Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 57 Přejít na další stránku   1  
Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2014 20:15 Žena meleri [12] - AmerikaRe: sasula
no, meli tam 30w a a vedle meli vetsi s 40 w a bylo tam napsano LED. ja se v tom fakt nevyznam, a amrtin to uz vysvetlil ze by to bylo moc drahe. ono je fakt ze ta cena teda je vysoka za tyto zarovky..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2014 20:13 Žena meleri [12] - AmerikaRe: amrtin
ok, tak to chapu, zkusim zitra mrknout do par obchodu tady a poptat se, jestli by to nemeli.

a jeste posledni dotaz, ten halogen je teda drahy? mam ho totiz nad mini akvariem, zarovka se nemenila uz nekolik let, bajecne to sviti a od te doby co ho mam (driv jsem tam mela lampu dennerle ale rostla rasa) tak po rase ani pamatky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.02.2014 20:04 amrtin Re: meleri
No,to dno by právě "obyčejné" led žárovky skoro neosvítily,tedy osvítily,ale muselo by jich být tolik,že je to takřka nerealizovatelné.A nejvýkonnější led žárovky stojí mnohem víc než mnou navrhované led reflektory.Ty jsou již v podstatě připravené,jenom je mechanicky nějak umístit a zapojit dráty do elektřiny,nejlépe přes spínací hodiny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2014 20:03 Muž sasula [274] Re: meleri
Tak rekapitulace... tech vych 40W ze se delaj znamena ekvivalent k 40W klasicke zarovce. Nejde o 40W LED zarovku.

Ty led reflektory uz maj v sobe ten chip/diodu takze odpoved je, ne nemusi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2014 20:02 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: meleri
Fotka k příspěvku led žarovka na patici E27 ? 40W na takovou jsem zatim nenarazil,
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2014 19:58 Žena meleri [12] - AmerikaRe: amrtin
dekuji, pokusim se poptat. a dovnitr se teda dava ta dioda?

a muzu se jeste zeptat, proc neni vyhodnejsi koupit teda ty LED zarovky? Daji se totiz sehnat vsude, kdybych je potrebovala vymenit. maji je i vetsi, treba 40w. Prijde mi to jednodussi ohledne dostupnosti. sehnala bych k tomu stinitko? treba by stacily dve tyto zarovky, kdyby byly vetsi? chci jen aby mi to osvitilo dobre dno, coz se mi momentalne nedari.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2014 19:52 Muž patamatix [408]
Nevíte někdo o nějaké elektronice,která by simulovala pomocí led východ a západ slunce?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   19.02.2014 19:48 jamajcan Re: replikant33
replikant33 napsal: tech 320lm je na W takže 30x320 a 30 W je ekvivalent +-300W wolframové žarovky Opět očividně víš,o čem mluvíš.Však co,hlavně že řeč nestojí!! palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2014 19:46 Muž sasula [274] Re: replikant33
320m na watt je solidni blbost. Spickove chipy maj kolem 140-160lm na watt ale 320 urcite ne, a hlàvne ne v zarovce
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2014 19:43 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: amrtin
maš pravdu,tam je nějaky překlep,
10W 900LM
20W 1600LM
30W 2800LM
100W 9000LM

takto je to spravně
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.02.2014 19:41 amrtin Re: meleri
Led dioda je polovodičová součástka,která vyzařuje světlo,prostě svítí podobně jako žárovka.Existuje v nespočtu barev,variací výkonu,atd...Osazují se s ní svítící pásky(výlohy,reklamy,místnosti,kapesní svítilny,ale i reflektory(viz ty mé odkazy),ale i světla na některých autech,atd...Jejich výhodou je malá tepelná ztráta a vysoká účinnost.Bohužel zatím vyšší ceny a prozatím menší rozšíření(ale obojí se už lepší).
Já bych tedy doporučil koupit 4 tyto( www.goled.cz/… ) světla,vyrobit nějakou rampu na zavěšení(netuším,jak to máte doma udělané,třeby by šly i zavěsit...) a dát je 10-20cm nad akva.Výšku si musíte vyzkoušet sami,to je trochu složitější věc vzhledem k tomu,že budou i trochu osvěcovat místnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2014 19:23 Žena meleri [12] - AmerikaRe: replikant33
dekuji, tyto svetla jsem prave hledala a v tom obchode je nemeli.

zkusim zajit do vetsiho obchodu a poptat se tam na ty lampy ktere jste mi dal do odkazu.

manzel bohuzel tomu nerozumi.

vim ze si to predstavuji asi jednoduse, ale, nemohli byste mi napsat, kupte tyto a tyto zarovky LED a dejte je tolik a tolik cm od akvaria a bude to?

a prosim, co jsou to ty diody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2014 19:04 amrtin Re: replikant33
Víš,co je to 9600lm?Tak by sice 30w led dioda možná svítila(i když třeba tato ne: www.tipa.eu/… ),ale silně pochybuju,že by toto měla zde zmiňovaná žárovka.Mě připadá,že žárovka tazatelky má spíš tři W,to by odpovídalo těm 320lm,tudíž vhodná tak na max.20l akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2014 18:53 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: sasula
tech 320lm je na W takže 30x320 a 30 W je ekvivalent +-300W wolframové žarovky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2014 18:20 amrtin Re: sasula
No,asi tak nějak,já už možnosti nastínil ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2014 17:03 Muž sasula [274] Re: meleri
těch 320LM je možná správně ale těch 30W znamená náhrada za 30W žárovku, takže to je cca 4W ledka.

dle toho co se tu popisuje bych cele rozhodnuti o svetle nechal na manzelovi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.02.2014 14:55 amrtin Re: meleri
Z led pásků bych to nedoporučoval,tohle je už docela velké akva a muselo by jich být hodně a špatně by se to chladilo.Lepší jsou ty diody,například takovéto reflektory(používá je dost lidí): www.goled.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2014 14:33 GP Re: meleri
samozrejme to jde, ale led je treba udrzovat pokud mozno chladnou - coz mozna ty zarovky ve stinidle nesplni.
zalezi jak moc chcete bastlit a jak moc chcete ucinnost vs porizovaci naklady a jednoduchost vyroby.
kazdopadne neji pasek jako pasek....
edit: a pouzivane wataze pasku plexy taky zrejme neuchladi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2014 14:20 jamajcan Re: meleri
Meleri,zkontroluj ten údaj o lumenech/lm/:Určitě jsi se upsala,nebo zapoměla na nulu!! ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2014 13:27 Žena meleri [12] - AmerikaRe: amrtin
,a jak jsi psal o tech pascich, da se to sestavit jen z tech pasku? udelali bychom rampu z plexiskla a na to dali ty pasky, to me napadlo, ale jsou ty pasky dost silne aby osvitily i dno?
dik
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2014 13:05 Žena meleri [12] - AmerikaRe: amrtin
oni tam meli pak i silnejsi zarovky, ale zas na to nemeli ty lampy. co jsou to diody?

myslela jsem, ze normalne koupim nejake stinitka, a nejak to zavesim proste nad akva s tema zarovkama, pripadne manzel bych trochu pomohl, treba z plexiskla udelat rampu a do toho to nejak prichytit....na akva mam jeste kryci sklo..

vim ze je to jine tema, ale co halogen? mam halogenovou lampicku na mini akva a kytky rostou skvele, ale je pravda, ze to leze do penez?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2014 12:55 amrtin Re: meleri
Nehledě na to,že 320 lm je zatraceně málo,10w led dioda dává kolem 1000 lm!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2014 12:54 amrtin Re: meleri
Na tohle bych dal 4-5 ale 10w led diod(reflektorů).Záleží v jaké budou výšce,pokud těsně nad hladinou,neosvětlí rohy a musely by se dosvítit led pásky.Když by byly třeba 20cm nad vodou,osvítí celé akva.Klipsny na okraj akva se mě nezdá jako dobré řešení už jenom z toho důvodu,že to může být životu nebezpečné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2014 12:38 Žena meleri [12] - Amerika
ahoj, poradili byste mi prosim, vubec se nevyznam v elektrine.
Mam akvarium ktere ma na delku metr a na vysku myslim ctyricet cm, na hloubku tricet.

chtela bych zkusit zavesit zarovky led nad akvarium. v obchode jsem nasla toto:

zarovka LED 30W

320 lm
25000 hodin
3000 K
bila tepla
uhel osvetleni - 200°
80/m/w
IRC 80
na sirku ma 45 mm
na delku ma 85 mm

chtela bych koupit takove ty lampicky ktere bych nejak pripojila za klipsny na hrany akvaria.
Jenze nevim, je tato zarovka vhodna, a kolik bych jich musela mit aby to osvitilo cele akvarium?

budu rada za kazdou radu... ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2014 19:45 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: seic
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2014 11:29 GP Re: kofejn
dekuji za tip na alupu, mam dost blizko...
slo mi spis o prusvity prednim sklem kvuli velkemu uhlu dopadu. se zarivkama se to sice neda srovnavat, ale kdyz to clovek uz dela...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2014 11:24 GP Re: Barakainus
Diky moc za inspiraci, taky naprosto luxusni akvarka.
podle kalkulacky od ViktorX (skvela vec BTW) to nejdriv vypadalo jako jasna volba jit do 700mA/xml2 oproti 1500mA, ale srovnani bylo proti zarivkam, varianty mezi sebou ale byly 600 kc navic za led a usetrena 100 v elektrice se vracela dost dlouho...
ale u ty xt-e r5 vychazi lip 350/700. to by bylo jen 3 roky navic a 140 lm/w je hodne slusnejch + lepsi rozlozeni svetla a tepla.
nasel jsem za 50/ks na hliniku.
jeste jednou diky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2014 11:03 Muž kofejn [963] Re: PetrP2B
Naprosto souhlasím. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.02.2014 11:02 Muž PetrP2B [33] - RostlinyRe: kofejn
To je v pohodě, moje LEDky to nejsou :-) Šlo o to, aby pak nějaký konstruktér nedal silikonu 1mm vrstu a do LEDek necpal 10W, zánik čipů vcelku rychlý :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2014 10:59 Muž kofejn [963] Re: PetrP2B
V té vrstvičce co tam mám, to bude asi lepší než většina izolačních podložek pod tranzistory. Chtěl jsem to i změřit kontaktním teploměrem, ale kolega čidlo nenašel.
Můžu to písknout ohmmetrem, třeba je to kov na kov :-) .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2014 10:37 Muž PetrP2B [33] - RostlinyRe: kofejn
Tak pokud LED netopí, tak je to jedno, jinak silicon není moc vhodný na ideální přestup tepla. Spíš se pak používají teplovodivá lepidla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2014 10:30 Muž kofejn [963] Re: PetrP2B
Ano, jen tenká vrstvička - prostě umatat prstem. Z boku jsou ještě dvě kapky vteřiňáku kvůli fixaci. Drží to od srpna.
Zkoušel jsem i anaerobní tmel, ale to byla slepá cesta. Šroubky jsem použít nemohl, protože slepou díru se závitem do plechu 5mm neudělám a skrz jsem jít nechtěl. Druhá strana plechu je pohledová.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2014 10:23 Muž PetrP2B [33] - RostlinyRe: kofejn
Pochopil jsem správně, že led čipy jsi lepil silikonem na AL plech?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2014 10:05 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: seic
Cree čipy na plate 21mm (16mm)je dobré šroubovat na AL chladič M 2,5mm šroubky s plastovou průchodkou. A zespodu namáznout malinko teplovodivou pastou. Můžu ti to nafotit. Reflektory s čočkama lepím silikonem.
www.aquario.cz/…
www.aquario.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2014 09:45 Muž seic [238] - Raci, krabi, krevetky – vyborne pocteni
- prelouskal jsem clanky v hlavicce, na konci jsem cekal jeste navod pro kutily "step by step"
- cim a jak LEDky pridelat, na jaky plech/profil, jak vyresit vodotesnost atd atd ...
- diky autorovi/autorum za praci... palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2014 08:23 Muž kofejn [963] Re: GP
Lepené je to silikonem na hliníkovém plechu 5mm, který jsem objednal z www.alupa.cz (nařezali mi jej na požadované rozměry). Diody se nehřejou, spíš je problém s kondenzací vody a to mám krycí skla. Ale je tam překrytá díra na krmení, jenže i ta 3mm mezera stačí na únik par.
Nikde nic neprosvítá, kryt jsem dělal tak, aby do něj plech zapadnul a plast z vnější strany sahá až pod hladinu.
XT-E byly za humny, CRI mají 80 a mohl jsem si jich dovolit poskládat víc, aby bylo světlo rovnoměrněji rozptýlené. Proto ani o optice neuvažuju. Kdybych to měl dělat ve stejném rastru s XM-L2, tak prodělám kalhoty :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.02.2014 02:55 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: GP
Ja mam na "Westridge 50G" 8x CREE XM-L a jedu je tak na 1600-1800mA a sviti to super. Mam je na hlinikovych profilech a ty jsou studene. Takze si nemyslim, ze je nutne je mit na 600mM. Kdyz to zvednu na 2300mM (max meho predradniku), uz to hreje pekne, ale ruka se na nich udrzet da (prijemne to vsak neni).
Na "Manzanita Gate" mam dve no-name 10W z ebay a jedu je tak na 80%. Mel jsem tam jeste 4xCREE XG, ale ty sem musel sundat neb to bylo moc svetla. I ty cinsky samotne mi drzi E. tenellus tmave cervenej.
Stejne cinske mam tri na "Oil-Dri", kde jsou max na 40-50%. Ale to je vylucne low-light akva, takze se o nich moc rict neda.
O tech cinkych nic nevim, ale ty XM-L v me konfiguraci a na plny vykon predradniku by mely davat skoro 6000lm.
K tem XM-L jsem dokonce koupil cocky ale nakonec jsem je na ne ani nedal. Castecne kvuli moc svetlu a castecne protoze moje svetlo je kousek nad hladinou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2014 21:55 GP Re: kofejn
mas to naprosto paradni, tak nejak jsem si to predstavoval, jen jsem potajmu doufal v lepsi lm/w (resp bin). musim propocitat, jestli se vyplati zainvestovat... preci jen 150 lm/w u takovy ml2 u2, ale ty prachy, co za to chtej...
muzu se zeptat na co jsi to lepil? nehrejou se, vzhledem k neodvetravanymu prostoru?
edit: nesviteji ti ven? neuvazoval jsi o optice?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2014 18:35 Muž patamatix [408]
Dá se koupit nebo udělat led pásek který lze plynule rozsvěcet a zhasínat s časovým spínačem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.02.2014 16:07 Muž kofejn [963] Re: GP
Světlo s cca 3000lm mám v prezentaci ( rybicky.net/nadrze/15921 ), s možností jít ještě výš. Zatím spokojenost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2014 15:37 GP – vyber chipu
Ahoj,
nedelal jste nekdo v posledni dobe pruzkum, zda se vyplati nejake noname cinske ledky nebo radeji jit do cree xml/2 t6/u2/3 a provozovat je treba na 600mA?
vitam kazdy tip na ekonomicke reseni. cilovy vykon cca 3000lm
a jeste jedna hloupa otazka - daji se proudove zdroje provozovat paralelne s tim, ze by obcas jel jen jeden?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2014 15:34 amrtin Re: prasan
No jasně,takže to by mělo být v poho ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2014 15:32 - Re: amrtin
Bolo mi povedané,vraj už to niekde na akvárka dávali a tie čo používajú sa hrejú len minimálne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2014 15:06 amrtin Re: miguela
Asi takhle:na nenáročný kytky to stačí... X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2014 14:46 Žena miguela [21]
už mi nikdo prosím poraďte, jestli mám hodně nebo málo světla v AQ, už si nevím rady, komu mám teda věřit.. :-D :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2014 14:37 amrtin Re: prasan
Když budou mít dobrý chlazení a budou jak píšeš kvalitní,tak nebudou odcházet X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2014 14:33 -
Do mojej steny majú ísť SMD led.Moc s led skúsenosť nemám,tak som to nechal na dodávateľa.I keď toho tu mám prečítané kopec,budú v silikóne proti vlhkosti.Tak dal som na kvalitnejšie,hádam nebudú odchádzať.Ešte to doma na stene nemám,nechám sa prekvapiť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2014 21:23 Gingoš Re: replikant33
svíti dost řasa se asi dělat nebude že jo jinak dík za to jak si mi to poskládal akorát ten diltr do 200l vyměním za do 160l a v pondělí vše objednávám
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2014 21:23 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: replikant33
Příjde mi to docela dost velká palba světla , no s trochou šikovnosti by se to dalo i stlumit , vono i krycí sklo dost stlumí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2014 21:16 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: Gingoš

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [57] ...... 160 161

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256424x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4030-led-osvetleni-do-akvaria?od=2801