Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 122 Přejít na další stránku   1  
Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2011 12:50 Muž afinko [27] Re: kortezhugo
Mno, na 25 litrove akvarium tam mas 2x15W zarivka, co je 1.2W/liter.
Fakt tam chces pridavat este tak silne LED osvetlenie?
Ma to vyznam?
Alebo chces zarivky vymenit za LED?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2011 11:23 Muž kortezhugo [983] Re: afinko
nie su zle X-)
len skoda ze 82 maju len Warm White
ja radsej CW kolo 5000-6000k
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2011 11:16 Muž kortezhugo [983] ALL
...tak som to skusal so "standartnou" cca 50000mcd 5mm LED
a efekt som dosiahol :) -s tou hladinou je to tak ako pisal RadekCX
akurat to ze som musel vypnut trubice...proste takto slabu LED tie trubice presvietia

ja to spekulujem do tohoto akva
rybicky.net/nadrze/12322
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2011 10:55 Muž afinko [27] Re: kortezhugo
Aj tato LED moze byt celkom OK, podla datasheetu ma ucinnost asi 66.5 Lm/W.
Ja by som ti ale odporucil to co som si daval na svoje akva:
sk.farnell.com/…
Jedna sa o velmi kvalitneho vyrobcu, porovnatelneho s CREE.
Pekne podrobny datasheet:
www.farnell.com/…
Ma pri prikone 13.4W svetelny tok 1350Lm.
Ucinjnost teda 98Lm/W.
Zvysenim napatia sa da zvysit tok az na 2640Lm, treba to potom ale vediet uchladit a tiez trosku klesa ucinnost.
Pri znizeni svetelneho toku napatim sa ucinnost dostane nad 100Lm/W a pri 800Lm sa mi tie LED takmer nehreju, mam ich na hlinikovom plechu, fotky v profile.

Edit:
Ra podla datasheetu 82.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2011 10:25 Muž kortezhugo [983] Re: RadekCX
tak tieto by boli pre mna idealne:-)
www.tme.eu/…#

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2011 09:59 Muž RadekCX [219] Re: kortezhugo
na male akvarium bych pouzil jednu nebo dve LED (blizko sebe) a pohral bych si s vyskou LED nad hladinou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2011 09:46 Muž kortezhugo [983] Re: afinko
...mne je to jasne -len som reagoval na zavadzajuce informacie v konkreetnom odkaze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2011 09:35 Muž afinko [27] – Re: kortezhugo
kortezhugo napsal:
Sodíková výbojka vysokotlaková 100-140 Lumenov/Watt
Sodíková výbojka nízkotlaková 160-180 Lumenov/Watt


To je sice pravda, ale sodikove vybojky maju povacsinou velmi zle podanie farieb (Color Rendering Index - CRI alebo Ra).
Nizkotlakove maju Ra takmer 0, preto sa bezne pouzivaju na osvetlenie tunelov, a podobne.
Vysokotlake zvyknu mat Ra tak do 25.
www.odbornecasopisy.cz/…
www.odbornecasopisy.cz/…
Existuju specialne vysokotlake sodikove vybojky, ktore maju Ra nad 80, ale u tych zvykne byt ucinnost pod 100Lm/w.

Vysokosvietive LEDky maju bezne RA nad 80.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2011 09:09 Muž kortezhugo [983] Re: RadekCX
palec
tak ze staci na to 2x10W alebo 20W? -teda na male akva?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.11.2011 08:58 Muž RadekCX [219] Re: filipsi
u plosnych zdroju jako je zarivka s reflektorem to sice nastava, ale je to velmi nezretelne - ty minima a maxima osvitu vyvolane vlnami (chovaji se jako cocky) funguji porad stejne - problem je, ze ze zdroje jako je zarivka vystupujou paprsky vsesmerove - pokud si predstavis jak paprsky prochazeji cockou tak zjistis, ze svetlo za vlnkou je v podstate zase homogenni (do ohnisek se soustredi jen paprsky jdouci rovnobezne s osou cocky/vlny) - navic to prekryvaji paprsky ktere prochazeji mimo vlny

ten efekt nastane v podstate u vsech svetelnych zdroju, kde jsou paprsky rovnobezne a nebo vychazeji z bodoveho zdroje

funguje to i u me pod ledkama a to nemam 100W
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2011 08:32 Muž kortezhugo [983] Re: filipsi
no ako pises slo by to vytvorit aj tak...
len ked som pozeral v tom prvom videu...
2xSolar I (NAG-150W-Green) -tj 2x12000Kč
ta vybojka sa meni po 5000 hodinach a stoji 2835Kč
viem je to ADA...-"standartne" HQI je lacnejsie
ale tie 100W LED sa daju zohnat cca od 50euro
tak ze cenovo by LED oproti HQI vyslo velmi zaujimavo X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2011 08:30 Muž afinko [27] Re: kortezhugo
Ak mas na mysli efekt tych "lamanych lucov", tak to sa mi podarilo s mojim LED osvetlenim. Vecer skusim spravit nejake video. Staci mat bodovy zdroj svetla a cerit hladinu. Osobne mi to neprislo nejak extra efektne. Jav pohybujucivh sa lucov je najlepsie vidiet na podlahe pod akvariom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2011 20:59 Muž filipsi [1295] Re: kortezhugo
Ja teda moc nevim, o jakem "efektu" mluvite, ale nestaci proste cereni hladiny? Kdyz na ni budou ty spravne vlny, "efekt" se dostavi.
Urcite to ale jde i bez cereni, at uz mechanicky pohyby svetel, nebo elektronicky synchronizovanym ovladanim vykonu .... Jen mi to cereni prijde nejjednodussi. U obou videi navic spolu se silnym proudenim v akva (u more dulezitym). Tezko rict zda vlny u akva 1 vznikaji jen proudenim, nebo i treba foukanim na hladinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2011 20:25 Muž kortezhugo [983] Re: ohruska
no ak sa da vytvorit tento efekt aj z 2x20W -tak preco nie?
ale podla mna je na to potrebny zdroj z dostatocnou silou

to z toho odkazu co si dal? na toto asi nebude dobre -ma to uz velku plochu -na tento efekt je pravdepodobe potrebny bodovy zdroj svetla
a maju to tam dost "zavadzajuco" popisane :-)
"63W/3240lm...Minimální spotřeba proti sodíkovým výbojkám!"

Sodíková výbojka vysokotlaková 100-140 Lumenov/Watt
Sodíková výbojka nízkotlaková 160-180 Lumenov/Watt
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2011 20:09 ohruska Re: kortezhugo
Zdá se mě to trochu moc.
100W LED by se měla rovnat asi 4000W žárovce.
Třeba tento 63W LED reflektor je na osvětlení stadionu.
www.naitech.eu/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2011 17:19 Muž kortezhugo [983] Re: kortezhugo
tak som trochu hladal a ono to ide :) X-)
www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2011 16:57 Muž kortezhugo [983] Re: RadekCX
20-teho pridal MarekP do vlakna Zajímavé odkazy toto video...
www.youtube.com/…

mna tak napadlo ci by slo ten isty efekt vytvorit aj s LED?
trebars ak sa pouziju 50 alebo 100W?

osobne som mal v rukach len 1-3W LED -k silnejsim som sa zatial nedostal
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2011 18:02 termixnator
Taky se mi nezda ze by trubice vyzarovaly freon :-D:-D tak maximalne nakej sprej :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2011 13:37 formik Re: kiwi23
S tim freonem to byl překlep, že jo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2011 13:15 Muž afinko [27] – Re: kiwi23
kiwi23 napsal: jde o to že normálni trubice na které je každý zvyklí vyzařují freon který napomahá rustu řasám

Nejaky odkaz, odkial mas tieto tvrdenia?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2011 12:48 kiwi23 – led osvetlení
jde o to že normálni trubice na které je každý zvyklí vyzařují freon který napomahá rustu řasám a to není nic přijemneho kdežto led osvetlení jue sice drahé ale napomaha rostlynám mnohem vice k rustu a k jejich zdraví
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2011 11:27 triscene Re: termixnator
mauceu.webnode.sk/…-/

tu su fotky toho mojho zazraku, fici to uz vyse polroka bez najmensich problemov a vymeny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.11.2011 21:36 ohruska – Led zářivky
Normálně jsem provozoval dvě trubice 830 58W.
Nyní zkouším 1x 830 58W a dvě trubice LED www.naitech.eu/….
Zatím to vypadá, že to funguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2011 21:05 Muž JuraH. [5] – Kondenzátor
Jo kondenzátor, ten střílí pěkně když se přehřeje a toho spáleného elektrolytu coze co teprv kdyby to napadalo do akva, mě se to ještě nestalo ale myslím že by z toho byla slušná ekologicko-akvaristická katastrofa :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.11.2011 18:54 Muž RadekCX [219]
durazne nedoporucuju - pokud to je levna usporka tak je velky predpoklad, ze pri dennim sviceni 8-10h vydrzi velmi malo - rachne kondenzator (nekdy streli pres celej byt)

pokud draha usporka tak se to nevyplati - za cenu drahe usporky mas novej a dobre udelanej predradnik s dobrym chlazenim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2011 17:21 termixnator
Ja elektricky zrucnej jsem to neni problem pred casem par usporek kuchal ale nak tomu neverim prece jen nejsem porad doma a akva sviti tak abych nevyhorel .Sezenu nekde klasicky predradniky 2x18W jinak ja mam na akva originalni kryt a dalsi misto na dalsi zarivky tam nemam :( dystak hod foto toho tvyho krytu jak to mas resene i stou elektronikou pro inspiraci :) predem dik
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2011 15:26 triscene Re: termixnator
co tak urobit to ako ja a zoznat niekoho elektrikarsky zrucneho, pridat dalsie dve trubice, vyrezat predradnik a zozadu do krabiciek dat predradniky z usporiek na kazdu trubicu.. ja mam tak z 2x18... 4x18W na 110L a planujem este dva pasiky LED, na ebayi je to za par supek, myslim ze nejakych 17 dolarov + FREE shipping a mas 24ledkove pasiky + klasicku zasuvku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2011 12:38 termixnator
chtel jsem si poridit vetsi akvarium ale rozhodl jsem si upravit to moje male :) mam 114L jsou tam 2 x18W zarivky tak k zadni stene dam jeste 2 ty 10W moduly aby se kytkam lepe darilo :) a diky za nasmerovani :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2011 08:56 Muž RadekCX [219]
jinak nenechte se oblbovat ty LEDky stoji normalne 30-40USD a ne 1600Kc jak tam pise ten zoufalec
www.dealextreme.com/… a postovne je zadarmo

do 33USD to zrejme projde i bez DPH a cla - i proto je lepsi kupovat mensi vykony - bude to bez problemu s celnici je tam toho mraky vcetne predradniku:
s.dealextreme.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2011 08:50 Muž RadekCX [219] Re: termixnator
ja pouzivam v podstate to same, ale 2ks 20W - mam ale k tomu na vykryti jeste 6ks 3W LED

ten 50W cip neni dobrej napad pokud to nema byt zavesene nad akvarkem jako treba MH vybojky

pokud to ma byt do klasickeho krytu tak podle mne jsou nejlepsi 10W moduly - je to kompromis mezi poctem LED a zajisti to lepsi pokryti prostoru nez jedna silna LED
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2011 23:27 Muž beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidyRe: termixnator
No, vypadá docela nebezpečně ano Pár takových lamp svítí i u nás na vesnici, a nedovedu si představit, že bych toto narval do osvětlení akva, aby to neopálilo šutry na dně smich , jinak bude jistě docela náročný na chlazení - žebrování a větráček. Kde si tento typ diody dovedu představit je v zavěsném světle v dostatečné výšce na nějakým větším akva např. 3000L atd. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2011 23:10 termixnator – Led cip
Zkousel nekdo zvas pouzit tento Led cip ? aukro.cz/… nevite jestli by ho slo pouzit jako plnohodnotne osvetleni akvaria kdyby jste dala pred nej nejaka rozptylkova optika ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2011 21:04 Muž myskjarc [6] – Rada
Dobry vecer rad bych se zeptal zda mi nekdo poradi.Chtel bych si poridit tutu zarivku. cm.aukro.cz/…
Je vhodna do AQ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2011 20:30 Rakvista Re: RadekCX
Díky beru do úvahy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2011 20:04 Muž RadekCX [219] Re: rakvisti
priplat si 50Kc a kup si predradnik od Osramu - proti Sinecanu je naprosto studenej

mel jsem oba rozebrane a ten Osram je udelanej vyrazne lepe
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2011 12:06 Rakvista Re: Tudy
Ač je to mimo téma LED osvětlení..byl mi doporučen www.tyris.cz/… Jelikož se hodlám rozloučit nadobro s typem GLO zářivek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2011 11:27 Muž afinko [27] Re: Konhi
Skus prist do baumaxu a spytat sa kde maju zarivku co ma 1350 lumenov. Neviem ci ti nejaky predavac poradi, hoci nejaky zbehli by snad mohol. Alebo este lepsie, spytaj sa v baumaxe ktora zarivka ma najlepsie PRU pre tvoju Ludwigia Repens :) Ale ked povies ze chces 18W zarivku, asi ta nasmeruju. Je mnozstvo svetelnych zdrojov ktore lumeny/PAR/PUR nemaju udane nikde na obale, ani v navode, tie Lumeny sem tam uz aj hej, najma tie novsie. Ale wataz ma na sebe napisany kazdy zdroj svetla. Asi preto je najjednoduchsie pre hruby odhad pouzit pri dimenzovani osvetlenia na akvarium udaj Watt/liter. Pricom za Wat sa zvykne brat vykon 8XX, alebo 9XX zariviek.

Ked chces ist viac do hlbky, je dobre sa zaoberat svetelnym tokom zdroja - Lumenami. To ti da celkom slusnu informaciu o tom ako je ktory svetelny zdroj ucinny, resp. kolko lumenov vie vydat pri danom odbere wo watoch.

Na vyjadrenie kolko zo svetelneho toku je v spektre, ktore sa vseobecne povazuje za vyuzitelne spektrum pre fotosyntezu sa pouziva pojem PAR (Photosynthetically Active Radiation).

Na vyjadrenie kolko zo svetelneho toku je v spektre, ktore dana konkretna rastlina vie priamo vyuzit na fotosyntezu sa pouziva pojem PUR (Photosynthetic Usable Radiation). u kazdej rastliny je to ine a zvykne sa uvadzat ze rastliny/koraly sa vedia (casom) prisposobit svetlu a zacat vyuzivat ine spektra pre fotosyntezu.

Toto je napisane VELMI zjednodusene a urcite kopu ludi sa do toho zacne navazat ze to nieje presne tak ako som napisal.

Detailnejsie je to popisane napr. tu:
pmdd.mrp-cz.com/…
marine-engineers.org/…

S tym suvisi aj index podania farieb Ra:
cs.wikipedia.org/…

Konkretne zarivky su pekne rozpisane tu:
www.e-light.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2011 11:01 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: rakvisti
On to je pokus v uvozovkách. Řídil jsem se dle jednoho zdejšího doporučení a bylo mou chybou, že jsem si nejdříve neověřil, jak moc tlumivka topí. Mám v plánu vyměnit předřadník za elektronický, tím by měl být problém s přehříváním vyřešen.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2011 09:03 Rakvista
PS:na trhu jsou velmi tiché a účinné větráčky a levné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2011 09:00 Rakvista Re: Tudy
Než ty ALu profily bych raději ten kryt,pokud nechceš použít větráky,navrtal na tím předřadníkem.Neboť jak všeobecně známo teplo stoupá nahoru,tím by se samočině chladil.Otázka zůstává o kolik by ta teplota klesla sama a jestli by nebylo účinější použít větráky s termostatem???Ale je na tobě jestli raději obětuješ LED pásky za XXXKč a nebo vylepšíš kryt za málo a trochu snahy...Jen abys tu mohl konstatovat že jsi dokázal uškvařit LED pásky.Na takový pokus bych to já osobně do akva nedával.
Jinak nic ve zlém,ať se ti daří nechť máš jakýkoliv záměr. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2011 23:37 GP Re: Konhi
mno jestli jsou k dispozici hodnoty pur nebo je nekdo prepocita, tak to bude pro zhodnoceni o chloupek vyhodnejsi...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2011 21:18 Muž Konhi [1]
Jo tak ňák :)

Tak on to jenom nějakej hodnej chytrák převymyslel na takhle jednoducho pro nás debily :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2011 21:00 formik Re: Konhi
Jo, kytky watty nezajímají :-)
používají se proto, že jsou jednoduše pochopitelné pro netechnickou veřejnost jako základní vodítko v souvislosti s použitím nejvíce rozšířených zářivkových trubic T8.
tož tak :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2011 20:35 Muž Konhi [1]
Otázka.. :-)

Proč se osvětlení do akvárka počítá na Watty? Watty snad nejsou to, co po mě kytky chtěj, ne? watty jsou to, chci já ušetřit.. ;-) Je mi tu schopný někdo něco o tomhle povědět? Díky!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2011 17:41 Muž Tudy [330] - Krevetky
Však jsem pokusný králík - dám vědet, až to "zhasne"...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2011 13:06 Muž kortezhugo [983] Re: RadekCX
v tom ako tie testy prebiehaju? - mam jasno
len upozornujem na to v akych podmienkach je potrebne LED prevadzkovat...
proste chladit co najlepsie,tak isto zdroj na led pas -aspon stabilizovany -lebo uz len kratkodobe zvysenie napetia znizi zivotnost(to v lepsom pripade)...
a rozdiel je ze zivotnost st.trubic je aj realne odskusana...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2011 10:59 Muž RadekCX [219] Re: kortezhugo
hele a jak myslis, ze se do tech katalogovych listu zarivek dostavaji ty hodnoty 20-80.000 hodin provozu?

Myslis, ze to Osram vyvine a pak necha 80.000h (10 let nonstop)svitit a teprve pak zacne prodavat?

Vsechno jsou to zkracene testy kde se konecne hodnoty aproximuji - nikdo nevi, jestli ten luminofor nahodou nevydrzi 3 roky a pak zacne degradovat zvysenou merou.

Stejne tak ta tabulko co sem nekdo dal. Z te vyplyva pouze to jak v zavislosti od teploty cipu se snizuje svitivost na 50% vychozi hodnoty. Nikde ale neni receno zda pri teto teplote (treba zminenych 80st) nespadne ta ledka na 60% za 5.000 hodin a tech zbyvajicich 10% do tech padesati nebude trvat tech 25.000 hodin ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2011 09:43 Muž kortezhugo [983] Re: Tudy
dalsia vec je prax (teda ked pozeram na tu tabulku)
kto svietil z LED pasom 6 alebo 10rokov?
nikto :-)
tak ze nic ine nezostava len verit tabulkam a cislam
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2011 09:38 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: kortezhugo
Jakou přesně teplotu má čip samozřejmě nezměřím, je zalitý v silikagelu. 3 vteřiny na pásku ruku udržím, bez spálenin, výrazně nad 80 °C to nebude.
Takže ponechám stávající stav a zároveň se poohlídnu po EP a šikovném elektrikáři. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2011 09:22 Muž kortezhugo [983] Re: Tudy
lenze si to dobre precitaj...
tam sa pise teplota cipu :-)
a ta hravo prekona 80 °C -ked to nalepis na plech ktory ma trebars 60
preto je to chladenie LED dvolezite
tak isto aj katalogove listy maju uvedenu zivotnost cipu pri 25°C
ale to nieje okolita teplota ani teplota chladica ale cipu X-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [122] ...... 160 161

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256424x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4030-vykonne-led-cipy-cree-cob-apod?od=6051