Je mnohem snazsi. PIC jsou krasne (pisu o 8bit PIC), leta jsem je pouzival, ale ta produktivita prace je proste strasna a je jedno, jestli je pro ne C kompilator nebo neni, je to dnes proste malo. Ze maji nadherne resene treba ADC, vim ze ano, i nizkou spotrebu, jsou to vymazlene kousky, ale u mne uz se proste presunuly do role mozne nahrady NE555 (samozrejme prehanim, ale asi tak nejak).
Koupis si tohle:
cz.farnell.com/…
Za ty penize (a ze jsou to naklady na neco takoveho opravdu nicotne) mas JTAG adapter do USB a aplikacni desticku (postovne bude za 130Kc, tak si rovnou vem i par MCU do zasoby - druhy den po objednani to mas na stole). Pro prvni pokus to nechas vcelku, pak si to v polovine (je to vyznaceno kde) rozriznes a mas pro celou radu LPC slusny programator a debugger.
K tomu si stahnes prostredi LPCXPRESSO. Zaregistrujes, a mas to jen s omezenim do 256kB vysledneho kodu (vsimni si, ze ty male LPC zdaleka tolik FLASH pameti nemaji). Prostredi je na bazi Eclipse, kdo zna, nemuze mit problem. Cele to po instalaci chodi na prvni nakopnuti, zadne silene konfigurace. Napises v C program (priklady tam jsou, ale web je dalsich plny), spustis, krokujes radek po radku, prohlizis co kde dela, proste pohoda jazz. Ceny tech MCU jsou velice hezke, a uz takova mala hloupoucka LPC812 umi behat na 30MHz, vetsina instrukci za jeden takt. Pak nemas problem nataktovat PWM 30MHz a prikladem pri 1kHz frekvenci PWM mit 30000 dilku rozliseni. Ten MCU je 32bit, sice s 16bit instrukcemi, ale to nemusi nikoho palit, je to vymyslene super, vzdyt je to Cortex od ARM, na tom dnes beha veci kam se podivas. Ten MCU maka, ale skoro nic nezere... nemas pak problem s napajenim, srazis klidne napeti ze 60V na 3.3V linearne, pri spotrebe toho LPC je to totiz nicotna vykonova ztrata.
Nechces programator, ani programovat, nekdo Ti to napise? Zapojis LPC1343, pripojeni USB device je u nej snadne, troska bezne bizuterie okolo. Stahnes LPCcku jeden konkretni vyvod do GND, pripojis k PC a... objevi se Ti novy disk, mass storage, proste jako flash klicek, tam pretahnes novy binarni soubor s programem, a mas vyprogramovano. Pin uvolnis od zeme a chodi s novym firmwarem. Je to bajecne, kdyz potrebujes dat zakaznikovi novy firmware, tohle totiz dokaze kazdy, firmware s klidnym svedomim posles e-mailem, a kdyz USB nepotrebujes k nicemu jinemu, proste to zapojis tak, ze pri pripojeni USB vzdycky menis firmware (samozrejme nemusis, muzes USB pouzit i v aplikaci).
Sakra, pisu ja reklamu a nebo co to vlastne je? Ono je to jedno, tohle totiz staci popsat a je to vzdycky reklama. A kdyz je uz chip maly? Vezmes vetsi, jde to tim samym JTAGem, a pripojis si treba vetsi barevne LCD, SDRAM par mega dle uvazeni, nebo klidne mys do USB host, a mas-li chut, vyzbrojis to Linuxem, nebo co chces napises rovnou na zelezo
.