Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 40 Přejít na další stránku   1  
Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2015 21:46 Muž Tomason [37] Re: MonterMonty
Tak než to nakoupím, tak jsem se rozhodl využít 5-6x studená bílá (6000k) www.aquario.cz/… a 5-6x teplá bílá (4000k). Jen vybrat patřičný zdroj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2015 20:08 Muž kofejn [963] Re: MonterMonty
Fotka k příspěvku Občas mi to vypadá v krytu takhle rybicky.net/fotogalerie.php… a LED žíjí už skoro dva roky. Ošetřoval jsem kraje čipů estedienem. Nicméně ty dvě nejvíc exponované zhasínají při smívání jako první(asi mi zatření nepovedlo pořádně), ale na intenzitě světla to znát zatím není.
Udělal jsem fotku s krátkým časem a dost přicloněnou a ani tam je útlum nepoznám.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2015 19:08 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: MonterMonty
No asi by nemelo, vubec nic proti tomu co pises, ja jen ze to vydrzet muze, kdyz je nekdo liny jako ja, a vykasle se na to to jakkoli resit... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2015 19:01 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Designer
Tak to se omlouvám za mystifikaci , měl jsem za to že k tomu vlhko nesmí ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2015 18:57 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: MonterMonty
Nemam, to osetruju ty male LEDky, tyhle cz.farnell.com/… mam jak jsou. Takhle to tam visi:
rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2015 18:29 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Designer
No Jiříku , ty to máš ošetřené uretanam , nevím jestli CREE jsou , já bych to rozhodně do vlhka nedával :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2015 17:44 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: MonterMonty
Mam hvezdicky Bridgelux volne nad hladinou na kusech chladice, jsou tam dele nez rok, nic se jim jeste nestalo :-) . Ze by to bylo znackou? A nebo si to jen myslis, ze za par dni...?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2015 17:40 Muž Tomason [37] Re: MonterMonty
Jo zdroj dám mimo. To bych neudělal to dát nad to :-) Jen ještě zvažuji jaký teda ten čip. No a pak budu řešit zdroj, ale to už vás tady nebudu otravovat :-) To už snad někde nastuduji (nebo sem hodím případně vybranou sestavu a budu se ptát dál :-)Díky moc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2015 16:23 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Tomason
pak musíš tu rampu pořádně utěsnit aby k čipům nemohlo vlhko , jinak je za pár dní po nich , zdroj dej určitě mimo akvárium at nemáš 220V nad ním
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2015 15:51 Muž Tomason [37] Re: MonterMonty
Fotka k příspěvku Skla v posuvných lištách tam mám. Ten kryt tam je zapasovaný, tak aby to nějak vypadalo. s okolím.
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2015 15:08 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Tomason
při těch 1000mA to bude brát pokud se nepletu něco málo přez 3W na kus , tak se bát ničeho nemusíš , no raději bych to postavil nad akva na ty nožičky z plexi z odkazu a nad akva krycí skla v posuvných lištách (třeba) , pokud to strčíš do uzavřeného krytu , může se dovnitř dostávat vlhko a s tím si elektronika moc nenotuje
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2015 15:01 Muž Tomason [37] Re: MonterMonty
Super. Tak já to vyzkouším :-) Já mám podomácku vyrobený kryt, tak to do něj pak namontuju. Světlo bude svítit ve výšce cca 12 cm od hladiny. Každopádně děkuji za návrh. No jen přemýšlím, že 12 ks bude asi dost. Jsem trochu počítal s tím, že trochu mi to sníží náklady (pořizovací s těmi počítám, ale myslel jsem na spotřebě), proto jsem nechtěl koupit další 2 trubice. Večer přidám fotku toho akva. Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2015 14:56 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: KarlosS
No stejně tak jsem začal dělat světlo nad 250tku , jen mám větší chladič , čipy China , mezitím jsme se posunuli o kousek dál a bude 540 litrovka , tak jen protáhnu chladič ,přidám čipy a auto dimmer od RoFra stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2015 14:51 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: MonterMonty
takhle nějak to dělám taky potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.01.2015 14:35 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Tomason
Fotka k příspěvku Tak já bych to vyřešil třeba takto
12ks XML T5 s čočkou 60°na chladič ZH 1136 z odkazu www.eling.cz/…
koukám že při 1000mA maj ty čipy 357LM na kus tj- 4284LM celkem -pod tím už něco poroste
popřípadě XML T6 při 1000mA 412LM na kus tj-4944LM celkem
k tomu adekvátní zdroj

na chladič čipy přišroubovat , podmáznout teplovodivou pastou , hliníkové U profily podle výšky čočky , plexi stačí 2mm do U profilů jako je na obrázku , přestříknout požadovanou barvou , nožičky bych udělal taky z plexi jako v tomto odkazu rybicky.net/clanky/1344-led-osvetleni-pro-rostlinna-akvaria-po-1001
když si s tím pohraješ bude to vypadat i slušně , ovšem těžko říct jestli nevyjde levněji koupit hotové osvětlení , u toho co si uděláš sám , budeš mít jistotu co jsi tam dal a radost z vlastního výrobku
pivo
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2015 13:08 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Tomason
Ono pocitat prikon je tady desne zradne, o dost lepsi je zkusit srovnavat svetelny tok, co to tak chce. Prikladem vezmes 30W T8 zarivku s reflektorem, najdes na webu, ze muze mit tak 2400lm (plus minus autobus), i s reflektorem dostane z toho svetelneho toku do akvaria tak dve tretiny, rekneme tak 1600lm, tak tolik potrebujes dostat z LED, abys to mel srovnatelne s tou zarivkou (zase plus minus autobus, ale tady hrat na drobe nema vyznam).

Potreby svetla nad akvarium s pouzitim zarivek jsou dobre zname, takze vyjit z nich je celkem pohodlne a i prehledne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2015 13:06 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Tomason
vono se ty čipy neprovozují na nejvyší možný proud kvůli přehřívání , takže je pustíš na 700mA -místo na 3000mA čímž se sníží výkon a i teplota na čipu , a prodlouží se tak jejich životnost , sakra koukám že Marcel má strány v rekonstrukci , má to krásně všechno popsané
všechny potřebné informace jak to svítí/žere při různých proudech najdeš v datasetu toho čipu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2015 12:54 Muž Tomason [37] Re: Tomason
Tak blbost. Bych tam dal tak 6 těchto čipů (musím ještě si nakreslit kolik toho osvětlí, když tam bude optika - asi bych hledal optiku s vyzařovacím úhlem 60°). Si myslím, že 100W v LED je trochu moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.01.2015 12:36 Muž Tomason [37] Re: MonterMonty
Ok, takže dejme tomu, že nakoupím tebou vybrané LED ( www.ledshop.cz/… ) předpokládám, že na osvětlení akvária (plocha dna 100x36 výška hladiny ode dna je nějakých 55cm) by tedy stačily tak 10 těchto čipů Cree a vytvořit něco, jako je napsáno v tomto článku ( rybicky.net/clanky/1262-led-osvetleni-v-praxi-aneb-myty-a-fakta-moderniho-sviceni-ii ) Asi by případně stačily na tuto plochu 2 lišty po 5 čipech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2015 11:28 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: KarlosS
Rekneme to takhle. Na kolecko o prumeru 90mm dam okolo 14 LED, muzeme je povazovat za jednu tuhlke CREE napajenou 1A, no a jestli jsou i lepsi, 21 LED na to kolecko nacpu taky, pripadny drobny rozdil spotreby se tezko v penezence nad mensim akvariem pozna. Takze mam kolecko, lipnu ho do deklu kapkou lepidla ci paskou oboustrankou na zrcadla (rekneme 2ks nad 54l akvarium dobre staci, ale nic mi nebrani lipnout i vic ks), do konektoru na kabliku pripojim zdroj 24V (pro dve kolecka s rozdvojkou) a jedu.

1. Nepotrebuju pridavne chlazeni (kolecko si samo vystaci).
2. Nepotrebuju proudovy zdroj.
3. Mam lepe rozprostrene svetlo.
4. Vejdu se do std. krytu, ze ktereho vyhazu co tam bylo.
5. Vyskovy narok svetla je rekneme 5mm, tolik mista je i v hodne plochem krytu.
6. Potah cele desky proti vode resi potrebu to najak dal resit.

Velke minus, nad vysoka akvarka se to nehodi, dost tezko se pro tolik LED resi optika, ale to bravurne vyresil RoFr navrhem pouzit nad LED pasky linearni cocku, jen by se LED musely taky na desku nasazet linearne - to je ale jen o tom, jak si to kdo udela.

A ted na to pojdme cenove. Rekneme, ze si za kolecko rekne ten kdo ho dela 300Kc (a ze muze kazdy, jakysi navod jsem dal), protoze i tak je to v kusovce tak na tom nechat ruce s odmenou "podradneho podavace materialu". Ta CREE prijde jak psal Monty na 169Kc (plus minus, asi neresme). Potrebuje chlazeni, ktere neni rozhodne zadarmo (i blby kus hlinikoveho plechu neco stoji), zdroj potrebujeme k obojimu, ale ja jeste vyhodim proudovy zdroj jako prikladem LDD. A ano, jsou proudove zdroje i primo na ~230V, ale ty se stmivanim a pro vetsi proudy taky neco stoji. Kolecka s temi malymi LED mohu stmivat obycejnou PWM, vzdycky, protoze spinam jen tech napajecich 24V.

Zcela uprimne, kdyby LED pasky za rozumne penize za neco staly, nepatlal bych se s tim, je to vlastne jen LED pasek jinak, na 24V a se slusnymi LED v rozumnem usporadani...

A jiste, nad vetsi akvarium to co jsem napsal muze vypadat dost jinak, nakonec vzdyt ty CREE taky vetsna lidi velice rozumne dava az nad vetsi akvaria ;-) .

Nejake rozreseni? Potrebuju nove svetlo nad nove velke akvarium, proberu si zarivky a ty CREE, zarivka bude levna, CREE usetri za elektrinu, da mi moznost jeste zmenit vyzarovaci uhel. Mam-li ale resit malo svetla u maleho akvaria, neni nad cim vahat, lipnu do deklu kolecko s malymi LED, je to levnejsi, snazsi, a srovnatelne ucinne reseni ;-) .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2015 11:07 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Designer
Jiríku , jasně , ale ne každej má vybavení a šikovné ruce piplat se se SMD , já to uved jen jako příkld pro Tomasona , vedle ve vlákně hodil CREE XM-L2 U2 za 300 kus
koukám že KarloS ná na webu asi nejlevnější , na ebay se daj sehnat ještě levněji , no těžko hodnotit kvalitu , ikdyž si myslím že ti kluci šikmooký už zas takové šmejdy neprodávaj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2015 09:28 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Designer
hele, ...:-)
už používám XML-2, jsou už za stejnou cenu jako XML a účinnost je už cca 150lm/W ...

P.S. ten příklad od Montermonty je pro T5, ve verzi T6 (studenější) je účinnost vyšší :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2015 23:43 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: MonterMonty
Koukam a pocitam spravne, asi 130lm/W? Tsss, to umim i drobnymi LEDeckami. Pravda, mam jich 5 do Wattu, ale pro 10W je to stale jen nejakych 50 kousku, cena zhruba srovnatelna, ale jak do tehle CREE tech 10W pustis, zacne to byt horsi, nez me LEDecky i s odporem, a to bajecne rozlozeni svetla z mnoha zdroju, proste parada - a odecti si cenu LDD, nepotrebuju... smich .

CREE? Kdepak, AVAGO umi LEDky, aspon ty za rozumne penize :) .

Jen rejpu...

EDIT: Zapomel jsem se navest do chlazeni... :-P
EDIT2: A srovnatelna cena? To jsem ustrelil, ta by byla, kdybys tam mel tech 10W z ceho pustit, ale to by vyslo uplne jinam...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2015 23:27 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Tomason
www.ledshop.cz/…
to už je lepší cena i u nás , věřím že se budou dát sehnat levněji ze spolehlivého zdroje venku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2015 20:11 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Tomason
na tvou výšku doporučuji Cree XML s čočkama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2015 18:07 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Designer
Vím, jak vypadají rostlinky s dostatkem živin pod intenzívním osvětlením. I to, čím se liší od těch "chuděrek, kterým není dopřáno"... :)
Takhle třeba vypadá Proserpinaca palustris v mém podání. :-)
rybicky.net/fotogalerie.php…
(Dalších příkladů by se našlo dost, ale kdo by se s tím zdržoval...)
BTW: I pod těma 2*30W to roste tak, že je potřeba občas střihnout. Holt jsem si vybral část osazenstva špatně - ideál u dohledových nádrží jsou ty, které samy "drží tvar, formu i velikost". :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2015 17:57 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Sid
Ovsem rekneme si, ze mi netrpelivci, kteri "potrebujeme" aby to rostlo jak silene, se nespokojime s 2x T8 30W zarivkami ani nad o 20cm nizsim akvariem stejneho pudorysu. To by uz chtelo reflektory s uzsim vyzarovacim uhlem, neco jako na stropy vysokych hal, coz ma ovsem drobny problem...

Kdyz srovnam listy obycejne rybicky.net/atlasrostlin/hygrophila_polysperma z meho hi-tech a low-tech, v hi-tech jsou 3x vetsi, a o vzhledu ani neni treba mluvit. Ono dost svetla a zivin (vcetne CO2) nema vliv jen na rychlost rustu, ale i na vzhled, a vsem odpurcum hi-tech (ne ze bych Te tam rovnou pocital) muzu rict, ze sice z toho "smrdi CO2", jak mne posledne na setkani rozesmal Ivos, ale bez toho proste spoustu veci neuvidite. Provozuji jak low-tech, tak hi-tech, ty rozdily mam rovnou na ocich ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2015 17:45 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Tomason
Fotka k příspěvku Nemám lepší fotku, než tuhle katastrofu. Mobil, průhledová nádrž, navíc za sklem okna a při rozsvíceném osvětlení místnosti (prodejna nábytku), ale i tak je na ní (doufám!) vidět, že se rostlinám daří. :-)
V provozu několik let.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2015 17:25 Muž Tomason [37] Re: Sid
No já tam mám 2*30w/T8/ (sunglo a aquaglo - teď si nejsem zcela jist). Že by se tam zelenině nějak dařilo nemohu říci. Mám tam asi 4 kytky, které sice rychle po nakoupení nasadili nové listy, ale po měsíci stop a nerostou. Barva taky neodpovídá zdravé zelené :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2015 17:18 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Tomason
Kdyby to nemusely být LEDky... :-O
Do podobného akvária svítím 2*30W/T8/8xx trubicemi a obyčejná zelenina si tam spokojeně roste. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2015 14:44 Muž Tomason [37] – Led pro 100x70x40
Dokázal by někdo doporučit druh a počet čipů na osvětlení akvária o rozměrech 100x70(v)x40(h) (to, že to je atypické akvárium, ať ho prodám a koupím nižší slyšet nepotřebuji :-) ). Jde mi o to, aby tam přežily nějaké rostliny. Do teď mám trochu kamenné město, protože už jsem na rostliny zanevřel, ale přesto bych to rad změnil. Koukal jsem co se kde doporučuje atd. a usoudil jsem, že bych se měl podívat po čipech Cree. Dokázal by mi někdo poradit, kolik a jaký typ bych měl zvolit?
Předem děkuji za názor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2015 20:52 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: KarlosS
a mě zrovna tohle bude vyhovovat , akorát se sedmi kusy LDD, mám čípy 9-12V tak budou po čtyřech na jednom , možná ještě kouknu po nějakejch jinejch
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2015 20:38 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: MonterMonty
škoda že nejdou dát paralelně pro zvýšení proudu. Zkoušel jsem to i přes diody, aby se to neovlivňovalo (podle us reef fóra) a nechodí to :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2015 15:48 Muž kofejn [963] Re: Gogi
Jde to i po čr za dobrou cenu:
mausel.eu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.01.2015 15:21 Muž Bošek [53] Re: slavko
Doba úsvitu/soumraku na rovníku je 72 minut.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2015 14:37 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe:
hele to vypadá dobře , než to pytlíkovat těma drátovejma v nějaké krabičce , samo za tu cenu je to bez těch LDDček www.ebay.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.01.2015 11:45 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Gogi
Jo jo, v tomhle je Farnell lepsi. Jde to taky z ciziny, Anglie (ted maji dalsi sklad, takze obcas to prijde i ze dvou ruznych skladu, druhy v Belgii), ale za dopravu to je tusim nekde kolem 130Kc a druhy den je to az na stole.

cz.farnell.com/…

EDIT: I kdyz aby to mohli tak rychle dodat, jde to pochopitelne letadlem, takze kdyz naprosto nejvic spechate, doruci to o den pozdeji, protoze je takove pocasi, ze i ptaci chodi pesky :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2015 11:41 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Gogi
vím, kamarád tam objednával a potřeboval právě něco přidat, tak jsem uvažoval o tomto zdroji, ale stejně je to drahý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2015 11:33 Muž Gogi [25] - CichlidyRe: KarlosS
KarlosS napsal: ...http://cz.mouser.com/ProductDetail/RECOM-Lighting/RCD-48-120-M/?qs=sGAEpiMZZMt5PRBMPTWcafkZyLbOcVwI1Ud2vaoFQZE%3dpozor mouser dorucuje vsetko z USA Fedex-om = 40Eur doprava(ak nakupis pod 150E), sice maju zastupenie aj v CZ ale baliky idu vzdy solo z USA
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2015 17:59 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Designer
jasný já vím, ale tohle je prostě bomba :-) Snad to nevyjde dráž, než ta kostka z odkazu za 22 euro ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.01.2015 17:55 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: KarlosS
Ja se do toho nepoustel, tech par kousku jsem si vzal jen az si budu mit chut hrat, protoze takove LDD je dost dobre a jejich cena je prece jen dost tezko dosazitelna pro male serie. Zkusim to nejak prepocitat, ale zadna slava to nebude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2015 17:42 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Designer
beru je od tebe zapojené na DPS za tvou cenu, co nejdříve, jestli je to možné hop
... a myslím, že nebudu sám ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.01.2015 12:15 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: KarlosS
Jestli vidim dobre, to je do 1200mA, to uz muzes vzit tohle:
cz.farnell.com/…
a soupnout to na desku, parametry vypadaji bajecne, a zapojeni uz jednodussi ani nemuze byt.
Jen je do 40V, vydrzi 50V, ale... od toho je datasheet.

Jakousi "cirou nahodou" mam 10ks pred sebou ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2015 11:59 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Designer
toho je spousty. Potřebuji ale řízení PWM od 0.
našel jsem tohle, ale ta cena:-(
cz.mouser.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2015 10:54 Muž Designer [5695] - Cichlidy – To jsou veci...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2015 10:45 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: KarlosS
Tohle by Te mohlo zajimat cenove. Stmivatelne to jak se zda neni a na fotce to taky nevypada uzasne, no ale za ty prachy...

www.hadex.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2015 10:04 Muž kofejn [963] Re: kofejn
Edit už nejde
Použití kondíku na výstupu driveru má svá nebezpečí. Pokud se zapne bez připojených LED, napětí na kondenzátorech vystoupá na maximální napětí co je driver schopen dát a potom následné připojení větve s LED je může spálit. Lze to ošetřit dimenzováním zdroje pro driver (pokud má oddělené napájení) a počtem diod ve větvi, aby i při maximálním napětí netekl diodami maximální proud. Je vhodný i vybíjecí rezistor u kondenzátorů.
Zdroj mám 30V, 9x XT-E ve větvi a driver tenhle: www.maritex.com.pl/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2015 09:39 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Gogi
jo, ale ještě sehnat LDD s 1500 mA. Pokud máte někdo tip na nějakou alternativu LDD s proudem vyšším než 1A, budu rád ... Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2015 09:37 Muž kofejn [963] Re: Gogi
Fotím, ale světlo mi stačí. Mám drivery, kde se proud nastavuje zkratovacíma propojkama (360,480,610 a 730mA) a teď čekám na stmívač od RoFr-a. Zatím stmívání a náběh řeším baterií kondenzátorů na výstupu, ale stmívání je asi jen něco přes minutu. S tou baterií kondíků bych mohl snižovat výkon i PWMkem a LED na tom bude s účninností líp.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2015 09:11 Muž Gogi [25] - CichlidyRe: kofejn
kofejn napsal: ... Když výkon oříznu PWMkem a jen pro focení nechám plných 1,5A, jsem s učinností na štíru.Neviem ako si elektronicky zrucny urobit si vlastne, nie standardne, riesenie - a to napriklad mat v elektronike dva prudove zdroje - 350mA na prevadzku a 1500mA na fotenie ale vzdy len jeden aktivny napr. na prepinac(primar aj sekundar aby si nespotrebovaval zbytocne elektriku).
Osobne by som u seba, pre jednoduchost riesenia, zvolil LDD menice s identickym puzdrom a nozickami, osadzoval ho do patice(nie pajkovat do DPS), nechal si ho dostupny bez nutnosti rozoberat zariadenie a v pripade potreby by som LDD-cka zamenil. Ale osobne malo fotim, ak fotis vela tak radsej inak striedat zdroje, nie mechanicky. Navysenie ceny... LDD cca 3-4Eur...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [40] ...... 160 161

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256426x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4030-led-osvetleni-do-akvaria?od=1951