Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 42 Přejít na další stránku   1  
Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2015 14:43 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: JirkaH
pájení je pájení a vzhledem k tomu, že je to napájeno proudově, tak by případný špatný kontakt mohl nadělat víc škody než užitku. Proudové zdroje nemají totiž rády chod bez zátěže. Jinak pájivé čipy mám k dispozici.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2015 13:09 Muž JirkaH [0]
Zdravim, panove. Prave jsem precetl tak 70℅ teto diskuze... Chystam se postavit vlastni led osvetleni, da se rict, ze informaci mam dost, ale co mi chybi jsou ledky. Chci pouzit cree xp-g2. Ale problem, ze nevim kde koupit. Moc se mi nechce to pajet, tak jsem chtel ty nepajeci od rapidled.com, ale jako platit 50 $ jen za dopravu? Poradte prosim, kde jinde koupit a neprohloupit, nebo to mam napajet? :-O
A zaujal me ten kousek, co vytvari Designer ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.01.2015 20:13 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: KarlosS
Hele, neplatis ho nahodou od hodin, ze nejsi takovy blazen? smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2015 19:50 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Designer
jojo, nejtěžší na tom je odladit program a vychytat všechny detaily a umožnit tomu všelijaký vyfikundace. Programátor pracuje již na třetí verzi a furt není spokojen a to už to ladí 3 měsíce ... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2015 19:03 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Designer
Fotka k příspěvku Testovaci LED, svincik neni na Vasi obrazovce, je uz pouzivanim zas....pinena jak jetel :) . Sviceni jde opravdu jemne, pri malinko silnejsim uz by ty chipy takhle moc vyfotit nesly, i privody k nim jsou videt. ;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   05.01.2015 18:43 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: aldab
Zkousim MEAN WELL LDD-350L, pri PWM 500Hz s rozlisenim 60000 dilku je rozsveceni od nuly naprosto plynule (jak jinak, ale test je test, jen 350mA, pac nemam po ruce LEDku pro vetsi proud, uz tak jsem se oslnil, ze tohle pisu skoro poslepu), to se neda okem vubec postrehnout, ze se neco meni. Jedine co je videt, je kdyz se divam primo do chipu, ze se nic nedeje a pak zacnou chipy zhnout, muzu si je klidne prohlednout a pak jak jdou pomalu do svitu.

No a abych byl jeste lepsi, pridal jsem uzivatelskou kalibraci RTC, takze se da doseridit beh casu zhruba +/-11 sekund za den, po necele desetince sekundy za den, at to neujizdi jako nejake levne spinacky, a pokud, at to jde snadno pritrimovat z menu :-) .

Sam jsem spokojen, posledni detaily v manualu a muze to mezi lid akvaristicky, a to jsem si vyhral az na uroven toho, ze je k tomu napsal nejen detailni manual, ale nakrelil i vykres, at je podle ceho vyriznout panel. To je zase casu v h..... smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.01.2015 11:38 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Lucky005
Ale jo, klidne, blbnout se da hodne, ale raketoplan za par set Kc, to uz je na hodne velke premysleni smich .

Udelal jsem co se v rozumnych moznostech dalo, uz jsem napsal i prvni verzi manualu, sam o sobe neni uplne kratky, ale pritom to ma cele zusat intuitivni. Clovek behem toho prichazi na ruzne dalsi moznosti, co a jak k cemu, aby to bylo onco, pak pise manual, zjisti nelogicnost ci nepohodli v nastaveni, vrati se k uprave firmware, pak zase k manualu... zkratka udelat i pomerne jednoduchou vec slusne, muze dat dost zabrat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.01.2015 11:19 Muž Lucky005 [197] Re: zervan
jo a jeste v prubehu sviceni by se mohl prehnat pres ledky "virtualni mrak", ktery by zastinil nektere z nich, pripadne by mohlo i zaprset (v zimnich mesicich zasnezit) a samo by se objevila i duha. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2015 20:25 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Designer
Niečo tej simulácii slnka chýba... hmm To svetlo svieti stále z rovnakého uhla. Bolo by dobré spraviť elipsový pás s LEDkami a sofvér by postupne rozsvecoval od východu až po západ počas dňa. Prípadne spraviť rameno, ktoré by po polkružnici postupne posúvalo svetlo. Či skôr by bolo jednoduchšie dať to na navinutý pás a pomaly točiť. Keď sa zakryjú bočné steny, robilo by to i ten východ a západ slnka...

PS: Robím si srandu ;-) Proste palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2015 20:13 nero12121
A čo tak osvetlenie 112l akva z LEDžiaroviek gu10?napr.3krat2700-3200K,4krat5700-6300K a 2krat 5700-6500K?vychadza mi 35w=3000lm pri 120* čiže sviety tam kde ma su priamo do zasuvky umiestnit ich cca 10cm nad hladinu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2015 17:09 Deepinpeat Re: Designer
Hele a to by asi šlo napáchat ten panel někam na zeď a ledky na strop, že? Jinak přes to, že tomu šišku rozumím, tak to co to umí vypadá skvěle, takže smekám :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2015 17:05 Muž aldab [3] Re: Designer
no paráda, myslím, že nás je dost co se na něj budeme těšit. Provedení jsi zmáknul dokonale a to co Tvůj roz/stmívač umí se jiště bude nejvíc líbit našim rostlinkám. Pro nás akvaristy zase bude krásný ten komfort a efekt......díky, jsi frajer palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.01.2015 15:29 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Designer
A prave jsem dopsal funkci "Sunrise", ktera na stisk nastavi vsech 100 parametru tak, ze to simuluje vychod a zapad slunce, pricemz graf jsem vytahl z prumerneho vykonu dodavaneho fotovoltaikou a prevedl ho na vzorec. Vysledek vypada dobre, pri 14h sviceni trva nabeh do poloviny jasu 2 a pul hodiny, totez sestup, takze lze svitit 14h, ale nemuselo by to byt moc. Co neudelat pro simulaci prirody smich .

Posunuty cosinus vzhuru nohama se nabizel, ale musel jsem mu trosku pripomoct treti mocninou, at to lepe sedi :) .

Zdroj grafu: www.abclinuxu.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.01.2015 12:40 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: alda.b
Kousek pro rozsveceni a zhaseni mi ve funkcnim prototypu lezi na stole.

Je to maly LCD displejik, trci z toho 3 tlacitka, a 5 vyvodu. Dva jsou napajeni, dva jsou PWM (inverzni k sobe, oba s otevrenym kolektorem, stahuji ke GND) a vystup napajeni za vratnou pojistkou (aby slo pro vyzkouseni snadno pripojit LEDku s odporem mezi napajeni a PWM). Vystupy nejsou urceny k tomu, aby neco samy zivily (rekneme neco malo pres 100mA utahnou s prehledem), ale aby ridily proudovy zdroj pomoci PWM.

Rozliseni je 60000 dilku od zhasnuto po plny svit, PWM s frekvenci 500Hz (voleno s ohledem na moznosti beznych pulsnich proudovych zdroju, treba LDD).

Nastaveni maximalne ve 100 bodech (lze samozrejme i mene), tedy je mozno nastavit 100 casu se svitem 0 az 100% a plynule se mezi nimi v case prechazi, ale stejne dobre je mozno nastavit jen bezne sviceni s plynulym rozsvecenim a zhasenim. Rezim prace je 24h, nelze tedy nastavit kazdy den jinak, coz jsem povazoval za zbytecne.

Cas zalohovany baterii (neni potreba spinacich hodin), moznost otestovat svit manualnim nastavenim (manualni a automatcky rezim), v ramci moznosti snadna editace, automaticke serazeni editovanych casu a vypousteni zrusenych casu ze seznamu, a dalsi opicarny...

Jak uz jsem napsal, je to koncipovano jako soucastka, nejlepe k usazeni do panelu, kde jsem dbal na to, at staci vyvrtat 3 diry pro tlacitka a vyriznout obdelnik pro displej a vyskove to sedi na rovny panel. Rozmer 55 x 72mm, za panelem potrebuje 25mm (rozmery zhruba, mozna bude drobna zmena), 4 uchycovaci otvory pro srouby M3.

Stavebni navod zverejnit muzu, ale pochybuji, ze moc lidem k necemu bude, je to same SMD, spoje pomerne jemne pro domaci vyrobu, musi se vyprogramovat MCU, a kdo by se s tim delal... Pro pratele planuji cenu do tisicovky (jde o hobby projekt, zivit se tim nehodlam, i kdyz jiste ze skodny nebudu), za to malokomu stoji obetovat vikend, nepocitaje cenu soucastek, a mne to aspon podpori v dalsich snahach neco hezkeho udelat. ;-)

Snad to nebude brano jako nevhodna komerce, uz se to tady chtelo vicekrate, tak se snazim vyhovet, protoze muzu a chci :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2015 21:29 Muž doktorito [0] - RostlinyRe: aldab
ebay dodání do 14 dnů od objednání,
aliexpres do cca 3 týdnů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2015 14:37 Muž aldab [3] Re: Jardzino
zkus mrknout sem, od všeho můžeš koupit výborný kousky nebo taky ty kde kvalita velmi pokulhává, ale za ty ceny se to dá zkousnout. Je třeba taky číst recenze. Největšív problém je, že normální pošta jde z Číny a přes naši celnici asi měsíc, pokud chvátáš kup jinde nebo připlatíš za expres poštu jako např. DHL, Fedex ap.,jen ty příplatky jsou nesmyslně vysoké.
www.aliexpress.com
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2015 11:28 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: lhajek
Ja viem, už som to tu spomínal, že s vracaním peňazí nebýva problém, či už to nedorazí, alebo dorazí niečo iné. Avšak, za 5 centov sa mi nechcelo ;-) Ono mi nakoniec veľmi dobre poslúžili na meranie ohrievania :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2014 17:12 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: slavko
A i u toho se dá poprudit a oni ještě sumu vracejí :-D Takhle jsem za pár korun vydražil 5m LED pásku, ale poslali pásek s jiným typem čipů - místo 5630 tam byly klasické 5050. Tak že mě vrátí asi třetinu ceny a nakonec poslali celou sumu zpět takže jsem měl 5m LED pásku zadarmo palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2014 16:13 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: lhajek
Áno, tá cena ;-) Vydražil som 5 ks (noname) 1W za 0,05 €, len namiesto teplo bielej mám fialové :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.12.2014 11:18 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Jardzino
Já to zkouším z ebay ..... čipy, zdroje, regulace PWM .... s tím že to nemusí být origoš, ale napodobenina se počítá, ale za tu cenu ..... už jsem tam koupil jak šmejdy tak i velmi dobré kousky .... jen hliníkový chladič asi vezmu z www.eling.cz
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2014 22:22 Muž Jardzino [6]
Hoši a odkud ty Cree ledky sháníte vy ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2014 16:49 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: alda.b
Jo prima, jen nezapomen, ze to co dodava ten PWM signal (rekneme ten zdroj signalu PWM), musi mit propojenou zem se zemi na vystupu toho 48V zdroje (at na to nezapomenes, kdybys ho treba napajel z jineho zdroje). ;-) Zemi se mysli ten minus co mas modre.

S tim stmivanim neco udelame, ale to uz asi lepe pres vzkazy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2014 16:30 alda.b Re: Designer
Fotka k příspěvku ...ještě prosím Designera o kontrolu náčrtku zapojení komponentů mého LED osvětlení. Můžeme se také dohodnout na tom roz/stmívači ? díky
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2014 14:39 amrtin Re: lhajek
Maj tam bordel,ale mě to chodí i dneska bez problémů...(ebay).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.12.2014 14:37 Muž Jardzino [6]
Možná to někomu pomůže voidhawkflashlights.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2014 12:48 Piril Re: Piril
Aby to nepodporovalo vse rostouci,ale vyhovovalo to rybam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2014 12:47 Piril – cipy
Jake pouzit cipy a zdroj pro tlamovce? Na 180cm delku. Asi nejspis s vyssi K. Dekuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2014 10:04 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Jardzino
tyhle jsou zrovna špatné, nemám s nimi osobní zkušenost, ale prý ruší TV, apod.
Mě je dělají v číně na míru, více v SZ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.12.2014 09:51 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: KarlosS
Ano popisky prodejců jsou všelijaké a bude to i o tom že právě žádný čip od cree jsem na živo svítit neviděl a proto jsem se ptal. Ale Designer to myslím vystihl úplně přesně a tak asi nakonec skončím u těch 4000K, respektive je chci v bytě dávat ještě jinam tak je vyzkouším a uvidím jestli to bude ono i nad akva.....
Jen nějak poslední dobou váznou dodávky z Číny .... z posledních 5-ti objednávek mě zboží přišlo jen jednou a zbytek mě vrátili peníze :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   30.12.2014 09:23 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: lhajek
Lukasi, podival jsem se do Tvych prezentaci a je mi naprosto jasne, proc by se Ti nelibila studenejsi bila.

Kdyz mas velike akvarium, a v nem neco jako krajinu, vypada to mnohem lepe se studenou bilou, je to pak jako velky prostor s prirodni scenerii, casto vzhledem spis suchozemskou nez vodni. U mensich akvarii se mi take libi nizsi barevna teplota, pak ta akvaria budi takovou vecerni pohodu, spis neco jako jeskyne s ohnem, nez rozlehly prostor, ktery se v mensich akvariich dela dost spatne, protoze pak musis mit vsechno desne drobne, a v tom az tak velky vyber neni.

Ono je to i o psychice kazdeho cloveka. Ja jsem hodne aktivni, ale zaroven dost flegmaticky, takze mne i studena bila nechava v klidu, jen mi dava ten naboj aktivity, zatimco pro nekoho jineho muze byt studene bile svetlo rusive, nedokaze pri nem zachovat svuj klid, taha ho nekam, kam nechce. Je to o kazdem z nas, takze klidne 2700K, stejne jako 8500K, neni to jen o akvariu, je to i o nas samotnych ;-) .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.12.2014 08:57 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: lhajek
jak říká barakainus, výrobci to píšou u každého jinak. Já znám jen čipy cree (jak originály, tak kopie) a opravdu je u nich 6500°K přirozené světlo a vůbec nejde do modra. Zato těch cca 4000° je už celkem žluté. Nejjednoduší je koupit si nějaké navíc a namíchat to. Když se nebude líbit, vyměnit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2014 08:48 Muž lhajek [1870] - Rostliny
Neřeším jaké budou přírůstky když chci osvětlovat akva s nenáročným rostlinstvem a pomalejší rychlost růstu považuji za pozitivum.
6500K je ale opravdu studené světlo protože je nutné si uvědomit že stále většina srovnává s klasickou žárovkou a ne s tím jak nám během dne svítí slunce.
Až teď mě došlo ze jsem vlastně dělal osvětlení LED páskem nad kuchyňskou linku cca 5000K - na práci v pohodě ale jinak se mě tento odstín světla nelíbí a v akva si ho neumím představit už vůbec a tak mě to doporučení trochu zaráží. Škoda že mě toho pásku zbylo jen pár cm a to bude asi málo na vyzkoušení nad akva jak by to opravdu vypadalo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2014 08:41 Muž Jardzino [6] Re: KarlosS
mohl bys mi prozradit nějáký regulovatelný zdroj okolo 1,8A ? pevné jsem našel www.aliexpress.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.12.2014 03:06 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: lhajek
Jako dodatek k tem co ti uz odpovedeli, kolem tech 6500K je to skutecne denni svetlo. Vic je pri modre obloze a min pak svetlo pri zapadu a vychodu slunce.
Osobne se mi denni bila taky libi nejvic. A tim myslim tech 6500K byt se spousta vyrobcu snazi prosadit 6500K = cool white a day white ze je nejakych 4000K
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.12.2014 22:52 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: KarlosS
Ony popisovane CREE maji hodne maly tepelny odpor, je v jednotkach K/W (od chipu k padu, konkretne se divam, XM-L 2.5K/W), takze jde nejvic o to, jak dobre se podari dal odvest teplo, ony samy jej dokazi z pouzdra dostat velice slusne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.12.2014 22:48 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: lhajek
lhajek napsal: KarlosS napsal:praxe mě naučila používat 6500°K
Šlo by nějak konkretizovat proč tuto teplotu?

Kdesi na webu jsem nasel, ze pri srovnavani beznych zarivek, mely rostliny nejvetsi prirustky pri 6500K. U LED bych klidne veril tomu, ze to bude podobne, i kdyz jsou to dva kopce ve spektru misto tri vrcholu nad mirnymi kopecky (asi to nemusim podrobne popisovat).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2014 22:42 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: lhajek
lidi to nejvíc chtěj:-) a připadá mi to jako nejpřirozenější barva. Mě už i těch 3500-4000 připadá moc žárovkové. Občas to ale někomu namíchám na jeho přání i s teplýma.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2014 22:37 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Jardzino
ano, vše je tak, jak říkáš. Já žhavím xml max. na 6W (cca 1,8A), kvůli chlazení a životnosti. Ale jedno světlo jsem dělal se regul. zdrojem až 2,4A a slouží dodnes.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2014 22:08 Muž Jardzino [6] Re: KarlosS
ten proudový zdroj MEAN WELL LCM-60 který zminuješ má maximum výstupního proudu 1400mA např tato LEDka www.aliexpress.com/… by při 1400mA měla + - 500lumíků .nicméně nebylo by lepší mít trošku silnější zdroj protože i 2000mA není její maximum jak říkáš a tok by byl 712 lm. Jen pro mou odpoveď - lumíci se sčítají podle použitých čipů dohromady ? Např: 12x Cree t6 - jeli by na 1400mA. Jedna má při 1400mA - 500lm to znamená 12x 500 = 6000lumíků ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2014 21:54 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: KarlosS
KarlosS napsal:praxe mě naučila používat 6500°K
Šlo by nějak konkretizovat proč tuto teplotu? Já osobně mám raději teplejší barvy a uvažuji nad něčím kolem 4000K (2500K už mě přijde moc "žárovkové")
Bohužel na živo jsem to nikdy neviděl a tak si případně nechám doporučit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2014 21:50 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Jardzino
počítej zhruba 3,5V (při 12ks cca 40V) na čip a proud tak max. 2A (xml je dělán až na 3A).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2014 21:42 Muž Jardzino [6] Re: lhajek
nepřu se . Nicméně to by mi musel každý čínský prodejce dodat dokumentaci abych z toho byl chytřejší a věděl co od každého čipu čekat. Nicméně, nemyslím si, že nevíte kam jsem tím mířil.. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.12.2014 21:37 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Jardzino
jo T6, ale když použiješ XML-2, jen lépe. A doporučuji čip na star plate, je to větší plocha a líp se s tím dělá.
praxe mě naučila používat 6500°K
regulaci oceníš, když budeš mít zelenou řasu a budeš si moc jas ubrat ;-)
a když už to chceš brát z číny, tak si tam najdi i zdroj (constant current cca 40V/2A)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2014 21:35 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Jardzino
Jardzino napsal: ......a co se týče spektra mají být všechny stejné např 6000 kelvin ?...
Spektrum a barevná teplota v kelvinech není to samé. Například i na pohled teplé (červené) světlo může obsahovat výraznou složku modré ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.12.2014 20:57 Muž Jardzino [6] Re: KarlosS
Moc děkuji za odpověď. Mám ještě otázku ( možná hloupou ) je nějáká přesnější specifikace toho cree xml čipu který máš na mysli? T6 U2.... a co se týče spektra mají být všechny stejné např 6000 kelvin ? JE TU TOHO NĚJAK MOC www.aliexpress.com/… je ta regulovatelnost proudového zdroje podstatná věc ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.12.2014 20:31 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Jardzino
Kdyz jsem si to tak zhruba spocital, Karlosem doporucena konfigurace dostane do akvaria oproti 2x39W zarivkam s reflektory 2x tolik svetla a na elektrine usetris rekneme okolo 500Kc rocne ;-) . Navratnost investice tedy neni zadna superhitparada, ale se svetlem si vyrazne pomuzes.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   29.12.2014 19:34 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Jardzino
pokud ti ten stolístek jede dobře, víc světla nepotřebuješ:-)
za mně - 12ks čipů cree xml, přišroubuj přes pastu na Alu plech 3mm, propoj do série a zapoj na proudovej zdroj (třeba Mean Well LPC-60-1400, pokud chceš regulovat tak třeba MEAN WELL LCM-60), s úspěchem ale používám i levnější vybrané čínské zdroje. V podstatě by stačily i čipy cree XP-G2, ale pojedeš je na horní hranici zatížení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2014 18:49 Muž Jardzino [6]
Jsem moc rád, že se zde najdou lidé, kteří se v problematice LED orientují. Chtěl bych zda by se tu nenašel někdo ochotný který by mi poradil či byl pro diskuzi. Jde o to že mám akva 100x40x50 a svítím 2x 39watt t5 a to 840 a 860. Chtěl bych aby to mělo více lumíků ale zároveň abych nepálil Watty jak blázen ( kvůli spořivé ženě) a tak mě napadly LEDky ( jsem schopen to zkonstruovat i objednat třeba z Číny) jen nechápu ty různé ztráty vlivem tepla atd.. rád bych aby mi někdo řekl kup tolik kusů toho a toho a bude to svítit o tolik víc , než to co máš. Předem díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.12.2014 15:04 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: slavko
Tady jsme smichali dve veci, asi bych to mel taky vysvetlit, at se v tom totalne nezamotame.

Spinany zdroj proudu spina v obvodu indukcnost, ktera kdyz se rozepne, obvod s LED zivi, takze pres LED tece proud stale, jen se vlni v nejakych mezich a do toho litaji spicky od spinani, ktere byva snaha aspon trosku potlacit, at to nerusi. Nektere moderni spinane zdroje proudu spinaji na dost vysokych frekvencich, klidne i 1MHz a co se nameri i levnym merakem, celkem sedi.

Horsi je situace, kdy se prida stmivani pomoci PWM, protoze pak ten cely pulsni zdroj se jeste na nejake nizsi frekvenci zapina a vypina. Tady vznikaji presne ty stavy vypnuto/zapnuto, o kterych pise slavko, a tam uz se daji namerit opravdove kraviny. Obcas umi levne digitalni meraky na vystupu multivibratoru namerit temer dvojnasobne napeti nez je napajeci, coz souvisi s jejich konstrukci.

Ono samo stmivani zde neni jen jedno mozne, ale bud se deje rizenim proudu pres LED, nebo je proud stale stejny, ale pomoci PWM se rychle vypina a zapina, coz oko vidi jako ruzny jas.

Slavko dekuji, potesi to ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.12.2014 14:14 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: doktorito
Nie je prúd ako prúd. Hoci impulzný prúd nevyrá ako striedavý, skladá sa veľkého počtu harmonických zložiek, ktoré sú striedavé. Meranie takýchto prúdov (okrem designerom popísaných vecí) kladie dôraz na konštrukciu meracieho prístroja. Čiže, nie každý merák dokáže správne zobraziť hodnotu impulzného prúdu. Treba si uvedomiť, že impulzný prúd je daný svojou maximálnou hodnotou (toto ste asi namerali) a striedou (pomerom) medzi stavmi tečie-netečie. Mnohé meráky pri takomto prúde (napätí) dávajú výsledky závislé na frekvencci spínania, atď, atď.

Inými slovami, verte designerovi, popisuje a vysvetľuje to dobre a veľmi pekne.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [42] ...... 160 161

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256424x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4030-led-osvetleni-do-akvaria?od=2051