Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 106 Přejít na další stránku   1  
Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2012 18:51 Muž ppet36 [82] Re: Losky
Jojo, taky jsem tim byl pred casem prekvapenej :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2012 18:28 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: ppet36
Je to možný, že něco dělám špatně, doufám. Ale každopádně to svítí neskutečně;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2012 18:09 Muž ppet36 [82] Re: Losky
Ja bych ti doporucil si koupit normalni fazovku za 20Kc s doutnavkou. Sezenes to uplne vsude a budes mit vetsi jistotu. Nebo na netu pohledat ten navod; nekde tam musi byt. Podle toho co pises to vypada na nedorozumeni s tim merakem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2012 17:46 Muž EiFFeL [39]
nech ruku padat volnym padem, tak aby ses konci prstu prave ruky dotknul toho chladice... pokud te to kopne tak je to spatne ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2012 17:39 Muž Vstrom [82] - Malawi
Teď je otázka, zda to měřím správně. K té zkoušečce návod nemám. Ale když strčím tu část s červeným tlačítkem do levé dírky a zmáčknu to tlačítko, tak se tam rozsvítí ta dioda. Pokud vezmu drát, který bude na obou koncích odizolován a obou konců se dotknu současně, nic se neděje. Pokud zmáčknu to tlačítko, tak se rozsvítí led dioda
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2012 17:11 Muž ppet36 [82] Re: Losky
To se da bez dalsiho vysvetlovani tezko popsat. Kazdopadne, pokud ti ukazuje fazovka na chladici fazi a na koliku nikoliv a tvrdis, ze mas kolik spojeny s chladicem, tak neni neco v poradku a zabyval bych se tim, proc to tak je.


Multimetrem ses schopen zmerit napr. napeti, ktere je mezi dvema vodici. Teoreticky by jsi mohl mezi nulakem a tim chladicem namerit klidne 240V, ale to neznamena, ze te to pokud se toho dotknes musi kopnout. Podstatne totiz jeste je jaky proud, ktery je to schopno dodat. To muze znamenat, ze pokud se toho dotknes, tak odpor tveho tela (vuci zemi) zpusobi, ze toto napeti klesne (treba az na 0V) a ty nic neucitis. Proc to tak je? Odpor multimetru je vetsinou nekolikanasobne vyssi, nez je odpor lidskeho tela tzn. proud, ktery tece do multimetru je velmi maly, a proto muze namerit nejake napeti. Snad je to trochu srozumitelne...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2012 16:37 Muž Vstrom [82] - Malawi
Třeba to nějak třeba špatně měřím a pletu si pojmy. Jsem z toho jelen. Dá se nějak multimetrem zjistit, jestli mě to může kopnout? V práci mi chytráci tvrdí, že je to ok, ale pořád tomu nevěřím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2012 13:50 Muž ppet36 [82] Re: Losky
Ano, uvaha je spravna s tim, ze meris napeti a ne proud. Pokud ti to neukazuje fazi na koliku a na chladici ano, tak to muze jeste porad znamenat, ze to neni dobre spojeny.
Nejlepsi by bylo rozdelat (opatrne!!!) tu zastrcku, zapojit ji do zasuvky a zmerit, jestli to ukazuje tu fazi na tom koliku v te zastrcce. Pokud neukazuje a na chladici ano, tak je proste prerusenej drat, blbe je to spojeny s chladicem nebo je blbe kontakt primo v te zastrcce. Pokud to fazi na koliku v zastrcce ukazovat bude, tak ten kolik bude zrejme blbe dotazenej primo v zasuvce - to ze ti to ukazalo nejake napeti, jeste neznamena, ze tam neni nejakej velkej prechodovej odpor.
Hlavne si to ale predtim vypni (jistic) a over, ze tam neni napeti, at se ti neco nestane!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2012 13:37 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: ppet36
Hmm, tak to vůbec netuším, co s tím je:( Když hledám fázi v zástrčce, rozsvítí se to jen vlevo, což je správně. Pokud měřím proud, tak když dám zkoušečku do fáze a do N tak se rozsvítí, pokud ji dám do fáze a na kolík, tak taky. To je dle mého uvážení správně. Zkusil jsem prozvučit samotnou zástrčku s chladičem a rozsvítilo se to, tak je to spojené správně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2012 13:24 Muž ppet36 [82] Re: Losky
Tak potom, pokud je kolik s chladicem spojen, tak to nesmi hlasit fazi ani na tom chladici. Pokud se teda pri mereni nedotykas napr. druhou rukou neceho jinyho nez pri mereni toho koliku...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2012 13:16 Muž Vstrom [82] - Malawi
tahle potvora funguje tak, že když tu část s tím červeným tlačítkem dám do fáze a zmáčknu ho, tak se rozsvítí. Jinak v zásuvce kolík nic nehlásí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2012 13:12 Muž ppet36 [82] Re: Losky
Tu neznam, nicmene faze se normalni fazovkou s doutnavkou a odporem zjistuje tak, ze se prstem dotykas kovove plosky na konci, stojis na zemi a spickou zkousecky (zpravidla sroubovaku) se dotknes toho, co chces proverit. Pisu o necem takovem www.iwd.cz/… v cene par korun.
Kazdopadne zrejme i u tohoto se budes muset te plosky dotykat, protoze jinak se ten okruh nema pres co uzavrit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2012 13:06 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: ppet36
Fotka k příspěvku ještě se zeptám takhle. Mám tuhle zkoušečku a nejsem si jistej, kdy se dotýkat toho kovovéco caplíku. Můžeš poradit? Elektriky se bojím dost...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2012 12:44 Muž ppet36 [82] Re: Losky
A kdyz zkusis zkouseckou primo na ten kolik v zasuvce? Pokud to sviti i tam, tak je to teda dost blby a vypada to, ze je to nekde prehozeny faze vs. nulak. Jeste je taky mozny, ze ten kolik v te zasuvce neni zapojenej vubec a je to jenom nejaky svod. Pokud to na koliku nesviti, tak ten kolik mas akorat spatne spojenej s tim chladicem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2012 11:43 Muž Vstrom [82] - Malawi
Vše jsem překontroloval a nikde se nezdá, že by byl nějaký kraťas. Dá se to nějak změřit multimetrem, zda je to v pořádku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2012 11:15 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: ppet36
Právě, že uzemněný to je z kolíku na alu profil. Ještě jednou ty ledky odšroubuju a překontroluju, zda se to někde nedotýká s povrchem toho profilu.
No jo, ale jak mám ozkoušet, že to je pod proudem???
Problém je, že zásuvky jsou tady z půlky po starém a v zásuvce je fáze v levo, v pravo je nulák a ten je spojen s kolíkem. Odtamtud je to natažené do nové zdi, kde už je to zapojené klasicky trojžilně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2012 10:42 Muž ppet36 [82] Re: Losky
To bude chtit uzemnit (na kolik) ten hlinikovej profil; ta zkousecka je velmi citliva, staci ji velmi maly proud a uz indikuje, ze je tam faze. Pokud ho mas spojenej s kolikem a hlasi to fazi, tak to je potom velkej problem a je to zivotu nebezpecne ... tak bacha na to!
Ja mam pospojovany s kolikem uplne vsechno kovovy, co kde v akvarku nebo blizko nej je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2012 09:45 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: PetrP2B
Fotka k příspěvku je to přímo z driveru. Zapojené to mám správně. Ještě jsem z lišty odpojil zemnící drát, co vede ze zásuvky a je to to stejné.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2012 09:36 Muž PetrP2B [33] - RostlinyRe: Losky
Z čeho to máš napájené? Ona tam nemusí být přímo fáze, ale u dosti spínaných zdrojů je na výstupu polovina síťového napětí s velmi nízkým proudem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2012 09:28 Muž Vstrom [82] - Malawi
Podařilo se mi udělat jednu lištu s led osvětlením a svítí to bravurně. Jen je někde zakopaný pes. Pokud se dotknu alu profilu, zkoušečka hlásá fázi. Nevím proč. Vše je připojené tak jak má být:(
Budu dělat ještě jednu lištu. Pokud by byla lišta pod proudem, tak by to asi zkratovalo, ne?
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2012 18:34 Muž kofejn [963]
V úterý mi přišly 3m pásku z ledbaterek za 480Kč a svítí fakt pěkně. Na realizaci dojde až v srpnu. Ale zjistil jsem, že osvětlení za televizi musím udělat z těch méně svítivých pásků :-) www.ledbaterky.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2012 16:55 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Bími
Ale zase by mohl nastat problem z chlazenim akvaria,zvlaste v lete! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2012 16:53 Muž Vstrom [82] - Malawi
tady je taky IP68 za lepší peníz...
www.ebay.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2012 14:54 Muž Bími [60] Re: ppet36
Většinou jsou ty pásky na 12V, takže bych se toho tolik nebál. Otázka jak moc rybě vadí 12V? To netuším...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2012 14:52 Muž Bími [60] Re: Losky
Tady třeba nabízejí LED s IP68: www.ledvyrobky.cz/…
Tím by bylo po problému s chlazením hop ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2012 14:07 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: Bími
DOma mám autoled moduly z www.gme.cz a ty jsou komplet zalité a ty by do vody šly, ale to je spíš dekorativní světlo. Já je mám na noční osvit. Led pásky do vody? Těžko říct
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2012 14:03 Muž ppet36 [82] Re: Bími
Ten s vodotesnou upravou by asi sel, ale asi bych se o to nepokousel :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2012 13:56 Muž Bími [60]
A lze LED pásek umístit rovnou do vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2012 13:28 Muž Vstrom [82] - Malawi
Diody přišroubuju a dám pod to tu pastu. Na každé liště bude 10 diod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2012 13:03 Muž ppet36 [82] Re: Losky
Teplota bude po chvili sviceni vsude stejna - teda pokud to budes mit dobre prilepeny a natreny teplovodivou pastou. Ale muzes ji merit rovnou za diodou, to bude nejlepsi.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2012 12:32 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: ppet36
Jsem na to taky zvědavěj. Jinak teplota těch diod se měří na tom chladiči přímo za diodou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2012 12:23 Muž ppet36 [82] Re: Losky
Tak se pak nezapomen pochlubit jak to bude hotovy tu na foru :) Cim vic konstrukci tim lip. At se dari :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2012 10:10 Muž Vstrom [82] - Malawi
Nakonec jsem objednal v tom Alunetu obyčejnou desku s rozměry 100x6 mm a délka 168 cm, to vše 2x. Cena s poštou asi 920 Kč
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2012 17:31 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: souky
Zdroj je 640 mA a je na 7-12 led o výkonu 3W. Jediný profil U měli v Obi, šířka asi 8 cm, 2mm tloušťka materiálu a za 1m délky chtěli necelých 600 Kč
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2012 16:35 Muž souky [592] - Rostliny
ještě nemusíš jet na ta vysokej výkon, pak se to líp chladí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2012 16:07 Muž ppet36 [82] Re: Losky
Ja bych rekl, ze se o moc niz nedostanes. Jen me stalo tech 10m L profilu pres 500Kc a to ty pasky zdaleka tak nehrejou jak ty 3W diody.

Mozna by stacilo tam dat nejaky jednoduchy U profil (kdyz budes mit v krytu pruvan), nicmene proto by bylo dobry, jestli mas doma nejaky zbytky hliniku to na nejakej definovanej kus prilepit a vyzkouset na kolik se to ohreje; pak uz se da odhadovat, jakou chladici plochu budes potrebovat, aby se to udrzelo v rozumnych mezich.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2012 15:33 Muž Vstrom [82] - Malawi
Nejvíc mě zaujalo tohle, tam jak jsou ty dvě plošky, tak tam by mohly jít diody, ale přímo výrobce to prodává v mé požadované délce za 1422,- bez DPH plus asi 150Kč pošta. Ale zdá se mi to prostě drahý. Tak nevím:(
www.djoro.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2012 15:24 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: ppet36
Hmm, kolega měl docela zajímavý nápad. Ale jestli je lepší to prohánět vodou či na to foukat větráky, toť otázka:)
Rád bych se vešel do 1tis Kč. Skoro 2 tis už je fakt moc za kus hliníku.
V celku mě taky napadla varianta, že koupím silnější lištu a na ní dám po celé délce třeba 5 malých chladičů a spojím je teplovodivou pastou. To by taky mohlo fungovat. Z ebaye se dají koupit celkem levně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2012 14:57 Muž ppet36 [82] Re: Losky
Jo jo, pri te delce to tak odpovida. Profily jsou obecne drahy a profily na chladice zvlast. LED osvetleni holt neni nizkorozpoctovka :)
EDIT: kolega z prace to dokonce osadil na hlinikovy jekly a prohanel tim cerpadlem vodu z akvarka. Taky to funguje, ale je to uz pomerne silena zalezitost :) Navic ten hlinik v akvarku ... no nevim; nic mu to nedela, tak asi OK.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2012 14:53 Muž Vstrom [82] - Malawi
Já jsem koukal na tohle, ale 20 cm široké, délka 170 cm a cena s Dph přes 1800,-
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2012 14:46 Muž ppet36 [82] Re: Losky
Fotka k příspěvku Tady je kazda rada draha; kazdopadne cim to bude masivnejsi tim lip. Nebal bych se na to pouzit neco tohoto typu (obrazek), ale je to docela drahy. Zalezi, kolik planujes proinvestovat. Nakonec jak ma RadekCX ve svym clanku; cim vic se ti to podari udrzet studeny, tim vic to bude svitit a dyl to vydrzi :)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2012 13:45 Muž Vstrom [82] - Malawi
Díky za vysvětlení. Nevím jen, když lišta bude mít třeba šířku 10 cm, kolik by měla být tloušťka. Jestli stačí 3 mm nebo třeba 5 mm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2012 13:31 Muž RadekCX [219] Re: Losky
predstav si teplo jako vodu pod tlakem

tu vodu/teplo potrebujes nekam dopravit (az do koncovych casti chladice)- pokud hned u zdroje to priskrtis malym prurezem tak dal uz ti vic vody/tepla nepotece

koukni se jak jsou delane chladice CPU v PCckach - dole je masivni zakladna - ta umoznuje teplo rychle odvadet (velkej prurez), ale ma malou plochu (nechladi), k tem tenkym zebirkum, ktere naopak hur vedou teplo, ale maji velkou plochu takze teplo dobre vyzaruji

zaver... zakladna na ktere jsou ty led namontovany (treba nejaky U profil) by mela byt uprostred masivnejsi a ty boky toho U uz muzou byt relativne tenke
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2012 13:21 Muž Vstrom [82] - Malawi
Zeptám se jak blb, ale je lepší volit víc masivní alu materiál či radši slabší?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2012 13:06 Muž RadekCX [219] Re: Losky
koukni se do meho clanku tusim pokracovani III.

je tam vysvetleno, ze teplota pouzdra LED a teplota vlastniho cipu je velmi rozdilna - tzn. pokud ma pouzdro teplotu treba 70stC tak vlastni cip muze mit klidne 110-120stC

problem provozu bez chladice je ale ten, ze ohrivani neni homogenni - ten prostredek pod cipem se ohreje velmi rychle (v podstate okamzite) a pak se teplo pomalu presouva do kraju - pokud je led na chladici tak se teplo pod cipem okamzite odvadi do toho chladice

chladic ma pak treba teplotu 50st - vlastni cip pak treba 70st - coz jsou normalni provozni hodnoty, kde nedochazi k rychle degradaci - ta zavislost degradace na teplote neni linearni - pokud pri teplote cipu 70stC ma led zivotnost treba tech 50kh tak pri teplote 110st to muze byt treba jen minuta teploty cipu kolem 150st jsou v podstate okamzita smrt - navic to treba ani nemusis poznat - LED sviti, ale treba jen 50lm/W misto treba 100lm/W
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2012 12:31 Muž ppet36 [82] Re: Losky
To je u kazdeho cipu jine; zpravidla to byva uvedeno v katalogovem listu. Napriklad u tech mych tam bylo napsano, ze by teplota chladice, na kterym je to prilepeny nemela dlouhodobe presahovat 60 stupnu.
Obecne ale plati, ze ty LEDky jsou na teplo docela citlive; nejlepsi bude, kdyz si to pro zkouseni nalepis na nejaky kus hlinikovyho profilu a nechas to nejakou dobu bezet, pak poznas jak moc se to dari uchladit a umozni ti to odhadnout, jak masivni profil budes potrebovat ... samozrejme se to da i vypocitat, ale test je test :)
EDIT: Dulezity je neztracet nadeji, je to pudova zalezitost ... bud to pude nebo nepude :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2012 12:05 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: RadekCX
Mám jich několik navíc, tak tyhle nemusím použít. Jaká je teda ideální teplota? Pokud už tohle ty diody může poškodit, tak si nedokážu představit, jak to uchladit. Když to dám na slabou alu lištu a bude na to foukat větrák? Nad tím nějak začínám pochybovat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2012 10:21 Muž ppet36 [82] Re: Losky
Ja obvykle nakupuju tady www.alunet.cz - teda kdyz toho potrebuju vic nez male mnozstvi :) Ale ta alupa taky vypada v pohode...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2012 10:17 Muž RadekCX [219]
to je proste marny...psal jsem to do clanku, i sem nekolikrat...

ta chvilka cos to zkousel muze znamenat ze ty led uz nikdy neodslouzi to co maji a take ze uz nebudou mit deklarovanou svitivost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2012 09:47 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: RadekCX
Jenom chvilku, jestli driver funguje. Teď jsem koukal na firmu Alupa a tam to snad pořeším. Případně nevíte, kde se dají tyto lišty koupit? Kromě těch Obi atd?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [106] ...... 160 161

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256423x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4030-led-osvetleni-do-akvaria?od=5251