Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 90 Přejít na další stránku   1  
Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2012 00:16 mamlasos – Re: mamlasos
Mám tu ATmegu8 i s jednoduchým LPT ISP "programátorem", jen mít k dispozici zapojení a program...
Pustil bych se do vymýšlení sám jen zatím chci počkat abych nevynalézal kolo. Ono to jde teoreticky sestavit jen z tutoriálů... (dvouřádkový alfanum display, načítání tlačítek/čidla, menu, časovače/RTC, PWM...)

Tak trochu jsem doufal že už takový časovací kontroler nějaký bastlíř-akvarista spáchal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 23:37 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: ViktorX
ViktorX napsal: Tak snad abych vás rozseknul, kucí
To akože 3325 nie je "niečo okolo 3300"? X-)

Ale aby som bol spravodlivý, ona má tých 2850 lm pri 25 °C...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 23:04 laKatos Re: mamlasos
Akvaristicky kontroler existuje ale ne do značkových firem (a pokud ano tak si to nechají řádné zaplatit) . Je spousty maniku co ti ho za mírný peníz sestroji na míru. Viz me světlo které jsem tady jiz popisoval. U nej ale byla provedena zmena a nebyly použité CREE xpg ale cree xte. A mírně jsem si upravil i teploty.
Nevím jak zde dat odkaz na starší příspěvek tak ho tu zkopiruji.

.

No celkově bude 90led xpg. Tzn 60ks (6500k), 15ks (2900k) a 15 ks Royal blue (vyzarovane spektrum čiste jen 450nm). VŠE to bude řízene šesti na sobě nezávislými kanály(1kanal=15led).
Teplota 6500 ma ctyri rizene kanaly a jsou postupne rozdeleny po cele délce akvaria. Takze treba budu svítit beru-li to z leva akva v 1/4 na 30procent výkonu v 2/4 na 100%, 3/4 na 60% a vpravo 4/4 treba vypnuto. Mohu si tak nastavit ruznou intenzitu v v ruzne casti akvaria pro osvetleni narocnejsich popr nenarocnych rostlin.
Teplota 2900 (paty rizeny kanal) bude rovnoměrně rozdělen po cele délce. (to je jen pro dobarveni at akvárium nepůsobí chladne a je koukatelne)
A royal blue (sesty rizeny kanal) taktez rovnomerne rozdeleny po cele delce hlinikoveho chladice 0610. Což je 2,6 m. Jako pasivní tak dlouhý chladic přes cele akvárium bude dostačující. Celkový max výkon bude cca 288w tzn 29000lm. Vyzarovanych v úhlu 120 stupnu. snad to pro akvárium o rozměrech 2,65 x 0,6 x 0,35 m bude stačit.
Něco jako je toto imageshack.us/…
imageshack.us/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 22:49 Muž EiFFeL [39] Re: matlala
www.nwk-tech.com/…

a model, který mě zaujal je HVGC-100-350 a varianta B
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 22:08 host Re: mamlasos
Existuje ledasco, třeba tady je kompletní řešení a snad i, co se týká samotného ovládání, ani ne moc tak drahé:
www.lum-light.de
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 21:54 Muž ViktorX [474] Re: slavko
Fotka k příspěvku Tak snad abych vás rozseknul, kucí :)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 21:42 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Ičin
Trochu složitý pro obyč. simulaci západu a východu slunce, ne?
Tady toho najdete dost:
www.gme.cz/…
nebo konkrétně:
www.gme.cz/…
nebo tady:
www.steelectronic.cz/…

Já používám 10W reflektory, ale teď jsem objednal toto, možná to bude někoho zajímat:
www.tmart.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 21:29 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
Není to LED, ale pro někoho kdo se v to, vyzná to možná stačí
www.dhservis.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 21:28 Muž matlala [798] - RostlinyRe: EiFFeL
sem s odkazem, to se možná bude hodit mě, protože pásky jsou podle mě alabé, raději si vemu 10W LEDku a hodím na chladič.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 21:25 Muž EiFFeL [39]
jako vím o zdroji pro proudově napajené LED, který stmívání metodou 1 - 10V podporuje,

jenže proudově napajený pásek sem snad ještě neviděl...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 21:20 Muž matlala [798] - RostlinyRe: mamlasos
kdyby se dělal "akvaristický" tak bude mít velmi speciální cenu, ale určitě lze najít nějakého elektrotechnika, který by to dal dohromady. Já s tím chci začít blbnout a ovládat akvárium pomoci raspberry pi, neujspíš s nějakým debianem a programovat to v C. Jen bude potřeba udělat nějaký převodník nebo přímo zdroj s digitálním ovládáním. Ale to je běh na dlouhou trať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 21:17 mamlasos
To ještě neexistuje akvaristický kontroler na LEDky ? Stačila by jednokanálová verze 50/100W s čidlem okolního osvětlení.
Režim 1 - aby se to rozesvěcelo zároveň s rozedníváním a večer... (podle čidla)
Režim 2 - fade in, day, fade out podle časovače
...

S více kanálama by se šlo víc vyblbnout - namodralé noční světlo, simulace oblačnosti (střídání různých teplot bílé), více nezávislých zón atd. Ale pro začátek by stačil ten jednokanál...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 21:03 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: KarlosS
KarlosS napsal: tolik oblíbená a populární zářivka Osram Lumilux HO 39W/865 T5 má výkon 2850 lm.
A ja som v datašite čítal niečo okolo 3300 lm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 20:34 Muž EiFFeL [39]
no dobře a to budu při rozednívání 20 minut sedět u akvárka a pootáčet s tím ručně?? co něco kam připíchnu stávající 1-10V regulaci z předřadníku od zářivek...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 20:25 Muž davidek75 [163] - Živorodky – regulace PWM
je to regulace PWM na ovládání motorku stěračů na malý gril , ale stejně poslouží i na regulaci LED osvětlení . Spínací prvek je použit N-FET , tento dokáže regulovat až 200W . Pro menší zátěž se dá použít i levnější varianta , třeba irf540 . Se stavbou rád poradím . ulozto.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 19:53 boban35 Re: kofejn
tak jasně koupit se da vše,ale asi jsem ještě ze staré doby kdy jsem si většinu věcí musel spájet sám :-) a proto by mě to zajímalo jak :-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 19:35 Muž kofejn [963] Re: boban35
Kdo se s tím nechce dělat, tak poslouží třeba tohhle www.ledbaterky.cz/…
Nebo nějakou výkonější variantu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 19:33 Jirka Re: KarlosS
Delka trubice cca 120cm verze T5 HE výrobce Osram. Při 35°C, při 25°C je hodnota jen 2600lm(to je až na konci katalogu... a záleží i na barvě).Verze HO (HQ) má příkon 54 W a daleko horší účinnost. Proč se raději používají trubice s větším výstupním výkonem, ale horší účinností netuším. (trubice 39W má delku 85 cm a verze HE příkon 21W)
Omlouvám se za OT.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 19:23 boban35 Re: davidek75
Ten tišťak i s osazením a schematem bych bral :-)popřípadě odkaz kde to najít Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 19:17 Muž davidek75 [163] - ŽivorodkyRe: EiFFeL
zdroje nejsou regulovatelný , regulaci PWM si musíš dodělat , vyjde to na pár korun , jestli chceš můžu ti poslat nákres tištáku a použité součástky .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 19:05 Muž EiFFeL [39] Re: hr
a co to je za pásky? kde se dají koupit? rád se inspiruji

EDIT: omluvám se, už jsem to našel pár příspěvků zpátky

ale zajímavé je na tom eshopu, že teplá i studená bílá mají stejný lm/m výkon, což je "podezřelé"

a zdroj pro LED za 290Kč je stmívatelný? nebo spíš dají se ty pásky vůbec stmívat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 19:01 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Jirka
no, chtěl bych vidět 28W trubici s 2900 lm. 2500 lm mají moje zářivky T8 120cm /39W. Tolik oblíbená a populární zářivka Osram Lumilux HO 39W/865 T5 má výkon 2850 lm. To jen tak na okraj. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 16:54 laKatos Re: vaaclav
...Pokud se nemýlím tak se nedoporučují pouštět na 100% výkonu a tak i ty parametry co tu o nich mluvíte nebudou tedy správné...

No výrobci ne ze by nedoporucovali jít na plny výkon ale upozorňuji ze klesá při vyšším výkonu svitivost následkem přehřívání. Veškeré udaje vami uváděných led pásku jsou pro chladne barvy ( kde je vyšší svitivost) a dokonce jej uvádějí při 25stupnich celsia-ona svitivost je v realu nekde jinde a to niž. Nebo dejte odkaz kde podobný typ led pásku o různé teplotě dává jiné lm. Všude uvádějí maximum a to je samozřejmě klamání zákazníka.
Výrobce CREE zacal hodnoty uvádět (třeba u me oblíbené XT-E ) při 85 stupních Celsia. Což je reálná teplota při umístěni na chladici. Se svitivosti 140lm na 1W (ten je pravdivý a reálný). kdyz vemu klamavy údaj který vesměs veškeré led-pásky uvádějí a převedu je na XT-E je svitivost na jedne ledce při 1w 160lm a na plny výkon což je 5 w je 800lm. Toto je ale nereálná hodnota a hloupost jako udaje u těch skvělých pásku. :-D
Dělám teď led-světlení na me akva a snažím se shromažďovat informace abych měl za dobrý peniz co nejvíc "světla". V ledkach vidím budoucnost ale pásky za 200kc / metr bych se vyhnul obloukem. Možna se pletu je to jen můj názor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 13:55 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostliny
Nechci vám do toho moc zasahovat, všechno má své pro a proti. Zatímco jsou trubice vyzkoušené a celkem lehce vyměnitelné s ledkami ty (teoretické) hodiny provozu nikdo odzkoušené nemá. Pokud se nemýlím tak se nedoporučují pouštět na 100% výkonu a tak i ty parametry co tu o nich mluvíte nebudou tedy správné. Musí se chladit někdy i nuceně což jsou další watíky navíc. Přibývá věciček které můžou kleknout. Co dokáže voda a vlhkost pod krytem všichni známe. Neznamená to ale že by jsem se bránil něčemu novému. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 13:27 Muž kofejn [963] Re: Moucha
www.ledbaterky.cz/…
Ale to zalití je nekvalitní, po přilepení je třeba kraje přejet transparentním silikonem, jinak se vlhkost dostane dovniř. Zatím fungujou, ale určitě jim vlhkost nepomohla.
EDIT to grunda:
Vydržím, když vidím, že za starý list dá nový, tak je to OK. Nové moc zatím nerostou, ale není kam spěchat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 13:25 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: kofejn
jak říkám, našel jsi si to své a funguje to. Není moc lidí, co můžou říct to samé. S Echináčem vydrž, až se rozjede, budeš ho muset hodně krotit ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 13:22 Muž kofejn [963] Re: grunda
Tak ono to bylo mým cílem ;-). Že to nějak funguje hned napoprvé, je asi náhoda a štěstí začátečníka. Zatím se nedaří moc echinodoru, který měl bý dominantou u filtru, pořád ještě přelisťuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 13:21 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: kofejn
a jaky presne pasky mas (teplotu typ apod.), protoze uvazuju o prechodu ze zarivek na LED, jinak argumentace luminama je trosku zcestna, protoze se tu nebavite o barevnym spektru... ja vim evergreen
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 13:15 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: kofejn
pěkné low tech akva, pokud by jsi používal CO2, hnojil a normálně svítil, tak by akva vypadalo trošku jinak. Neber to jako kritiku, našel jsi si svou cestu a funguje ti to ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 13:12 Muž kofejn [963] Re: boban35
Liliovníček brazilský expanduje. Tohle je moje první pořádný akvárko, takže moje zkušenosti jsou zkušenosti začátečníka. Proto prosím k nim tak přistupovat.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 13:00 Jirka Re: hr
Psal jsem jen proto, že z tvého přízpěvku to vypadalo, že dva metry pásku svítí dvakrát víc než dvě zářivky . Každý ať si používá co chce (co si spočítá, že je pro něj nejvýhodnější.) S tou geometrii máš samozřejmě pravdu.(to je jednoznačně velká výhoda LED) Jen bych poznamenal, že tak kvalitní LED pásky tady nejsou dostupné dlouho. Když jsem já dělal průzkum trhu tak LED osvětlení vyšlo tak cca 5x dráž a LED pásky byly svoji účiností trochu jinde. Takže jsem s klidem použil zářivky T5 (stmívatelný předřadník) a bylo. Pro nové osvětlení v dnešní době to už je opravdu zajímavé. Jen by mě zajímalo jak to bude s chlazením při dlouhodobějším provozu a tedy životností.
Jinak používám reflektory ve tvaru paraboly se zářivkou v ohnisku (vlastní výpočet a konstrukce, nevím že by se něco takového dalo koupit.)Takže toho do vody dostanu docela dost. I když nominálně samozřejmě méně než 4 metry pásku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 12:58 boban35
jj super díky,ja jen si nejsem jistý jestli těch 50cm vodního sloupce není moc na led pasek,takže shaním jakekoliv informace a zkušenosti :-) Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 12:51 Muž kofejn [963] Re: boban35
Zdá se, že rostou: rybicky.net/fotogalerie.php…
LED mám od začátku, zářivkami jsem nepolíbený :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 12:46 boban35
Mám ty samé rozměry čili 150x50x50 a snažím se řešit osvětlení a jak to tady pročítam tak se chci zeptat:Rostou vam rostliny pod led páskem a množí se ? Prosvítí led pásek sloupec vody až na dno v dostatečne míře ? A ještě jedna otázečka jak hodně se zahřívají led pásky ?? Předem děkuji za odpovědi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 12:32 Muž kofejn [963] Re: marek21
Dal bych ve třech řadách 1.3m pásku 5050 14.4W/m. Výška je stejná jako u mého akvárka, hloubku mám 45cm. Zátím jsem spokojený, ale extra na světlo náročné kytky tam nemám. Snad jen Alternantheru 'Splendida'.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 12:11 Jirka Re: hr
malé upřesnění. jedna trubice T5 28W má svitivost 2900lm při 35°C (Osram) a životnost 20 000h (teoreticky) takže dvě trubice svítí přece jen trochu více než dva metry tvého pásku.....(s pořádným reflektorem samozřejmě).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 11:53 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: marek21
Podle tvé prezentace bych to tipnul na 60-70W moderních LEDek. Čili pokud chceš pásky, tak cca 4-5 m (1m pásku má odběr 14 W, svítivost 1500 lm/m)- viz příspěvek níže od hr.
Pokud chceš reflektory, tak třeba 5-6 těchto:
www.svicenilevne.cz/…
máš to s chlazením, zdrojem, parabolou. Jen doporučuji vyndat sklo, nebo jej nahradit čirým. Jsou i levnější, třeba:
www.svicenilevne.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 11:10 Muž marek21 [16]
zdravim

keby som chcel nahradit T8 trubice led osvetlenim v 375l akva 150x50x50 kolko metrov led pasiku je potrebne pouzit ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 10:03 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostliny
Můžem se dohadovat do nekonečna, kde kdo co výhodně koupil. Ale u zářivek prostě na 100 lm/W nedosáhneš, nehledě na variabilitu LED osvětlení a velikost zářivek.

ad "a mají LED i po 50000 hodinách 100% výkon? " - to zatím neví nikdo:-)))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 10:01 Muž EiFFeL [39] Re: hr
šlo by to konkrétně, ať můžu porovnat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 09:51 Muž EiFFeL [39]
a mají LED i po 50000 hodinách 100% výkon? ja si myslím, že nemají, že tam je taky pokles...

a co se týka el. předřadníku - vyšel mě na 600Kč pro 2x 28W T5 HE, trubice za necelou 100Kč, trošku kablíku - mám do 1000Kč hotové řešení pro svícení...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 09:33 Muž davidek75 [163] - ŽivorodkyRe: EiFFeL
ona ta pořizovací cena nebude zas tak velká s porovnáním výdajů kolik by člověk nastrkal do zářivek za těch 50 000 hodin životnosti LED a el. předřadník s regulací výkonu taky nebude levná záležitost , a proč řešit izolaci když ten pásek na který jsem vložil link má IP20 a když má člověk krycí skla tak si myslím izolovat nemusí , to ale neplatí pokaždé - záleží na tom jak to kdo má udělané .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 08:52 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: matlala
... mimo jiné, ostatní hodnocení níže je také dost zavádějící:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2012 00:12 Muž matlala [798] - RostlinyRe: EiFFeL

- ovladání pwm > zářivka se dá taky stmívat

u zářivek je to krapet dražší záležitost :-)
u LED to vyjde mnohem levněji, protože jednoduchý PWM regulátor s mechanickým ovládáním potenciometrem si elektrotechnicky zdatný člověk poskládá cca za 20-40,-
u zářvek an to musí být uzpůsoben předřadník a to je už na výrobu složitější (vysoké frevence i napětí), naopak u LED je nízké napětí a snadné a levné konstrukce zdrojů i regulace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2012 19:27 Muž EiFFeL [39]
minusy
- pořizovací cena
- pokud máme nějakej lepší pásek, tak potřeba chladit

jako plus bych neuváděl
- různě teplé světlo > máme přeci zářivky 827 830 840 atd.
- ovladání pwm > zářivka se dá taky stmívat
- v případě dělení je třeba řešit izolaci atd.
- pokud někdo bude namítat, že neizoluje, tak pak nemá smysl ani bezpečné napětí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2012 18:42 Muž davidek75 [163] - ŽivorodkyRe: laKatos
plusy : bezpečné napětí , životnost ( zářivka po cca 1/2 roce ztrácí na svítivosti ) , můžou se dělit po 2,5cm , dají se ovládat pomocí PWM , svítí jen jedním směrem ne jako zářivky do všech stran , menší spotřeba , různě teplé světlo , možno kombinovat s barevnýma LED páska pro zvýraznění barev ( odzkoušeno , rozdíl je dost viditelný ) topí míň než zářivky / mínusy : pořizovací cena
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2012 18:25 laKatos Re: davidek75
No a ma smysl dávat tyto led pásky když mají podobnou svitivost jako zářivky .... Myšleno lm/w
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2012 18:18 Muž marek21 [16]
co je lepsie pouzit ? led pasik alebo T8 trubice ?

pripadne pri 5x T8 trubic 30 W aka dlzka led pasika by odpovedala tomuto vykonu ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2012 17:20 Muž davidek75 [163] - Živorodky – LED pásky
Tatovi jsem předělával kryt a místo původních zářivek jsem použil 2x 65cm těchto pásků . Svítí to o dost víc než zářivky , kytky začaly bublat jak blázen . Délka akva 80cm a výška 35cm . www.t-led.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2012 17:17 Muž lubaan [61]
Tady je docela slušnej sortiment ALU profilů a LED osvětlení.Jestli jsou profily za rozumnou cenu nedokážu posoudit.Kupuju to jako osvětlení do kuchyní a tam se ta cena ztratí.
Zajímavá lišta je WIRELI 15 Triplex,do který jdou nalepit tři LED pásky vedle sebe a tim získat svítidlo s až 360 LED/1m podle použitýho LED pásku.

www.idealdata.cz/…

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [90] ...... 160 161

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256427x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4030-led-osvetleni-do-akvaria?od=4451