Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 49 Přejít na další stránku   1  
Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.07.2014 23:01 Muž Surdo [35]
Druh LED

V súčasnej dobe sú na trhu LED žiarovky s diódami týchto druhov:

Klasické vysokosvietivé LED pre použitie na osvetľovanie priestorov majú nevýhodu, že svietia príliš v úzkom uhle (60°). Nimi osadené LED žiarovky dosahujú dosť nízku svietivosť. Z týchto dvoch dôvodov sa prestávajú používať.

Výkonné LED (Power LED) o výkone 1W alebo 2W sú na tom podobne ako klasické svetlo emitujúce diódy - rozptyl svetla iba 60° a majú pri najčastejšej konfigurácii 3x1W LED tvetelný tok iba okolo 220 lumenov. Preto sú postupne nahrádzané SMD technológiou.

SMD 3528 LED sú jednodiodové čipy s rozptylom svetla 120° a dobrou účinnosťou. Príkon jedného čipu je 0.08W. SMD 3528 LED má priblížne takú svietivosť, ako dve vysokosvietivé klasické diódy. SMD 3528 v porovnaní s čipom SMD 5050 má rovnaké vlastnosti, iba že obsahuje iba jeden čip, nie tri. Výhodou oproti SMD 5050 je lepšie chladenie čipov okolitým vzduchom, nevýhodou potreba väčšieho priestoru.

SMD 5050 LED je trojdiodový čip s povrchom o veľkosti 5 x 5 mm a príkonom 0.24W. Vysoká svietivosť pri malom rozmere LED čipu, rozptyl svetla 120° a vysoká účinnosť spôsobuje, že tento chip úplne vytlačil staršie klasické LED, oproti ktorým má až 6-násobne vyššiu svietivosť.

SMD 5630 LED LED čip s príkonom 0.5W. Tento nový model LED čipov má ešte vyššiu svietivosť ako SMD5050 a menší rozmer. Rozptyl svetla 120° a veľmi vysoká účinnosť.

SUPERFLUX LED známe pod názvom PIRANHA LED alebo EAGLE-EYE LED (orlie oko) je vysoko výkonná LED s dobrým rozptylom svetla, používaná hlavne vo všesmerových LED žiarovkách nahrádzajúcich klasickú žiarovku so závitom E27, ale čoraz častejšie i v iných aplikáciách. SUPERFLUX LED čipy majú veľmi dobrú účinnosť, otrasuvzdornosť a odolnosť voči nízkym teplotám.

COB LED vznikla spojením viacerých SMD LED čipov do jedného veľkého čipu. Umožňuje vyššiu svietivosť z rovnakej plochy, ako skupina jednotlivých SMD chipov. Nevýhodou COB LED je vyššia prevádzková teplota a teda i nutnosť lepšieho chladenia, ale i vyššia cena.


pochybujem teda že v puzdre 5050 je niečo iné ako višie spomínany trojdiodový čip s povrchom o veľkosti 5 x 5 mm a príkonom 0.24W rozdiel je len v pocte tích puzdier na meter
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.07.2014 17:17 Muž Tony2013 [228] Re: Designer
Nebudu se prit o tom ze si muzes obednat v podstate co chces.Vseobecne se tu bavime o tom co je pro nas dostupne a co se da koupit.Spolehat se da na mereni bud svoje nebo nekoho jineho.V odkazu co jsem poslal je to podle me krasne vysvetleno.Chapu ze nekdo v cine muze vyrodit cokoli ale i tak by jme mely brat to co je "oficialne" zmereno.Ja osobne dle meho pocitu muzu potvrdit ze 5630 sviti vic nez 5050.V malem akva jsem ty ledky prohodil a fakt to jde poznat dokonce i pritelkyne si toho vsimla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.07.2014 16:57 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Tony2013
Elektronicke chipy se uzaviraji do ruznych pouzder, a tak tentyz chip lze najit ruzne zapouzdreny. Samotne pouzdro, jeho provedeni a material maji vliv na odvod tepla z chipu, ale minimalni vliv na dalsi elektricke parametry cele soucastky (ten vliv muze byt ve vzajemne kapacite vyvodu atp.)

U vykonovych LED je odvod tepla podstatnou zalezitosti, o tom se nepru, a samozrejme na to ma vliv pouzdro, nicmene mnohem vetsi vliv na chlazeni muze mit plocha medi na plosnem spoji, kam se teplo odvadi a kde probiha vymena tepla s okolim. Rozdil mezi pouzdry je tedy predevsim v rozdilu teploty prechodu k teplote okoli, jak dobre se da teplo z chipu odvest.

Kdyz Ti dam nejake pouzdro, Ty mi dokazes rict jaky je v nem zapouzdren chip, co je presne na tom kremiku, zapouzdrenem uvnitr? A ta cisla nerikaji nic jineho, nez jake je to pouzdro, jeho rozmer. A jsme u Tech bot, ktere taky jen podle rozmeru krabice jaksi neurcis, proto ten primer.

Kdyz si toho objednas dostatecny pocet kusu, a je to fyzicky mozne, vyrobce Ti klidne zapouzdri do pouzdra ktere je povazovano za spickove, ten nejmizernejsi kremik, jaky na trhu najdes :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.07.2014 16:39 Muž Tony2013 [228] Re: Designer
Designer napsal: Fascinuje mne, co se vsechno da urcit suplerou, protoze ta cisla urcuji jedinou vec, rozmer pouzdra ;-) . Ono to ma na urcite vlastnosti vliv, ale nerika to mnoho dalsich veci.

Kdyby to jako nekdo nechtel pochopit, at si priste pri nakupu bot vezme s sebou pravitko a premeri skatuli, nebude je muset ani zkouset, a uz i z rozmeru te skatule bude presne vedet, jestli bude chodit v damskych lodickach a nebo panskych sandalech :) .

Co to prosim placas.Tve vysvetleni s krabici je nejak podivne.Precetl bych si prispevek na ktery reagujes jeste jednou.
Jestli ti to nedojde tady mas napovedu.
heracolights.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.07.2014 15:34 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Radekor
Fascinuje mne, co se vsechno da urcit suplerou, protoze ta cisla urcuji jedinou vec, rozmer pouzdra ;-) . Ono to ma na urcite vlastnosti vliv, ale nerika to mnoho dalsich veci.

Kdyby to jako nekdo nechtel pochopit, at si priste pri nakupu bot vezme s sebou pravitko a premeri skatuli, nebude je muset ani zkouset, a uz i z rozmeru te skatule bude presne vedet, jestli bude chodit v damskych lodickach a nebo panskych sandalech :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2014 14:33 Muž Radekor [13] Re: amrtin

LED 5050 jsou sice rozšířenější, ale už jsou za zenitem ;-) (malý poměr svítivost/příkon, dost hřejí, technologicky nejstarší atd.). Nově zkouším LED 2835, což je vylepšená varianta 5630:

"- zvětšuje se tepelná odolnost čipu a zlepšuje se zásadním způsobem jeho chlazení

- čip je výrazně tenčí a přináší výrazně vyšší efektivnost. Měřením bylo prokázáno, že oproti čipům 3528 a 3014 se tepelná odolnost zvyšuje 2 až 3x. Atd..."


Uvidím, co vydrží...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2014 02:41 amrtin Re: Radekor
Škoda,že jen s led 5630,třeba takové led 5050 jsou podstatně rozšířenější ;-) Ale jinak hezky a srozumitelně napsané palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.07.2014 18:28 Muž Radekor [13] – Zkušenosti s LED pásky po roce svícení
Ahoj,

sepsal jsem své postřehy a zkušenosti po roce svícení s LED pásky, pro zájemce více informací zde:

radekkrizka.blogspot.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2014 22:04 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: KarlosS
no není to bůh ví co , vycházím z toho že jsem doposud svítil zářivkama 72W cca 6000 LM , ale bez reflektorů , takže max polovina šla do akva , ted se dostanu na nějakejch 5100lm při 50W (zdroj asi žere minimum) no ale bude to prát všechno dolů , za tu cenu myslím lepší volba než ty zářivky , hodím ty čipy na takovejto chladič www.ehlinik.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.07.2014 21:53 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: MonterMonty
jo, to sedí ...:-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2014 21:51 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: KarlosS
3W 9-12V 300mA 85-95lm/W
na jeden zdroj dám pět čipů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2014 21:48 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: MonterMonty
já tedy nevím, jaké má čip COB napájecí napětí, ale když budu vycházet, že cca 3V (jako jiné čipy (cree, apod)), tak při proudu 300mA mi vychází necelý watt.
Edit: aha, tak jo ledky v tom čipu jsou do serie, takže napájecí napětí je násobkem počtu LED v čipu COB. Promiň za mystifikaci ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2014 21:45 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: KarlosS
jakto že na jeden wat ? nějak se v tom prostě ztrácím hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2014 21:44 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: replikant33
pořizovací náklady ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2014 21:41 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: MonterMonty
ale s tímhle zdrojem ti to pojede ani ne na 1W na čip.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2014 21:37 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: MonterMonty
proč tyhle ledky ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2014 21:30 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: MonterMonty
takže asi 4 kusy těchto ? www.ebay.ie/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2014 20:37 Muž MonterMonty [2431] - Amerika – zdroj
Zdarec , pomůže mi někdo s výpočtem zdroje pro 20 kusů těchto čipů www.ebay.ie/…
čipy budou tříwatová verze , nejlíp dva až tři zdroje , nějak už se v tom začínám ztrácet :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2014 09:19 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: PetrP2B
musim to zapojit vubec nemam představu jak to bude svítit ma to mím 2700lm/m tak snad to bude stačit aby mi tam rostla cuba
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2014 22:28 Muž PetrP2B [33] - RostlinyRe: replikant33
Přesně tak, chce to vyzkoušet. Já mám Cree, provozované cca 3W/chip kolem 4cm nad hladinou, rozestup chipů cca 11cm, dvě řady od sebe mohu libovolně rotahovat, pro rovnoměrné prosvícení je mám od sebe cca 28cm.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2014 21:20 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: replikant33
těžký poradit, já dávám i cree kousek nad hladinu:-), záleží jak umíš ukočírovat řasy, taky záleží, jestli potřebuješ prosvítit sloupec až na dno, jak hustý pásek je, atd, atd, atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2014 13:27 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .
jak daleko od hladiny dát dvě řady led 5630 a jak daleko od sebe? bude to nad AQ 45x24x30
mám nějak v planu to dát 10cm nad hladinu a 10cm od sebe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2014 07:49 Muž sasula [274] Re: dzuzo
na malawičku jsem z 6500K přes 10 000K skončil na 15 000K a spokojenost...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2014 06:48 Muž Malawi [0] - AfrikaRe: dzuzo
Fotka k příspěvku Já používám v mém akva o stejném rozměru- jeden pásek studené bílé a jeden pásek RGB zapnuto na ráno od 4:30 do 6:30(fialová barva)-simulace východu slunce- vyniknou v ní nádherně saulosky(jsou pod touto barvou jakoby lávově oranžové).Pak se mi zapne studená bílá(6:30) a svítí až do večera současně s tou fialovou.Pak se zase okolo 17:30 vypne studená bílá a svítí do 19:30 ta RGB fialová jakoby zapadalo slunce(simulace). palec
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2014 20:40 dzuzo – diody
aku farbu led pasov by bolo idealne umiestnit do akvaria (malawi),popripade kolko pasov pouzit v rozmeroch akva 100x40x50.Rozmyslam nad dvoma pasmy studenej bielej 6500K a jeden modrej farby. co Vy na to?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2014 20:28 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: amrtin
Tak to už čistě teoreticky , koupil bych ty nejlevnější 10W čipy ,třeba tyto aukro.cz/… a jel je třeba jen na 250mA , akorát se asi nedopočítám svítivosti , kolik to žere by se asi dalo změřit hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2014 20:23 amrtin Re: replikant33
Já to nepotřebuju,já už mám led osvětlení hotové a tohle mě zaujalo po čistě teoretické stránce a myslel jsem to na cca 10 led diod.A nebo třeba pro příště.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2014 19:24 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: amrtin
jak to že není k dostaní? na kolik to teda potřebuješ ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2014 12:44 amrtin Re: replikant33
Díky za odkaz,ale já se obávám,že takový zdroj prostě neexistuje(komerčně vyráběný)...asi to hodim za hlavu hmm ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2014 12:43 Muž PetrP2B [33] - RostlinyRe: amrtin
Chápu to, ale při napájení driveru proudem cca 2A a použití například 20ks těchto driverů už jsi na 40A, při napětí těch 3-4V, je to šílené. Proto bych raději volil sériové zapojení LED a vybrat k tomu vhodný zdroj proudu, poteče Ti obvodem proud 2A a napětí bude zvoleno k počtu LED. S uvedeným driverem bych to použil na aplikaci 1-2 LED (svítilna atd.)

Mám v akváriu 20ks Cree XM-L, po deseti v sérii, k tomu dva zdroje proudu s PWM regulací a celé to napájím zdrojem 230V -> 36V/3A.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2014 12:40 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: amrtin
podívej se tady www.mibelux.cz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2014 12:37 Muž PetrP2B [33] - RostlinyRe: dzuzo
Ono by hlavně chtělo zvážit poměr cena:výhoda T5:LED. Jde o to, aby LED verze nebyla přemrštěně drahá a zároveň byly použity LED čipy s velkou efektivitou příkon:světelný výkon. Poradit se dá v případě, že zjistíš, jaké by výrobce krytu LEDky instaloval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2014 12:36 amrtin Re: PetrP2B
Tak vlastní zdroj konst.pr.není problém...ale tady mě právě zaujalo,že už je u ledky,jenže je potřeba ještě napěťový(z 230 na 3-4V).To bych ty ledky koupil jinde levněji a zdroj(e) extra.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2014 12:32 Muž sasula [274] Re: dzuzo
ano dokazou.... a jsou i vhodnejsi...

jdi do LEDek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2014 12:24 dzuzo – diody
dal som si vyrobit osvetlovaci kryt pre africke cichlidy a mam moznost si vybrat bud T5 alebo ledky.Co si mam vybrat? ledky dokazu nahradit T5? dakujem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2014 07:29 Muž PetrP2B [33] - RostlinyRe: amrtin
U těchto a podobných LED driverů nedoporučuji řazení v serii. Spíše bych použil samotné LED čipy, zapojené v serii a k tomu zvolit patřičný zdroj proudu, viz www.gme.cz/… .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2014 01:22 amrtin Re: Marcel G
No,mě právě zaujalo to,že je uvedeno 7W při 2000mA a taky bych jim víc nedával :-) Že to jsou vlastně 10W čipy mě tak nějak nenapadlo stydim Ale co mě není tak nějak zcela jasné,je že každý má svůj proudový zdroj,který má ovšem vstupní napětí 3-4V.Takže bych je musel dát do serie,stejně jako samotné ledky,třeba tři na napěťový zdroj 12V (a odpovídajícího výkonu)?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.07.2014 13:01 Marcel G Re: amrtin
Ty LED, které tě zaujaly, jsou (pokud dobře vidím) Cree XM-L2, což jsou 10W čipy. Těch 10W je ale jejich maximální výkon při 3.3V@3000mA. Výrobce ale doporučuje tyto čipy provozovat na 3-5W, tj. 1000-1500mA. To, co je uvedeno na stránkách prodejce, bych bral s rezervou. Snaží se ti asi vsugerovat, že je vhodné tyto čipy provozovat na 2000mA (7W), což sice můžeš zkusit, ale ty čipy se ti pak samozřejmě budou mnohem víc zahřívat a tím se bude výrazně zkracovat i jejich životnost. Někteří prodejci jsou v tohle ohledu hrozní gauneři. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2014 11:59 amrtin Re: Marcel G
¨Ty stránky sice znám,ale tenhle článek jsem nějak vynechal-díky pivo Ty led,které mě zaujaly jsou jen 7W a to uchladí pasiv např.od pc procesoru(box-intel),chladím s nimi i 10W čipy(ale ne cree).Takže díky za super odpověď palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2014 11:40 Marcel G Re: amrtin
Já osobně mám jedno LED světlo, kde používám ~25W čipy Bridgelux provozované přibližně na 10W. Topí to jako ďas. Mám 4 čipy na žebrovaném hliníkovém chladiči 30x15cm, ale chladím to ještě PC větráčkem. Tyhle čipy bez aktivního chlazení neuchladíš ani se sebelepším chladičem (tepelný odpor chladiče při maximální teplotě čipu 100°C [bez ventilátoru] vychází do mínusu; jakž takž by se to ještě dalo bez ventilátoru uchladit, pokud by ti nevadilo, že bude mít čip teplotu hodně nad 100°C, což podle mě není dobrý nápad). Navíc ty 10W čipy Cree XM-L2 je podle mě lepší provozovat spíše na 3-5W (doporučeno výrobcem), nikoli na 7W. Jinak u takhle výkonných čipů můžeš mít podle mě rozestupy mezi čipy kolem 10cm. Na akvárko široké 50cm bych doporučoval 2 řady čipů. Pokud nepoužiješ čočky (nebo jen nějaké s velkým úhlem - např. 100°), tak nemusíš dávat čipy až úplně k okraji, ale poslední můžeš dát třeba i 20cm od okraje akvária. Intenzitu světla si pak můžeš regulovat buď stmívačem nebo úpravou výšky světla nad hladinou. Problematika proudových a napěťových zdrojů je trochu složitější. Zkus když tak mrknout sem, kde je to popsané podrobněji: prirodni-akvarium.cz/… .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2014 09:01 amrtin – Cree XM-L2 T6 700LM
Nemá někdo zkušenosti s tímto?: www.fasttech.com/… ?Tady je k tomu i video: www.youtube.com/… Zajímá mě,jak jich napojit třeba deset na zdroj(e) napájení(trafo...) a kolik by jich (7W) muselo být na rostlinné akva 360l o rezmerech 120x50 s hloubkou 60cm?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2014 00:06 Muž Gogi [25] - CichlidyRe: Marcel G
Marcel G napsal: To, že máš nad 600L akváriem 9 LEDek je sice hezké, ...., tak potřebuješ světlo spíše rovnoměrně rozprostřené, než bodové.Sto akvaristov, sto chuti. Nie vsetci akvaristi maju male akvaria a chcu mat travnicky, XM-L maju svoje miesto aj v beznej akvaristike.
ps: pri tomto "rostlinná akvária s náročnějšími druhy..." si vzdy spomeniem na akvaria Toma Barra, kde nad kazdym jednym svietila jedina HQI lampa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2014 10:25 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: amrtin
Spinany proudovy zdroj (on to v principu neni plnohodnotny proudovy zdroj, ale LEDkam to staci, pro ne je) se sice da ohledne proudu od do nastavit, ale beznejsi je, ze se pevne nastavi proud a pak se takovy zdroj jeste cely spina vstupem pro jeho vypnuti/zapnuti, pomoci PWM. Protoze dnesni zdroje bezi na dost vysokych frekvencich, daji se externe spinat PWM treba na 1kHz, a to uz oko absolutne nevidi. Vyhodou spinani PWM je jak jednoduchost provedeni (treba zasahem do zpetne vazby), tak prima umera plneni PWM k tomu kolik svetla LED produkuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2014 08:54 Marcel G Re: Gogi
Gogi napsal: K tej vyuzitelnosti XML - 9 lediek 600l akva...To, že máš nad 600L akváriem 9 LEDek je sice hezké, ale to ještě neznamená, že to je dostatečné a vhodné osvětlení pro různé druhy rostlin. Co jsem koukal, tak ty tam máš asi jen nenáročné druhy rostlin, a navíc bych podle fotek řekl, že třeba v levém rohu akvária už moc světla nemáš. Máš to sice zajímavě řešené, ale třeba pro rostlinná akvária s náročnějšími druhy rostlin to podle mě nebude to pravé ořechové. Určitě by bylo vhodné se zamyslet i nad rozptylem světla a jeho rovnoměrným rozprostřením po celé ploše dna. Tohle je dobré tak možná pro solitérní rostliny, kdy nad každou takovou rostlinu lípneš jednu LEDku. Pokud máš ale osázené celé dno, tak potřebuješ světlo spíše rovnoměrně rozprostřené, než bodové.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2014 21:20 Muž Gogi [25] - CichlidyRe: KarlosS
XML-ky na takom tenkom chladici? to im moc nekuris, ci?
K tej vyuzitelnosti XML - 9 lediek 600l akva...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2014 14:44 amrtin Re: KarlosS
Regulovatelný proudový zdroj?To mě zajímá...nemáš odkaz nebo tak něco? pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2014 07:45 Marcel G Re: KarlosS
Já si nemůžu pomoct, ale ty čipy Cree XM-L2 (nebo starší XM-L) jsou zbytečně moc předimenzovaný ... a drahý. Ve srovnání s čipy Cree XP-G2 jsou 2x dražší! Pro srovnání (nejlevnější prodejce, jakého znám): $2.21 za XP-G2 ( goo.gl/… ) vs. $4.06 za XM-L2 ( goo.gl/… ). Dávají sice také 2x více světla, ale když mám nad svým akvárkem LED světlo z 5W čipů XP-G2, tak ho musím mít 30 cm nad hladinou, abych to neměl přepálený, a to ty čipy navíc provozuju jenom na 2W (= 40% výkon). Neumím si ani představit, kolik světla bych měl, kdybych tam měl 10W čipy XM-L2 provozované na 4W (40%). Pokud má někdo možnost se k čipům XM-L2 dostat s výraznou slevou, tak budiž, ale druhým bych jejich použití já osobně moc nedoporučoval ... ledaže by je provozovali jen na ty 2W, ale v takovém případě je pak zbytečné kupovat kvůli tomu 10W čip, který budu mít metr nad hladinou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2014 07:13 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostliny
Fotka k příspěvku já to do krytu dělám takto: Al plech 3mm, čipy Cree XML do serie a připojeny na !proudový! zdroj. Dá se pořídit i regulovatelný.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.07.2014 21:16 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: dzuzo
Já už vždy půjdu jen do ledek. S ledkama se dá vyhrát i tak, že to vypadá, jako by do nádrže svítilo slunce....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2014 21:06 dzuzo – led
dal som si vyrobit osvetlovaci kryt pre africke cichlidy a mam moznost si vybrat bud T5 alebo ledky.Co si mam vybrat? ledky dokazu nahradit T5? dakujem

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [49] ...... 160 161

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256423x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4030-vykonne-led-cipy-cree-cob-apod?od=2401