Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
Měření teploty je hotový, Karlos ho tam nechtěl kvůli ceně. Jsou potřeba navíc 2 čidla, vnější/vnitrni.
pH je rozpracovaný. Když se kupuje pH modul z Ali je to jen na nakupce cca 500kc navíc. Elektroda Je taky tak. Je třeba predelat krabičku atd. Nemám na to moc času takže pH asi v dohledné době ne. Tam v návaznosti na pH potřebuješ ještě relé na sepnutí ventilů. Náklady dost narostou. Zajímavý je to možná kvůli integraci, že máš jeden ovladac na všechno.
Jojo,však říkám,že mě to nevadí...

A nechystá se nějaký upgrade? Třeba měření teploty nebo pH? Karel o tom mluvil...

To mas ten od Karlosa ? To bolo tym, ze pri 100% uplne nevypol led ci preblikol pri zapinani cyklu, pokial si dobre pamatam ladenie toho softu. Ale 102% je len opticky problem

Kolkokrat sa divas denne na to, aby ta to trapilo ?

Ja som nastavil a uz hadam 3 mesiace som displej nevidel

hele,proč ten časovač vlastně ukazuje 102% jako maximum a né normálně 100% ?

Je to jen optický "problém",mě to neva...ale někomu by mohlo...Vím,že technicky to je správně,ale přeci jen pro laika to může vypadat divně

Kadlik napsal: 16 byt. Sorry.
lepšie, ale ešte stále nie celkom presné
16 b
itov...
Kadlik napsal: Ja jsem autorem toho kontroleru co prodáva Karlos ... kde využívám toho, že arduino má jeden 64 bytový časovač.
Vážne 64 bytový?
Cree tridi led do binu dle ucinnosti. (Alespon myslim

) mrkni do datasheetu, mely by byt popsany i s teplotou dostupnou pro jednotlive biny.
Je rozdil ve svitivosti, ktery okem neni videt, ale muze se dat min diod nebo jet na min % nebo doprat vic svetla. Cena neni prilis jina... Hlavne jsou rozdily mezi biny. Vetsinou jsou vazane na barvu a barevne podani.
rozdíl jsem okem nepoznal. Proto používám XML, protože jsou levnější ...
Ja jsem autorem toho kontroleru co prodáva Karlos.
Takže souhrně pár odpovědí.
PCA9685 je super řešení. Sám ho mám doma. Před rokem stál ale ještě 12dolarů za kus a cena byla tak příliš vysoká pro prodejní verzi. Koukám že hodně zlevnil.
Pro Karlose jsem tedy vytvořil levnější variantu, kde využívám toho, že arduino má jeden 64 bytový časovač. Ten je možné s knihovnou nastavit na jiné než 8bit rozlišení. Je však na pinech 9 a 10 které používá display shield. Je tedy nutné prohodit pin 9 za jiný. Proto ta propojka. PWM regulaci pak provádí pin 9 na 1024 krocích což úplně stačí, stupně už nejsou patrné. Je třeba vždy volit vhodný poměr mezi jemností kroku a frekvencí.
Při použití I2C displeje je tedy možné na Unu mít dva jemně regulované kanály.
Další možné řešení je použít Mega, tam jich je víc.
Obecně způsobů jak to udělat je mnoho stačí si vybrat

. Každé vám yabere čas na přepsání kódu a odladění.
Arduino Due není úplně vhodné protože používá 3,2V logiku, se spoustou modulů pro arduino není kompatibilní a je docela drahé (12 dolarů)
Jaky je rozdil mezi XML a XML2?
cena slusna, ale asi bych se zkusil podivat po xml2 (o cca 2 biny lepsi)
Ahoj, já mám na svém akváriu kombinaci 4x SMD LED Dioda 10W Bílá 5700-6300K,
2x SMD LED Dioda 10W, Grow Full Spektrum 380~840nm.
Svítí to pěkně kytky rostou takže za mě spokojenost

a netuším jaký by byl rozdíl kdybych místo těch fullspektrum měl ty bílé. Můžeš sám zhodnotit v prezentaci Relaxárium, jsou tam videa i fotky. Na dotazy pokud budu umět rád odpovím.
Jediná nevýhoda pro mě u těch fullspektrum vidím v ceně (500Kč-1ks), ale jednou je to koníček tak to něco stojí

Tak možná je dobré mít naprogramovaný manuál mód, když potřebuješ(chceš) rozsvítit akva v čase kdy nesvítí a je dobré ho rozsvítit hned (během 20-ti, 30-ti vteřin a ne čekat hodinu), plynule, postupně, ale rychle a tam už ta rychlost přechodu na kterou se slavko ptá, důležitá je.

K cemu u stmivani jasu u akvaria potrebujes rychlost prechodu? Prechazim mezi 4 hodnotami jasu a prechod mezi nastavenymi urovnemi dle nastaveni trva cca 30 minut, rychleji nechci. Dulezitejsi pro me je pocet "kroku" (potlaceni blikani pro oko) neni to diskoteka aby to behem minuty prechazelo z 0 na 100% jasu. Cca pul roku jsem pouzival jen zakladni 8bit (255) lepsi nez nic, ale po prechodu na 12 bit bych zpet nesel. Hlavni vyhoda toho modulu pro me spociva v tom, ze me to uvolnilo vstupy v arduinu.
Vcelku by ma zaujímalo aká je reálna rýchlosť zmeny hodnoty pri tom PCA9685. Používa I²C, ktorá beží predvolene na 400 kHz, lenže I²C prenáša pomerne veľa informácií okolo, komunikuje (ak treba) len half-duplex atď, čo znižuje reálnu rýchlosť prenosu dát, tak ma zaujíma ako rýchlo sa dá prepnúť z jednej hodnoty na inú. Testovali ste to niekto?
Inak, ja som aj tak presvedčený, že 256 (po aplikovaní korekcie ešte menej) hodnôt úplne stačí.
Nevím jak zrovna 1024, ale arduino DUE má možnost přímo na desce nastavit rozlišení na 4095 úrovní. Pokud máš UNO nebo MEGA tak se to dá řešit PWM modulem PCA9685. Je to připojené přes SDA a SCL (s napájením 4 kablíky) a umožní to řídit až 16 výstupů, každý výstup PWM s rozlišením 12bit. Stál mě 90,-Kč.
Jak je to zapojený, případně naprogramovaný, že pomocí spojených výstupů se navýší počet úrovní pro PWM na 1024? Nikde jsem na takový způsob nenarazil...
jojo, taky mám kontrolér z arduina se spojenými výstupy aby těch kroků bylo alespon 1024. U dvoukanálového mám těch kroků bohužel jen 256 ...
Máš tam ke stažení manuál, PWM tam bude zřejmě 8bit přímo z arduina (bude ti to trochu blikat při stmívání, 12bit je lepší). Taky řídím arduinem a LDD H mě řídit lze. Takže to asi ani u tohoto zařízení nebude problém. Přesněji ti to řekne jen autor, který zná program a zapojení.
Tak som dospel k záveru,že pre mna bude najlepsie na tie MEAN WELL LDD-1500L ten 3D krabička z aqcontrol.cz.To uz dufam moze byt a bude to fungovat ako PWM regulator.Može to byť?
0 29.06.2016 13:07 hirafazel –
Re: GP Tak přeci neumím číst

. Verze H neumí analogové řízení (tu používám a mám k ní datasheet, v odkazu jsem přehlédl že to je jiný typ) a verze L ano. Dík za vysvětlení GP.
0 29.06.2016 11:00 hirafazel –
Re: GP Tak to jo. Já si už říkal, že neumím číst datasheet a něco mě uniklo. Vyjadřoval jsem se jen k LDD.
Bohuzel nezkousel a reagoval jsem na "l" verzi na kterou byl odkaz. Tam by od 0.4 v melo rozednivat s max v 2.5V
Ale zrejme to pouze prevadi vnitrne analog na pwm, takze s mcu je jednodussi pwm a vyjde to na stejno... Nekde to po slozite neplodne diskusi s meanwellem overovali osciloskopem.
Ano s tim souhlasim.
Sirokospektralni je široký pojem. Dle toho grafu co jsi dodal to sirokospektraly stejné nejsou. Jen mají o trochu víc roztazene špičky spektra do stran.
Dodej datasheet k tem ledkam a pak se můžeme bavit jinak tento graf je k ničemu a nikdo nemůže říct ze tyto typy používá.
Pokud to chceš brat všeobecně jako kdo používá full spektrum tak ja to nejsem. Snad se ti ozve někdo jiny
Je potreba to resit komplexne. Spektrum - teplota - CRI
Len Ta poopravim - Tato diskusia vznikla na zaklade otazky ci niekto skusal full spectrum led.

Pěkně jsem te nasmeroval. Děkuji. mrkni proč vznikla tato diskuse. Řešili jsme rostliny a světlo a jsme u světlo vs. lidské oko a pohled na akvárium.
Až budou ty sirokospektralni ledky (speciály)...ve více teplotách tak věřím ze vycarujes nádherné světlo pro lidské oko. Pro to abych měl akvárium krásné nasviceno (a zaroven dopral rostlinam ) jsem si udělal osvětleni jaké mám. Muzu ho mít od studeného az po teplé jako od žárovky.
Ty jej máš jak od žárovky teplé a cri 80. ..... toto ale není to nejslunickovatejsi světlo jak pises ale slunce při východu nebo západu slunce....toto není typické denní osvětlení....
Každý to vnímá jinak. Důležité je aby se každému líbilo to co ma doma. S tím souhlasim
No právě, ty speciálky jsou pro oko hnus (moje oko). Do akvárka bych rád svítil co "nejsluníčkovatějším" světlem. Však většinou to máme pro kochání.
0 28.06.2016 21:34 hirafazel –
Re: GP Jak lze analogove řídit zdroj ldd 1000h? Účinnost mě nezajima. Zkoušel jsi to?
pokud nejses rostlinar pouzivej full spektrum..... akvárium a vše co bude v něm bude mít přirozenou barvu a na pohled ooooopravdu krásnější než speciály pro růst rostlin které si vyberou rostlinari.
Pohledej třeba growery co dělají takové ty zelené sisky po kterých jim je hej. Někteří frajeri jsou tak vzdělání ze můžou konkurovat biologum a v práci mají nasviceno to co někteří odčurano
Širokospektrálními LED kytkám neublíží(možna spíš prospěje) a navíc rostliny vypadají přirozeněji. Takže já jsem za používání těchto LED a nevidím důvod se jim vyhýbat.
No ja by som ich chcel vyskúšať čiste v pestovatelskom akva tam nevadí že to bude do fialova.A ešte som chcel na Chilli.
Zatiaľ používam klasiku 3000 a 6500k LED.
Tak ma to zaujalo či by sa zlepšil rast? keby som ich vymenil za tie Full spectrum.
0 28.06.2016 21:14 GP –
Re: GP Navic to vypada, ze vzhledem k funkci pwm to bude pro ucinnost led krapet lepsi ridit analogove, ale zas to nejde od 0
Zjednodusene ano ......nevidi!
Správně jsem měl napsat ze v určitém spektru dokáže rostlina vyuzit určitě procento ale ja chtěl karcikovi ZJEDNODUŠENĚ vysvětlit vo co jde ........ještě rozepisova procenta..... a pak ještě u jednotlivých rostlin...... tak to teda ne...
0 28.06.2016 21:05 hirafazel –
Re: GP 
Můžeš mě nějak více přiblížit jak? Do datasheetu jsem koukal, nejsem profík rád si doplním chybějící vzdělání. Při použití potenciometru při překročení hranice 2,5V funguje pouze jako vypínač.
Pokud byste se nekdo podival do datasheetu, tak zjistite, ze potenciometrem to jde. Zrejme za pouziti delice napeti. Kazdopadne analogove rizeni podporuje....
Ano. Sirokospektralni svetla jsou pohledove hezčí. Pro lidské oko. To rostlinné "oko" (co vidí rostlina a dokáže vyuzit) je krapet jiné.
vdaka za info. pozriem si to. Len som sa niekde docital, ze tieto svetla jasnejsie - ostrejsie vykresluju detaily a farby ryb, proste interieru akva.

Mrkni na toto téma prostuduj rozdílnost grafů
Dokonce různé spektrum ovlivňuje růst rostlin ve smyslu ze jim rostou více kořeny, květy nebo třeba listy
OK.Skusim mu napísať.Asi ten pwm pre mna bude jednoduchsi,len nikde neviem najst ako to pripojit.Tak zatial vdaka.

To ze svitis full spektrem neznamená ze rostliny světlo nevidi. Vidi ale svitis jakoby castecne "zbytecne". Jen jsem tím chtěl naznačit ze rostliny nejvíc jedou v určitých pásmech.
Představ si stupnici od 1 do 10. A rostliny nejvíce vyuziji spektrum a to v hodnotách 2 az 4 a pak dále 7 az 9.
A teď mas svetlo o full spektru o síle 30w (správně bych měl uvést lumeny)
Full spektrum svítí jakoby v každé hodnotě stupnice trema waty protože svítí ve všech částech (full spektrum).....tzn rostliny které nejlépe vyuziji světlo v již zmiňované stupnici si vemou 18 watu ( tri waty z kazde hodnoty stupnice 2,3,4,7,8,9)
Zato když svitis přímo v určitým spektru (stupnici) tzn 30w (na stupnici 2,3,4,7,8,9 v kazdem po 5watech dohromady 30) vyuzijou rostliny vše a budou na tom lépe.
Případ jedná vs. Dva je ze svitis u obou případů 30waty ale u jednoho ti rostliny vyuziji 18w (a zbytek jde vnivec) a u druhého tzn 30w vyuzijes vse

Tímto zapojením si řídím jas na jednom čipu pro jedno použití ne v akvaristice. Pokud se v tom moc nevyznáš objednej regulaci na aquario.cz. Před tím se informuj u uživatele KarlosS, poradí ti jak to zapojit.
To s potenciometrom je pre mna trochu komplikovanejsie.Asi by som pouzil PWM.Ja sa v tomto nevyznam tak som nasiel nieco taketo
www.aliexpress.com/…
Ale nemam sajnu ako to napojit.Nemal by niekto nejaky navod ako sa to napája?
Přidat reakci
1 ...... 160 161
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256465x