Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 7 Přejít na další stránku   1  
Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2018 00:03 Muž Trucker [0]
Tak uz se mi to povedlo zorovoznit ,ale z 18 chipu sviti pouze 4 cervene a jen asitak na 20%
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2018 00:01 Muž Trucker [0] Re: RST
Jj. Diky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2018 00:01 Muž Trucker [0] Re: MichalKaspar
Dekuji,ale me to tam zadny vypocet na napajeci zdroj nenabizi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2018 22:18 Muž RST [16] Re: Trucker

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2018 08:08 Muž Skrblík [9] Re: Driv3r
Mamut drží slušně. A problém jsem zatím nezjistil. Nalepeno v nedeli
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2018 21:31 Muž Driv3r [236]
A co 2slozkove lepidlo s metalickým plnivem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2018 15:50 Muž Skrblík [9] Re: jarda62
Též zkusím přilepit mamutem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2018 21:15 Jarda62 Re: Kubaa
Myslím že ten co ho použil ještě nevyhořel, nedávno jsem s ním mluvil. Pochybuju o tom, že by se vznítil, ale ještě jsem se nepokusil zapalovat sekundové lepidlo :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2018 21:11 Muž Kubaa [718] Re: jarda62
Nemuže ten vteřiňák, byť vytvrzený, chytnout?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2018 21:07 Jarda62 Re: Skrblík
Lepil jsem mamutem smich , ale znám člověka co lepil i sekundovým, ale pozor některé dělají časem bílý povlak okolo spoje a to by byl průser..
Edit: určitě lepit jen bodově, ne obvodově, to by se špatně měnilo
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2018 20:23 Muž Skrblík [9] Re: Skrblík
Zkoušel jste někdo optiky přilepit vterinovym lepidlem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2018 20:00 Muž Skrblík [9] Re: Magic
Dekuji za odpoved
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2018 19:19 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Skrblík
Ja som to robil kvapkou akvaristického silikónu, bol poruke. Vcelku som to ocenil, keď som to zas dával preč. ;-)

Ale bude isto kopec iných možností.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2018 19:15 Muž Skrblík [9]
Dobrý večer. Cim se prosím lepi optiky na čipy? ( jakým lepidlem).

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2018 22:50 Jarda62 Re: Driv3r
No něco takového mi to říkalo, ale ze školy toho ve mě zůstalo minimálně :) není to bezprostředně v blízkosti vody ale půl metru nad hladinou a nad skly. Ale radši zůstanu u hliníku. Dobrá připomínka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2018 22:33 Muž Driv3r [236]
měd a hlinik vodni prostředi hm tady někdo hodla vyrabět baterku .-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2018 21:06 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: jarda62
jarda62 napsal: zkusím měděné PCB.
Meď síce má lepšie teplovodivé vlastnosti, ale tiež oxiduje viac ako hliník. Ja by som v amatérskych podmienkach ostal pri hliníku. Avšak s lepidlom a medenými nemám žiadne skúsenosti, tak možno sú nejako povrchovo upravené, resp. to lepidlo pred oxidáciou nejako chráni...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2018 19:47 Jarda62 Re: slavko
Co jsem zjišťoval u pana Soukupa (KarlosS) tak je to způsobeno vadnými kusy. Je možné, že některé měly horší tepelný přenos jak píšete. Čipy mám na termolepidle gd9980 ještě k tomu na čipy tlačí přes optiku kryt osvětlení, kdyby se náhodou čip odlepil, tak je pořád v kontaktu s chladičem, který si myslím je řádně naddymenzovaný. Jeho teplota při provozu mi teď nepřeskočí 35°C Zkusím jiný obchod a zkusím měděné PCB.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2018 19:37 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: jarda62
jarda62 napsal: je možné, že jsem ty čipy jen přehrál při pájení a projevilo se to až teď a takhle..
Samozrejme, možné to je. Pri čipoch s ebay/aliexpress je možné aj to, že jednoducho niektoré boli/sú nekvalitne napojené (tepelne) na podložku, a tak sa prehriali aj pri poddimenzovaní výkonu a (zdanlivo) dostatočnom chladiči. Nemám síce rozsiahle skúsenosti s čipmi odtiaľ, ale nevidím dôvod aby ich „kvalita” nebola rovnaká ako pri ostatných lacných tovaroch odtiaľ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2018 16:31 Jarda62 Re: slavko
Děkuji za vysvětlení, podle toho co jste napsal to už chápu a nebudu si tím dále lámat hlavu, podle výpočtů by osvětlení mělo být životaschopné, tak bude chyba jen v těch čipech, nebo ve mě, protože mi chvilku trvalo než jsem dostal grif na pájení, je možné, že jsem ty čipy jen přehrál při pájení a projevilo se to až teď a takhle..
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2018 15:16 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: jarda62
jarda62 napsal: ečekal jsem že to bude tak složité.
Ono to vôbec nie je zložité. Je to jednoducho len iné...

Ide o to, že impulzné napätie/prúd nie je striedavé, no ani jednosmerné (o ktorých sa bežne učí/píše), a tak nemožno 100% aplikovať bežné pravidlá. Impulzný priebeh je niekde medzi... Obdobne to je aj s meracími prístrojmi -- tie bežné sú (v lepšom prípade) uspôsobené len na meranie jednosmerného/striedavého priebehu -- a to ešte často len na sínusových 50 Hz.

Do značnej miery možno na meranie použiť analógové meracie prístroje, a to aj tie lacné, ktoré prosto merajú efektívnu hodnotu jednosmerného impulzného priebehu. Mnohé digitálne prístroje zase majú funkciu MAX, ktorá do určitej miery dokáže zobraziť špičky (ak sú dostatočne dlhé).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2018 13:10 Muž Magic [879] - RostlinyRe: jarda62
Ja hliník. Ale ja to mám ešte krátko na nejaké hodnotenie...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2018 10:02 Jarda62
Všem vám moc děkuji. Nečekal jsem že to bude tak složité. Ale školu na to dělat nechci. Světlo už rok funguje, až na to že odcházejí čipy, ale podle všeho to nebude zapojením, ani komponenty, použil jsem co mi bylo doporučeno. Takže objednám další cree čipy od jinud a uvidíme. Hezký víkend
Edit. Ještě jedna věc mě zajímá. Používáte čipy s hliníkovou, nebo měděnou PCB základnou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2018 09:17 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Magic
Plné napětí nemůžeš stejně naměřit LDD stále omezuje proud musel by jsi mít osciloskop. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2018 08:58 Muž Magic [879] - RostlinyRe: jarda62
LDD by mal pri odpojenom PWM vstupe púšťať plný výstup (vychádzam len z lajstier, neskúšal som), takže áno, ak merať napätie na jeho výstupe, tak pri odpojenom arduine.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2018 01:21 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: jarda62
Pokiaľ pôjde naplno mali by ste dostať presnejšie výsledky, lenže nemám ani tucha ako LDD pracuje interne, kde tiež môže na reguláciu prúdu používať PWM...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2018 23:50 Jarda62 Re: slavko
Fotka k příspěvku To znamená odpojit Arduino od lddčka? pak by lld nemělo signál na stmívání a mělo by jet naplno co vím. Používám tento přístroj na měření viz obrázek. Měřil jsem tak jak je na fotce nastavený.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.01.2018 22:38 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: jarda62
jarda62 napsal: Což se mi zdá málo na 10čipů mělo by být aspoň 30V! chápů, že něco pobral proudový zdroj, ale tolik? Ještě jedna důležitá věc, měřil jsem to napojené na Arduino a rozsvíceno na 30% tak nevím jestli to měření nějak ovlivňuje, ale podle mě by nemělo, přece cree čipy nefungují na principu snižování napětí.
Nie, pokiaľ viem, tak LDD pracuje na princípe impulzne šírkovej modulácie. Avšak, musíte si najprv ujasniť čo chcete merať a uvedomiť si, že PWM znamená, že chvíľu napätie je (30 V) a chvíľu zase nie je (0 V). Kedy ste merali? Keď tam napätie bolo alebo keď nebolo? ;-)

Použili ste analógový alebo digitálny merací prístroj? A keď digitálny, tak automatický alebo s ručným prepínaním režimov? A keď digitálny, meria strednú alebo efektívnu hodnotu? A keď meria efektívnu hodnotu, meria túto efektívnu hodnotu pre striedavý alebo aj pre jednosmerný signál, najmä impulzný, atď, atď. Inými slovami, nie je napätie ako napätie a bežná stredoškolská fyzika na to nestačí. Ak máte možnosť, použite osciloskop.

Otázky sú rečnícke, odpovede nečakám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2018 21:25 Jarda62
Ahoj potřeboval bych radu zkušenějších. Je tomu asi rok, co jsem si postavil led svítidlo. Jsou na něm 2 větve cree xm-l T6 10W čipů, každá větev po 10ti čipech napěťový zdroj je 36V a 4,1A a proudový zdroj používám LDD 1200HW. Po necelém roce mi ale začaly čipy zlobit, už jsem to tu jednou psal ale bez odezvy. Při stmívání a rozednívání se čipy v jednotlivých větvích nerozsvítí najednou všechny, ale teď už v jedné větvi jeden a v druhé větvi dva začnou svítit až u dalšího kroku takže se nerozsvítí od nuly jako ostatní. Ale to je jak jsem zjistil nejspíše způsobeno kvalitou čipů. Protože je zdaleka nežhavím, jedou na 15% svého max. výkonu. Dneska jsem měl chvíli a řekl jsem si, že změřím napětí mezi Lddčkama a čipy, ale nestačím se divit, ale taky tomu moc nerozumím hmm naměřil jsem pouhých 25V na každé větvi. Což se mi zdá málo na 10čipů mělo by být aspoň 30V! chápů, že něco pobral proudový zdroj, ale tolik? Ještě jedna důležitá věc, měřil jsem to napojené na Arduino a rozsvíceno na 30% tak nevím jestli to měření nějak ovlivňuje, ale podle mě by nemělo, přece cree čipy nefungují na principu snižování napětí, nebo se mylím? Jestli si dá někdo práci a odpoví předem děkuji..
Edit. Na napěťovém zdroji jsem naměřil přesně 36V.
Edit2. Arduino má svůj vlastní zdroj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2018 15:23 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Magic
Ano já mám 3x 470µF na 100V pokud máš slapští napětí tak stačí menší napětí budou i lacinější. Někde to tu je v diskusi. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2018 15:09 Muž Magic [879] - RostlinyRe: vaaclav
Rozumiem tomu správne, že tie kondíky mám dať na výstup toho napäťového zdroja?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2018 14:50 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Magic
Já mám 48v a mám jich 14ks. Nezapomeň dát k němu kondíky aby ti to nepískalo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2018 14:42 Muž Magic [879] - RostlinyRe: vaaclav
Jj, 36V vstup, 32V výstup, deleno 2,9V na LEDku je 10-11. palec

Edit. samozrejme viem, že to chce nechať i na prúdovom zdroji rezervu, takžé to tých 11 sotva bude...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2018 14:39 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Magic
Pokud by jsi chtěl 10-11 čipů tak ti napěťový zdroj nebude stačit, musíš počítat že něco spotřebuje i LDD teď už si to nepamatuji je to asi 3,5V. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2018 14:18 Muž Magic [879] - RostlinyRe: slavko
Z toho, že som PWM generátor s takou nízkou frekvenciou a napätím ťažko zháňal.
Ale rád počujem, že pre potreby stmievania lediek je to dosť. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2018 14:13 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Magic
Magic napsal: PWM vstup podporuje frekvencie do 1kHz, čo mi nepríde mnoho.
Na základe čoho usudzujete, že to nie je veľa?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2018 13:50 Muž Magic [879] - Rostliny – Mean Well LDD
Prišiel čas trošku sa pohrať so stmievaním a "otravovať" s tým súvisiacimi otázkami. ;-)
Chcem využiť LDD-700L driver s PWM vstupom (zatiaľ ručným, vo výhľade mám i Arduino). Napájať ho(ich) budem z LRS-75-36.
A tu je prvá otázka za 100 bodov - koľko Cree XP-G2 (2,9V@700mA) môžem na ten driver pripojiť? Na vstupe bude samozrejme furt 36V.
Úplne posledný obrázok špecifikácie (www.meanwell-web.com/…) vo mne evokuje dojem, že tam môžem kľudne pripojiť i jedinú diódu, hoc to nebude práve efektívne.
Aby som bol konkrétny, na začiatok by som ich tam mohol dať 7-8, časom možno využijem tých maximálnych 10-11.

A jedna praktická bonusová otázka - podľa špecifikácie PWM vstup podporuje frekvencie do 1kHz, čo mi nepríde mnoho. Skúšal niekto i viac?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.01.2018 18:42 Jarda62 Re: teakmon55
Pouze způsob připojení.. :-) tak jak je na obrazku, buď kabely, nebo krátké piny na připájení na tišták..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2018 18:26 Muž teakmon55 [6]
Zdravim,vie niekto aký je rozdiel medzi prevodníkom
MEAN WELL LDD-1500L a 1500LW?
www.tme.eu/…
www.tme.eu/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2017 23:03 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Magic
Magic napsal: Kde vidíte "rozumnú" hranicu toho, čo od LEDky požadovať?
Rozumná hranica je daná maximálnou hodnotou prúdu v dokumentácii, samozrejme pri dostatočnom chladení. Zvyšok záleží na tom, čo je pre Vás dôležitejšie, či maximalizácia svetla alebo maximalizácia účinnosti, pretože so stúpajúcim prúdom množstvo svetla stúpa, ale účinnosť klesá.

Do úvahy treba zobrať i to, že dostatočný chladič nestačí, treba aj kvalitný prenos tepla z čipu na podložku a potom z tej podložky na samotný chladič. Keď kúpite čip na podložke, tak to prvé neovplyvníte a často ani nezistíte, kým nezapojíte a nezmeriate. To druhé síce ovplyvníte, ale v amatérskych podmienkach, a najmä bez dostatočných skúseností, to bude mať od dokonalosti ďaleko, takže hnať prúd zbytočne vysoko je rizikom a každá chyba sa môže vrátiť na životnosti.

V neposlednom rade, 700 mA je tak bežná hodnota, že existujú hotové zdroje s týmto prúdom a netreba robiť vlastné riešenia, či používať nastaviteľné zdroje...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2017 13:25 Muž Magic [879] - Rostliny – XP-G2 na 875mA?
Viem, že väčšinou sa prevádzkuje na 700mA (2.03W), pustili by ste do nej 875mA (2.61W)? Je to "len" mierne nad polovicou jej max. výkonu, chladič je dostatočný...

Kde vidíte "rozumnú" hranicu toho, čo od LEDky požadovať?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2017 17:06 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: slavko
Tak já začínám na 1% výkonu tak mě nějaký devítinásobný proud může být ukradený. Nechci mít pod akváriem hřející radiátor. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2017 16:24 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: vaaclav
Pri spínaných zdrojoch nie je problém so saturáciou transformátora ako pri bežných transformátorových, tak rezerva nie je nutná a spínané zdroje sú (mali by byť) stavané na dlhodobú záťaž blízku 100 %, kde dosahujú maximum účinnosti.

Inou otázkou je štartovací prúd kapacitnej záťaže v podobe prúdového zdroja. Ten však môže dosahovať desaťnásobky pracovného prúdu, takže 30% rezerva je i tak na dve veci. Vzhľadom na krátkosť štartovacieho prúdu kapacitnej záťaže je možné, že nezareguje ani ochrana pred preťažením, ktorá býva ich bežnou súčasťou.

Samozrejme, na zistenie konkrétnych hodnôt by bolo potrebné skúmať dokumentáciu konkrétneho zdroja.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2017 12:43 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Magic
Tak já jsem předpokládal že bych mohl zvětšit výkon světle tím že bych mohl použít silnější proudové zdroje, protože mám 600mA a teď už mám koupené i 700mA a uvažoval jsem i o 1A tak abych měl rezervu. Napájecí zdroje není dobré provozovat na max to jak vidíš nemusí vydržet. Rozdíl mezi 150w a 200w zdrojem je v mém případě rozdíl 100-200kč a to jsem je kupoval v Česku a ne v Číně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.11.2017 11:51 Muž Magic [879] - RostlinyRe: doktorito
Jo dve vetvy po 15, ok.
Takže prúd bude 650mA, napätie niečo cez 3V na ledku, celkovo po 45V na vetvu.
Výkon summa summarum 58,5W.
Už rozumiem. ano

@vaaclav: Tretinu? Tak tým desíš i mňa, musím sa zamyslieť i nad svojím svetlom... coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2017 11:04 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: doktorito
Potřebuješ aspoň 1/3 rezervy ve výkonu na trafu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2017 10:47 Muž doktorito [0] - RostlinyRe: vaaclav
vypadá to hezky, ale já nejsem elektrikář - potřebuji jednoduché řešení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2017 10:43 Muž doktorito [0] - RostlinyRe: Magic
čipy jsou zapojeny po 15 ks do serie a pak jednotlivá světla ( 2 ks) připojena přímo k trafu - fungovalo to v pohodě, ale trafo prý odešlo, kvůli tomu, tam nebyla rezerva v kapacitě - jelo neustále na plný výkon.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.11.2017 21:14 Muž Magic [879] - RostlinyRe: doktorito
XP-G si pri 1,3A ukrojí z napätia 3,2V. To sú 4,16W na ledku a 125W (96V) na 30 lediek. Toto si napájal 62W/48V zdrojom?

Alebo mi niečo uniká? (V piatok večer by som sa ani nedivil.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.11.2017 21:13 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: doktorito
Co to udělat trochu jinak. rybicky.net/fotogalerie.php…

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [7] ...... 160 161

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256424x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4030-led-osvetleni-do-akvaria?od=301