Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 160 Přejít na další stránku   1  
Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2008 14:10 Muž bigboban [19] – Re: krysikmouse
Aháá. Ale toto je pouze dekorativní světlo na noc, o tom se tu doufám nikdo nebaví. To vyrobím z několika LED za pár kaček a asi nikdo nebude řešit kolik má lumenů na W.

Přece jenom bílé denní světlo a jeho simulace pomocí zářivky/LED je o hodně větší "věda" než si na noc nasvítit akva na modro. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2008 13:51 Muž krysikmouse [11] – Re: bigboban
www.aukro.cz/…

nabízí více druhů barvy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2008 13:45 Muž bigboban [19] – Výpočty
Jen k těm výpočtům. Mrkněte se na tento webík:

ledmania.ceskyblog.cz/…

Doporučuji především vrchní tabulku.

A pak např. toto:

ledmania.ceskyblog.cz/…

Atd, atd, atd.. :-D

Jinak kde se dá najít nějaký technický popis zářivek? Nezdá se mi těch 12 tisíc lm u zářivek viz níže. Nepřu se, jen bych rád viděl ten popis. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2008 13:45 Muž filipsi [1295] – Re: Beddy
1. To je prave to, co nikdo zatim nevi. Jak se rostlinam bude libit svetlo ruznych typu bilych led. Kolik W/litr nebo cm2 bude asi tak potreba.
2. Tady bych byl velice opatrny. Strizlive (na zaklade mych mereni) zustavam u pomeru 1:1 (mirne s vyhodou pro led) pri pouziti zarivek s "normalnim" reflektorem a led s odpovidajicim uhlem. Co se tyce svetla v akva dostupneho. Ne svetla pro rostliny vyuzitelneho. Tam plati bod 1.

Anonym: cas leti jak splaseny, clovek starne rychleji nez si pripousti. Presto dle meho okoli soudim, ze pred 20-ti malokdo svitil v akva pouze zarivkami, vetsinou mel i zarovky k tomu. Pokud to jinde bylo jinak, omlouvam se a opravuji na 30 let.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2008 13:38 Anonym
filipsi napsal: pred 20 lety se take zarivkami nesvitivavalo.

A před 40 se svítilo loučemi :-D
Je pozoruhodný jak zkreslená představa o historii tu panuje.

Svítil jsem nad akvárii zářivkou už před 40 lety, protože to bylo výhodné, dokonce se v té době vozili speciály "Lumoflor" z NDR. A už konce 60tých let se vědělo že jsou do akvárií nevhodné :-D :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2008 13:36 Beddy
ad 1.: Proto jsem ten dotaz psal. lumen zářivky není totéž co lumen LEDky. Pak je otázka, kolik LEDkovejch lm vlastně potřebuju?
ad 2.: Osvětlení akvárka jsou 2 trubice 20W - celkem podle nějakejch tabulek zářivek asi 2200 lm. z toho bez reflektoru využívám 1/3 tj. 730 lm. - t.j.18,25 lm/W Pokud budu používat LEDky můžem počítat s 75% využitím výkonu? tj 36 lm/W.
Podle týhle teorie jsou LEDky 2x efektivnější i pořizovací cena klesá. Co na to Štěpán a bigboban?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.01.2008 13:21 Muž filipsi [1295] – Re: Beddy
Ne, uvaha neni spravna. Vychazi z dvou zasadne chybnych predpokladu -
1. lumen nevyjadruje energii svetla, ale jeho viditelnost pro lidske oko. Tato jednotka je vazena vzhledem k citlivosti oka "prumerneho" clovela, tzv. v-lambda krivce, ktera ma zhruba tvar obracene paradoly s maximem v zelene oblasti. Takze dioda vzhledem k jeji frekvencni charakteristice musi mit nizsi pocet lumenu nez zarivka. Ovsem ma vyssi ucinnost z hlediska premeny el. energie na energii viditelneho zareni. Ne jiz ovsem z hlediska ucinnosti jak dobre bude clovek videt. Pri pouziti pro osvetleni prostor to plati, pri pouziti pro rostliny ne.
2. U zarivky je problem jeji svetlo usmernit do akvaria tak, aby nebyly velke ztraty (v podstate asi 2/3 bez reflektoru sviti mimo, s reflektorem /podle tvaru/ je cast stejne ztracena odrazem zpet na zarivku /nejmene u neceho jako "W" tvaru/ . U diody ne.

Proto myslim (na zaklade meho mereni osvetleni, ne jeho spekter a vyuzitelnosti pro rostliny), ze v diodach bude stacit prikon stejny ci mirne nizsi nez v zarivkach.

Otazka vyssi pozirovaci ceny stale zustava, ale to je zalezitost rozsireni, pred 20 lety se take zarivkami nesvitivavalo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2008 13:04 Štěpán
Ročně by nás provoz LED vyšel asi o 2500 kč dráž, než u ostatních možností.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2008 12:56 Anonym – Re: Štěpán
Někdy se Štěpáne dopočítáme stejných čísel :-D :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.01.2008 12:52 Štěpán
Pokud bychom chtěli osvětlit větší akvárium 12 000 lm, máme např. tyhle možnosti:

Zářivky 4x120 cm, cena celkem 200 kč, příkon celkem asi 144W

Výbojky 2x70W, cena celkem 900 kč, příkon celkem asi 140W (nebo 1x150W za 450 kč)

LED 5W, 60 ks, cena celkem 12 000 kč, příkon celkem asi 300W.

Závěr si uděláte sami.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2008 12:38 Anonym – Re: Beddy
Já si myslím, že ta úvaha je správná ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2008 12:37 Beddy
Katalog GME:
LED teple bílá 160-240lm 2500-3600nm 120° 700mA 5W 6,0-7,5V 245.00kč

- tímto vyvracím svůj předchozí post. Výkon 48lm/W a cena 50 kč/W (=150kč/3W)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2008 12:28 Muž bigboban [19] – Nákup
Jen pro inspiraci:

www.dealextreme.com/…

www.dealextreme.com/…

Jinak mi nikdy nic neskončilo na celnici. Berou to podle mě podle ceny (nevím jak jí zjišťují) ale asi se zaměřují na věci v řádu tisíců a víc. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2008 12:27 Beddy
Jen taková poznámka jak to studuju - předpokládám, že do akva musím dostat stejnej počet lm zářivkou i diodou. Jenže 20W zářivka dává cca 1000 lm (50lm/W) a 5W LED 120 lm. (24lm/W). Takže musim použít dvojnásobnej výkon oproti zářivce. (V tom případě pořizovací cena LED stoupá dost nahoru)
Nebo uvažuju nesprávně?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2008 11:59 Muž MiHl [55] - Cichlidy – Re: filipsi
pro mě je i těch 200,- / 3 W moc - studentské finanční poměry a Vánoce už byly, dal bych tak max 150,- a i to je spíš horní limit

k tomu odkazu
1)nevím, jestli jsem slepý, ale nikde nevidím parametry: úhel, kelviny,...
2)no já jsem zaslechl něco na ten způsob, že při koupi přes e-bay atd. mi to zadrží celní správa a musím si pro to dojít k nim a zaplatit clo/daň nebo tak nějak, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2008 11:50 Muž filipsi [1295] – Re: MiHl
Tohle co odkazoval bigboban se ti nelibilo? www.dealextreme.com/…
Jinak v cr treba u flajzara 199 :(.
Za nizkou cenu budes holt muset patrat v zahranici, napriklad na ebay vyhledas mraky, 1.3 i 5W (u 10w moc dramaticky roste cena a jiste i naroky na chlazeni)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2008 11:48 Muž bigboban [19] – Re: krysikmouse
Od poláka z Aukra? Mohu poprosit od upřesnění, nevím o co jde.. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2008 11:48 Beddy – Re: MiHl
Jo cena asi bude krapet problém. Zrovna projíždim katalog od GME. Jediný použitelný se mi zdaj LEDky LUXEON ale ty jsou dost drahý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2008 11:48 Muž krysikmouse [11]
a koupil už nekdo z aukra od toho poláka to led osvětlení ? jak to vypada ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2008 11:43 Muž bigboban [19] – pokrok
filipsi napsal:
LED jsou tak mlade a tak bourlive se vyvijejici, ze neni jine cesty nez to zkouset, zaznamenavat uspechy a neuspechy. Ale trocha teorie pri tom rozhodne pomuze, prinejmensim pri zakladnim dimenzovani osvetleni. Diskuze o tom chapu jako teoreticke vzdelavani.


Naprostý souhlas. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.01.2008 11:40 Muž MiHl [55] - Cichlidy
já se klidně hlásím jako experimentátor, ale právě ta finanční otázka je to, co mě odrazuje

jinak každoročně v Holicích je poslední víkend v srpnu mezin. setkání radioamatérů a od některých prodejců jsou tam cenové akce - daly se tam koupit 3W LED 5000K 120 či 20 stupňů (lm si nepamatuju) za stovku, ví někdo, kde by se daly nějaké kvalitní a levné led koupit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2008 11:13 Beddy
Dobrá. Chystám se navrhnou svítidlo, který se bude skládat s těch "teplejch" LEDek + několika monochromatickejch, tak abych moh regulovat barevnost, spíš tak pro celkovej dojem z akvaria. Uvidíme, jak se to chytne. Stávající osvětlení si nechám v záloze.
Diskuzi chápu podobně. Zatím jsem nenarazil na důvod, proč by to nemělo fungovat, takže nezbejvá, než to zkusit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2008 10:55 Muž filipsi [1295] – Re: bigboban
Me jde jeste o 5. PROC kytky (ne)rostou, ryby (ne)zijou, je voda (ne)cista
LED jsou tak mlade a tak bourlive se vyvijejici, ze neni jine cesty nez to zkouset, zaznamenavat uspechy a neuspechy. Ale trocha teorie pri tom rozhodne pomuze, prinejmensim pri zakladnim dimenzovani osvetleni. Diskuze o tom chapu jako teoreticke vzdelavani.

beddy - fotosynteza probiha +- v celem viditelnem spektru. Je to slozitejsi mechanismus nez graf chlorofylu A. Proto bych to zatim pri prvnim pokusu moc neresil a pouzil nejake dostupne bile led. Mozna k tomu bude vhodne pridat jeste vic cervene. Ale mozna ze ne. Rozhodne az (kdyz) to zkusim, zacnu s bilou, jeden typ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2008 10:50 Muž NIKO [527] – Re: Beddy
při 680 - 700 nm nejlíp probíhá fotosyntéza ne?
Jestli vám náhodou tato dvě čísla neuvízla v paměti v souvislosti s fotosystémy I a II...? ;-)
Asimilační vrcholy různých fotosyntetických barviv jsou různé(a liší se navíc podle druhů rostlin). Rostliny dokážou využívat k fotosyntéze veškeré záření v oblasti PhAR (fotosynteticky účinného záření). Při ozařování akvarijních rostlin je spíš potřeba docenit jejich schopnost přizpůsobit se dostupnému druhu záření a příliš často je neměnit. A samozřejmě poskytnout jim tohoto záření dostatek... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2008 10:35 Beddy
Právěže mám chuť to zkusit. Jde mi o to, vyloučit co nejvíc možných chyb a rizik co nejdřív a experiment správně navrhnout. S body 1-4 plně souhlasim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.01.2008 10:31 Muž bigboban [19] – O co vlastně v akvárku jde?
Trochu mě občas zarážejí skoro krvavé debaty kolem vlnových délek, lumenů 30cm pod hladinou apod. Samozřejmě to může být cesta k hledání problémů v akváriu - nemocné ryby, řasy, špína, kytky nerostou atd..

Ale mě přijde, že v akvaristice jde především o toto:

1) Kytky (spokojeně) rostou
2) Ryby (spokojeně) žijou
3) Ryby+kytky+dekorace vypadají hezky
4) Voda je OK - čistá opticky i chemicky

Pokud jsou splněné body 1-4 tak podle mě nemá naprosto smysl řešit nějaké svítivosti, vlnové délky, spektra apod.

Samozřejmě chápu že jsou roky zavedené zkušenosti, které platí třeba i desetiletí. Ale těžko může být 20 lety ověřené, že LED stačí na osvětlení akvárka ku prospěchu ryb a kytek, když o LED spousta lidí neví ani dneska. Je prostě potřeba to zkusit. Proto prosím o konstruktivní připomínky k tématu a ne jen výkřiky od odpůrců, kteří samozřejmě LED nevyzkoušeli ale přitom nejlépe "vědí" že to je určitě nesmysl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2008 10:27 Beddy
při 680 - 700 nm nejlíp probíhá fotosyntéza ne?

Jde mi o to, že pokud LEDkou naženu do vody stejnej světelnej výkon (lm ?) jako zářivkou, tak jestli světlo z týhle LEDky obsahuje část spektra potřebnou pro růst kytek. Rybkám to je počítám celkem šumafuk.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2008 10:16 Muž filipsi [1295] – Re: Beddy
Proc 680-700? Jen co budes vedet odpoved na tuhle otazku, bude ti to jasnejsi.
Jestli budes vysmatej nevim, jestli rostliny to taky ne, ale spis ne.
Do akvarka aby to +- fungovalo je treba nacpat vykonem asi tolik svetla, jako v zarivkach (nekdy mene, zalezi na geometrii led a svetel). Proste osvetleni ve vodnim sloupci musi byt odpovidajici.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2008 10:10 Beddy
Já vim, že to neni spektrum - ale jde mi o to jestli obsahujou vlnovou dýlku, potřebnou pro fotosyntézu. Pokud tě chápu tak nejde podle barevný teploty určit, jestli obsahujou správný vlnový dýlky.

Takže. Když si dám tuhle LEDku do akvárka tak v pohodě + přidám diodu s vlnovou dýlkou 680 - 700nm (pro fotosyntézu), jsem vysmátej jo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2008 10:03 Muž filipsi [1295] – Re: Beddy
To neni spektrum, ale barevna teplota, ktere se da docilit vsemoznymi kombinacemi spektralnich charakteristik.
Barevna teplota je kytkam pomerne ukradena.To je jen to, co zajima akvaristu, aby jeho akva vypadalo tak jak si predstavuje (domodra, dozluta)
(no neni to tak uplne pravda, protoze zarivky se nevyrabi s "nesmyslnymi" kombinacemi luminoforu, takze spektrum a barevna teplota jsou provazane, stejne tak u zarovek .... proto i vliv na rostliny. uff, doufam, ze to aspon nekdo chape, co tim rikam. Kdo ne, a chce neco rozebrat, prosim osobni vzkaz)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2008 09:56 Muž filipsi [1295] – Re: bigboban
Ale jo, taky bastli. Jenze zaroven je alternativa koupit hotove, rozumne vypadajici svetlo za cenu o par stovek vic. To u led bohuzel neni. Az za 1000,- bude dostupne hotove akva svetlo i se zdrojem, se 4*3W, pak teprve prijde to rozsireni. A az bude za 500,-, zacne se to pouzivat misto zarivek.
Nicmene taky me lakas to na nejakem malem akvarku do prace zkusit.
Ale na designu (osazeni, dno, dekorace) sveho pokusu bys mel malinko zapracovat, timhle moc nepresvedcis.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2008 09:53 Beddy
Teď jsem na netu vygooglil LEDku co svítí ve spektru 2800 - 3800K. Stačilo by to nebo je potřeba teplejší světlo třeba kvůli kytkám?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2008 09:40 Muž bigboban [19] – Re: filipsi
A copak tu kolem zářivek pořád někdo něco nebastlí? Ano jde koupit zářivkové světlo hotové, nejde koupit LEDkové. Ale spousta lidí bastlí se zářivkami a výsledek je při 230V asi občas dost nebezpečný. Nakonec u těch LED moc bastlení není, připájet drátek, zapojit na zdroj, nikoho to nemůže zabít.. rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2008 09:25 Muž filipsi [1295] – Re: Štěpán
To uz davno neni pravda. Nektere bile led dokonce pracuji stejne jako zarivky, postavene na emisi UV. Byl bych zdrzenlivy jejich svetlo odsoudit jako spatne.
Problem zustava cena, nutnost bastleni. Ale davam bolsevikovi rok, maximalne dva ;-) (asi trochu vic) a bude to v akva bezna vec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2008 09:14 Štěpán
Anonym napsal: ... bylo by dobré uvést (mimo jiné) Světelný výkon a teplotu chromatičnosti zdroje.
Ještě by určitě bylo zajímavé spektrum. Protože pokud se dobře pamatuju, tak LED svítí jedinou frekvencí, v tomhle případě třema diskrétníma frekvencema. Ve srovnání se zářivkama (o výbojkách vůbec nemluvě) je to co se týká spektra asi velice chudý zdroj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2008 23:20 Anonym – re:bigboban
bigboban napsal: ...Z toho důvodu se jmenuje moje LED akva experimentální .... Cenovou dostupnost jsem dokázal, praktičnost LED je jednoznačně lepší než u zářivek :-P...
Aby ten experiment měl nějakou vypovídající hodnotu, bylo by dobré uvést (mimo jiné) Světelný výkon a teplotu chromatičnosti zdroje.
Moc šancí tomu nedávám, protože takhle založené akvárium by asi nebylo "TOP" ani při dobrém zářivkovém osvětlení.
Technikovo akvárko se mi zdá nadějnější, ale i přes mnohem větší poměr W/l se u něho rostlinám moc nedaří ale není to zaběhlé takže možná ….. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2008 17:56 Muž bigboban [19] – Re: krysikmouse
Tak zvědavce uspokojím, právě jsem nafotil nově osvětlené LED akvárko. Za měsíc od posledního fota dorostlo pár kytiček. Na fotky mrkejte zde:

rybicky.net/nadrz.php…

Technické dotazy lepší rovnou na mě. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2008 16:36 Muž krysikmouse [11] – Re: bigboban
Jaké typy LED používáte ? a jak je máte v krytu zabudované ? šlo by udělat foto ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2008 14:17 Muž bigboban [19] – Re: isamik
Jak říkám, nemá cenu to řešit. Staré 20l akva je pryč, nové 37l je zatím čisté jak křišťál. ;-) Spíš si myslím, že to bylo nevhodnou filtrací - měl jsem tam Elite Stingray a ten dělal proud jak turbína. :-O Světlo jsem právě vystřídal od šetřící žárovky přes LED a řasa byla furt stejná. rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2008 13:43 Muž isamik [180] – Re: bigboban
Aha :-) no ja koukal na tu novejsi fotku z 19.12 myslim. S tou rasou co zkusit jine osvetleni :-) kdyz tedy nic jineho nepomohlo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2008 13:37 Muž bigboban [19] – Re: isamik
Pomalu to zabydluju. Dodám trošku novější fotky, už mám víc kytek, je tam i víc rybiček a pár šnečků smich. Zkusím to nafotit večer. ;-)

A k filtraci - např. raka mám ve 20l a je tam spokojený a bordel nenadělá. Ale ve 20l co jsem měl živorodky mi rostla řasa jak blázen, zkoušel jsem všechno. :-(

Jen pro pořádek - 20l mělo předchozí (zde neprezentované) LED akva. Toto nové má 37l, viz odkaz:

rybicky.net/nadrz.php….

P.S. Znovu připomínám - hlavní fotka je z 2.12.!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2008 13:28 Štěpán
Ale já přece netvrdím, že LED nejdou použít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2008 13:24 Muž isamik [180] – Re: bigboban
Byl bych rad kdyby si zde sve akvarium prezentoval, nejlepe jako rostlinne :-). Ne 4kytky a kolem nic (trocha nadsazky, prtze to 20l me zatim o nicem nepresvedcilo). Tu Štěpánem a mnou zminovanou cenu bych zatim vynechal. Prtze dokud to nebude mozne koupit jako zarivky v krame nema cenu se o tom bavit.

Co se tyka filtrace, nevim na 20l akvarko staci bublifuk stejne tak jak jako na 300l :-). Ale to bych zde nerozebiral.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.01.2008 13:15 Muž bigboban [19] – Re: Štěpán
Tak jinak - co víc prokazatelné - teoretické řeči o tom, že LED zářivku nenahradí nebo prakticky zaběhnuté akvárium nasvícené LEDkami jako důkaz že to jde? ;-)

Z toho důvodu se jmenuje moje LED akva experimentální abych dokázal, že LED použít jdou. Cenovou dostupnost jsem dokázal, praktičnost LED je jednoznačně lepší než u zářivek a reálný efekt při provozu akvária se projeví časem.

Předchozí LED 20l akva prosperovalo docela dlouho, ale díky naprosto nevhodné filtraci v něm byl docela "bordel". :-(

Nové LED akva má větší objem, propastně lepší filtraci (minimálně co se týče objemu) a novinkou je i použití vysokovýkonových LED (zatím 2x3W).

Co udělá takto zavedené akva za půl roku nevím ale rád se tu za tu dobu znovu setkám k diskusi o LED. :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.01.2008 11:36 Štěpán
Pokud Boban bude ignorovat poměry světelný výkon/pořizovací náklady a světelný výkon/provozní náklady, tak jeho počínání nemá žádný smysl kromě toho, že se s ním sám baví. Věta "Zdroj 12V nepočítám" je opravdu legrační.

LED se zatím používají k náhradě ŽÁROVEK. Žárovkami akvaristi už dávno nesvítí... Nahrazovat diodami zářivky nebo výbojky ZATÍM NEMÁ SMYSL!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.01.2008 11:27 Muž bigboban [19] – LED
Jen pro zajímavost - LED z tohoto odkazu vyjde asi na 90Kč:

www.dealextreme.com/…

smich

Na osvícení malého akva mi v pohodě stačily dvě. Na 120l které chystám uvažuji, že bude potřeba tak 8 těch diod. 8x3W=24W, na to stačí adaptér za stopade. :-D

Jinak dokonce existuje až takový extrém, že do pouzdra např. T8 dají LED a zastrčí se to normálně jako náhrada za zářivkovou trubici.. Ale to jsem opravdu nezkoušel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.01.2008 07:14 Muž bigboban [19] – LED má budoucnost
Jako velký průkopník LED v akvaristice musím reagovat. Vím, že jsem mezi drtivou většinou akvaristů za kacíře (a přece se točí! :-D ).

LED používám již dlouho a za těch pár let zase LED technika poskočila výkonem kupředu a cenou dolů. Můj poslední úspěch je zdařená instalace dvou 3W LED do malého akvárka, viz. rybicky.net/nadrz.php….

Upozorňuji, že jsem to dělal o víkendu a na fotkách ještě nejsou fotky s novými LED, musím to nafotit.

Ale k těm cenám - nakupuji zásadně přes internet v HongKongu. Jedna 3W LED u nás může stát 200-500 korun, já jí měl možná za stovku. Další náklady už jsou jen kabely a jeden odpor za 5Kč. Zdroj 12V nepočítám, ten stál možná 2 kila, koupil jsem ho již dávno a svým výkonem stačí klidně na 10 LED akvárií.

Koho to zajímá, ať mě buď kontaktuje nebo sledujte vývoj mého experimentálního LED akvária. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.01.2008 22:49 Muž isamik [180] – Re:
Me by stacilo 8W T5 a predradnik s usporky :-). Cena lampicky s bauxx, horn, ikey bude taky kolem 300 :-) . No hodl mel je po ruce tak proc ne :-)

EDIT: (kdyz neni zrovna v akci :-D)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.01.2008 22:47 Anonym – Re: isamik
Když vezmu, že T5 stojí 14w stojí asi 80Kč a předřadník 300,- ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.01.2008 22:37 Muž isamik [180] – Re: Horác
Zaujalo me jedine :-) Citace z deniku: Cena osvětlení při nákupu LED normálně v obchodě by byla hodně vysoká, ale když už je mám, tak na tento pokus jsou ideální.
Při reálné ceně 8kč/ks vyjde cena 1728,- jenom za LED
Typ použité LED 511-572 již GM nedodává.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [160] 161

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256426x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4030-vykonne-led-cipy-cree-cob-apod?od=7951