Krupička
tak ja som to akva predtým ako som ho použil dokladne vyčistil, dal som ho prelepiť. Strk som kupil uplne nový a vyvaril som ho, vyvaril som aj všetky bridlice, ktore som dokupil do akva. Filtre uplne nove, tak nechapem. Nove ryby som nedokupoval, takže museli to mať v sebe
Tu krupici si s sebou buď přinesly a nebo byla přítomna v tom nově zakládaným, cizopasníci v podobě cyst jsou schopni býti přítomni v nádrži i po velmi dlouho dobu a příchod hostitele v podobě těch ryb udělá svoje, začneme na nich pozorovat ony známé příznaky.
tak maš pravdu, ale musela tam mať brutal hodnoty. Skor to vidím tak, že ryby v jej akva boli oslabene a šokom zo zmeny prostredia a nevyrovnaných hodnot noveho akva sa stalo to že tu krupicu dostali
Byly na ty podmínky adaptovaný a tou změnou, i když si nemyslím že k lepšímu, protože vždy bude lepší ta méně funkční stoka, než nefunkční top akva.
tak práveže predtým žili v akva kde nebol ohrievač, nebolo svetlo, bolo tam strašne vela výkalov, celý byt tej pani smrdel a teraz su v top akva pripravene. Akurat som ho nestihol poriadne zabehnuť čo bude asi problem. Ale nechápem ako možu byť chore ked predtým žili doslova v sračkách
Já myslím že je to vpořádku , raději se desetkrát zeptat ,než něco jednou zkonit , mě se osobně jen nelíbí ta teplota na spodní hranici snášenlivosti ryb , ale to už jsem psal jinde ...
Já bych to napsal ještě jinak, spíš než ryby by mělo bejt v kondici akvo(z toho plyne ta kondice ryb) kde se nacházejí, protože právě třeba přechod z lepších do horších bývá dobrej spouštěč.
jasan , je to jako s většinou nemocí, pokud jsou ryby v kondici ,nemaj šanci ...
tak ja sa snažím počuvať a hlavne robiť to čo vravíte, takže možno to tu zahlcujem už druhý den ale to len preto aby som zabral čo najviac informácii. Mám ich tam cca 7 dni.
Krupička je parazitující nálevník, prostě součást systému a je jenom na podmínkách, zda-li se ukáže tak jak jej jseme naučení vídat a nebo se s ním ve svém akváriu nesetkáme. Netvrdím, že máme v akváriu krupičku všichni, ale ona latentní přítomnost, bývá velmi častá.
Dá se alespon od pasu střelit z čeho ta krupice je ? čet jsem někde o neonkách, že ji mívaj z nízkých teplot vody ...
může být, léčiva jsem použil jednou. Tak nemám zkušenost. Vyléčil jsem pouze jak píšu. Proto tazeteli, zvaž slova zkušenějšího!

Nejspíše má pravdu.
Tu teplotu klidně až přes 30 se solí bych viděl jako tedy na začátku, když není nic po ruce, u tebe třeba budeš mít úspěch jenom s tím, ale když už se dává eSHa, tak hejbat s teplotou směrem vzhůru už nutné není. Osobně bych v tazatelově případě akvo vystavoval co nejmenším změnám a vyšší teplotu o 7 stupňů od základu to už jako docela podstatnou změnu považuji.
tak to je na krištálovu gulu. Myslím, že ne, když si tam nalil chemii, ale nijak jim ta ESHA neprospěje...
Hele , jak dlouho tam ty mečovky máš v tom akvárku ?
okej vdaka, zajtra začnem dvíhať na 25 večer 26 uvidime či to mečovka prežije. PS: v tejto vode sa mi narodili malí antíci, nebudu tiež nakazení?
přidej postupně až k 28-30,myslím si že není problém
Klidně 6, už jsem si ověřil, že i trojnásobná dávka je skousnutelná, ale to nedoporučuji, to akvo, vlastně není akváriem v jedoucím slova smyslu a šel bych na max. toho dvojnásobku.
oka pridam. V navode je pisane 20 kvapiek na 100litrov. Na obed som pridal 12k/60l. Pridat este 5,6?
Jenom tu eSHu, už bych více nesolil, ono by se to mohlo tlouct s účinností léčiva.
Pokud je napadení silné, je možné dávky zdvojnásobit.
Pozor na jednu věc. Nový filtr, který není zaběhnutý = není osídlen nitrifikačními bakteriemi je 100% horší než starý zanesený filtr. Doba zaběhnutí nového filtru je cca 4 týdny. Filtr musí být samozřejmě nonstop zapojený a je dobré ho něčím přikrmit.
Je to tak jak píše Turbínka. Koupit eSHa 2000 a eSHa EXIT, je to účinné a šetrné. Zvýšení teploty ke 30 °C a trocha soli taky není na škodu, ale eSHa je tam potřeba. Po přeléčení (vyléčení) je ovšem potřeba si sednout a říci si kde se stala chyba (nové ryby neprošli karanténou, časté hrabání se ve dnu ve kterém je hnojivo, špatné podmínky pro ryby atd.) a tyto chyby neopakovat.
Já bych na sůl nebo třeba mandlovníkové listy a rašelinu pohlížel spíše jako na tonikum. I když tonika vlastně taky patří mezi léčiva byť vysloveně neléčí, ale působí regeneračně a posilují organismus.
tak sůl přidávám při každé výměně vody. Ne v takové koncentraci, ale nikdy jsem nad tím neuvažoval jako o léčivu...zajímavá myšlenka. A to bereš jako léčivo i třeba mandlovník?
Sama nevím jakým způsobem se esha metabolizuje či zda vůbec, ale určující jsou pro mne krevetky, které jsou velmi citlivé na mnoho chemických látek. Neocaridiny a caridiny (multidentata) mi vydžely po delší dobu trojnásobné dávky obou zmíněných přípravků. Ačkoliv je mi známo, že třeba čerstvý potěr (cichlida, ancistrus) na exit velmi negativně reagoval.
A půjdeme-li do důsledků sůl je rovněž léčivo, cokoliv co někam dáváš, za účelem zlepšení zdraví je označeno jako léčivo.
pravda, nicméně se mi nikdy nevrátila...a šetrné léčivo je pořád léčivo, které si myslím....nevím....usazuje v játrech. Sem asi na ty přírodnější varianty. Ale nic proti zkušenostem!
Za mě si kup eSHa 2000 a eSHa EXIT. Jsou to šetrná léčiva, které snášejí i krevety, tato kombinace je na krupičku velmi účinná.
Zvýšením teploty a zasolením se nezbavíš všech vývojových stadií parazita, jen je odstraníš z těla ryby.
kolik si měl doteď? já dávám tak na 28. Je to i o tom co tam máš za ryby, aby to snesly. Soli dávám lžíci na 50l. Je to ale dost diskutovaná věc a určitě tu dostaneš jiný i jiný názor. Nebo koukni do diskuzí tam jich najdeš.

podle mě ano, krupice. Já to píšu za poslední dva dny asi po 6-tý, ale vykašli se na modrý vodičky z krámu, přitop jim a nasol si je. Krupička nemá ěanci. A ve vodě ti nezůstane žádná měď a ostatní fujtajbly co se používají v "léčivech"

není za co se omlouvat

já jen nechci být místní vrah

0 30.10.2014 12:59 Deepinpeat –
Re: sux jj omlouvám se, pročetl jsem to dolů a zmáčkl odpovědět, není to jediná chyba co jsme v tom postu udělal, taky jsem vyměnil skvrnoocasou za maculatus :(, mozek si někdy dělá co chce. Jen mě prostě poněkud rozhodil ten nápad je hned utratit.
děkuji za rozbor, nicméně já je fakt nechtěl nakládat v sodovce

já jsem jim chtěl dát trochu saunu a trochu nasolit, aby vydržely...
Sorry, nějak se mi ty názvy přesmekly v tom rozhořčení a pak už jsem to psal podle toho jak jsem si to uložil v hlavě. V tom případě oprava, B. uropthalmoides vypadá v těch krámech zdaleka nejlíp většinou. Jinak i pokud jsou naoranžovělé, pokud je ta skvrna na ocasním násadci velká, tak to jsou opravdu uropthalmoides. Každopádně ty suboptimální podmínky stejně často platí, změřte si někdy vodu z pytlíku, když si přinesete ryby z obchodu. Navíc ve většině krámů nedostanou ani to mražené krmení, dostanou prostě nějaké vločky, velmi často prošlé. Samozřejmě ne všude, ale pracoval jsem kdysi jako akvarista v jednom řetězci, takže vím o čem mluvím. Každopádně pokud žijou a dostanou šanci, tak je to paráda.
0 30.10.2014 12:33 Koště Nevím proč tu řešíš podmínky pro Maculatus nebo Brigittae... Pořídil jsem si Skvrnky, většina z nich je krásně čilá, plná bříška, pěkně vybarvení a pár jedinců ne a měli po sobě flíčky, spíš vystupující do prostoru. Zatím žijí, jen jsou v izolaci. Léčit to akva nemůžu, mám tam s nimi pancíky malé, takže leda sůl + zvýšená teplota.
0 30.10.2014 12:19 Deepinpeat –
Re: sux Pánové Vám bych se nechtěl dostat do péče třeba s rýmou.

pokud jsou ty ryby po přelovení a transportu a není to akvarijní populace, která je už dobře adaptovaná, tak se tam rozpadne jeden tomont a jede to na všech rybách. Podle mě není nejmenší důvody ty ryby bez léčby utratit. Zejména pokud jsou čilé a žerou. Ano, můžete je zkusit izolovat, ale nechápu proč do minerálky. A pokud už ty jedince odstraním a vím, že léčivo funguje na stadia parazita, která na rybách přisedlá nejsou, tak je rozhodně opodstatněné zvýšit teplotu a použít antiparazitikum i v té původní nádrži. Ta ryba vypadala asi stejně jako většina rasborek co jsme kdy viděl někde na krámě a to maculaty vypadají většinou zdaleka nejlíp, vzhledem k tomu, že jejich přirozené podmínky v přírodě nejsou tak extrémní. Ano, rasborky jsou adaptabilní a ve vododvodní vodě neumřou a naučí se žrát nějaké mražené a vločky. To ovšem neznamená, že jim to dělá dobře. Vezměte si nějakou malou nádrž, dejte tam čistou vodu která bude mít 30 μS a pH 5, snižte to třeba výluhem z olšových šišek, na dno dejte vrstvu bukového listí pusťte tam skupinu B. brigittae a krmte živým planktonem z nějaké čisté lokality. Pak uvidíte, jak ty ryby vypadají, když se mají dobře. Tím chci jen říct, že když ryby držené pravděpodobně delší dobu v suboptimálních podmínkách absolvují transport a introdukci do nové nádrže a něco se na nich rozjede, tak to není důvod je preventivně utratit, zvlášť když to nevypadá nějak hrozně.
možný je všechno. Já bych se vrhnul do zvýšení teploty a přidat sůl. Na krupičku mě vždy zabralo.
0 30.10.2014 07:20 Koště No, já jich pořídil 12 z dobrého zdroje (aspoň myslím).
Jedna odešla hned večer, ale to bylo tím, že vlezla kam neměla. Jednu jsem vytáhl protože se mi při bližším ohledání zdála deformovaná (pokřivený ocas, nešlo jí moc plavat). No a najednou jsem koukal na ty tečky a to už mě teda dorazilo. Všechny co to měly jsem dal pryč, zbytek je vybarvený a zdá se ok, snad to taky nechytly.
Takže z 12, už jich tam mám 7 a to ještě nevím, zda to nemají taky. Je možnost, že se nemoc ještě nemusela rozšířit mezi ostatní?
Mě teda ta tečka uprostřed hřbetu připadá jako krupička,zřejmě ty rybky byly v hodně špatných podmínkách.Já je mám a některé jsou taky víc zabarvené.Dokonce se mi narodilo i jedno mimčo aniž bych jakkoli zasahoval,ale i přes jinak veškerou péči jich mám z jedenácti skoro polovinu(6).Bez důvodu.
0 29.10.2014 21:11 Koště Dobře, zatím díky za radu.
Přidat reakci
1 ...... 92 93
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 95255x