Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 105 Přejít na další stránku   1  
Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2012 14:12 psék – led pro opravdu velké akva
čau, vetšina lidí tu řeší osvětlení akva řekněme do 100 litrů, já přemýšlím, jestli se pustit do led ve svém 660 litrovém (200x60x55cm). zkoušel už někdo něco takhle většího, tzn. co tam nacpat, chlazení, atd atd???????? přece jen u teto velikosti by úspora odebrané elektriny byla uz velka a prvotni (i kdyz velke) náklady by se brzy vrátily zpet. ? coze

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2012 15:18 Muž kofejn [963]
A co ten poslední díl?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2012 15:11 Muž RadekCX [219] Re: waldik
Ahoj, ale jo resi... rybicky.net/clanky/914-led-osvetleni-akvarii-i a dalsi tri pokracovani

je to dnes takova doba, ze valna cast populace vyznava nazor, ze staci chtit a zbytek se nejak doresi smich

waldik napsal: Konečně někdo napsal něco užitečného, rozumného a pravdivého.
Ještě bych podotknul jednu věc, kterou tady nikdo neřeší a tou je řízení proudu LED diodami.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2012 13:40 Muž Javaharlal [0] - AmerikaRe: Kamilstrom
Nemam tam ziadne ventilatory. Asi to bude tym.
Tak najprv skusim toto.
Predpokladam, ze mozem pouzit PC ventilatory.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2012 11:43 waldik Re: mj001
Konečně někdo napsal něco užitečného, rozumného a pravdivého.
Ještě bych podotknul jednu věc, kterou tady nikdo neřeší a tou je řízení proudu LED diodami.
Pokud LED diody (jakékoli, v pásku či jednotlivě s odpory) připojíte na zdroj napětí (většinou 12V), není proud, který jde LEDkami konstantní. Proud se mění s teplotou LEDek, které se zahřívají.
Pokud tedy chcete levné řešení, použijte pásek s odpory, a LEDky chlaďte, aby se jejich teplota moc nezvyšovala.
Pokud chcete kvalitní řešení, musí se LEDky řídit pomocí řadiče LED diod (nejde o stmívání, ale o proud konstantního proudu).

Živím se jako elektro inženýr, takže o tom trochu vím. Nějaké světla jsem už dělal (dělám to jen z 3W LED buď CREE nebo levnější, záleží na zákazníkovi). Pokud by někdo potřeboval poradit, můžete napsat.

Pokud by chtěl někdo LEDky i stmívat a měřit jejich teplotu pro případné chlazení ventilátory, koukněte na astamini.tym.cz



Re: mj001
Pokud použijete pásky, dejte je aspoň do nějakého Alu profilu. Každý LED čip potřebuje chlazení, ať už je použitý v pásku nebo v trubici. To že se nedotýkají přímo alu profilu, neznamená, že to neslouží k chlazení. Při svícení několik desítek minut se profil na LED trubici zahřeje, stejně jako každý chladič na každé LED žárovce. U trubic Naitech je použita technologie MCOB, která není tak náročná na odvod tepla, nicméně konkrétně u této značky je otázka, jak dlouho to vydrží, protože cena je podezřele nízká. Pokud LEDky nemají zajištěný dostatečný odvod tepla, jejich životnost se rapidně zkracuje. Stejně tak nízká cena na Ebay apod. znamená, že tam jsou použité neznačkové čipy, které mají daleko menší životnost, než značkové a např. v levných trubicích jsou většinou nekvalitní a špatně izolované zdroje, stejně jako u jiných levných čínských výrobků.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2012 22:28 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Javaharlal
Jenom tak ze zajimavosti se zeptam,pouzivas v 4*80W svetle nejake ventilatory,kdyz ti tak hreje?Ja mam 3*80W(vlastni vyroby)z dvema vestavenyma ventilatorama na 420 litrech a neohriva se mi nic! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2012 18:12 Muž Javaharlal [0] - Amerika
Caute,
kedze mi moje svetla extremne vyhrievaju akvarko, uvazujem ze ich zmenim za LED.

Momentalne mam :
2x 80W ziarivku s teplotou 4000 K.
2x 80W ziarivku s teplotou 9000 K.

Myslite, ze ich mozem vymenit za toto:
www.ledtech.sk/…

6000-6500 a 4000-4500 K.


A viete niekto ako je to s vodotesnostou tychto LED ziariviek? Mate niekto realnu skusenost?

Ci si mam precitat vsetky reakcie? Cital som posledne a debata sa zvrtla trochu zvlastnym smerom coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2012 12:03 Žena Danila [4489] - Sumci
V ZOO Braník máme tyhle:

cdn.sulitstatic.com/…
Už je nějakou dobu testujeme v akvárku a dobrý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2012 10:43 Muž Tony2013 [228] Re: exit
www.naitech.eu/…
Ja mam tuto a naprosta spokojenost.Sice ve 140 ale dve na 300 musi bohate stacit.Hlani foto v ochozskym pralese tak takhle to sviti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.08.2012 09:26 Muž grunda [1781] - Cichlidy
určitě led trubice - třeba tahle: www.eled.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.08.2012 09:09 hr Re: exit
Na 320 l ti bohatě stačí ta trubice a jestli rozumíš elektrice tak jak píšeš, tak to budeš mít aji snažší ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   31.07.2012 21:51 Muž exit [116] - Rostliny
Potřeboval bych poradit neboť elektrice rozumím jak koza náklaďáku.
Našel jsem pár "power led" diod
www.gme.cz/…
a led trubici
www.powerledsystems.cz/…
a nevím co z toho je vhodnější použít na osvětlení 320L akva.Tipoval bych poskládat to z těch diod. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2012 22:35 Muž Vstrom [82] - Malawi
Osvětlení mám hotové a nikde nic nekope a neprobíjí. Co se týče proudového chrániče, tak jsem ho reklamoval a čekám na nový.Určitě ho tam zapojím pro jistotu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.07.2012 17:00 Žena ivaha [2730] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: kortezhugo
Tak poslušně hlásím, jak jsem dopadla s reklamací (tady v diskusi cca měsíc zpátky).
Dneska jsem se v tom elektru stavěla, dostala jsem trafo zpátky a novej kousek pásku, čili reklamace OK. Takže si tady budu muset zase znova pročíst ty dobrý rady, kterých se mi tu dostalo, páč už si to samozřejmě nepamatuju ;-) a pak s manželem pořešit, co jak nasvítíme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2012 16:57 Muž grunda [1781] - Cichlidy
doplňte si vzdělání, pane kolego:
I v „N
vodiči“ se může objevit poměrně často napětí!
Většina z vás se již někdy nepochybně setkala s nebezpečným napětím v „N vodiči“. Nejedná se o nijak výjimečnou situaci. Nejčastější příčinou jsou nesouměrná zatížení v rozvodech.
Toto napětí může dosahovat až několika desítek Voltů.
pokud je to napětí do 50V je to bezpečné dotykové napětí i v nebezpečných prostorech, tudíž je to bezpečné ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2012 15:31 Muž RadekCX [219] Re: grunda
no to napeti se tam nejake male objevit muze - je to dane odporem vedeni ALE rozhodne ne 10-20V to je desetina sitoveho napeti - to by totiz znamenalo, ze po zapnuti rychlovarne konvice do takove zasuvky topi nekde ve zdi nebo zasuvce cca 100-200W - to by rychle skoncilo pokusem o pozar

a doutnavky maji zapalovaci napeti cca 60V a vic

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2012 15:23 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: RadekCX
občas při uzavřeném obvodu se ti na pracovním vodiči může objevit 10 - 20V, dost na to, aby to rozsvítilo doutnavku na vadasce, málo na to, aby to bylo nebezpečné
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2012 14:39 Muž RadekCX [219] Re: Losky
Losky napsal: Třeba to nějak třeba špatně měřím a pletu si pojmy. Jsem z toho jelen. Dá se nějak multimetrem zjistit, jestli mě to může kopnout? V práci mi chytráci tvrdí, že je to ok, ale pořád tomu nevěřím.

no tak vezmi lampicku - jeden kolik vidlice pripoj na to kde mas pocit ze je napeti (ktere tam byt nema) a druhym se dotkni koliku v zasuvce - pokud se rozviti tak je to NEBEZPECNE

jinak je idealni vadaska s elmg. merakem

pokud ne tak je to ok i kdyz zkousecka ukazuje ze tam je faze - tohle totiz delaji menice, ktere maji umele vytvorenou zem pomoci dvou kondenzatoru, ktera byva spojena s jednim z vyvodu na vystupu - treba s minus pro LED

ta umela zem ma napeti presne poloviny z 230V - tedy cca 115V a toto napeti se tam skutecne da namerit (digitalnim merakem) - je to ale velmi mekke napeti (neda to zadny proud - je to jen svodovy proud tech kondu) takze to neni nijak nebezpecne - maximalne to tak divne stipe (hlavne kdyz se treba dotknete hrbetem ruky, ktery ma vetsi odpor)

tohle muze byt jediny duvod proc by nemusel dobre fungovat proudovy chranic, ale ten svodovy proud je velmi malinky a nemel by stacit na vybaveni proudoveho chranice
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2012 14:29 Muž RadekCX [219] Re: Losky
Losky napsal: Tak nic, proudový chránič do zástrčky jde prý použít pouze tam, kde řádně funguje trojžilní vedení, takže tady nikoliv

to prece neni problem - skoda ze jsem to tu psal - z dvouziloveho rozvodu jde VZDY udelat trivodicove vedeni

do zasuvky zapojis trizilovou zastrcku a na ni pripojis ten chranic - ze snury ti vedou uz tri draty co potrebujes

tri draty ti povedou i za chranicem - tedy dva pracovni na driver a zemneni na kostru svetla

ma to jeden problem - vysvetlim v dalsi odpovedi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2012 14:25 Muž RadekCX [219] Re: grunda
grunda napsal: pokud máš dvou žilovou soustavu, kde je pracovní vodič spojený s nulovacím - v zásuvce, pak uzavíráš okruh přes spotřebič a i na kolíku budeš mít částečnou fázi, nebezpečné to není ;-)

hmm to je asi blbost ne?

was ist das - castecna faze? smich
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2012 14:08 samuel – led osvětlení
mám 100 délka tlamovce chtěl bych modrou led nebo bílé která je lepší a kolik led na uvedenou míru dík

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.07.2012 20:27 Muž Vstrom [82] - Malawi
Já mám nádrž 170x40x50 a těch led tam mám 1x9 led, 1x12 led a 1x5 led. Všechno jsou 3W ledky. Koupil jsem u firmy alunet.cz klasický alu plocháč, 170cm dlouhý, 10cm široký a tloušťka materiálu je jednou 5mm a ten druhý má 6mm. Když zapnu bez chlazení, hliník má 35 stupňů, když zapnu 2 větráky 92mm, drží se to na 31 stupních
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2012 19:58 Libor Re: honzek
to chceš jen led? To je málo mám 5x3w Teplá bílá 5x studená bílá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2012 12:49 Muž honzek [8] – Chlazení výkonových led
Zdarec kluci, objednal jsem tedy nejake ledky, ted ovsem by me zajimalo, jak mate poresene chlazeni.

Mam objednane LED 3W a do rady bych chtel cca 6.

Dival jsem se, ze se prodavaji pekne hlinikove profily. Mate nekdo nejakou radu, jaky profil, popr. hlinikovy plat vybrat?

Urcite jste toto nekdo uz resili, tak ocekavam nejakou cennou radu :)

Dik
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2012 14:53 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: ppet36
Musím udělat ještě druhý profil, nějak lépe pořešit kabeláž. Ale myslím, že to bude svítit perfektně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2012 14:48 Muž ppet36 [82] Re: Losky
To jsem zvedavej; tak to pak vyfot, at vidime, nad cim jsme tady diskutovali :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2012 14:15 Muž Vstrom [82] - Malawi
Dnes jsem zapojil jeden led profil s 9ti power led 3w a svítí to fakt hodně. Jeden větrák držel teplotu alu profilu na necelých 31. Takže to nebude problém uchladit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2012 09:54 Muž Vstrom [82] - Malawi
Tak nic, proudový chránič do zástrčky jde prý použít pouze tam, kde řádně funguje trojžilní vedení, takže tady nikoliv
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2012 00:04 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: ppet36
Rád bych kančíky nebo něco podobného a ty kytky moc rádi nemají a vše likvidují. Možná něco nenáročného. Budu tam mít dvě rampy. Jedna s 9ti led a druhá s 12ti led a uvidím, jak to bude svítit. Případně budu používat jen jednu.
Koupil jsem si proudový chránič, který se strčí do zásuvky a z něj se vyvede prodlužka. Bohužel jsem si přečetl, že se má dát pouze do zásuvky, která je uzemněná. Udělal jsem test a reset přístroje a není plně funkční, takže musím koupit asi tento:
www.elektro-paloucek.cz/…
Píšou tam, že je dvoupólový
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2012 23:39 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: ppet36
pokud máš dvou žilovou soustavu, kde je pracovní vodič spojený s nulovacím - v zásuvce, pak uzavíráš okruh přes spotřebič a i na kolíku budeš mít částečnou fázi, nebezpečné to není ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2012 22:10 Muž ppet36 [82] Re: Losky
To je fakt, bych se do toho rozhodne nedival :) A proc vlastne resis tak vykonny osvetleni, kdyz tam nebudes mit kytky??? Ja jsem to resil prave kvuli kytkam, kdo chce pestovat koberec v 50cm vysokym akvarku tak vi :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2012 21:52 Losky
Ty čínské 3w potvory když svítí, jsou strašně oslnivé. Myslím, že svítí sakra dobře. Ale já tam mít kytky asi ani nebudu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2012 20:28 Muž ppet36 [82] Re: honzek
Ja bych zase nebyl tak neduverivy - drtiva vetsina se toho stejne vyrabi v Cine i kdyz pod zastitou te ci jine nadnarodni spolecnosti. Kazdopadne s tema LEDkama bych se tlacil bliz k hranici 100lm/W uz jenom ty LED pasky co mam ja maji 90lm/W a to zpravidla LED pasky zadnou zazracnou ucinnosti neoplyvaji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2012 20:20 Muž honzek [8] Re: ppet36
Tak to vis ze vadi :-D Ale kdo tech 230lm u te ciny garantuje :-D Docela by me zajimalo, kolik lumenu by namerili v metrologickym institutu.
Co myslis?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2012 20:09 Muž ppet36 [82] Re: honzek
No pokud ti nevadi trochu nizsi ucinnost 68lm/W tak to pujde :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2012 20:02 Muž ppet36 [82] Re: usine
Ja teda nevim. Uz jsem udelal nekolik elektroinstalaci a s tim, ze by mi doutnavka svitila kdyz nemela jsem se teda nesetkal. Fakt je, ze je to velmi citlive a to i musi, protoze by to jinak by to pokud ses v botech a suchu nesvitilo vubec. Ale to uz je OT.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2012 19:54 Muž honzek [8] Re: Losky
A co si myslis o teto? www.gme.cz/…
Mam doma jednu a mam moznost jich mit vic za slusny peniz (udajne demontovane z nejakeho svitidla).
Je nejspis znackova - ne cina, myslis, ze by to melo vyznam??
Rikam, za slusny peniz.

Dik Honzek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2012 19:37 Muž souky [592] - RostlinyRe: Losky
myslím že nám říkali, že doutnavka se dávala na dráty vysokého napětí, druhý vodič jen tak do prostoru a taky jim to svítilo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2012 19:27 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: honzek
Dal bych 10ks těch 3W. Montovat tam 30ks mi přijde docela složitý, pokud to bude v krytu. Navíc je potřeba je chladit.
Objednávál jsem tyhle:
www.suntekstore.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2012 19:24 Muž Vstrom [82] - Malawi
O té doutnavce jsem taky slyšel, že svítí skoro při všem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2012 19:18 Muž souky [592] - RostlinyRe: usine
tak už vim, od koho to mám
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2012 18:48 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: ppet36
Prave proto rikam, ze nejlepsi je normalni fazovka s doutnavkou.
Nejhorší zkoušečka jaká existuje. Svítí skoro na všem i když jí otřeš o kalhoty. Když to s ní neumíš nic pořádně nezjistíš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2012 16:47 Muž ppet36 [82] Re: Losky
Prave proto rikam, ze nejlepsi je normalni fazovka s doutnavkou. Je to nesmrtelny.
2grunda: to neni pravda. Kolik neni spojen s fazi ale s nulakem a okruh se uzavira pres zem. Pokud sviti na koliku faze, je to blbe a zivotu nebezpecne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2012 14:41 Muž Vstrom [82] - Malawi
chránič jsem koupil a zítra to ozkouším. sám mi říkal, že zkoušečky toho ukazují moc a většina lidí neví, co to ukazuje atd. Tím myslel i profesionály
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2012 14:02 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Losky
pokud máš v zásuvce spojený kolík s pracovním vodičem, v tvém případě pravá zdířka, tak je normální, že se ti zkoušečka na chladiči rozsvítí - uzavíráš okruh. Nebezpečné to není, ale bylo by lepší dát do zásuvky chránič ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   17.07.2012 13:20 Muž ppet36 [82] Re: Losky
Tak super; dobre jsi udelal ... jistota je jistota :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2012 13:15 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: ppet36
Ahoj, dnes jsem došel k jednomu elektrikáři, zapnul to do sítě, vzal to do ruky a prý je to v pohodě. Když jsem mu řekl, jak to doma mám s el. instalací, tak ať si koupím proudový chránič a mělo by to být vše v pořádku.
Tak mu budu věřit. Přímo přede mnou vzal měřák a zkoušel, zda na tom hliníky není fáze a nic tam nebylo. Takže to asi špatně ukazuje u nás doma. Tak tam zítra dám ten proudový chránič a uvidí se:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2012 08:41 Muž honzek [8] – Doporučení LED
Ahoj kluci, tak zase po čase se vracím k úvaze o pořízení LED diod misto zářivek.
Mám akva cca 90l a nyní svítím 2x18W s reflektory.

Vůbec nemám tušení jaké LED koupit. Na ebay.com mají za led moc dobré ceny i udáváné svítivosti v lm/W, ovsem zda se této "cine" da verit.
Uvazuji nad rozmisteni 30x1W nebo 10x3W. Kvuli rovnomernemu osvetleni by bylo mozna prihodne 30x1W.

Ovsem jake LEDky, vubec netusim. Samozrejme bych chtel nejake s co nejvyssi svitivosti na 1W.

Kluci, dekuju za radu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2012 19:38 Muž Vstrom [82] - Malawi
Udělal jsem zatím jen jednu rampu s 9 led a jsem z toho fakt mile překvapenej. Až budu dělat tu druhou, tak jich tam půjde 12 a uvidím, jestli budu svítit oběma či jen jednou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [105] ...... 160 161

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256423x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4030-led-osvetleni-do-akvaria?od=5201