Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
1 06.02.2009 11:04 Štěpán – Re: Imii
Na LED se vykašli, dej si tam normální stolní lampičku s DZ zářivkou.
0 06.02.2009 10:57 Štěpán V napsal: Koukám, že v účinnosti kralujou nízkotlaký sodíkový výbojky... Co na ně říkají rostliny? To by člověk mohl odhadnout sám, pokud viděl světlo vysokotlaké sodíkové výbojky (většina pouličního osvětlení), nízkotlaké jsou ještě horší. Velice kvalitní spektrum (lepší než zářivky) mají výbojky metalhalogenidové.
Dik, zajimave info. Takze pokud LED, radeji ne do krytu, ale udelat postavene svitidlo nad.
Imii napsala:...
Proto jsem chtěla ty úplně obyč. LEDky, jsou levné, svítí dost a nežerou tolik jak ty "hřejivé", jenže každej tady má plno keců a skutek utek....
Jezis, proboha, tak si je tam dej. Kdyz tolik "nezerou" a presto sviti dost. Plnou hubu kecu a plytvat casem ostatnich na rozumne rady na tvuj dotaz....
Voda je mrcha! Já měl jednu "vodotěsnou" LED. Byla to jakoby plastová půlkoule zalepená silikonem.. A stejně mi tam časem vlhko nějak vlezlo. Podle mě snaha o domáckou výrobu vodotěsného LED světla z nevodotěsných diod je marná.
Jako jeden z mála tady asi mám už možná roční zkušenost s LED. Rovnou přiznám že to není žádná sláva ale důvod neúspěchu je nakonec úplně jinde než jsem čekal!
Většina LED totiž NEvydrží ve vlhkém prostředí akva!
A neexistuje víceméně jediný výrobce/prodejce co k LED světlu jakéhokoliv typu napíše jeho odolnost proti vlhku/vodě. A to proto, že ani nepředpokládá že to bude někdo do vody cpát.
Pokud jde o elekrickou/elektronickou stránku věci - řízení a napájení LED je podle mě jednodušší, bezpečnější a levnější než u zářivek.
Napájet lze malým napětím, řídit lze jednoduše pomocí PWM. Při použití složitější elektroniky jdou vymyslet různě kombinace stmívání, barev apod.
Tedy LED ano ale doplňuji - LED jedině odzkoušené do vlhka nebo takové co je už výrobce prodá s garancí pro použití do akva. A takové neexistují.
0 05.02.2009 10:06 Beddy filipsi napsal: Co tim myslis, "proudovy zdroj" a ne trafo ?
Proudovej zdroj je zdroj, kterej poskytuje konstantní proud pro el. obvod, bez ohledu na zátěž.
V napsal: Takže v tom případě je výhodou LED jenom snazší stmívatelnost a větší tvarová a barevná variabilita.
To jsem si taky myslel, jak budu stmívat. Souvisí to s tim proudovým zdrojem. Jelikož se výkonnový LED ovládaj proudem a ne napětím (jako třeba žárovka), dost se to kvůli tomu prodraží
0 04.02.2009 16:01 V – Re: pepin
Koukám, že v účinnosti kralujou nízkotlaký sodíkový výbojky... Co na ně říkají rostliny?
1 04.02.2009 15:29 pepin – LED a účinnost
Celkem podrobně na
en.wikipedia.org/… (předpokládám, že v tabulce se zorientují i ti, co moc anglicky neumí). Zkrácená verze třeba na
elektronika.ezin.cz/… .
Obecně platí, že LED má podobnou účinnost jako trubicová zářivka, LED má delší životnost a nevadí ji časté vypínání a zapínání.
Stručně řečeno, pro stejný světelný výkon, musí být příkon LED podobný jako příkon trubicové zařivky a z toho vyplývá, že dnes je to zbytečně drahá sranda, která se nevyplatí (při ceně cca 50 Kč, za 18W T5 a cca 500 Kč za elektronický předřadník (3x18W)).
Podle mě se LED v akvaristice zatím vyplatí tak jako noční osvětlení (stará nabíječka od mobilu - zdarma, LED za 8Kč a jeden odpor za pár korun).
0 04.02.2009 14:32 V filipsi napsal:Ja mam zatim mymi rychlymi vypocty podlozeny pocit, ze ucinnost premeny el. energie na viditelne zareni je srovnatelna se zarivkami.
Takže v tom případě je výhodou LED jenom snazší stmívatelnost a větší tvarová a barevná variabilita. Neboli zatím nic zajímavého pro běžné uživatele. Spíš zábava pro bastlíře, elektrotechniky a fandy.
Podle mne pořád platí, že LED je drahé svícení. Na solidní výkon je jich třeba hodně a pak i dražší zdroj s proudovou rezervou (nemluvě o práci se zabudováním desítek LED do nějakého krytu). Prvotní investice je nepoměrně vyšší než u jiného řešení a návratnost ve formě "levného svícení" nejistá, vzhledem k možné "životnosti akvárka"... Nemluvě o tom, že stále nejsou hodnověrné zkušenosti s tímto druhem osvětlení - nikdo, kdo to u akva zkoušel, zatím neposkytl dostatečné informace z dlouhodobého používání. A i kdyby poskytl, někomu jinému to zas třeba "neporoste" a bude zklamání - každé akva je jiné...
V napsal: ...Jak vlastně vychází porovnání zářivky a LED v poměru svítivost/spotřeba...
To je prave velika zahada. Mam silny pocit, ze tohle vyrobci schvalne pred spotrebiteli taji.
Ja mam zatim mymi rychlymi vypocty podlozeny pocit, ze ucinnost premeny el. energie na viditelne zareni je srovnatelna se zarivkami. Bohuzel nikde jsem doposud nenarazil na seriozni mereni a srovnani.Pokud to nekdo hloubeji rozebere, pripadne takove seriozni pojednani vyhrabe, budu jen rad.
0 04.02.2009 14:07 V Jak vlastně vychází porovnání zářivky a LED v poměru svítivost/spotřeba? Jaké wattáži úsporné žárovky (teda vlastně zářivky) odpovídá jaká wattáž LED "žárovky": např.
www.ges.cz/….
" Dívala jsem se ještě na todle
www.czechcomputer.cz/… ale není tam nic o tom jak moc to svítí ..."
Tak to je uplny nesmysl, jako osvetleni pro rust rostlin. Zkusila's uz spocitat, kolik LED 3V/20mA potrebujes na 10W prikonu?
Co tim myslis, "proudovy zdroj" a ne trafo
?
Jo, rozumim, zdroj (klidne transformatorovy) schopny trvale dodavat dostatecne vysoky proud, pro takoveto akva v radu nekolika A, ne "traficko od mobilu". Samozrejme, dalsi kacky navic.
Ja zatim vidim vyhodu LED v nizkem napeti, a snadne regulaci. Vyvazene velikou cenou, pracnosti "bastleni" a malou vyzkousenosti.
(sakrys, zas mi to udelalo chute na male pracovni LED akva, 4x3W/10l)
0 04.02.2009 13:49 Imii [46] 0 04.02.2009 13:36 Beddy Bacha s tim trafem; výkonový LEDky (tydlety LUXEONy a spol) potřebujou proudovej zdroj. To sou další kačky (krom těch LEDek samotnejch)
0 04.02.2009 13:30 Gimlous – Re: Gimlous
vÝkonovou, ahaaaaaaaaaaa
jdu domu, už mi z toho hrabe
0 04.02.2009 13:26 Gimlous – Re: Imii
já už si pořádně nepatuju jak jsem to přesně loni počítal, ale vím, že jsem to nepřepočítával na výkon, ale na lumeny, s tím výkonem je to u LED trochu jinak, určitě by líp vysvětlil Filipsi a nebo někdo kdo se víc zaobírá LEDkama
dále se musí počítat s úhlem svitu nějakých 30° a správně to rozmístit, aby se dosáhlo rovnoměrného osvětlení
pak se dá pořídit jen ty panely s vákonovou ledkou a napojit to na trafo
nebo se pak dají koupit LED patice, který mají v sobě několik LED a napojují se přímo na 220 případně na 12V, ale tady už pak rozdíl moc není, max v tom, že když je to na trafo, tak je tam pak bezpečné napětí a nemusí se brát nějaké velké ohledy na krytí před vodou
je tu toho o tom napsáno hodně, zkus prohledat a měl bys najít většinu odpovědí na své otázky
0 04.02.2009 13:19 V – Re: Imii
Imii napsala: ... já bych potřebovala ty co nedělají. Z toho co jsem se kde dozvěděla, dělají tamty moc tepla,...
Ona ta ucinnost LED je docela podobna jako u zarivek. U malych LED sice plati, ze nedelaji "moc tepla", ale to proto, ze nedelaji ani "moc svetla". Pokud chceme neco rozumne osvetlit LED, potrebujeme (zatim) instalovat podobny prikon jako u zarivek, s podobnym ztratovym teplem. Silne LED diody potrebuji chlazeni (pasivni chladic), protoze to teplo, co "delaji" je soustredeno oproti zarivce v malem prostoru, a musime ho odvest a nechat uniknout. Proto se take zda, ze "delaji moc tepla", protoze se o ne klidne spalime, zatimco na zarivku si sahneme. Ale "tepla" delaji stejne.
Za domaci ukol projdi celou diskuzi, a spocitej si, kolik tech malych diodek, cos vybrala, bys potrebovala pro prikon cca 10W. Vysledek zverejni, bude i pro tebe prekvapujici.
Já jsem chtěla LED z toho důvodu, že je to "levné" svícení ...
Mám doma 40W lampičku a ta by to zvládla, jenom ji nemám jak na to akvárko dát. Proto uvažuji nad LEDkama. Taky jsem se dívala na tydle
www.gme.cz/…
Ty teple bílé by měli bejt o něco lepší než klasické čiré. A pokud bych do krytu přidala tak 2 - 3 obyč. červené diody, to by nestačilo? (bohužel se v tomdle moc nevyznám, tak mám blbý dotazy
)
0 04.02.2009 12:57 Eff [417] - Rostliny A což takhle CCFL trubice?
Cena mírná, za jeden invertor(99kč) se jich dá napojit libovolné množství. Používají se myslím k podsvícení LCD displayů.
www.solid-czech.cz/… 0 04.02.2009 12:55 Gimlous – Re: Imii
s těmahle nic nenasvítíš, pokud už chceš jít do LED osvštlení tak to musí být výkonové LED, tedy tyto:
www.gme.cz/…
a musí se uvažovat i o chlazení, alespoň nějaký větráček z PC
já loni počítal osvětlení pro 130l a byl jsem někde mezi 20-30 tisícema, pro 9l to nebude tak hrozný, ale já bych volil klasický osvětlení
On má ty co dělaj moc tepla ... já bych potřebovala ty co nedělají. Z toho co jsem se kde dozvěděla, dělají tamty moc tepla, protože mají nějaký čip nebo co ...
Jednou jsem zde viděla akvárko co mělo kryt z diod ... a že jich tam bylo dost ... jen to už nemůžu najít
0 04.02.2009 12:39 V – Re: jirik
Porovnáním těch grafů s grafy "citlivosti" fotosyntézy vypadá zajímavě kombinace všech tří Lumileds Rebel (Coolwhite + Neutralwhite + Warmwhite) nebo obou Lamina Ceramics (Daylight + Warmwhite).
Oblíbené třípásmovce 840 (podle grafu u Philipsů) se zdají být nejbližší CREE-XR 2600K-3500K, Seoul SSC P4 WW 3000K, Lumileds Rebel Warmwhite, Citizen CL-L102 C3L 2900K, LEXEDIS NanoXED 3500K, Lamina Ceramics Warmwhite.
Ale 1. není to můj obor a 2. chtělo by to spíš vyzkoušet v praxi. Najde se nějaký dobrovolník?
Chci poradit od vás co a jak udělat ...
Diody sem si vyhlídla tyto
www.gme.cz/…
Doma mám ještě obyč. červené, zelené a žluté, ale to je na osvětlení naprd ...
Nevím, kolik si z toho rostlinky vezmou. Pokud uvažuješ "obyčejné" LED, tak tam se prakticky ani nedá mluvit o spektru. Prostě to září jen na jedné vlnové délce. Rostlinky mají rády světlo, které jde přes všechny vlnové délky.
Kolik tam teda mám nacpat těch diod ? Myslím že 20 bílých na 9l je tak akorát ...
0 04.02.2009 11:35 Imii [46] Chtěla bych poradit. Plánuji svítit nad malým akváriem LEDkama. Toto jsem si načrtla a chci se vás zeptat jestli to bude svítit dostatečně.
Modré tečky jsou LED 5mm oval bílá 7000K 4500mcd 20/50° 3,2V InGaN čirá
Fialové tečky jsou LED 3mm ultrafialov 400~405nm 12000uW/30° 3,5V InGaN cirá CREE Chip nesvítit do očí !!! (funguje to jako kdybych měla UV lampu? jako na stejném principu, nebo je todle zbytečnost???)
Je to na akvárium 25 x 20 x 18 cm - 9l
(pokud by obrázek nefungoval tak je ještě zde
i43.tinypic.com/…)
Starší reakce
No já nevím no , nevím jak složení , ale ten pásek jeden svítí už opravdu hodne . kdyby se jich nalepilo do svítidla víc.. nevím jak barevný složení atd .. jelikož LED to emituje trochu jinak .. amožná za pokus by to stálo No co se týče tý halogenky tak bych řekl že sílu světla v terárku to prakticky nahradí ten LED - jelikož jsou halogenky v květináčích a jsou pomerně nízko nade dnem, a tam svítí hodně bodově . v terárku nemá halogen význam ani tak moc na osvětlení , ale samozřejmě taky jako spíš na teplo ...
Tady přidávám jeden zajímavý link na osvětlení. Sice to není led, ale mohlo by to dobře posloužit při výběru osvětlení dle vašich předctav
saurama.aqua-web.org nemate najaky link na to? myslim na led ako dekoracia do akvaria..chcel by som si to spravit ale neviem ako
krysikmouse napsal:... ale je to zanedbatelné oproti zářivce ..
Svetlo bohuzel take. Ale v tomhle pripade, doplnene tou halogenkou, to v terarku asi nevadi.
a třetí
druha foto
tak jsem si koupil LED pásek a namontoval jsem ho jako přídavné osvětlení do terária. To puvodní moje halogenové jsem tam nechal kvuli teplu ,
ylsím že kdyby se instalovali víc pásků vedle sebe šlo by použít i do akvária, koupil jsem LED pásek teple bílý , pásek se trochu ohřívá ztrátovým výkonem ale je to zanedbatelné oproti zářivce ..
Starší reakce
Myslím, ze všeho uz dosáhly. Kromě ceny.
Zhruba pred týždňom som pozoroval u nás v predajni tento typ diodových svietidieľ(cena je ešte dosť vysoká(u nás cca 230sk),no i keď dotyčného presviedčali o rovnakej svietivosti ako u úsporných žiariviek a žiaroviek,svetlo z diod malo zvlášnu modrasto žlto neviem akú farbu svetla a pravdu povediac,nevedel som si predstaviť toto osvetlenie použiť ako hlavné niekde v byte(ani v v rastlinnom akváriu). Ale myslím že za pár meiacov budú diody zas o veľký kus vpredu a keď dosiahnu prijateľný svetelný tok a farebné spektrum,tak potom odzvoní aj úsporným žiarivkám.
Ja to pochopil jako reklamni material, tj. moznost koupit. Pokud nejsou finance problem, nejakych 20 kousku do 50l akvarka by asi slo zkusit. Rozmery i cenou budou asi vhodnejsi nejake 3(5)W luxeony.
Jestli je to zdarma tak asi jo
... Jinak byl byl skepticky...
Dostal se mi do rukou materiál viz foto,má cenu se tím vůbec zabývat?
Starší reakce
...Pro fotosyntezu hraje hlavni roli, krom jejich frekvence, pocet fotonu...
O tom to je!
Zásadním východiskem při všech těch debatách o tom, zda je pro kytky vhodnější takový nebo makový zdroj světla, (s takovou nebo makovou spektrální křivkou či takovým nebo makovým počtem lm/W etc., etc...), musí být snaha dopátrat se, jaké je
množství využitelné energie, kterou je ten který zdroj záření schopen rostlině poskytnout.
Nejjednodušším způsobem, jak to zjistit, by byla osobní zkušenost...
1 25.04.2008 21:01 jirik – Re: filipsi
Tak to mas urcite pravdu
Problem zarivy vs. svetelny tok vzhledem k fotosynteze me nejak nenapadl, nejsem akvarista. Na tuhle diskuzi jsem se dostal diky tomu, ze nekdo odsud dal odkaz na moje stranky. Spektrum bilych LED je mozne prohlednout si zde
blog.ledplus.ch/…
Nevim ktere vlnove delky jsou pro fotosyntezu nejdulezitejsi (UV?), takze mozna by bylo potreba prihodit par LED, ktere emituji jen jednu barvu.
Přidat reakci
1 ...... [157] ...... 160 161
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256432x