Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 16 Přejít na další stránku   1  
Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.09.2016 11:34 laKatos Re: Elffka
Mozna jsem to spatne napsal ale osvetlena nadrz s mene vyzarovacimi body vrha vice stinu pod predmety. Pokud chces svetlo jak "od zarivky" bude jakoby i pod predmety je vhodnejsi pouzit vicero slabsich ledek.
Me se libi vic konrast nasvicenych a stinnych mist (dosahne se mensim poctem silnejsich ledek)
Mohla bys poslat foto te skrinky s akvariem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2016 11:26 Žena Elffka [9] Re: laKatos
Světlo bude umístěno na stropě skříňky, ve které je zabudované akvárium. Celé je to tedy "zakrytované" tou skříní. Bude to klasická zarostlá společenská nádrž, rostlinky spíš středně náročně, ale ráda bych zkusila i něco náročnějšího. Raději bych akvárium měla nasvícené stejnoměrně. Děkuji za pomoc :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2016 11:22 laKatos Re: Elffka
Zacneme poporade.... Svetlo bude umisteno v krytu? Nebo zavesene? Rostliny chces mit? Jak narocne? (Ted jsem si vsiml ze jsi uz odpovidala ze by jsi se pokusila o narocne rostliny bez koberxu) Libi se ti kontrast nasvicenych a stinnych mist v akvariu nebo takove plne svetlo ktere bude po celem akvariu stejne.
Odpovez a pak budou dalsi otazky s kterymi se priblizime k idealnimu svetlu pro tve potreby
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2016 11:15 Žena Elffka [9]
Díky za reakce :-) Akorát tomu moc nerozumím, co byste tedy doporučili? Jaký počet diod, jaká teplota, jaký výkon? Neměli byste odkaz, kde nejlépe koupit? Bude potřeba aktivní chlazení? Jaký zdroj a jakou optiku? Omlouvám se za trochu hloupé otázky stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2016 09:32 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: GP
to na fotce je s optikou a samozřejmě jsem nepočítal, že to dá tak vysoko. Taky by mi to vadilo ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2016 08:33 laKatos Re: GP
Fotka k příspěvku Pominu-li ze svetlo bez optiky (ten příklad co tu dal karlos v odkaze) sviti mimo a nevyuzivam veskerou energii ale dost by mi vadila opticka/vizualni zalezitost! kdyz se chci dívat a kochat akvariem tak veškeré okolní ruchy vnímám negativně. A to svetlo svítí fest mimo a nejspíše by svítilo do očí.

K prosvícení vodního sloupce se da použít i tento obrázek.
buď budu mít jednu ledku o výkonu 16w které osviti celý stůl (sestnact policek na každé políčko dopadne "jeden wat") v určité vzdálenosti tedy vyzarovany vykon se rozdeli a nebo budu mít 16 ledek (kazda po jednom watu)nad stolem rozmistenych (kazda nad svym polickem) s menším úhlem vyzařování (dopadne taky jeden bar na policko).
V konečné fázi dostanu vždy stejnou intenzitu na onom stole nebo dne. Ale rovnomerneji to bude osvětlené s vícero slabými ledkami
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.09.2016 08:16 GP Re: KarlosS
takhle vysoko poveseny a bez optiky... neslo by ani tak o to, kolik je na dne, ale asi by mi vadilo, kolik toho jde mimo..

add karci17 a neprosviceni - uz zase? proc se vzdy najde nekdo kdo si mysli, ze nahecmany zdroje svetla dosviti dal nez rozprostreny?
to s tema atomama je vystizny, to jsou asi taky dost slabe zdroje svetla a dulezity je soucet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2016 22:08 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Elffka
mrkni na tohle akvárium
rybicky.net/fotogalerie.php…
světlo jsem osadil 9 čipy XML á 5W zavěšené 30 cm nad nádrží, provozovatel jej jede na 60%. Objem je 540 litrů.
Pokud nechceš koberce, nepotřebuješ čočky a tím pádem ti bude stačit cca 18 čipů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -2   07.09.2016 18:41 laKatos Re: karci17
:-)
Chci vést debatu.
Nebudu uz prosazovat své názory.
Budu se ptát. A možná dojdu k tomu ze to vše špatně chápu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.09.2016 18:40 Muž DavFM [1371] - Corydoras&Apistogramma
Já to tady vzdycky tak rád čtu.
Vy tady jednou skončíte u kvantové mechaniky a excitovaných stavů částic dopadajících rychlostí světla na rostlinky.
Ale že z těch přepálených výkonů světel máte akvaria plná řas a nevíte si s nima rady...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.09.2016 18:36 karci17 Re: laKatos
Uz zase ? Chcem rict : " Len tak orientacne aby si vedela, co minimalne budes potrebovat. Ber to skutocne len ako orientacne .... ".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2016 18:23 laKatos Re: karci17
Takže chceš říct ze deset kusu 5w led (dohromady 50w) osviti/prosviti lépe dno akvaria treba v hloubce cca 60cm než třeba 40 kusů ledek po 1,25w (dohromady 50w)?
Waty uvádím pro zjednodušení. Lumeny a luxy a pouziti optik tady resit zatím nebudu.
škoda ze namam svolení od marcela sem hodit obrázky z jeho stránek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2016 17:57 karci17 Re: laKatos
Slabsie asi moc nepomozu, kedze sa jedna o 60cm hlbku +- 20+ cm nad akva... Nejaka 2-3W LED aj s optikou moc nedostreli az dole a ak tak s extra stratou.Preto minimalne xml-2 na tych 5W v dvoch radach pre sirku 50cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2016 16:59 laKatos Re: karci17
Souhlasim s karci.
Kdyby ses rozhodla pro zavesene osvetleni tak určitě delene treba na půl mysleno do delky a to tak aby byla možnost jej spojit a rozpojit jak základní šasi (tedy chladic) a zároveň i el. zapojení (nejlepe pres nejaky konektor). Xlm2 jsou výborné ale ja upřednostňují raději více slabších chipů. Dosáhne se stejné intenzity osvetleni a při dobrém uspořádání chipu lepšího osvitu celého dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2016 16:53 karci17 Re: Elffka
Len tak orientacne aby si vedela, co minimalne budes potrebovat. Ber to skutocne len ako orientacne :
30x xml-2 (s optikou) + 4 x LDD 1500H + 2x zdroj 48V / 4A + profilovany chladic {2x}.
To len pre ilustraciu , na presnejsie definicie a vypocty su tu ini "borci" :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2016 16:33 Žena Elffka [9] Re: karci17
Bude to klasické společenské akvárium, ráda bych i nějaké náročnější rostlinky, koberce asi vyloženě ne...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2016 16:25 Jindras Re: karci17
Ahoj,prosím,chci se zeptat. Asi budu za trola,ale nevím to. Včera mi přišlo tohle www.rostlinna-akvaria.cz/… a moje otázka-když snížím intenitu stmívačem,spotřeba zůstává pořád 27w,nebo se taky sníží? Tohle nevím,jak je. Díky. stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2016 16:21 karci17 Re: Elffka
Upresni, prosim Ta, co v tom akva bude. Teda co planujes - Afrika, koberce, tmava voda ...

Cipy XML-2 a 100% budes na ne potrebovat kvoli hlbke optiku (nalepi sa na chip) zhruba 60 stupnov a vhodny chladic. Na tejto dlzke a na predpokladany pocet XML rebrovany. Pri 2m dlzky bude asi lepsie zaveseny ci deleny po blokoch s LED.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2016 12:06 Žena Elffka [9] – Led
Ahoj,

zařizuji nové akvárium s rozměry 1853x600x510 (d x v x s). Plánuji svítít LEDkami, osvětlení bude vyrábět manžel. Ráda bych se zeptala na názor, jaké LEDky a v jakém počtu byste volili? Je lepší použít samotné čipy nebo přímo LED reflektory? Snažím se o dané problematice číst co se dá, ale nejsem až tak moc technický typ stydim

Děkuji za případné rady :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.09.2016 17:35 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Marcel G
Marcel, bohužiaľ pri rozvode (odvode) tepla z čipu do chladiča má podložka (tá hviezdica, prípadne angl. star) významný vplyv na tepelný odpor čip -> chladič a dopátrať sa k dátovému listu tejto podložky je problém (v koľkých edrevárňach je uvedený typ podložky?).

Ďalší problém je v tom, čo spomenul lhajek. Čipy z Číny za podozrivo nízku cenu môžu byť a často aj sú z kusov vyradených výrobcom pri výstupnej kontrole alebo to sú falzifikáty celé, či ich časť (napr tie podložky). Nech je to tak, či tak, nikto nevie ktoré parametre sú mimo a o koľko. No a kúpiť na Slovensku čínsky klon za cenu originálu sa mi už tiež podarilo (alza.sk, no nie LED), dokonca to prišlo v sáčku s nálepkou s čínskymi znakmi (a osadené náhradnými IO čínskych klonov). Takže naozaj nevedno, čo kupujeme a vôbec nezáleží na cene - taká je realita moderného "podnikateľského" prostredia. Prípadne možno skúsiť autorizovaného predajcu Cree -- v ČR jeden je, len už si nepamätám názov...

Jediný spôsob, ako si byť istý, je namontovať, zapojiť a zmerať (teploty i svetlo), a to i v prípade že by všetky relevantné údaje boli k dispozícii, pretože montáž môže do tepelného obvodu pridať ďalšie nepresnosti. Verím tomu, že keď niekto bez dostatočných skúseností vyrobí tri rovnaké prototypy, tak na každom nameria iné teploty...

Aby som však nebol k Číne nespravodlivý, kúpil som už čínsky modul, kde bol tepelný prenos urobený perfektne (tiež nie LED) a naozaj je telo výkonového prvku chladnejšie ako jeho chladič (každé montované z inej strany DPS).
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2016 16:17 Muž honcka [39] Re: lhajek
U toho prodejce z ebaye nemas jistotu, že to není fake, samozrejme neni jistota, ze nebudou falesny ani u toho ceskyho, ale tomu hrozi celkem citelny postihy a kdyby se to proflaklo, tak muze zavrit kram.
Tady jsem XML nasel dokonce za necely $2
www.aliexpress.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2016 15:59 Muž kofejn [963] Re: Kadlik
Ano, to je ten odpor C/W. Celsius či Kelvin je buřt.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2016 15:50 Kadlik Re: kofejn
No já myslím že tohle je číslo, které udává o kolik bude teplota chladiče větší než teplota okolí když chladič pohltí 1W. Nižší je lepší. Kelvin a Celsius je to samé 1C=1K (rozdíl teplot). Jen ty stupnice mají jinde nulu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2016 15:38 Muž kofejn [963] Re: Marcel G
W/C je v tomto případě překlep, ale jinak se jedná o teplotní vodivost (pro chladič je větší lepší).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.09.2016 15:35 Marcel G Re: lhajek
lhajek napsal: Kde mám zaručeno, že když vysolím 229,- že to stejně není ze stejného zdroje jako ten čip za 80,- ... A kdo z nich mě ty parametry tepelného odporu poví...Teď ti úplně nerozumím. Ty parametry mi poví technický list (angl. datasheet) firmy Cree, který najdu na jejich stránkách (tj. stránkách výrobce). Čip je prťavá součástka velká asi 5*5 mm (pokud se nepletu), která se vyrábí ve velkém. Následně ji kupují různé firmy, které ji teprve osazují na různé patice/podložky/hvězdice/kolečka. Tyto firmy pak hotový čip (tak, jak ho známe my) prodávají různým prodejcům, kteří to pak nabízejí na internetu. Tito koncoví prodejci samozřejmě o tom čipu neví obvykle nic a těžko z nich někdo vydoluje nějaký technický list (také jsem se o to párkrát snažil u méně známých značek). V lepším případě napíšou na webové stránky svého e-shopu pár informací, které by podle nich mohly kupující zajímat. Všimněte si, že třeba vůbec neuvádí maximální příkon (W). Uvedou jen "jakýsi" příkon, o němž se můžeme domnívat, že je to příkon "výrobcem doporučený" (tj. zhruba poloviční toho maximálního ... můžeme tedy jen doufat, že nám doporučují správný provozní příkon). Proto je podle mě lepší kupovat výrobky, k nimž existuje nějaká dokumentace - např. čipy značky Cree. A to, jestli si pak takový čip koupím v předražené verzi u nás v ČR, nebo na čínském webu s dopravou zdarma, to už je každého věc. Pokud se ale bude jednat o stejný čip (a já nemám problém tomu věřit), tak bude mít parametry stejné, a já s nimi mohu klidně počítat. Jinak samozřejmě uznávám, že některé parametry (jako třeba tepelný odpor použité hliníkové hvězdice nebo tepelný odpor na rozhraní podložka/chladič) mohou být pouze odhadnuté. Ale ten odhad přece mohu trochu přehnat, pokud mám obavu, aby mi nevyšel poddimenzovaný výsledek. Kromě toho jsem doporučoval, aby se ve výsledku použil raději chladič s alespoň o 10-20% lepším tepelným odporem, než tím teoreticky vypočítaným. Tento postup je určen pro laika, který s tím nemá žádné zkušenosti a nemá ani žádné vodítko, kterého by se chytl. Člověk, který má se stavbou LED a používáním různých chladičů bohaté zkušenosti už třeba dokáže odhadnout, jaký kus hliníku na daný počet čipů stačí. Na svých stránkách jsem tu kalkulačku na výpočet tepelného odporu chladiče naprogramoval - právě proto, aby si to mohl každý laik spočítat a mohl z toho vycházet. Jak už jsem psal, nesnažím se být přehnaně dokonalý. Snažím se jen ulehčit život lidem, kteří s tím nemají žádné zkušenosti (byl jsem jeden z nich a nedostatek podobných informací mě od stavby LED osvětlení dlouho odrazoval).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2016 15:18 laKatos Re: KarlosS
karlos budu-li vychazet ze stejneho vypoctu jako kadlik tak ten chladicč ma prěs 85°C.
prosím posli mi fotku tveho palce... Buď jej máš azbestový nebo už tak popálený ze teplotu necitiš ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2016 15:14 Marcel G Re: laKatos
K/W = kelvin / watt
C/W = celsius / watt
(W/C je podle mě překlep)

Jestli tomu dobře rozumím, tak rozdíl mezi 1 K/W a 1 C/W v tepelném odporu je stejný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.09.2016 15:11 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Marcel G
Marcel G napsal: lhajek napsal: Kalkulačky jsou fajn, když víš vstupní hodnoty ...Pokud si koupím čipy, od kterých existuje nějaká slušná dokumentace, tak by v tom neměl být takový problém....
Ale v tom já právě ten problém vidím. Stejně ať si říká kdo chce co chce tak jde v první řadě o peníze.
Když se kouknu třeba sem: www.ledshop.cz/… tak ten cree xml2 stojí 229,-
a nebo kouknu sem: www.ebay.com/… a koupím ho za 80,-

Kde mám zaručeno, že když vysolím 229,- že to stejně není ze stejného zdroje jako ten čip za 80,- Navíc když ten čip vydrží kvůli horším parametrům jenom polovičku toho co ten drahý tak jsem pořád neprodělal. A kdo z nich mě ty parametry tepelného odporu poví. Ze zkušenosti po pátrání po obdobných parametrech u jiných svítidel vím, že to neví nikdo z prodejců a nebo ti něco nalžou (což jsem bohužel také zažil). Takže ty hodnoty do toho přesného výpočtu odhaduji. A nechápu k čemu je přesný výpočet když vstupy jsem odhadl co asi tak bývá obvyklé. Mě se moc líbí tvůj přístup, je správný, přál bych si aby takto fungoval celý svět, ale bohužel podle mě je to nepraktické a použitelné tak maximálně na pokusy v laborce, kde si už ty vstupní hodnoty mohu sám změřit a použít je pro další výpočty.

Takže za mě když to aspoň nějak uchladí a svítí to tak je to OK. Klidně teplotu chladiče budu měřit prstem. A když to špatný chlazení zkrátí životnost čipu z 50tis. hodin na 20tis. při cenách viz. výše tak budu pořád spokojenej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2016 15:06 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: laKatos
a já říkám že dokáže. A na určení vyhovojící teploty v místě pod čipem opravdu stačí prst i tomu největšímu odborníkovi jako jsi ty, zkus si to.
Nemusím ti vysvětlovat na jaké teplotě udržíš prst a co je pro čip vyhovující ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.09.2016 14:49 laKatos Re: Kadlik
nevim co se tady ohanis LŽI. Prosím cituj kde jsem tobě psal že lžeš.
Jedinkrat jsem to tu psal a to ohledne ze 3mm plech ohnutý du U nedokaze xm-l honenych na 1200mA uchladit nedej boze na 1500mA.

a teplota se zkousela metodou pridrz palec.. :-) .....
EDIT-zeptam se jako laik... RTH teplotni odpor/ nestabilita chladicě se jednou uvadi v jednotkach K/W podruhe C/W a nekdy W/C je to porad to stejne?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.09.2016 13:42 Kadlik Re: laKatos
Tak jsem to ještě přepočítal podle Marcelova zadání.
www.gme.cz/… tady z toho datasheetu jsem vzal chladič s tepelným odporem 6.5 W/C V7132-BLK. Má rozměry 50x50, 4 žebra 20mm vysoká.
Na plochu je to 6500mm2. U profil 100mm dlouhý o rozměrech 30x15 3mm tlustý má plochu 6000mm (tento rozměr používám na 1 led při 750mA). Obojí je to hliník a tepelný odpor bude tedy stejný. U profil má o něco menší plochu , řekněme že tepelný odpor je 7.
Podle Marcelova zadání zjistíme jakou hodnotu tepelného odporu potřebujeme pro jednotlivé proudy. 300mA- 47 W/C; 500mA - 25 W/C; 700mA- 16 W/C ; 900mA - 11 W/C; 1000mA 9 W/C; 1200mA 6.66 W/C a 1500mA - 3.92 W/C. U profil tedy v pohodě stačí na 1000mA proud. Vzhledem k tomu, že Marcelovo zadání je přísné (teplota vzduchu bude většinou nižší než 50C a ledka neposílá celý příkon do tepla, něco jde taky na to světlo) tak tento profil hraničně stačí i na 1200mA.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2016 13:34 laKatos Re: Kadlik
kadlik. jelikoz dodavas kontrolery tak zainteresovany jsi.... byznys je byznys nebo to delas zadarmo?

karci .. ano muzes brat ze stycna plocha jednoho i druheho chladice s okolim (tedy vzduchem) je stejna, ale je rozdil dodavky tepla do vsech mist tohoto chladice- tedy bude rozdilná. tzn mista dal od cipu budou o dost chladnejsi nez mista u cipu. Tim je pak ta chladná plocha nevyuzita a tim zas ztracis onu stycnou VYUZIVANOU plochu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2016 12:39 Kadlik Re: laKatos
Zainteresovbaný nejsem, led světla si stavím doma už dva roky, mam to nad 3ma akvárkama, v koupelně, nad kytkama. Postavil jsem si jich dost. Karlosovi dodávám kontrolery, jeho světlo jsem v životě neměl v ruce a mám jen hrubou představu jak vypadá.
Takže to co tady píšu je z mojí osobní praxe a také se těm lidem snažím poradit.
Každý podle svého nejlepšího svědomí :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2016 11:53 Muž kofejn [963] Re: Marcel G
Ok, beru na vědomí. Ale používáním takových termínů z laika poučeného laika neuděláš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2016 11:41 Marcel G Re: karci17
A proč to píšeš mně? Já jsem se přece do nikoho nenavážel. Jen jsem řekl, že to, jestli mi bude či nebude nějaký chladič stačit, se dá celkem spolehlivě vypočítat. Jinak srovnávat různé typy chladičů "od oka" (bez údajů o tepelném odporu) podle mě dost dobře nejde. Já osobně jsem zastáncem zodpovědnějšího přístupu. Když si chci postavit trochu slušné LED osvětlení, tak si v první řadě pořídím kvalitní materiály (s datasheety) a chladič, který mi to na 110% uchladí. Doma mám několik LED světel s kvalitními chladiči, a i když mi to ty chladiče uchladí i pasivně, raději u všech používám tiché PC větráčky, abych teplotu stáhl co nejníže, a čipy tak šetřil. Takhle mám ale jistotu, že i když by mi větráček odešel, čipy se nepřehřejí (chladič se bez použití větráčků ohřeje max. na 50-55°C). Provozuju to takhle už skoro 2 roky a když jsem teď přeměřoval intenzitu světla v akvárkách, tak ji mám prakticky stejnou jako před rokem. Nehraju si na žádného odborníka, ale postavit si kvalitní LED osvětlení myslím zvládnu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2016 11:18 karci17 Re: Marcel G
To je sice pekne MarcelG ale je tu aj parameter obvod alebo plocha chladica. Tebe vyslo na 10x10x5cm rebr. chladic 2xXML na 1500mA bez aktivneho chladenia. Ja som pisal o 5x20x5cm /120cm (plocha na styk s okolim minimalne rovnocenna) pre 10 LED xml na 1200mA cize 1xxml na 10cm (neberiem okraje do uvahy) a uz som bol napadnuty (nielen ja), ze lzu atd... Nazvat niekoho klamarom a len tak apriori byt proti kazdemu nazoru,kazdy lze len ON nie, mi pride ale naozaj chore a tak sa slusne viest diskusia neda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2016 11:01 Marcel G Re: kofejn
kofejn napsal: Jen taková technická poznámka, strašně mě bije do očí ta "watáž". Je to stejný zvěrstvo jako "litráž" pro objem. Přimlouvám se za příkon/výkon. :-) Obrázek je převzat z článku, který je určen primárně pro laiky. Jakožto ne-elektrikář nevidím na používání laických pojmů jako "watáž" či "litráž" nic špatného. Za mnohem horší zvěrstvo považuju používání jednotek "W/L" pro označování intenzity osvětlení. "Litráž" je prostě laické označení objemu (kolik se do toho vejde litrů = objem). "W/L" je ale čirý nesmysl. Jakoby se daly watty nabírat lžičkou a rozpouštět ve vodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   06.09.2016 10:55 Marcel G Re: lhajek
lhajek napsal: Kalkulačky jsou fajn, když víš vstupní hodnoty ...Pokud si koupím čipy, od kterých existuje nějaká slušná dokumentace, tak by v tom neměl být takový problém:

Čip XM-L2

1) napětí při 1500 mA: 3,05V
2) maximální provozní teplota: 150°C (při kalkulaci ale počítám raději s hodnotou 100°C)
3) teplota vzduchu u chladiče: 50°C (odhad → pokud není vzduch kolem čipů aktivně ochlazován)
4) tepelný odpor (čip → podložka): 2,5°C/W (= údaj převzatý z katalogového listu Cree XM-L2)
5) tepelný odpor (podložka): 3,5°C/W (= běžný odpor hliníkové hvězdice)
6) tepelný odpor (podložka → chladič): 1°C/W (= odpor kvalitní termální pasty/lepidla)
7) vypočítaný maximální tepelný odpor chladiče (°C/W): 3,92°C/W (v praxi musíme použít chladič s tímto nebo menším odporem!)
- teplota podložky: 89°C
- teplota chladiče: 84°C
- ztrátový výkon 1ks LED: 4,58W

Je samozřejmě jistější si výsledný údaj o 10-20% snížit (neboli chladič trochu předimenzovat), abychom tam měli nějakou rezervu.

Jinak žebrovaný hliník o délce 10 cm, tloušťce desky 0.5 cm, šířce 10 cm a výšce žeber 5 cm má tepelný odpor zhruba 1,5°C/W (Eling ZH 2533). Tenhle kousek chladiče by nám měl tedy teoreticky uchladit 2ks čipů XM-L2 provozovaných při 1500 mA. Jaký tepelný odpor ale může mít čistý hliníkový pás bez žebrování, to netuším. Žádná sláva to ale asi nebude a je možné, že se to bez aktivního chlazení (např. PC větráčků) neobejde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2016 10:31 Muž kofejn [963] Re: Marcel G
Jen taková technická poznámka, strašně mě bije do očí ta "watáž". Je to stejný zvěrstvo jako "litráž" pro objem. Přimlouvám se za příkon/výkon. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2016 10:17 Marcel G – Aby byla diskuze plodná ...
Prosím, zkuste k sobě přistupovat s trouchou vzájemné úcty. Pohádat se je snadné, ale ničemu to nepomáhá. Jen to jitří emoce, diskuzi to odvádí od tématu a ostatní to většinou obtěžuje. Jestli se z toho mají ostatní poučit, tak musí být diskuze plodná - tj. diskutující nemusí mít nutně stejné názory, ale měli by se respektovat a používat věcné argumenty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2016 08:24 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: laKatos
Nemáš praxi na to, abys to mohl posoudit. Tak to prosímtě nehodnoť. Oni si lidi už tady asi obrázek udělali, nakolik jsou tvé rady relevantní ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2016 06:57 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Marcel G
Kalkulačky jsou fajn, když víš vstupní hodnoty, ale když jsem to podle toho kdysi zkoušel tak mě vyšly bludy, protože k jednotlivým hodnotám se dostat pro konkrétní součásti, které koupíš je prakticky nemožné ... jen se odhaduje a to už to můžu zrovna odhadnout jako celek ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.09.2016 05:52 Marcel G Re: FikinD
Fotka k příspěvku FikinD napsal: hliníková pásovina o rozměrech v.8,š.40,d.1200 mm mě asi neuchladí 10x cree xm-l?Pokud chceš spolehlivě zjistit, zda ti nějaký kus hliníku uchladí určitý typ čipu, tak si zjisti tzv. tepelný odpor čipu a toho hliníku (udává se ve °C/W a u hliníku musí být uvedena i délka, pro kterou platí - zpravidla to bývá pro délku 10 cm). Z toho se pak dá vypočítat, jestli ti bude vybraný kus hliníku stačit (viz přiložený obrázek jako příklad takové kalkulačky). Nemá smysl se tady o tom dohadovat.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.09.2016 22:29 karci17 Re: laKatos
Chlapce, prestan si honit svoje triko a hladkat ego na mne. Ziadam Ta. Tento zbytocny komentar si si mohol odpustit a ked uz, tak mi dokaz - presvedc ma, ze klamem v prispevku 21:50 pre FikinDa. Nauc sa citat a chapat - potrebujes to. Kde pisem, ze na 1m x 5 cm je dnes 45W OK (pozri na akom rozmere).... Tvoja posadnutost je uz chorobna. Ti prekaza, ze ta nikto nechvali a musis sa sam 3x pohladkat napr. za to ze teakmon si dal rebrovany chladic ?

Ako vidim, nemam cim prispiet fo fora a ani nebudem prispievat, lebo tento web ma TEBA, ktory kazdemu zarucene odborne pomozes. Si proste No.1.

PS: Ako vidim, uz si ho upravil (prispevok) ale nic to nemeni na fakte, co som napisal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   05.09.2016 22:23 laKatos Re: FikinD
fikind... kdyztak kontaktuj karlose. zdejsiho clena. stavi a prodava led svetla relativne za dobrou cenu a svitit ti to bude.....ALE muj nazor je ze ma chladice sakra poddimenzovane.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2016 22:15 laKatos Re: karci17
karci kdysi jsi psal - cituji.....Mam skusobne-pracovne-pokusne svetlo na hliniku 1m x 5cm sirka a hrubka 3mm a uchladi 15x xpg na 650mA relativne v pohode. Na 900-1000mA uz to kapanek viacej hreje a treba na dlhsie svietenie par cm AL pridat .........
...........
ono predstav si ze ten plech budes mit kilometr dlouhy a kliometr siroky ale pokud nebudes mit masu ktera ti to teplo rozvede tak konce toho plechu budou chladne ale u zdroje tepla (pod chipem) tech chladic proste bude horky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   05.09.2016 22:05 laKatos Re: Kadlik
kadlik me tu nejde o byznys...chci vazne poradit at tem lidem to slouzi .... tazatelum tady jde o kazdou kacku a chcou usetrit ale zaroven by bylo dobre at jim to svetlo sviti a vydrzi..... ....... ty jses do toho moc zainteresovany..... a nejlepe jeste doporuc jednoho uzivatele ktery to svetlo prodava.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2016 21:58 Kadlik Re: FikinD
Já chladím 750mA u profilem 25x12.5 2mm tloušťka, ledky 10cm od sebe a v pohodě. Když vezmeš 30x15 3mm síla tak to bude lepší. Nevím jestli to dá 1200mA, ale 1000mA cajk.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2016 21:50 karci17 Re: FikinD
FikinD, mno dobreze Ti -niektory- nedoporucia kupit Peltierov clanok na kazdu led ... Pozri sa : 10XML na 1200mA mas tak max 45W a to na izbovej (mozno trochu viacej) mam odskusane na AL plechu 3mm rozmeroch 50x200x50 dlzka 1200mm.... Ziadne elaboraty ci infra meranie,spekulovanie, diplomovky, CSN ci ISO testy, proste fakt. Ved si len zober zosilovac 2x40W by musel mat chladic na pol steny hoci aj rebrovany a to zdroj tepla na 2 IO - bodoch stycnej plochy...
Problem nastava ak Ty chces viacej takych (3) dat nad akva sirky 40. To sa jednoducho nevojde. Tam ti pomoze uz len naozaj uzssi rebrovany chladic, co tu plochu na odvod tepla kompenzuje rebrovanim na uzssom priestore.

PS: Valit do 120cm akva 130-140W LED mi pride ako brutal hardcore :)
Utáhne mě 30x cree xm-l rozdělené do třech větví s LDD 1200 zdroj 36V 4A? - ANO, utiahne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2016 20:40 laKatos Re: FikinD
a v tom orginalu mas jake ledky? XM-L? Pokud nektery dobry vyrobce dava XM-L tak jej dava na k tomu urceny chladic a k tomu jej i pripadne aktivne chladi.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [16] ...... 160 161

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256424x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4030-vykonne-led-cipy-cree-cob-apod?od=751