muž kortezhugo [983] Re: kortezhugo
No ja by som ich chcel vyskúšať čiste v pestovatelskom akva tam nevadí že to bude do fialova.A ešte som chcel na Chilli.
Zatiaľ používam klasiku 3000 a 6500k LED.
Tak ma to zaujalo či by sa zlepšil rast? keby som ich vymenil za tie Full spectrum.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2016 21:14 GP Re: GP
Navic to vypada, ze vzhledem k funkci pwm to bude pro ucinnost led krapet lepsi ridit analogove, ale zas to nejde od 0
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2016 21:05 laKatos Re: kofejn
Zjednodusene ano ......nevidi!
Správně jsem měl napsat ze v určitém spektru dokáže rostlina vyuzit určitě procento ale ja chtěl karcikovi ZJEDNODUŠENĚ vysvětlit vo co jde ........ještě rozepisova procenta..... a pak ještě u jednotlivých rostlin...... tak to teda ne...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2016 21:05 hirafazel Re: GP
Fotka k příspěvku Můžeš mě nějak více přiblížit jak? Do datasheetu jsem koukal, nejsem profík rád si doplním chybějící vzdělání. Při použití potenciometru při překročení hranice 2,5V funguje pouze jako vypínač.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.06.2016 21:00 Muž kofejn [963] Re: laKatos
Nevidí?
www.osel.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2016 20:49 GP Re: teakmon55
Pokud byste se nekdo podival do datasheetu, tak zjistite, ze potenciometrem to jde. Zrejme za pouziti delice napeti. Kazdopadne analogove rizeni podporuje....
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.06.2016 20:41 laKatos Re: karci17
Ano. Sirokospektralni svetla jsou pohledove hezčí. Pro lidské oko. To rostlinné "oko" (co vidí rostlina a dokáže vyuzit) je krapet jiné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2016 20:38 karci17 Re: laKatos
vdaka za info. pozriem si to. Len som sa niekde docital, ze tieto svetla jasnejsie - ostrejsie vykresluju detaily a farby ryb, proste interieru akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2016 19:44 laKatos Re: laKatos
Fotka k příspěvku Mrkni na toto téma prostuduj rozdílnost grafů

Dokonce různé spektrum ovlivňuje růst rostlin ve smyslu ze jim rostou více kořeny, květy nebo třeba listy
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2016 19:43 Muž teakmon55 [6] Re: hirafazel
OK.Skusim mu napísať.Asi ten pwm pre mna bude jednoduchsi,len nikde neviem najst ako to pripojit.Tak zatial vdaka. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2016 19:29 laKatos Re: karci17
To ze svitis full spektrem neznamená ze rostliny světlo nevidi. Vidi ale svitis jakoby castecne "zbytecne". Jen jsem tím chtěl naznačit ze rostliny nejvíc jedou v určitých pásmech.
Představ si stupnici od 1 do 10. A rostliny nejvíce vyuziji spektrum a to v hodnotách 2 az 4 a pak dále 7 az 9.
A teď mas svetlo o full spektru o síle 30w (správně bych měl uvést lumeny)
Full spektrum svítí jakoby v každé hodnotě stupnice trema waty protože svítí ve všech částech (full spektrum).....tzn rostliny které nejlépe vyuziji světlo v již zmiňované stupnici si vemou 18 watu ( tri waty z kazde hodnoty stupnice 2,3,4,7,8,9)
Zato když svitis přímo v určitým spektru (stupnici) tzn 30w (na stupnici 2,3,4,7,8,9 v kazdem po 5watech dohromady 30) vyuzijou rostliny vše a budou na tom lépe.

Případ jedná vs. Dva je ze svitis u obou případů 30waty ale u jednoho ti rostliny vyuziji 18w (a zbytek jde vnivec) a u druhého tzn 30w vyuzijes vse

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.06.2016 19:28 hirafazel Re: teakmon55
Fotka k příspěvku Tímto zapojením si řídím jas na jednom čipu pro jedno použití ne v akvaristice. Pokud se v tom moc nevyznáš objednej regulaci na aquario.cz. Před tím se informuj u uživatele KarlosS, poradí ti jak to zapojit.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2016 19:18 Muž teakmon55 [6] Re: hirafazel
To s potenciometrom je pre mna trochu komplikovanejsie.Asi by som pouzil PWM.Ja sa v tomto nevyznam tak som nasiel nieco taketo
www.aliexpress.com/…
Ale nemam sajnu ako to napojit.Nemal by niekto nejaky navod ako sa to napája?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2016 18:52 hirafazel Re: teakmon55
LDD od Men Well ti jen potenciometrem regulovat nepůjde. Musíš použít PWM regulaci. Stačí jednoduchý obvod s NE555, který přes potenciometr nastavíš na požadovanou frekvenci a tím zreguluješ jas na hodnotu kterou potřebuješ. To co máš v odkazu jsem nezkoušel, ale jen pro ruční nastavení mě to připadá dost drahé. Mě ten obvod přišel na cca 50,-Kč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.06.2016 18:05 Muž teakmon55 [6]
Aha takze sa to stmieva PWM reg.Nasiel som takto foto.
www.rapidled.com/…
Takze to bude asi potenciometrom?
Nemal by niekto nejaku schému ako to napojiť? IN/OUT mi je jasné,ale ako pripojit ten PWM.
A co nieco taketo?
www.aquario.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2016 17:15 karci17 Re: kortezhugo
Dosiahnes asi v prvom rade to, ze nemusis davat cervene a modre led v kombinacii s bielymi {ako sa obcas pouziva} a pouzijes tuto led ako nahradu , kedze ma fialovy nadych ako specialne ziarivky. Mam ich par objednanych a budem skusat.

Pre laKatos: a ako vies, ze to spectrum neprospeje alebo ho "nevidi" nic ine v akva ? Ja si myslim, ze ked ho vidia a lepsie rastu "suchozemske byliny", tak tie vodne by nieco jednym ockom z toho svetla tiez mohli vyuzit :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2016 17:12 Muž teakmon55 [6] Re: amrtin
Super,vdaka.A ako sa to reguluje,ak som dobre pochopil je k tomu ovládač?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.06.2016 17:03 Muž amrtin [190] Re: teakmon55
Čistě proudový zdroje se dělaj na max. 1500mA, takže 5W ...Volty nejsou problém. www.ebay.ie/…
A tady to samé v cz:
www.tme.eu/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2016 16:33 Muž teakmon55 [6]
Vedel by mi niekto poradit?Potreboval by som nieco taketo,ale z ebay alebo aliexpres.
www.lediscon.cz/…
Na XM-L 10W a s reguláciou a na pripojenie 12V
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2016 16:07 laKatos Re: kortezhugo
A na co ti to bude. Budeš svítit složkou kterou rostliny "nevidi"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.06.2016 15:55 Muž kortezhugo [983] Full spectrum
Fotka k příspěvku Neskúšal niekto LED Full spectrum?
Celkom zaujímavé.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2016 23:53 laKatos Re: karci17
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku 30w 6300K + 30 w 4900K + 15w 2900K. Myslím ze se to pěkně slilo a vypadá to dobre.
Fotka pri napouštění. Omluvte pruzracnost vody. :-). Chyba není na vašich prijmacich
;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2016 20:31 Muž teakmon55 [6] Re: karci17
No pokial by som dal tie cervene tak ku tomu len tych 6500K.Mam led pasy 3500K+6500K a celkom dobre sa to zlialo.
Kde si nasiel tie ledky za 7,50?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.06.2016 19:48 karci17 Re: teakmon55
Asi zalezi co preferujes ci farbu alebo rast :) ja som skusal cervene v kombinacii s 6500 aj 10k na 1m a uz v pomere 7/biele/-4/cervene/ sa mi to zdalo uz moc cervene :)
Ale pokial by som isiel tvrdo po pestovani tak narvem jeden rad tych full spectrum a jeden rad 6500-10k.
Ono aj zalezi, aspon podla mojho oka, ako vysoko je to svetlo nad akva. Cim vyssie tak sa to nejako zmixuje lepsie a nie je to take bijuce do oci. :) Rozdiel 10cm alebo 20cm.
A co sa tyka toho mixu 6500 a 5000K , tak to asi neskusaj. Uz ked mas 9x6500 a pridas jednu 5000K tak to tak akosi to svetlo divne rozbije. Skusal som a hned som to zavrhol.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2016 19:38 Muž teakmon55 [6] Re: karci17
Aha takze nieco taketo
www.ebay.com/…
A k tomu este tepla a studena.Je neaky pomer cervene ku bielim?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2016 19:26 karci17 Re: teakmon55
Fotka k příspěvku Ak chces ruzove-fialove, tak su aj nove LED : full spectrum 380~840nm SMD LED grow Chip EPISLEDS Light Lamp for plant .... 7,50 Eur 10x3W + zaliaty driver - akcia.
 

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [21] ...... 160 161

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256423x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4030-vykonne-led-cipy-cree-cob-apod?od=1001