Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 88 Přejít na další stránku   1  
Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2013 17:14 Muž ViktorX [474] Re: Kaplan007
Tak musím se opravit, bez reflektoru mi to vychází u těch 2x T8 18W spíš kolem 15lm/l čistého oběmu (hrubý 112l, čistý odhad 100l) u fungl zářivek, páč skoro polovina se vysvítí do krytu. Takže to orientačně beru jako takové minimum k nějaké konstrukci :-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2013 17:09 Muž davidek75 [163] - ŽivorodkyRe: Kaplan007
už jsem to psal níže , mám výšku 35cm a délku 80cm a použil jsem 1,3m tohoto pásku a kytky se můžou zbláznit .
www.t-led.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2013 16:33 mamlasos
Nakonec tam asi dám zářivky... Osram HE vycházejí taky 100+lm/w ale tam tomu i věřím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2013 15:57 Muž Kaplan007 [51] Re: ViktorX
Tak to si to s LED páskama ještě rozmyslím. Při svítivosti pásků 250lm na metr bych musel použít na 200l asi 16m pásků, což není reálné. Odečítá se něco za dno a za to, že akva není plné až po okraj? -25l dno, -15l horní okraj by pak vycházelo 160l čistý objem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2013 15:45 Muž ViktorX [474] Re: Kaplan007
Někdo tady psal "Pro vysku akvarka 40-50cm, v zavislosti na rostlinach udavaji potrebu 30-60lm/l", mně to na ca 100l čistého oběmu / 2x 18W T8 v černém deklu bez reflektoru vychází kolem 20lm/l, řekl bych jako minimální spodní hranice pro nenáročné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2013 15:32 Muž kus [200] - RostlinyRe: mamlasos
nic ti nebrání přivést dva kamiony led pásků, zařídit si eshop nebo kamenný obchod a prodávat to za hongkongské ceny ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2013 15:15 Muž Kaplan007 [51] – Kolik LED pásků
Existuje nějaké obecné pravidlo, kolik SMD 3528 LED pásků použít na akva? Lumeny na litr, metry na litr nebo jiné pravidlo, podle kterého se cca můžu řídit. Mám objednáno 2m bílé studené a 2m teplé studené na 200l akva (100x40x50). Jde mi o to, jestli to bude pro středně nebo méně náročné rostliny stačit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2013 15:06 Muž ViktorX [474] Re: mamlasos
Řekl bych, že hromadka nemá z e-bay moc smysl, jednak je většinou poštovné free a zadruhé máme tu ten krásný limit 22E kvůli DPH.
Pokud jde o účet Paypal, založit ho není takový problém, a dá se s ním on-line platit občas i u nás. pages.eim.ebay.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2013 14:50 Muž sasula [274]
Jako PayPal ucet neni problem. Jen je vzdy otazka dohidy. Ne kazdemu se chce dat par stovek s tim ze mu to potom mozna nekdo da...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2013 14:07 mamlasos
Tak ona tam hlavně byla použitá ta samá fotka, chip vyfocen dost detailně, parametry podobné...

Bylo by mi to jedno kdyby se daly tyhle pásky u nás nakoupit za honkongské ceny, místo metru bych tam dal tři o honil je na 9V... (nebo rovnou vymotal celý 5m buben)

Tak mě napadá že by nebyla marná hromadka, je tu někdo s dostatkem času, ochotou a paypal účtem ? :-)

ad Samsung, tohle je všechno pěkný ale kde to za rozumnou cenu sehnat ? Tady se dají běžně koupit leda nějaké Cree a i ty jsou na můj vkus dost předražené...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2013 13:04 Muž ViktorX [474] Re: mamlasos
Otázka je, zda jsou to ty samé pásky a stejné čipy, orientačně bych počítal české lumeny a čínské napětí :-), ale takový zdroj asi běžně nedostaneš. Jinak SMD 5630 znamená rozměr 5,6 x 3,0 mm, ale neříká nic o výrobci. Kdybys třeba sehnal chipy Samsung, budeš při 50mA/0,15W na krásných ca 120-130lm/W na čipu :-), ale taky ho můžeš honit na 150mA/0,5W a efektivita i životnost budou někde jinde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2013 09:51 mamlasos
Mě zarazilo že ty samé pásky s čipy 5630 měly na ebayi parametr 10-11,5V a v českým eshopu 12V... (nehledě na trojnásobnou cenu), na eb ještě větší udávaná svítivost... získávám takový dojem že si všichni cucají parametry z palce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 22:48 Muž davidek75 [163] - ŽivorodkyRe: LisourJr
hodně záleží na výši vodního sloupce , a u LED pásků se řiď raději lumenama než watama . lumeny jsou údaj kolik to dá světla , waty jenom kolik to žere , a raději si přečti celé vlákno , nikdo ti neporadí jestli ano nebo ne , to by ten dotyčný musel mít ty samé rozměry akvaria a ty samé pásky jako ty , spíš si to pročti ať si uděláš názor sám .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 22:36 Muž LisourJr [33] Re: Burik
Chápu, ale nešlo by to nějak shrnout? Ono potom diskuze ztrácí skoro význam a může se to sem dát jako hlavní titulek. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 22:28 Muž Burik [727] - AquascapingRe: LisourJr
pročti si toto forum..odpovědi tu už jistě jsou ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 22:17 Muž LisourJr [33] – 300 litrů
Zdravím,
chtěl jsem si vyrobit na budoucí akva (300 l) osvětlení za pomocí LED, ale nevím jak na to.. Akva má být dlouhé 120cm a s rostlinami. Stačí koupit např 110cm tohoto:
www.ledpasky.com/…
a 110cm tohoto:
www.ledpasky.com/…
Bude to stačit pro takové akva?
Co ještě je potřeba pro to aby to fungovalo?? Děkuji mnohokrát!! :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 22:02 Juratwin
Je to asi 2 měsíce jsem si objednal přes ebay 10m Led pásku coolwhite na moje akva 180cm dlouhé, a Al profily z česka, nainstaloval a bylo to super, jenže asi po měsíci 80procent ledek ztratilo tak o 80procent svoji svítivost a bylo vymalovaný...Takže pokud led pásky tak určitě EPISTAR a ne nějakou čínu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 20:24 Muž akvatar [5] Re: Dreamdiver
já sem to nalepil na očištěný hliníkový kryt a drží to dodnes
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 20:14 Muž Dreamdiver [258] - Miniakvária
Rád bych se zeptal zkušených - mám kovový kryt na akvárium, chci do něj instalovat LED pásky. Zatím tam mám 2x21W zářivky v podobě přimontovaných světel pod linku. Je nutné pásky přilepit na nějaké hliníkové profily, nebo lze pásky přilepit přímo na kovový kryt? Trochu se taky bojím, aby se mi to neodlouplo za provozu a neskončilo ve vodě. Zajišťujete LED pásky nějak, nebo věříte jen nalepení?
Pásky by byly cca 90cm dlouhé, zřejmě koupím typ 14,4W/m ( www.t-led.cz/… )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2013 13:12 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: skyner
Bude ti to svítit ještě méně než dosavadní zářivky. I když je to, vzhledem k odběru výkonné světlo, je to na 120 l málo.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2013 12:15 Muž skyner [0] – otazka
myslite ze toto bude dostacujece na moje akva 120L? www.ebay.co.uk/…

momentalne mam 2x20w a je to malo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 22:00 Daren – LED pasek
Ja si koupil konkretne toto:

www.ebay.com/…

Jak jsem psal, pouzivam to nad linkou, ale vodotesnou variantu jiste zvladnes dohledat. Cena tak ruzne kmita, asi podle poptavky.

Nechci delat nikomu reklamu, klidne si to trochu prolez, mozna najdes i levnejsi nabidky. Osobne volim variantu 'buy now' (na aukce nemam asi povahu :), seradit podle ceny+postovneho a pak si vybiram prodejce se slusnou reputaci. Platim pres paypal.

D.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 21:31 Muž kami [0] Re: Daren
Můžeš dát odkaz? Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2013 20:58 Daren – LED pasek
Jen mala poznamka k led paskum - koupil jsem na e-bay za $12 5m 5050 teple bile, 14.4W/m, novy. Za tri tydny jsem ho mel ve schrance. Myslim, ze pri cene 50Kc na cca 1000 lumenu uz netreba resit, ze je to drahe :)

Chapu, ze nase e-shopy jsou ve fazi ze to kupuji za tuto cenu v Cine a cekaji, kolik % jim lidi hodi na hlavu, takze maji ceny sileny. Hadam, ze do roka to opadne, komu se nechce cekat, za tech par dolaru to stoji myslim za vyzkouseni.

PS: Do diskuze zda to ma to spravne spektrum se poustet nebudu, pouzil jsem ho primarne na osvetleni linky :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2013 16:37 Muž davidek75 [163] - ŽivorodkyRe: Dreamdiver
k zapojení potřebuješ pásky a zdroj , zdroj je lepší trochu předimenzovat , pásky k sobě zapojuješ paralelně tzn. + na + a - n - ( plusy k sobě a mínusy taky k sobě ) , dále je nutno tyto pásky chladit . ze zdroje koukají dva kabely , jeden označen INPUT se přidělá zástrčka na 220V , má tři vodiče : černý-modrý-zelenožlutý , na kabel s označením OUTPUT se přidělají pásky , má dva vodiče a to černý-červený ( červená + a černá - ) . já mám zdroj vedle v místnosti takže jsem na výstup ze zdroje přidělal dvoulinku a teprve na ní přidělal pásky . fotky nemám ale můžu ti to nakreslit .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2013 12:11 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: ViktorX
Jasne, ohľadom chladenia širší neuškodí, ale i tak by som asi hľadal skôr rebrovaný ako široký.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2013 09:44 Muž souky [592] - RostlinyRe: slavko
když sis tady nevybral, tak pár stran nazpět je jiný odkaz na shop, kde mají opravdu al chladiče
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2013 00:26 Muž ViktorX [474] Re: slavko
slavko napsal: ...Tie široké by sa síce dali použiť, ale dať 30 mm profil na 10-12 mm pásik?
Asi bych si tam sice taky nevybral, ale s 30mm profilem bych problém neměl, v rámci hesla "čím víc, tím líp".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2013 23:14 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Dreamdiver
Dreamdiver napsal: Ale chci se zeptat co je k instalaci potřeba, když je rozstřihnu na 2x90cm, musím zapojit každý zvlášť na svůj zdroj?
Nie je nutný samostatný zdroj, ale zdroj to samozrejme musí zvládnuť výkonovo + asi 20-30 % rezerva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2013 23:13 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: amrtin
amrtin napsal: tady si můžeš vybrat ahoj
Tak ja by som si teda nevybral. Jednak plast tam je zbytočný, ale hlavne, profily sú buď nízke a zbytočne široké, alebo naopak úzke a veľmi vysoké, takže by boky tienili svetlu...

Tie široké by sa síce dali použiť, ale dať 30 mm profil na 10-12 mm pásik? Okrem toho, to nie sú lišty určené na chladenie, ale držiaky nejakých políc či čo. Nemajú informáciu o hrúbke steny, a na hrúbke steny chladiča je závislý tepelný odpor, takže chladiaci účinok je diskutabilný. No a tvar radšej ani nepopisujem ne
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2013 22:50 Muž Dreamdiver [258] - MiniakváriaRe: davidek75
Díval jsem se na ty pásky co doporučuješ. Potřebuju posílit v krytu 2x21W T5 co mi svítí do akva 100x50x50, takže takový dušičkový osvětlení. Pásky budou ideální. Nejsem elektrikář, pomůže mi s tím kamarád. Ale chci se zeptat co je k instalaci potřeba, když je rozstřihnu na 2x90cm, musím zapojit každý zvlášť na svůj zdroj? Jaký bys k nim doporučil a co je k instalaci ještě potřeba? Ideálně pásky připojit k jednomu zdroji co píchnu do zásuvky. Abych to neobjednával na xkrát :) Máš případně fotky instalace?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2013 21:52 amrtin Re: matlala
eshop.prodance.cz/… tady si můžeš vybrat ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2013 20:38 Muž davidek75 [163] - ŽivorodkyRe: SlavekB
Dneska jsem je dal i do svého akva a kytky bublaj jak o život . Původní spotřeba 48W v zářivkách , teď mi to osvětluje pouhých 23W v LED 3328 a kytky se můžou zbláznit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2013 14:06 Muž Gogi [25] - CichlidyRe: Barakainus
tiez som zvolil menej kusov XM-L na 1750A hlavne z dovodu efektu pod hladinou, vykon som si zvolil az po dodani LED - skusil som si ich laboratornym zdrojom a az podla toho som kupil zdroj konst. prudu.
zaujimave je ze teraz, po pol roku provizornej prevadzky, su chladice chladnejsie, neviem ci sa "zapiekla" teplovodiva pasta alebo nieco podobne alebo je to unovou LED? Predpokladam ze unava LED sa prejavi znizenim svetelneho vykonu(to neviem okom posudit) a nie poklesom tepelneho vykonu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2013 12:04 Muž SlavekB [168] - ŽivorodkyRe: davidek75
právě nad těma přemýšlím, že bych dal 3 metry na akva 100x40x50. A namíchal bych 2 metry 6500 a metr 4500.
Ale zdají se mi docela drahé, tak jsem právě přemýšlel o levnějších ve větším množství.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2013 11:15 Muž davidek75 [163] - Živorodky – LED pásek
já jsem použil tento a zatím spokojenost,akva délka 80cm slopupec vody 35cm dal jsem jich 2x65cm a svítí jak blázen . www.t-led.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2013 02:34 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: SlavekB
v principu ano.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2013 00:20 Muž SlavekB [168] - ŽivorodkyRe: micz
Cena vypadá fakt dobře. Jen aby to nebyl nějakej čínskej šmejd.
těch 900 jm je na metr nebo na celej pásek?
Pořád mám dilema jestli pořídit místo úsporek zářivky nebo jít do pásků.
A kolik bych vlastně měl svítil lm na svoje akvárko, abych nemusel jít do CO2 a přitom šly i náročnější rostlinky u dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2013 00:10 Muž micz [132]
Taky mám objednaný pásky... za tyhle peníze asi v čechách nesehnatelný dx.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2013 23:30 Muž SlavekB [168] - ŽivorodkyRe: davidek75
takže kdybych chtěl pořídit levnější slabší diody a dal jich tam tolik, aby množství metrů lumenama odpovídalo tomu co silnější diody, tak mi i ty slabší dosvítí do stejné hloubky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.01.2013 23:04 Muž davidek75 [163] - ŽivorodkyRe: SlavekB
pozor na výkon vs. příkon , výkon , pokud si to dobře pamatuji , je práce za určitý čas , příkon je jen kolik to "žere" , asi bych se řídil lumenama než watama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2013 22:45 Muž SlavekB [168] - ŽivorodkyRe: kofejn
nevyznám se ve světle a fyzika nebyla muj kuň. Snad to někdo vysvětlí:
3 metry silnějších pásků 14,4W/m vydá nějaké světlo a prosvítí díky síle až na dno.
Udělá mi stejnou službu 9 metrů pásků 4,8 W/m, když watáží je to pak prakticky stejné. Snad i na lm je to stejné.
Nebo jde i o to že slabší diody nedosvítí až na dno takovou silou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2013 20:54 Muž kofejn [963] Re: Kaplan007
Mně to funguje s třemi metry 14.4W/m i bez CO2. Nádrž 110x45x50, víc v prezentaci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2013 20:04 amrtin Re: Tudy
Jo,to vypadá docela dobře,jenom bych nad ty zářivky nalepil zrcadlovou folii,nebo alespoň natřel bílou barvou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2013 18:07 Muž Kaplan007 [51] – LED pásky
Přemýšlím o osvětlení akvária LED páskama. Máte někdo zkušenosti jak pod tím rostou kytky? Velikost akva 100x40x50. Dal bych tam 4m LED pásek kombinace studené (2m) a teplé (2m) barvy. Jde mi hlavně o ty kytky (průměrně náročné). Přihnojování CO2 samozřejmost. Stačí i stručná odpověď :)

např. www.itlevne.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.01.2013 10:14 eotto – LED vs Řasy
Díky za předchzí odpovědi. A mám tu hned další dotaz.
Mám v PET lahvi kulturu Phytoplanktonu (asi Chlorella) a svítím na to 9W zářivkou (daylight - nic speciálního)+ dení světlo a vše OK.
Pojede mi tato kultura "řasy" i pod LEDkama? Třeba i bez deního světla?
Nebo LED spíše omezuje růst mikrořas?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.01.2013 01:06 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: amrtin
Ten kontroler se neridi slunickem, ale ma nastaveni, ze na zacatku se pomalu zvysuje vykon, jako pri vychodu slunce a na konci cyklu se zase postune snizuje. A jelikoz to umi nekolik predradniku najednou, muzes si nastavit jine barvy na ruzne predradniky a pak ti jdou prvni cervene LED a pak az dalsi barvy do bila a vecer zase opacne. Asi je to trochu jen na hrani, ale vypada to hezky ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.01.2013 22:25 Muž ViktorX [474] Re: amrtin
Týjo, lezl jsem až do října, ale příspěvek, co by odpovídal tvé citaci jsem nenašel :-).
Ale jestli se ptáš na LED trubice pak odpověď zní - ty "nekorektně" zapojené, co mají propojené piny na obou stranách a fáze se připojuje na jednu stranu trubice a "nulák" na druhou, u těch stačí vyndat startér. Lepší je i zkratovat tlumivku, a je - li použit elektronický předřadník, je nutné ho odpojit.
A pak jsou ty "korektně" zapojené, které se smí ofiko prodávat, ty mají propojené piny na jedné straně trubice, na druhé slouží jeden pro vstup fáze a druhý pro "nulák". U těch je nutné použít špešl "startér", který má jen vyzkratované piny, což samozřejmě odpadá, byl - li původně použit elektronický předředník. Jinak o něm i o tlumivce platí to samé, co v prvním případě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2013 21:33 amrtin
Tony2013 napsal: a patice souhlasi se zarivkovou.Takže jde normálně jenom obyčejně vyměnit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.01.2013 16:20 mamlasos
1) Co říkáte na tohle www.soselectronic.cz/…

Je tam podrobný datasheet. Akorát tam nemají cenu (bude jistě "zajímavá")...

2) V tomto kontextu; je lepší mít z hlediska fauny a flory pro akvárko jeden silný bodový zdroj nebo světelnou plochu ?

3) Bude pro cca 120l aq stačit cca 2000lm ? (prostředí bez přihnojování)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [88] ...... 160 161

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256426x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4030-led-osvetleni-do-akvaria?od=4351