Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 23 Přejít na další stránku   1  
Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.04.2016 20:59 Kadlik Re: laKatos
Já jsem vůbec nemluvil o chladiči.
Karlos má vyzkoušený, že ten jeho plech mu uchladí čipy na 1500mA. Dlouhodobě mu to funguje. Když tam dáš lepší chladič tak tomu pochopitelně neuškodíš, ale ani nepomůžeš. Prostě za to dáš zbytečně víc peněz. Ten problém co řeší Tlama může být v tom že na 2100mA už to prostě hřeje tolik, že přechod čip base a přechod base chladič nestíhají dostatečně rychle transportovat teplo do chladiče a v tom ti velikost chladiče nepomůže.
I když podle toho jak Tlama popisoval svoje zapojení tak bych to spíš viděl na to že čipy zničilo přepětí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.04.2016 15:23 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Tlama
Tlama napsal: Zdroj je z PC. započítáno zapojení tak aby proud protékající čipy byl 2100 mA. Měřil jsem to ampermetrem a bylo to přesně.
Toto je zlý nápad. Veľmi zlý. Dióda nie je odpor, je to polovodič, nie však preto, že by vodila polovične, ale preto že raz vodí (prúd) tak a inokedy inak, okrem iného i v závislosti na teplote...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2016 14:03 Muž Tlama [9] - AfrikaRe: Kadlik
Jinak takový to zdroj existuje, mám objednán tento:
www.spinanyzdroj.cz/…
…..................

www.czech-meanwell.cz/…

Chtěl jsem tento- ale bude k dostání dle prodejce az koncem roku , ceny si nevsimejte je zatím nesmyslná. Je to novinka a ještě ji nikdy neměly. Aspoň mi to napsali na můj dotaz k dostupnosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2016 13:49 Muž Tlama [9] - AfrikaRe: Kadlik
Zdroj je z PC. započítáno zapojení tak aby proud protékající čipy byl 2100 mA. Měřil jsem to ampermetrem a bylo to přesně. Ale u těchto zdrojů to nemusí byt konstantní a proto jsem už objednal proudový zdroj. Jsem elektrikář a docela se v tomto problémů orientuji. Chtěl jsem ušetřit za zdroj a takto to dopadlo tone . Nejspíše občas vylitne napětí a je problém. Jo a čipy jsou na hliníkové destičce, na mědi to bude možná co se týče odvodu tepla lepší, ale bude to v řádu jednotky % takže myslím zanedbatelné. Od rána asi 4 hodiny v provozu měřím teplotu na zdravých čipech který ještě svítí dobře a teplota v místě cípu 44C, na čipech co už nesvítí jak maji je o 10C více. Hřejou jako sviňa....... no takový je život, chybami se člověk učí palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2016 12:19 laKatos Re: Kadlik
Jenže podívej co má za chladič karlos a tlama. Tlama má 6mm plech plus zebrovani. Karlos 1mm plech-ktery nemá onu masu na rozvod tepla a ani to zebrovani. V tom je sakra rozdil.
Tady se není o čem bavit. Pokud někdo bude tvrdit že ten obyc plech se přibližuje tomu masivním lže
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2016 11:09 Kadlik Re: Tlama
Jakým zdrojem tam pouštíš těch 2100 mA? Neznám regulovatelný zdroj o tomhle výkonu.
Já bych viděl problém v tom proudu. Ten čip už ti při tomhle výkonu hřeje moc a teplo na přechodech se neodvádí dost rychle. Co vím tak Karlos tyhle čipy provozuje na 1500mA. Já mám 5W a pouštím do nich 1000mA. Plocha pro přenos tepla je stejná ale teplo u tebe je násobně větší. Vím že tyhle čipy se třeba dělají s měděnou základnou, ale ty tam máš hliník, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2016 08:40 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Tlama
Či tej pasty nebolo až veľa. Ono tie teplovodivé pasty majú "relatívne" veľký tepelný odpor, ale tým, že sa dáva (aspoň na procesory) tenučká vrstva, tak vylepšením styčnej plochy (a teda prenosu tepla) je výsledok lepší ako bez pasty. Keď je toho hrubo, tak sa môže tepelný odpor prejaviť a výsledok ešte zhoršiť...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2016 23:08 Muž teakmon55 [6]
mete nejake skusenosti s timito zdrojmi,respektive s obchodom?
www.lediscon.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2016 21:56 Muž Tlama [9] - AfrikaRe: lhajek
odešli jednočipové bílé čipy...celé jsem si to dělal sám a myslím že poctivě
samozřejmě jak čínan přidělal čip k základně to neovlivním....objednám zdroj a budu testovat dál...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2016 21:51 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Tlama
A které ty LED ti odcházejí? Podle fotky tam vidím 2 druhy. Jednak klasický jednočip na starbase a pak nějaký multičip.
Problém by ještě mohl být špatnou montáží samotných čipů na base (předpokládám že to jsi kupoval jako komplet a že sis to sám nepájel) - špatně se tam přenáší teplo a přechod samotný se zahřívá více než je zdrávo při daném proudu, protože se prostě teplo do základny nedovede. Pak jsi mohl udělat montáž na samotný chladič sebelepší a i tak to může odcházet.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2016 21:43 Muž Tlama [9] - AfrikaRe: laKatos
dával jsem jí tam dost...až mi lezla ven když jsem dotáhl šroubky.....teď nedokážu objektivně říct....musím odlepit krycí sklo které je přilepené k chladiči silikonem....až přijdou čipy tak uvidím....ted to rozdělávat zatím nebudu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2016 21:35 laKatos Re: Tlama
kdyz oddelas chip je pasta opravdu po cele plose?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2016 21:33 Muž Tlama [9] - AfrikaRe: laKatos
k chladiči přiděláno 2ma šroubky po stranách čipu, samozřejmě teplovodní vazelina
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2016 21:21 laKatos Re: Tlama
divej nekteri prodejci tady prosazuji davat XM-L chipy na obycejny mm plech a ty ho mas na masivnim chladici. i kdyz krmis ledky na 2/3 vykonu porad ti to takovy kus hliniku musi uchladit.
proc ti chipy odchazeji netusim... mozna ten zdroj
ted me jeste napadlo... cim to lepis k chladici?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2016 21:07 Muž Tlama [9] - AfrikaRe: laKatos
laKatos napsal: pokud se jedna opravdu o tento chladic tak musi byt dostacujici...... videl bych to na vlhkost nebo neco jineho, ale teplota to jiste nebude...

JoJo to je on. Vlhkost vylučuji. Zítra nafotim jak jsem vyřešil ochranu před vlhkem. Spise to vidím na ten zdroj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2016 21:03 laKatos Re: Tlama
Fotka k příspěvku pokud se jedna opravdu o tento chladic tak musi byt dostacujici...... videl bych to na vlhkost nebo neco jineho, ale teplota to jiste nebude...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2016 20:36 Muž Tlama [9] - AfrikaRe: KarlosS
Chladič ma 10 kg. Malej nebude. Koukni na odkaz technika, tam je link přímo na prodejce. Ale mas pravdu s tím napětím. Musím pořešit konečně kvalitní zdroj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2016 20:30 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Tlama
ten chladič mi přijde malej, důležitý jakej je zdroj, počet čipů. Mě dost pálilo čipy vysoký napětí ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2016 20:16 Muž Tlama [9] - Afrika – defekt led čipu
Ahoj, mám dotaz- během měsíce mi odešli 4 čipy. Pasivní chladič viz foto v profilu, teplota při celodenním svícení je v přímo v místě přichycení čipu 51C, mám tam 10w čipy které jedou na 2100mA takže asi na 65%. Co myslíte kde je problém? Chladič mám 1cm nad vodou a není pod krytem. Díky za názory Tlama.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2016 10:08 Muž teakmon55 [6] Re: KarlosS
Ti karloss,ale nieje problem s tou watážou?zdroj má 50W a tých 15 kusou led (15x4w=60W)..Nepretazím tým zdroj?A to som ešte cital,že tam ma ostat 20% rezerva.
A pri 40% provoze predpokladam,ze bude stacit aj nejaka hlinikova lista.Či?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2016 08:53 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: teakmon55
spíš 14-15ks, ono je to něco přes 3V.
Jinak jsou tvé počty správné, ale dej pozor, tenhle zdroj je nestmívatelný. Ten můj umí potenciometrem od 10-100%, ale jen 6 čipů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2016 20:57 Muž teakmon55 [6] Re: KarlosS
Už som nejak domiešaný:)Takže ak vezmem tento zdroj
www.ecolights.sk/…
-50w
-9-48V
-1050mA
Takze ak som dobre pochopil možem tam dat 16 (10W) chipou (16x3V=48V).Pri prude 1050mA to pojde na cca 40%=4W jeden chip.Ale potom by to uz bolo 64W (16 x 4w=64w zatazenie).Nieje to moc?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2016 19:22 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: teakmon55
počítej cca 3V na čip ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2016 14:27 Muž teakmon55 [6]
poprípade na tento by mohlo byť 8x XM-L T6(10w).Či može byť aj via cipov?Nejak sa do toho este nerozumiem.:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.04.2016 14:27 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: teakmon55
teakmon55 napsal:Mimochodom tento prúdový zdroj je na čip XP-G2?Nevidím tam max zaťaženie.
Je tam uvedeno: vhodný k regulovatelnému napájení čipů Cree XML, XP G2, ...
Takže i pro čipy XM-L2.
Max zatížení je dáno parametry:
Output Current: 1240 mA
Output Voltage: 14.5 ~ 20.1 V
Takže maximálně lze zatížit teoreticky 1,24*20,1 = 24,924W proud je konstantní a pro jeho stálou hodnotu mají čipy na přechodu odpovídající úbytek napětí, který může pro tento zdroj být max. 20.1V, ale neměl by jít po minimální hodnotu.

Teď když jsem to dopsal tak si nejsem vlastně jist jestli jen pro čtyři čipy XM-L2 tento zdroj lze použít. Spíš by chtěl těch čipů 5 aby se dostal nad minimální hodnotu napětí. Nebo se mýlím KarloSi?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2016 14:03 Muž teakmon55 [6] Re: lhajek
Pekne si to vysvetlil,práve nad týmto som si lámal hlavu akým trafom to napojiť.Takže podla tvojho popisu som to takto nakombinoval.Ak zle tak ma prosím opravte.
Tieto cipi
www.aquario.cz/…
takže 4 cipi na toto trafo
www.aquario.cz/…
A malo by to isť na nejamých 40% +-.Ostala rezerva 20% vo Watoch.
Mimochodom tento prúdový zdroj je na čip XP-G2?Nevidím tam max zaťaženie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.04.2016 22:30 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: teakmon55
teakmon55 napsal: Mne by staciliy aj 3W ale neviem ich najst.A je tam mozne kupit aj zdroj?
U čipů prodejci nejčastěji udávají maximální výkon, takže třeba pro XM-L2 10W nebo pro XP-G2 5W. Ale reálný výkon je dám použitím proudového zdroje a velikosti proudu kterým je čip napájen. Takže já mám nad akváriem XP-G2 tedy pětiwattové čipy napájené proudem 700mA a tedy jedou na 2W - to jaký má výkon při jakém proudu nejlepé zjistit v DataSheetu k danému čipu.
Maximální výkon se ani nedoporučuje z čipu ždímat, protože se pak moc zahřívá, hůře se chladí a zkracuje se mu výrazně životnost. Takže pokud chceš 3W čip tak bych ho provozoval tak na 1W. Pokud chceš aby to třemi watty svítilo tak jdi do již změněného XM-L2 nebo by to snesl i XP-G2 nebo XTE (vše CREE).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2016 19:11 Muž konrad [45] Re: teakmon55
Zdroje som kupoval meanwelly. Tie sa daju zohnať aj na slovensku/česku

Ten shop samozrejme nie je môj takže nemám odpoveď na všetky otázky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2016 18:39 laKatos Re: konrad
a optiku na cipy XT-E v uhlu cca 45 stupnu kde...... cca 90 ks
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2016 18:15 Muž teakmon55 [6] Re: konrad
Mne by staciliy aj 3W ale neviem ich najst.A je tam mozne kupit aj zdroj?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2016 18:00 Muž konrad [45] Re: teakmon55
m.fasttech.com/… napriklad. Doprava zdarma
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2016 17:54 Muž teakmon55 [6]
Zdravim.Kde kupujete led chipy?Ja som nasiel zatial tu.
www.aquario.cz/…
Ci na ebay?Vie niekto hodit link?
vdaka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.04.2016 15:04 Muž Gogi [25] - CichlidyRe: konrad
ak je tam cas tak sa tomu hovori "praca", aspon na slovensku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2016 15:05 Muž konrad [45] Re: Gogi
Ešte tam chýba čas v rovnici nie? W=U*I*t
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2016 12:47 Muž Gogi [25] - CichlidyRe: pros
I je konstatny, krat U z datasheetu, krat pocet LED, deleno objem akva. simple

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2016 08:37 laKatos Re: KarlosS
Ahoj karlos. Jen se připomínám o tu teplotu chladiče pod tím chipem po půlhodině provozu. Děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2016 08:20 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: DavFM
furt ale ber v úvahu, že ten chladič nebude topit jako třeba zářivky na kterých neudržíš ruku. Takže s teplem si polepšíš. Řešíte tu nesmysly ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2016 02:35 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: DavFM
pokud to nebude v krytu, myslim , ze to bude hnusny. treba se ti to povede udelat hezky, ale nejak o tom pochybuju. Navic se ti spousta teple ztrati (pokud to chces na topeni) v tom vedeni. ale pokud nevykneknes jako ja, urcite sem dej fotky jak to dopadlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2016 22:35 Muž konrad [45] Re: DavFM
No práve, topit budeš musieť stejnak, voda si dlhšie udržuje teplotu ako okolie, takže po úvodnom nahriati sa ohrievač zapne iba občasne. Aspoň moja empíria. A ten príkon navyše na nejakú dobu pokryje ušetrenie za tú aparatúru.

Ale zase chápem to DYI nadšenie a držím palce
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2016 22:31 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: konrad
To že ti světlo drží teplotu tak vysoko jenom dokazuje, kolik toho odpadního tepla vzniká.Já nechci mít světlo pod žádným krytem, když budou reflektory 15cm vysoko, tak mi to teplo zmizí do vzduchu a ne do vody.
Čerpadlo si určitě nějaký wattík vezme, 10W si myslím bude bohatě stačit. No a když se nesvítí, tak budu muset topit, úplně stejně jako každý jiný...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2016 22:17 Muž pros [36] Re: Gogi
Odbočím podle čeho jsi počítal ty W/l
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2016 21:58 Muž konrad [45] Re: DavFM
Tak to je pak iná. Ale stejnak, doma v izbe máme 22C v akva nič len nad ním led a stála teplota je 27C ale bude rozdiel medzi 112l a 500l asik. Akurát to čerpadlo tiež spotrebuje nejaké wh a hlavne v noci keď sa ochladí a kedy sa nesvieti by ten obrievač asi stejnak musel byť. Či?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2016 21:50 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: konrad
Malá poznámka: nešlo primárně o chlazení LED chipů, ale o ohřev akvária zbytkovým teplem, které jinak uteče do luftu.Vzhledem k tomu, že tam chci mít terčovce, předpokládám, že topítko pojede víceméně nonstop, doma máme stabilně 24°, krom letních výkyvů. Tepelná pohoda osvětlení byla v tomto případě sekundárním bonusem.
Pokud by to mělo dát cca 80W do tepla, tak se bavíme o úspoře cca 250kWh ročně. Otázkou na tomto fóru jsem si chtěl potvrdit předpoklad, že ty LEDky "fakt dost" topí ;-)

PS: a asi nejdůležitějším faktorem je pro mě to, že si to vyrobím sám a bude to vypadat cool. (do kažého chladiče povede pouze jediná hadice, druha hadice a dráty budou uvnitř, i jsem si kvůli tomu spustil INVENTORa)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2016 21:38 Muž Gogi [25] - Cichlidy
Chalani, zacnite pisat kedy pisete o teoretickom max. vykone LED a kedy o realne pustanom do LED, z toho co tu za tento den citam si kazdy pisete o inom.
Myslim ze vsetci hovorite to iste - instalovat +-18 alebo 20 LED(teoreticky 200W XM-L) ale prevadzkovat ich iba na tretinku max. polovicu vykonu.
Zo zaujimavosti som si spocital kolko W/l realne svietim a vyslo mi az smiesnych 0,09W/l, ale pridam len este neviem kedy.
A neda mi - verim ze 3mm plech je osvedceny desiatkami instalacii a rokmi praxe ale aj tak by som na taky pliesok nedal jedinu XM-L.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   31.03.2016 21:24 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: laKatos
Proboha všichni tady přece víme, že ideální je na světlo nacpat 80 čipů vedle sebe, dát na ně 15° čočky, napájet je třetinovým příkonem, zajistit jim 20°C, ale je to přece o těch kompromisech.
Kdo si dá do světla čipy jen za 8 tis., jak se ten ideální chladič vejde do krytu, atd.?
Vždy jde o to, aby cena byla rozumná, aby akvárium nehyzdil obludný chladič, ...
To vše za rozumného zhoršení parametrů. To je furt dokola, vždyť je to jednoduchý.
Já si přece dokážu navrhnout ideální řešení, pro koho to ale bude?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2016 20:47 laKatos Re: konrad
Ano 200w je mnoho. Já nikde nepsal že má s tím svítit naplno. At veme 200w ledkové světlo a jede snim na 50w to teď řeším.

Mimochodem děkuji za potvrzení že pří použití XML a cca 5w s obyc plechem používáš aktivní chlazení a la vetracky.

Máš na ledkach čočky že? (optiku)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.03.2016 20:43 Muž konrad [45] Re: laKatos
Ja myslím, že primárne sa radilo, že je 200w na 500litrov moc a je jedno či tých 200w dajú 200x1w lediek alebo 20x10w.

Tiež k mojej rade na 200litrov mám 55w čo je moc silné aj keď čipy na svetle móžu ísť až na 100w.

A chladenie mám aktívne dvoma ventilatorikmi z pc. Príde mi to ďaleko jednoduchšie ako chladiť to vodou a kadejakými výmenníkmi a čerpadlami
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2016 20:16 laKatos Re: KarlosS
Ještě k těm mým 280w. Pokud jsi "borek stavitel" a díval ses do mého profilu mělo tě uz dávno napadnout že nemám těch 288 ale 450w. Mám tam 90 ledek které jsou chopny jít až na 5w jedna. Ale jak jsem psal dulezite je ledky nehonit do maxima a chladit.
Omezené to mam rizenym zdrojem.
Návratnost počáteční investice cree led XT-E dosti rychlá
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2016 20:07 Muž pros [36] Re: pros
Jo a v článcích najdeš článek kde je zpracovaná tabulka pro spočítání návratnosti Lm atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2016 20:05 Muž pros [36] Re: laKatos
Je mně jasný že nechceš nic podcenit a navrhnout osvětlení pořádně, ale jdeš nato zbytečně vědecky.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [23] ...... 160 161

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256424x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4030-led-osvetleni-do-akvaria?od=1101