Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 43 Přejít na další stránku   1  
Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   28.12.2014 11:21 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: doktorito
Zmer proud LED (musis k tomu tu LED ci jeji vetev prerusit a dat Ampermetr seriove k te LED, coz zapojuj ve vypnutem stavu) a pak zmer napeti na jedne LED. A pak si vypocti jeji prikon, jak jsi spravne napsal P = U x I a vynasob ho poctem LED.

Plnych 48V na vystupu je sam o sobe nesmysl, ten zdroj na tom retezci seriovych LED udrzuje jiste nizsi napeti nez maximalni, a pokud udrzuje maximalni, tedy 48V, pak je jasne ze chce nahoru s napetim a uz nemuze, takze dava nizsi proud (to by bylo v pripade, ze ma v serii tech LED moc).

A ted par uvah k mereni. Pokud jsi vzal ampermetr a zmeril mezi vyvody jedne LED proud, pochopitelne jsi ji tim ampermetrem zkratoval, tim snizil napeti jednoho retezce seriovych LED a tim snizil celkovy ubytek napeti na tech 15 LED o jednu LED, cimz vetsina proudu jde timto retezcem a tak jsi mohl namerit temer plny proud. Takto to merit nelze, pro mereni proudu to musis rozpojit a ampermetr dat do cesty. Naopak napeti na LED meris bez toho, abys neco rozpojoval. A dalsi vec je, ze jde o spinany zdroj proudu, to co nameris levnym merakem, se muze skutecnosti jen blizit, on si totiz neporadi s tim svincikem, ktery tam muze vznikat. Hodnoty tedy ber orientacne, na superpesnost zapomen.

Je to jeden z duvodu, proc se nekteri lide domnivaji, ze jim funguje neco s ucinnosti pres 100%, ze vymysleli perpetuum mobile, ale pritom jde vzdy jen o to, ze spatne meri. Cokoli merime, zaroven merenim ovlivnujeme, a ziskat merenim presne vysledky, to je opravdova veda, i jednoduche veci byvaji slozitejsi, nez jak se na ne svym zjednodusenym pohledem divame, abychom se z toho nezblaznili ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2014 23:25 Muž doktorito [0] - RostlinyRe: Designer
měřil jsem to na kontaktech jednotlivých čipů
a dle vzorce P = U x I jsem spočítal 48 x 1,3 = 62,4 x 2( 2 světla) to je 124,8/ 30čipů
a to jsou již Karlosem zmiňované 4w na čip
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2014 22:49 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: doktorito
Jestli mas na PC nainstalovanou Javu, neco jsem Ti namaloval, klikni na link niz a pak klikej na spinace, ono Ti to nazorne ukaze, co se deje (a muzes si to i editovat a hrat si vic). Tech dvou tranzistoru a odporu si tady nevsimej, je to analogovy ekvivalent Tveho zdroje, v praxi takto vetsinou nepouzitelny, ale pro ucel simulace vyhovi dobre, jak topi nas tady totiz netrapi ;-) .
www.falstad.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.12.2014 22:24 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: doktorito
www.meanwell.com/… , posledni v tabulce: ELN-60-48.
Ten zdroj doda maximalne 1.3A a maximalni vystupni napeti je 48V, takze doda maximalne 48V*1.3A=62.4W. Dle katalogoveho listu vic nelze, takze neco je spatne, nejspis v tom co a jak meris.

Kdyz mas proudovy zdroj, tedy neco co dodava konstantni proud, a Ty ten proud rozvetvis do vice vetvi, soucet proudu vsemi vetvemi Ti da proud, ktery dodava ten proudovy zdroj. A kdyz ho nikde nerozvetvis, vsim v obvodu tece tentyz proud.
cs.wikipedia.org/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2014 21:54 Muž doktorito [0] - RostlinyRe: Designer
dneska jsem si sehnal ampérmetr a dal se do měření. O jaký typ zdroje přesně jde nevím - na krabičce je jen ELN-60-48 zde odkaz na parametry www.onlinecomponents.com/…

Skutečně jde o regulaci proudem a proud se nedělí dvěma, ale je v každé větvi(světle)stejný. Jen mně zaráží, že je v parametrech uvedeno že pracuje s 60W, ale ve skutečnosti jede při plném výkonu až na 120W, ale naštěstí se dá stáhnout na doporučovaných 2W a 3V, 700mA na čip, ale je to nutné přeměřit. Minimální výkon je 100 mA. Na regulaci při řasách je to optimální.

Jen se chci zeptat - při 30 čipech = 60 W je světlo slabé, proto chci přidat dalších cca 10 čipů.
Pokud přidám 10 čipů, pojedu na 900 mA tak mi vychází na jeden čip cca 2W.

Je výpočet správný, nebude se to moc hřát?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2014 19:42 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: KarlosS
V ruce jsem jej nemel, vychazim jen z katalogovych udaju. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2014 14:37 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Designer
aha, tak se omlouvám, myslel jsem, že tenhle od nuly umí.
Jo a dík za to proudové zrcadlo, občas se to hodí. Samozřejmě tranzistory dimenzovat na daný proud, že?:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.12.2014 22:06 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: doktorito
doktorito napsal: sériově jsou zapojeny jen čipy na jednotlivých světlech - z každého světla jsem spojil dráty a zapojil do zdroje. čili jsou samotná světla zapojena paralelně?? I v tomto případě tam jde 1,3 A ?


To jsem si presne myslel, svetla jsou paralelne, v kazdem svetle 15 LED seriove. Jak uz jsem napsal, kazdou vetvi jde polovina proudu (v idealnim pripade).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.12.2014 22:01 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: doktorito
Fotka k příspěvku Mas paralelne 2x 15 LED seriove, tedy kazdou vetvi tece polovina proudu ze zdroje. Proc si myslim, ze mas dve vetve paralelne po 15ti LED seriove a ne vsech 30 seriove? Protoze uz tech 15 LED seriove je pro tento zdroj napetove k moznostem vystupu akorat, umi max. 48V a tady je to 2.9V*15=43.5V (brano typicke napeti pro 700mA pres LED dle datasheetu).

Problem je ovsem v tom, ze LED mohou mit pri stejnem proudu rozsah napeti od do, tedy nemusi obemi vetvemi tect stejny proud, jednou muze tect vetsi nez druhou, soucet proudu vetvemi bude vzdy stejny, onech 1.3A (plny proud pouziteho proudoveho zdroje). Videl jsem v techto pripadech pouzivat proudove zrcadlo, ktere muzes videt na obrazku, toto konkretne bylo pouzito pro rozdeleni 700mA na 2x350mA. Pokud jsou ty proudy ve vetvich zhruba stejne, to proudove zrcadlo muze byt zbytecne, nekde se ale vyplati (kdyz LED vykazuji vetsi odchylky napeti).

Ohledne rizeni svitu, podivej se, zda mas verzi P (stmivani PWM) nebo D (stmivani napetim). To pismeno je na konci oznaceni typu. Bohuzel, ani jedna verze neumi od nuly, D naskoci z nuly na 5%, P dokonce na 15%, tedy dle dokumentace, kterou jsem si ted nasel, neni stmivani od nuly mozne, nejaky dost viditelny skok tam vzdycky pri zacatku rozsveceni bude.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2014 21:44 Muž doktorito [0] - RostlinyRe: KarlosS
sériově jsou zapojeny jen čipy na jednotlivých světlech - z každého světla jsem spojil dráty a zapojil do zdroje. čili jsou samotná světla zapojena paralelně?? I v tomto případě tam jde 1,3 A ?

Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2014 21:34 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: doktorito
protože je to do série, tak se proud nedělí, dělí se napětí. Proud protéká všemi čipy stejný, t.j. 1,3A. Každý čip tedy svítí na cca 4W a na každém je napětí cca 3V. Čili cca 15*4 - 60W
Ano reguluje se proud, tento zdroj je kvalitní a umí regulaci od 0 %.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2014 20:41 Muž doktorito [0] - Rostliny
mám na 2 světlech po 15 čipech Cree XPG2, na každém světle sériově(za sebou) zapojených a napájených 1 proudovým zdrojem Mean Well ELN-60-48, který vykazuje na výstupu 1,3A. Tento zdroj mi vybral známý elektrikář a já mám trochu pochybnosti kolik do toho jde ampér. Proud se dělí čili do každého 650 mA, nebo jde do každého těch 1,3A?

Tento zdroj je regulovatelný - reguluje se proud?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2014 18:42 alda.b Re: Designer
proč něco dělat složitě, když to jde jednoduše......máš pravdu tvé řešení je elegantně jednoduché potlesk ...no to víš my totální elektronezvdělanci :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2014 17:37 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: alda.b
Dnes koupis za par korun spinaci hodiny, takze za ne muzes zavesit ten zdroj a zaroven treba cerpadlo. Elektronika pak ani nemusi resit kdy ma zacit rozsvecet, ale zacne rozsvecet po pripojeni napajeni, po nastavenem case stmivat, a pak po nejakem case to cele spinaci hodiny vypnou (nastavi se na cas o neco delsi, nez je celkova doba sviceni). Tim mas vyreseno i to, ze nepotrebujes nastavovat na PWM rizeni cas, nepotrebujes zalohovat cas, staci kdyz to udela svoje po kazdem pripojeni napajeni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2014 14:20 alda.b Re: Designer
díky za vyvětlení, jsem tedy o další krok dál. Pořídím zmíněný zdroj a k tomu doporučené LDD. Ten roz/stmívač s displejem a programováním bych spíš bral od Tebe pokud je to tedy možné. Pak mi ještě bude chybět chlazení čipů a hlavně to vše správně poskládat a zapojit.
Přemýšlím o chlazení co bude lepší, jestli použít Al chladič žebrovanou kostku o straně cca 10cm s ventilátorem nebo vyrobit z Al vodou chlazený sokl pro ozazení čipů. Vím, že moc předbíhám,ale myslíš,že spuštění chlazení (bud ventilace nebo vodní čerpadlo) by bylo možné nějak sloučit se startem rozvěcení a vypnout po zhasnutí ? díky za trpělivost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.12.2014 12:20 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: alda.b
Jeste dodam jednu vec, ktera by Ti nemusela byt jasna, elektricky postizeni akvariste prominou. ;-)

Ten zdroj doda max. 10A, Tobe do 10ks LED tece taky 10A, jenze diky tomu, ze ty proudove zdroje jsou spinane, jedes ze 48V na rekneme 34V, tedy odebirany proud ze zdroje bude vyrazne mene nez 1A na jednu LED, aby LED ten 1A tekl, coz je presne ten duvod, proc se spinane zdroje pouzivaji, neplytvaji tolik energii. Takze klidne zjistis, ze beres ze zdroje ani ne 8A, ale LEDkami celkem tece 10A.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.12.2014 12:06 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: alda.b
Ten zdroj, to je presne ono, vyhovi s prehledem.

Ohledne napeti, ty LDD jsou spinane zdroje proudu, takze vezmou tech 48V na vstupu a udelaji z nich 1A na vystupu (napeti vystupu je presne takove, aby zatezi tekl 1A), no a napajet je musis vyssim napetim, nez je na LED, takze proto 48V.

Ty LDD maji vstup pro PWM. A protoze ty LDD umi pracovat i jak jsou, prvni pokusy muzes udelat bez PWM, proste ten vstup nechas nezapojen a bude to svitit plnym svitem (pusti 1A do LED).

Stmivani PWM muzeme vyresit pak. Ja pouzivam bezne kolem 15bit, tedy rozliseni kolem 30000 dilku k plnemu svitu (krok 0.00333%), zajisti to totiz naprosto plynule rozsveceni a zhaseni, a i kdyz takove rozliseni LED driver neni schopen vyuzit, nevadi to, udela co umi.

A cim na to PWM? Pokud mas strach ze SMD, pak timhle: cz.farnell.com/…
nebo pokud se SMD nebojis:
cz.farnell.com/…
(to pripajis i trafopajkou), ja je kupuju po 25 az 50ks, za ty prachy 32bit, co chtit vic.
Program do toho nacpes i seriakem (po konverzi na 3.3V urovne).
Mam do toho programek, ktery hodinu rozsveci, pak podle prepinace drzi X hodin a pak zase hodinu zhasi. Klidne ho poskytnu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2014 18:59 alda.b Re: alda.b
asi by mohl stačit tento zdroj ??? www.aliexpress.com/… ....... děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2014 18:34 alda.b Re: alda.b
ještě dotaz,jakým krokem lze stmívat při použití doporučeného driveru před každou diodou?? nebo to závisí jen na ovladači? Představa moje by byla krok 0.1% maxima.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2014 18:26 alda.b Re: Designer
tak jsem zase o krok dál. Moje blbá otázka je co napětí na výstupu zdroje 48V udělá s čipem,který se má napájet 32-34V ? Stmívání chci na všech čipech shodné.díky moc
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2014 17:36 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: alda.b
S napetim to pak bude hruza, a predpokladam, ze se nechces nechat zabit. Muzes pouzit pred kazdou LED tohle:
www.gme.cz/…
Ma to PWM vstup a umi to od nuly. Pokud nebudes chtit stmivat kazdou LED zvlast, spojis vsechny PWM vstupy a budes je ridit jednou PWM. Prijde to k tem deseti LEDkam na nejakych 1300Kc i s DPH (130Kc/ks). Horsi pred to bude zdroj, rekneme 48V a bude to chtit aspon 350W, protoze 300W potrebujes, ale ty drivery nejdou beze ztrat, takze musis pocitat minimalne 15% navic, spis jeste vic. A takove 400W zdroje nebudou uplne levne. Ctyri kusy LED s temi LDD by Ti utahl tento zdroj: www.gme.cz/… , pochopitelne jim muzes na vystupu propojit zeme a kazdy si pak zivi svou skupinu LED, PWM Ti pak staci stale jedna. Ovsem nejak se dostavame na cenu raketoplanu, kazdy zdroj Te vyjde na 645Kc (i s DPH) a skoncis se svymi 10ti LED na trech kusech. Celkem jsme ted na 3235Kc a to jeste nemame v cene veci jako nejakou skatuli, privodni snuru a dalsi spotrebni material.

Levnejsi a tak snadno proveditelne reseni mne pro pozadavek stmivat od nuly a zivit tohle, nejak nenapada, ale treba jen dnes trpim provozni slepotou...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2014 15:53 alda.b Re: Designer
takže mám doufám správné informace. Moje čipy jsou 30W (30x 1W - 3paralel.větve s 10čipy do serie),napájecí proud 900-1000mA, napětí 32-34V. Prosím o radu jak je všechny zapojit, předpokládal bych do serie s proudovým zdrojem 900mA, ale co obecně s napětím?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2014 10:58 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: KarlosS
Vcera uz jsem to nechtel obsirneji rozebirat, takze to udelam dnes, treba to nekomu pomuze. On spinany proudovy zdroj je jako psi hrbitov, jeden zakopanej pes vedle druhyho. Zkusim alespon zakladnim nahrobkum dat epitafy:

1. Spinani/rozpinani (dale budu psat jen spinani, myslena zmena) MOSFETu v techto obvodech generuje napetove spicky a to navic v protismeru, nez by nam pomahalo. Aby se mohl pro ucel zpetne vazby merit proud, jako napeti na nejakem malem odporu, bud se vselijak (s ruznym uspechem) napeti na odporu dale filtruje a/nebo se v dobe zmen buzeni MOSFETu nesnima (nebere v potaz). Paralelni razeni takovych zdroju proudu nese znacne problemy s jejich vzajemnym ovlivnovanim (vzajemne si delaji svincik v tom co meri ve zpetne vazbe), jejich propojenim, a s tolerancemi mereni proudu v jednotlivych obvodech. Takove pouziti je nejen slozite, znacne neprakticke, a casto i tezko proveditelne, coz uvadim predevsim k predchozimu dotazu.

2. Je potreba si uvedomit, ze MOSFET je sama kapacita (je vzajemne mezi vsemi vyvody), a tak se muze snadno stat, ze pri bezhave praci s Gatem MOSFETu, prijde pan Miller, a z MOSFETu udela kus dratu - prorazi se, nevratne. Proto je nutne pracovat s MOSFETem v rezimu spinani tak, aby byl co nejrychlejsi (nehral se), ale zase aby se neprorazil. Jde o jakysi kompromis, ktery uz sam o sobe neni uplne trivialnim problemem, specialne na vyssich frekvencich, o cemz svedci i mnozstvi materialu na webu ohledne tohoto problemu. Intergovane reseni tento problem resi, jen malokdy byva pro proudy vyssi nez 1A. Proto je pro vyssi proudy potreba zapojeni venovat jistou peci a pri pouziti zapojeni s externim MOSFETem vedet, co a proc.

2. Obvody spinanych zdroju proudu a napeti se lisi tim, ze v obvodech zdroju proudu chybi filtracni kapacita na vystupu, protoze pri spravnem spinani tece indukcnosti temer konstantni proud. Ona kapacita ale znacne zjednodusuje cele zapojeni (a zaroven prodrazuje). Ve vysledku zkonstruovat dobry spinany zdroj napeti je znacne jednodussi, nez proudu. Pro ucely napajeni LED je mozne pouzit jakysi hybrid, kde jde o spinany zdroj napeti, ale pro obvod zpetne vazby se pouzije snimani proudu tekouciho LED. Pokud se pak ma pouzit stmivani ve smyslu rizeni PWM, je nutne na dobu vypnuti (rozpojeni obvodu s LED) rict zpetne vazbe, ze je dostatecne napeti, aby se behem rozpojeni LED nezvysilo napeti na mozne maximum (at zustane napeti na kapacite kde je). Takova reseni se ale nepouzivaji (nebo o tom aspon nevim), maji vice nevyhod nez vyhod.

3. Spinany proudovy zdroj neni proudovym zdrojem v pravem slova smyslu. Udrzuje napeti na nejakem snimacim odporu, coz dela spinanim, a tak na zmenu zateze reaguje vyrazne hure, nez je tomu u linearnich zdroju proudu. Vyuziva se zde toho, ze se ubytek napeti na LED (s teplotou) nijak rychle nemeni. U nekterych konstrukci je pak problem, ze napeti na vystupu bez zateze vystoupi na maximalni moznou mez a pripojeni LED za provozu je muze znicit (coz se muze stat i diky nejakemu "vaklu", kdy se zatez diky spatnemu spoji rozpojuje a spojuje, jen se na to sahne). To je duvod, proc neni dobrym napadem spinat LED na vystupu takoveho proudoveho zdroje, kdyz nedisponuje moznosti rizeni pomoci PWM.

4. Navrh plosnych spoju spinanych zdroju je o znacne zkusenosti v navrhu. Nektere spoje musi byt co nejkratsi a co je jeste dulezitejsi, neni zcela jedno kde se co spoji. U nekterych spoju je nutne respektovat jeden bod, kde se vsechny spoje napojuji, ovsem u jinych spoju to nemusi hrat roli, a tak je potreba vedet jak to cele funguje, kde si dat pozor, co dat jak k sobe, a co si lze kde dovolit.

5. Moznych zpusobu rizeni spinanych zdroju proudu je vice. Nejjednodussi je hysterezni, kde se spina podle toho, zda proud presahl horni nastavenou hranici a nebo poklesl pod spodni hranici a cele zapojeni se pak snazi proud udrzet v techto mezich. Jsou ale i jine zpusoby a je na konstrukterovi, zvolit takovy, ktery odpovida ucelu, minimalne si dobre vybrat integrovane reseni. Nektera reseni totiz umi dost "plavat", nejsou prave precizni, nedrzi presne proud, coz nekde nevadi, ale nekde to muze byt znacnym problemem, kdyz pak bud nesvitime plnym vykonem (abychom meli LED v bezpeci pro mozne "uplavani"), nebo je muzeme pretezovat. Jednoduche konstrukce na bazi proudoveho omezeni spinanych zdroju napeti presne timto neduhem trpivaji, protoze omezeni proudu se z pochopitelnych duvodu casto nezajistuje nijak presne a ac jsou takova reseni velice levna (prikladem s MC34063A), za namahu s konstrukci nestoji.

Co rici zaverem? Mohl bych psat tyden, ale i tak uz tohle malokdo precte. Takze nechme speciality odbornikum a venujme se tomu, co kazdy z nas umime nejlepe, a neumi zase nekdo jiny, protoze dnes i jeden obor ma mnoho oblasti, a zrovna tahle je pro mne neco jako oko pro gynekologa - neco o nem vedet musi, ale expert na to neni ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.12.2014 20:40 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: KarlosS
K tomu neni duvod, pro vetsi proudy se pouzije neco s externim MOSFETem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2014 19:33 alda.b Re: KarlosS
jo, tak jestli mi ho můžeš dodat, tak to bude fajn, snad nad ním nevykrvácím coze
jak budu vědět blížší info o diodách,i když ještě musím dobře pochopit tvůj návod a nevím jestli to zvládnu, tak bych se ozval. Můžeš mi prosím poslat mail kontakt na ab-stavba@email.cz, díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2014 15:45 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Designer
nemáš zkušenost s tímto driverem v zapojení paralelně více kusů? Např. přes diody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2014 15:43 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: alda.b
roz/stmívač s displejem a programováním ti dodám, ale musíš mít k ledkám proudovej zdroj se regulovatelným vstupem PWM od nuly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.12.2014 15:15 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: alda.b
No jestli za to nebudes chtit utratit "bambilion" a "jako za raketu", skoncis u neceho takoveho:
cz.farnell.com/…
a u vikendu s pajeckou v ruce :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2014 14:40 alda.b Re: Designer
díky moc pánové, zkusím vaše doporučení a uvidím k čemu se dopracuji. Ještě to chci více zkomplikovat a sice tím,že bych rád,aby "stmívání a svítání" bylo přes nějaký ovladač programovatelné a dělo se tak automaticky. No ale step by step i tak to pro mne bude dost složité.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.12.2014 10:20 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: alda.b
LED, abys do nich potreboval 8A, to by bylo dost divne, protoze pri malem napeti a velkem proudu uz budes mit ubytky napeti na kazdem pidiodporu. Vem si jen 0.1R (desetinu Ohmu), a mas tam pri 8A hned 0.8V, coz je 6.4W! To by bylo desne neprakticke napajeni, takze se to dela tak, ze jsou LED v serii, protoze stejny vykon muzes nahnat proudem nebo napetim P=U*I (nakonec proto se na vetsi vzdalenosti pouziva vysoke napeti, at ty proudy nejsou silene velke a draty nevyplytvaji energii na svuj vlastni ohrev, protoze nejaky odpor samozrejme maji).

Takze jak z toho ven, kdyz nevis. Udelej pokus, bude to stat par korun.
www.gme.cz/…
Ten zdrojik da 350mA, coz je jiste mene nez bude potreba, jenze my delame pokus, takze s jistotou tu LED neodpalis (i pro pokus ji musis chadit!), a protoze je to proudovy zdroj, at je napeti na LED jake chce (v rozsahu 9 az 36V, coz predpokladam, ze nekde tam bude), on si s tim poradi, doda onech 350mA. Pak vezmes voltmetr a na LED zmeris napeti. Tim bude jasno. Pri vyssim proudu se napeti na LED zvedne, ale ne o moc, a ty potrebujes vedet, jak jsou Ty LED usporadany, tedy jaky proud jim doprat a s jakym napetim pocitat. Zdrojik ktery Ti navrhuji tedy ber jako tester, proto na tak maly proud a proto levny (za 154Kc) a bud ho budes mit na priste, nebo ho ke stejnemu ucelu soupnes dalsimu nestastnikovi ;-) .

Jasne ze si muzes rovnou koupit takovouhle nejakou silenost: www.gme.cz/… (jako tester LED jiste bajecny kousek), a pak dokoupit podle toho dalsi kusy, ale nepredpokladam, ze se Ti to cenove bude moc libit. Radeji bych zkusil ten levny test, at vis co mas, a pak se uvidi...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.12.2014 21:03 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: alda.b
píšou, že napájecí napětí je 9-12V a při 12V se tam má dát odpor. Tak možná jsou napájeny napěťově. Ale řekl bych že tam bude nějaká chyba, protože pak v popisu uvádějí U čipu 3.4-3.6V a že jich je deset 3W do série. Tak mi to moc nevychází. Každopádně to chce vyzkoušet za cenu, že se nějakej při laborování odpálí. Tím pádem to ale vychází lépe se zdrojem. Při tomhle napětí by proud byl jen cca 3A, což se už dá sehnat, ale jak říkám s řízením pwm od nuly těžko. Pokud nemáš laboratorní zdroj s regulací U a I :-), tak zkus zapojit jeden ten COB na nějakej zdroj 12V přes odpor 1,5 Ohmu (alespoň 20W) a uvidíš.
Nebo napiš Designerovi, vždy rád a ochotně poradí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2014 19:59 alda.b Re: KarlosS
díky za reakci, no jak říkám jsem v tomto oboru mimo. Osvětlovat chci bečku 2x0.8x0.8 tj. cca 1300 l. O přesně jaké čipy jde zkusím zjistit, ale kupoval jsem z Číny a info je mizerné.Pravděpodobně máš pravdu, že je můj 30W čip je asi modul složený z více čipů.
Mrkni prosím sem: www.aliexpress.com/… ......asi ti to napoví víc než mě. Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.12.2014 18:38 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: alda.b
jo, těch 8A sedí. Pravděpodobně jsou to COB čipy, ale překvapuje mě to napájecí napětí. Většinou cob čip obsahuje 10ks led do serie a napájí se tak napětím cca 35V.
Upřesní prosím o jaké čipy se jedná. Pokud je to tak jak píšeš, zapojíš jednotlivé čipy do série a napájíš je proudovým zdrojem 40V/8A s regulací. Nejsilnější s regulací (ale ne PWM) znám tenhle:
www.ebay.com/…
Ale s regulací od nuly jich najdeš pramálo (myslím, že žádné) a jsou hooodně drahé. Řídí se signálem PWM. Nejsilnější, kterej chodí od nuly znám jede na maximum 1,5A.
Ten světelný tok je také podezřelý, tolik nemaj ani nejnovější Cree.
Dohromady je to strašnej příkon, co s tím chceš osvětlovat za vanu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2014 17:43 alda.b – osvětlení akvaria výkonnými LED čipy
Pánové, jelikož moje znalosti v oboru elektro jsou jen mizivé, tak bych prosil o jakoukoliv radu ,která mi pomůže úspěšně zhotovit fungující LED osvětlení mého akvaria.
Mám zakoupeno 10x 30W led čip, dle prodejce pro napětí 3.4 až 3.6V, světelný tok cca 3500 lm.Pokud by měl platit ohmův zákon, tak čipem by měl protékat proud 8.3A no a od tohoto bodu jsem v koncích hmm , protože si neumím dát dohromady jaký potřebuji napěťový zdroj a jaký proudový, když právě u těchto vidím výstupní proudy do cca 1A. Mým cílem je zhotovit osvětlení s plynulým, nikoliv skokovým stmíváním ze 100% do 0 % světelného výkonu. Poradíte prosím co potřebuji ? díky moc potlesk

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   17.12.2014 09:52 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Kastli
Rekneme, ze kdyz tomu obetujes vlastni praci, za litr budes mit bajecne osvetleni i z toho, co koupis u nas s dodanim do druheho dne. LED si muzes vybrat treba tady:
cz.farnell.com/…
levne proudove zdroje na ~230V treba tady:
www.gme.cz/…
zbytek (treba flexosnura - proste snura do zasuvky) je bezny spotrebak za par kacek.
Za zminku stoji, ze LED musis namontovat na neco, cim je uchladis, coz u nizsich prikonu LED k osazeni na plosnak udelas vhodnym plosnakem a naslednym prelakovanim uretanem:
www.gme.cz/…
a nebo nasroubujes modul s LED na kus hlinikoveho plechu.

Je to jednoduche, ale den na tom nechas (hlavne na vymysleni jak to cele mechanicky udelat), coz znamena, ze se musis rozhodnout, co stoji den Tve prace a jestli ho chces do 1000Kc zapocist (pak to nelze), nebo to vezmes jako hobby, a pak se vejdes ;-) .

Jiste ze muzes levne nakoupit v Cine, to uz je ovsem o kazdem, co a jak chce. Ja prilisnou trpelivosti a toleranci ke zmetkum neoplyvam, znackove soucastky do druheho dne mi vyhovuji, i kdyz si priplatim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.12.2014 08:52 Muž sasula [274] Re: Kastli
uplne bez problemu... jen si na nej dele pockas nez ti prijdou dily z ciny...

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2014 23:08 Kastli – moře
šlo by vytvořit osvětlení pod 1000Kč nad moře velikost asi 40x30x35cm?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2014 11:35 Muž Koli [1] Re: kofejn
A na kolik by mě to zhruba celé vyšlo při podmínek, které jsem psal níže?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2014 18:28 Muž kofejn [963] Re: Koli
KarlosSovi je blbý dávat link k sobě do e-shopu, ale já můžu X-) www.aquario.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2014 17:54 Muž Koli [1] Re: KarlosS
A byl by i nějaký odkaz, případně foto?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.12.2014 16:00 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Koli
ano je lepší osvětlení s čipy cree, které vyrábím i jako stavebnici ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2014 15:10 Muž Koli [1] Re: KarlosS
Případně jsem psal ještě příspěvek do jiného fora, kde mi nikdo neodpověděl:

Dobrý den, mohl by mi prosím někdo poradit jak si udělat do 112l akvária LED osvětlení? Zatím mám zabudované v krytu 2x18W zářivky, ale rostlinám to nestačí. Chtěl bych poradit s výběrem vhodného zdroje, LED pásků (barva světla, svítivost, typ), hliníkové lišty a všeho co je k sestrojení potřeba. Nejlépe webové odkazy. Kryt má rozměry 80x35cm. Zářivky bych ponechal jen bych rád přidal další světlo do popředí akvária kvůli náročnějším rostlinám. Osobně mám představu o 1x14,4 W 1 metr dlouhý voděodolný pásek ledstar.sk/…, ale nemám s tímto vůbec žádné zkušenosti. Předem děkuji za rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2014 14:43 Muž Koli [1] Re: KarlosS
A jsou tedy lepší LED osvětlení za přijatelnou cenu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2014 13:07 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Koli
u toho Intensa to nikdy nebude moc. Svítí to málo a nevěř tomu co tam píšou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2014 12:29 Muž Koli [1] – osvětlení
Chci se zeptat, přemýšlím, že bych zakoupil LED osvětlení do 112 l akvária. Chtěl bych pěstovat i koberečky v popředí a prozatím mám 2x18W zářivky. Stačilo by k nim přidat toto osvětlení www.vyprodeje24.cz/… nebo radši www.vyprodeje24.cz/…. Co píší v popisku je to zhruba 80W u druhé varianty. Když to spojím i s těmi zářivkami, přijde mi to už až moc (116W). Nebo mě ještě napadla varianta úplně odstranit zářivky a dát tam jen to LED osvětlení tu druhou variantu. Prosím poraďte :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2014 18:00 Muž lhajek [1870] - Rostliny
Chystám se teď poprvé něco z čipů zbastlit a chtěl jsem použít nějakou pastu co mě leží v šuplíku. Když jsem tu viděl ty hodnoty tak mě to nedalo a dohledal jsem si tu svou a hodnota tepelné vodivosti > 7,5 W/mK Ani jsem netušil co tu mám. Když jsem koukal co se prodává tak ty obyč se pohybují i pouze kolem 1-2 W/mK.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.12.2014 13:03 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: KarlosS
Lepsi si klidne porid, ale az se na ta cisla a jednotky pozorne podivas, zjistis, ze na ceske dalnici mit auto s maximalni rychlosti pres 400km/h taky moc k cemu neni...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2014 12:53 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: kortezhugo
vzhledem k tomu, že pracuji pouze s čipy Cree, dík za tip:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2014 09:02 Muž kortezhugo [983] Re: KarlosS
3,4W/mK nie je zlé.Len ak sa použijú drahšie LED? - tak sa oplatí použiť aj lepšiu pastu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2014 19:06 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: kortezhugo
aha, já používám nějakou standartní WPS/WPT a tá má jen 3,4W/mK.
Tak to si budu muset pořídit lepší, dík za tip.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [43] ...... 160 161

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256424x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4030-vykonne-led-cipy-cree-cob-apod?od=2101