Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 46 Přejít na další stránku   1  
Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2014 18:22 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Designer
až teď jsem zjistil, že s tím poťákem se dá na tom simulátoru i hejbat:-)
Jo, něco podobnýho používám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.10.2014 17:50 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Generator PWM
Kdyby nekdo potreboval postavit zdroj PWM rizeny potakem, tak jsem jeden jednoduchy hodil do simulatoru (chodi jen s povolenou Javou, jinak staci kliknout na link, vpravo si muzete posuvnikem zkusit potak):
www.falstad.com/…

Operak staci obycejny LM358 (je dvojity, cena 5Kc v kusovce), tranzistor jakykoli univerzalni NPN, napajeni operaku z tech namalovanych 9V, potak je 10k linearni, vystup je na tom nezapojenem vystupu operaku, bude mit rozkmit 7.5V, takze lze pouzit k PWM pro www.gme.cz/… a jine zdroje proudu. Kdo by potreboval jine vystupni napeti, zapojeni chodi uplne stejne v sirokem rozmezi napajeni, neni problem 5V, stejne jako neni problem 24V. Kondenzator 100n idealne foliovy a nezapomente na blokovani napajeni kapacitou (neni zakreselno). Rezistory bezne, co dum da. Hodnoty jsou voleny pro vystup 400Hz a tak, aby i bezny potak ci trimr 10k s moznou toleranci umoznoval od 0 do 100%. Kdyby se nekdo ptal proc ten tranzistor, definuje presne vystup, na rozdil od LM358, ktery nechodi na vystupu az k napajeni, a neni az tak velkou komplikaci, abych ho tam nedal.

Treba se to nekomu bude hodit, chtel jsem to co nejlevneji a nejednoduseji, ale bez problemu plne funkcni. ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2014 01:16 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Dejva
Ahoj, zkus se podívat do tohoto vlákna: rybicky.net/forum/19360
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2014 23:43 Muž Dejva [15] - Labyrintky – Aquatlantis Easy LED
Nemáte někdo zkušenosti s tímhle osvětlením? Přemýšlím o nahrazení mých zářivek (2*54W)...
www.rataj-spk.cz/…
Díky moc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   30.09.2014 21:09 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Designer
Ja to jeste doplnim. Jedna tahle LED jsou vlastne 3ks, ale daji se zaradit paralelne, maji stejnou teplotu a vyzkousel jsem, ze s tim neni problem. Takze vsechny vyvody na kazde strane lze pajet spolecne. Tim kazdou jednotlivou LED tece 20mA, takze mas proud jen ubohych 60mA pres cely chip, a 56R je s malinkou rezervou k 7ks seriove pro 24V.

Ja to chapu, vsichni si u vykonovych LED predstavuji vetsi proudy, jenze tady jsou male, LED roztrousene po plose, odpory taky, chladi se to snadno. A nahlodal? To jsi je jeste nevidel svitit. Koupil jsem si jen 100ks na zkousku, ale nezustane pri tom, kdyz to spocitas, u nizsich prikonu je to za cenu zarivkoveho reseni. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2014 20:56 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: KarlosS
Karlosi, ver mi, na te 1206tce odporu prichycene k tem medenym plocham ani nepoznas, ze ma nejakou vykonovou ztratu. Bude na nem stejne jako na jedne LED, asi tak 0.2W. Jenze dat 8x LED bez odporu, nebo 7x s odporem kdyz je tech vetvi paralelne vic... Ono I na druhou krate R... a mas vykon :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2014 20:04 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: jiri609
jo, píše to tak ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2014 19:12 Muž jiri609 [91] Re: KarlosS
já to pochopil takto - najdi si ... www.ele.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2014 18:59 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: amrtin
aha tak ne je to jeden odpor na 7ks čipů, čili tam bude těch odporů 7 a cca dvouwaťáků.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2014 18:57 amrtin Re: KarlosS
To by byl odpor(správně rezistor) o velikosti menší cihly :-D racvonka.cz/… :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2014 18:51 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Designer
ty hele, normálně jsi mne nahlodal. Vono to fakt není špatný, obzvlášť, když jsi to takhle polopatě vysvětlil, protože do leptání plošňáku se mi nechtělo. Mám doma cuprextity formátu A4 už asi 20 let a přece se tam nebudou jen tak válet:-)
Ten odpor 56 ohm teda musí být minimálně 10-15W?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.09.2014 16:06 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Miras37
No tyhle LEDky nejsou uplne jako v obycejnych LED pascich, pac davaji okolo 130lm/W, prikon na jednu je 200mW, ale v cem je hlavne rozdil, na plosnaku teplo odvedes plochou medi, na pasku se odvadi opravdu spatne. LED pasky mohou byt fajn, ale velke prikony na ne nepatri, neni to vec k osvetleni (alespon ne v dnes beznem levnem provedeni), ale k dekoraci. LED na pascich vubec nemusi byt spatne, spatne je ty s vyssim prikonem na pasek osazovat, a hlavne je s tim prikonem provozovat.

Kdyz budes mit ke kazdym 200mW na LED 4cm2 plochy medi k chlazeni, bude to jen vlazne i kdyz proudeni vzduchu kolem toho nebude nic moc, a muzes to provozovat opravdu dlouho k plne spokojenosti.

A plosnak? Vzdyt si to predstav, vezmes pruh cuprexu, dejme tomu 3cm siroky, rajsnadlem na nem po delce proriznes okraje medi 5mm, a na tom vnitrku pak vyryjes prepazky, proste jako bys maloval zebrik. Na tech krajich mas napajeni, na ty pricky zebriku pripajis ty LED (seriove 7ks), a od jednoho kraje (napajeni) to vezmes odporem 56R v SMD 1206 k prvni LEDce a z posledni to prokapnes cinem do druheho polu napajeni (nebo ten odpor osadis jako dva polovicni, nebo to tam neproriznes atp.). Takhle si ten zebrik muzes udelat klidne i pres celou delku akvaria, jedes jednu sedmici LED za druhou. A pak jich vedle sebe das dle potreby. Proc 7ks uz jsem psal, s 56R odporem je to akorat na 24V, a protoze pro 49ks Ti staci necelych 500mA, spinany zdrojik 24V/500mA bude stat tak... www.gme.cz/… 163Kc presne ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2014 14:58 Miras37 Re: Designer
Ruce by na to byli ale plošnák nemám jak vyrobit navíc už jsem na jeden pokus pořídil zdroj Mean Well LPC 35-700 a zas do jiného investovt nechci a co tak koukám Ledky jsou podobné jako v Led páscích a s těma dobré zkušenosti zrovna nemám.Teď tam mám tento typ 3W ale spokojenej nejsem www.tme.eu/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2014 14:46 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Designer
ježíš, já myslel, že odpovídáš mě. Omlouvám se.-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.09.2014 12:41 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: KarlosS
Ja mu to radil nad 54l akvarko ;-) .
Ubohych 49 LEDek plus 7 odporu, to ma trosku zrucnejsi clovek celkem rychle, a 10W misto 30W zarivek, uz i to je uspora (chapu, celkem zanedbatelna, rekneme 1Kc denne), nehlede k tomu, ze za ty penize za LED nekoupi ani dve slusne zarivky (nebo akorat koupi). Pravda, cuprex neco stoji, uretan taky, ale to zas usetri na zdroji, ktery bude stat tak polovinu co predradnik, ale je to absolutne bezpecne (adapter do zdi, dal uz jen 24V). Takze cena srovnatelna se zarivkami, rozlozeni svetla lepsi a "volitelne", spotreba tretinova, moznost snadneho stmivani i uplne od nuly, bezpecnost...

A ta prace? V akvariich se hrabu furt a jeste mne to neco stoji, kdyz si to nekdo dela pro sebe, neni to prace, ale konicek smich .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.09.2014 12:40 Muž PetrP2B [33] - RostlinyRe: kofejn
Také jsem hodně kupoval různé spínané zdroje z Ebay, DX atd. Ale co mi odešlo několik těchto zdrojů po pár startech, raději už kupuji sice původem čínské, ale kvalitní Mean Well a podobné v GESu a GMku. Je to sice za víc peněz, ale ve výsledku člověk vlastně ušetří. V těch levných zdrojích nejsou pořádně udělané filtry, jak na vstupu, tak na výstupu, účinnost většinou take není nikterak ohromující a nemluvě o vlastní spotřebě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.09.2014 12:23 Muž kofejn [963] Re: KarlosS
Jestli může být víc nž 35V a stačilo by 70W, tak co třeba tohle? www.ebay.com/…
Za ten zdroj s předchozího odkazu jsem dal 380Kč a hlavně jsem potřeboval regulací snížit napětí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2014 11:54 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Designer
tomu věřím, plošně vysvícený to bude super. Většinou chtějí ale LED osvětlení kvůli úspoře ti, kteří mají nádrže od 300l a výšku nádrže od 40 cm a více.
Navíc si účtuji jen dvě hodiny práce:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2014 11:40 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: kofejn
to je i s dopravou přes 500 :-(, já ty světla dělám komplet za cca 2500:-) Za dráž by už byly neprodejný. Sice je to o pár generací lepší než co se komerčně prodávaj, ale furt je to poloamatérská práce.
Dělali mi číňani přímo proudový 40V 2,5A, který jsem potřeboval, ale jsou nespolehlivý. tak sháním náhradu ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2014 11:32 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: amrtin
potřebuji nad 30V pro 10 a více čipů
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.09.2014 11:22 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Miras37
Jestli si chces pohrat a mit bajecne svetlo i s ohledem na rozlozeni, pak:
cz.farnell.com/…
Naskladas jich na plosnak 49ks (coz je za par korun), vzdycky 7 seriove a k nim 56R odpor, a tohle cele 7x paralelne. Vyzkouseno, tech 56R je k 7mi kusum pro 24V akorat.
Muzes to napajet z 24V a budes mit v akvariu tolik svetla, jako bys svitil 2x15W zarivkami s reflektory.
Navic to v tomhle usporadani muzes snadno stmivat PWM (jen spinanim tech 24V).
Rozlozeni svetla muzes mit taky bajecne, proste das ty LEDky do rastru a pochopitelne nemusis mit tak obri cuprex jako dekl (ale muzes), staci udelat pasy. Pro chlazeni nechas u kazde LED plochu asi tak 20mm x 20mm medi. No a aby Ti nesla med do vody, hotove to nastrikas uretanem, coz to bajecne uzavre.

Za par kacek a svetlo lepsi nez mnoho vyrazne drazsich, jen to pri vyrobe sezere trosku telesneho tuku :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.09.2014 10:22 Muž kofejn [963] Re: KarlosS
www.ebay.com/…
Mám 70W verzi, ale teď ji nejsem schopen najít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.09.2014 10:12 amrtin Re: KarlosS
Koukni na ebay,např.: www.ebay.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2014 09:15 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: PetrP2B
díky, ten je dobrej. Ale strašně drahej, to ke světlům dávat nemohu, to by nebylo prodejný...:-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2014 08:46 Muž PetrP2B [33] - RostlinyRe: KarlosS
Zdroj mám tenhle www.ges.cz/…, ale v GESu mi sehnali asi před půl rokem poslední. Co jsem koukal, tak se stale vyrábí, akorát GES má nějaké problem s výrobcem a prý se nemůžou nějak domluvit. Měniče používám stavěné s LM3414, ale moduly z GME jsou hodně zajímavé, jak cenou, tak parametry.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2014 21:55 Miras37
Možná bych ještě dodal něco na tento zdroj : Mean Well LPC 35-700.S chladičem počítam ale jak řikám nic moc velkého se tam nevejde a vlhkost tam maličko bude nic ale velkého
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2014 21:52 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Miras37
Ja uriz konce plastovych lahvicek a nalepil jsem je nad jednotlive cipy silikonem a poradne zapatlal kolem dratu; tak ted jsou vodotesny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2014 21:45 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Miras37
doporučil bych Cree XP-G2, ale chladit je musíš a vlhko na ně taky nesmí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2014 21:37 Miras37
Zeptám se jaký led čip by jste mě doporučili do akvárka 60x30x30 s krytem a bez krycího skla takže pokud možno co největší světelný výkon s co nejnižší teplotou a aspoň s troškou výdrží případného lehkého vlhka.Do tohoto krytu se moc nevejde takže chladit také moc nemohu a Led pásky 5050 a 5630 dlouho nevydrželi

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2014 10:06 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Marcel G
jo dík, stáhnu to. Beru to všechno od jednoho dodavatele.
Jo přesně tak, tyhle jsou dobrý, taky je používám i pararelně či do více větví. Budu si je muset nakoupit ve větším počtu:-)
Horší je k nim shánět 30-36V zdroje. 24V jsou standartně, ale přes 30V vyjímečně. Nemáte nějakej tip? Samozřejmě aby nebyly dražší než světlo.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2014 09:37 Marcel G – Meanwell LDD-1000H
Pro Karla: Hele Karle, proč ty máš na svých stránkách zdroj Meanwell LDD-1000H za 340 Kč ( www.aquario.cz/… ), když běžně se prodává za 180 Kč ( www.svetsoucastek.cz/… ) a u GME teď v akci dokonce za 130 Kč vč. DPH ( www.gme.cz/… )?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2014 09:23 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Marcel G
Jo jo, tyhle LDD kosticky www.gme.cz/… mam v provozu 3ks a opravdu od nuly umi. A jak koukam, maji je v akci, coz muze byt dobre (chteji je lidi naucit pouzivat), a nebo spatne, pac akce nekdy predchazi vyprodej a vymizeni z pultu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2014 18:49 Marcel G Re: Designer
Už jsme si s Karlem pár vzkazů a e-mailů vyměnili, a věřím, že je to snad OK. Vím, že někdy reaguju dost útočně (už jsi mi to v hospodě i říkal, že jsem někdy fakt drsnej ... já to o sobě vím - je to tak trochu moje prokletí). Jinak mě by právě spíše zajímal ten PWM stmívač, protože to je podle mě pro akvaristiku jediné použitelné řešení. Ty stmívače na bázi 0-10V mají právě ten problém, že je není možné řídit plynule od 0%. Přesně jak jsi totiž psal, tak většina zdrojů, které se s nimi používají, má rozsah stmívání od 10% do 100% (některé lepší a dražší třeba "už" od 5%, ale rozhodně né od 0%). Proto mají podle mě smysl jen PWM stmívače (tedy pokud nám jde o to, abychom měli opravdu plynulé stmívání od 0%), které umí pracovat se zdroji konstantního proudu jako je třeba Meanwell LDD.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.09.2014 17:53 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Marcel G
Ten stmivac ode mne ma popis jen jaky jsem zatim udelal, mam v tom trosku maslo na hlave. Aspon jakys popis lze videt zde: www.bezstarosti.cz/…
Proste se to pripoji k napajeni 7.5 az 13V a generuje to napeti 0 az 10V s prubehem zvolenym deseti DIP prepinaci. Udela to jeden prubeh a ceka na vypnuti, dalsi prubeh po zapnuti, tedy pocita s tim, ze bude az za spinacimi hodinami, ktere to cele po tom prubehu na noc vypnou. Je to jednoduche reseni, s ohledem na cenu a snadnost pouziti.

Co se tyce poctu kroku v tom vystupnim napeti, tech 10V je ve 20000 krocich, tazke stmivani je opravdu slusne plynule. Problem ovsem je, ze vetsina napetim riditelnych zdroju pro LED prave naskoci az od nejake urovne, rekneme treba 10%, a pak na plynule rozsveceni od nuly muzeme zapomenout. Zapojeni to napeti generuje pomoci PWM, ktere vyhlazuje slusnym LPF, tedy je velice ciste, ale zaroven se v zapojeni da najit signal s pouzitelnym PWM (ve 3.3V logice). Mel jsem to rovnou koncipovat pro PWM rizeni, volba delat napetovy vystup to cele zbytecne komplikuje a nevnasi do toho nic extra k pouzitelnosti, pricemz zapojeni s PWM vystupem by bylo i jednodussi, pac bych nemusel resit desku s ohledem na analogovou cistotu, coz kazdy elektronik vi, co to obnasi.

Rekl bych, ze po jistych nepriznivych obratech budu mit za kratko dost casu to resit, tedy pokud pri tom neumru hlady...

Myslim, ze se nemusim bat z toho klidne udelat i opensource projekt (pochopitelne po porade s KarlosS), on si to stejne malokdo postavi sam, a kdo ano, je jeho cas tak levny, ze by si to stejne nekoupil, takze ani tak by nikdo o nic neprisel ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2014 18:09 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Marcel G
nebudu ho sem házet. Žádný odkaz není. Vyrábí mi ho studenta ten druhý mi udělal Designer.
Když ty všechno bereš jako kasání. To už předurčuje tvůj konfrontační tón. Nemá to smysl. Původně jsem ti chtěl jen říct výhrady k úvodu tvého (jinak výborného) článku. A trochu si o tom pokecat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2014 18:02 Marcel G Re: KarlosS
Bylo by fakt lepší, kdybys sem hodil odkaz na ten stmívač (pokud možno i s technickou dokumentací), a přestal se tady kasat. Jak můžu vědět, že je tvůj stmívač dobrý? Protože jsi mi to řekl?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2014 18:00 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Marcel G
a víš co je největší sranda? Že já ty světla dělám za cenu, co jinej prodá jen ten stmívač. Vůbec se do toho nedá promítnout ta práce a hlavně vývoj. Kdo dělá větší službu pro akvaristy už fakt nevím ;-). Ty světla svítí, maj mnoho možností a je to světlo poslední generace a stojí od 2000,- a teď se podívej na ty ceny co uvádíš ty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.09.2014 17:52 Marcel G Re: KarlosS
Promiň, ale co si tam mám tedy jako vybrat? Na českém trhu se neprodává žádný solidní stmívatelný časovač pro LED osvětlení. Jediné solidní stmívače, o nichž vím (i když samozřejmě nemusím vědět o všem), se prodávají v USA a Číně. Ty, co stojí do 1000 Kč, nejsou sice špatné, ale stmívají jen ve 100 krocích. A když už se nějaký český akvarista rozhodne konečně nějaký solidní stmívač vyrobit a nabídnout ho za velmi slušnou cenu druhým (pokud o to bude zájem), tak se vždycky najde někdo, kdo najednou vyrukuje s tím, že má to samé, ale o polovinu levnější ... ale bla, bla, bla ... prodá vám to jen s novým osvětlením. Takovýhle přístup prostě nemám rád (ať už se to zabalí do jakkoli nekonfrontačního pozlátka). Takashi Amano je taky borec světové třídy, ale jeho komerční filozofii prostě nemám rád. Pro mě to není člověk, který chce naše hobby posunout někam dál ... pokud tedy horní 1% lidí ("high society") nepovažuješ za reprezentativní vzorek obyčejných akvaristů. Každopádně, aby to nevyznělo tak útočně, pokud budeš prodávat za 700 Kč stmívač, který bude stmívat v 1000 krocích signálem PWM a půjde u něj naprogramovat to, co akvaristé potřebují, tak budu samozřejmě jenom rád. Jak už jsem psal, mně nejde o propagaci konkrétního výrobku, ale o propagaci dobrého a levného výrobku. O tvém výrobku nic nevím, takže ho ani nemůžu propagovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2014 17:40 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Marcel G
koukám, že jsi si na mém příspěvku vybral to konfrontační, škoda. Taky mám jinou filozofii. Jak víš, že se na tom snažím vydělat? Zrovna tenhle modul mi výrobce dává za 700 a já ho za těch 700 do světel montuji. Fakt nechápu proč tak zostra.
Ještě dodám, že jsem obchodník a výroba těch světel mě živí, to je ten rozdíl, který si nepochopil.
Jinak údaje jsem doplnil. Dík za postřeh.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2014 17:31 Marcel G Re: KarlosS
KarlosS napsal: ...ale mám to jako výrobní tajemství, takže moduly zatím samostatně neprodávám.No, každý máme jinou životní filozofii. Já když narazím na něco, co by mohlo ostatním v akvaristice pomoct, tak se o to s nimi podělím, a nesnažím se na tom vydělat a vydávat to za know-how.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2014 17:00 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Marcel G
ale jasný.
Já jen, že to z úvodu článku vyznívá, že regulace potenciometrem je úplný nesmysl. Tak dodávám (nemáš pod článkama diskuzní forum), že to své opodstatnění má.
Ne, na stránkách to nemám. Mám dva - analogový, s výstupem 0-10V, kde dipama nastavuješ úroveň v průběhu dne a digitální, kde je displej a výstup je PWM (0-5V, 1kHz). U obou chodi roz/stmívání naprosto plynule, okem skoky nepostřehnutelné, přičemž ten dražší stojí cca 700,- Kč. Nijak ti to nepodsouvám, myslel jsem to jako perličku, protože vím, že se o to zajímáš.
Celou problematiku stmívání znám velice dobře, zabývám se tím cca 2 roky a 1 a 1/2 roku světla stavím. Vyzkoušel jsem moře zdrojů s různými vstupy až jsem došel k cenovému ideálu, ale mám to jako výrobní tajemství, takže moduly zatím samostatně neprodávám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2014 14:02 Marcel G Re: KarlosS
KarlosS napsal: Pro Marcela: Na tvých stránkách jsem se dočetl, že ovládání jasu potenciometrem je k ničemu.Kde přesně na svých stránkách mám uvedeno, že ovládání jasu potenciometrem je k ničemu? Podle mě tam nic takového nemám. Naopak tam mám na více místech uvedeno, že potenciometr není příliš vhodný pro plynulé každodenní stmívání a zhášení světel, a že se spíš hodí na to nastavení trvale snížené intenzity osvětlení.

Píšeš také, že nabízíš levně jakýsi "programátor úrovní", ale popravdě nevím, co si pod tím představit. Na tvých stránkách vidím jakýsi "PWM regulátor" (a podle obrázku to vypadá, že se ovládá manuálně, knoflíkem); pak tam máš "regulovatelný proudový zdroj" (opět ale nevím, co si pod tím představit; není u toho uveden žádný odkaz na technickou dokumentaci; metoda stmívání je analogová, 0-10V); a nakonec tam máš "tlačítkový driver" (opět u toho ale nemáš žádný popis, co přesně to dělá). Pokud nabízíš ještě něco jiného, tak to nemáš na stránkách. Já mám na svých stránkách recenzi na stmívatelný časovač, což je zařízení, na kterém si člověk naprogramuje zapnutí světla, vypnutí světla, cílovou intenzitu světla, a délku rozsvěcení/zhasínání světla. Nejedná se tedy o žádnou manuální regulaci jasu pomocí knoflíku (potenciometru). Jakmile se jednou přístroj nastaví, osvětlení bude regulovat zcela automaticky => v nastavený čas se světla začnou pomalu rozsvěcet (délka rozsvěcení se dá nastavit na 20-240 minut), pak dosáhnou nastavené cílové intenzity (25-100%), a pak se v nastavený čas začnou zase stmívat (20-240 minut). Interval stmívání/rozednívání je rozdělen do 1000 kroků, což znamená, že se intenzita světla zvyšuje/snižuje v 0,1% přírůstcích cílové intenzity (to je okem prakticky nepostřehnutelný skok). Některé stmívače používají 100 kroků, kdy je intenzita osvětlení zvyšována/snižována po 1% skocích, a to už je okem patrné. Nejlevnější takový stmívač, o kterém vím, že se prodává, je Typhon za $50, ale ten používá jen 100 kroků. Další je Storm-X Controller, který používá 4000 kroků, ale ten už stojí $95. Pokud mluvíme o dokonalém stmívání, tak by měl ten stmívač používat ke stmívání signál PWM v kombinaci s proudovým zdrojem Meanwell LDD, a měl by se dát naprogramovat na automatický provoz (nikoli manuální). Jiné proudové zdroje neumí stmívání už od nuly, ale třeba až od 10%. Podrobně mám tuto problematiku popsánu na svých stránkách ( prirodni-akvarium.cz/… ).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2014 12:50 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Marcel G
dph je jasný ale několikrát se mi u cla stalo, že se to nepočítalo z částky na faktuře, ale z toho kolik by to stálo u nás:-). Měl jsem problémy to zadávat do účetnictví.
Ale to už jsme mimo téma tohoto vlákna.

Pro Marcela: Na tvých stránkách jsem se dočetl, že ovládání jasu potenciometrem je k ničemu. Ono se to ale nepoužívá k stmívání, ale prostě jednoduše k nastavení intenzity, mám např. zelenou vláknitou - uberu jas. Nemusím tím pádem přizvedávat světlo. Právě z toho důvodu to zákazníkům montuji. Po čase zjistí, že to světlo je na jejich akva silné, není nic jednodušího, než si ubrat. Jinak nabízím programátor úrovní s displejem levněji než doporučuješ:-). Mám i různé regulátory stmívání, jak tlačítkové, tak otočné s displejem, apod. Snad to nebude bráno jako reklama stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2014 12:42 Marcel G Re: zervan
Pokud celková hodnota zboží (vč. dopravy) nepřesáhne 600 Kč, tak se neplatí DPH ani clo.
Pokud vlastní hodnota zboží nepřesáhne 4 200 Kč, tak se platí DPH (ale nikoli clo).
Pokud vlastní hodnota zboží přesáhne 4 200 Kč, tak se platí DPH i clo.

Mimochodem, clo na elektronické součástky je velmi malé. Největší "problém" je DPH. Spousta prodejců (hlavně číňani) ale posílá zásilky s tím, že uvede na balíček mnohem nižší cenu, než to zboží ve skutečnosti má.

Když vám celníci zadrží zboží na celnici, tak vám ten balíček ofotí a pošlou vám poštou informace, jak postupovat. Přílohou dopisu je i fotokopie toho balíčku, ze které lze jednoduše zjistit, jakou cenu prodejce deklaroval.

Když si pak půjdete balíček na celnici vyzvednout, tak je potřeba přinést s sebou kopii objednávky, kde budou informace o ceně zboží + ceně poštovného. Z výsledné částky vám pak celníci vyměří DPH. Četl jsem o případech, kdy lidé kvůli tomu, aby ušetřili pár stovek na DPH, upravili údaje na objednávce, tak aby to odpovídalo nižší ceně deklarované na balíčku. Co vím, tak existují různé programy (jako třeba "Nitro Pro" nebo "Adobe Acrobat Pro"), ve kterých jdou údaje v PDF dokumentech (např. na PDF objednávce nebo PDF výpisu z internetového bankovnictví) velmi snadno měnit/přepsat. Já sám to samozřejmě nedělám a nikoho k tomu nenabádám, protože je to nezákonné. Jen jsem o tom četl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2014 11:18 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Pepator
Teoreticky áno: DPH z celej ceny (tovar + doprava) a cca 8% CLO len z ceny tovaru. Do určitej sumy sa neplatí nič, až nad cca tých 1000 Kč asi (neviem presne koľko je v ČR limit). Okrem týchto poplatkov treba započítať aj riziko pokazenia, pretože žiadna záruka prakticky nie je! (a ak hej, veľmi krátka a pri lacných veciach sa neoplatí posielať do Ázie) Proste si treba zrátať, či a čo sa oplatí. Bežne kupujem rôzne kábliky, redukcie, obaly, foto-filtre a podobne, čo sa nemôže pokaziť a navyše je to pod limit poplatkov. Kupoval som síce aj drahé veci v stovkách €, ale to len keď sa cenovo veľmi oplatilo aj po započítaní poplatkov.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2014 10:20 Muž Pepator [9] Re: KarlosS
Když se objednává ze zahraničí např. z Číny za dejme tomu cca 1000 Kč připočítají celníci k tomu DPH 21% či nějaké clo, vyplatí se to tedy vůbec?
Viděl jsem nějaké čínské stránky něco jako u nás aukro s dopravou zdarma a jsou tam zajímavé ceny u akvaristického zboží, rád bych to zkusil, ale mám z toho trochu obavy abych nenaletěl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2014 09:49 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: KarlosS
Aj inde (mimo rybicky.net) som si všimol sťažnosti na českých colnikov, že to zdržujú. Ja zase musím slovenských colníkov pochváliť, mimo predvianočného náporu vybavujú priebežne, najneskôr na druhý deň vybavia. Strata 10% sa mi zdá hrozne vysoká a skôr to vyzerá buď na nepoctivých zamestnancov konkrétnej doručovacej pošty alebo na susedov vyberajúcich cudzie schránky. Mne sa to našťastie nestáva a to poštou odoberám aj drahé zahraničné časopisy v priehľadnej obálke (ide to ako bežný list).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2014 08:51 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: slavko
navíc, pokud je to větší krabice, tak to zkejsne na celnici pár dní navíc, nehledě na připlácení. Za šest let, co objednávám cca 3x týdně, mohu říct, že každá desátá zásilka se někde ztratí, ale většinou až u nás v republice. Hlavně pokud je to posláno jako obyč. dopis. Česká pošta moc dobře ví, že je to nedohledatelné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   17.09.2014 23:02 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: zervan
Nie je problém vo vracaní peňazí. Ale naštve ma, že treba počkať i 5 týždňov, kým možno reklamovať a potom znova 3-4, kým príde druhé... Často to potom celé trvá i 3 mesiace. Hoci, pravda je, že nedorazilo menej ako 10%, čo ma vlastne prekvapuje.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2014 14:15 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: lhajek
lhajek napsal: Nestalo se to i dalším lidem že jim poslední dobou věci z ebay (z Číny) nepřišli? Otázka je zle položená, to je ako keby niekto napísal "v poslednej dobe mi veci z internetu (z Číny) neprišli". Totiž eBay nie je žiaden obchod, je to len systém umožňujúci predávať rôznorodým predajcom z celého sveta. Teda bolo by treba riešiť konkrétneho predajcu. Každopádne, v poslednej dobe som dosť vecí kupoval aj z Číny (cez eBay) a neboli žiadne problémy s doručovaním, ale ku mne to ide cez iných colníkov ;-) Inak bilanciu mám podobnú ako amrtin - tiež cez 200 nákupov, ale ešte sa mi ani raz nestalo, že by som nemal ani tovar, ani späť peniaze.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [46] ...... 160 161

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256426x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4030-led-osvetleni-do-akvaria?od=2251