Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 33 Přejít na další stránku   1  
Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2015 16:00 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Kobylkalucni
se vším souhlas
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2015 14:09 Kobylkalucni Re: KarlosS
Takže jestli s hvězdičkovým nebo kulatým spodkem, je to jedno? Vyrábí je v obou barevných variantách. A funguje to jako u pásků, že je lepší mít víc a svítit na cca 70 % výkonu kvůli zahřívání a životnosti?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.09.2015 13:42 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Kobylkalucni
použij určitě ty o teplotě 6000°K, ty 4000°jsou moc žluté nebude se ti to líbit. Zapojí se do série drátkem se silikonovou bužírkou a napájet to musíš !proudovým! ne napěťovým zdrojem. Hledej ten s údaji 12-18V, cca 1000mA.

Jinak manžel má pravdu, ale pásky néé, s tím se budeš trápit, fakt.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.09.2015 13:31 Kobylkalucni Re: KarlosS
Takže, čistě teoreticky...

www.ebay.com/…

Tohle by měly být ty čipy, že? Mají ještě i nějaké s hvězdicovou základnou, asi takovéto: www.ebay.com/…

Pominu-li, že jedno je "nature white" a druhé "cool white", mají nějaký jiný rozdíl?

Místo originál naměřeného a ohlého hliníkového profilu bych použila zbytek CD profilu na sádrokartony, to by myslím mohlo fungovat. Odřezek plexiskla snad taky někde seženu.

A ještě bude potřeba asi nějaký zdroj, že? Poradíte jaký?

Abyste se nechytali za hlavu, že nějaký trotl jako já se bude pouštět do bastlení elektriky, můžu vás uklidnit, dělat to bude manžel - elektrikář. Jen při první a poslední debatě na téma osvětlení mi odvětil něco v tom smyslu, že: "udělám ti to podle sebe, nalepím ti tam pásky. Kašlu ti na nějaké lumeny, kandely a vlnové délky, stejně to rybičkáři používají jen na honění ega" . Proto mu chci ideálně dát materiál na stůl s požadakem "smontuj to dohromady". Jinak se můžu dočkat nepěkného překvapení, to už mi rovnou může v akvárku zůstat glo glo zářivka...

Díky všem co se o mě staráte, za odměnu pak pošlu fotku snad už zeleného akvárka ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.09.2015 10:06 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: KarlosS
Souhlas, já jsem si takhle dělal světlo nad stejně velké akva, akorát jsem použil 6 čipů na 700mA. To je ale zbytečně moc. Ty 4 budou dobrý ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.09.2015 08:31 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Kobylkalucni
Fotka k příspěvku vidím to na 4 čipy cree xp-g2 na hliníku do U překrytém plexisklem. Už jsem jich pár udělal, vypadá to takhle
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2015 07:49 Kobylkalucni Re: lhajek
V ideálním případě bych nejraději vyhodila zářivku pryč, přece jenom - ať už to má patice jakékoliv, moc se mi nechce věřit něčemu, co je 5 cm nad hladinou vody a je připojené k 230... Kryt bych asi chtěla nechat - v rámci co nejjednodušší práce. Co jsem pochopila - ty led pásky nejsou vhodné jako samostatný zdroj světla?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.08.2015 13:32 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Kobylkalucni
Kryt chceš zachovat a nebo plánuješ že půjde pryč s tou zářivkou? Od toho se odvíjí co by pro tebe bylo vhodné ....

Pokud kryt zachovat tak je možnost:
1) nechat zářivku a doplnit kryt o LED pásky
2) vyhodit z něho tu zářivku a postavit dovnitř něco z LED čipů

Není to jen o penězích, ale také o zručnosti co si člověk udělá sám a nebo co už musí hotového koupit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2015 23:16 Kobylkalucni
Mám akvárko 60*30*30 se setovou, značně nedostatečnou 15w zářivkou. Plánuju předělat osvětlení na led, ale mám v tom hokej. Potřebuju nějaké totálně blbuvzdorné řešení, ideálně levné k tomu :) . Většina informací, které jsem našla, je už zastaralá a přestávám se v tom orientovat.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2015 10:12 Muž pros [36] Re: KarlosS
můžu se zeptat nakolik tě vyšel, případně neměl bys jeden k prodeji.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2015 09:25 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: pros
jo, ale já napsal přímo výrobci, při větším odběru je to pro mě levnější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2015 09:15 Muž pros [36] Re: KarlosS
A kupuješ ho přes aliexpres
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2015 08:26 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: pros
jo, v pohodě. Já používám levné MS-120W-36V-3.3A a fungují dobře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2015 15:44 Muž sirPavol [6]
Caute, potrebujem nasvietit dennerle nano cube 60 akvaland.sk/… a pohravam sa s myslienkou dat tam toto: akvaland.sk/… do udajov o svietivosti velmi nevidim, tak prosim porate ci to bude ok. Chcem tam kobercek HC (pripadne nieco podobne)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2015 14:24 Muž pros [36] – Napájecí zdroj MEAN WELL 120W 36V
Ahoj všichni, potřeboval bych poradit s napájecím zdroje pro 18 Led XML.
Ledky chci zapojit do série po 9 ks přes 2x LDD-1000H ty zapojím paralelně na zdroj a vše se bude stmívat. :-)
Mám představu MEAN WELL 120W 36V. Celé dopoledne jsem to študoval a zjistil jsem že mají strašně velký sortiment pro mě docela problém se v nich zorientovat.
Má někdo troch přehled předem děkuji.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2015 22:18 Muž Tomason [37] Re: dkoudela
Děkuji všem za nápady, asi použiju to teplovodivé lepidlo. Určitě se ti bude v budoucnu hodit, tak tvé nabídky nevyužiji. Byl jsem na dovolené, proto reakce až dnes.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.07.2015 11:09 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Tomason
Koupil jsem něco podobného na CREE, nejsi jediný ....
Já jsem nakonec ty čočky z toho plastu vyloupnul a přilepil je bez něho a funguje mě to .... Teď podruhé už jsem si dával pozor co kupuji za čočky :-) Ale asi jsem zase narazil na nějaké horší čipy z ebay (hold riziko nízké ceny), protože chladič je sotva vlahý, starbase není o moc teplejší a na čipu samotném jsem se málem spálil hmm Tak uvidím jak dlouho vydrží ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2015 14:56 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Tomason
u těchle čoček (jsou na Bridgeluxy) musíš zespoda upravit díry, protože ti budou překážet připájené drátky k čipu a tu čočku přilep akvarijním (obyčejným) silikonem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2015 12:50 Muž dkoudela [13] - CichlidyRe: Tomason
Čipy přilep termovodivým lepidlem

www.tme.eu/… mimochodem mám jedno celé doma mohu poslat a nemusíš je přidělávat šroubkem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2015 12:42 Muž Tomason [37] – čočky
Mám na vás dotaz, zda někoho napadá, jakým způsobem uchytit nejlépe na LED čip XM-L čočku www.dx.com/… smich vím, že jsem udělal chybu a tohle na cree nepasuje, ale napadlo mě to udělat třeba tak, že čipy přilepím na chladič bez použití šroubků nevím čím, když tam musí být pasta)a čočku nalepím na čip. Má někdo lepší nápad (nápady - kup správné nepomohou)? :) Děkuji za nápad
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2015 12:13 Muž dkoudela [13] - CichlidyRe: lhajek
Vzal jsem teploměr.... dal na přímo na čip a přitlačil..... 85stupnů. Uvažuji, že dám 3 větráčky nad chladič.... vyvrtám pár dírek do chladiče a budu vysávat ten teplý vzduch. Tím by mělo dojít ke sražení ještě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2015 11:54 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: dkoudela
A měřil jsi to přímo na čipu? O tom tak trochu pochybuji když píšeš že jsi použil rtuťový teploměr. Ta maximální teplota bude právě přímo pro čip samotný.
A stále tu platí pravidlo, že čím vyšší teplota tím kratší životnost ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2015 10:30 Muž dkoudela [13] - CichlidyRe: KarlosS
Tak koukal jsem že životnost je 150 a já dle měření teploměrem ( ale byl rtuťový takže s rezervou.... naměřil 60.... takže i kdyby to bylo 85 je to pohodička ne?

Přidám ale na chladič 2 větráčky..... zichr je zichr. Díky za radu s těmi čočkami.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.07.2015 09:38 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: dkoudela
Fotka k příspěvku ty hele, tak to hřeje dost. Já je teda takhle hodně nežhavím. Ale děláš si to pro sebe, takže si to můžeš vždycky upravit.
Přímo na XML se dělaj čočky (dej si do googlu "cree xml lens"). Krásně se na čip nasadí a pojistí silikonem. Samotný čip má vyzařovací úhel 120°. Pokud to máš víc od hladiny, čočky jsou nutnost. Zkus nejdřív 60°.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2015 08:40 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Tony2013
Tony2013 napsal: v tom clanku jsou ty parametry vypsany.
Promiň to jsem nějak přehlédl.

Tony2013 napsal: No ale ja bych chtel jeden zdroj treba pro 3 reflektory a pak jeden pro dva reflektory.Aby to nebylo kazdy zvlast.

Oba ty zdroje co dal odkaz KarloS ti umožní připojit 2 ty reflektory. Na 3 jsem nic nenašel. Ale hledal jsem jen chvilku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.07.2015 23:58 Muž samboo [3] - RostlinyRe: dkoudela
místo reflektoru bych dal čočky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2015 22:41 Muž dkoudela [13] - CichlidyRe: KarlosS
Použil jsem tu Mulki KLUS B - Na Chladič dám ruku a s trochou snahy jí tam i udržím furt..... na čip tak na 2 sekundy..... Lepidlo jsem dal mezi Čip a profil... snad dostatečně..... No uvidíme. Akorát mám pocit že mi dost světla uniká. Nějak budu muset vyřešit reflektor, ale zatím nevím jak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2015 22:24 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: dkoudela
jo, už jsem na něj koukal. Je to novinka.
Teď je důležitý ty čipy pořádně chladit a hlavně neodbýt tepelný přechod mezi čipem a chladičem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2015 22:16 Muž dkoudela [13] - CichlidyRe: KarlosS
MEAN WELL LPC-150-2100 - hledal jsem ho snad 3 dny na netu než jsem našel cosi co bude vyhovovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2015 22:08 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: dkoudela
co máš za zdroj?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2015 22:05 Muž dkoudela [13] - CichlidyRe: KarlosS
Jo sem se upsal :) samozrejme 2.1A :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.07.2015 21:40 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: dkoudela
to se nediv, spíš bys měl mít na zdroji 2,1A ;-)
a musí to svítit jak 500W HQI ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2015 16:44 Muž dkoudela [13] - Cichlidy
Mám 18 XML čipů a na zdroji 2,1mA a nevím asi už mi z toho hrabe, ale mám pocit že to je furt málo světla smich smich smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2015 12:01 Muž Tony2013 [228] Re: KarlosS
No ale ja bych chtel jeden zdroj treba pro 3 reflektory a pak jeden pro dva reflektory.Aby to nebylo kazdy zvlast.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2015 11:46 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Tony2013
dej si do vyhledávače proudový zdroj nebo zdroj konstantního proudu 30v 350mA
meanwell jich dělá spoustu
www.e-light.cz/…
www.kanlux.cz/…
...
u nás je to šíleně drahý, lepší z číny ...


 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2015 11:32 Muž Tony2013 [228] Re: lhajek
v tom clanku jsou ty parametry vypsany.
integrování čipu: 3 v sérii, 3 paralelně
Napájecí napětí: DC 27-30 V
Proud : 350 mA
materiál základny: měď , keramika
Proto jsem ho uvadel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.07.2015 10:20 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Tony2013
Když řekneš parametry těch LED čipů v reflektorech tak ti zcela určitě někdo adekvátní zdroj poradí. Ale bez těch parametrů to budou jen dohady a do toho se asi nikdo tady nepustí....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2015 18:17 Muž Tony2013 [228] – Zdroj
Ahoj
Mam nad akva 5x tento reflektor rybicky.net/clanky/1378-led-reflektor-2-pohled-do-reflektorove-duse problem je ze uz odesly dva zdroje v nich.Neporadite me prosim nejaky zdroj ne do krytu toho reflektoru ale externi.Nejlepe jeden max dva.Ne pro kazdy zvlast.Diky
Je to hold cina a vzdy buchne kondik a sprasi vse kolem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2015 11:57 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: SlavekB
napiš mi na sz, pošlu ti nějaká schemata
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2015 07:51 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: SlavekB
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2015 22:59 Muž SlavekB [168] - ŽivorodkyRe: KarlosS
Někde se píše o drivrech a někdy o proudových zdrojích. Nejsem elektrikář a tak vtom už mám docela hokej. Dá se někde najít nějaký dobrý návod, co je potřeba a jak zapojit komponenty pro světlo sestavené z čipů?
Zatím svítím páskama :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2015 20:50 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: karci17
na LDD-1500 lze provozovat až 9 čipů XML
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.07.2015 16:11 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: dkoudela
dkoudela napsal: Dobře ale když má ten zdroj výstup 24V a 2,1 A při zatížení 24V .....Díky
A jak víš že ten napěťový zdroj zatížíš právě 24V? Ty si jen myslíš že to víš, ale napětí na diodě se dynamicky mění podle řady parametrů (např. podle teploty čipu) a pokud ten zdroj bude pořád cpát do LEDek 24V tak bude kolísat proud obvodem a to je přesně to co je špatně a co rychle může diodu poslat do křemíkového nebe .... Potřebuješ zdroj proudu, který zajistí že se hodnota proudu ani nehne a bude se upravovat napětí, jehož kolísání diodě nevadí. (Snad jsem při snaze problematiku zjednodušit neuvedl nějakou blbost.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.07.2015 15:15 karci17 Re: dkoudela
Ale ty na tie XML potrebujes prudovy zdroj (ako ti pisal karloS)- konstantny prud napr.1500mA pre XML na 5W .
Napatovy zdroj a zan das prudovy zdroj(napr. LDD 1500 pre XML ) a potom LEDky (rataj tak 3.2V na jednu ). Navyse prudovy zdroj potrebuje o nieco vyssie vstupne napatie ako ma davat na vystupe.
Tvoj zdroj 24V/2.1A das do toho LDD1500 a na vystup mozes zapojit spolahlivo tak 6 Cree XML.Aspon podla mna :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2015 13:50 Muž dkoudela [13] - CichlidyRe: KarlosS
Dobře ale když má ten zdroj výstup 24V a 2,1 A při zatížení 24V ( což je 8 XML cree) tak těch 2,1 A nateče do čipu a je to OK nebo jsem mimo?

Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2015 13:28 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: dkoudela
ne, to jsou napěťové zdroje. Čipy se napájí proudovými zdroji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2015 11:24 Muž dkoudela [13] - CichlidyRe: KarlosS
Zdravím Vás,

píšeme si na emailu, ale zeptám se zde ještě na jednu otázku - mám 60W zdroje s výstupem 24V 5A - když to zapojím paralelně lze to regulovat potenciometrem a připjit na to výkonovky?

respektive ještě si hraji s možností těchto zdrojů

www.hadex.cz/…

Díky

:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.07.2015 11:02 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: John
takovýhle trojúhelník při takové hustotě ti ty čipy neuchladí, i když vezmeš v potaz, že kvůli nedostupnosti silných proudových zdrojů je budeš žhavit stejně cca na á 5W.

Na můj vkus je jich i zbytečně moc. Řešil bych to 18 čipy XML, napájené 2x LDD1500 ze zdroje 36V/3,8A. Vzhledem k hloubce akvária bych použil čočky 60°.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2015 11:11 Muž John [16]
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2015 11:11 Muž John [16] – rohove aq
ahoj, potřeboval bych poradit. Chtěl bych v mém rohovém aq vyměnit zářivkové osvětlení za osvětlení z cree diod. Osvětlení by bylo pod krytem a rozměr osvětlení by bylo 100*70*70 takže trojúhelník. čipy přidělám na 5mm alu plech viz foto. Mělo by se jednat o 25 ks cree xml2 10w. www.aliexpress.com/…


Je to vše jen hrubý návrh
Výška hladina dno 50cm

Chtěl bych poradit co budu ještě k tomu potřebovat za věci (zdroj, regulator....)

popřípadě klidně piště nějaké jiné nápady, návrhy, jestli to je dostatečné atd. Snad jsem na nic nezapoměl- Děkuji vám moc moc :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [33] ...... 160 161

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256423x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4030-vykonne-led-cipy-cree-cob-apod?od=1601