Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 15 Přejít na další stránku   1  
Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.09.2016 22:51 Muž Gogi [25] - CichlidyRe: Vrzy
frekvencia PWM?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2016 19:23 Muž Vrzy [23]
nevím, jestli jsem ve správné sekci, ale asi bych se mohl zeptat i tady. Trošku jsem pokročil se svým Arduino projektem k akváriu. Teď řeším stmívání světla přes PWM. Mám 50W COB čip se zdrojem 36V, 1500mA. Na radu jsem k tomu pořídil LDD1500. Po přivedení PWM signálu na LDD mám problém. Při PWM 0 je světlo zhasnuté. Při 10-120 světlo bliká a nad 120 svítí pořád stejným jasem s tím, že LDD bzučí v rytmu blikání. Při 255 nebzučí. Hodnoty jsou orientačně. Co s tím ? Kde je problém ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.09.2016 12:14 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Elffka
No jasně tady z toho plyne, že větší je lepší. Ale to platí odjakživa.
Jinak čekám, že jednou se tady v tom vlaknu vyresi i Schrödingerova kočka, na to bych si skoro vsadil....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2016 11:41 Žena Elffka [9]
Nooo...a co z toho plyne pro mě? Jeden větší zdroj (třeba SP240-48) nebo dva slabší? stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2016 23:25 laKatos Re: karci17
karci17 napsal:
Co sa tyka toho tepla, tak si zapamataj, ze TEPLO je to najhorsie pre elektriku-elektroniku. Prudko znizuje zivotnost. Staci zavriet zroj do krabicky a hned mas o par stupnov viacej a potom do skrinky pod akva a uz si aj o 15-20 stupnov vyssie.


No my snad k sobě ještě nejdem cestu.. :-) .. jsem rád co jsi napsal viz citát nahore.. Takze stojis za mnou v tvrzení ze větší chladic na ledky je lepší. ... placat po chrbte jak někteří píšou nepotřebují...chci vyjasnit situaci


Pro dnešek dobrou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2016 23:18 karci17 Re: laKatos
Zase chyba: To, ze je JP kondik, neznamena, ze je dobry. Zaruku ti da dnes kazdy vyrobca lebo aj keby riesil zaruku vymenou, tak ma stale vyrobu a za 5rokov ti tie 3-4 kondiky vymenia. Sanca, ze prdne kazdy z celej serie je mala.... biznis nepusti. "Tu se pak strachovat nemusíš" - taka ista blbost ako ked ta zrazi auto na prechode, tak sa ti nic nemoze stat lebo si na prechode....
(Kedysi som tak riesil serverove dosky od renomovaneho vyrobcu kde strielali elyty ako kanon.Sam v serverovni tak aj do gati pustis.... elyt na 6V ale po par hodinach strelba.Tak som letoval a menil za elyty na 12V-normalne z nasho obchodu a slapali ako hodinky)
Co sa tyka toho tepla, tak si zapamataj, ze TEPLO je to najhorsie pre elektriku-elektroniku. Prudko znizuje zivotnost. Staci zavriet zroj do krabicky a hned mas o par stupnov viacej a potom do skrinky pod akva a uz si aj o 15-20 stupnov vyssie. To je fakt.
A este k tej efektivite. Nakoniec mozno 99% ludi znizi vykon ci pocet lediek lebo ustrazit riasy je pri danej intenzite nemozne, pripadne dojde CO2 atd...

Edit: Co zase riesis ? V com si protirecim. Ze sa nebudem ako ty strhavat kvoli 2% ? 200 hodin mi nestoji za nocny neklud. O chladicoch teraz nic nepisem tak co sem pleties? Kaslem ti na infra meranie o 3stupne... Ty si fakt extra tazky pripad. To ze poznas pismenka neznamena, ze rozumies textu a chapes ho. Teraz si ma fakt uz nastval.
Na diskusiu treba aspon dvoch ale so mnou uz nepocitaj. Ved si dalej svoj slaboduchy monolog.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2016 23:00 laKatos Re: karci17
Každý ma ty priority/požadavky na výrobky co kupuje jiné.
Solidní výrobci co věří svym výrobkům (konkrétně třeba ten jmenovaný PC zdroj-používají kvalitní japonské kondenzatory ci co) ti na něj da záruku šesti let. Tu se pak strachovat nemusíš. Ucinnost i kdyz jedes na maximalnim vykon s maximalni efektivitou tam proste je.
Nad teplem v domě jsem nikdy neuvažoval a na faktor ovlivnovani elektroniky ci elektrospotřebičů jsem neuvažoval. Ať se léto nebo zima doma je od 20 do 26 stupnu.



Ve svém příspěvku pises ze je pro tebe důležité životnost ale par vět níže ze zas nechceš řešit životnost 100 tisíc hodin a případně snížení o 200hodin. Taky bych to neresil .pokud narazis na problematiku chlazení led přes chladiče a nedodrzis ty teploty (jak jsme se jiz mnohokrate bavili) tak ta životnost ti nejde dolů v procentech ale v desetiprocentech což jak jsi psal nechces...... tak tomu nerozumím protirecis si......
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2016 22:49 karci17 Re: laKatos
Ja uvazujem inak.:) Efektivita / ucinnost je u mna to, ze zdroj vydrzi bez poruchy (teda dam mu sancu) aj 4+ rokov s nizssou ucinnostou ako na ukor nejakej ucinnosti 90% (vyssia sanca poruchy)1-2roky (pri mojom stasti sa pokazi tyzden po zaruke).
Castejsia vymena zdroja = vyssie naklady z dlhodobeho hladiska = Nizka efektivita.
Vazne nebudem riesit ako Ty, ci mi LED bude svietit 100 000 ci 99 800 hodin. Potrebujem to pustit a nestrhavat sa zo spania ci je ucciny zdroj 84 alebo 90%. Potrebujem aby ked su sialene hice-teplo tak mi zdroj precka v klude lebo zdroj na hrane je extra nachylny pri extremoch co sa tyka tepla. Proste chcem klud a nie pri postaveni svetla zacat setrit na nove a pripadne opravy. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2016 22:30 laKatos Re: karci17
je mi to jasne.... vse 4A a pak se to zprzni jednim uzlem.

jenze je lepsi mit spotrebic A-ckove tridy (led) a degradovat ho zdrojem s efektivitou 90 procent (a vyuzivat ho prave v tom maximu) nez mit led na silnejsim zdroji ( s rezervou dejme tomu tech 20procent) se stejnou efektivitou (ale v maximalu) ale nevyuzivat jej na sve maximum. pak ta ucinnos klesa...... toto jsme prvne resili..... ale nedoresili.... :-(



Se slavkem jsem se bavil na stejné úrovni jako on semnou. Vstoupil do diskuse jako OT (jako redaktor si to vůbec neoznacil a správně by mel) a hned me napadl takovýmto způsobem. Beru to chtěl vyjádřit svůj názor. Me jen napadlo když to tak bere on tak ho tak budu brát ja....biologofizykoelektrikare


Pokud to slavko psal jako vtip a ja ho špatně pochopil omlouvám se mu. Jinak si stojím za tím co jsem mu napsal
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2016 22:08 karci17 Re: laKatos
Najaktualnejsie a najlahsie k*rvitko je dat zdroj 4A na zariadenie s odberom 4A kvoli papierovej uciinosti 89%. Zbohom zivotnost... Tak sa robi biznis. A teraz to nemyslim zle voci Tebe laKatos. Konstatujem kde sa stala chyba a ako vznika nutnost spotreby-vyroby v dnesnej dobe :)
(Pre odlahcenie : Pred rokom som nasiel u deda radio- elektronkac s "magickym okom" a ryskou na Slobodnu Europu i "Radio Laxemberg" a cuduj sa svete na prvy sup islo... V pivnici u otca som mal este CBTV Pluto co sme povinne robili v skole tusim v 3. rocniku a otec si ho bral na zahradu lebo funguje dodnes :). Skus dnesne TV pustit za 30 rokov.S biedou pocas zaruky)

PS: Do slavka sa zbytocne obuvas. Skor by si si ho mal predchadzat, pretoze sa mozes vela hodnotnych veci v odbore osvetlenia-elektro dozvediet. Teda pokial nebudes do temy o cree tahat PC zdroje, co je mimo temu.
Grindalom alebo chemii nerozumiem ani ja (len citam a neprispievam do temy), preto budes ignorovat vsetko z kazdeho oboru ci skusenosti co napisem ? :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2016 21:50 laKatos Re: Gogi
urcite. tech kurv*tek tam montujou cim dal tim vic
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.09.2016 21:48 Muž Gogi [25] - CichlidyRe: laKatos
ale zmenila sa aj jedna vec(cca pred 26 rokmi) - doba ktoru ma "vec" fungovat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2016 21:27 laKatos Re: slavko
slavko napsal: Tiež mám grindal bez vetrania, a to už min. dva roky a za celý ten čas žiadne nežiadúce obyvateľstvo. Faktom je, že keď sa mi zdá molitan príliš mokrý, tak to nechám i otvorené, pokojne aj celý deň, a tiež nič.

Tak ma napadá, či nedáva tej piškóty veľa, a tá začne kvasiť - myslím, že tie mušky to dokážu vycítiť a hurá tam...


slavko napsal: Ako najjednoduchšie a najefektívnejšie sa mi javí použiť prúdové zdroje, ktoré možno pripojiť priamo na 230 V, a teda robiť len jednu konverziu, nie dve (raz konštantné napútie a raz konštantný prúd). Ak totiž aj každý z tých dvoch kompinentov dosiahne účinnosť 80 %, bude výsledná účinnosť napájania "len" 64 %, čo znižuje celkovú výhodnosť LED ako zdroja svetla niekde k trubiciam T5 s reflektormi.


a mohl bych pokracovat .......


takze ty jsi biolog, elektrikar, fyzik..... ;-) neblbni... verim ze tu je nejaka zášť ale to me hlava nebere


no tak bavme se a rozdavejme a ziskavejme vedomosti


pokud ses tedy vyštudovany elektrikar (ses ale informatik pises to na svych strankach) muzes mi rict neco o tech zdrojich.... dekuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2016 21:21 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: laKatos
laKatos napsal: elektrikar nejsem...
Tým by ste mali začať každú svoju radu (a že ich tu je), nech ľudia vedia kto im to radí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2016 19:54 laKatos Re: karci17
dobre budu ti verit elektrikar nejsem.... muzes mi prosim objasnit treba u tech PC zdroju kdyz je zdroj s tema certifikacema bronze, silver, gold proc doporucuji jet k maximu jejich vykonu?

zakony elektriny se nezmenily ale materialy, technologie atd sly milovymi kroky kupredu.... tak jak se kdysi svitilo zarovkou pak zarivkami a nyni led......
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2016 19:50 karci17 Re: laKatos
Za 30rokov sa zakony elekriky nezmenili... Tebou udavane hodnoty su katalogove, v laboratornych podmienkach s idealnou okolitou teplotou atd... Vravim, prax je o niecom inom ako mudrovani od stola s katalogom v ruke.Trvam na tom, co som napisal. Pre mna za mna si aj do XML2 pusti 3A, ved podla katalogu to je medzna hodnota a musi to zvladnut...

Re:slavko , ale ak chce regulovat 3 vetvy, je asi lepsie to LDD. Navyse 3x prudove zdroje s PWM su cenovo dost daleko od riesenia U-zdroj + LDD.(pozeral som napr. LCM60 - 42V/1.4A s PWM a kus cez 35Eur.)
Ale suhlasim s Tebou, ze je lepsie si to dat urobit niekomu, kto ma s tym skusenost a prax.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2016 19:36 laKatos Re: karci17
ideal je jet co nejblize k procentu (jestli 100, 80 nebo 60procent z maxima) kde je nejvyssi ucinnost. pred triceti lety zdroje byly nekde jinde nez jsou ted.....
u spinavych zdroju SP pri jejich maximalni okolo sta procent zateze je efektivita 89 procent...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2016 19:28 karci17 Re: laKatos
Dovolil by som si kategoricky nesuhlasit s tvrdenim, ze ziadna rezerva neni potreba a navyse ospravedlnovat to navyse kratkodobym vykonom na 110%. Hovori z teba asi neznalost. Z thoto by som nikomu nedoporucoval brat si priklad. Uz pred viac ako 30-timi rokmi nas v skole ucili skutocni odbornici, ze pri navrhu ak nechcem pocitat, mam ratat minimalne s 10-15% rezervou.... A to boli ludia z praxe a nie od stola :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2016 19:20 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Elffka
Ako najjednoduchšie a najefektívnejšie sa mi javí použiť prúdové zdroje, ktoré možno pripojiť priamo na 230 V, a teda robiť len jednu konverziu, nie dve (raz konštantné napútie a raz konštantný prúd). Ak totiž aj každý z tých dvoch kompinentov dosiahne účinnosť 80 %, bude výsledná účinnosť napájania "len" 64 %, čo znižuje celkovú výhodnosť LED ako zdroja svetla niekde k trubiciam T5 s reflektormi.

Jedinou výhodou potom ostáva životnosť, ktorú však možno výrazne ovplyvniť zlým chladením a/alebo montážou, najmä bez dostatočných praktických skúseností. Sám považujem experimenty s LED osvetlením vhodné skôr pre tých, ktorých viac baví konštruovanie samotné ako rátanie výslednej úspory, a tak sú pripravení v prípade neúspechu začať znova a lepšie. Elektrická časť je relatívne prostá, chladenie je často alchýmia, lebo jednak väčšinou nie sú dostupné potrebné informácie a jednak tam vstupuje mnoho premenných, ktoré jednoducho nikto nepozná. A tak chladiaci systém skončí buď ako nedostatočný alebo zbytočne predimenzovaný.

Dobre (zdôrazňujem dobre) urobiť osvetlenie z LED je umenie, o ktorom by mali čo povedať akvaristi, ktorí si len tak nalepia LED pásiky vyrobené neznámym "odborníkom" a potom tu plačú, ako im to po pol roku umrelo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2016 19:08 laKatos Re: Elffka
u kvalitniho zdroje neni treba zadna rezerva, ba naopak dokaze jet treba i na 110procent (na nejakou chvili a nic se mu nestane). A vzal bych zdroj ktery ma interne uz zabudovany vetracek a ne jen derovanou kastli

proto jsem se ptal zda nebude vhodnejsi zdroj mean well SP-200-48
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2016 19:08 karci17 Re: Elffka
rezerva 0.5A Ti v podstate staci ale asi sa nevyhnes aktivnemu chladeniu zdroja (navyse v teplotach ake byvaju) kedze bude blizko medznej hranici. A aj tak ovladanie asi budes napajat zvlast zdrojom cca 10V ... Ja som stara skola, ako rusi, nech to vydrzi.. :). Som spokojny ked je zdroj predimenzovany o nieco viacej ako sa klzat po hrane :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2016 18:36 Žena Elffka [9] Re: slavko
Zapojení bude dělat manžel, který s tím má zkušenosti. Já se jen snažím problematice porozumět a podle vašich rad vybrat komponenty, které budou nejlépe vyhovovat :-)

Osobně by se mi líbil pouze jeden zdroj. Ale bude tam dostatečná rezerva? U toho zdroje je uveden proud 5A, pokud koupím 3x LDD1500H, tak to bude mít dohromady 4,5A. Stačí rezerva 0,5A?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.09.2016 11:23 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Elffka
Elffka napsala: Tohle moc nechápu coze Je potřeba k tomu ještě koupit regulátor? Myslela jsem, že to pak reguluju tím ovladačem...
Odporúčam nechať konštrukciu a zapojenie na niekoho, kto tomu aypoň trochu rozumie, inak to skončí zle...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2016 09:02 Kadlik Re: kofejn
Na první přečtení mi to nedošlo. Sorry. Reagoval jsem na něco úplně jiného. Teď je to jasný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2016 21:55 Muž kofejn [963] Re: Kadlik
GP píše o tom, že účinnost LEDky (lm/W) je rovna nominálnímu proudu proudového zdroje. Takže jestli použiju LDD 1500 a omezím ho pomocí pwm na 50%, tak LED provozuju pořád na účinnosti odpovídající proudu 1,5A (a ne 750mA). S klesajícím proudem LEDkou účinnost roste.
Když koukám do tabulky ViktoraX tak pro XM-L2 má učinnost při 3A 93 lm/W, při 1,5A 118 lm/W, při 1A 131 lm/W a při 700mA 140 lm/W.
Mně to vadilo, tak jsem na výstup proudového zdroje dal kondenzátory. Čím víc omezuju světlo, tím je lepší účinnost. Jen při nočním osvětlení na 1% je v akvárku vidět víc, než bych si představoval. Ryby ale spí a skaláry byly schopné uchránit snůšku až do rozplavání. Pak to sežraly neonky ve dne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2016 21:06 karci17 Re: Elffka
Elfka, ten regulator je vlastne ten ovladac :) Ten generuje PWM signal co riadi - reguluje - ovlada LDD :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2016 21:02 Žena Elffka [9] Re: Kadlik
Tohle moc nechápu coze Je potřeba k tomu ještě koupit regulátor? Myslela jsem, že to pak reguluju tím ovladačem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2016 20:58 Kadlik Re: GP
Ldd jsou regulovane pomocí pwm, to ovládá tranzistor který buď pouští proud skrz a nebo nepouští. V době kdy je off nejde do systému žádný proud a není tam žádné ztráta. Takže varianta koupit silnější ldd zdroj a omezit ho regulátorem není vůbec špatná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2016 16:24 laKatos Re: karci17
Myslíš ze by nebyl dobrý jeden spinany zdroj a to sp-200-48 nebo sp-240-48?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2016 14:47 GP Re: Elffka
je to mozne. budou blikat dle frekvence ovladace. ldd jdou stahnout do nepozorovatelneho svitu. jen pozor na to, že ty led budou mit ucinnost jako kdyby jimy telko plne, ale to je zanedbatelna ztrata (spotreba bude proporcionalni k nastavene urovni)
edit: chtel jsem tim jen rict, ze kupovat ldd 1500 a planovat je poustet na 50% je skoro skoda.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2016 14:20 Žena Elffka [9] Re: karci17
Takže ikdyž budu mít 2 zdroje a celkem 3xLDD 1500H, je to možné zapojit tak, abych jedním ovladačem ovládala stmívání úplně všech diod? Takže když koupím LDD 1500H a vhodné zdroje s ovladačem, je možné ty LDD 1500H nastavit tak, aby diody svítily méně (třeba jako s LDD 1200H)?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2016 13:32 karci17 Re: Elffka
Napr. www.tme.eu/… MEAN WELL LRS-150-48 3.3A - to mas na 2x LDD 1500 (2 take zdroje vyjdu lacnejsie ako jeden na 6A)
A ovladac pripajas na tie LDD ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2016 12:33 Žena Elffka [9] Re: karci17
Aha, díky, už to chápu :-) Takže na sestavu 30x XM-L2 dle tvého doporučení 13 diod/zdroj musím koupit 3xLDD1500H? Existuje nějaká značka cenově dostupných a zároveň spolehlivých zdrojů? Pokud jsem to dobře pochopila, tak ty LDD jsou regulovatelné. Takže koupím LDD 1500H a vhodný zdroje s ovladačem, je možné ty LDD 1500H nastavit tak, aby diody svítily méně (třeba jako s LDD 1200H)?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2016 10:10 karci17 Re: Elffka
Na LDD 1500H (nie LDD 1500L) pri vstupnom napati 48V mozes napojit tak 14 LED XML ale zostal by som na 13 LED XML max. Musis vzdy ratat s nejakym ubytkom stratou. U LDD rataj tak 3V medzi tym co do neho davas (48V) a vystupom. Samozrejme ten zdroj napatia (48V) musi mat vystupny prud rovnajuci (+ rezerva) sa suctom prudov pouzitych LDD. Napr. ked das 3x LDD1500H tak zdroj musi byt 48V a 4.5A + rezerva (tusim najblizssia verzia je 6A). Preto som ti navrhol 2 zdroje pre 4x LDD. Navyse v pripade poruchy jedneho este dokzes svietit druhym na polovicny vykon , pokial nezreklamujes ci nevymenis vadny.

PS: Mozes pouzit aj LDD1200H, kde je prud 1200mA a skor zozenies zdroje 3A pre 2x LDD1200H aj s rezervou. Sice budu o malicko menej svietit (naozaj o malo) ale budu menej kurit :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2016 09:52 Žena Elffka [9] Re: laKatos
laKatos napsal:

...rozumna optimalni jsou jeste varianty
XM-L dvě rady po 15kusech (celkem 30kusu)
nebo
XP-G tri rady po 20kusech (celkem 60ks)...



Takže kolik jich budu potřebovat na tyto konfigurace? Třeba ten LDD 1500H má psaných 69W a výstupní napětí až 46V. Cree XM-L2 má uvedeno 3,05V při 1500mA. Takže těchto čipů na tento zdroj můžu připojit 15? Nebo nesmím přesáhnout těch 69W na zdroji? Nevím, jestli jsem to správně pochopila...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2016 09:01 GP Re: Elffka
ty ldd maji max pracovni napeti, ktere omezuje max pocet pripojitelnych led. napetovy zdroj by mohl byt prip. i jeden, pokud zvladne soucet proudu (vetve*proud) a musi poskytovat alespon napeti na nejdelsi vetvy + ztrata na ldd, ale zaroven nesmi presahnout max pracovni napeti pouzitych ldd
edit: ldd jsou doporuceny, protoze jdou regulovat a stahnout az k 0
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2016 08:30 Žena Elffka [9] Re: laKatos
Díky za tip, určitě ho o přístup požádám :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2016 08:28 Žena Elffka [9]
Super, děkuji za rady :-) Na tu barvu se zkusím někam zajít podívat. Kdybych pořídila ty čipy s označením "2", budou stále potřeba stejné čočky? Tedy v případě XM-L2 45° a pro XP-G2 30°? Co se týče těch proudových zdrojů, které zmiňoval karci17, bude na takové osvětlení stačit jeden? Nebo je lepší to rozdělit? Omlouvám se za hloupé otázky, elektrice moc nerozumím hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2016 18:09 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: laKatos
laKatos napsal:......Muj nazor je ze je lepsi osvetleni rozumne namichat podle sveho oka......
... a oko si zvykne časem prakticky na cokoliv. Mám doma a nejen nad akvárii od teplých žárovkových LEDek až k royal blue nad mořským akva a líbí se mě vše. Každé má něco do sebe. A to jsem začínal na těch teplých barvách a říkal že studená ke mě nesmí ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2016 15:02 laKatos Re: Elffka
Elffka jde videt ze akvaristiku mas rada a celkem se o ni zajimas.. popros marcelG at ti otevre stranky www.golias.net najdes tam supr pocteni nejen o stavbe svetel a zavedete to do sveta akvaristiky trosku jinak
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2016 14:56 laKatos Re: Elffka
s oznacenim 2 jsou nove generace ledek (lepsi svitivost na wat, atd.)... dale muzes u techto chipu najit i oznaceni R4,R5 atd.. to jsou jakoby male vylepseni jednotlivych generaci.

Muj nazor je ze je lepsi osvetleni rozumne namichat podle sveho oka....... nekdo ma rad studenou. nekdo neutralni a nekdo teplou.
Ja se pri stavbe osvetleni nemohl rozhodnout tak jsem tam dal teplotu (barvu svetla) 2900K (zarovkove svetlo), 4900K (prijemne denni) a 6300K (denni mirne do studena)..a v pripade potreby svitim tou ci onou teplotou/barvou.. kazdy ty barvy ale vnima jinak. nejlepsi je se nekde zajit podivat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2016 14:55 GP Re: Elffka
s "2" jsou modernizovane. teplotne stalejsi a svitivejsi na obdobnych binech. pokud neni vyslovene tlak na penize, tak bych sel do "2"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2016 14:42 karci17 – Elffka
Mozno Ti pomoze toto :
XML-2 je 10W ale bezne sa pouzivaju na 1200 alebo 1500mA (prudovy zdroj LDD1200 (H) alebo LDD1500 (H) 4,5-5W (max.3000mA-10W)

XPG2 je 5W ale bezne sa pouziva LDD700 (H) alebo LDD1000 (H) na 2,5 - 3 W (max. 1500mA - 5W)

Farba je tak najpouzivanejsia teplota je 6000-6500K. Ani modra a ani moc zlta (casto oznacovana na weboch ako Cold white). Vseobecne v skratke plati, ze cim viacej ako 6K ide do modreho nadychu a menej ako 6K ide viacej do zltej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2016 14:38 Žena Elffka [9] Re: laKatos
Jasně, chápu. Při svém pátrání na netu jsem narazila také na diody s označením XM-L2 a XP-G2. Jaký je v nich rozdíl? Doporučuješ tedy použít ty bez té dvojky? Rozpočet není, ale samozřejmě bych ráda stlačila cenu co nejníž :-) Doporučil bys použít pouze studenou bílou nebo tam namíchat i jiné barvy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2016 14:27 laKatos Re: Elffka
tyto varianty co jsem uvadel v predchozim prispevku jsou vsak extremni...... fest svetla ale s rozumem se da regulovat...... pokud ledky nehonis pak maji delsi zivotnost a vetsi svitivost na spotrebovany wat....... (laicky receno..... radeji kup 10 kusu a svit s nima jen na desetinu sveho vykonu nez koupit jednu a svitit sni naplno).... jsou pak vetsim naklady.


rozumna optimalni jsou jeste varianty
XM-L dvě rady po 15kusech (celkem 30kusu)
nebo
XP-G tri rady po 20kusech (celkem 60ks)

.............................
XM-L jsou chipy a daji se honit az na 10w ale optimum/v praxi je lepsi je honit na max 5 W (ideal 2 - 4 w)

XP-G jsou chipy a daji se honit az na 5w ale optimum/v praxi je lepsi je honit na max 3 W (ideal 1-2 w)


..................

jaka je financni rozpocet na osvetleni....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2016 14:18 Žena Elffka [9] Re: laKatos
Děkuju :-) Kolik W ty diody mají? A jakou barvu (nebo kombinace) barev bys doporučil? Neměl bys odkaz, kde tyto diody za dobrou cenu koupit? Jiné návrhy si ráda poslechnu. Samozřejmě finance hrají velkou roli, ale ráda bych pořídila osvětlení, které bude dobře plnit svůj účel. Jinak jsem se dočetla, že je ideální, pokud diody "jedou" na 2/3 svého výkonu. Je možné toto u Tvého návrhu počtu diod použít?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2016 13:56 laKatos Re: Elffka
takze ja jsem urcite pro aktivni chlazeni celeho vrchu/krytu-odvetrani pres vetracek. pri fixnim umisteni osvetleni ve vzdalenosti 85cm nad dnem akvaria (75 cm nad substratem). ledky budou prichyceny na chladici a ten zas bude prichycen na strope celeho krytu... tzn pocitam 5 cm zastavbovy prostor...proste osvetleni tam bude na pevno a bez nejakeho mechanismu.
za mne pokud chces pouzit XM-L. tak dve rady cca po dvacet kusech (celkem 40 kusu). cocky nustostí a to 45°.
nebo XP-G a to ve trech radach kazda rada po cca tricet kusech optika 30°C.

s timto osvetlenim budes mit i rezervu i pro kobercove rostliny.

chtelo by to i jine navrhy.


vse se odviji od financi.... toto jsou si myslim varianty s dostatkem financi a silnym osvetlenim do budoucna.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2016 13:27 Žena Elffka [9] Re: laKatos
Vzdálenost diod ke dnu bude cca 66-90cm, mám tam rezervu, protože jsem si nebyla jistá, jak vysoko by diody měly být. Je to vymyšleno tak, že při údržbě akva se světlo pomocí mechanizmu vytáhne na těch 90cm, abych se tam pohodlně dostala. S tím odvětráváním nevím, proto jsem se také ptala, jestli bude potřeba aktivní chlazení. Zatím je to celé uzavřené, v případě potřeby, pokud by to bylo nutné, by se tam zajistilo nějaké odvětrávání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2016 12:43 laKatos Re: Elffka
pekne zabudovane akvarium....
v tom kryte bude nejake nucene odvetravani? S aplikaci led do uzavrenych prosto moc zkusenosti nemam.
Jaka je vzdalenost horniho krytu (tam kde budou umisteno led osvetleni... ty to nazyvas strop skříňky) ke dnu akvaria?

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2016 12:29 Žena Elffka [9] Re: laKatos
Fotka k příspěvku Aha, špatně jsem to pochopila. Ten kontrast se mi líbí, ale nebude to třeba vadit rostlinám? Aby jim neopadávali spodní patra listů...Nemám s tím zkušenosti, teď svítím zářivkama. Lepší fotku teď nemám, ale pokud bude potřeba, můžu večer vyfotit prodrobněji :-)
 

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [15] ...... 160 161

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256423x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4030-led-osvetleni-do-akvaria?od=701