Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 123 Přejít na další stránku   1  
Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2011 08:53 Muž Tudy [330] - Krevetky
Fotka k příspěvku Podařilo se mi najít graf závislosti životnosti LED na teplotě čipu. Pokud beru teplotu čipu jako 80 °C, tak pokles svítivosti 10 cm části pásku na 50% za 30 000 hodin provozu je uspokojivý, dojde k tomu po více jak 6-ti letech svícení (12 hod denně). Nejspíš to byl všechno planý poplach, sorry stydim

www.fkt.cz/…
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2011 00:32 Muž kortezhugo [983] – Re: Tudy
Tudy napsal: Větší problém je v podstatě jen na jednom místě (o délce cca 10 cm), kde je instalována nějaká hodně hřející součást předřadníku...

to nie je "sucast" to je tlmivka - magneticky predradnik
a tlmivku chladit je podla mna blbost -to stejne neuchladis

jedine co pomoze je EP
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2011 23:44 Muž Tudy [330] - Krevetky – Re: Sttazo
Máte pravdu, přehřívá se hlavně PŘEDŘADNÍK. Dnes jsem přijel po několika dnech domů a bezprostředně po zhasnutí světel jsem pohmatem ruky odzkoušel teplotu jak krytu předřadníku, tak LED pásků. Větší problém je v podstatě jen na jednom místě (o délce cca 10 cm), kde je instalována nějaká hodně hřející součást předřadníku, všude jinde ruku udržím bez problémů. Samotný LED pásek je vlažný, jen v onom kritickém místě o délce cca 10 cm je horký. Plánuji tedy na kritické místo na oba boky předřadníku instalovat chladící hliníkové profily, co si o tom myslíte ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2011 16:12 Muž deCORF.OBRAEN [220] Re: Beddy
jednotlivé výsledky prípadne nejake fotky dokumentuj..v budúcnosti možno budeš radiť ďalším záujemcom o LED osvetlenie ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2011 15:19 Muž Sttazo [1] Re: afinko
Možné to je,ale i kdyby byl zdroj O.K.tak ta teplota od PŘEDŘADNÍKU ze žářivek určitě neprospěje.Mě přijdou LED pásky v pátek,tak až to spáchám v mém krytu tak dám vědět.Teda u mě to bude operace(dávám 5 metrů pásku),upravit stavající elektroinstalaci v krytu,tak u mě to bude chvíli trvat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2011 15:08 Muž afinko [27] Re: Sttazo
Podla fotky z Tudyho profilu:
rybicky.net/nadrz/10564/d62909.jpg
By som sa necudoval keby ten zdroj nebol stabilizovany na 12V, ale mal vyssie napatie.
Tazko to hadat, treba to pomerat, lenze Tudy nema voltmeter :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2011 14:59 Muž Sttazo [1] Re: Tudy
Mám stejný názor jako kolega u tebe je něšťastná kombinace LED pásku v přímé blízkosti předřadníku.Máš také možnost upravit elektroinstalaci světla a dát předřadník úplně ven(např.do stojanu).Tam kde si pásky objednávám,prodejce uvádí,že typ tvého pásku nepotřebuje AL profil(nicméně jím nic nezkazíš,když ho dáš,ale je to o další investici).Byl jsem se dnes opět podívat u kamaráda,ten používá tyto pásky v kuchyńi na lince a opravdu o nějakém hřátí nemůže být reč(jak jsem psal již včera).A svítí jak říká někdy od rána do večera a pásky nevykazují žádné zvýšené ohřátí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2011 14:33 Rakvista Re: Tudy
Tak je nalep na přední stranu toho krytu,tam jak je otvor na krmení.A máš to,tam se ti i vejdou Al profily.Ale myslím si že ty LED pásky až tak nehřejí to bude spíš ten předřadník.Já to chladím dvěma větráčky 40x40mm a to mám jen jednu zářivku,které snad brzo zbavím....Ten předřadník můžeš chladit i tak že ze shora navrtáš otvory.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2011 13:29 Muž Tudy [330] - Krevetky
Ještě mě napadá nalepit několik bohatě žebrovaných hliníkových profilů na bok
krytu předřadníku (na místa, která nejvíc hřejí), zda by to alespoň částečně nepomohlo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2011 12:11 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: afinko
Pálí se (zapáchá) lepící páska, plast ne. Jinak uprostřed krytu ruku bez problému udržím, problém je na obou koncích, kde je kryt zahříván jak LEDkami, tak samotným předřadníkem.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2011 11:51 Muž RadekCX [219]
kdyz to ctu tak je mi dost smutno

veskere konstrukce maji zacit tim, ze proctu dokumentace a zvolim technicke reseni, ktere je PRIPUSTNE pro dane komponenty
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2011 10:35 Muž Sttazo [1] Re: afinko
Ahoj,jaké LED pásky používáš(kolik W/m,jaké SMD čipy?).A jak dlouhé máš LED pásky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2011 09:46 Muž afinko [27] Re: Tudy
Tudy: Skus znizit napatie na LEDkach, trochu sa ti znizi svietivost LED ale podstatne sa znizi zahrievanie LEDiek. Urcite si s tym vo svojom pripade pomozes. Ja ked svietim naplno a este trochu viac, tak na chladici neudrzim ruku. Ale ked som to znizil na cca 70% svetelneho vykonu, tak chladice su iba teple.

Inac, pomeral by som napatie na LEDkach, ci nahodou neprekracujes povolene napatie. Taketo LEDkove pasiky by sa nemali hriat tak ako popisujes, ze smrdi spaleny plast.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2011 09:10 Rakvista
Fotka k příspěvku Pokud máte problém s teplotou LED pásků tak zkuste autoLED moduly ty až tak nehřejí dá se říct že skoro vůbec,co se týče světla tak jsou dobrý smd 5050 moduly od 1x až po 5x.Ty jedničky se by už měli být vodě odolné,ale doporučuji kablíky dodatečně zamáznout akva silikonem ač jsou zalité pryskyřicí z výroby,ty pětky vodoodolné nejsou!!!Pro názornost přikládám foto.Jinak tyto LED moduly stojí pár korun.Na spínaný zdroj o 1A jich napojíte slušné množství.(autoLED moduly 5X=25ks,smd LED 5050 1x +/- 35ks)Aspoň tak nějak to tvrdil prodavač.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2011 08:09 Muž PepaV [30] Re: Tudy
Když se ryby v nádrži nevaří ani ti neodkapává kryt do vody je to O.K. :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2011 08:06 Muž Tudy [330] - Krevetky
Během noci jsem vychladnul, takže na současné instalaci nebudu nic měnit, LEDky poslouží alespoň jako topítko...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2011 01:04 Muž PepaV [30] Re: Tudy
Do šířky nádrže 35 cm se toho moc nenacpe, aby byl ještě prostor přístupný pro krmení a údržbu, LEDky jsou potom řešení, ale bez zářivek. A taky je to o jinejch financích. Když už bych si sám dělal LED osvětlení, tak bych se díval na účinnost (příkon vs. svítivost vs. cena), aby se mi investice do osvětlení vrátila. Jak je tady již zmiňováno, jedničkou v jsou LEDky od CREE. Použítí LED pásků je výhodné pro plošné vyzáření tepla a tím i možnosti pasivního chlazení (větráky snižují účinnost a vyrábí hluk). I volba napájecího zdroje je stejně důležitá jako svítivost LEDek. Použil bych jedině spínaný stabilizovaný zdroj s výkonem dimenzovaným o cca. 20% více než je příkon osvětlení s účinností přes 90%. Ještě odkaz na přímého distributora CREE produktů na www.tron.cz . Jdu spim .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2011 00:14 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: PepaV
Teoreticky by se vešly, ovšem místa je tam minimum (musel bych odstranit reflektory - kontraproduktivní krok), navíc tam sálají zářivky, to by bylo z deště pod okap. Mám pro dnešek dost, dobrou spim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2011 00:01 Muž PepaV [30] Re: Tudy
Máš tam mísio mezi předřadníkem a zářivkovou trubicí, mohly by se vejít tam. Hlavně at má teplo od LEDek kam sálat. Zářivky bych tam zatím nechal, ty pásky zase tak moc nesvítí v poměru s příkonem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2011 23:55 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: PepaV
Tomu nějak nerozumím - jak to budu chladit ? Co se zářivkami ?

Odpouštět vodu z akvária kvůli nasazení Al profilu na kryt předřadníku nehodlám. To raději vykuchám kryt, odstraním zářivky i předřadník a dokoupím další 4 LED pásky. Hned bude hromada místa na Al profily a akva může být téměř plně napuštěné. To je dalších cca 1500 Kč,- rozzureny hmm
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2011 23:20 Muž PepaV [30] Re: Tudy
Co třeba přlepit Al pásky k paticím zářivek?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2011 23:16 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: PepaV
Ono tam moc místa, kam nacpat Al profil není, ale díky za snahu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2011 23:11 Muž PepaV [30] Re: Tudy
Aha, od zářivek, jsem natvrdlej. Zkus ten HB, ten Al profil teplo rozvede, máš dva pásky a
každý z nich bude topit 8,6W. Jen bych je nelepil na předřadník.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2011 23:08 Muž Sttazo [1] Re: PepaV
Předřadníkem myslí kolega,předřadník ze zářivek(ten je v plastovém krytu,tudíž nejde vidět).Já mám předřadníky od zářivek bokem ve stojanu.Tak to je potom jasné,když se to dá na předřadník a jěště k tomu pásky takhle blízko,tak tomu se ani nedivím,že je vysoká teplota.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2011 23:04 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: PepaV
Pásky jsou nalepené přímo na krytu, ve kterém je umístěn předřadník.
cs.wikipedia.org/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2011 23:00 formik Re: Tudy
Přesně, jakmile se dá víc pásků vedle sebe, tak bez chlazení je to konečná :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2011 23:00 Muž PepaV [30] Re: Tudy
V rybicky.net/nadrze/10553 žádný předřadník nevidím :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2011 22:54 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Sttazo
Nehřejí jen samotné LEDky, ale i předřadník sám o sobě, postupoval jsem dle této prezentace
rybicky.net/nadrze/10553 - takže takto určitě ne (4 řady LEd pásků na předřadníku) coze

Mno alespoň se z mé chyby snad poučí ostatní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2011 22:51 Muž PepaV [30] Re: Tudy
V Hornbachu v sekci osvětlení jsem viděl hliníkový profily na tyto pásky. Jen mi není jasná funkce toho "předřadníku", ten je hned u toho pásku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2011 22:48 Muž Sttazo [1] Re: formik
Tyto pásky jsem viděl,ne teda ve spojení s akvárkem,ale znamý je používá jako hlavní osvětlení na lince.Má je přímo na dřevě a o nějaké vysoké teplotě nemůže být řeč.Tak mě právě vaše zkušenosti zarážejí.Nicméně nic nezkazím,když je pro jistotu dám na AL profil ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2011 22:45 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: PepaV
Jsem odrazen dokonale, nic dalšího už do toho nehodlám vrážet. Pro setový plastový kryt se zářivkami jsou LED pásky kvůli nevyřešenému chlazení nevhodné. Hliníkový profil se musí odsadit od předřadníku alespoň o 2 cm a izolovat, což znamená další snížení hladiny v akváriu. Takže to mohu nechat svítit až do konečného brzkého vypálení nebo zbastlit chlazení a odpustit z akva dalších 5 litrů vody. Další možností je demontáž a použití někde v interiéru bytu... hmm

Edit: čipy jsou 5050
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2011 22:39 formik Re: Sttazo
hele to nevim, ale podle mě je směrodatný ten údaj w/m...po téhle zkušenosti bych všechny čipy 5050 (a větší) dával radši na chladič.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2011 22:23 Muž Sttazo [1] Re: formik
A to má pásky z extra vysokou svítivostí(tam je určitě nutnost chlazení),nebo pásky s velmi vysokou svítivostí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2011 22:21 Muž PepaV [30] Re: Tudy
Jestli tě neodradil první pokus zkus toto, viz můj příspěvek z 20.10.2011 17:43 (v odkazech na konci zchází "/"), je to kovový pásek, LEDky jsou dál od sebe a jsou LEDové :-) . Kvalitní oboustranná lepicí páska do vlhka to udrží.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2011 22:19 formik Re: Sttazo
Brácha zkoušel led pásky (cca 14W/m) a díky špatnému chlazení po půl roce 90% čipů má třetinovou svítivost - hřálo to jako prase. Rozhodně to chce AL profil nebo jinak chladit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2011 22:11 Muž Sttazo [1]
Ahoj,tak to ti moc nevydrželo.Také jsem se rozhodl,že půjdu do Led pasků.Zvolil jsem pásky total vodotěsné v PE rukávu(IP 68).Prodejce tvrdí,že chlazení zajištuje vzduchová mezera mezi PE rukávem a Led páskem,tudíž není nutné dodatečné chlazení na Al profil.I když máš jiný typ pásku,tak ta teplota me zarazila,jsem zvědav jak dopadnu já.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2011 21:19 Muž Tudy [330] - Krevetky
Tak bohužel mnou prezentované řešení nemohu doporučit. V krátké době došlo k odchlípnutí pásku na krajích a ponoření do vody - pásek nebylo možno přilepit na celé ploše kvůli izolačním gumičkám na koncích pásku. Chlazení pásku je nedostatečné - plastový předřadník je tak horký, že se na něm nedá udržet ruka a jeho kryt na jednom místě popraskal (nehledě na zápach z tavícího se lepidla), krátí se tak životnost LED čipů. Jako nejjednodušší řešení se tedy nabízí upevnění (nalepení) hliníkového profilu na předřadník a LED pásků na profil . Provizorně jsem pásek na několika místech (ve spojích, ne na diodách) přelepil izolepou, zatím drží, plánuji kompletní přelepení silikonem nebo pomocí pásky "pattex total fix".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.11.2011 16:36 Muž kortezhugo [983] Re: Sindibad
je skoda ze tie akva v profile nemas aktualizovane...
mna a (urcite nebudem sam) -to celkom zaujima ako to vyzera po roku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2011 15:27 Muž SanelOne [5] - TetryRe: Sindibad
a jaký máš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2011 09:37 Muž Sindibad [0] Re: :-)
svietim len ledkami,rastie pod nimi vsetko a investicia sa vratila raz dva :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2011 18:14 Muž Tudy [330] - Krevetky
Fotka k příspěvku pouze LED pásek 17 W (studená bílá)

akva má hrubý objem 112 l
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2011 18:14 Muž Tudy [330] - Krevetky
Fotka k příspěvku pouze zářivky 2x 18 W (840)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2011 18:13 Muž Tudy [330] - Krevetky – Slíbená fota
Fotka k příspěvku zářivka 2x 18 W (840) + 17 W LED pásek (studená bílá)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2011 14:21 Muž vlacek [402]
Detailne jsem tuto diskuzi nesledoval, tak mozna neprinesu nic noveho, presto. Ja jsem ve svem 40cm dlouhem akvarku nahradil usporku LED pasky www.ges.cz/… Slusny vykon na m delky. Pouzil jsem 2x8modulu vedle sebe (resp. 3x4 bile + 1x4 teple bile) Teple bily pres druhe hodiny spinam hodinu pred a zhasinam hodinu po bilych pro castecnou simulaci rozedneni a soumraku. Vse nalepeno na hlinikovy profil (co dum dal :-) ). Zdroje jsem pouzil pulsni stab. 12/1A resp 12/0.5A take z GES (jejich produkce). Zatim spokojenost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2011 13:11 Muž Tudy [330] - Krevetky
Celá legrace vyšla na 752 Kč,- i s poštovným. Jinak rostliny bublají již teď kolem 13. hodiny jako v jiných dnech k večeru. Po setmění udělám srovnávací fotky, za denního světla by to nevyniklo.
Jediné mínus vidím v tom, že jsem musel odpustit z akvárka 2-3 l vody (hladinu jsem snížil na 2 cm od horního okraje), aby se konce pásku s bužírkou a dvoulinka nemáchali ve vodě. Při lepení mi navíc nepozorovatelně z akva vyskočila Akara zlatá, všiml jsem si toho dost pozdě (už se chuděra moc nemrskala + řádně potrhané prsní ploutve), no snad to přežije...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2011 12:58 Žena sivon [1714] - PlžiRe: Tudy
Tak myslím, že Ježíšek by mohl přinést také něco podobného :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2011 11:07 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Tudy
Hezké! :-)
Na co ta sranda přijde? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2011 11:06 Muž afinko [27] Re: Tudy
Pekne spravene. palec
Ak sa ti bude chciet, tak skus spravit foto na porovnanie iba LED, iba zarivky, LED + zarivky, pri rovnako nastavenom fotaku.
Tak ako som robil tu:
rybicky.net/forum/4030-led-osvetleni-do-akvaria…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.11.2011 08:32 Muž Tudy [330] - Krevetky – LED pásky
Fotka k příspěvku Zdravím,

takže LED pásky přišly (provedení IP65 - voděodolné), pouze nalepeno a odzkoušeno, vše funkční. Osvětlení papírově zvýšeno o 1080 lm a 17,3 W, celkem nárůst příkonu z 0,4 na 0,6 W/litr. Nechal jsem se inspirovat jedním zdejším příspěvkem, přikládám foto.

EDit: v obchodě mají k dispozici i provedení IP68, ovšem bez lepicí fólie, do krytu by mělo IP65 stačit...
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2011 22:02 Petr Re: vaclav
IP jeste proverim, je to novinka z veletrhu, takze to jeste nemam overene....

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [123] ...... 160 161

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256426x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4030-led-osvetleni-do-akvaria?od=6101