Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 152 Přejít na další stránku   1  
Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2010 21:14 PPro – Re: host
Velmi orientačně: Účinnost nejnovějších LED prezentovaných na veletrzích je cca 120 lm/W, zářivka cca 60-80 lm/W, žárovka cca 20 lm/W. Tzn., že účinnost LED je cca 2x vyšší než u zářivek. Jestliže příkon osvětlení z LED je cca 13 x 1,5 = 19,5W, pak to odpovídá příkonu zářivek cca 40W, což na 300 litrů by bylo málo. Takže bych souhlasil s Filipsim. Vše je ale velmi orientační, protože to je jen odhad, neznám konkrétní typ použitých LED (a že jsou mezi nimi i přeborníci ve svítivosti, ale to by nebylo za tuto cenu)a navíc to nevypovídá nic o spektru...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2010 21:01 host – Re: filipsi
....jeho mnozstvi a energie bude proste umerna te co dodame. Takze tady absolutne nedostatecna :-D
BLA,BLA,BLA!
Když to vezmete z opačné strany tak podle Vás bude žárovka s příkonem 40W dávat stejné množství světla jako lineární zářivky o stejném příkonu!:-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2010 20:50 Bart Simpson
svítí to pěkně palec potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2010 20:31 Muž filipsi [1295]
ustredna napsal: ..napajanie 13.1V odber cca 1.5-1.6 A...

... To mi staci, dal cist nemusim, jako osvetleni pro rust rostlin to bude absolutne nedostatecne na 300l akva.
Problem "prosvitit" vodu neexistuje, ale i kdyz se subjektivne zda, ze nejake to svetlo (i dost) vidime, jeho mnozstvi a energie bude proste umerna te co dodame. Takze tady absolutne nedostatecna :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2010 20:15 Muž JuraH. [5] – ...
Čaute tak když vám tam chybí ta zelená tak co třeba tam mít i mezi těma bílýma zelené LEDky ??? Takovým způsobem by šlo doplnit celé spektrum nebo snad ne ? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2010 16:41 neipori – Re: ustredna
Projektu fandím. Možná bych vyzkoušel pár LEDdek v červené barvě pro lepší spektrum. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2010 19:18 Muž ampik [2] - Rostliny – Re: kortezhugo
jo az neco bude tak to koupim ale az zalozim 250ku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2010 14:11 Muž kortezhugo [983] – Re: RadekCX
...tak Cabombu X-) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2010 13:58 Muž RadekCX [219] – Re: kortezhugo
ja tyhle baheni kytky nemam - jsem vysazenej na vyslovene submerzni kytky - takze nemuzu slouzit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2010 13:49 Muž kortezhugo [983]
...ako som vravel -Ludwigie,Limnophila aromatica, Hygrophila polysperma 'Variabilis' a ine...
...toto treba vyskusat
...ani CD ani hranol..."nic" neriesi... X-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2010 13:40 Muž RadekCX [219] – Re: Sid
no minimalne pred hranolem se pouziva kolimator, u CDcka, ktere neni rovnobeznou mrizkou muze diky interferencim adici barev asi vznikat ledacos

koukam, ze ty take nepises uplne vsechno, co? aby z toho pak nekdo nedelal spatne zavery hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2010 13:37 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: RadekCX
Mno..., ono je také třeba to CDčko použít "poněkud specifickým způsobem". :)
To naklonění disku ke a od zdroje nejsou všechno, jen součást postupu. Mám teď jinou zábavu, takže bude-li čas, můžeme pokračovat později.
Třeba se to tu do té doby vyřeší beze mne. :-)
Ještě poznámku: ideální CDčko určitě není, ale stačí určitě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2010 13:31 Muž RadekCX [219] – Re: Sid
hele a jsi si jisty, ze to CDcko je uplne idealni? kouknul jsem se ted pres nej na vsechny mozne svetla co tu doma mam a vidim u vsech kompletni spektrum

dokonce na nem vidim kompletni spektrum i u sodikove vybojky, kterou tady take mam (Narva HPS-Em 70W) a podle DS vyrobce sviti z 95% nad zelenou konkretne nad 560nm :-D

ted se nazhavila i 70W metalhalogenidova vybojka Philips a take kompletni duha

vzdycky vidim kompletne spojite spektrum - u hranolu jsem videl jednotlive slozky a mezi nimi tmava mista
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2010 13:19 Muž RadekCX [219] – Re: Sid
tak jeste jednou napisu to znova - vzal opticky hranol a rozlozil s nim svetlo vychazejici z LEDek a pak jeste ze zarivek Osram 827 a 840 - nikde v rozlozenem spektru u obou svetelnych zdroju jsem nevidel zelenou barvu

vysvetleni pro to zadne nemam, ale nebyla tam - nevim o cem chcete polemizovat - proste tam nic zeleneho NEBYLO

abych mel jistotu tak jsem to jeste zkontroloval na slunicku - kde byla "duha" kompletni

bez ohledu na to o cem se bavime...znovu vytrhavas veci z kontextu...bavime se, abych to pripomnel, jak dalece pokulhava svetlo z LEDek za zarivkovym - jen jsem tim celym psal v kontextu tohoto vlakna, ze po rozkladu svetla hranolem obou techto zdroju bylo spektrum podobne a tudiz nevidim duvod proc by mely kytky pod LEDkama stradat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2010 13:11 Muž Sid [6637] - Rostliny
O.K., doufám, že mě za pár dní začne někdo poučovat, jak si prohlédnout viditelné spektrum pomocí CD-R... :) Nebo kdy se tenhle postup objeví jako "objev" v radách některých oblíbených stránek... :-D
Vemte CDčko, vložte jej naplocho pod zdroj a lehkým nakláněním od sebe a k sobě si prohlédněte, z jakých vlnových délek se světlo tohoto zdroje skládá. :-)
Věřte mi, že jak pod 827, tak pod 840 zelenou najdete. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2010 12:58 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: RadekCX
Řeč není o hranolu a na to, abych si prohlédl viditelné spektrum, mi stačí obyčejné CD-R...
S vámi je opravdu radost chtít na něco upozornit... :)
Tak ještě jednou, polopaticky:
...zelena - ale ta chybela i u zarivek konkretne Osram 827 a 840...
Jak jste přišel na to, že u zářivek OSRAM 827 a 840 chyběla "zelená"?! coze Chcete říct, že výrobce lže o světelném spektru?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2010 12:48 Muž RadekCX [219] – Re: Sid
vezmi si hranol a rozloz si to svetlo - pak uvidis

p.s.: hranol byl evidentne v poradku ;-) na slunicku to bylo kompletni
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2010 12:28 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: RadekCX
...chybi u vsech zelena - ale ta chybela i u zarivek konkretne Osram 827 a 840...
To myslíte vážně? coze Nebo je to opět nějaké "zakódované", jako ty výroky o "vhodnějších podmínkách pro nitrifikační bakterie"?! :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2010 12:07 Muž RadekCX [219]
kortezhugo napsal: ...ved-"hej" len "valisnerie, recanka, ricia, egerie, ruzkatec, okrehek" som mal aj uplne bez osvetlenia - teda iba denne svetlo a "islo" to... X-)


ja tam ale denni svetlo nemam prakticky zadne - akvarko je ve jizni stene v mistnosti s oknem na sever, takze svetlo jde jen predni stenou akvaria - pokud bych nesvitil tak je tam tma kde neporoste nic - rozhodne ne s takovym prirustkem za 14 dnu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2010 12:03 Muž RadekCX [219] – Re: kortezhugo
a jak jsi na to prisel ze orezane spektrum? sice to neni to same co denni svetlo, ale je to uplne stejne jako u zarivek...

bile ledky jsou delane totiz uplne stejne - pouzije se polovodicovy krystal ktery sviti monochromaticky a na nej se nanese luminofor, ktery teprve vyzaruje neco podobne bile - takze to sviti a spektra jsou podobna jako u zarivek - kdyz se kouknes do katalogovych listu tech ledek tak tam rozhodne neni jedna osamocena cara

nedavno jsem kupoval kolegovi pro deticky hranol na rozklad spektra a tak jsem se ti kouknul na ty Cree Q5 co tam mam - jsou tam vsechny barvy vicemene zastoupeny, ale chybi u vsech zelena - ale ta chybela i u zarivek konkretne Osram 827 a 840

takze bych z toho nedelal prilis velkou vedu
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2010 11:30 Muž kortezhugo [983] – Re: ampik
...urcite tam kopec rastlin porastie...-mna ale zaujima aku to ma "silu" resp. ako prebieha fotosynteza pri tomto "orezanom" spektre...-to treba vyskusat take druhy co su pri dostatku svetla "cervene"...
...trebars Ludwigie,Limnophila aromatica, Hygrophila polysperma 'Variabilis'...
...na nich vidno "silu" svetla...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2010 11:19 Muž ampik [2] - Rostliny – Re: kortezhugo
tak sem se pevne rozhodl: pouziji a udelam pokus s led na nadrzi 12l s ruznyma kytkama po jedne - jeden kryptoton, jedna bacopa, jeden javskej mech, valisnerie proste vse co najdu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2010 11:12 Muž kortezhugo [983] – Re: ustredna
...vyskusaj daake rastliny malo,stredne,extra narocne na svetlo - celkom ma to zaujima co na to "povedia"... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2010 10:58 Muž kortezhugo [983] – Re: Martinezz
...jaaaaj :-) takto... :-D tiez som s toho Eura este "sevas" :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2010 10:57 Muž ampik [2] - Rostliny – Re: Martinezz
aha... ja sem si neuvedomil, ze to je slovak... stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2010 10:52 Muž Martinezz [0]
ale hoši :-D na slovensku maji uz eura takze on myslel 25 centu coz je na koruny nejakych 6 nebo 7kč ;-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2010 10:44 Muž kortezhugo [983] – Re: ustredna
...to srandujes :-) to si dal 9600Kč za ne???
...lebo ako pise ampik...a na Aukre take mnozstvo este menej...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2010 10:06 Muž ampik [2] - Rostliny – Re: ustredna
25kc/kus?? to si kupoval po jedne? kdyz vezmu led za 22,- tak 10kusu 18,- 100 kusu uz 15,- a 500 a vic 8,-
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2010 09:57 ustredna
cena jednej led 25c za ks.
:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2010 23:08 Muž dikard [14] - Jezírkové ryby
no mne sa to naramne paci neviem sice ako reaguju na to rastlinky ale moonlight je nadherny a tach lediek je tam fakt dost no daj potom vediet ako a co na to rastlinky aneb riasa palec
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2010 22:55 Muž kortezhugo [983] – Re: ustredna
...no tak to mas cca 20W v LED-kach... :-) -to uz "musi" celkom pekne svietit... ahoj
PS:fakt a kolko si dal za tolko LEDiek???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2010 22:18 Muž ampik [2] - Rostliny
no ono by se to muselo nejspis provozovat tak, ze by akva bylo pres den zatemnene a v noci by se svitilo. potom by bylo jasne, jestli kytky rostou z LED nebo okolniho svetla.
dle me maji ledky dobre vyuziti v akvariich typu "neni pisek jen jedna kytka"
je to dobre reseni do odchoven, aby to bylo levne, a aby se nereklo, ze se jim nesviti...
pokud budu mitcas, tak ledky vyzkousim v 12l akva s kytkama a ctyrmi pavima okama a navic mam tu 12l nadrz zavrenou ve skrince
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2010 21:57 MASER – Re: ustredna
Ty jo coze , by mě zajímalo co by na to řekly rostliny. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2010 21:47 gringo – Re: ustredna
Ať je to jak chce, ale jsi borec palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2010 21:45 ustredna
Vsetko poctiva homemade robota, jedine akvarko mi lepil kamos co sa s tym zivi uz 15 rokov.
skrinka oblozana drevotrieskou, kostra JAKL 30*30 yvarene, natrete, vsetky dosky napilene vo firme pre spracovanie dreva, doma montovane v obyvacke na zemi. pod akvarkom 1cm polystyren, pozadie polystyren 4cm, skaly dotvarovane z extra polystryrenu 2-4cm, horkovzdusna letovacke pre smd suciastky. cca 8 tub siliconu cierneho, posyp piesok 0,1-0,4 mm nalepene o zadnu stenu vrstvou siliconu. skaly lava, celkovy pocet led v svetle 384 ks z toho 32ks modrych.
napajanie 13.1V odber cca 1.5-1.6 A.
caff
ahoj potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2010 21:40 ustredna
Fotka k příspěvku dalsia fotka moonlight potlesk
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2010 21:39 Muž milosh [0] – Re: ustredna
Servus... no vyzera to suprovo... zaujimalo by ma to ako to bude vyzerat spolu s rybami.... cichlidky tam musia vyzerat super....

daj potom foto.... ale robota vyzera skvele... asi si to nerobil doma v obyvacke na kolene.... :-)

drzim palce...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2010 21:38 ustredna
Fotka k příspěvku Dalsie foto :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2010 21:36 ustredna
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2010 21:29 ustredna
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2010 21:29 ustredna
Fotka k příspěvku Ak tu niekto hovoril o tom ze, svetlo z led je nedostatocne a nepresvieti mi vodnu hladinu, tak tu su vysledky. Voda napustena dnes naobed, svetlo som dofinishoval teraz vecer. moonlight je funkcne aj komplet svetlo.
prikladam foto.

dajte reakciu.
ci to osvetlenie s vodou je dostacujuce.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2010 10:24 Muž kortezhugo [983] – Re: RadekCX
...ved-"hej" len "valisnerie, recanka, ricia, egerie, ruzkatec, okrehek" som mal aj uplne bez osvetlenia - teda iba denne svetlo a "islo" to... X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2010 07:58 Muž RadekCX [219] – Re: kortezhugo
myslim ze to neni tak strasne uz s temi LEDkami ;-)

sice jen zatim 14 dnu testovani, ale kytek pribylo za 14 dnu slusne:

www.cncnet.info/…
www.cncnet.info/…

je to nasvicene 8ks LED Cree Q5 jedouci jen na 1W (slo by to az ztrojnasobit)

v akvarku je valisnerie, recanka, ricia, egerie, ruzkatec, okrehek

P.S. na dnesni fotce jsem si pohral s vyvazenim bile a je to vyvazeno na 4000K
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2010 00:43 Muž kortezhugo [983] – Re: ustredna
...ked tam "nebudu" resp. "neplanuje sa rastlinne" akva - je to podla mna v pohode :-)
...ono uz som to aj niekde pisal - "mozno" sa to vylepsi - aj spektrum ...proste celkovo...-podla mna to chce este cas...
-technologie idu dopredu - vsetko sa "zlepsuje"...
Len zatial trubka je trubka ano ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2010 23:54 Muž karelpavel [18] – Re: Romy
Jinak, chlapy trochu jste odbočily od témata ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2010 23:47 Muž Romy [1822] - Cichlidy
DrBolíto napsal: Ono taky jak se všude uvádí, že chlor zabijí tyto bakterie, se pak není čemu divit. když napustíš čerstvě vodu z kohoutu a chrstneš tam ten roztok, že ti pochcípají a pak píšeš, že to nefunguje.

Toho chlóru už není ve vodovodní síti tolik,jako,,za doktora",běžně pro terčovce napouštím vodu z hadice a bez problému.Při zakládání vytíraček,nebo jiných nádrží jsem nechal naočkovat filtr v zaběhlém akvišku a při vložení do nové nádrže jsem doplnil vodu,jak jinak,než čerstvě vodou z kohoutku a ještě navíc hadicí. :-P Nikdy jsem nezpozoroval navýšení NO2.Předpokládám,že nitratační a nitritační bakterie budou asi stejné... ;-)
K otázce,,instantních"bakterií se nebudu vyjadřovat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2010 23:43 Muž karelpavel [18] – Re: Opteron
Ale já bych si počkal jaký bude mít ustredna zkušenosti.
Z vlastních, jsem z LED hluboce zklamán palec ale taky je možný že zrovna napíše že to je super - potom jedině víc takových pozitivních zkušeností a dá se věřit že to k něčemu bude ;-)
Asi je to stejně otázka času - co to bude běžné ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2010 23:42 Muž protein007 [57] - Ryby brakických vod – Re: DrBolíto
To by aj mna zaujimalo, ci su tam vobec nejake bakterie, alebo je to len zmes nejakych latok, co podporuje ich mnozenie. Len neporovnaval by som to s tym, co pouzivaju v cistickach odpadovych vod, tam su ine normy a poziadavky ako na akvarijnu vodu. Napriklad voda z akvaristickych reverznych osmoz sa nesmie pit a voda z RO na pouzitie v domacnosti sa pit moze (neskusal som, citujem vyrobcov).

Skor by som k tomu ocenil nejaky rozsiahlejsi vyskum, ci niekto skumal viacero vyrobkov, co v nich naozaj je, ako to pomohlo zabehu akvaria, a pod., lebo toto sa uz riesilo v inom vlakne a vysledok z toho bol skor "ja si myslim, ze..." ako "vyskusal som to na tomto a tomto a vysledok je takyto...".

Mimochodom uz sme riadne off topic :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2010 23:22 Muž DrBolíto [254] - Rostliny
Ono taky jak se všude uvádí, že chlor zabijí tyto bakterie, se pak není čemu divit. když napustíš čerstvě vodu z kohoutu a chrstneš tam ten roztok, že ti pochcípají a pak píšeš, že to nefunguje. Překvapuje mě, že to ještě nikdo nevzal do laboratoře, aby na to mrkli, zda se tam nacházejí nějaké baktérie. Já osobně tomu věřím, na čističkách odpadních vod to běžně používají, že by další oběti zisku chtivých firem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2010 23:05 Muž Opteron [0] - Cichlidy – Re: x
LED osvětlení pro rostliny je to nejnevhodnější co může být, nedává to spektrum které rostliny potřebují (LEDka vazařuje pouze úzké spektrum), kdyby to bylo k něčemu tak už se to léta používá...bohužel myslím že toto jsou vyhozené peníze,(kdysi když jsem začínal s elektronikou, vyráběl jsem plošné spoje fotocestou a vytvořil si osvětlovací lampu podobným způsobem z UV LEDek a taky to za nic nestálo, vše vyřešila UV zářivka) prostě LEDky brát jen jako osvětlení místnosti...ve vodě to taky podle mě neprosvítí takový sloupec i když ti to zahradu 15m osvětlí...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [152] ...... 160 161

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256426x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4030-led-osvetleni-do-akvaria?od=7551