Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
Lze se setkat se dvěma dokumentacemi zdrojů LCM-60:
Meanwell LCM- 60 (Built-in 2 in 1 dimming function) (z roku 2013)
www.gme.cz/…
Meanwell LCM- 60 (Built-in 3 in 1 dimming function) (z roku 2015)
www.mouser.com/…
www.meanwell.com/…
V později uváděné verzi dokumentace je zaručená výstupní úroveň proudu řídicího vstupu (100uA), který tak navíc umožňuje řízení výstupního proudu odporem (přepinač / potenciometr). Ve starší verzi dokumentace zdrojů (uvedena jako první) přesná úroveň tohoto proudu zaručována není.
Podrobnějším studiem přijdete na to, že pro zdejší odborníky bude docela problémem zdroj řídit, přesněji, generovat řídící signál žádaných vlastností pro PWM řízení. Je pro to jistě několik různě dokonalých obvodových řešení a je též zřejmé, že zdroj příliš vhodný pro plynulé stmívání není. Pro manuální řízení světelné intenzity (proudu LED) vhodný jistě je. (Všimněte si, že při nepřipojeném jakémkoliv řídicím signálu na řídící vstupy je výstupní výkon zdroje 100 až 108%! („vstup je tažen nahoru“) a stav „OFF“ je dán určitým malým napětím na vstupech nebo přímo zkratem vstupů.)
Zdroje s parametry řízení jako LCM-60 nedokáží regulovat lineárně od nuly (viz stav „OFF“ jako určitá (nízká) napěťová úroveň mezi vstupy, nebo přímo zkrat řídicích vstupů). Skok je značně patrný protože je v oblasti (malého výkonu, pomalého rozsvěcování), kde se značně projeví (stmívání je nedokonalé)!
A jako poznámka: Naprosto stejnými úrovněmi řídicích signálů (jako LCM-60) bývají řízeny „stmívatelné“ zářivkové předřadníky a při té příležitosti připomenu VAROVÁNÍ, že i když řízení je bezpečným nízkým analogovým napětím (10V), tak potenciál řídicích vstupů u zářivkových předřadníků obvykle NENÍ „bezpečný proti zemi (PE)“ !
Všimněte si podobného zdroje HLG-185H, kde je řízení definováno až od úrovně řídicího napětí 1V.
www.mouser.com/…
V originálním katalogu Meanwell pro rok 2016 je uveden jen pouze typ LCM-60DA(řízení DALI)
www.meanwell.com/…
Neměl jsem čas Vám odpovědět dříve.
konkretne?
myslim si ze mu stranky golias.net priblizi a zjednodusene poradi jaky smerem by se mohl vydat.
Díky za reakci. Fakt pěkné akvárko. Určitě se budu inspirovat. Hledal jsem, kdo měl podobný nápad jako já, a vidím, že nejsem sám
Předpokládám, že těch ledek nebudu potřebovat tolik, když mám poloviční hloubku a ještě o 10 cm užší.Pokusím se to nastudovat na tom golias.net. Ještě jednou díky.
Předimenzované chlazení, nebo naopak?
Prosím Vás, odkiaľ máte info o vnútornej konštrukcii/zapojení toho riadiaceho vstupu?
Pozor. Na doporučených stránkách jsou některé rady týkající se chlazení LED zavádějící.
Vyjadřovat se zde k led jiz radeji nebudu. Ale na stránkách golias.net popros majitele at ti zpřístupňují stránky. najdes tam super informace.
Mám obdobné atypické rozměry akvaria jako ty v prezentaci nudle- mrkni třeba te to inspiruje.
0 15.11.2016 11:36 RoFr –
Re: GP Možná to myslíte špatně. Řídící vstup uvažovaného zdroje vyhodnocuje na svém, řídicím, vstupu střední hodnotu analogového řídicího napětí a to PWM řízení není u něho klasické PWM řízení (kdy příliš (v určitém rozsahu napětí) nezáleží na přesné amplitudě řídicího napětí ale výhradně záleží na šířkové modulaci), ale řízení pomocí (pseudo)PWM s nutným přesně daným rozkmitem řídicího napětí (zde 10V), kdy se po filtraci dolní propustí, která je integrována na řídicím vstupu zdroje dociluje prakticky analogového řízení (méně přesné vzhledem k navíc nutnému přenému napěťovému rozkmitu řídicího signálu).
Proto je možné u tohoto zdroje řízení proměnnou analogovou úrovní (0 až 10V) nebo konstantní analogovou úrovní (10V) pulzně šířkově modulovanou (přirozeně je možná i kombinace).
Dobrý den, jsem tady nový, i když Rybičky.net sleduji už dlouho. Měl jsem vždy zářivkové osvětlení, ale mám nyní po přestěhování nové akvárko a chci LED osvětlení. Akvárium má trochu netradiční rozměry 240x40x25. Plánuju kobercové rostlinky a hejno nějakých malinkých teter nebo podobný druh.
Poradíte mi s LED osvětlením? Maximální hloubka vody bude cca 35 cm, osvětlení bude v krytu. Šířka akvária je jen 25 cm. Nemám s ledkami praktické zkušenosti a nevím, jaký druh CREE LED objednat vzhledem k rozměrům akvárka. Pročítáním fóra jsem to odhadnul na typ XP-G2...ale nevím. Poradíte jaký druh ledek a kolik na tu délku 240cm? A jestli při šířce 25 cm stačí v jedné lajně? Díky moc.
nemyslím, že to takhle funguje. i datasheetu maji OR. myslim, ze napetove rizeni se spina pod nejakou frekvenci rizeni PWM.
myslím, že JaV má pravdu. Ide o to, že LCM-60 (i LCM-25, nad ktorým uvažujem ja) má integrované stmievanie 2v1: riadenie napätím 0 - 10 V a riadenie IŠM 10 V. Ak aplikujem IŠM 9 V, bude to to isté ako ako privedenie 9 V pri riadením napätím, tzn. IŠM dokáže riadiť len v rozsahu 0 - 90 %.
Avšak, maximum na 90 % vôbec nemusí byť na škodu, vzhľadom na to, že zdroj má nastaviteľný prúd, možno s tým rátať a zvoliť vyšší rozsah. Napr. pri voľne 1050 mA namiesto 900 mA, dostanem pri 90 % cca tých 900 mA, samozrejme myslené v efektívnej hodnote. Vďaka za myšlienku, pôvodne ma to vôbec nenapadlo
Baví se tu jen o napětové úrovni řídícího signálu, tak že to tak není. Jsou jen dvě varianty, buďto regulace funguje, nebo ne.
Podle mého laického pohledu, pokud budeš regulovat 0 - 9V tak svítíš max na 90%
Zajimavý tip, já plánuju jak píšeš 12V trafo -> napájení arduina a přes stabilizátor 7810 nebo 78S10 ho stáhnu na 10V a pak budu přes tranzistor (ovládán arduinem) pouštět 10V. Jak jsem ale psal ještě jsem to nevyzkoušel tak nebudu radit něčím co ani nemusí fungovat. Jinak jak tu někdo zmínil tak LCM-60 jde od nuly... minimálně podle datasheetu. Nezkoušel jsem tudíž nevím.
jasne, poslúži. Moja otázka skôr smerovala tým smerom, že som v dokumentácii k zdroju nenašiel info o tolerancii toho 10V napätia pre PWM, tak som tak trochu čakal odpoveď -- používam 9 V a funguje to. Ono, tých 10 V je pre mňa dosť nepraktická hodnota...
Mám jeden 12V napěťový zdroj cca 5A, kterým napájím spoustu věcí, router, iptv-stb, čerpadla na hnojení a také samotné arduino 5V přes to samé nepraktické s nadbytečným displejem.
Asi existuje něco velmi jednoduššího co rovnou udělá 10V, ale jelikož jsem absolutní amatér v elektronice a všechno se učím teprve poslední asi rok(pájení, programování arduina atd.), tak jsem spokojený.
Displej smaozřejmě je zbytečný, ale jednoduše bez měřáku si tam nastavím 10V a je to, v budoucnu se mi to možná bude hodit k něčemu jinému...
JaV napsal: 10V si vyrábím tímhle...
Celé sa mi to zdá trocha nepraktické, číselný displej nadbytočný... A vyvoláva to (staro)novú otázku: ako/čím napájate tento zdroj?
LCM-60 mám doma a používám ho s arduinem, stmívám 0 - 255 a pokud by startoval na 10% tak by se podle mně rozsvítil na hodnote cca 25, ale ledky naskočí hned na 1, takže tak...
10V si vyrábím tímhle
www.ebay.com/… Prosím Vás, ako riešite zdroj 10 V pre PWM? Myslím naozaj zdroj, nie rozhranie MCU - LCM.
KarloS: LCM-60 podporuje PWM od nuly, aspoň teda v dokumentácii žiadne obmedzenie nespomínajú, to je pri LCM-40, ktorý má tri možnosti stmievania. Nepletiete si ich?
LCM60 ma 10V PWM, ale neumí od 0%, nýbrž od 10%, takže nedocílíš efektu roz/stmívání.
Ovšem v praxi stejně potřebuješ jen regulaci typu - mám zelenou řasu, uberu
Je to fajn. Gratulujem.
Len ak som spravne pochopil . tak vypinacom odpajas vetvu LED. Na to pozor. Uz to tu bolo velakrat spominane, ze prudove zdoje / hlavne LDD / tazko znasaju chod bez zataze. Pri riadeni PWM na 0 DIMM je to v pohode. A co sa tyka arduina a LCM60+PWM, tak to ide na 10V, tak budes musiet pouzit este trosku elektroniky. (arduino a LDD ide 5-6V ).
4 10.11.2016 12:31 josef Drazí debatující, jelikož jsem se prokousal celým vláknem a načerpal jsem informace, pustil jsem se do vlastní stavby. Tímto velice děkuji ViktorX který zpracoval xls ( rybicky.net/soubory/159.xls ). O jeho výpočty jsem se opřel.
Postavil jsem světlo do hliníkového U profilu z alunetu 40x25x3.
Díry do profilu vrtány na šroub imbus M3. Cree čipy máznuty teplovodivou pastu na chladiče PC. Skladba je šroub s nylonovou podložkou, čip, hliníkový profil, matka se silonem.
Zdroj proudu jsem koupil LED MEAN WELL LCM-60 zatím jedu na 900mA a je to dostatečné, zkoušel jsem 1400mA a po delší době se hliníkový profil ohřeje.
Led ze dvou obchodu (EBAY 5ks Cree XM-L2 XML2 LED T6 w/ 20mm sate Base (6000-6500K)) - s hliníkovou podložkou .
A z fasttech.com 5ks Cree XM-L2 U2-1A 1000LM 6500-7000K LED Emitter - s měděnou podložkou.
Momentálně mám namontovaných 9ks a přiobjednal jsem ještě teplejší barvu.
Vypínač je připraven na zapínání vypínání budoucího okruhu - pro dodatečnou regulaci.
Zdroj je stmívatelný, akorát ladím Android appku a arduino na stmívání. To je ve fázi návrhu. Telefon bude komunikovat přes bluetooth. Ještě je tu možnost nastavování po lokální síti - ale to se uvidí. Až ozkouším stmívání a bude zájem mohu přihodit zbytek.
Ať se daří všem.
Starší reakce
Ano, 10x XML by malo LDD1500HW udrzat.
Asi jsme se úplně nepochopili. To že na zdroj 36 V a LDD 1500H nedám 14 chipů mi je jasné. Ale to LDD má vstupní napětí 9-52 V takže zdroj by měl jít v poho připojit. Takže jsem se ptal, jestli při tomto LDD a zdroji půjde zapojit třeba 10 chipů na větev. A podle dokumentace je na výstupu rozsah napětí 2-46 V. Tedy i když budu počítat 3,2 V na chip tak to je pořád při 10 ks 32 V a 4 V rezerva na napěťvém zdroji ne?
www.tme.eu/…
Skus si znova prejst toto forum... Mas 36V zdroj a na ten 14-15 XML nepripojis cez LDD1500 . Pri HW verzii je vystup 48V ale na vstup musis dat aspon 51V... A XML si rataj aspon 3,2V / kus... Skratka nemozes chciet od 36V zdroja na vstupe LDD aby ti LDD davalo 48V.
Riesenie pre Teba : kup si LDD 1500HW a zapoj 9xLED na vetvu. A ked si nasetris, tak si kupis zdroj 48V / 3,2+ A a na tie LDD doplnis LED na 13kusov pre vetvu.
Chtěl bych se zeptat: plánuji vyrobit osvětlení z 18 ks CREE XML a koukám že LDD 1500 jsou ve variante LW a HW. Zdroj mám 36 V/4A. Jestli to chápu dobře podle dokumentace tak verze L má V OUT 30V a připojím tedy 9 chipů na větev. Verze H má V OUT 46 V a můžu připojit cca 14 chipů na větev.
Myslíte, že je tedy lepší vzít LDD 1500H s tím, že lze případně přidat na každou větev chip navíc? Napěťový zdroj by to měl zvládnout.
Děkuji
Starší reakce
A koľko luxov má taký jeden modul?
celkem jednoduše, přikoupením dvou dalších modulů
Vcelku ma zaujíma, ako plánujete pridať tie luxy...
Díky, uvařil jsem si kafe a článek přečetl, vidím že budu muset pár luxů přidat, není to žádný problém, moduly se jen propojí kablíkem a zacvaknou do pacek které drží jeden šroubek.
Je tu článek tlumen/lux/ wat a tam je zo zajímavě popsáno.poučka kolik watu/litr je zavádějící ale obecně se pouzit da.na pokusy koukni na ten článek fakt to hodně řekne.malo svetla nepůjdou rostliny moc svetla taky nepůjdou nehledě na rasu.je treba najit kompromis.ale jak tu pise tak je lepší mit vic a ubírat než min.
To zalezis co v tom mas (budes mit). Ja mam 6000 na 190L a ted na 500L se 60cm vody planuju bud 12000, ale asi dam 18000 at mam rezervu. Vzdycky to muzu stahnou regulatorem, ale pridavat LEDs pozdeji je problem.
fakt tomu vůbec nerozumím, jdu cestou pokus omyl, nechci mít přesvětlený akvárko, mám vybraný rostliny na světlo ne příliš náročný, hlavní ryby budou skaláry, ty taky asi moc světla nemilují, uvidíme, na rampě mám ještě místo, tak můžu přidat další moduly, 250 za kus není až zas taková rána, uvidíme...
jen bych rád věděl, pokud je tady nějaký skutečný odborník, jestli je cca 5000 lm v pořádku na cca 500 litrů vody při výšce vodního sloupce 60cm
To mě na tech prodejnách sere tvrdi ze to je lepší o sto procent a kdyz to clovek trochu hleda zjisti opak.hlavně aby prodali.
jedinou výhodou je menší spotřeba do te doby než budeš muset přidávat další svetla pač bude malo lumenu.a kazdy dalsi transformátory u led zvyšuje ztrátu při transformovani.zkusím to někdy změřit.nebo nekdo napíše jestli ten rozdíl je tak velky?
To samy sem posunul o par řádku výš na whis
led chip.
0 27.10.2016 18:51 Kalok Zdravím chtěl bych se zeptat kde se dají sehnat čočky na cree XML t6 60st. Diky
0 27.10.2016 18:31 jamajcan Malá hádanka pro znalce, co je to? Autorská práva v pohodě, má fotka.
Konzultoval jsem to v prodejně, tak doufám že to bude fungovat, u nově zakládanýho akvárka to stejně budu muset časem pravděpodobně poladit, není problém vyndat světelnou rampu a světelné moduly přidat či ubrat, montáž je jednoduchá, s nějakou úpravou časem víceméně počítám.
EDIT-Koukám na lm, od 820 do 890, podle teploty světla, přiznám se že v tom se houby vyznám.
Nevím jestli to lze takhle zjednodušeně porovnat 10w=100w zkus kouknout kolik je lumenu na zarivce a na ty náhradě v diode.a u toho čipů co sem postnul.pisou 80-100lm/w 10w=1000lm 60cm zarivka tuším 28w/1250 lm.takže přepočet 10w je 100w je blbost.s kus to porovnat ty lumeny.
Mám pripravený stojan s LED osvětlením, čekám jen na akvárko, použil jsem LED náhradu zářivkových trubic, 6 x 10W, barevné provedení studená, denní a teplá, vždy po dvou, pracují na 220v, stačí zastrčit do zásuvky, dělka 60cm, kus za 250 korun, intenzita světla má být jako od 100W zářivky, rozměr akvária 160 x 60 x 60cm.
Ahoj slo by tyhle čipy pouzit na osvětlení
www.wish.com/… a jakou vataz vzit a jak připočíst lumeny na waty/litry
Starší reakce
jednou se mi dokonce stalo, že z 20-ti čipů nefungoval ani jeden
S těma celníkama to je jak kdy. Stejně tam čínan většinou napíše vymyšlenou částku. Moje zkušenosti jsou takové že drobnou elektroniku nechají projít protože pod RTG stejně neví o co jde, ale když vidí telefon, tablet atd tak to stopnou.
OT Akorát u tohodle je nevýhoda ta částka, že tohle už stopnou celníci a bude k tomu ještě DPH
Sice podezřele levné, ale prodejce má dobré hodnocení a už i pár kupujících to hodnotilo, zkusil bych to.
Já kupoval tyhle 20ks za $43. Kvalita super.
www.aliexpress.com/… Co říkáte na tohle? Cena za 10 ks XML 15 dolarů. To je slušné nebo myslíte, že je nějaky rozdíl mezi prodejci, případně máte nějaké zkušenosti s některým prodejcem?
www.aliexpress.com/…
Přidat reakci
1 ...... [13] ...... 160 161
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256432x