Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 58 Přejít na další stránku   1  
Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2014 21:13 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Gingoš
Tak to neporadím , no třeba s tím má někdo zkušenost , ale určitě se bude dát to světlo , pokud by ho bylo moc , zvednout výš nad akva , bude to ale asi dost svítit i vedle, což třeba mě osobně vadí , proto jsem to řešil tak jak to mám v krytu , ven to sice taky trovhu svítí ale né tolik jako tyhle světla
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2014 21:06 Gingoš – er
u toho lumeny nejsou napsaný
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2014 21:01 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Gingoš
Koukni se na lumeny , no vono ty moje maj 2,7w a 300 lumenů jedna což je právě těch 21,6w a 2400lm , ted testuji jen polovinu , ale je pravda že já ty čipy mám tak 5cm nad hladinou , tohle světlo vypadá že je výš , takže by se teoreticky mělo to světlo více rozptýlit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2014 20:55 Gingoš – df
takže myslíš že to bude moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2014 20:30 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Gingoš
Těžko říct co je v tom za ledky , přímo s tímto nemám zkušenost , každopádně jsem nad stejné akva dal 8x 2,7W www.smdledzarovky.cz/… a bylo to strašně moc, kytky se plazily po dně , vůbec nerostly nahoru, na všem se začala dělat zelená řasa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2014 20:16 Gingoš – cf
www.akva-tera.cz/… bude to stačit na akvo 80x35x40
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 20:25 Vachi
Vyplatí se pořídit LED světlo? Stačilo by např. toto "http://www.zoo-hobby.cz/p/led-osvetleni-intenso-21-6w-84-cm-diversa" na 112L? Popřípadě 2 kousky? Nemám představu jak intenzivní světlo by bylo.
Momentálně mám zářivku 1x24W, polepšil bych si pořízením 21.6 W LED. Přemýšlím o nákupu jednoho až dvou kousků. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 11:16 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: kofejn
Nejdřív jsem to měl na bázi Arduina, ale jak říkám, cena větší než světlo. Teď se něco chystá jako okleštěný arduino a prý to bude levné, ale je to na mrtvém bodě. Těším se na návrh Designera.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 10:19 Muž kofejn [963] Re: Designer
Jestli by šla dodělat PWM, aby to fungovalo s tímhle www.maritex.com.pl/… bylo by to fajn.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.02.2014 10:10 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: JaV
Myslim ze mohu prozradit, ze to co chystam (KarlosS jak to sleduji ma tech veci mimo tohoto mnohem vic), je nahrada potenciometru, takze cela desticka (velice plocha, osazeno SMD, zhruba 35x40mm) se pripoji misto nej, protoze ze zdroju pro vykonove LED (aspon nekterych) trci +10V, GND a vstup pro jezdec potenciometru.

No a pak uz se jen najumperuje jak dlouho se ma rozsvecet a stmivat, jak dlouho v plnem jasu a kolik je plny jas. Celkem 1024 moznych nastaveni, hezky podle tabulky, pospinat co se chce a jede se. Jas se ridi ve 20000 urovnich, takze nejake "schodovite efekty" neocekavam. Moznosti jsou velice siroke, rozsvecet a zhaset se da treba po celou dobu, pak je to jak slunce na obloze, v poledne nejvic, ale prave tak se da rozsvecet jen 5min, at se ryby neleknou. Ubrat a pridat max. svit? Prepnu kolik chci a je to. Zadne slozitosti, nastavim co chci prepinaci (DIP switche) a jedu.

Uvidime, jak to u Karla dopadne pri testovani, u mne dobry :-) .

EDIT: Kdyz bude zajem o PWM verzi, je to minimalni problem.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 10:09 Muž kofejn [963] Re: KarlosS
Na programu je nejhorší ošetřit obsluhu, program a HW jako takový tak složitý nebude. Bohužel jsem v tomhle pole neorané, něco ve VB do pc jsem schopen ušmudlat, ale učit se jak dělat s mikroprocesory se mi nechce a ani nemám moc času. stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 09:54 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: kofejn
já taky splichtil analogovej obvod, ale není to ono. Tady ty programovatelný vycházej draze a je to neprodejný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.02.2014 09:41 Muž kofejn [963] Re: JaV
Já udělal pomalý náběh a stmívání trochu (trochu vic :) ) na hulváta: Do každé větve jsem na výstup driveru připojil kondíky. Ve třech větvích mám 18mF, 40mF, 18mF a při rozběhu je náběh pozvolnější (ne o moc), ale při zhasnutí je moc pěkný, jak postupně světlo slábne.
Ale jestli bude nějak krabička, která bude fungovat jako spínačky a kde si nastavím čas náběhu a stmívání s výstupem PWM, tak to by se mi taky líbilo. Ideálně, aby měla spínanou zásuvku pro zdroj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 09:34 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: JaV
Jojo, u těhle velkých nádrží se ta wattová úspora už vyplatí palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 09:31 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Designer
Určitě. Myslím, že generátor 0-10V se bude hodit všem. Ať už používají proudové napájení LED, nebo napěťové pro pásky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 09:29 Muž JaV [22] Re: KarlosS
Já už mám nakoupeno 21 ks XML i zdroj. Jen potřebuji stmívač-rozednívač, buď 10V PWM, nebo 0-10V (zdroj podporuje obé).
Jo tyhle stránky jsem už navštívil, ale pouze dimmer tam nenabízíte;-)
Jinak akva mám v prezentaci 120x50cm 300L :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.02.2014 09:21 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: KarlosS
Prototyp novinky Ti poslu po vikendu, je to hotove, doladene, a radeji o par dni pozdeji (chtel jsem to poslat uz tento tyden), nez Ti poslat nedoladene do detailu neco, co ma byt "eno-nuno". Takze verim, ze i ostatni se maji na co tesit, proto to pisu sem ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 09:02 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: JaV
já něco podobného vyvíjím (teda spíš Designer), ale mám to jen jako modulovou součást mých světel:
www.aquario.cz/…
www.aquario.cz/…
nebo konkrétně:
www.aquario.cz/…
ale vydrž nová verze je už hotová a bude se testovat, takže se pak domluvíme.
pro jak velkou nádrž to chceš mít? Já totiž s Cree XML jedu jen na 10W na nádrži 70l:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 08:28 Muž JaV [22] Re: KarlosS
To je pravda, ale vyrobit si to neumím :-) a pouštět na ryby najednou 40W led se mi nechce, takže alternativa k Astě?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 08:15 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: JaV
je to dražší než celý světlo ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 08:09 Muž JaV [22] – ASTAmini
Zdravím, má někdo tento systém pro ovládání LED http://www.astamini.tym.cz doma? Máte nějaké zkušenosti, popř. nějakou alternativu. Chci si vyrobit osvětlení z výkonových LED a plynule rozsvěcet a zhášet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.02.2014 12:22 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Surdo
Surdo napsal: ahoj mam tiež 200l set s 2x 30W žiarivkami a chcel by som to presvetliť mohol by si sem hodiť foto toho tvojho krytu stými prídavnými čipmi len pre predstavu
ide mi skôr o uchytenie a chladenie tích čipov


rybicky.net/nadrze/18477 slozka fotek "osvetleni". Jinak je tam videt i alobal, ktery jsem mel pod zarivkami driv - jen jsem byl liny ho sundat... a utrit vlhkym hadrem uz by to taky chtelo, hned jak se v tom akvarku dohrabu... :)

EDIT: Ty cerne fotky, kde je videt jen rozsvicene svetlo, to neni foceno ve tme, ale proti tomu jak to sviti z toho fotak udelal absolutni cernou, ty "zhasnute" fotky jsou za stejnych podminek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2014 11:17 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: amrtin
:-), jasně, plovoučky a stonkovky mám teď jen v začátku, půjdou pryč. A na focení taky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2014 10:26 amrtin Re: KarlosS
Tohle akva má slušný ambice,ale je tam nějakej chaos :-D Trochu poupravit rostlinky(např.egeria se do takovýho akva nehodí) a bude to super ano ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2014 08:43 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: ludvik
Fotka k příspěvku Nějaké foto z provozu. Podotýkám, že LED jsou ztlumené na "nejmíň" a celkově světlo jede na 10W !!! Je to 70 litrové akva:-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2014 21:10 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: ludvik
bohužel zatím ne, ale ve vývoji mám novou ovládací elektroniku, u který se to dá naprogramovat. Bude to i včetně časového programování, takže odpadnou jednotlivý moduly a bude to vše v jednom. Zatím je vyroben prototyp.
S obyčejnýma LEDkama jako má Zetlight nábízím také jeden model:
www.aquario.cz/…
Ale musím uznat, že design zetlight je prvotřídní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2014 20:59 Muž ludvik [1082] Re: KarlosS
I když koukám, koukám ... stmívání (dimmer) společně s regulací jasu to také neumí, že?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2014 20:28 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: ludvik
v dnešní době je vše plug-in :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2014 20:28 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: replikant33
jak v čem?
Led čipy jsou na "plate", ten je přišroubovanej přes izolační průchodky na průběžnej Al chladič, kterej je přišroubován přes tři distanční sloupky na Al šasi světla. Na LEDkách jsou reflektory s čočkama 60°. Zespodu světla je plexi průhlednej kryt. Zdroje používám Meanwell, nebo regulovatelný Roal Strato.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2014 20:28 amrtin Re: replikant33
Ten je až zbytečnej(ale hezkej),na 10W,ale i na 20W stačí obyčejný boxovaný chladič i ze starýho pentia :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2014 20:24 amrtin Re: ludvik
Naštěstí už to udělali jiní :-D ,já si všechny osvětlení akva dělám sám,ale nejsem milionář,takže všechno "home made výroba",asi bys nad tim ohrnul nos,ale když to za né desetinu,ale dvacetinu ceny svítí minimálně stejně a nepudu s tim nikam na výstavu,tak mě to stačí ;-) A mám z toho větší radost,než dát třetinu výplaty za pár led diod ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.02.2014 20:20 Muž ludvik [1082] Re: replikant33
já jsem programátor a síťový administrátor ... moje šikovnost končí u krimpovacích kleští. Kdybych to uměl udělat (hezky!) tak netrávím tolik času na googlu.

KarlosS: tak šup a lepší fotky! Obal prodává. A ten napájecí kabel by asi bylo lepší přesunout na delší stranu na kraj. Takhle z boku to je moc vidět. Řešení napájení se mi líbí právě u toho eheimu - žádný kabel, držák sám je vodičem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2014 20:18 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: KarlosS
MAXXO 30 to delaš ty ? v čem jsou ty ledky nacpaný ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2014 20:10 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: ludvik
tak si něco udělej ,, pořadnou jednu ledku 20W k tomu zdroj, a brutalní chladič na CPU třeba tady ten :) www.alza.cz/… už bych to mněl hotové kdyby kluci činští pustili baliček přez hranice rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2014 20:07 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: ludvik
jasně, souhlas. Jo fotky jsou z vývoje. Samozřejmě kabel je standartně dodáván kulatý černý nebo bílý. Moc děkuji za tipy.
Jo a můžu ti dát tip na někoho, kdo to zetlight světlo má.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2014 20:00 Muž ludvik [1082] Re: KarlosS
Jsi o třetinu levnější, to je pravda ... ale co si budeme nalhávat, je to ošklivější. Zvlášť ten kabel s konektorem :-) Normálně by mě to až tolik nevadilo, jsem technicky založený, ne žádný umělec. Ale nad otevřené akvárko bych přeci jenom raději něco jiného.

Jak jsem řekl už předtím, já přesně nevím jaký výkon chci. Prostě se mi to špatně představuje, pokud nemám srovnání. Ještě tak člověk odhadne zářivky, které zná. Ale LEDky jsou dost odlišné, spousta typů s velkou diferencí ve svítivosti, kdo se v tom má vyznat.

Ale budu uvažovat i o tobě ... zvlášť ty doplňky se mi u toho líbí. Konečně někdo, kdo na tyhle "drobnosti" myslí.

Nechceš tam do parametrů dopsat svítivost? PAR asi chtít po tobě nebudu :-) ale lumeny by se pro srovnání hodily.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2014 19:45 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: ludvik
Vzhledem k použitým led se mi to zdá dost drahý. Já dělám světla s nejmodernějšími LED teda levněji:
www.aquario.cz/…
více o nich tady:
www.aquario.cz/…
www.aquario.cz/…
roztáhnout nožky lze i na těch 40cm, nebo to dělám i jako závěsné
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2014 19:41 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: ludvik
led ? kolik W ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.02.2014 19:38 Muž ludvik [1082] Re: amrtin
Ukaž mi tedy srovnatelný výrobek za polovinu (desetinu po tobě nechci). Diversa srovnatelná není, upozorňuji předem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2014 19:32 amrtin Re: ludvik
Já,když vidim takovouhle cenovku pod výrobkem který nemá cenu ani desetiny,tak se mi ježí všechny chlupy na těle...To by muselo mít zabudovaný programátor se stmívačem,pak jo,ale tohle? hmm Prostě některý firmy nemají soudnost... :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2014 19:01 Muž ludvik [1082] Re: Designer
úspory vem čert ... prostě chci o něco víc světla, lépe rozprostřeného a ne ošklivého do Mrňouse 40x40x40. A tohle mi jak velikostně, tak esteticky docela sedlo. Ale logicky si nechci naběhnout.

Co tak hledam, je to na tento rozměr nedostatkové zboží.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2014 18:27 Gingoš – osvetleni
jaké osvětlení je potřeba na akvárium 54 L
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2014 18:06 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Surdo
Mile rad, vecer se chystam pohrabat v akvariu, takze to vyfotim a zitra ukazu ;-) .

EDIT: Pod kazdym tim chipem mam tohle:
www.gme.cz/…
jen jsem to musel trosku "ocesat" :-) . Staci to k uchlazeni i zavrene do deklu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2014 17:47 Muž Surdo [35] Re: Designer
ahoj mam tiež 200l set s 2x 30W žiarivkami a chcel by som to presvetliť mohol by si sem hodiť foto toho tvojho krytu stými prídavnými čipmi len pre predstavu
ide mi skôr o uchytenie a chladenie tích čipov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2014 17:44 labin – LED movinky
Ahoj. Nemáte prosím někdo zkušenost s těmito novinkami? www.akvarista.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.02.2014 17:37 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: ludvik
Jak se na to divam, produkuje to stejne svetla (stejny svetelny tok) jako 18W zarivka. A jiste, sviti to smerove, jak uz to u LED byva, takze dostanes toho svetla do akvaria vic nez ze zarivky (i kdyz ma reflektor). Zazrak to ohledne toho jak to sviti neni, je to 80lm/W, coz zarivky dnes dosahuji taky. Je ale potreba si uvedomit, ze tady je to nejspis i se zapoctenim ztrat na zdroji, coz se u zarivky nepocita, abychom byli korektni.

Ber to jen jako nejaky pokus si predstavit, jak to sviti, bez znalosti toho konkretniho vyrobku, jen z poskytnutych dat. Velkou usporu energie od toho cekat nelze, ale pri tomhle prikonu... kdo by to resil.

Mam nad 200l akvariem 3ks tohoto cz.farnell.com/… , jako pridavek ke dvema zarivkam 30W. Udela to vic, nez kdybych jednu beznou 30W zarivku pridal (svetelny tok maji ty 3ks LED neco pres 2000lm, ale zase sviti smerove), a je to tolik svetla, ze bez problemu prerazi fialovoruzovou barvu do bile pri pouziti spec. zarivek pro rostliny, pricemz verim, ze ledacos by mi "nejak rostlo", i kdybych zarivky vypnul.

Kdyby se nekdo ptal, co tim chci rict, snazim se dat nejaky navod, jak si tech 1280lm z toho uvedeneho 16W LED svetla predstavit.

Jake jsou rozmery akvaria kam to chces?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2014 16:50 Muž ludvik [1082] – Zetlight
Vím, že je to asi brzy ... ale najde se někdo se zkušenostmi? Polsko to není ... Hong-Kong :-) Akorát to výrobce na webu ani nemá.

www.rostlinna-akvaria.cz/…

Přemýšlím, jak nahradit 7W Eheim LED. Sám výrobce ho doporučuje do akvárií se dnem 30x30 a dodává ho k setům 40x40 ... Dva by už vypadaly pitomě (a nejspíš už svítily moc), Zetlight se mi líbí i vzhledově. Plus výhoda, že je výše na akváriem, ale zase zjevně napevno. Což by ale nahradil ten jejich controller ... byť za relativně draho (polovina ceny tohoto světla, nalezl jsem to někde v Polsku).
Jenže nevím jak odhadnout, o kolik víc bude svítit. Při přepočtu luxů na lumeny děsně vařím z vody. Teoreticky by to mělo svítit jen o málo víc, ale kdo ví?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2014 11:05 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Jája
Udelat to nemuze uz jen kvuli sobe. Vis jak by mu ty zadni LED sajnily primo do oci? To pak jedine uprostred vztycit nejaky kul (parez), at LED za nim nesviti do oci, ale ani to si moc neumim predstavit. Takze nakonec by zbyly maximalne dva predni sloupce a i ty by se odrazely od skla, vzdycky se najde uhel, ze mu to pujde do oci.

Neverim, ze by to vypadalo dobre.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2014 10:59 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: Metalomanec
Podle mě to kravina je. Boční osvětlení je naprosto nepřirozené jak pro ryby, tak pro rostliny. Uděláš rybám z toho života pěkný bordel a určitě jim to bude i nepříjemné a podle mě by byly i dezorientované.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2014 21:41 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Metalomanec
Asi by jim to pralo pěkně do očí, skus vzít baterku a posvit přez sklo na rybu , hned se dá na úprk , představ si že ti za volantem někdo napere halogemen do očí dálkovýma ... neděla bych to ...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [58] ...... 160 161

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256424x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4030-led-osvetleni-do-akvaria?od=2851