Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 24 Přejít na další stránku   1  
Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2016 20:01 laKatos Re: KarlosS
KarlosS napsal: hele, tebou doporučovaných a schvalovaných jako adekvátních 200W pro jeho aq jsi mu spíš ublížil, nemyslíš?
časem poznáš, že i svých 280W budeš muset přehodnotit. Ale je to tvá věc.
Fyziku prostě neo*ereš, howg.

..... tak pro pises toto. a stavis a doporucujes to co stavis....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2016 19:54 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: laKatos
ale já tohle všechno vím ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2016 19:50 laKatos Re: pros
pros ....ted nevim na co to je reakce.. teplotu akvaria jsem neresil
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2016 19:45 Muž pros [36] Re: laKatos
Počítal jsem pouze zdroj potřebný k napájení další výpočty jsem neprováděl a vše funguje jak má teplotu v akváriu mám 25 stůňu léto jsem ještě neměl možnost vyzkoušet, ale počítám že to bude jak se zářivkami kolem 29 v horku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2016 19:33 laKatos Re: KarlosS
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku tak tady......
jaky je rozdil mezi 5 ledkama XT-E (celkovy potencionalni vykon 25w) kde kazda jede na 1W kde 1W je cca 158lm (celkove tedy pri 5w - 790 lm) a jednou XM-L (celkovy vykon 10W)ktera jede na 5W a svetelny tok 551 lm. rozdil 239 lm ve prospech pro vetsi pocet slabsich led o celkovem vetsim vykonu (a mas rezervu) ale jedou zlehka.

a nebo

jaky je rozdil mezi 4 ledkama XT-E (celkovy potencionalni vykon 20w) kde kazda jede na 1W kde 1W je cca 158lm (celkove tedy pri 4w - 632 lm) a jednou XM-L (celkovy vykon 10W) ktera jede na 5W a svetelny tok 551 lm. rozdil 81 lm. rozdil 81 lm ve prospech pro vetsi pocet slabsich led o celkovem vetsim vykonu ale jedou zlehka k tomu setris 1W. za rok se ti investice do vetsiho poctu ledek vrati (dalsi roky setris zlataky v penezence) + max moznost kdykoliv zvysit vykon (do extremnich mezi ale to nebude treba).


Ted jem uvedl zdarny priklad svetla 25w (5ks x 5w) resp. 20w (4ks x 5w) VS 10W. (1 x 10 w) kde silnejsim svetlem muzes i usetrit - podminka je samo nesvitit na plne gule

Jestli chces muzeme se pobavit konkretne o cenach za kolik se da nakoupit jaky chip a prepocet navratnosti.

Dale muzeme rozepsat koeficienty prostupu tepla a jejich predavani okolnim predmetum. (zde ten plech absolutne neobstoji s pouzivanymi led) chce to zkratka bud aktivne chladit nebo lepsi chaldic.
klidne tam muze byt i 1mm plech kde presne na chipu budou maximalni teploty ale ztracis svetelny tok a tim padem prichazis o tu excelentni vyhodu led osvetleni a to W / lm ) a proto to delame ze ......ehm


(v priloze datasheet) ..... jo fyzika

tone
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.03.2016 19:28 Muž pros [36] Re: KarlosS
Zdravím jedna zkušenost už půl roku svítím 18 LED XML na 3 W mé akvárko je 120x60x50 chladič hliníkový parapet síla 2,7 mm večer zahřát na 50 stupňů někde ve fóru najdeš i fotky. Kytky rostou jak blbí a pokud pustím CO2 tak z nich stoupu bublinky. Jen u vrchu je pozadí lehce zastíněno. Počítám že 200 w je přehnané. Jo a musím se pochlubit už i stmívám zprovoznil jsem Iaqva (s arduina)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   31.03.2016 18:52 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: laKatos
hele, tebou doporučovaných a schvalovaných jako adekvátních 200W pro jeho aq jsi mu spíš ublížil, nemyslíš?
časem poznáš, že i svých 280W budeš muset přehodnotit. Ale je to tvá věc.
Fyziku prostě neo*ereš, howg.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2016 18:48 laKatos Re: KarlosS
vse co jsem psal byla hlavne rakce na tvou vetu co jsi psal kolegovi.....cituji ..........Na tvé akvárium bude stačit cca 18 čipů s celkovým příkonem 90W a bude to hodně silné. Samozřejmě ti to pasivně uchladí ALu plech 3mm ohnutý do U o rozměrech cca 150X25x5cm.......

Vím ze tolik watů mu bude na jeho akvarium bohate stačit. proste plech o sile 3 mm nemuzes povazovat za slusny chladic....... HOWGH.....
jsem rad ze pomahas plnit sny mnoha akvaristum.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   31.03.2016 18:26 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: laKatos
ne, většinou je žhavím na 5W, čili 18 ks.
Postavil jsem jich za 3 roky asi 80, na Slovensko, do Polska i Německa.
Nechci se dohadovat, kdo jich postavil víc, ale myslíš, že kdybych něco podcenil, že by se mi to nevymstilo? Nejdřív jsem je rok testoval a stavěl pro sebe a kamarády, plno jsem toho spálil a poučil se. Vždy se tady někdo objeví, kdo sedí u počítače a má jen teoretické zkušenosti, stavbou plno věcí prokoukneš a poučíš se. Samozřejmě jsem se hodněkrát mýlil ...
Snažím se zde na fóru poradit a ze zkušeností eliminovat zbytečné náklady pro stavitele.
Pomohlo to celkem dost stavitelům a poslal jsem dalším i plno stavebnic či součástek.
Datašíty a charakteristiky mám za ty roky naštudovaný.
Od PC to umí každej, ale praxe je praxe.

Jen tak pro zajímavost. Dnes jsem byl u tohoto uživatele,
rybicky.net/fotogalerie.php…
kde jsem dal 9 čipů á 5W (slovy čtyřicetpět wattů) na 540 litrové akvárium. Měl to stažené mým kontrolérem na 60%. Jak adekvátně nehnojí a necéočkuje začala mu slabě zelená řasa ... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2016 18:10 laKatos Re: KarlosS
se jen ptam. zajima me technika..... ale nedostva se me odpovedi :-(
skoda ze mi to nepovis.
Pises ze do ledek davaz 1A tzn 3w na ledku a vykon swetla je 90W takze jich tam mas 30ks?


jinak az budes mit postaveno svetel co JRX na reef.sk tak pak si muzes dovolit rict co je ci neni OK.... mozna ze jsem dneska trosku nabruseny a vybijim si to tady ale fyziku NEOSE*EŠ
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2016 18:02 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: laKatos
plnej výkon jsou ty 3W na čip (u tohoto světla). Neblázni, je to na to stavěný.
Moc to dramatizuješ:-)
Mrkni na originální světla s čipy cree, napájené na 1mm plate, zasunutým do chladiče do podélných žlábků.
Neříkám, že silnější plech by nebyl výhodou, ale i 3mm je dostačující a hlavně dostupný a výhodný k poměru uživatelská hodnota k ceně. Kolik myslíš, že by stál hliníkovej masiv 2m dlouhej, jaký víko či nožičky by to udržely, koupil by si to někdo, atd. atd. ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2016 17:59 laKatos Re: KarlosS
takze kdyz das svetlo na plny vykon a sahnes palcen na druhou stranu plechu presne v bode kde je lepeny chip tak ho tam udrzis?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   31.03.2016 17:52 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: laKatos
ale mi si to uvědomujem:-)
Čipy standartně žhavím na poloviční příkon. A stojím si za tím, že 90W celkově je pro toto akva dostačující, i pro nejnáročnější použití. Kdo to neviděl, nevěří.
Používám Al plate, a věř mi že tento chladič při osazení 12-ti ks XML, napájených 1A (čili cca 3W na čip) se ani neohřeje. Při celodením provozu na něm v klidu udržíš ruku, odhadem má do 50°C.
Nejstarší moje světla slouží lidem už přes 3 roky.
Moc to studuješ a moc to řešíš. Chce to zkoušet a až dlouhodobější provoz ti ukáže jak to skutečně je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2016 15:52 laKatos Re: KarlosS
Fotka k příspěvku KarlosS... prosím pak o ty parametry....

urcite sve svetla osazujes chipy XM-L..... a tvuj nazor ze chladic je HOOOOdne predimenzovany napadnu.... a budu oponovat mym nazorem ktere se budu snazit nejak podlozit důkazy.
Pouzivas zakladny chipu z medi nebo obyc z hliniku, ktere mají horsi koeficient prenosu tepla. jaky prumer chipu davas? meril jsi nekdy teplotu z druhe strany chladice presne v tom miste kde je led chip nalepen? nebo to meris nekde na kraji chladice (na te bocnici). ono ta teplota ktera se vsude uvadi je mysleny jako teplota v jadru onoho chipu ...
Netvrdim ze tva svetla jsou spatna.... myslim ze jsou vyborna, ale dat par vykonnostnich chipu na takovy kus plechu neni dobre reseni. videl bych to na extremni zesileni chladice nebo pouziti vetsiho mnozstvi slabsich led.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2016 15:47 GP Re: laKatos
pokud vodou zvladne teplotu, tak muze byt i ekonomicke poustet vetsi proudy a usetrit na led. dalsi vec je, cim to bude napajet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.03.2016 14:46 laKatos Re: Gogi
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Chlapi uvědomte si to ........pálit ledkama na sto procent jejich výkonnosti není při dostatečném chlazení ekonomické a už vůbec ne vhodné pro jejich životnost. Můj názor je....Dej tam třeba těch tvých 200w ale svit je na 40 procent. Důvod klidně vysvětlím..... datasheet jasně říká že teplota je nepřítel číslo jedna (snižuje brutálně životnost + svetelny tok) . Číslo dvě je využiti na maximum (snizuje svetelny tok v závislosti na maximálním výkonu + zvýšuje spotřebu.... tzn zhorsuje se efektivita)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2016 14:33 Muž Gogi [25] - Cichlidy – 500l vs. 200W XM-L
Tych watow fakt uber, 200W je brutal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2016 12:33 GP Re: KarlosS
má tvar chladiče nějaký konkrétní důvod? neuvažoval jsi o užší základně a zkosenějších bocích? u led bez optiky by to mohlo těch pár neposlušnejch paprsků alespoň trochu usměrnit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2016 12:25 laKatos Re: KarlosS
Třeba co je tady na obrazku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2016 12:06 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: laKatos
o tomhle na obrázku, nebo o tom co doporučuji DavFM?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2016 09:09 laKatos Re: KarlosS
Rozepiš se o tom světle. Kolik ledek, jaké ledky a velikost chladiče. Také prosím tě jakou teplotu má chladič po půl hodině když světlo zapnes na maximum. Diky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   31.03.2016 08:57 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: DavFM
Fotka k příspěvku jak říkám, pasivně to uchladíš úplně v pohodě, tohle je hoooodně předimenzovanej chladič ...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2016 08:13 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: soptik
Jj, chladit to PET lahvema je blbost, to uznávám a nehodlám to tak dělat. Já si to tak přepočítal pro nějaké srovnání, kolik toho tepla LEDkama vyrobím a kolik si ho naopak jedna 2l petka dokáže pobrat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.03.2016 20:20 Muž soptik [40] - RostlinyRe: DavFM
Tak s tim ze se takhle velky akva pres 30° v lete nedostane nepocitej!! Me se 600l v teplotnich spickach dostalo i na 35° a mrazit pet lahve a hazet je tam je velice komicky v porovnani s ucinkem :-) musel by jsi mit pultovej mrazak plnej lahvi a v akva jich mit nekolik , roztajou driv nez neco znatelne uchladej. Jestli chces chladit vodou, udelej samostatnej okruh do nejaky nadoby a tu muzes dochlazovat sadou pc ventilatoru kdyz bude treba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   30.03.2016 19:31 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: DavFM
pokud použiješ Cree XM-L tak já například (stavím tyhle světla komerčně) na 900 l aq dělal o příkonu cca 100W a majitel si to stáhl na 80% (nemá vyloženě rostlinné) ...
Na tvé akvárium bude stačit cca 18 čipů s celkovým příkonem 90W a bude to hodně silné.
Samozřejmě ti to pasivně uchladí ALu plech 3mm ohnutý do U o rozměrech cca 150X25x5cm.
Opravdu. Takovýhle světel jsem postavil cca 80 ks. Ty stránky www. aquario.cz jsou mé, tak se klidně ozvi.
Mrkni na nádrž, která má stejně jako ty 540 litrů. Použil jsem tam 9 čipů, žhavených na á 5W a uživatel má to světlo pověšené 27cm nad akváriem :-)
rybicky.net/nadrze/24510
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.03.2016 18:48 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: DavFM
K takhle silnému osvětlení a vysoké teplotě musíš uvažovat i CO2 a dalším hnojení. Jinak ti akváriu zachvátí řasy. Nevím na kolik jde to osvětlení ztlumit ale rozhodně bych začal pomalu a jistě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2016 17:14 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: vaaclav
Neumím, ani náhodou ne.

Moje první akvárko bylo rámové, nějakých 40l,svítil jsem jednou takovou žárovkou, co vypadala jako šiška.Více topila než svítila. To mi bylo 10. Pak jsem slavnostně dostal lepeno 63ku a tatík zbastlil nejakou jednotrubici, ja už nevím, snad 18W ? No a kytky mi tam nikdy nešly, fakt vůbec, jenže to bylo asi tím, že k tomu akvárku jsem taky dostal luxusní černo-červený písek původem z pláže někde u Dubrovníku :-) Knížek jsem měl dost, ještě bych je někde u máti našel, ale o octovém testu jsem se nikdy nedočetl. Tak jsem tam začal chovat kančíky příčnopruhé, ti se množili takovým tempem, že už je nikdo nechtěl ani zadarmo. Prišla vojna, akvárko se zrušilo a hotova.

Teď po 25ti letech chtěl syn akvárko, trochu jsem se do toho zahloubal a nechápu, jak je všechno jinak. Vzdycky jsem chtěl terčovce, kdysi to bylo sci-fi, dnes poměrně dosažitelná záležitost. Takže už to projektuju, zjišťuju možnosti a RÁD SI NECHÁM PORADIT. Někdy o prázdninách bych to chtěl napustit a na vánoce si dám dárek u Nowického, mám to k němu kousek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.03.2016 17:00 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: DavFM
Takhle to počítat nemůžeš 0,5w/l pro 20 litrové akvárium bude možná málo ale pro 500 litrů už je to masakr. Tenhle přepočet není pro různě velká akvária stejný. Já mám 180x50x55 cm a mám tam 133w v T5. Když uvážím že jen 70% světla se mě dostane do vody tak se přes 0,3w/l nedostanu. Dokonce jsem to i měřil a vyšlo na dně středně silné světlo. Jestli to z tak silným světlem neumíš tak bych byl ze začátku hodně opatrný. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.03.2016 16:53 Muž konrad [45] Re: DavFM
Neviem správnu odpoveď ale na 200l (100x40x50) mám 60watt v cree a je to veeľa a spravil som tým veľa škody :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2016 16:46 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: vaaclav
No to je další otázka na kterou neznám uspokojivou odpoveď. Kolik na takové akvárium (150x60x60) těch LEDek dát? Pokud méně, tak dám méně, nechám si poradit. Nemluvě o tom, že ti terčovci toho světla moc nechcou. Tak nějak sem si říkal, že na akva má být 0.5W/l, tzn 270W zářivek, takže 200W LED bude tak akurát. Ale pokud je to pořád moc, rád uberu a ušetřím.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.03.2016 16:26 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: DavFM
Nevím jak bude rozvod chladicí vody složitý, ale pokud to bude propojené jen za sebou tak ty na konci už chladit moc nebudeš. Jinak bacha na těch 200w to je docela dost a silným světlem které neukočíruješ můžeš nadělat opravdu hodně škody. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2016 16:09 GP Re: DavFM
pokud jde jen o přestup do vody, tak bych zvážil prostý jekl. jen 2 fitinky a teplo by se rozneslo i po délce profilu. není potřeba takový teplotní spád jako u pc. navíc by to možná mohlo i vypadat líp - pravda, že za cenu o něco menší variability.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.03.2016 16:08 laKatos Re: DavFM
Zapocitej do nákladů zmrazení pět lahve s vodou a především tvůj drahocenný čas strávený blbnutim s ochlazování a ohřívat akvarium budeš raději klasický.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2016 15:59 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: laKatos
Takže, trochu jsem zapátral a 100W topení mi v 500l akva zvedne teplotu vody z 28 na 29° za 5h a 54min V ideálním případě, kdy tepelné ztráty jsou 0 a jinou tepelnou kapacitu předmětů v akva zanedbáme.
Naopak na zahřáti 2l na -10°zmrzlé PET lahve s vodou tento výkon potřebuje necelou hodinu. Takže v létě až přijdou vedra, budu muset ten výmeník dochlazovat mraženýma PETkama a v nouzi nejvyšší výměník vytáhnout z filtru a chladit ho ventilátorem.

Ale závěrem se dá tedy říct, že jako přitápění LEDkama má smysl a stojí za to se tím dále zabývat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2016 15:23 laKatos Re: DavFM
Počítej že minimálně polovina vykonu půjde o tepla.
Nevím zda máš doma klimatizaci. Pokud ne hrozí že ti osvětlovací topitko vyžene v létě teplotu dost vysoko.
coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2016 15:19 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: laKatos
www.aquario.cz/…

tyhle přece :-) :-) :-)

já si někde našel, ze tepelný výkon je snad až 8W, ale nějak se mi to nezdá, toto je mimo můj obor
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2016 15:12 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: laKatos
No, pokud by se to pasivně nemělo po dobu třeba hodiny,dvou uchladit, to by bylo nemilé. Ale ono se snad 500l akvarium ani v létě přes 30° nezahřeje, nicméně spoléhat na to by byla blbost. Pak snad na ten termostat napojit i osvětlení a v případě, že nebude jak chladit, tak se nedá svítit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2016 15:07 laKatos Re: DavFM
Napiš mi jaké ledky chceš použít nebo si k nim sám najdi datasheed a prostuduj ho
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2016 15:02 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: amrtin
Ono to jednoduše nezní, ale jednoduché to je.
V podstatě 20 hliníkových kostek spojených hadicí a poháněných čerpadlem.Jednu tu kostku solo bych vyráběl 3 hodiny, ale 20 jich budu mít hotových za 15h. Nastavit mašinu, šup, jedna operace na všech 40 půlkách, přestavit stroj, šup, další operace...pokud bych to měl udělat na CNC, tak to budu 2h kreslit a stroj to bude 2h pižlat, všechno najednou. Ale nehodlám si kvůli tomu nikde platit čas na CNC, vystrouhám si to pěkně ručně, postaru.

Ale ještě pořád nevím, kolik toho tepla z toho je, jestli se mi s tím má chtít ztrácet čas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2016 14:46 Muž amrtin [190] Re: DavFM
Fotka k příspěvku Na komára s kanonem... :-D To opravdu nezní moc jednoduše...ale jestli se to podaří,tak klobouk dolů :-D
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2016 14:38 laKatos Re: DavFM
To ti pasivně neuchladi. Mám na 288w plochu chladiče přesně 16232cm2 a i tak se chladič na plný výkon zahřeje
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2016 14:23 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: GP
Ten termosifon je v tomto případě zbytečná kompikace, výměník by musel být výše než ty ledky a asi bych ten filtr u stropu mít nechtěl, byť i to by šlo. V podstatě jsem myšlenku napsal rychleji, než sem to domyslel.

Chladič pro každou diodu by byl v podstatě kvádřík cca 50x50x24, dutý, sešroubovaný ze dvou částí 50x50x12, 4 imbusy M5 v rozích, to abych mohl vevnitř vyfrézovat žebra, dosedací plochy těsněny buď silikonem nebo papírovým těsněním.Červený elox, možná i gravírovaný nějaký nápis. 20ks těchto chladičů vzájemně propojených hadicemi, vzhledem k tomu, že bych to rád přiznal, tak možná nějaké barevné silikonové hadice nebo teflonové hadice s ocelovým opletem, ale to už jsou detaily.
Takže zhruba 60 kubických centimetrů hliníku a vody, 73 centimetrů čtverečních chladící plochy pro pasivní chlazení. To by snad mohlo tu teplotu udržet v nějakých mezních hodnotách v případě,kdy termostat řekne dost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   30.03.2016 13:59 laKatos Re: DavFM
200w je adekvátní. Stejný názor mám i já. Raději postavit silnější světlo a intenzitu řídit v určitém místě než pak něco dodatečně dodělavat.
Já takové osvětlení mám už postavené a čekám jen na akvárium.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2016 13:46 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: KarlosS
150(160)x60x60
Myslíš, že 200W je na to zbytečně moc? Já nevím, rád si nechám poradit.
U LED osvětlení se mi líbí i možnost stáhnout jas, tak jak bude potřeba, ev. si nad některou částí akvaria přisvítit víc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2016 12:11 laKatos Re: KarlosS
Nevidím na 200w v ledkach nic špatného. rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2016 11:24 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: DavFM
200W v čipech Cree? Co s tím budeš osvětlovat za vanu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2016 10:39 GP Re: DavFM
nevím, kolik by na to bylo třeba teplotního rozdílu a nakolik by se led potom chladily rovnoměrně.
taky jakou zálohu chlazení? pasiv u led by snižoval účinnost topení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2016 09:36 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: amrtin
Nad uzavřeným systémem jsem taky přemýšlel, vzhledem k tomu že filtr bude přepadový, cca 60l, nebyl by problém výměník voda/voda umístit do něj. Kapalinu obyč vodu,pro případ havárie. Možná by to mohlo fungovat jako termosifon, bez čerpala, ovládáno pouze elmag ventilem. I toto by mohla být varianta.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2016 09:11 Muž amrtin [190] Re: GP
Přesně tak...muselo by to být něco na způsob "vodníka" u PC..tam se používá specielní kapalina a heatpipe...tohle by moc dlouho fungovat nemohlo... pctuning.tyden.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2016 08:20 GP Re: DavFM
vzhledem k potřebě sekundárního okruhu bude nejkomplikovanější část výměník chladící okruh - akva. ledky na nějaké hliníkové jekly (pozor na kombinování kovových materiálů v okruhu)
akva vodu bych chladičěm nehonil, mohlo by zarůst, resp. něco zaseknout...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [24] ...... 160 161

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256423x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4030-led-osvetleni-do-akvaria?od=1151