Krupička
Mám akorat to co mi doporučili ve zverimexu a toje-COSTAPUR for 800L improved water treatment against ichthyophthirius multifiliis and other parasites in fresh-and saltwater aquariums toje popsane na jední krabičce lečiva a druhá-je DAJNA FMC nevím proč semi u ribiček opakovaně dělalá plisen houbovita nebo i krupička asi to spusobilo to že ten co mi koupil darem akvarium i doněj ribičky že do 54L koupil čichavce de jim bilo podle mne moc dohromani 8 ribiček předtim sme mněli mečovky živorodky take umřeli na plisen a krupičku tak pak sm sem dostal darem ti čichavce coš mi čas umřeli take semi tam dělala řasa hnědá pořádto pořád čistim nezdavam se třeba přidu nato jak předejit tem problemum.
0 19.07.2011 07:57 Alex – Krupička a pliseň
Ahojky moje ribičky onemocněli krupičkou i plisní přesto vše lečení mi pošlo několik ribiček nechi to vzdat mám jen ted tři panceřničky a jednu čichavce samečka samičku sameček umlatil a našli zme jí mrtvou jak řikam pořad je co se uči.
Starší reakce
0 29.06.2011 11:19 Marek Bohužel Esha exit neměli ani ve zverimexu, ve kterém jsem byl dnes. Koupil jsem ale Costapur a aplikoval ho.
Nesuš filtr! Pokud seženeš eshu tak ho můžeš nechat běžet v akváriu. Takhle ho úplně zabiješ a bude se zase měsíc zabíhat. A v mezidobí ti pochcípají ryby na vysoké NO2. I kdyby jsi použil malachitovou zeleň, tak filtr se nevyplatí sušit. Lepší je ho nechat běžet ve vodě z akvária v nějakém kýblu a podobně.
0 29.06.2011 00:20 Marek Vyčistil jsem filtr a nechám ho do rána vysušit. Vyměnil jsem polovinu vody v akváriu a ráno se hned vydám sehnat Esha exit. Snad ho budou mít.
Máš pravdu, zeleň sice není experiment, ale její použití je tzv. vošajstlich. Což sám potvrzuješ svým dalším příspěvkem.

Ano v dobách vlády jedné strany nebylo nic jinýho než zeleň běžně dostupný, taky jsem jí používal.

Eshu běžně ji mívají v Hornbachu, v akvaristikách to bývá horší, ale když ji objednáte dnes na internetu v dobrém obchodě, pozítří ji máte doma. Nevím jestli o tom víte, ale hlavní problém se zelení je její toxicita, obzvláště sumcovité ryby jsou na ni dost háklivé, takové krunýřovce může zeleň i zabít.
EDIT: Teď jsem si všiml, že máte v akváriu krunýřovce. S tou zelení velmi opatrně...
0 28.06.2011 19:08 Marek Díky oběma za rychlou odpověď. Zítra ráno zajdu ještě do jednoho zverimexu, ale pokud to tam nebudou mít, tak mi nezbude nic jiného než použít tu zeleň. Chci začít léčit co nejdřív, aby mi všechny ryby nevychcípali.
Sice nepoužívám malachnitovou zeleň, ale pokud se nepletu, tak se na světle rozkládá, proto nesvítit. Nefiltrovat dokud léčíte ryby a vodu měnit až po skončení léčby. Konec léčby podle mě nejdříve týden po vymizení příznaků. A k otázce 4, na to bych se vykašlal, dřív se to nepoužívalo a taky se krupička zelení vyléčila.
Ale je tady problém, při nefiltrování budou narůstat dusíkaté jedovaté látky. Takže asi by bylo nejlepší vodu měnit (klidně třetinu ob den) a malachnitovou zeleň dolívat podle množství měněné vody.
@romant: Zeleň není žádný experiment, ale léty osvědčený prostředek, bohužel dost toxický i pro ryby. Jinak tu Eshu taky doporučuju, není toxická a funguje líp jak zeleň a hlavně vůbec neovlivní fungování akvária.
Já bych se nepouštěl do žádnejch dalších experimentů a tu sSHu bych prostě sehnal, i za cenu další prodelvy než se začne léčit. Témto způsobem jak chceš postupovat si akvárko totálně rozhodíš a místo toho aby to rybkám prospělo, tak jim to ještě přitíží, tím, že se zlikvidují nitrifikační bakterie a nebude ani funkční filtr, kterej když bude vyndanej a nebude v provozu v jiným akvárku, neo jiný nádobě, tak až ho tam dáš zpátky, tak to bude mrtvej filtr, kterej bude nejdříve nechat tzv. zajet, nebo použít ten Start, což jsou bakterie, který se přidáním do akva začnou množit a plnit svoji funkci. Já k tomu přistupuju tak, že je "lepší" mít v akvárku krupičku, než mít nefungující akvárko bez biologický rovnováhy, která se po přeléčení tou osvědčenou kombinací eSHa Exit a aSHa 2000 bude sakramentsky hodit. Toť můj názor.

0 28.06.2011 18:43 Marek A ještě mě zajímá, jak dlouho Malachitovou zeleň používat? To tam taky není napsáno.
Díky za reakci. Bohužel ve zverimexu měli pouze malachitovou zeleň. Dnes mi zdechla poslední Plata, co jsem v akvárku měl. Všiml jsem si, že krupičku už mají všechny ryby.
Na návodu k použití malachitové zeleně je napsáno: Dávkovat 1 ml na 100 litrů vody. Při aplikaci doporučujeme zvýšit teplotu vody o 2 stupně (Dnes jsem vypl větrání v akvárku a mají tam, z původních 24 stupňů, 27 stupňů.). Nefiltrovat (vyndal jsem filtr). Nesvítit. Silně vzduchovat (vzduchuji odjakživa). Po aplikaci vyměnit polovinu vodu v nádrži, vyprat filtr a přidat START+ a BIOFILTR.
Moje otázky zní:
1) V návodu je napsáno nefiltrovat, ale jak dlouho? To tam napsáno není...
2) Nesvítit - proč?
3) Po aplikaci vyměnit polovinu vody v nádrži. Za jak dlouho? Hned?
4) Přidat START+ a biofiltr. Co je START+? Navíc biofiltr nemám.
Nechápu, proč výrobce neudává odpovědi na mé otázky. Každý se přece setká s krupičkou poprvé a neví, co a jak. Děkuji všem, co mi odpoví. Prosím, co nejdřív, abych mohl začít léčit.
Použití těchto léčiv nevyžaduje žádné úpravy podmínek v nádrži před léčením, během léčení a ani po něm.
0 28.06.2011 14:59 Marek Díky za odpovědi, zajdu do zverimexu. Dávkovat budu dle návodu. Jen mám dotaz, jestli nemám třeba zvýšit teplotu v akváriu?
lecil jsem krupici pripravkama eSHa 2000 a Exit a tohle mi pomohlo! kdyz jsem pridaval sul a zvysoval teplotu, tak to nepomohlo, leda kytky sly do haje ..

Ted je vsechno v ouklendu ..

0 27.06.2011 22:37 Marek – Krupička
Zdravím, nejsem moc zkušený chovatel rybiček. Navíc se mi vyskytla v akváriu krupička. V akváriu mám:
2x Ancistrus
10x Neonka
4x Paví očko
1x Plata
Dnes jsem si všiml, že Plata má na ocasní ploutvi asi 5 bílých teček. Tak jsem se důkladně díval na ostatní rybky a zjistli jsem, že asi 3 neonky mají taky na ocasní ploutvi asi 2-3 bílé tečky. Jsem si jistej, že krupička v akváriu není dlouho. Před týdnem jsem si vyrobil chlazení z PC větráčků, protože teplota v akváriu byla 28-29 stupňů. Teď ji mám přes den 24-25 stupňů. Minulý týden jsem si pořídil 12 šneků Clea Helena, tak nevím, jestli se to nemohlo přenést z nich. Taky jsem si koupil ve zverimexu 3 samice Pavího očka. Ty ale na sobě nemají žádné tečky, předpokládám tedy, že z nich to není. Pak jsem si koupil ještě několik kusů rostliny
rybicky.net/atlasrostlin/vallisneria_gigantea . Jinak akvárium je založené přes 4 měsíce, má 60 litrů. V akváriu mám i vzduchování. Nevíte někdo, podle toho, co jsem tu napsal, jak se krupička v akváriu vzala?
A samozřejmě žádám o radu, jak spolehlivě krupičku odstranit a ryby zachránit. Nemoc je teprve v počátku. Nerad bych, aby mi všechny ryby pochcípali. Děkuji.
Starší reakce
to ano, ale lepší než rada muset přidat všechny ryby hromadně
Aby si to někdo špatně nevykládal, na druhou stranu není moc dobré dávat do nádrže větší počet rybek najednou. Většinou to znamená podstatnou změnu poměrů v nádrži a z ní vyplývající problémy.
Ha, už rozumím.

Nečekám, ryby kupuju sice postupně, ale ne s půlročním odstupem. Ryby kupuju od chovatele a karanténu nemám, ani krupičku, tak snad se nerouhám.

Uznávám, že né každý má možnost kupovat ryby od chovatele(lů) a tzv. vědět co si domů přináší.
taky čekáš na přidání ryb půl roku?
Pokud jsou ty nový dokupovaný ryby napadený krupičkou, tak jí určitě můžou přenýst i na ty stávající. Stres to samozřejmě může podpořit, ale není původcem onemocnění. To si buď do akva zaneseš a nebo tam je a čeká na příhodný podmínky, aby se mohlo projevit a stres k tomu může přispět.
aby to bylo přesné tak si napsal tohle
"Není moc dobré přikupovat ryby postupně, ryby musíš koupit hromadně jinak až s půlroční rezervou aby si ryby zvykli. Jinak budou mít z nových přírustků strach a dostanou krupičku. Potom filtr čistíš moc často, fitr by se měl čistit tak maximálně jednou za půl roku kvůli bakteriím obzvláště tento typ filtru co rok."
Ryby můžou dostat jakoukoliv nemoc klidne i krupičku protože neustálým dokupováním se zvyšuje riziko zavlečení nemoci.
Starší reakce
Beťák po tom ako som ho priniesla domov z akvaristiky dostal krupicku. hned ked som si vsimla ze ma asi 3 bodky tak som pouzila AntiIchtin. pouzila som ho uz 2x v inom akva a vzdy skoro zabral. no mojmu betakovi akosi nepomaha a bodky pribudaju. je v 6l akva, voda je filtrovana, kazdy druhy den vymena 1/2 vody, ma zive rastlinky a vodu som pri liecbe zvysila z 25 na 28 stupnov. inac nevyzera choro, veselo si plave, kazdu chvilu sa naparuje, zerie normalne, len je bodkovany. co s nim robit?
Starší reakce
A proto "léčíš" poněkolikáté dokola.....

taky jsem se na nej dival. Ale anti ichtin je cisty roztok M. zeleni a z toho jsem mel strach, navic pisou ze pri ph pod 7 je pro ryby toxicky. Pro me byl exit jasna volba, sice dost dlouho trvalo nez zabral , ale uz zabira.
Poprvé krupička.Pročetl jsem na foru všechny možné rady,klady,zápory.Koupil jsem obyčejnej ANTI-ICHTIN,zvýšil teplotu na 27°C,každý den výměna 1/3 vody.Výsledek po třech dnech-krupička ustupuje.Cena 44.-kč
Clanky jsem cetl. Kombinaci sul a zvysena teplota by pravdepodobne nesnesly me ryby a ani rostliny. Kazdopadne dnes zacla krupicka stagnovat, tak exit sice zabral pozdeji, ale nastesti uz zabira.
Leku typu FMC jsem se bal. Iz i v tom exitu je zelen a zda se, ze se exit taky zrovna nelibil.
Cetl jsem i napady pouziti entizolu, ten doma mam, ale pred nedavnem jsem lecil proti bicikovcum a je mozne, ze proto se nemoc projevila pozdeji a mohla byt rezistntni.
Jinak dekuju vsem za pomoc

taky si myslim, ze dnes uz existuje tolik rezistentnich kmenu. Forum jsem procetl, davkuju exit 4. davka s 2000 dle doporuceni podle letaku. Zdvihat davku jsem nechtel kvuli nahromadeni skodlivin a kvuli pritomnosti ryb dna a taky dle doporuceni, ze se ma davkovat presne. Jenze se obavam, ze rano uz nebude co zachranovat.
Mam akvaria nekolik let a muzu rict, ze jsem mel asi vic stesti nez rozumu(doted) a s krupickou jsem se setkal poprve. Exit byl v zasobe pro jistotu vzdy.
Ryby dekoraci a rostliny mam minimalne mesic v akva a najednou bum a krupicka. Zadne znamky nemoci jsem nevidel.
Neznam ani puvodce ryby, od ktere to prislo a ani nevim, jestli jsem nekoupil rybu od chovatele, ktery leciva pouziva preventivne a mam ''vypestovany" odolny kmen.
Nejake posledne zde zminovane lecivo nakoupim a bud se neco stihne zachranit nebo minimalne do zasoby.
Kazdpopadne ted bych vas pozadal o radu, co udelat v pripade neuspesne lecby a vymreni ryb, sice se stim nehodlam smirit, ale pomalu si zacinam pripoustet, ze se to muze stat. Mam akva zalozit znova? prevarit, vysafovat, co vymenit, obetovat rostliny? Nebo nechat napr mesic bezet akva bez ryb se zvysenou teplotou a pak zkusit dat testovaci rybku?
Dekuju mnohokrat za odpovedi a drzte mi palce

Bohužel musím souhlasit s Hawokem, taky jsem už 2x neúspěšně léčila krupici Exitem, byl to zatím vždy lék první volby. Dodržení dávkování i současné přidávání Eshy 2000 bylo samozřejmostí. Zabral mi až tento přípravek
www.akva-exo.cz/… .
Diky za info, diskuzi o krupicce i exitu jsem cetl.
Davku zvednu a budu doufat.
Jen dnes to schytali 4 tetry cervenouste(spis bych rekl na reakci na exit) a perovec vypada hodne spatne, je nejvice napadeny diky absenci supin.
Taky záleží na tom, jestli jsi je nezačal léčit moc pozdě.
Jinak co se týče té výměny vody: asi by bylo lepší to vydezinfikovat – některé druhy můžou být v akváriu dost dlouho, aniž se musí projevit.
Zdravim. V akvariu se mi rozbujela krupicka, leciva nechcou zabirat a ryby nevypadaji dobre.
Chtel jsem se zeptat, co kdyz se nepodari prelecit. Ma se akva zakladat znova a vse desinfikovat? Nebo nechat bezet treba mesic bez ryb? A jak s rostlinami?
Lecim exitem od eshy ale zatim bez vysledku.
dekuji
ťo máš pravdu, ale sháněl jsem to v půl devátý večer, tak jsem byl rád aspon za to...navíc nevím, kde ho mívají v Plzni a Hornbach nám tu otevřeli teprve ted nějak o víkendu....
Tak to se omlouvám, já jsem názvu sera costapur nevěnoval dostatečnou pozornost, protože s tímto přípravkem nemám zkušenost a na krupičku je nejlepší a několikrát zde protřásaný a doporučovaný přípravek eSHa EXIT
díky, ale název mého příspěvku je sera costapur, to jsi asi přehlédl, takže jsem neléčil ESHOU. mám venkovní filtr, tříkomorý, 1x vata, 2x molitan, 1x keramické kroužky a 1 takové plastové duté kuličky....
Ahoj! Bakterie ve filtru určitě zůstanou - není důvod, aby vyhynuly. Záleží také na tom, kolika komorový máš filtr a jaká je jednotlivá náplň (molitan, keramika, plast. ježci apod.)
Jinak pokud jsi aplikoval eSHa EXIT tak nechápu, proč "obden". Dávkuje se po dnech a to tak, že první den aplikuješ 20 kapek/100 litrů vody, druhý a třetí den pak 10 kapek/100 litrů vody. Je dobré potom ještě přeléčit přípravkem eSHa 2000 - ale o tom je zde již x-krát psáno na nejrůznějších místech. Pokud nemáš "akvarijní vodu" můžeš bez obav filtrační náplň vyprat pod proudem studené - maximálně mírně vlažné vody z vodovodního řadu (studny apod.) Po vyprání filtru a částečné výměně vody (s odkalením dna) můžeš aplikovat SERA AQUATAN nebo SERA TOXIVEC a cca po hodině SERA NITRIVEC 20 ml/100 litrů vody. Rozhodně se nejedná o marketingový tah,a ni reklamu - pouze moje osvědčené doporučení!
Přeji hodně úspěchů v chovu!

zdravím, chtěl jsem se zeptat, zda po 3 léčebných dávkách obden zbyly ve filtru nějaké aerobní bakterie? dále si nejsem jist jak vyprat filtrační media, když nemám akvarijní vodu bez léčiv.... stačí voda z řadu a do toho prevent od dajany? ještě jsem si koupil sera bio nitrivec, tak jestli to k něčemu je nebo je to jen marketingový tah? díky za rady
Přidat reakci
1 ...... 92 93
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 95257x