Krupička
Malachitovou zeleň špatně snáší ryby dna - je pro ně toxická. (v tvém případě ancistrus a panceřníček). Zřejmě léčbu nepřežijou. Nemusí to být hned, ale do pár týdnů určitě.

0 24.03.2013 23:28 Mrlim – Krupička
Ahoj v malém akva (72 l.),které mám nové cca měsíc se mi objevila krupička na nových samičkách mečovek ,které jsem zakoupil v akvariastice (nyní už je kropenatá i samička kominíka)

. Včera jsem chtěl zakoupit všude chválené esha Exit a esha 2000 ale v akvaristice mi bohužel zdělili že tuto značku nevedou a nabídli mi Malachite Gren od firmy DAJANA tak jsem použil tenhle prostředek. Vyjmul jsem filtry a jen provzdušňuju, nesvítím, nekrmím a teplotu jsem zvednul na 28 st.(tak jak je uvedeno na letáku). Chtěl bych se informovat jak dlouho mám tuhle (karanténu) dodržovat než vyměním polovinu vody a nasadím opět běžný chod akva.
0 24.03.2013 22:30 finnnp – Miras
Tak třeba někde to jde.Já jsi to,ale nedokážu dost dobře v dnešní době představit.Většinou prodavač v akvaristice nepozná skaláru od neonky a ještě reklamace do toho.

LiborSprysl napsal: 1)slušná akvaristika úhyny uhradí, protože do jisté míry jí to ze zákona přísluší, ale dělá to především proto, že jí jde o zákazníka...
a to ještě v dnešní době někdo dělá, já myslím, že se radši budou 2 hodiny různě vymlouvat

No mne k tomu inspirovala ta bezproblémová výměna...to se dělá hlavně tehdy, když jsou ryby z jiného zdroje...
já dělám vždy test 5v 1 na GH - rozdíl takřka žádný- také tvrdší- stejně tvrdá. Do té akvaristiky chodím leta.Za ty roky jsem od tud přelila přibližně 200ryb. V Brně a okolí jsou ryby vždy v tvrdší vodě.
No pozor...to není zanedbatelný faktor, ač se vám to zjevně z vaší reakce nezdá...přivezete-li ryby z měkké vody a zvrhnete je do tvrdé, průser nastane celkem snadno - platí i opačně...

ale nemusíme o tom debatovat, jen pak nebrečte...

zde tazatelka.

Já přece neovlivním jakou vodu si přivezu s rybami , jak moc je jiná, ale předchozí nákupy byly vždy bez problémů, tím bych debatu uzavřela.
No tak si dovolím zase pár komentů, jak je mým zvykem...

1)slušná akvaristika úhyny uhradí, protože do jisté míry jí to ze zákona přísluší, ale dělá to především proto, že jí jde o zákazníka...
2) to jak tazatelka vylévala ryby mne tolik nezajímalo, jako spíš to, jaká je voda na vstupu a domácí...zásadní rozdíly často přispívají k vypuknutí choroby...
to bude asi tím že jsem štíhlá prsatá kočka

ne to byl fór

jen k nim chodím už asi 10 let a mám od nich úplně všechno, řekla jsem jim , že jsem do nich už zainvestovala nejméně 40 tisíc
Tak to teda zírám - na přístup akvaristiky, že ti nahradí ryby.

zatím jsem našla toto: http://www.aquapage.cz/clanky/192-piscinoodinioza-obrnenka-hruskovita.html
Dal by se použít ten Oidimol od Dajany, jak jsem Ti na něj dával odkaz. Určitě bych ale ještě pohledal, aby byla jistota a šlo se na ten moribundus s tím správným lékem.
Edit: Určitě to bude chtít dodržet návod a připravit se na to, že bude po léčbě načatá biologická rovnováha a tudíž bych měl připravenej i Nitrivec od Sery a restartoval tak nádrž a podpořil nitrifikaci. Výměnu vody považuji za samozřejmost. Po těchto operacích bych jako rekonvalescenční péči doporučil použití rašelinových výluhů, olšový šištičky, listy mandlovníku, dubovou kůru apod. vylepšovadla prostředí přirozenou imunitu podporující.
Díky moc za fotečky. no jo, teď jak na to koukám tak to vypadá dost stejně. Je to vidět dobře na té parmičce, nebo daniu. Asi to bude tedy ono. Co mám teď dělat? Dole na té tetře asi-císařské to je přesně ono!! Posílám pusu! Mám takovou radost, že už vím proč mi léčba nezabírá. Co je na to nejúčinější?
0 23.03.2013 19:41 finnnp – romant
Ono se to moc podložit nedá.Jestli jsi,ale myslíš,že tam mají dobré rybičky.Tak ti to vymlouvat nebudu.
ryby kupuji jen v akvaristice, chodím už roky tam kde nikdy problém nebyl, až nyní.
V Akvaristice jsem to řešila a můj problém je dost mrzí a veškeré uhynulé ryby mi po léčbě zdarma nahradí tj: 80ks ryb
finnnp napsal: Jak koupíš rybičky někde v Hornbachu tak musíš počítat s problémy.Ale nemusíš, podívej se do vlákna o Hornbachu a uvidíš, že jsou tam jak negativní, tak pozitivní zkušenosti a to jak jsi to napsal, je těžce zobecněný a nepodložený názor.

0 23.03.2013 19:03 finnnp – Edit
Jak koupíš rybičky někde v Hornbachu tak musíš počítat s problémy.
je někde na nějakých stránkách dobře vyfocený rozdíl ve vzhledu těchto podobných teček? jinak to neumím posoudit. Asi by to bylo potom tím, protože mi na krupičku ani exit ani Costapur zatím nezabírá. Nebo někdo přijeďte udělám vám i kafe

Zajímavé je, že se s tím potýkáme jen my chudáci co si tu rybu jako poslední odběratel koupí.Ryba by měla být nadšená a šťastná že je konečně někde doma a ne se nám odvděčit tím, že je nemocná. Naopak by měla být zdravá, zvlášť u nás akvaristů kteří jsme jí připravili to nejkrásnější prostředí a dáme jí co já na očích uvidíme.
Já se na to, jak vlastně ta "krupička" vypadá ptám proto, že se klidně může jednat o tzv. piscinoodinium a to se projevuje velmi obdobně jako ona známá krupice, ale ty ryby jsou jakoby obalený v mouce, prostě pidi midi tečičky, kdežto u krupice to jsou tečky. Pokud by to byl ten "moučnejší" moribundus, tak na něj je dobrej
www.dajanapet.cz/….
Edit: To že některý ryby onemocní dříve a některý později, nebo vůbec, to bych přikládal jejich kondici a vitalitě.
0 23.03.2013 18:44 finnnp V dnešní době jak chytnete krupičku.Tak nejlepší řešení je záchodová mísa.Před 20 lety stačilo zvednout teplotu a přidat sůl.Dnes to,ale neplatí.
Bylo to focený ještě když jsem na rybách nic neviděla a radovala se jak jsou krásný, teď se mi nějak nedaří udělat zaostřenou fotku
škoda, že nevím o servisu-takovém jak mají mořští akvaristé. Přijedou, pořeší, zaručí se. Ve sladkovodních nevisí tolik peněz a každý svého štěstí strůjcem.
fotku nemám, nejspíš to krupička je podle fotek z jiných případů
začalo to miniaturními tečkami na ploutvích a pak větší všude- asi krupička. Zajímavé je, že parmičky siamské , které se takřka neustále válí a polehávají po dně doposud neměly ani tečku až dnes po 8 dnech vidím na ocáscích droubné tečky? Jak je to možné?
už se tomu taky směju, ale je to takový zoufalý smích, který asi znají všichni co něco řeší a ne a ne to vyřešit, zbývá než doufat

že budu mít zase to své zdravé akvárko jako předchozích 20let

Edit napsala: jo, protože máte zdravý ryby to se vám to směje, těm chudákům co si neví rady jako třeba já
Tak se alespoň někteří snažíme, aby ty zdravý ryby plavaly i ve více akváriích.

Ta moje poznámka neměla ani v nejmenším ironický podtext, nikomu se neposmívám, to je jenom takový odlehčení rutiny.
Edit: Jenom taková kacířská myšlenka, léčíme opravdu krupičku? Nebyla by nějaká fotka postižených ryb? Fotky z Tvojí prezenatce ze 17.3.13 nic takovýho neukazují.
jo, protože máte zdravý ryby to se vám to směje, těm chudákům co si neví rady jako třeba já

exitem i esheu jsem léčila a úspěch žádný- vymřelo vše živé. Nechápu jak je možné, že ten kožovec se pořád množí, když tam mám 8 dní pořád 30°C a od začátku léčivo a dělám maximum
Honza bude asi veselá kopa

Před tím ovšem je třeba se zbavit starého léčiva. Nejlépe výměnou větší části vody a přefiltrováním přes aktivní uhlí. Pak nasadit Protazol. Účinější lék na krupičku mně momentálně nenapadá. Ona taková eSHa Exit je vynikající, ale když je u tebe krupička odolná vůči Costapuru hrozí, že Exit nebude tak účinný. Oproti tomu Protazol je poměrně nové léčivo které na krupičku a to i na jinak odolné kmeny téměř vždy zabírá.
edit: sakra zase pozdě

Edit napsala: To mám tedy pokračovat s Protazolem? Ano, ale před tím to akvo "očisti" od současnýho léčiva a to buď použitím aktivního uhlí a nebo těma intenzivníma výměnama vody, popř. kombinací obojího.
To mám tedy pokračovat s Protazolem?
nechala jsem je v sáčku ponořené do akvárka kvůli teplotě, dolila asi 1l své vody a pak je jen přelovila síťkou do svého akvárka. Spokojeně plavaly, byly spokojené , vybarvené, jen se na mě smály

no a po čtyřech dnech měly na ploutvičkách krupičku, hned jsem nasadila Ectopur a Costapur, vypla světlo, přidala vzduch ,zvedla teplotu a...a nic, v prodejně se dušovali, že to vodou nebude- i kdybych ji tam vylila
No a teď se dostaneme k tomu kde jste je koupila, z jaké vody a do jaké vody šly...
jako k čemu? k té krupičce? koupila jsem prý zdravé ryby - které prý byly jen asi vystresované. Přece by se prý krupička objevila u nich v jejich nádržích a oni? mají přece ryby zdravé! Asi k tomu přišly cestou jak jsem jela jak o život, aby se chudáci nestresovaly. Podle mě stres je pro ryby to jak jsou denně asi 10x odlovováni síťkou, přece, když si je člověk doveze domů a dá jim ten klid a pohodu musí být po stresu, ne?
Na kmen se neptám, ptám se, kde jste k tomu přišla...
no jaký je to kmen tedy zjistit nedokážu a ryby mi to neřeknou, chudáci jen marně volají o pomoc, stejně jako já

A jak jste k tomu přišla?
Exit i eshu jsem použila jako první případ- všechno osazenstvo vymřelo. Teď řeším druhý případ zase Costapurem a zase nevím po osmi dnech by přece krupička neměla na rybách být?Přece by se neměl ten neřád Kožovec v takových podmínkách množit, ne? Teplotu pořád na 30°C- je to děsný- nikomu bych to nepřála, nejsem to své akvárko schopná rozjet
vondr001 napsala: 1) Pokud ti uhynou i ostatní ryby, tak nech akva alespoň 3 dny bez ryb. Kožovec (krupička) nepřežije bez hostitele.Tady bych upozornil na možnou záludnost v přítomnosti šneků, taky dobří hostitelé.

Plně tě chápu. Taky jsem si přítáhla krupici (s neonkama). Léčila jsem ESHA EXIT + ESHA 2000 + sůl. Krupice jsem se zbavila, ale ne na dlouho. Když už se mi vrátila po páté (byla jsem už zoufalá), tak jsem se rozhodla k radikálnímu řešení a utratila jsem všechny neonky. (Poprvé to měly i jiné ryby, když se vrátila tak jen na neonkách). Zbývající ryby (i když ještě na nich krupice nebyla) jsem přeléčila - krupice se už nevrátila.
1) Pokud ti uhynou i ostatní ryby, tak nech akva alespoň 3 dny bez ryb. Kožovec (krupička) nepřežije bez hostitele.
2) Rozhodně se vyplatí pořídit si karanténu a nové ryby dát napřed do ní, ať si zase něco nepřitáhneš do hlavního akva.
Pokud nezabírá Costapur, což jak píše Libor bude nejspíše rezistentním druhem, vyměnil bych více vody a změnil léčivo. V tomto případě na momentálně asi nejúčinnější Sera med Professional Protazol.
edit: jsem pomalej

to krupice nebude, spíše nějaká forma zaplísnění, osobně podobný problém řeším teď u mečovek, naordinoval jsem eshu 2000 a zdá se, že to bude o.k.
Pokud nezabírá Costapur, tak je možno použít jiný osvědčený léčiva, jako jsou v první řadě eSHa exit v možné kombinaci eSHa 2000, nebo třeba Tetra Contra Ick Konzentrat, Sera med Professional Protazol nebo JBL Punktol ULTRA. Určitě to chce podrobně číst návody a dávkovat dle doporučených koncentrací u té eSHy exit lze při masivním napadení parazitem dávat dvojnásobnou dávku. Osobně bych teď zbylý léčivo stáhnul z vody aktivním uhlím, nebo pořádným výplachem v podobě několika výměn poloviny vody po sobě a teprve potom aplikoval některé za zmíněných léčiv, tak aby se to netlouklo.
Záleží na kmeni...na některé Costapur již vůbec nefunguje....
Starší reakce
Tohle na krupici nevypadá, spíš bych si myslel že se ta ryba někde odřela. S tou teplotou bych nebláznil, ale s tou solí souhlasím. Osobně bych ordinoval vodoléčbu.

Další fotka:
0 19.03.2013 16:32
antonim [9] - Živorodky 
Zdravím, prosím o radu. Včera jsem v akváriu viděl rybu s tečkami(viz. obrázek). Je to krupička? Oproti ostatním obrázkům se mi zdá jiná, postižená je jen jedna ryba a kromě nových rostlin nevím, jak by se tam mohla dostat.
Zvýšil jsem teplotu na 30 stupňů a vodu osolil.
Díky za radu,filtr mám bez uhlí jen ve spodním koši nahoře na válečcích v punčoše rašelinu. Přidala jsem ještě 10lžiček Sera Ectopur.
Moje léčba krupičky 225l vody:
1.den vypnuté zářivky,vypnutý filtr,připojení topení teplota stoupala z 24 na 28°C, silné vzduchování. Léčivo: Ectopur 18 rovných lžiček, Costapur 125kapek, 2.den teplotu udržuji 29°C,zapnutí filtru- dle vaší rady, silné vzduchování, nesvítím. Přidání Ectopur 10lžiček.
3.den- tj. zítra chci odkalit dno, dolít asi 30- 40l vody přidat sera Costapur dle návodu zase 125 kapek..no uvidíme..jak bude tento způsob léčby úspěšný
Přidat reakci
1 ...... 92 93
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 95257x