Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 134 Přejít na další stránku   1  
Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2011 11:48 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: guramiguru
...Ve tmě se možná ze zoufalství vytáhne, tzn, prodlouží internodia, ale normálně rozhodně neporoste...
Ano, a o to právě jde - jestli pod tou 3W LED "nevyrostla" zhruba stejně, jako bez ní. :-D

...Pokud ano, nemusím svítit vůbec, protože kryptokoryny, microsoria i mechy potřebují světla ještě méně...
No, to je otázka, kolik světla "k přežití" potřebuje Limnophila sessiliflora v porovnání s vámi uvedenými kytkami...?! :-) (A to nemám na mysli některé na světlo náročnější druhy kryptokoryn. :))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2011 11:47 Muž Semtex [1197] - Labyrintky – Re: RadekCX
Ale kdepak nejsem, mám předsi volbu toho nej - zářivek T5. Teď tu mám před sebou jednu T5 13W od Narva 65,- Kč i s DPH. S tímhle osvítím minimálně 80cm dlouhé nádrže. Pro mne víc než dostačující, ideální.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2011 10:36 Muž RadekCX [219]
Semtex napsal: I tak to asi jde. Co na to bakterie, líbí se jim teplejší voda?

Jo a jak to zapojím, když mám jen bublifuky?


v tom pripade jsi ztracenej...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2011 10:26 Muž Semtex [1197] - Labyrintky – Re: RadekCX
I tak to asi jde. Co na to bakterie, líbí se jim teplejší voda?

Jo a jak to zapojím, když mám jen bublifuky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2011 08:34 Muž RadekCX [219]
zkus prosim te nejdriv PREMYSLET nez neco napises

to te nenapadlo, ze jsou dve moznosti jak to chlazeni vodou zapojit? V zime zapojim LED na vystup externiho filtru a teplou vodu zavedu hned do akvaria

naopak v lete zapojim LED na sani z akvaria takze tepla voda pujde nejdriv do filtru a zkrz celou delku hadic takze se dochladi

takze mam moznost pracovat s teplem podle potreby a na rozdil od tebe si nemusim davat akvaria na chodbu, protoze i ze silneho osvetleni jsem schopen efektivne odvadet teplo mimo akvarium

Semtex napsal: super nápad, v létě je polívka bez práce smich X-)

no já bych spíš potřeboval vodu chladit v některých nádržích a to na 22-24°C, proto mám většinu nádrží na chodbě a plánuji i sklep.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2011 08:17 host – Re: Hanisek1
Dnes není problém kvalitní a srovnatelné LED osvětlení oproti klasické zářivce (hlavně u moře). Kdo měl možnost navštívit loňský Norimberk, mohl srovnávat. Výkony osvětlení jsou srovnatelné, co ale není srovnatelné jsou ceny. I bez propočítávání si dovolím tvrdit, že při dnešních cenách el. energie je to neekonomické. Úspory příkonu jsou totiž v řádu procent, ovšem pořizovací ceny se pohybují v násobcích. A pokud jde o bastlení doma, situace bude bezesporu podobná. LED osvětlení ano, ale až....

PS. nemám nic proti kutilům, naopak. Vždyť kdo si hraje nezlobí :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2011 08:05 Muž RadekCX [219]
PPro napsal:
Už mne napadlo, že by bylo zajímavé třeba změřit, jak klesá svítivost LED s klesajícím proudem. Jestli náhodou relativní svítivost na 1W nebude vyšší než při maximálním proudu


to se nemusi merit to ma kazda slusna LED v DS

treba ty co pouzivam ja na dosvicovani hluchych mist (Cree Q5) maji pri 1W svitivost 110lm a pri 3W uz maji jen 220lm pricemz zlom nastava hlavne nad 2W - proto ja je provozuji na tech cca 700mA coz je zhruba tech 2W.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2011 01:16 Muž j0hny [86]
PPro napsal: ...estli náhodou relativní svítivost na 1W nebude vyšší než při maximálním proudu...
Vo vecsine pripadov bude, spolu so zivotnostou :-)
Inac k tej zivotnosti jednotlivych led v lacnych parabolickych LED ziarovkach to bude z dovodu najlacnejseho sposobu napajania (ledky v serii + odpor) a prevadzka v hranicnych hodnotach pouzitych low end diod kde realne parametre kolisu +- 10 percent.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2011 00:54 PPro – Re: Hanisek1
Možná by všechny zde zajímalo, co se vlastně měřilo v té laborce. Stálo by za to ten "pokus" trochu popsat. Jaké přesně ledky byly použity, jak probíhalo měření, co bylo cílem apod.
Už mne napadlo, že by bylo zajímavé třeba změřit, jak klesá svítivost LED s klesajícím proudem. Jestli náhodou relativní svítivost na 1W nebude vyšší než při maximálním proudu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2011 00:16 guramiguru – Re: Sid
Ve tmě se možná ze zoufalství vytáhne, tzn, prodlouží internodia, ale normálně rozhodně neporoste. Pokud ano, nemusím svítit vůbec, protože kryptokoryny, microsoria i mechy potřebují světla ještě méně :)

A jak jsem psal výše, celé akvárium pokryje 8 takových diod, tak úzký kužel světla to zas není - tak akorát, aby neplýtval jako zářivka.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 23:50 GP – Re: Sid
to jo, ale ono je rust a rust. ve tme to asi nebude delat "normalni patra" a na to jste dle mne narazel...
jinak nevyvracim, ze to nasvetleni nic moc nedokazuje o ledkach, ale mam pocit, ze jsem nekde zahlid 120° vyzarovani u tehle a to by mohlo vyznit jako + k vykonu v tomto pripade, ne uz tak + k idealu pouzitelnosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 23:39 Hanisek1 – Re: Semtex
LED pasek neni zapouzdrena LED dioda, to ze ve standartnich LED zarovkach umiraji ledky je zpusobeno spatnym chlazenim, to jsou fakta. Mohu je dokazat. Oponovat je snadne, ale predloz fakta!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 23:18 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: Sid
A to je zase co jsem napsal ja, ze kruh o prumeru par cm se da velice dobre osvetlit i zdrojem svetla s velice malym prikonem, a ze je jinde tma je fuk, kdyz ta rostlina roste jen tam kde se sviti. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 22:41 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: GP
...ta Limnophila za tu dobu vyrostla o 5-10 cm na každém stonku...
O.K., tak jinak... :-)
Nechápejte můj komentář tak, že pochybuji o schopnosti LEDek poskytnout rostlinám potřebnou energii k fotosyntéze!
Chci jen upozornit, že i v zatemněné nádrži dokáže Limnophila sessiliflora za 5 dní "vyrůst o 5-10 cm". Proto považuji Guramigurův argument za "slabý". Chtělo by to testnout na jiné rostlině. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 22:15 GP – Re: Sid
ja jsem tedy pochopil, ze se prave nevytahla...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.03.2011 22:10 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: guramiguru
...Ta Limnophila to nepřečkala, ta Limnophila za tu dobu vyrostla o 5-10 cm na každém stonku...
Já ještě lehce doplním Designera. :-)
To, že jste si vybral zrovna Limnophilu sessilifloru, to skutečně nebylo šťastné... :-O
Tahle kytka se "hezky" vytáhne i v nádrži během několikadenní "zatemňovací kúry", která se používá jako jeden z prostředků při likvidaci sinic... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   07.03.2011 21:44 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Obecne... a konstruktivne
Objevil se zde argument, ze rybicky.net/atlasrostlin/limnophila_sessiliflora roste pod LED. A ja napisu, ne co se vseobecne vi, ze tahle rostlina roste i pri dost malo svetle, ale to, ze kdyz osvetlim maly kuzel, ve kterem roste rostlina, budu jiste potrebovat mensi svetelny tok pro stejne osvetleni, nez kdyz osvetlim cele velke akvarium - jinymi slovy, na stejne osvetleni plochy 100cm2 a 1m2 potrebuji dosti rozdilny svetelny tok, ze ano? Pod 1W LED klidne rostlina poroste, a i na svetlo silene narocna, proc ne, kdyz bude ta LED svitit jen na malou plochu te rostliny a rostlina bude dost mala, aby se na tu plochu vesla.

Abych ale nebyl jen destruktivni, kdyz si nekdo chce hrat, klidne i poradim. I u nas se daji slusne LED sehnat za slusne penize:
Na cz.farnell.com vyhledejte "BRIDGELUX" (cely link pro nalezeni se zde neda umistit) a pak zvolte "LEDs - High Brightness / High Power (51)" a pak uz kliknete na "Zobrazit vysledky".

A ted vezmu jednu z tech nejlacinejsich LED, rekneme zhruba za 100Kc a uvedu to na nase domaci akvarium 100x40x40cm (160l). Podle toho jak svitim do akvaria a co mam zkusenost i s bodovkami, a co si pod svicenim predstavuji, bych potreboval asi tak 20ks LED se svitivosti 360lm (to jsou ty za 100Kc). Tedy za 2000Kc bych ziskal LED, ktere bych si mohl dobre rozmistit pro pokryti cele plochy akvaria, rozlozenim vykonu je i rozumne chladit a mohl pod nimi pestovat i narocnejsi rostliny.

Ne ze by to neslo, to nerikam, ale ackoli vim kde, ackoli vim jak, a ackoli vim co, nerkuli ze jsem v elektronice profik, nemam pro takove svetlo nad vetsi akvarium potrebu. V pripade ze bych svitil do kosticky 20cm x 20cm x 20cm, bych o pouziti jedne LED klidne uvazoval, a povazoval to i za jedno z rozumnych reseni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 21:35 Muž Semtex [1197] - Labyrintky – Re: Hanisek1
Je fajn, že jste vysvětlil těm co si chtějí nakoupit LED pásky co je to ta zapouzdřená LED dioda. Líp bych to nevystihl pane chytrý palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 21:22 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: Dimi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 20:10 Hanisek1 – Re: Semtex
a cim pak to je? jinak ja se bavim o zapouzdrenych LED diodach, ne celych "zarovkach". Ty jsou uplne k nicemu. BTW. zapouzdrena dioda je takova ta vec cela zalita do plastu (pro nektere odborniky :) )
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 20:03 Muž mori79 [6] – Re: Semtex
no neni problem presmerovat vodu z filtra rovno do akvarka vsetko je nafotene v galerii
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 19:53 Muž hf [54]
Semtex napsal: Zrovna jeden takovej mám, ale po čase provozu jsem usoudil, že postupné rožínání/zhasínání je kničemu. X-)

Heh, přesně tuto zkušenost poměrně draze zaplacnou získávám také. To jste mohl říct dřív chlape!

(Jako sedět večer u setmělého akva těsně před zhasnutím a něco dobrého popíjet něco do sebe má, ale jinak je to k ničemu... hmm )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 19:42 Muž Semtex [1197] - Labyrintky – Re: Hanisek1
tím to není, no ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 19:40 Muž Svoboda777 [4] - Rostliny – Re: Hanisek1
Kluci, dá se u nás někde sehnat něco podobného www.aquario.pl/… ? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 19:40 Hanisek1
Semtex napsal: Auta a LED je velký rozdíl. no
Navíc jak jsem psal, tak LED neodrbe fyzikální vlastnosti jako si přeje EU a LED-EUforisti.

Pro další: pokud jsou zapouzdřená, proč jich už několik nesvítí?
Nenaplnili ani promile životnosti.
S obchodováním na eBay, Aquabidu, Killiauctin i Aukru mám letité zkušennosti.


Protoze nesplnili zakladni podminky pro bezchybne fungovani - CHLAZENI!

jinak jsem zapomel, uspora elektriny byla srovnavana s 2x54W (T5). Standartni kryt od Juwel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 19:40 Muž Semtex [1197] - Labyrintky – Re: mori79
super nápad, v létě je polívka bez práce smich X-)

no já bych spíš potřeboval vodu chladit v některých nádržích a to na 22-24°C, proto mám většinu nádrží na chodbě a plánuji i sklep.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 19:36 Muž Semtex [1197] - Labyrintky – Re: pavel.bartek
Auta a LED je velký rozdíl. no
Navíc jak jsem psal, tak LED neodrbe fyzikální vlastnosti jako si přeje EU a LED-EUforisti.

Pro další: pokud jsou zapouzdřená, proč jich už několik nesvítí?
Nenaplnili ani promile životnosti.
S obchodováním na eBay, Aquabidu, Killiauctin i Aukru mám letité zkušennosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 19:34 Muž mori79 [6]
vsetko ukaze cas a este ked vodu z akvarka prezeniete cez chladic tak vam to zohrieva aj vodu mne to krasne funguje ked je svetlo vypnute a sa zapina 22c a ked sa vecer vypina 25c
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 19:32 Hanisek1 – Re: Masoxik
cena kterou tady pisu je primo od vyrobce, pri odberu nad 500 ks.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.03.2011 19:22 pavel.bartek – Re: Semtex
Připomínáš mi článek z novin roku 1,kde se psalo podobně o automobilech a budoucnost v nich nikdo neviděl,ba naopak-rychlost přesahující 30Km/h by nás stála život.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 19:18 Muž Masoxik [12] - Cichlidy
led jsem koupil na ebayi po 10ti kusech za 15,87$ (posta free), takze i od 1.dubna to porad bude bez dph. staci nakoupit vice balicku. Tamani to neresi. takze uz v tomto je uspora obrovska.
at mi nikdo netvrdi, ze nakupovat v zahranici je problem. Ten kdo to rekne je alibista, ktery si o tom jeste nic neprecet. je to naprosto stejne jako nakoupit v eshopu v CR. staci se jen ve slovniku podivat na par slovicek.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 19:17 pavel.bartek – Re: Hanisek1
Přesně,ta cena :-( Ale musím uznat,že co rok to rapidní pokles těch cen a doba led(cenová dostupnost) se blíží ;-) Jinak dík za info
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 18:57 Hanisek1
tak ja vam do toho taky skocim. LED osvetleni v akvariu lze pouzit naprosto bez problemu, jediny problem je cena. 1 LED dioda cca 105 lumenu stoji 80 kc - studena bila, 120 lumenu stoji 85 kc - tepla bila. At si kazdy spocita, kolik diod by potreboval na osvetleni akvaria, aby bylo sprovnatelne se zarivkovym. Plus je treba pripocitat ridici elektorniku a chladic. Debaty o poruchovosti diod z duvodu vlhkosti jsou totalni nesmysl, jsou komplet zapouzdrene. Uspora elektriny v porovnani s trubicema? Cca 40W, zivotnost ve prospech LED cca 10 let, jedina vyhoda zarivek je porizovaci cena. -2000 kc oproti LED. Veskere udaje muzu dolozit merenim v laborce na VSB Ostrava. A ted do me :-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 18:54 guramiguru – Re: Semtex
Ta Limnophila to nepřečkala, ta Limnophila za tu dobu vyrostla o 5-10 cm na každém stonku. Tzn. aktivně fotosyntetizovala s využitím světla 3W LED (jinak je tam tma).

O podstatné výhodě LED jsem mluvil výše, opakovat se nebudu.

A tahat do toho politiku, to je úplně mimo mísu. LEDka byla objednána a zakoupena v EU, někde v Karlíně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 18:40 Muž Semtex [1197] - Labyrintky – Re: guramiguru
5 dní je jako skvělí argument proč LED?

V přírodě je období dešťů daleko delší a kytky to přečkají i tak. dnů bych neřešil.

Taky jsem byl nadšený z LED, ale po čase euforie rychle opadla.
Řešení osvětlení akvaria pomocí LED nepřináší Zatím žádnou podstatnou výhodu.

Myslím, že tu pár lidí zapomíná na to, že LED si objedná někde v Tramtárii a díky neplacení cla a DPH to vycházelo celkem zajímavě.
Taky se tu neustále argumentuje dlouhou životností. Ano jistě bude velká, ale ne v podmínkách vysoké vlhkosti, tepla a i vody samotné. Většina těch LED je vyrobena v Číně a z vlastních zkušenností vím, že kvalita nestojí za nic.
Někdo si myslí, že v LED je budoucnost no není. Pro vyšší účinnost a delší životnost je třeba vzácnějších materiálů, taky dražších. To ale není nic proti tomu, že je tu jistá mez a za tu se prostě jít nedá. Pokud má být vše EKOnomické a cenově dostupné. Budoucnost v LED určitě není. Tu bych viděl v Nano technologii, bioluminiscenci, ale LED jistě ne.

Padlo tu i jedno přání, zrušit zářivky úplně. Kdy někdo víc četl, tak EU již teď chystá zákaz prodeje zářivek řady 6xx, stejně tak i nařízení omezení počtu direk ve sprchovací růžici, omezení výkonu ručního elektrického nářadí a podobných Píííííííííísk. Chtěla by i zákázat i Plazmové televize, ale to nejde, alespoň pokud nebude stejně kvalitní a cenově dostupná technologie jako je Plasma.
To stejné je s LED, není lepší než stávající technologie! Jinak by už ten zákaz byl v návrhu.


 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 17:50 guramiguru – Re: Masoxik
Ta moje ledka stála tuším cca 150 korun, plus nějaké ty součástky kolem k regulaci proudu, ale to je zanedbatelné. Krát 8 na pokrytí celé nádrže je 1200 + spínaný zdroj, který jsem vyhrabal zdarma z počítačového šrotu všude kolem. To je určitě levnější než komerční Hagen GLO svítidlo pro ekvivalentní HO trubici v krámech kolem mě.

Na druhou stranu si ale myslím, že kdybych si sám dělal to zářivkové svítidlo, vyšlo by to pravděpodobně ještě levněji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 17:44 pavel.bartek – Re: Masoxik
Dík,mrknu na to. Tady ty dle zkušeností zkracovatko.cz/… světlo je mířeno jen jedním směrem pod úhlem 180stupňů z cehož je 75% koncentrovano do 90stupňového kůželu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 17:40 Muž Masoxik [12] - Cichlidy
jeaste bych rad pripsal nazor k vecne debate co je vyhodnejsi.

pokud chce nekdo radu a chce si poridit hotove osvetleni od prodejcu aqua prislusenstvi, tak jednoznacne sahnete po zarivkach. Je to mnohem ekonomictejsi. Ceny Ledek jsou nehorazne, protoze lidi jsou od prirody hamizny svine, Marze v CR jdou pres nekolikero prepordejcu kazdy si neco prida, takze cena je uplne mimo realitu.

pokud je ale nekdo torchu kutil a aspon trochu tomu rozumi, nebo mu neni lito trochu si o tom precist, tak vedou jednoznacne LED. V tomto pripade jsou naklady stejne jako u zarivek, ale zaroven je to kompenzovano vlastnim casem na navrh a realizaci.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 17:34 Muž Masoxik [12] - Cichlidy
pavel.bartek napsal: tyto si nechávám dovézt no a uvidím.Kamarád v UK s tím má dobré zkušenosti(cenu zářivek a spotřebu i životnost jsem zvážil)
U nás je k mání toto ,ale potřebují dost chladit


ja jsem radsi volil vice kusu slabsich ledek, prijde mi to ucinejsi nez tam davat malo vice vykonovych. navic se lepe rozprostre vyzarene teplo v chaldicich, takze neni treba tam instalovat velke hlinikove bloky.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 17:23 guramiguru – 3W LED
Tak jsem v rámci boje proti sinici vypnul v akváriu zářivku (15W) a nechal jsem pět dní svítit zatím jedinou LED (necelé 3W). V neosvětlené části akvária sinice výrazně ubyla. Co je ale podstatné pro toto téma, Limnophila sessiliflora pod ledkou vesele rostla dál, s nikterak enormními, ale pěknými zdravými přírůstky. Aby byla podobně osvětlena celá nádrž (60x30x30), bylo by nejspíš potřeba tak 8 podobných diod (možná více při požadavku na rovnoměrné osvětlení hladiny kvůli plovoucím kytkám). To mi vychází jako cca 24W, tedy jako 1 HO trubice v délce nádrže.

Mám z toho pocit, že světelně by to mohlo vyjít zhruba na stejno, výhodou zářivky je nižší pořizovací cena, výhodou ledek vyšší životnost a především regulovatelnost/stmívatelnost, což považuji za velké plus především v biotopních nádržích s citlivými rybami. Rychlost vývoje, cenového i technického, je také na straně ledek.

Můj dojem z toho je, že éra ledek skutečně začala a předsudky proti nim jsou jen.. předsudky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.03.2011 17:10 pavel.bartek – Re: filipsi
Neřekl bych,že se nedá běžně koupit diodové osvětlení akvária,asi jde o to, si to v rámci úspor sestavit sám,já osobně tomu nerozumím a jak jsem psal využívám rad kamaráda.Pokud něco pytlíkuji tak určitě se podělím.Jen ty diody,které jsem uvedl níže stály předloni 2x tolik!Také bych ocenil pokud by se zde ozval někdo kdo tomu rozumí.Nějaké dohady nevedou k ničemu a to bych ani nechtěl.Jen prostě rád inovuji a můj názor je,že je jen otázkou času kdy zářivky a žárovky jak je známe prostě v akváriích nebudou.Určitě bych neodsuzoval kluky kteří o tom (zatím)přemýšlí.Koupit hotové diodové osvětlení se běžně dá,jen ta cena je příšerná,tak to bylo v začátcích ale se vším.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 16:37 filipsi
Masoxik napsal: rekl bych ze je to spise k dekoraci akvaria. jako osvetelni asi k prdu.

Vidis, a za tohle treba dostanes hned 3 palce nahoru, jen co se prihlasim. Stejne jako si je zaslouzis za svoje reseni te 200l, teda az bude instalovanych 60W.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.03.2011 16:32 filipsi
To je zajimave, ze nikdo z nadsenych propagatoru radeji nesepise aspon trosku seriozni clanek v duchu pripravte si takove a onake diody prikonu nejakych 80% uvazovaneho zarivkoveho osvetleni, takove chladice, .. a smontujte to tak a tak.
Co ja vim, tak se pouze tady cas od casu objevi netechnik co mysli, ze pasek led o prikonu 1/20 zarivky a trafo z telefonu bude stacit. Tomu slusne vysvetlime, ze ne. Ze neusetri.
Technik, co si dokaze +- spocitat kolik pro stejny rust kytek potrebuje, se sem chodit ptat nebude, nema to zapotrebi, bud ma chut to postavit a postavi, nebo chut nema.
No a do toho se vrhnou ti co neco zbastlili, ze to funguje. To jim neberu. Ale neusetrili. Az ta uspora opravdu bude realna, verte, ze se vyroji sousta vyrobcu vselijakych, nejen akvarijnich, led osvetleni za rozumne ceny. Zatim se jich hrstka pouze veze na prodeji drahych svetel pro hrstku netechnickych "eko"zakazniku (pominu zatim rozumne aplikace jako celovky, atp.. )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 16:26 pavel.bartek – Re: Masoxik
zkracovatko.cz/… tyto si nechávám dovézt no a uvidím.Kamarád v UK s tím má dobré zkušenosti(cenu zářivek a spotřebu i životnost jsem zvážil)
U nás je k mání toto ,ale potřebují dost chladit
www.svitilny.eu/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.03.2011 16:26 Muž Masoxik [12] - Cichlidy – Re: Wanna
rekl bych ze je to spise k dekoraci akvaria. jako osvetelni asi k prdu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 16:24 Wanna
Zdravíčko. Co si myslíte o tomhle jako přisvícení stinných míst v nádrži. aukro.cz/…

ano můžu přidat žářivku ale fakt se v elektro nevyznám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 16:08 Muž Masoxik [12] - Cichlidy – Re: Designer
Samo ze v elektrotechnicke terminologii 230v neni vysoke. Ani jsem tento vyraz nepouzil v el terminologii, ale z pohledu cloveka, ktery uz drzel v ruce zivy drat s 230V :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.03.2011 16:05 Muž Masoxik [12] - Cichlidy
Ale pravda je, ze je to pouze pro nadsence a kutily. obycejny spotrebitel vsechno kupujici na tom trati. ale aqua je prece o experimentnech, ne? jako kazdy konicek ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 16:03 Muž Masoxik [12] - Cichlidy
Jsem zacatenik v aqua, netvrdim ze led osvetleni je super nade vse. casem se ukaze v me nadrzi.

ale musite uznat ze toto vlakno existuje uz dlouhou dobu a LED se za tu dobu hodne rozvinula. pred 2 rokama bych do led nesel, ale ted je to uz jine.

prijde mi ze nekteri toto neberou v uvahu a porad jsou presvedceni ze LED nema sanci.

pred dvema lety melo LED nevyhody: odvadeni tepla, vysoke porizovaci naklady, spatny pomer lm/W.

dnes: cena srovnatelna. odvadeni tepla neni nic strasnyho, ty plechy si stim hrave poradi, pomer lm/w je lepsi nez u zarivek, svitim jen dolu netreba reflektoru. Co z toho plyne? Nemuze se to nevyplatit. I RadekCX dokazal, ze rostliny pod tim rostou jak splasee.
Vsadte se ze za nejaky cas prijde z EU pokyn zakazu prodeje zarivek :-D a mozna to nebude trvat ani dlouho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 16:00 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: Masoxik
Malinko niz na tehle strance:
cs.wikipedia.org/…
Ten argument s vysokou budovou nebyl uplne ten spravny ;-) .

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [134] ...... 160 161

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256423x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4030-led-osvetleni-do-akvaria?od=6651