Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Vývojová deska Arduino Uno a její využití v akvaristice

 

NápovědaFórum » Technika  

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Vývojová deska Arduino Uno a její využití v akvaristice
Facebooková skupina, kde je možné řešit použití Arduina v akvaristice: www.facebook.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2018 22:27 Muž @ Kubaa [680] Re: kabel
Koncentrace - vyjádříme-li ji parciálním tlakem - ve vzduchu a ve vodě, pokud jsou v rovnováze (což zajistí vhodný pohyb vody skrz měřící komůrku), je stejná. Přepočítat parciální tlak na jednotky používané v akvaristice je pak už jednoduché (Henryho zákon).

V jaké vodě máš tu sondu? Čím měkčí (respektive s méně rozpuštěnými solemi) voda, tím víc sonda trpí. Ale hlavní důvod proč to chci dělat je ten, že prostě nevěřím na ten vztah pH/KH/CO2 - ten totiž platí jen za jistých idealizovaných podmínek, od kterých jsou některá akvária na hony vzdálená. A protože mě zajímají nižší koncentrace CO2, než na které je ta Tillmanova tabulka dělaná (tedy malé odchylky pH a z toho vyplývající větší náročnost na přesnost měření a především na splnění těch ideálních podmínek, při kterých má výpočet přes pH smysl).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2018 21:34 Muž @ kabel [5] Re: Kubaa
Nápad dobrý, ale reálně si to nedovedu představit. Tedy konstrukčně jo, to by nebylo nic složitého. Problém ale vidím ve dvou věcech.
1. Jak určíš vztah mezi uvolněným CO2 z vody a koncentraci CO2 ve vodě?
2. Pro určení koncentrace potřebujeme znát přesný objem (titrace), tedy pokud by bylo akvárium hermeticky uzavřeno a tys měřil koncentraci v této uzavřené nádobě (znáš objem), tak by to teoreticky mělo jít, stále ale narážíš na bod 1.
Nejsem chemik, tak třeba mě tady někdo vyvede z omylu. Nicméně ač jsem příznivce všemožné automatizace :-) tak na druhou stranu ne vždy je žádoucí měřit a automatizovat všechno. Pak to tož někdy vypadá jak z dílny Pata a Mata.
Jinak pH sondu mám z Číny za cca 15USD a měří bez problému. Dlouhodobě ponořená v akvárku (ne celá ;-) ).

pro slavko :
Vím, že Číňané toho dokáži hodně, ale prodávat modulu přes I 2 C smich navíc BNC jsou konektory, ne ty sondy. Promiň, musel jsem si šťouchnout ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2018 13:31 R Muž @ slavko [1180] - RostlinyRe: Kubaa
Kubaa napsal: Ale možná bych už mohl oprášit učebnici céčka.
Arduino sa programuje v C++

Číňania predávajú moduly cez I²C pre BNC sondy za prijateľnú cenu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2018 11:25 Muž @ Kubaa [680] Re: kabel
Napadlo mě, udělat si pomocí arduina měřák na CO2. Protože vztah pH a CO2 je nespolehlivý, nehledě na dlouhodobou stabilitu pH sond trvale namočených v akváriu. A dropchecker poskytuje jen hrubý odhad, navíc by byl poněkud problém využít ho k automatizaci dávkování. Takže využít senzor CO2 ve vzduchu a měřit v nějaké malé komůrce nad hladinou (ideálně nějak efektivně promývanou vodou z akvária, aby byly reakce co nejrychlejší). Myslím, že by to dávalo mnohem přesnější údaje, než cokoliv se zatím v akváriích běžně používá. Nebylo by to ovšem vhodné pro zaryté plynaře, protože čidla, která jsem vygooglil, končí rozsahem někde u 5-10 mg/l. To mi ale vůbec nevadí, protože já bych to chtěl používat pro udrožování přirozených biotopních hodnot, pro které je takový rozsah ideální.

Budu to potřebovat bůh ví kdy, mé stávající plány se bez toho obejdou. Ale možná bych už mohl oprášit učebnici céčka.

Co si o tom myslíš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   28.02.2018 23:41 Muž @ kabel [5] – Jak na Arduino (a vlastně "na cokoliv")
1. mít chuť se učit - kde je vůle je i cesta a pokud něco chci a jdu si za tím, tak to půjde. Musíte jen chtít.
2. trpělivost a nevzdávat se - vždy nastanou situace, kdy si nebudete vědět rady, nebudete vědět jak dál a i přesto se nevzdáte a půjdete si za svým.
3. zkoušet, zkoušet, zkoušet - cvičení dělá mistra. Jakmile se prokoušete základy, zjistíte, že to není až tak složité a budete si přidávat více a více. Budete chtít řešit složitější úlohy a bude vás to bavit.
4. čas - za sebe mohu říct, že je lepší "zkoušet" 10 hodin 1 den než 1 hodinu po 10 dnů :-)

Pak už jsou výhodou logické uvažování a alespoň základní znalost programování (byť jen např. v Excelu - nic proti Excelu :-) ). Není ale podmínkou, vše se dá naučit a dovednosti přijdou časem.

Osobně jsem se k akvaristice dostal právě přes Arduino. Během dlouhých zimních měsíců jsem si postavil automatiku k akváriu, kde měřím základní údaje (teploty, pH, průtok filtrace), ovládám jednotlivé periférie (filtrace, topení, vzduchování, osvětlení) a ke všemu jsou různé možnosti nastavení jako např. světelné scény (stmívání/rozdenívání), úrovně jasů a barev, doby vzduchování, a další.

Kdyby někdo chtěl s něčím poradit nebo pomoct, budu-li mít čas, pomohu.

Přeju hodně úspěchu jak s Arduinem tak i s rybičkama ano

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2018 01:04 Muž @ Driv3r [191] Re: Márty
Ono to tak těžké není jen se tomu musí člověk věnovat vyhledej si arduino.cz máj tam knížky a úvod do Arduina.az to trošku prelouskaš a pochopíš zkus se zeptat na FB aqarduino czech .je tam spousta lidí a třeba ti někdo pomůže.
Mě pomohli už umím napsat krátký skeče (rozvit diodu,sečti apodobne.)ale na složité skeče to co bys chtěl nedám.taky tam můžeš najít skeče podobné tomu co chceš a pak poprosit jestli ti s tím někdo pomůže. X-)

Ale jak psal vaaclav i tady v tom vlákně něco je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.01.2018 22:02 R Muž @ slavko [1180] - RostlinyRe: Márty
Začnite tým, že si kúpite arduino ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2018 21:26 Muž @ Márty [12] - Rostliny
A jak se tedy nejlépe naučit s arduinem? Jak jste se to učili vy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2018 20:01 R Muž @ vaaclav [7311] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Márty
Někdo to nabízel i tady asi bych prošel témata co s tím souvisí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2018 18:06 Muž @ Driv3r [191] Re: Márty
To. Určitě nenajdeš skeč si musíš napsat.tzn naučit se programovat v arduinu.nebo použít již napsaný skeč a sesadit se stejnými hw součástkami.takove skeče jsou většinou volně ke stažení ale.. stejně potřebuješ nějaké znalosti,pro zadávání hodnot do skeče (prográmku)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2018 22:13 Muž @ Márty [12] - Rostliny
nemáte někdo odkaz na nějakou stránku nebo youtube video, kde by byl kompletní návod, jak sestavit akvaristické funkce? Chtěl bych stmívač, dávkovací pumpu, průtokoměr na filtru.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2017 13:39 R Muž @ slavko [1180] - Rostliny – Meranie hladiny studne
neviem to nájsť, ale kedysi (a kdesi tu vo fóre) sme spomínali meranie hladiny v studni a verím, že dotyčný si to tu nájde. Dnes som zaregistroval zaujímavé riešenie, viď www.xpablo.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2017 17:09 Muž @ Driv3r [191] Re: Vrzy
Koukni peristalticke alliexpres.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2017 12:09 Muž @ Vrzy [1] – Čerpadla na hnojivo
Ahoj, opět já :-D měření Ph jsem už vyřešil, pH držím na 6.5 je to stabilní a funkční, takže jsem spokojenej. Momentálně když mám celý systém funkční tak chci dodělat automatické hnojení. Jen nevím, jaká použít čerpadla, můžete mi někdo nějaká doporučit? Vím, že už se to tu asi řešilo, před časem jsem četl celou diskusi, ale nemám čas to celé znovu číst. Moc děkuji za každou radu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.06.2017 20:37 Muž @ darira [4] Re: Vrzy
Fotka k příspěvku Použil jsi dvoubodovou kalibraci v programu? Pres pH 7 si trefíš střed stupnice a přes pH 4 zjistíš mV na jednotku. Něco podobného jako tobě mě ta sonda taky dělala, když jsem právě toto udělal špatně. Tím neříkám, že Slavko nemá pravdu. Nejdřív bych ale hledal problém v programu. Pokud toto rozjedeš, zjistíš že opakovaný měření lítá cca 0,5pH nahoru a dolu. Přes průměr z 50ti měření a použití algoritmu se to dá srazit a vypadalo to i použitelně (viz. obr, měření z akvária). Teda za cenu otupění rychlosti reakce sondy, to snad v akváriu nevadí. Pokud chceš program, tak napiš přes soukromou zprávu.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2017 18:49 R Muž @ slavko [1180] - RostlinyRe: Vrzy
Môže byť nanič tá sonda, ktovie ako dlho a v akých podmienkach ju skladovali... Vo vlákne o meraní pH som dávnejšie čítal nejaké postupy ako ju „oživiť”, možno tam pomôžu viac ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2017 17:56 Muž @ Vrzy [1]
nakonec jsem to vzdal. Hodil jsem to do skříně a s měřením ph asi končím, na to nemám nervy. Pořád to ukazovalo blbosti, víc jak ph 4,2 jsem z toho nedostal, ikdyž jsem to měl v roztoku ph 7. Vyzkoušel jsem několik kódu co jsem našel na netu a výsledek vždy stejný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2017 17:36 Muž @ darira [4] Re: Vrzy
Přesnost měření toho modulu celkem dost lítá. Aby se to dalo srovnat s měřením pH např od Denerle je nutné řešit i softwarový filtry naměřených hodnot. Porovnával jsem stejnou sondu do BNC.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2017 17:16 Acinonyx
O niecom takomto do buducnosti uvazujem a v podstate o tom nic neviem. Ked som sa vsak na to zo zaujimavosti pred par tyzdnami pozeral, tak v skripte ktory som videl sa manualne nastavoval 'offset' a pH meter sa potom uz len dokalibroval 'hardware-ovo'.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2017 16:49 Muž @ Vrzy [1] Re: Driv3r
ano to vím, je to ten blíže BNC konektoru, ovšem větší hodnotu jak 4 z toho nedostanu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2017 16:46 Muž @ Driv3r [191] Re: Vrzy
Zkalibrovat to musíš těmi potenciometry na ty desce,ty malí zlatý sroubecky.na tech modrých kostickach.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2017 16:38 Muž @ Vrzy [1] Re: slavko
konkrétně je to tohle
www.ebay.com/…

našel sem si nějaký kód na netu a snažím se to zkalibrovat, ale marně. V roztoku ph7 mi to ukazuje ph4 a v roztoku ph4 mi to ukazuje ph2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2017 14:09 R Muž @ slavko [1180] - RostlinyRe: Vrzy
Síce som si meranie pH nerobil, ale určite treba byť konkrétny v tom, čo je to za senzor/súprava.

Pokiaľ dobre viem, tak neexistuje žiadna norma komunikácie s meračom pH. Som presvedčený, že nie je jediná existujúca implementácia a každá z nich môže implementovať iný systém - osobne som narazil na analógový senzor a senzor s rozhraním IIC.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2017 11:20 Muž @ Vrzy [1] – Měření ph
Ahoj, určitě tu už někdo z vás řešil měření Ph v akváriu pomocí Arduina. Už mi dorazil komplet z Číny a koupil jsem kalibrační roztoky pH4 a pH7. Mohl by mi tu někdo poradit, jak to zprovoznit? Nějaké kódy jsem na netu našel, ale každý je jiný a jsem z toho trochu magor :-D určitě už tu má někdo hotové funkční řešení. Díky moc za případnou pomoc.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2017 11:04 Muž @ JaV [19] Re: Hirafazel
Hirafazel napsalto bude chtít pro vykreslování obrazovky větší výpočetní výkon
...U těch 7" by mě zajímalo jak ti to rychle překreslí...

loksiklubos píše že bude Nextion displej, což je displej s vlastním procesorem, který si grafiku počítá sám a s Arduinem komunikuje přes sériovou linku RX TX, takže Arduino jen reaguje na povel od displeje, že bylo zmáčknuto to a to....
http://nextion.itead.cc/index.html
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2017 06:02 R Muž @ Mrakoplash [1692] Re: slavko
Má docela velkej rozsah (tuším do 5ti metrů) takže ta vlhkost není neřešitelný problém.
Ten ultrazvuk, hmm tam si teda jistej nejsem a ani mě to nenapadlo, uznávám, že to nebude asi to pravé ořechové.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2017 22:30 Muž @ Driv3r [191] Re: Hirafazel
Rozumim. Mohl by mě někdo nasměrovat na arduino a komponenty, aby přes arduino šlo regulovat zdroj a nastaveni času spuštěni atd. Co vše k tomu tedy bude potřeba? jsem úplný laik. Tak po lopatě prosím:-) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2017 21:02 loksiklubos Re: Hirafazel
mam origo ardino uno a mega a potom raspbery3. Tak som rozmyslal ze arduino prepojim s RPI a na ten pripojim dysplay
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2017 20:49 Hirafazel Re: loksiklubos
Hmm 7", slušná televize.

Pro inspiraci: www.robo-tank.ca/…

Jakou desku použiješ? Uvědom si, že na tak velký display to bude chtít pro vykreslování obrazovky větší výpočetní výkon (nebo aspoň optimalizovanou knihovnu).
Na Megu bych se u tebe vykašlal a použil rovnou Due (Pi by bylo určitě lepší). Na těch 3,2" co používám, bylo při použití původní knihovny strašně dlouhé vykreslování při přechodu mezi jednotlivými obrazovkami v menu. Pomohla jiná knihovna pro LCD. U těch 7" by mě zajímalo jak ti to rychle překreslí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2017 20:14 loksiklubos Re: Hirafazel
Diky za radu . Co sa tyka toho dyspleja tak bude to 7placovy nextion kde pomaly pracujem na jeho menu . Len potom to dolatit s arduinom. Hladinovy snimac som dal rovno dva ktore sa medzi sebou blokuju jeden je nap. stale zopnuty a druhy rozupnuty Keby nahodou jeden odisiel tak druhy sa bez neho nepohne a tym padom mu nedovoli otvorit privod vodyieco ako blokovanie

Snimac uniku vody bude plnyt funkciu odpojenia rele( uv lampu, ohrev, filter) a zopnutia odcerpania vody priklad na cca 30sekund ale ten zatial nebudem riesit mozna ho zapojim len samostatne ze ma upozorni zvukom
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2017 17:27 Hirafazel Re: loksiklubos
Driv3r:
Výkon u stejnosměrného napětí je P=U*I, takže i "regulací voltů" ovlivníš výkon (resp. možný příkon??) spotřebiče. U střídavého se do toho plete ještě účiník. Nejsem odborník, pokud píšu kraviny určitě někdo opraví. Z arduina stejně dostaneš PWM, které můžeš použít pro regulaci (např. přes proudový zdroj nebo operační zesilovač).

loksiklubos:

Hladinový spínač a čidlo úniku vody bych dal úplně mimo arduino (signál pro sepnutí relé půjde do série s hladinovým spínačem). Pokud se ti sekne program bude hladinový spínač pořád funkční nezávisle na (ne)funkčním arduinu.

Máš tam UV lampu a CO2, předpokládám že to nepojede nonstop, ale budeš spínat dle času.
Když už, tak přidej RTC. Jaký display uvažuješ (řádkový, TFT LCD, dotykový)?

Nechci podceňovat toto fórum, ale pochybuji že ti někdo tady pomůže s tvorbou programu (vlastní zkušenost). Zkus weby zaměřené na arduino. S jedním uživatelem jsme řešili program pro řádkový LCD (hnojení, stmívání LED, časovací hodiny pro spínání zásuvek atd.), aby jsi nezačínal s prázdným listem. Program někde mám, mohl bych přeposlat. Nebo pak viz. odkaz co jsem dával níže pro dotykové LCD. Je v něm jen manuální ovládání pro výměnu vody. S dotvořením výměny vody dle nastaveného času - automat bych ti poradil (nasměroval, psát to nebudu).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2017 16:48 Muž @ Driv3r [191]
Přes arduino jde ovládat stmivani.na ledkach.což se děje regulaci voltů,jde přes to. I regulovat výkon?tzn waty?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2017 14:21 loksiklubos – automatizacia vymeny vody
Fotka k příspěvku Dobry den, potrebujem hlavne poradit ako vytvorit sketch pre arduino ako by to malo vypadat podla tohto cca nacrtu. Len si neviem poradit aby sa mi to nebilo ked mam malo vody akva ze sami samo dpusti
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2017 18:24 R Muž @ slavko [1180] - RostlinyRe: Xavi
Zatiaľ ho nepoužívam, len som skúšal, či jeho citlivosť vôbec bude reagovať na vodu (v plastovej fľaši) a či sa "zopne" cez sklo - prišiel len nedávno, ešte som nemenil vodu, takže nemám pohyb hladiny a neviem, či ho nezopnú i kvapky na skle.

Avšak princíp je triviálny, dva vývody napájanie + jeden vývod výstup. Ak je hladina vody (resp. prst) blízko snímača, výstup je 1, ak hladina klesne, výstup je 0. Tento konkrétne má okyptenú verziu čipu, tak pozorne čítať jeho dokumentáciu, ale ponúka voľbu negácie výstupu a voľbu prepínania výstupu. Prišlo ich päť, štyri boli v težime prepínania a jeden nie ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2017 18:10 R Muž @ slavko [1180] - RostlinyRe: Mrakoplash
Neviem, či ultrazvuk je to pravé orechové do akvária. Síce sa mi nikde nepodarilo nájsť, či má alebo nemá na ryby vplyv, ale viem, že sa vo vode šíri výborne. Okrem toho, treba ho umiestniť nad hladinu tak, aby k nemu nemohla voda a nesmie byť nič medzi ním a hladinou. Takže kopa vlhkosti, ktorá vo mne vyvoláva otázky nad životnosťou, či už modulu samotného, ako i kontaktov. Kapacitný je mimo nádrže, stačí obojstranná lepiaca páska.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2017 13:44 R Muž @ Mrakoplash [1692] Re: slavko
Na měření hladiny lze použít tuhle srandu
www.dx.com/…

Plánuju ho využít na měření hladiny ve studni. (jestli mi teda ještě nějaká voda zbyde)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2017 12:29 Muž @ Xavi [12] - RostlinyRe: slavko
ako presne pouzivate ten kapacitny snimac? :) rad by som sa o tom dozvedel viac
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2017 11:15 R Muž @ slavko [1180] - RostlinyRe: Hirafazel
Úplne súhlasím, používam DS3231, síce na Raspberry a spolu s NTP, ale presnosť tohoto IO je pre moju potrebu úplne dostačujúca. Mimochodom, životnosť... keď som spomínal skrátenú životnosť, mal som na mysli skrátenie z niekoľko desiatok rokov na niekoľko rokov.

Čo sa týka snímača hladiny, už dlho používam na indikáciu plného vedra modul z Číny, ktorý predávajú ako snímač vlhkosti pôdy. V pôde sa neosvedčil (zhrdzavie za pár dní/týždňov), ale občasné namočenie mu zjavne nevadí. Cez tranzistor som na neho napojil aktívny bzučiak a na dve AAA baterky funguje (samo nie trvalo) viac ako tri roky. Celé je to v klasickej montážnej krabičke "na omietku", sonda pomocou stĺpikov primontovaná zvonku slúži zároveň na zavesenie na okraj vedra.

V štádiu experimentov mám kapacitmý snímač. Pôvodne som kúpil šialeno drahý origoš (14 $ z Číny), ale nedávno som testoval také mini kapacitné tlačidlá ( www.ebay.com/… ) a vyzerá to, že s mojim 8 mm sklom nemajú problém ;-) Najväčšiu výhodu vidím v tom, že ich možno prilepiť zvonku na nádrž, najväčšiu nevýhodu vidím v tom, že to nebude exaktná presnosť výšky hladiny. Kto rád experimentuje môže skúsiť obdobný modul na 16 kláves, takže si môže urobiť bezkontaktný indikátor výšky hladiny (cez IIC) v 16 stupňoch :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2017 20:44 loksiklubos - RostlinyRe: sachlj
Budem zvacsovat akva na300l a na zaciatok to chcem skusat na klonoch a ked to uz bude cca funcne tak to chcem zapojit potom na origo. A voda sa bude priamo vypustat do odpadu a napustanie budem zatial riesit priamim privodom vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.03.2017 16:50 Muž @ Yirka [7382]
Bude to asi mimo téma, ale nedá mi to.
Když se vrátím k začátečnímu příspěvku z 15.3., musím říci, že podle mě by začátečník neměl o vysoké automatizaci vůbec uvažovat. Maximálně tak řídit zapínání osvětlení. Je totiž třeba si nejdříve věci, procesy a procedury vlastníma rukama ohmatat a zažít a nádrži rozumět. Pak teprve automatizovat.
Jinak je akvarista v případě nějaké nestandartnosti v koncích a neví která bije.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   16.03.2017 16:05 Muž @ jarda62 [140] Re: sachlj
Záchod ti nepřetkl ne proto, protože tam není elektronika, ale když se sekne plovák tak je tam přepad.. ;-) off topic
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2017 14:11 Hirafazel Re: sachlj
Off topic

Problém bude asi někde jinde, než ve spolehlivosti hardwaru. Většinu věcí co jsi vypsal používám a nic mě "nehoří". Čas se dá aktualizovat přes web nebo rovnou použít modul pro rádiový signál řízení hodin - podle mě zbytečné (DS3231).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2017 13:03 Muž @ sachlj [0] - amazonie
arduino jsem přetížil když jsem na něj dal pir, a chtěl jsem aby při pohybu rozsvítil ledku, zavrčel přes zvukový modul a roztočil motor, nic složitého...a to jsem nechtěl to co všechno můžu, mám senzory na vlhkost, množství vody, ph senzor, ec senzor, řízení motorů pro peristaltické pumpy a k tomu čidla na luxy, barevné spektrum, uv záření co2, plyny ve vzduchu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2017 12:59 Muž @ sachlj [0] - amazonie
vykašlat se při výměně na automaty, nefungují na 100% a spolehlivě. Když tak u velkého akva ale fakt velkého. hadici na pračku, pračkový ventil (ten je normálně zavřený) na spínací hodiny otevřít 12V ventil na 10 minut, na půl hodiny, kolik je třeba, dá se to spočítat kolik litrů vyteče za minutu. matematika z 5 třídy základní školy, vzpomeňte si.. a na druhé straně vstup rovnou z vodovodu a záchodový ventil s plovákem. Dopustí přesně tolik kolik je třeba...přetekl někdy někomu záchod ? ne? a proč? protože to neřídí elektronika...měl jsem arduino na řízení světel v akva. hodiny aby věděl jaký je čas...super jen se nesmí rozlaďovat tak že za rok to bylo o několik minut...
tohle mi řídi raspberry 3 a na něj napojen stanice wh1080 86.49.119.112/…
86.49.119.112/… mám i rpi 1 a na něj arduino shield...původně pro robota ale z toho sešlo, kdo by furt nabíjel baterky...hledám pro to využití ale akva to nebude...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2017 22:04 Hirafazel - amazonieRe: loksiklubos
Shořelo mě pouze jedna Mega z 6 desek co používám (4x Mega, 1x Uno a 1x Due). A to zrovna jediný originál co jsem měl díky mé blbosti. Klonů z Číny bych se nebál. Jedna deska mě jede cca 20měsíců, 24h/denně. Jinak naprostý souhlas se Slavkem. Nepřekročil jsi proudové zatížení na pinu nebo desce sachjl?

K té výměnně vody. Popiš co od toho požaduješ. Budeš vodu vypouštět do odpadu nebo kanystru a pak dopouštět z kanystru (vodovodu)?

Já bohužel u akva nemám možnost přivést odpad. Vodu vypouštím při údržbě a při odkalování do kýblu. Po údržbě si přes ovládání spustím dopuštění vody - mám nastaven čas běhu čerpadla (dle průtoku a času spuštění lze cca trefit vypnutí čerpadla těsně po přečerpání objemu kanystru). Čerpadlo čerpá vodu z kanystru malým průtokem, aby nedošlo ke skokové změně teploty a vířený dna. Abych tedy nemusel u čerpadla čekat a hlídat ho, tak čas běhu čerpadla ohlídá, aby čerpadlo nečerpalo naprázdno a přetečení hlídá plovákový spínač.

To samozřejmě není automatická výměna vody, ale spíš taková pomoc s dopouštěním vody. Program lze ale upravit. Když bych měl možnost mít odpad přímo u akva, nastavil bych si přes časové spínání během dne dopouštění vody přes elektromagnetický ventil z vodovodu/osmózy. Přebytek vody by se řešil přepadem přímo do odpadu. Pro kontrolu lze použít plovákové spínače, ty nerezové vypadají lépe než plastové. Prodávají se i s dvěma plováky. Pro indikaci úniku vody z akva jsem našel jen takový ten "drát" na jedné stránce za brutální cenu. Neví někdo o levnější variantě?

www.cooking-hacks.com/…
www.ebay.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.03.2017 20:53 R Muž @ slavko [1180] - RostlinyRe: sachlj
Bežne používam Arduno i senzory z Číny, nezhorelo mi ešte ani jedno len tak samo od seba, takže dôvod zhorenia nebude krajinou pôvodu, hoci vadný kus sa samozrejme vyskytnúť môže.

Problémom senzorov/modulov je nedostatok dokumentácie a často prehnané tvrdenia o tolerancii k 5 V (najmä TFT LCD), ako i návrh modulov samotných tak, že nie je vhodné ich spájanie/kombinácia (hoc to zbernica podporuje).

Ich životnosť môže byť a veľmi pravdepodobne i bude kratšia (popis dôvodu presahuje moju ochotu písať), no i tak mi ich zopár funguje dlho.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2017 20:37 Muž @ sachlj [0] - amazonieRe: loksiklubos
jak velké akva máš ? vykašli se na automatizaci, zvlášť pokud použiješ levný klon z číny a čidla z číny. nemají tu přesnost a nemají tu životnost. Spálil jsem už 2 arduina mega jen tím že jsem do něj zapojil pár čidel, pravé origo by to vydrželo..levné součástky ne...když výměnu voda automatizovat tak stáleprůtočným systémem..a nebo s využitím pračkových ventilů a záchodového systému napouštění..mechanika ověřená věky co nikdy nezklame.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2017 13:27 loksiklubos - amazonie – Automatizacia + schema pre vymenu vody arduino
Dobry den,


som zaciatocnik na arduino a chel by pomoct s radou ako vyriesit dokladnejsie schemu pre automaticku vymenu vody v akva+ zapezpecienie proti vyteceniu vody. .Potrebujem pomoct zo schemou a kodom lebo na nete som uz presiel velke mmnozstvo stran a nikde som nenasiel podobnu temu ako to urobit :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   02.03.2017 11:37 Hirafazel - amazonie – Program
Přidávám odkaz na stažení projektu pro řízení akvária. Jedu na něj s postupnými změnami skoro dva roky. Protože pár lidí již chtělo tento projekt, začal jsem tvořit takový pokus o návod. Nebaví mě to opakovat pořád do kola a navíc si to už ani nepamatuji. Základem je MEGA + 3,2” dotykové LCD. ZIP soubor je včetně Arduino IDE 1.0.6 s potřebnými knihovnami, návod (teprve začátek), RAW soubory, program a pár základních prográmků pro oživení – proto taková velikost. Nejnovějších oficiální IDE nepoužívejte, program nebude fungovat nebo bude nestabilní (kolize knihoven). Začátek návodu je pro lidi, kteří Arduino vidí poprvé (to byl hlavní důvod pro sepsání – pro kolegu v práci). Postupně budu návod rozšiřovat. Pokud bude zájem, mohu poskytnout odkaz na stažení. Za upozornění na chyby a jiné „blbosti“ budu vděčný, za můj češtin se omlouvám. Prosím nevyužívat ke komerčním účelům....Zakládám nové akvárium, pokud bude někomu něco z příspěvku užitečné a má navíc nějaké rostliny - beru jako provizi :)

leteckaposta.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2016 06:51 Muž @ derata [9] Re: GP
Ještě jsem si všiml, že na fotkách jsou při regulaci vidět pruhy. To je ale zřejmě normální co?
Facebooková skupina, kde je možné řešit použití Arduina v akvaristice: www.facebook.com/…
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 13

Zpět na obsah sekce Technika Přidat příspěvek • Zobrazeno 13773x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/17694-vyvojova-deska-arduino-uno-a-jeji-vyuziti-v-akvaristice