Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 156 Přejít na další stránku   1  
Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2009 20:10 Muž Jva [6]
Nemáte tušení (nebo raději zkušenost), kolika watowou zářivku může nahradit tato sada: www.gme.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.06.2009 19:17 Muž matlala [798] - Rostliny
jsme se díval na tyhle třeba:
www.gme.cz/… 3W modul bílá 6000K, 110lm@700mA typ, I=700mA max., 6,6-7,6V, 140°, lambertian, hexagonal
s konbinací www.gme.cz/… 3W modul teplá bílá 3200K, 95lm@700mA typ, I=700mA max., 6,6-7,6V, 140°, lambertian, hexagonal
tyhle by šli i smaostatně 2ks asik www.gme.cz/… LUXEON V PORTABLE EMITTER 5W bílá 5500K 120lm@700mA 5,5-8,3V 120° lambertian "pecka" (to je na mě už ale pěkná pálka, i když je asi výborná)
www.gme.cz/… LUXEON V STAR bílá 5500K 5W 6,84V@0,7A, 120lm 150° HEXAGON 20x7,5mm
www.gme.cz/… LUXEON III STAR 3W bílá 5500K 65lm@700mA 3-4,5V 160° lambertian hexagonal 20mm

tak které? z GME není problém objednat, třeba i přes školu, tak od nich berou a beztak budou neco chtít i spolužáci (chodím na elektrotechniku takže noproblem a chcu si to udělat sám, samozdřejmě s poradou a studiem netu)

Jinak kde se všude ve zlíně dají sehnat takové výkonné LEDky, já znám jen obchůdek pod teskomou (pod divadlem)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2009 18:53 Muž matlala [798] - Rostliny
na 9l by stačili 2-3 ne? ty velké 1w
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.06.2009 18:40 Muž Semtex [1197] - Labyrintky – Re: Semtex
sem se uklepl....
u je ten vyber vykonych LED

www.gme.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2009 18:26 Muž Semtex [1197] - Labyrintky – Re: matlala
www.gme.cz/…

je tu plno výkonových LED a jsou tam i u některých uvedený lumeny a spektrum
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.06.2009 15:18 Muž kristian [80] – Re: matlala
Zkusenost s rosltinami a led nemam, ale ve Zline neni problem sehnat prakticky jakoukoliv LED , jelikoz je tu prodejce, ktery je dovozcem KingBriht LED. 5V DC bude malo, pri potrebnem vykonu topneho kabelu bude dost velky proud, coz je zbytecne, bude velky prurez vodicu privodnich.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2009 15:16 Muž matlala [798] - Rostliny
A co spektrum LEDEK, nějaká kombinace...?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2009 15:08 Muž matlala [798] - Rostliny
Uvažuji teď o LED osvětlení akvária, chystám se koupit a založit cca 4-9l, pouze rostliny a topný kabel ve dně (samovýroba nejspíš bude vše na jedno trafo 12 nebo 5V DC). Přemýšlím ale pořád nevím jaké LEDky koupit, pro mě nejlépe kdyby s dali sehnat normálně ve specializovaném elektru (Kroměříž, Zlín). Pro mě jsou nejdostupnější obyčejné kulaté 5mm bílé LEDky, ale jsou vhodné?

Z jakými máte nejlepší zkušenosti a co na to rostliny (hlavně trávníčkové)?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2009 23:34 epto
ja na mojom akvariu (12l) pouzivam 8xbiela LED 13000mCd. su usporiadane do jedneho radu blizsie pri prednom skle. Mam urobenu pripravu este na dva rady. jeden v strede a jeden viac vzadu.
Nakolko je vyzarovaci uhol LEDiek 30stupnov tak je jeden rad malo.
Coskoro dodam aj fotky samotneho svietidla.

rybicky.net/nadrze/6955&kateg=1&typ=0

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.04.2009 16:27 Franta – Re: kodl
To o spektru byla reakce na některé příspěvky níže. K záporům bych dodal ještě nutnost chlazení a kvalitní izolaci proti vlhku. Z důvodů životnosti. S malou účinností bych asi polemizoval. Snažím se vymyslet pro svoje AQ osvětlení s LED. Podle mých propočtů by cena světla pro moje 40l AQ neměla přesáhnout 1000 Kč. V tom je započítán i zdroj a další materiály pro konstrukci. Vzhledm k tomu, že se mi tam klasická trubice nevejde, tak hledám jiné řešení než zářivky. Toto AQ by mělo být zároveň jako testovací jestli jsou moje odhady a propočty správné. V různých diskuzích se porovnávají absolutní hodnoty světelného toku jednotlivých zdrojů bez ohledu na samotný charakter svítidla. Je třeba si uvědomit, že zářivka nad AQ v černém krytu vyzáří do vody cca 1/3 svého výkonu. Pak z hlediska porovnání nevychází LED tak zle. V porovnání s údaji o trubicích Osram 8xx mi vychází dokonce poloviční spotřeba při stejném světelném toku. Odrazné plochy nebo reflektory samozřejmě tento poměr změní. Pro svoje usvětlení uvažuji pouze o powerLED firmy Cree s wýkonem 1-3W kde se světelný tok pohybuje mezi 80-150lm.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.04.2009 15:05 kodl
Ve skutečnosti je nejspíš problém spektra naprosto nepodstatný, respektive spektrum třeba bílých LED není asi pro rostliny o nic horší než spektrum zářivek. A ne darmo říkají zkušení akvaristé, že speciální drahé aqua zářivky jsou jen tahákem peněz. Dřív nebo později bude osvětlení akvárií výhradně záležitostí LED. Faktem je, že účinnost a především cena výkonných LED zatím brání jejich plnému nasazení. Pozitiva a negativa LED jako svítidla vidím takto:
Klady:
Malý zdroj světla, dá se dobře zakomponovat do konstrukce
Pracuje s bezpečným napětím
Dá se dokonale regulovat
Je možné dynamicky měnit barevnou teplotu
Lze volit typy s užším vyzařovacím úhlem a optimalizovat osvětlení.
Za správných provozních podmínek značná životnost
Zápory:
Vysoká pořizovací cena
V současnosti relativně malá účinnost a s tím spojené vysoké provozní náklady


 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2009 10:06 Franta – "výživná hodnota" LED
Dobrý den, můžete mi, prosím, vysvětlit proč nejsou LED vhodné pro rostliny? Podle spektrálního složení u bílých LED mi to nepřijde tak špatné. Myslím, že vhodnou kombinací by bylo možné potřebu fotosyntézy slušně pokrýt. Třeba i kombinací s barevnými LED.
www.cree.com/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2009 11:50 V – Re: jaa
Na miníčko doporučuju něco takovéhoto: www.levnaakvaristika.cz/…. Bez krytu, rostlinky nechat pěkně krásně vyrůstat nad hladinu... Perfektní dekorace. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2009 09:41 JuraS – Re: jaa
Loni při letním festivalu jsem ve stánku "vše za 30" nebo tak nějak vzal do ruky čelovku se snad 30 ti diodami..v tom letním popoledním slunci jsem hlupák ji zapnul a kouknul se do ní..měl jsem pak dlouho mžitky před očima..nevím jak rychle vyžere 3x AA baterky, ale pro osvětlení akva si tohle dokážu představit..hlavně za tu cenu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2009 23:48 Muž jaa [5] – bude stacit
zdravim! prave riesim osvetlenie na mini akva(9litrove) a ako vhodne riesenie mi vychadza LED diodove svietenie vlastnej vyrobi.............klasika, nabijacka zo stareho telefonu,nejake kabliky na rozvody,schovat do nejakeho minikritu a zopar diod...............mate stym niekto skusenosti? funguje to?staci to?bude tam stacit choda bielich 5LEDiek? alebo mam racej spravit krit so sporivov ziarivkov........len tu som vydel najmensiu 9watku a to mi pride trocha moc...........a pozeram dost aj na financie kedze som student a je ta financna kriza.......
Diky za rady a akusenosti.....

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2009 18:22 Muž kristian [80] – Re: cendaa
No to je sice krasne, ale stale to nersi problem linearniho rozptyleni svetla nad akva. A porizovaci naklady - navratnost stale nahravaji linearnim trubicim. Nehlede na spektrum svetla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2009 17:10 cendaa
no když použiješ 50W LED co dá při 20V/2800mA 4000 lm, tak už je to nějakých 70lm/W, ale cena je nějakých 100$.
www.kaidomain.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2009 17:09 Muž arnošt [37] - Rostliny
měl bych pro vás jistě laický dotaz, ale nikde jsem se nedočetl (přiznávám, že jsem zas až tak moc nehledal), zda mají led-diody nějakou "výživnou" hodnotu ať už pro rostliny nebo pro rybky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.03.2009 15:03 Muž vezir [5] – Re: filipsi
Jako sry ale představa že se dívám do dejme tomu 150 LEDek (bílých,ne červených) a srovnám to s pohledem do krytu akva tak je závěr jasný. Ale já se sem nepřišel hádat, nechci ať to tak skončí. Beru to spíše jako diskuzi na stejné téma se zastánci jiné teorie

Sry napsal jsem to sem,místo vedle. Už mě to nějak pohlcuje :-) je čas přestat a věnovat se realným problémům
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.03.2009 14:58 Muž kristian [80] – Re: vezir
Co jsem zatim vydel pouziti UV spektra v akvaristice, tak to nebylo k osvetleni. Ale ke sterilizaci vody. A jde o pasmo UV-C nikoliv UV-A ktere se pouziva na diskotekach9i diody jsou vetsinou UV-A).
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.03.2009 14:58 Muž filipsi [1295] – Re: vezir
Doporucil bych Ti precist ta temata cela (i kdyz jsou obsahla). Co Te vede k tomu nazoru, ze jsou ztraty u vykonnych led vyssi nez u tech 20mA? Naopak, jsou mensi. LED je horka proto, ze se veskere ztraty koncentruji na malem miste, pokud sectes ztraty 50-ti 20mA diod, budes na tom hur. Zapomen na to, pridej trubici. Ovsem pokud mas penez dost, a chut na experiment, proc ne. Jen aby byl uspesny, zachovej se pri dimenzovani LED podle tech rad, o kterych si v sousednim tematu napsal ze to je blbost ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.03.2009 14:55 Muž vezir [5] – Re: kristian
UV zářivky a popř. UV LEDky. Píšu o tom o několik příspěvků níže
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2009 14:54 Muž kristian [80] – Re: vezir
Jake UV?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2009 14:53 Muž kristian [80] – Re: vezir
Prikladam odkz na 50W LED. Pri 50W elektricke energie doda 1700 lumenu. Z cehoz vypliva cca 34lm/W. Kdyz vemu obycejnou philips trubici rady 8xx 18W, dodava 1350lm => 75lm/W. Pri zohledneni stejne trubice + klasicke tlumivky coz je cca 18W+8W=26W. Vysledkem je stale 51lm/W. Kdyz se veme v uvahu jeste linearnost rozlozeni svetla na plochu hladiny a spektrum svetla. Je asi vetsine rozumnych lidi jasne ktery zdroj svetla vyhrava.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2009 14:53 Muž vezir [5] – Re: kristian
JJ, 100 stupňů,měřeno teplotní sondou na multimetru. O těchto výkonných bych neuvažovat,tam jsou ztráty podle mě dosti vyskoké. Spíše o obyčejných 20mA, nějaké 10mm 100cd za 14kč jsem viděl na aukru.ale podle obrázku jsdou hodně do "modra"

A co to UV?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2009 14:47 Muž filipsi [1295] – Re: vezir
Pokud to je blbost, prosil bych nejaky argument, napriklad podlozeni vypoctem podle tabulkovych hodnot danych LED, pripadne zmerenych hodnot, dokonce bych se spokojil s fungujicim akvariem jako dukazem.
Jinak to, co jsi napsal, beru jako blabol zastancu teorie o usporach energie pomoci led. .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2009 14:46 Muž kristian [80] – Re: vezir
Pri testovani 100C? To mate asi dost odvahy. Pri 70C uz diody prichazeji o ucinost a nenavratne se poskozuji. Jinak jak jsem psal tech 70 az 80lm/W to je prave vztazeno k Luxeon diodam vykonu 1W a 5W. Kamarad prinesl odnekud LED diodu se spotrebou 50W!! Pri nahlednuti na parametry teto diody nemela ucinnost ani jako 2x18W trubice rady 8xx. Dle meho nazoru je jeste na nasazeni LED misto linearnich trubic brzo. Mozna u nejakeho mini akvaria.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.03.2009 14:40 Muž vezir [5]
kristian napsal: Uz to nektere napdadlo. Dokonce jsou zde nektere prezentace Mini akvarii s led osvetlenim. Zase tak vyhodne to neni. LED nema tak valkou ucinnost jako trubice. Trubice kolem 104 lm/W, a LED maji pouze 70 až 80 lm/W (Aktualne dostupne na trhu). Navic vykonove led potrebuji dodatecne chlazeni. Priznavam bezpecne napeti je vyhodou. Ale rozlozeni svetelneho spektra jednoznacne vedou trubice rady 8xx a 9xx.
Je třeba vzít v potaz i spotřebu příslušenství(tlumivka x trafo,předřadné R). Je pravda že LED mají omezené spektrum takže by to chtělo nakombinovat barvy. Jak už jsem někde psal tak mám doma "testovací" vysoce svítivou LED s výkonem 2,5W a proudem asi 700mA. Sice je přidělaná na hliníkové destičce ale bez chlazení je na ní po 2 minutách 100 stupňů (dále jsem raději nešel) coze

Celkovou náhradu řešit nebudu ale jelikož mám na 120l jen 36W ze zářivek a na další už není místo tak tam zkusit nacpat tak 10-20 bílých LEDek nemusí být problém.

Viděl jsem že se používají i trochu UV zářivky? To je kvůli řasám nebo kvůli čemu? Nebo lépe vyniknou rybky (efekt bílého třička na disce)? Nebo to pro ryby není moc zdravé? Ptám se proto jestli tam 1 nebo 2 UV ledky nezkusit dát, že by více vynikly např neonky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.03.2009 14:28 Muž vezir [5]
Štěpán napsal: Filipes se tě zeptal: Zkusila's uz spocitat, kolik LED 3V/20mA potrebujes na 10W prikonu?

Výpočet provedu za tebe: 11/(3*0,02)= 184 diod. A to ještě budou svítit míň než by svítila 11W DZ zářivka. Takže normálních diod bys k osvětlení akvária potřebovala odhaduju asi 300.

Tak to je pěkná hloupost. Pokud použiješ většinu z nich bílých dosti svítivých tak jsi úplně někde jinde... A myslím bílé s 20mA, mám jednu doma na 700mA ale o těch tady nemluvím
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.03.2009 14:20 Muž kristian [80] – Re: vezir
Uz to nektere napdadlo. Dokonce jsou zde nektere prezentace Mini akvarii s led osvetlenim. Zase tak vyhodne to neni. LED nema tak valkou ucinnost jako trubice. Trubice kolem 104 lm/W, a LED maji pouze 70 až 80 lm/W (Aktualne dostupne na trhu). Navic vykonove led potrebuji dodatecne chlazeni. Priznavam bezpecne napeti je vyhodou. Ale rozlozeni svetelneho spektra jednoznacne vedou trubice rady 8xx a 9xx.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.03.2009 14:14 Muž vezir [5] – LED osvětlení místo zářivek
Napadlo mě jestli někdo zkoušel místo zářivek použít bílé LED diody? Buď jako kompletní náhradu nebo jen jako doplnění stavajicích zářivek. Myslím že je to ideální řešení pro kryty kde už není další místo na zářivku. X-)
Kromě mnohem menších nároků na prostor vidím další plus v:
- bezpečnem napětí (5 popř 12V)
- bezpochyby celkově menší spotřeba při zachování stejných světelných podnínek(úspora kč,počáteční investice se jistě vyplatí)
- Mnohonásobně delší životnost LED diod oproti zářivce
- menší tepelné ztráty takže menší ohřev akvarijní vody
Pořizovací cena nemusí být vůbec hrůzostrašná,hlavně s ohledem na životnost a menší energetické nároky.
Jako nevýhoda může být barva světla, máte s tím někdo zkušenosti?
Jsem případně ochoten podílet se na vývoji tohoto druhu osvětlení a rád si vyslechnu Vaše zkušenosti, poznatky a přípomínky k tomuto tématu

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2009 21:36 00fantomas – Re: filipsi
Tak potom sem šupni výsledky (foto) ako to dopadlo ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.02.2009 11:05 Muž filipsi [1295] – Re: Imii
No, nejakou dobu jsem rozmyslet, zda na to reagovat. Ale opet mi to neda, treba si z toho alespon nekdo neco vezme.
Svetlo, ktere produkuje slunce po mrakem, zarivka, zarovka, atd, se samozrejme srovnavat da. Da se srovnavat energii svetla na danou plochu, pokud budeme zustavat u prikonu, pri zapocteni ucinnosti premeny el. na svetlo muzeme srovnavat i prikony.
Ono ze kytkam staci slunce pod mrakem, je vcelku jasne. I to svetlo slunce pod mrakem ma "silu" velkou. Zkus schvalne podivat na charakterestiky fotovoltaickych panelu, co ze slunce pod mrakem dokazi na m2 "vycucat", a to pri jejich mizerne ucinnosti.
Ucinnost premeny el. na svetlo je u led podobna jako u zarivek. No a tim je to vsechno dane, pokud tam neprivedeme podobny prikon, nemuzeme ocekavat podobne vysledky.
Az budu mit chut, rad to u nejakeho miniakva zkusim, ale nebudu ztracet cas pokusy s osvetlenim par minidiodami (neuspesne pokusy zde i v zahranici k dohledani), ale instaluji rovnou alespon 0.02W/cm2 hladiny akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.02.2009 10:39 00fantomas – Re: 00fantomas
Možno by si niekto vedel urobiť LED osvetlenie aj sám:

www.arofanatics.com/…


... len tak pre inšpiráciu. Ale asi by tam bolo potrebné nakomponovať primerané spektrum teplôt (farieb) vysokosvietivých diód. Mali by mať svietivosť aspoň 70 000mcd a teplotu (farbu) vhodnú na to , čo vaše akva potrebuje... Pre rastliny je to iné spektrum ako pre skaly. Nezanedbateľné je aj to , aký uhol osvetlenia je pri tej ktorej LEDke. Niektoré majú len 40° , ale veľa ich je okolo 120°. Ja by som preferoval tie so silou 1W a viac... sú aj 3W, ale tie sú už dosť drahé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2009 10:26 00fantomas – Re: tempus
.....Možno v budúcnosti bude niekto vyrábať nejaké podobné osvetlenie aj pre akvaristov:

www.mikralight.sk/…

Dá sa regulovať intenzita , svietivosť, farba (teplota) svetla.... Keby to malo teplotu (farbu) okolo 7-8000(bielo - modré svetlo) Kelvinov, tak by to bolo perfektné na malawi, alebo nejaké akva bez rastlín. Pre rastliny by sa hodilo skôr niečo okolo 3-4000 K (teplá biela). Ale ako všetko nové je to moc drahé.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.02.2009 16:14 Žena Imii [45] – Re: Mrakoplash
Na okně mi stojí 5l zavařovačka s riccii, je tam už od vánoc .. riccie bublá jak blázen a to je pořád pod mrakem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2009 15:53 Muž isamik [180] – Re: Imii
Tak si to zkus :-) a uvidis...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.02.2009 15:52 Muž tempus [3]
existujú riešenia s led diodami ,napríklad aj takéto- www.ledky.sk/… ,ale je tu veľké ale a to je premrštená nehorázna cena oproti klasickým žiarivkám aj ked parametrami by sa toto riešenie dalo použiť v akvaristike a určite to má budúcnosť ale nie teraz a nie za túto cenu ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2009 15:44 Žena Imii [45] – Re: isamik
Mě třeba ne :-) asi se přesvědčím na vlastní oči že to nefunguje
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2009 15:42 Muž isamik [180] – Re: Imii
Nekomu staci teorie :-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.02.2009 15:41 Žena Imii [45] – Re: isamik
Ano, ale ostatní co mi to zde vyvrací s tím, že by to nešlo to ani nezkusili (možná že jo, ale nikdo se nezmínil)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.02.2009 15:40 Mrakoplash
Imii napsala: Zase sem napíšu ...
Aby kytky bublali na sluníčku stačí jim i když je na obloze mrak ...
Aby kytky bublali pod zářivkou mělo by stačit 0,5W na 1l ...


Je dobré vzít v úvahu, že na bublání rostlinek má taky celkem podstatný vliv nasycenost vody kyslíkem. Skoro bych si tipnul, že pokud bude kyslíku ve vodě málo tak se bublinek nedočkáš ani když do toho budeš svítít pořádným halogenem. (Leda by se voda začala vařit ) :)
Je to ale jenom taková moje úvaha a netvrdím, že je správná. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2009 15:34 Muž isamik [180] – Re: Imii
Technik to zkousel :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.02.2009 15:31 Žena Imii [45]
Zase sem napíšu ...

Nedá se srovnávat světlo které produkuje slunce, zářivky, žárovky a LEDky.

Aby kytky bublali na sluníčku stačí jim i když je na obloze mrak ...
Aby kytky bublali pod zářivkou mělo by stačit 0,5W na 1l ...
Aby kytky bublali pod žárovkou tak se vám to pěkně prodraží ...

Ono pokud svítíte na celé akvárium 20W zářivkou tak máte krásný přehled o dění a kytkám to jako základ stačí (třeba pro 40l akvárium), ale stejnými 20W ALE žárovkou si osvětlíte leda kulové a kytkám to stačit nebude ... proč tedy počítat které osvětlení má jaký příkon (nebo co to je)?

Podle mě se LEDkami dá svítit, ale nenahradí to barevné spektrum, které mají zářivky a žárovky.

ALE myslím si, že pokud se namíchají slabé modré, červené, žluté, zelené k většině bílých tak už by se s tím teoreticky dalo něco vybublat.


Vy tu píšete, že to nemá cenu, že to bude drahé atd. ale nikdo to ještě nezkusil ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2009 15:12 Muž isamik [180] – Re: Jirka
Myslim, ze Štěpán nereagoval na nocni osvetleni... Ale na plnohodnotne sviceni do akvarka. To jakou vlnovou delku vidi lidske oko jiste vi :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.02.2009 12:58 Jirka – Re: Štěpán
Chyba hned v zadání. Proč to všichni počítáte na waty? 10 watů ze žárovky není totéž jako 10 watů ze zářivky a není stejné jako 10watů z LED. Samozřejmě že to jde. A samozřejmě že se to vyrábí. Jen to je v česku přehnaně drahé. LED osvětlení má velmi úzkou charakteristiku vlnové délky. Proto lze dosáhnout větší svítivosti při daleko nižším příkonu. Pokud jdete víc" do modra", zdá se , že svítivost stoupá. Je to ale dáno tím, že zorničky nereagují na modré světlo (zkuste si to). ;-) A na večerní osvětlení 100litrového akvária stačí bohatě 8ks LED za 5 korun. Pokud dobře nakombinujete barvy, budete budete nadšeni.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.02.2009 11:51 Štěpán – Re: Imii
Filipes se tě zeptal: Zkusila's uz spocitat, kolik LED 3V/20mA potrebujes na 10W prikonu?

Výpočet provedu za tebe: 11/(3*0,02)= 184 diod. A to ještě budou svítit míň než by svítila 11W DZ zářivka. Takže normálních diod bys k osvětlení akvária potřebovala odhaduju asi 300.

Ty jses sice slušně zeptala ale pak jsi už jaksi neposlouchala, co ti kdo řekl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2009 11:49 Muž filipsi [1295] – Re: Imii
Vsak ja ti take slusne a jednoslovne odpovedel, ze ne.
Pak se ti dostalo i vysvetleni proc, a co by eventuelne v LED stacilo a slo.
Ale ty stale trvas na sve variante, a jeste se ohanis "plnou hubou". To uz slusnost neni no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2009 11:28 Žena Imii [45] – Re: Zdenek58
Ne. Původní dotaz byl jestli stačí 20 LED diod na 9l akvárium.
Můj nápad geniální není, akvárko s krytem plným LEDek jsem už viděla takže za geniální to nepovažuju. Nevím co do mě jebete. Já se slušně zeptala
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2009 11:11 Zdenek58 – Re: Imii
Ty spíš potřebuješ, aby tvůj nápad s LEDkama někdo prohlásil za naprosto geniální a schválil tě ho, ne hmm ?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [156] ...... 160 161

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256424x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4030-led-osvetleni-do-akvaria?od=7751