Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 12 Přejít na další stránku   1  
Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.11.2016 08:39 Muž kofejn [963] Re: RoFr
Co mám za problémy spojené s konstrukcí světla? Že mi nejdou kobercovky? S tím problém nemám, všechno mi jít nemůže.
Milhauscz-ovi jsem psal, ať dá světlo výš, že bude mít rovnoměrnější osvětlení ve sloupci vody a že s tím mu už neporadím.
Kdybych dělal na tohle akvárko nové světlo, tak bude zase podobné, protože si mi to tak líbí. Jiná nádrž na jiném místě může mít světlo klidně výš nad hladinou, pokud se to tam bude hodit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2016 08:10 Muž honcka [39] Re: vaaclav
Já to mám na dost tmavým míst, přes den, když nesvitim tak v akváriu mám hodně šero
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.11.2016 07:31 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: honcka
I denní světlo se počítá takže těm rybám ten den stejně natahuješ. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.11.2016 07:19 Muž honcka [39] Re: RoFr
Na pauzy ve sviceni je x nazoru, ja ji pouzivam, protoze jsem doma rano a vecer a chci se na akvarium divat a svitit 16hod by se rybam asi moc nelibilo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2016 23:54 RoFr Re: milhauscz
Narazil jste na pochybné rádce. Velice krátce napíši, jak to vidím já:
To co Vám někde níže píše pan „GP“, tak to je ukázkový projev internetového trolla a neměl byste se toho všímat.
Ze svítidla pana „Kofejna“ si příklad neberte, protože jeho svítidlo je odstrašující ukázkou, jak akvarijní svítidlo vypadat nemá. Má s tím, přirozeně, spojené problémy …
Kdyby Vám někdo radil používání světelné (polední) pauzy, tak to je také častý nesmysl, který s oblibou radí používat zdejší rádci. Nepřerušovaná délka svitu by měla být 10 až 11 hodin a té je nutno přizpůsobit světelnou intenzitu, jistě i kromě jiného.
Ta doporučená vzdálenost svítidla od hladiny (10 až 20 cm) je vhodná, správná. Vzdáleností lze nastavit vhodnou světelnou intenzitu, kterou lze i řídit nejlépe elektronicky. Pokud jste zjistil, že naprostá většina akvaristů svítí z menší vzdálenosti (než je Vám výše doporučená), tak je to, bohužel, jejich problém a i negativní vlivy jim ani nedochází. To že světelným zdrojem z malé vzdálenosti od hladiny svítí i všelijaké ty „profesionální“ sety, tak to je tím, že … akvaristé to tak žádají a jinak provedený set by byl hůře prodejný.
Jistě pochopíte, že, bohužel, nemám čas se Vám více věnovat. Mnoho zdaru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2016 13:49 Muž milhauscz [4] Re: GP
A co z toho teda vyplývá? Dobrý nebo špatný? Se omlouvám, ale tomuto nerozumím :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2016 13:30 GP Re: milhauscz
tak jsem to prepocital a sam sebe prekvapil
dle www.calctool.org/…
a 1 pro vzduch, 1,33 voda a 1,5 sklo, to vychazi, ze i 60° (od kolmice) da jen 11% odrazu od hladiny pro krajni paprsek. a uplny odraz voda-sklo uz od 48° a vzduch-voda 53° , pokud to ctu spravne...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.11.2016 13:02 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: GP
Mě se hezky leží v obýváku, kde je strop osvětlen mihotajícím světlem odraženým od hladiny akvária. To tak na to koukám ... koukám ... až koukám že už nekoukám :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2016 12:31 Muž milhauscz [4] Re: GP
A poradíš, jak by jsi to viděl ty? V tomto jsem úplně mimo a budu rád za každou radu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2016 09:55 GP Re: milhauscz
u optiky nejde jen o plochu na hladine a intenzitu na dne, ale i o odraz od hladiny ven (vlnky budou nejak videt vzdy) a lom voda-sklo, kde by bylo dobre dosahnout plneho odrazu.
zvlast pri zavesenem svetle a pozadavku na tmavou mistnost bych to prekontroloval...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2016 09:27 Muž kofejn [963] Re: milhauscz
OK.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2016 08:59 Muž milhauscz [4] Re: kofejn
Nemám. Vše teprve plánuju. Udělám to asi závěsné, ale tak, že to bude max 10 cm nad hladinou a když se budu potřebovat hrabat v akvárku, tak to na kladce vyzvednu výše.
Při 10 cm nad hladinou a 60 optice by to podle laKatose mělo být dobré.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2016 08:50 Muž kofejn [963] Re: milhauscz
Třaskavému tématu. Jestli budeš dělat závěsné světlo, tak bude lepší ho dát výš a přeci jen použít optiku. Mělo by to pomoc v rovnoměrnějšímu prosvětlení vodního sloupce. Ale jesli pak budou stačit XP-G2 při 700mA netuším, to ti bude muset posvětit někdo jiný. Ty XP-G2 už máš doma?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2016 08:43 Muž milhauscz [4] Re: kofejn
Původně jsem to chtěl zavřít do krytu, ale asi udělám nakonec nějakou závěsnou ze shora otevřenou variantu. Smál ses tomu "třaskavému" tématu, nebo tomu rozměru chladiče? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2016 08:35 Muž kofejn [963] Re: milhauscz
Bude :).
Pokud ho nezavřeš do krytu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2016 08:30 Muž milhauscz [4] Re: kofejn
Pokud bych nedal optiku a při vnitřní šířce akvária jen 22 cm by to mohlo osvítit komlet i v jedné lajně. Uvidíme. Rozhodně cik cak variantu budu brát při stavbě v potaz.
Jinak jako chladič chci použít U profil 100x50x5 mm v délce 2500mm. Všiml jsem si, že chlazení je tady na fóru občas třaskavé téma :-) Bude takový chladič stačit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2016 22:24 Muž kofejn [963] Re: milhauscz
Nevím co budeš mít za profil (tloušťku plechu), tak chlazení neřeším. Při těch 2W na čip to nebude až tak kritické. Spíš jsem měl na mysli dostatek světla i u skla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2016 21:59 Muž milhauscz [4] Re: kofejn
Cik cak myslíš z důvodu lepsiho uchlazení, aby byly ledky dál od sebe? Vidim, že tobě rostlinky rostou krasne. Pri me vysce vody 35 cm by to asi mohlo tim padem stacit. Díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2016 20:10 Muž kofejn [963] Re: milhauscz
30x XP-G2 by asi mohlo stačit, ale do jedné řady bych je nedával. Dal bych je cik-cak a řady od sebe cca 6cm. Světla bude srovnatelně jako u mého akvárka, ale ty budeš mít nižší nádrž. Mně teď kobercovky nejdou, i když kdysi jsem liliovníček pořád vyhazoval. Glossostigma mi nešla nikdy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2016 17:39 Muž milhauscz [4]
Uznávám, že je praktičtější mít světlo výše a tak, at sviti do akvaria, když se v nem hrabu :-)
Ještě mam prosbu na místní "ledkaře", co si mysli o 30 ks XP-G2. Bude to stačit?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2016 17:16 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostliny
Určitě se vyplatí mít kyt vyšší a přístup ze předu 15 cm bohatě stačí. Když to takhle zvedneš nemůžeš do akvária pořádně vidět a honit v tom rybu už si nedovedu ani představit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2016 15:36 Muž milhauscz [4]
Veškerou elektriku budu mít mimo kryt, pod akváriem, přidělám to všechno na nějakou desku, místa mám dost takže by to nemělo mít problém se zahříváním.

S tím rozdělením na dva kusy je to dobrá připomínka....ještě to musím všechno promyslet.
Možná to nakonec udělám zavěšené a když bude potřeba, vytáhnu to kousek nahoru. Pokud by ovšem tato varianta prošla přes manželku :-)
EDIT-A co si myslíte o počtu čipů vzhledem k rozměrům akva? 30ks XP-G2 v jedné řadě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.11.2016 15:21 laKatos Re: milhauscz
Oslnivě to nevypadá ale teď se podívej do akvaria ..... skoro do něj nevidis jak je v nem tma......

Jak psal kofein.... záleží na obsluze..... me to kdysi vadilo a už bych takové světlo nechtěl.
Uvazuj taky jak to světlo budeš mít delene? Nebo ho plánujes mít v kuse. Protože dvoumetrový kus hliníku vcetne krytu něco vazi. Nebylo by na škodu mít krýt v půlce děleny i včetně světla a mít tak jakoby dva okruhy na sobě nezávislé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.11.2016 15:19 Muž kofejn [963] Re: milhauscz
Rezervu tam máš, nebál bych se ho použít. Důležité je, aby měl přístup vzduchu k chlazení.
Fotky mohou zkreslovat, zvlášť když se fotí na automatiku. Když koukám do zářivky, tak mi to vadí víc. Takhle je světlo ve větší ploše a nedráždí mě. Ale asi to bude silně individuální.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2016 15:10 Muž milhauscz [4] Re: kofejn
V nejhorším si vždycky vezmu kšiltovku :-) Ale vážně...na tvé foto to nevypadá tak oslnivě. Ještě uvidím, jak to vymyslím...
K tomu zapojení....myslíš, že ten jeden napěťový zdroj to zvládne i s nějako rezervou? Nechci, aby to jelo nadoraz...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2016 15:08 Muž kofejn [963] Re: lhajek
OK, já s tím fakt problém nemám. LED s optikou by asi byly nepříjemné, ale takhle dávám často světlo ještě naplno, abych v akvárku viděl líp. Když kryt zlomím, zase mám malou pracovní plochu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2016 15:02 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: kofejn
kofejn napsal: ...... svítícího odklopeného krytu se netřeba bát.
Já jsem to tak měl kdysi v pradávnu se zářivkama a pěkně mě to štvalo ... světlo pražilo do očí a v akváriu tma, takže se tam cokoliv dělalo v relativní tmě. Proto mám nyní světlo vždy tak, aby i při úpravách v akváriu vždy svítilo dovnitř. Už to je jeden z důvodů proč nemám rád kryty :-) (často se totiž otevírají právě se světlem) Takže mám světlo zavěšené výše nad akváriem s 60° optikou. U mini akvárií mám takové ty rampy na plastových nožičkách, ale vždy je prostor to na hraně posunout dozadu a mít tak dost místa na manipulaci v akváriu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2016 14:56 Muž kofejn [963] Re: milhauscz
Fotka k příspěvku Po elektrické stránce se mi to zdá OK. Ale jestli světlo bude jen 5cm nad hladinou a šířka akvárka jen 22cm, vyprdnul bych na optiku. A svítícího odklopeného krytu se netřeba bát.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2016 14:31 Muž milhauscz [4]
A mohli byste se vyjádřit k tomu složení po elektrické stránce? Může to tak být?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2016 14:14 Muž milhauscz [4] Re: laKatos
Ten kryt nemám ještě technicky domyšlený. pořád plánuju. Ale zatím jsem to plánoval tak, že to vyklopím a světlo mi bude prát do očí....jak píšeš :-) ...což jsem si neuvědomil...
Promyslím to, s tím zvednutím. Takže by stačilo 10cm nad hladinou? Ale stejně bych to odklápění/zvedání musel vyřešit jinak, ať mi to nesvítí do očí...jedině to vždycky utlumit...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2016 14:06 laKatos Re: milhauscz
Zvednout kryt myslíš oddálit od hladiny nebo ze ho vyklopis a světlo ti bude svítí do obličeje a to tak ze pri údržbě akvaria nic neuvidis?

Ja bych dal optiku 60stupňů ale tu vzdálenost od hladiny bych zvetsil na těch 10cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2016 14:00 Muž milhauscz [4] Re: honcka
Optiku si škrtám :-)
A co ty zdroje, může to tak být?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.11.2016 13:36 Muž honcka [39] Re: laKatos
Ten vyzařující úhel by mohl vyřešit, kdyby ty diody dal bez optiky, to mají 115 stupňů a při týhle hloubce ten zisk navíc, co dá ta optika nepotřebuje. Ohledně manipulace to jde vžycky nějak vyřešit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2016 13:33 Muž milhauscz [4] Re: laKatos
Bude to součástí krytu, který se zvedne. Tak kdybych to dal bez optiky? Super, že jsi to tak rychle nakreslil!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.11.2016 13:01 laKatos Re: milhauscz
Fotka k příspěvku Svetlo 5cm nad hladinou?
co manipulace v akvariu..... se tam nedostanes.
co vyzařovácí úhel světla. Nebudes mít rovnoměrně osviceni celé nádrže ....hlavně u haldiny. Viz náčrt.... zde nezapocitavam lom světla u přechodu vzduch-voda
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2016 12:50 Muž milhauscz [4]
Nakonec jsem si to vymyslel takto. Akvarium 216x22x35 výška vodního sloupce. Světlo bude 5cm nad hladinou.
30x XP-G2 + 10x XP-E Royal Blue.Optika 60 stupňů.
3x proudový zdroj LDD 700HW (2-52V, 0.7A), napěťový zdroj CLG 150-48A (3.2A, 150W) a kontroler.
Zapojil bych to na 3 větve, 2x15 XP-G2 a 1x10 Royal Blue.
Hliníkový chladič ještě řeším, ale dlouhý bude 2,5m.
Nejsem si jistý, jestli to zvládne ten jeden napěťový zdroj. Co myslíte? A taky, jestli těch 30 XP-G2 je dostačujících i pro kobercové rostlinky. Děkuji za reakce. Nejsem elektrikář a posledních několik večerů jen čtu toto forum a strányk golias.net :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2016 20:46 Muž honcka [39] Re: milhauscz
Jj na vecer + na regulaci teploty barvy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2016 17:59 Muž milhauscz [4] Re: honcka
Mozna se ptám blbe, ale ty modre proc? Na vecer? Takze 20 cipu celkem. Tzn.ze budou 10 cm od sebe v jedne lajne. Jinak s regulaci počítám. Libi se mi možnost stmívání a rozedneni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2016 16:19 Muž honcka [39] Re: milhauscz
Odhadem bych tam dal 14 bílejch a 6 modrejch v kombinaci 2/1/2/1/2, zaleží, co k tomu budeš mít za zdroj, aby ti vycházelo napětí, je lepší mít víc a zregulovat to než mít míň z číny ty diody stojej pár šupů
rozhodně bych si k tomu postavil/koupil nějakou PWM regulaci
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2016 14:24 Muž milhauscz [4] Re: honcka
A kolik bys dal na delku 216 cm kusů?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2016 14:10 Muž honcka [39] Re: milhauscz
Xpg imho bohate budou stacit ja jich mam na 80x35x40 nadrz 6 v jedny rade na 700mA a jeste je mam pres pwm stlumeny na 4/5 vykonu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2016 13:56 Muž milhauscz [4] Re: laKatos
Tak jsem procetl golias.net a mam uz v tom trochu jasneji...ciste teoreticky a troufam si do stavby led osvetleni pustit. Ale prece jen nemam prakticke zkušenosti jako mnoho z vas tady. Nahodte alespoň základní info, jako pocet čipu a jejich typ na moji nádrž. Potrbuju osvetlit 216 x 22 a svelo bude max 40 cm ode dna. Výška vodniho sloupce asi 30cm. Foto v prezentaci.jo a rad bych zkusil kobercove rostlinky a Co2. Muj předpoklad je cca 40 ks cree XP- G2. Nebo variantu s mensim poctem XM-L? DIKY.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.11.2016 12:24 laKatos Re: josef
moje rec... kazdy tady blaboli ale skutek utek.... je chytry co a jak s ledkama ale u sveho akvaria sviti zarivkama nebo jeste lepe zarovkama :-)

a chlapi neberte to osobne :_)

josef... to ovladani je moooc pekne... neprakticke ale pekne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2016 11:57 josef – Test
Rád se poučím z Vašich řešení, tak nebrblejte a pochlapte se a ukažte co máte a jak to řídíte...
Nebo se naštvu a taky budu psát elaboráty na témata co kdo jak proč nač a zač / eventuálně kdy

www.youtube.com/…

Až bude čas, tak mám ještě druhé řešení, zatím jsem ale nezkoušel :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2016 08:40 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: lhajek
To však záleží na tom, čo a ako je na tom výstupe pripojené. Pripojiť tam tranzistor NPN/N-MOSFET nie je ani zďaleka jedinou možnosťou. Ak neviete, čo tam je pripojené, nemôžete správne poradiť...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2016 20:07 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: honcka
Mě to funguje:
dogmatix napsal: Je velmi vhodne, na PWM vystup z controlleru (co vede do LDD-DIMM vstupu) pridat rezistor (cca 10k vuci zemi).

Zamezi se tak rozsviceni (bliknuti) LED na 100% po zapnuti napajeni (nez se inicializuje ovladaci program controlleru, je PWM vystup "otevren" a proudovy zdroj to chape jako 100% vykon).

Zdroj: rybicky.net/forum/17694…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2016 16:07 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: honcka
ATmega328P (ostatne aj mnoho iných procesorov) má počas štartu V/V vývody v tzv. treťom stave, tzn. v stave vysokej impedancie, s tým sa nedá robiť nič. Závisí len na rozhraní procesor - zdroj, ako tento stav prezentuje na riadiaci vstup zdroja. Takže univerzálne riešenie neexistuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2016 13:37 Muž honcka [39] Re: slavko
Ohledně toho vypínání zdroje, jak jde vyřešit bliknutí na startu, kdy se nastartuje zdroj, pustí proud do diod, ale ještě nenastartuje arduino, který do toho pouští PWM
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2016 13:20 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: RoFr
Ďakujem za podrobnú odpoveď. Tá krivka stmievania je obdobná tomu, čo som videl pri LCM-40, pravdepodobne tam som už videl novšiu dokumentáciu. Samozrejme, tých 108 % som si všimol a dosť ma to pobavilo -- tak netechnicky, pripomenulo mi to dobu, keď sa plán plnil zásadne na 107 % :-D

Trochu som pátral po nete ohľadom zapojenia, v podstate som toho veľa nenašiel (a väčšina toho nájdeného boli otázky na to, prečo to nefunguje bez jasnej odpovede, čo potvrdzuje Váš názor). No tých pár, ktoré sa zdali od ľudí čo tomu rozumeli, skončili vlastne prevádzaním PWM na analóg pomocou OZ, prípadne riadenie P-MOSFET so znižujúcim (pull-down) rezistorom na riadiacom vstupe zdroja, aby neostal nepripojený a neplnil plán na 107 %.

Ono, to stmievanie od nuly je dosť dôležité. Nie že by sa nedal zdroj procesorom vypnúť. Ide skôr o to (a Vám to asi ani nemusím vysvetľovať, len či sa nemýlim), že ľudské oko je oveľa citlivejšie na zmeny jasu pri nižšej intenzite, a tak nárast z 0 na 10 % považuje za väčší ako nárast z 90 na 100%, hoci technicky je tá zmena rovnaká.

Rýchlosťou odpovede sa netrápte, poznáte to -- čo sa vlečie, neutečie ;-)

Každopádne, prosím Vás, nemáte tip na stmievateľný zdroj (~230 V) konštantného prúdu, tak 700 - 1000 mA, ktorý je stmievateľný od nuly? Snažím sa vyhnúť kombinácii napäťový zdroj + prúdový zdroj, najmä kvôli kombinácii ich (ne)účinnosti. Hľadám, pátram, ale akosi nemám šťastie...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2016 11:07 GP Re: RoFr
zni to fundovane a je dost dobre mozne, ze dolni propust je pouzita, ale potom si protirecite, protoze za propust by pwm neproslo, proto mam za to, ze napetove rizeni funguje az pod urcitou frekvenci (kterou uvadi datasheet). navic (alespon u ldd) je analogove rizeni prevadeno na pwm a tim rizen vystup.
zatim jste neuvedl z ceho cerpate. rad se poucim (vazne)...
edit: navic byste si moudra mohl overit - v katalogu 2016 (posledni odkaz) je vyslovne a cervene napsana podpora stmivani pwm, napetovy a odporovy... pro ne DA, ktery maj

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [12] ...... 160 161

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256423x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4030-led-osvetleni-do-akvaria?od=551