Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
Tak dnes uz bez vseho co se delo vcera kolem me osoby. Na malavi o delce 150-200cm 60*50 cm pouzivam les cipy XML t6 vzdy po 10ks pri 1500mA pak xte roayl blue 5-10 ks dle toho jak kdo chce mit akva do modra na 1000mA a cervene led 1-3w cina ( pro podporu rustu ras) pri 350mA. Ldd davam bud do desky ktera je primo navrhnuta pro zapajeni ldd a i tak je davam do presnych patic aby byly lehve zamenitelne za slabsi ci silnejsi ldd ( daji se totiz potkat cree led cipy ktere nemaji takovou svitivost a nebo se hreji takze lehci vymena) . U svetel a hlavne u malawi pokud si chce clovek napodobit prirozene svetlo si musime uvedomit ze v priroze svetlo nesvi vzdy kolmo ( sviti pod uhlem a v prubehu dne se jeho intenzita a uhel meni). Vse rad zodpovim. Chladic pro led cipy na toto akvarium pouzivam tento ( sice neni tvarem zrovna nejvhodnejsi ale vena je prijatelna)
www.ehlinik.cz/… . na akva o sirce 50-60 staci pouze jedna rampa za predpokladu nepoziti reflektoru a jestli chveme rovnomerne osvetlit cele akva. Bile cipy maji rozestup 12-16 cm . Chladic ma teplotu pri pouziti 10ks xml t6 10ks xte royal blue 10ks a cervena 10ks 1-3W prijatelnych 45°C ( vzdy se snazim po 50°C) vse ovladam pres tc420 ( fotky vlozim az nebudu na tel ) . Tech led je tolik z i z toho duvodu ze clovek nekdy zmeni nazor a treba se da na kyticky a tato rampa je dostacujici na pestovani i nenarocnych rostlin bez upravy.Jen by se pridala zelena led pro doplneni spektra pro rust rostlin.( Nekdy neni dulezita intenzita svetla jako jeho spektrum)
Pokud piska zdroj a nepomuze ani kondik tak je tu jeste jedno reseni . Bohuzel taky neni 100% . Tady je tabulka vypoctu osvetleni a spotreby vahy akvaria vahy substratu a proste ruzne vypocty kolem akvaria.
uloz.to/…
Vyhoda je ta ze neztratis zaruku pri koupi tc v cr. Clovek ktery si to neumi vytahnou tak da jen desku pod sroubky. Proto rikam ze nic nenabizim. Ja sam jsem si vytahl dratky a po dvou dnech provozu sly dva mosfety do haje. S tou deskou co jsem si vyrobil za rok provozu vse ok.
No teď už sice chápu ten předchozí příspěvek, ale jaká je výhoda toho tvého vylepšení, oproti vytaženému drátku za nulové náklady a 10 minut práce?
Na jeden kanal klidne i 5x ldd plus klidne i pasek pri splneni urcitych podminek.Odzkluseno na jeden kanal 300W led cipu
Možná mám štěstí, ale nakoupil jsem už skoro 100 čipů od různých prodejců a ještě nikdy se mi nestalo, že by nějaký nesvítil
Na chlazení používám hliníkové profily, pro normální světla, kde mám čipy po 10-15cm, používám U profily (60x30x3 apod.), na ten reef jsem vzal hliník 500x200x20mm - tam jsou čipy cca 5cm od sebe. Na normální intenzitu (40-50%) je to s těmi 28 XTE vlažné, když je pustím naplno (700mA), tak už to topí dost. Kdybych to chtěl mít puštěné stabilně naplno, asi bych ještě na horní stranu toho hliníku přidělal žebrované chladiče, nebo ventilátory. Každopádně naplno to téměř určitě nepojede, i na těch cca 40-50% mi přijde, že to svítí moc. Ale mám se svícením nad reefem nulové zkušenosti, je možné, že nakonec bude intenzita blížící se maximu potřeba.
Díky za info, ještě si to rozmyslím s nákupem ledek od číňanů mám blbou zkušenost, objednával jsem 3x a pokaždý mi cca 1/4 jich nesvítila. Jinak kdybych to oholil na max, tak se dostanu taky na nižší cenu. BTW co používáš za chladič?
honcka napsal: když odejde světlo, tak nehrozí že chcípnou koráli za 10k.
Treeba urobiť viac svetiel, resp. viac samostatných vetiev. Ak odíde jedna, ostatné to na nejaký čas zvládnu zachrániť. Prípadne aj, pre istotu, púšťať ich len na 2/3 intenzity a v prípade poruchy jednej vetvy zdvihnúť ostatné na 100 %
Nákupy od Číňanov sú mačkou vo vreci, niekedy sa zadarí, inokedy nie. Mám veci, čo sú v prevádzke niekoľko rokov, no mal som i také čo odišli hneď v prvý deň...
No to musíš zvážit sám. Shodou okolností zrovna světlo na malý reef dělám (už svítí, chybí krabička a lepší regulace), použil jsem 28 XTE čipů a komplet to vychází na cca 3 tisíce. Kdybych dělal 3x větší, tak to bude vycházet lépe, regulace by byla stejná, zdroj pouze silnější apod., odhaduju, že 160cm dlouhý profil s cca 90ks XTE čipy by šel včetně zdrojů poskládat za cenu kolem 8000 - s čínskými čipy, bez držáků atd. Jestli bude světlo schované a není potřeba moc ladit vzhled, tak je to ok, jestli bude vidět, tak je to zase něco jiného
tady na tomhle fóru trochu OT - týká se to mořského AQ.
Mám takový dilema budu v létě rekonstruovat byt a chci si splnit sen o mořský AQ. Co mi dala návrh bytová architektka, tak budu mít nádrž 180/40/55cm, osvětlení je optimální cca 1W/l narazil jsem na tenhle kit
reefledlights.com/… já bych ho modifikoval za příplatek $25 místo 12" by to šlo do 18" tělesa, na to AQ by byly potřeba 3ks. Teď to dilema, když si to nechám poslat po dílech, co různě nakoupím po čínských shopech, tak jde ušetřit cca $50 na světle, s tím, že pravděpodobně ty diody budou fakový a druhá nevýhoda, že tolik dílů bude chodit 3 měsíce, než to přijde všechno. Teď mám na svým sladkovodním udělaný světlo z čínských xpg diod a zatím mi přes rok funguje bez problémů, ale je to jenom 110l, navíc u sladkovodního, když odejde světlo, tak nehrozí že chcípnou koráli za 10k.
Kup si kondenzátory takhle je mám zapojené já (osvětlení mě dělal RoFr) funguje to skvěle jen mám jeho ovladač tak to zapojení bude jiné. Budeš mít menší napětí zdroje tak můžeš kondíky koupit na nižší napětí nejsou pak tak drahé.
PanTrs napsal: jde mi o to jestli zdroj bude dostačující... všiml jsem si, že často se řeší pískání :/
P=IxV, čiže prúd LED krát napätie na LED, samozrejme krát počet jednotlivých LED. Veľmi nahrubo 1,5 A x 3 V = 4,5 W, celkom 14 x 4,5 = 63 W. Problém je, že napätie na tých LED bude iné pri XT-E a iné pri XM-L a ešte bude iné pri zmenách teploty. A samozrejme, pri lacných čínskych je často mimo dokumentáciou udávané hodnoty.
Okrem toho treba zarátať účinnosť LDD, ktorá síce dosahuje 97 %, ale pri maximálnej záťaži a v závislosti na napájacom napätí a počte LED môže klesnúť až k 80 %, povedzme že bude 90 %, takže tie LED + LDD zožerú 63 / 0.9 = 70 W, takže potrebujete min. 70W zdroj.
Samozrejme, tie čísla berte len ako príklad, reálne hodnoty (najmä napätia) sa budú líšiť.
Čo sa týka pískania, je to problém konštrukčný, keď (zvyčajne) cievka kmitá na počuteľnej frekvencii. Kondenzátory to neriešia, len môžu problém potlačiť na prijateľnú hladinu.
PanTrs napsal: ale rád bych aby to jelo hned na poprvé bez dalších úprav
Každý obvod treba po zostavení vyladiť, i po tom najpresnejšom výpočte, pretože všetky súčiastky sú vyrábané s určitou toleranciou, tzn. reálne hodnoty sú niekde medzi od-do. Prax ma naučila, že ak niečo funguje na prvý krát, tak je niekde chyba...
OK...Díky moc za radu
Jestli budeš XML napájet LDD 1500 a XTE LDD 1000, tak mi to vychází na cca 60W. Jestli chceš mít větší rezervu, kup třeba 150W (stejný typ), cenové rozdíly jsou tam celkem malé a budeš mít rezervu i pro případ, že bys třeba někdy chtěl přidat více čipů.
určitě to bude rozdělený do 2 větví. a díky za vysvětlení jaky LDD použít
až teď mi došlo že čipy mají různé parametry.
Ještě k tomu zdroji, musí být napěťový, OK... chápu, že nepojede nikdy na 100% těch 100w ale přece jenom není to málo když součet výkonu čipu bude 120W ?
Opravte mě prosím někdo, jestli se pletu, ale ty potřebuješ napěťový zdroj pro napájení LDD, takže toto:
www.czech-meanwell.cz/… (konkrétně tento mi aktuálně napájí 3ks LDD).
Dále jestli to nebudeš dávat do plošňáku, kup si LDD HW a taky bych rozdělil ty XT-E a XM-L na 2 LDD, do XTE bych 1500mA nepouštěl, navíc bude lepší mít regulovatelnou každou barvu zvlášť. Pro XT-E bych vzal LDD 700, nebo 1000. Obě LDD napojíš na ten jeden zdroj.
může mi teda někdo schválit komponenty?
Zdroj Meanwell Proudový 120W 1400mA
www.czech-meanwell.cz/…
TC420 + vytažený PWM signál
LDD 1500H
www.czech-meanwell.cz/…
Čipy CREE :
4x XT-E 5W 450nm
10x XM-L 10W 6500K
jde mi o to jestli zdroj bude dostačující... všiml jsem si, že často se řeší pískání :/ řeší to pak kondíky ale rád bych aby to jelo hned na poprvé bez dalších úprav
Je ale podívej se na to jak to lidé upravují protože TC420 je jen na led pásky a bez úpravy LDD řídit nejdou.
Ano
Mám TC420 na cestě, potřebuju více kanálů, takže to budu upravovat - testoval jsem to na manuálním stmívači a funguje to, vytažení PWM signálu je tam stejné, jako u TC420.
jasny chápu...vytáhnout z TC420 signál PWM pro LLD. Je to tak?
Bez úpravy ti to na tc420 nepojede. Tady je odkaz na kontroler pro čipy Cree a pod.
www.aquario.cz/…
takže objednáno 4ks 5W CREE XT-E 450nm a 10KS 10W CREE XM-L 6500lm celkem 125w... otázka za zlatého bludišťáka
bude zapotřebí použít v sestavě LDD1500
www.czech-meanwell.cz/… když tam bude stmívatelná programovatelná jednotka
www.akvamex.cz/… ?????
Počítej s tím že 5w čipy na 700mA i kdyby jsi je měl na 100% tak to není ani poloviční výkon.
Super... díky za názor. Takže předpokládám, že cca 12ks bude dostačujících. Raději přidám na 3. větev 4 bílý čipy navíc a v případě když modrá bude nevyhovující tak je zapnu
Mám 10 bílých XT-E na 700mA nad 130cm dlouhým Malawi a přijde mi to tak akorát. Záleží hodně na tom, jak vysoko bude světlo nad akváriem, já to mám docela nízko (10cm). Nevím jak ty Royal blue čipy, měl jsem je tam na zkoušku a odpojil jsem je, nevypadalo to přirozeně, modrou bych nechal pro moře. Nejsem ji jistý ani tou studenou bílou, jestli tam budou nějaké žluté, nebo červené ryby, tak to asi nebude optimální. Buď bych dal 4000k, nebo nakombinoval studenou a teplou bílou, místo těch modrých.
Nazdár,
potřeboval bych poradit. Právě zařizují akva o rozměru 150d x 50š x 60v Malawi . Budu sestavovat osvětlovací rampu z chipu. Rád bych tam měl 2 rampy: 1. royal blue 450nm 2. studená bílá 7000k . Teď otázka... kolik budu potřebovat chipu k osvětleni takové plochy? Přemýšlel jsem o 4x modrý a 6 bílých ( 5w nebo 3w chipy záleží jaký seženu), bude to dostačující?
Předem děkuji
A jsi s ním spokojený?
Co se týká těch Led pásků, tak jsem někde na netu viděl schéma, kde kontrolér (jiný typ) ovládal jak větve s výkonnými čipy, tak led pásky. Jen mezi kontrolérem a pásky byly zařazené místo LDD ještě "nějaké součástky". Ale jsem laik, tak zkouším, zda je něco takového možné. Chci mít ve světle čipy i pásky a musel bych to jinak ovládat dvěma kontroléry. Takže kdyby existovala možnost, jak to všechno ovládat tím Stormem X, byla by to paráda
Já tento kontroler mám. Předpokládám že neumí. Též jedu jen přes LDD. Nevím jak by si chtěl ovládat bez LDD pásky. I v návodu pisi, že je jen na vykonne led čipy
Zdravím, má někdo zkušenosti s kontrolérem CORALUX Storm X (
coralux.net/…) ?
Mám postavené osvětlení z cree led (zdroj, LDD). Chci přidat ještě nějaké led pásky. Umí tento kontroler ovládat i led pásky? Díky
Starší reakce
Možná to někomu pomůže - včera jsem zkoušel regulaci LDD pomocí tohoto manuálního stmívače -
www.ebay.com/… , je potřeba vytáhnout PWM signál stejně, jako u TC420, zapojení je popsáno třeba tady:
www.plantedtank.net/… (je tam i fotka, odkud je potřeba vytáhnout signál pro LDD). Funguje to dobře, pokud někomu stačí manuální ovládání jasu LED čipů, tak za necelých 60 Kč mi to přijde jako zajímavá možnost.
Starší reakce
Dobrá děkuji. Asi to zkusím u kamaráda zda by mi nepomohl. Děkuji
fido16 napsal: Na ebay jsem našel ještě takovýto regulátor bylo by možné jej použít?
S najväčšou pravdepodobnosťou nie. Obe tieto riešenia predpokladajú konštantné napätie na vstupe a prerušujú/menia napätia na výstupe. Prúdové zdroje sú jednoducho iné zdroje, a teda sa správajú inak, ale to úzko súvisí so vzťahom prúdu a napätia, a to je to, čo sa Vám zatiaľ pletie
(mimochodom s tým prúdom a napätím je to tak trochu ako s vajcom a sliepkou)
Najspoľahlivejšie riešenie je použiť prúdový zdroj so zabudovaným PWM (alebo navrhnúť vlastný, ale na to si netrúfam), inak treba pátrať v schéme zdroja, či sa na výstup dá PWM napojiť a pri väčšine zdrojov sa k schéme jednoducho nedostanete, takže tade cesta nevedie...
0 23.08.2018 10:36 bone – Pcb doska
Ahojte, nema nahodou niekto navyse pcb dosku na ldd drivery? Paci sa mi takato instalacia a nechcem cakat 2 mesiace za vyrobou novej
Děkuji všem za rady. Bavil jsem se s kolegou elektrikářem a ten by byl ochotný mi to poskládat tak aby to vše fungovalo. Možná jak píšete použít na regulaci slabší zdroj jen jako dočasné řešení. A pak to vše doladit. Zatím zjištuji co a jak. A přitom jsem zjistil že to není vůbec jednoduché.
šikovný prúdový zdroj s ovládaním PWM vyzerá tento
www.ebay.com/… Ono to teda nie je prúdový zdroj v plnom význame, ale poskytuje aj túto možnosť prostredníctvom prúdového obmedzovača, ktorý je nastaviteľný až do 5 A (tak vysoko by som ale nešiel).
Skúšal som ho do 700 mA a funguje pekne (PWM som netestoval)...
Bez regulace od 0 do maxima se dá koupit celkem levně i rovnou proudový zdroj, některé modely mají i PWM regulaci, ale rozsah je velmi omezený, např. 700-1000mA apod. Pokud je požadována pořádná regulace, tak LDD jsou asi nejlepší (možná i jediné) řešení. Mám jednu rampu s 10ti XT-E čipy napájenou zdrojem Mean Well GSC40B-700 za cca 400Kč, s celým světlem jsem se vešel do tisícovky a bylo to za 2 hodiny hotové, takže určitě není potřeba to vždy komplikovat. Ale je to světlo nad Malawi, kde jsem nepotřeboval žádnou velkou intenzitu, ani regulaci.
Dělá se to tak že si zvolíš zdroj z dostatečnou výkonovou rezervou přiměřeným napětíma k němu DC-DC Proudový snižující převodník.
www.gme.cz/… dají se pomocí PWM signálu i regulovat. Návodů je na internetu dost.
Skúsil som, pri vypnutom svetle kryt vyvetrať (presnejšie, zabudol som nahriať bužírku
tak som popri tom i vyvetral). Vlhkosť v ňom klesla pod 60 % (dokonca i teplota klesla), ale pár minút po zatvorení bola naspäť nad 90 %, takže vetranie (vlhkosti) voľným prúdením jednoducho nefunguje...
U XM-L je 50% těch 1500mA.
Jak jsem psal kousek níže, mám 40 XM-L čipů na 3m dlouhých rampách, na každé 20, čipy jsou 15cm od sebe. Akvárium je 60cm vysoké, mám tam víceméně jenom Echinodory, čipy aktuálně jedou na cca 350mA, zdroj má maximum 1000mA. Pokud nevíš, co od nich čekat a máš to do rostlinného akvária, šel bych na maximum 1500mA, abys měl dostatečnou rezervu, ale bez pořádné regulace bych to nedělal. Když zjistíš, že je to moc, tak může být jediná možnost výměna zdroje.
Hlavně zatím nevím co od nich očekávat. Neviděl jsem je nikde pořádně svítit jen v takových těch led baterkách. Ale nejsem si jistý zda to byli přímo 10w. Regulátor asi bude nutnost.
No nejdříve je potřeba si ujasnit, jakou intenzitu od nich požaduješ a podle toho vybírat zdroj. Nebo přidat regulaci, což silně doporučuji, světlo se sice prodraží, ale budeš mít otevřené možnosti. Klidně bych tam těch čipů 20 dal, ale s regulací.
Jedná se o XM-L. Měli by svítit stále ale uvažuji i o regulaci. Plánuji to na 672L akvárium. Říkal jsem si že 12čipů by mohlo stačit. Jinak spájet diody vedle sebe zvládnu zas takové nemehlo nejsem. S případným zapojením a silou zdroje by mi poradil kamarád. Šlo mi hlavně o nějaké jednoduché vysvětlení jak si zhruba na tyto čipy spočítat zdroj.
Neprekvapilo ma, že vlhkosť vyletí po poklese teploty hore. Prekvapulo ma, že sa tak vysoko drží až do ďalšieho rozsvietenia.
Predpokladal som, že kým je teplota v kryte vyššia ako okolitá, bude kryt naďalej vetraný prirodzeným prúdením vzduchu (vetrací otvor nie je malý), takže by tá vlhkosť mala postupne klesať (teda aspoň do vychladnutia) výmenou za suchší vzduch z izby. Akvárko je celé pokryté krycím sklom (diery v rohoch na hadice, a tak), takže som čakal, že to po pár hodinách bude síce o niečo vyššie ako v izbe, ale nie, drží potvora
Mimochodom, tých 99 % bude somarina, nikdy som nezaregistroval vyzrážanú vodu, a pri takej relatívnej vlhkosti by aspoň niekde vyzrážaná byť mala...
Chybí důležité informace - o jaký typ čipů jde (vypadá to na XM-L)? Mají svítit stále naplno? S jakou intenzitou? Pokude jde opravdu o XM-L, na jak velké akvárium a jaký typ akvária to plánuješ (svítí opravdu hodně)? Rozhodně doporučuji investovat do regulace intenzity, ale v tom případě už bych se do toho sám být tebou opravdu nepouštěl.
Jednoduché zapojení čipů bez jakékoliv regulace ke spravému zdroji si myslím, že by tazatel snad měl zvládnout, ale jinak celkem souhlasím
Přidat reakci
1 ...... [5] ...... 160 161
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256432x