Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 158 Přejít na další stránku   1  
Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.04.2008 20:35 Muž filipsi [1295] – Re: jirik
No, ono to s temi lumeny a skutecnou energii svetla vyzareneho z telesa neni tak jednoduche. Pominu-li podle me dost zavazny fakt, ze kandela (a jeji odvozenina lumen) je vztazena k lidskemu zraku, nejvetsi "vahu" pro osvetleni ma zelena barva, a smerem k modremu a cervenemu konci spektra prudce podil klesa (v-lambda krivka). Tak se muze stat, ze svetlo zelene o poctu fotonu X bude mit 1 kandelu, a svetlo modre o dvojnasobnem poctu fotonu take 1 kandelu. Pro fotosyntezu hraje hlavni roli, krom jejich frekvence, pocet fotonu.
Pak je tady jeden dalsi zavazny fakt, geometrie vyzarovani zdroje. Tak zatimco vyrobci diod zpravidla vyzarovaci uhly a rozlozeni energie prikladaji, u ostatnich typu osvetleni to zvykem nebyva. Pak je velka (teoreticka) neznama i to, kolik ma zdroj "kandel", a jeste vetsi to, kolik z jejich svetla se skutecne do akva povede dostat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.04.2008 17:04 jirik
jdobry napsal:
problem je v tom, ze vyrobce zamerne uvadi lumeny protoze to vychází jako velké svetlo. Prepocteno na plochu akvaria (osvetlenenost E=fi/S) to tak ohromující cislo neni. Navic ten problem jak zaridit rovnomernost. LED je lepsi zdroj nez zarivka ale neni to zazracny prostredek. A co je to ve sovnani se sluncem, v zeměpisné šířce ČR v letní den na volném prostranství lze naměřit hodnoty větší než 70 tisíc luxu (lumenu na metr ctverecni)


Ty hodnoty jsem uvadel jen proto, abych ilustroval, ze je trochu nestastne resit, zda 27W LED staci nebo ne. Protoze 27W LED X muze svitit uplne jinak nez 27W LED Y.

Uvadeni svetelneho toku u svetelnych zdroju je naprosto standartni zalezitost. Protoze to proste je celkove mnozstvi svetla, ktere svetelny zdroj vyprodukuje a rozlozeni svetla/osvetlenost muzete velmi vyrazne ovlivnit pouzitim optiky/reflektoru/stinitka... Samozrejme z jednoho bodoveho zdroje se vam tezko podari rozlozit svetlo rovnomerne nad cele akvarium, takze jich je potreba pouzit vic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.04.2008 14:00 Muž jdobry [13]

To se nedá takhle jednoduše říct, mezi LED jsou docela velké rozdíly. Starý 5W luxeon K2 má 140 lumenů, 3W Luxeon III má 85 lumenů, 3W Cree XR-E R2 má přes 250 lumenů, 10W SSC P7 na kterou jsem odkazoval výše má 700-800 lumenů, 4W Acriche napájitelná z 230V má asi 170lm.

problem je v tom, ze vyrobce zamerne uvadi lumeny protoze to vychází jako velké svetlo. Prepocteno na plochu akvaria (osvetlenenost E=fi/S) to tak ohromující cislo neni. Navic ten problem jak zaridit rovnomernost. LED je lepsi zdroj nez zarivka ale neni to zazracny prostredek. A co je to ve sovnani se sluncem, v zeměpisné šířce ČR v letní den na volném prostranství lze naměřit hodnoty větší než 70 tisíc luxu (lumenu na metr ctverecni)

Moznost alespon trochu rovnomerneho osvetleni bych videl sad jen ve vice LED umistenych na svetelnou rampu ve vetsi vzdalenosti nad otevrenym akvariem. Ne kazdemu se to hodi, ne kazde ryby muzou mit otevrene akva. Umistit to do krytu akva je slozitejsi na rovnomernost a zacina klesat zivotnost diky prostredi nad vodou z akvaria.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.04.2008 12:06 jirik
jdobry napsal:
K videni uz je dokonce 100W. Ale pro akvarium je asi lepsi nekolik mensich pro rovnomernejsi osvetleni


Existuji i 500W LED, ale vzhledem k cene jsem se o nich ani nezminoval ;-)

Beddy napsal:

to jirik:
Použít LED žárovky, tomu jsem se chtěl vyhnout, to je jen nahrada žávky za LED. Příliš jednoduchý řešení. Na druhou stranu by mě zajímalo jestli by se nedaly snáz řídit pomocí PWM.


Acriche není LED žárovka, je to LED, kterou můžete napájet přímo ze sítě bez jakékoliv přídavné elektroniky (tedy kromě malého odpůrku, který už je na PCB).

Beddy napsal:
to je to co vlastně nikdo neví. Kolik "zářivkovejch" Wattů se rovná kolika "LEDkovejm" wattům. Třeba bude 27W stačit. To je to o čem se tu stále polemizuje a teoretizuje a co chcem prakticky zjistit.


To se nedá takhle jednoduše říct, mezi LED jsou docela velké rozdíly. Starý 5W luxeon K2 má 140 lumenů, 3W Luxeon III má 85 lumenů, 3W Cree XR-E R2 má přes 250 lumenů, 10W SSC P7 na kterou jsem odkazoval výše má 700-800 lumenů, 4W Acriche napájitelná z 230V má asi 170lm.

Nejake zdroje se daji koupit take napriklad z Nemecka, maji tam i regulovatelne (rizeni stmivani by bylo potreba dobastlit) www.led-tech.de/…
(zasilaji do celeho sveta a postovne je prijatelne)

Samozrejme proti zarivkam zatim LED vychazeji draze, takze je to spis pro ty co chteji mit neco extra:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.04.2008 10:47 Muž jdobry [13]
Fotka k příspěvku Jen pro predstavu zjednodusene schema pro jednu vetev diod 3W. Zjednoduseni spociva ve vypusteni vystupniho LC filtru (jeste relativne maly proud) a hlavne v nevhodnem umisteni mereni proudu. Takto se proud da merit jen pri otevrenem tranzistoru (nutna sychnronizace PWM s AD prevodnikem komplikuje SW, spravne umisteni u LED vyzaduje rozdilovy zesilovac a neda se pouzit ten v AD prevodniku procesoru) a navic se proud nemeri primo ale musi se vypocitat (strida otevreni, indukcnost).
Dalsi komplikace je ze vetsina pouzitelnych procesoru ma max 3 vystupu PWM a to jeste ne stejne.

Misto schematu se da pouzit toto www.leddynamics.com/… a tady jsou podrobnosti www.leddynamics.com/… Cena neznama, na dotaz www.leddynamics.com/…


Zaver?
varianta 1) Pokud sezenete nejakeho blazna, ktery to vezme jako konicek a bude to delat hlavne pro sebe tak to pujde. Ten clovek musi mit znalosti, je to moc narocny pro laika bez zkusenosti a vybaveni. A dost velky blazen aby to dotahnul do formy vhodne ke zverejneni na internetu nebo odbornem casopise skoro uplne zadarmo.

varianta 2) vyprdnete se na rizeni jasu a pokud trvate na LED, kupte si hotove predradniky a spinaci hodiny. Stejne bych od LED necekal nejakou rozumnou navratnost v podobe penizek za usetrenou elektriku. Technologie je draha, a akvarijni voda mrcha agresivni a amaterske reseni bude stezi absolutne tesne (minimalne prototyp musi byt rozebiratelny).

varianta 3) pockejte az se zlepsi navratnost (zdrazi elektriku a zlevni LED). Pokud v te dobe nebude reseni ktere se da "koupit" na klic tak toho blazna z varianty 1 budu delat osobne.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.04.2008 10:12 Muž jdobry [13]
Štěpán napsal: jdobry napsal: ... 27W a to by mohlo pri skromnych pozadavcich na 100-150litru stacit. To by stačilo tak na 50 litrů.
Zalezi na pozadavcich. LED maji o trosku lepsi ucinost nez zarivka ale neni to zazrak, maji lepsi moznost nasmerovani a tim se to trochu zvedne. Takze tech 27W je na "Holandana" malo ale na "cerne podrostove vody"="skromne pozadavky" dost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.04.2008 10:07 Beddy
to jdobry:
No měl jsem představu až 2 větve 3x5W, s tím, že jsem uvažoval o míň výkonnejch "přídavnejch" větví pro RGB (abych si moh hrát s barviškama nebo tak něco).
Myslim ale, že je jedno kolik těch větví je ... jde o konstrukci toho obvodu.

to jirik:
Použít LED žárovky, tomu jsem se chtěl vyhnout, to je jen nahrada žávky za LED. Příliš jednoduchý řešení. Na druhou stranu by mě zajímalo jestli by se nedaly snáz řídit pomocí PWM.

to Štěpán
to je to co vlastně nikdo neví. Kolik "zářivkovejch" Wattů se rovná kolika "LEDkovejm" wattům. Třeba bude 27W stačit. To je to o čem se tu stále polemizuje a teoretizuje a co chcem prakticky zjistit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.04.2008 10:07 Muž jdobry [13]

Neni tedy jednodussi a levnejsi koupit uz hotovy zdroj?

Je to jednodusii. Ale bude ten zdroj umet rizeni jasu podle naprogramoveho prubehu? Asi ne.

Mimochodem, delaji se i LED, ktere je mozne napajet primo z elektricke site

Stejny problem s rizenim jasu

Brzo budou i u nas dostupne 10W LED

K videni uz je dokonce 100W. Ale pro akvarium je asi lepsi nekolik mensich pro rovnomernejsi osvetleni

Uprimne prestoze jsem vzdelan na to bych to rizeni nekolika LED udelal me to nezajima. Jen jsem chtel poukazat na to ze to neni nic jednoducheho a pokud nekdo chce LED osvetleni, bude se muste smirit s kompromisem. Napriklad ten hotovy zdroj bez rizeni jasu jen se spinacimi hodinami.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.04.2008 01:43 jirik
je to tak 50 hodin prace nez to bude chodit.


Neni tedy jednodussi a levnejsi koupit uz hotovy zdroj? Urcite se u nas nejake sehnat daji. Zkusil bych kontaktovat firmy tron.cz, official.cz, metronix.cz, lightronic.cz. Nekdo z nich by mohl mit zdroje jake potrebujete.

Mimochodem, delaji se i LED, ktere je mozne napajet primo z elektricke site, ale maji nizsi ucinnost nez dnesni nejlepsi "normalni" LED. www.official.cz/…

Brzo budou i u nas dostupne 10W LED, ktere maji stejny svetelny tok jako bezna 60W zarovka. Diky vetsi smerovosti LED se bez pouziti stinitka dokonce vyrovna i 100W zarovce. Vice informaci zde forum.fotonmag.cz/… (testy najdete od prispevku 31, abyste videli obrazky, musite se zaregistrovat). Ale je pravda, ze pro tuto LED je zatim problem sehnat vhodny napajeci zdroj.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2008 17:24 Štěpán
jdobry napsal: ... 27W a to by mohlo pri skromnych pozadavcich na 100-150litru stacit. To by stačilo tak na 50 litrů.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2008 17:05 Muž jdobry [13]
Pojdme se bavit konkretne. Kolik kanalu? Kolik LED? Jak vykone?
Podle toho se meni zapojeni, kanonem na vrabce je jit pitomost.

1 LED / 3W neni problem ale je to na akvarko malo vykone (i kdyz letos se uz objevila 100W LED) a navic bodove svetlo.
co takle 3 vetve, kazda 3x3W to je celkem 27W a to by mohlo pri skromnych pozadavcich na 100-150litru stacit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.04.2008 15:20 Beddy
jdobry napsal: "Vyhlazovat to kondikem" v tomto pripade nepujde
OK
jdobry napsal:Na omezeni proudu odporem rovnou zapomente. Stejne tak na linearni proudove zdroje.
Vim
jdobry napsal:To jest procesor, PWM pro kazdou vetev.
Vim
jdobry napsal:Pak vykonovy prvek napriklad IRL2203+tlumivka+rychla_dioda+kondenzator jako pulzni zdroj, plus vystupni LC filtr.
Tohle už jde mimo mý znalosti to mě zajímá
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.04.2008 15:06 Muž jdobry [13] – Re: Beddy
"Vyhlazovat to kondikem" v tomto pripade nepujde no . Na omezeni proudu odporem rovnou zapomente. Stejne tak na linearni proudove zdroje. Tohle ma jedine pouzitelne reseni. To jest procesor, PWM pro kazdou vetev. To je jasny. Pak vykonovy prvek napriklad IRL2203+tlumivka+rychla_dioda+kondenzator jako pulzni zdroj, plus vystupni LC filtr. Pak nekolik LED v rade, a malinky odpor na mereni proudu. To vse navrzene s ohledem na protekajici proudy a navic vystupni LC filtr musi byt ladeny na frekvenci toho PWM pripadne na harmonickem kmitoctu. Pak v LED bude stejnosmerny rizeny proud a nebude to univerzani rusicka TV a radia. Rozhodne nic co by se dalo zbastlit za par hodin bez vybaveni alespon poradny osciloskopem. Pripoctete konektory a dalsi drobotinu a najednou to neni lacina sranda zvlast pri ceske maloobchodni cene soucastek. Pokud mate vybaveni a znalosti, je to tak 50 hodin prace nez to bude chodit.

Rizeni jasu LED pulzne je v tomto pripade pitomost. Pouziva se u malych LED, kde je spinaci tranzistor LED a odpor omezujici maximalni proud (impulzni je vyssi nez stejnosmerny). Ale vykone led se stejne musi napajet pulznim zdrojem tak je lepsi ridit rovnou ten. Pokud by se to napajelo pres odpor nelze zarucit ze se neprekroci maximalni proud LED v pripade jejiho plneho vyuziti. VA charakteristika LED je zavisla na teplote a teplo je oc tu bezi. Tim srazecim odpurkem by se rovnou mohlo akvarko vytapet :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.04.2008 14:50 Beddy
Ať se pořád jen neteoretizuje:

Diskutoval jsem konstrukci osvětlení s kámošem v oboru vzdělaným.
Hlavní zádrhel je, že výkonový LEDky (např LUXEON) se neovládají napětím, nýbrž proudově. To znamená mít na každou větev osvětlení (=několik LED v sérii) proudovej zdroj.
Další problém je napájení - při pulzním řízení můžou při jednotlivejch pulzech procházet obvodem dost vysoký proudy, což by mohlo zničit LEDky. Obvykle se to řeší předřadným odporem, ale to zase snižuje výkon (efektivitu). Teď nevim, jestli by připojení "vyhlazovacího" kondenzátoru pomohlo.

Jinak řízení by probíhalo pomocí mikroprocesoru, kterej by řídil proud procházející jednotlivejma větvema. Jednotlivý featurky (stmívání, úroveň osvětlení a pod.) už jsou pak věci závisející na naprogramování chipu. Osobně preferuju zařízení se záložní baterií, vyjmutelný z krytu se sériovým rozhraním pro nastavení přes PC.

Cena realizace řádově 2000 - 3000, hlavní položky jsou zdroj a LEDky. Procesor, krystal pro hodiny a další součástky jsou korunový položky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2008 14:42 Muž MiHl [55] - Cichlidy – Re: filipsi
i s moderními se to dělá stále stejně, použiješ PWM a vyhladíš to aspoň nějakým kondíkem, to vrchovatě stačí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2008 14:41 Štěpán
Myslel jsem samozřejmě stejnosměrné nepřerušované napětí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2008 13:51 Muž filipsi [1295] – Re: Štěpán
No vzdyt prave, to je to rizeni napeti, takhle se pro spoustu veci dela ;-) . Pokud na takoveto pulzy pripojis voltmetr, nameris ruzne napeti podle sirky pulsu.
Dela se (alespon delavalo) i pro led. Musim se podivat, jak je to s "modernimi"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2008 13:46 Štěpán
Hm. A jaký si myslíš, že to bude mít vliv na životnost? Technicky je to dost prasárna. Čisté řešení je regulace velikosti napájecího napětí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2008 13:25 Beddy
to znamená, že procesor na chvíli ledku rozsvítí, na chvíli zhasne a to tak rychle, že to okem nejde poznat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2008 13:19 Štěpán
"výkon osvětlení řízenej pulsně"
Co to znamená?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2008 13:15 Beddy
Navrhuju řešení s vlastním mikroprocesorem, výkon osvětlení řízenej pulsně. Celá ovládací část v ceně řádově ve stovkách .. oproti ceně výkonovejch LED je to zanedbatelná položka...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2008 12:58 Muž MiHl [55] - Cichlidy – Re: filipsi
počkej si asi radši na někoho jiného, ale pokud se nikdo nenajde, tak můžu nabídnout své služby (nejdříve však v červenci), protože teď mám sám něco rozdělaného a kvůli diplomce nemám čas vůbec na nic :-(

edit:
pokud to nepotřebuješ hned ve verzi hi-tech, tak by šlo udělat klasické spínání pomocí hodin (ty asi máš) s potenciometrem nastaveným rozběhem a doběhem (jak dlouho se to po sepnutí rozsvěcí plynule z nuly na 100 % a jak dlouho to od okamžiku vypnutí snižuje na nulu, než vypne). To by mělo být zároveň i poměrně levné řešení (máš-li už ty hodiny)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2008 11:22 Štěpán
Vícenásobným jsem myslel nikoli vícekrát měřit jednu věc, ale měřit na ploše na více místech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.03.2008 11:07 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: stana
Kontakt na daného člověka, který má rok osvětlené akvárko LED žárovkami je beck@nettel.cz
Ví o tom, že ho může někdo kontaktovat s konkrétními dotazy a rád vám odpoví.


Jak už jsem uvedl, nic z toho, co tu diskutujete, (úhlem svítivosti počínaje a cenou konče), neřeším, s výjimkou dostatečnosti (resp. vhodnosti) tohoto konkrétního osvětlení pro rostlinky v tomto konkrétním akváriu. :-)
A tom, zda dané osvětlení rostlinkám vyhovuje, bych si mohl udělat představu alespoň podle fotek; výroky, že rostlinky jsou O.K., mi skutečně nic neříkají.
Takže děkuji za kontakt! Snad bude mít pán k dispozici nějakou "fotostory" a bude ochoten se o ni podělit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2008 10:58 Muž filipsi [1295] – Re: Štěpán
Chtel jsem si to nechat az na delsi reakci, ale musim se stany zastat, pomerne to s rozumnou chybou mereni sedi s vypocty (nekontroloval jsem vsechny). Vicenasobneho mereni netreba, nejsme laborator.
Posledni - uhel 38 stupnu. 0.11str. V metru osvetlena plocha cca 0.1m2, ve dvou cca 0.4m2. Teoreticky v metru 1500lux, 2m 375lux.

Pokracovani, co z tech uhlu a osvetleni vyplyva, tedy necham na ostatnich, a jdu se zamyslet nad svym praktickym navrhem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2008 10:33 Štěpán
Stáňo, k lumenům jsi dospěla nějakým vícenásobným proměřováním intenzity na osvětlené ploše?

Chtělo by rozdělit si tu plochu na nějaké množství čtverců, pronásobit naměřenou intenzitu ve čtverci plochou čtverce a všechno to sečíst. Omlouvám se, jestli je tohle jasné! ;)

Ještě by bylo velice vhodné měřit proud a napětí na diodě ke zjištění el. příkonu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2008 09:17 stana – Re: filipsi
Zde jsou výsledky měření LED žárovek, které jsem zkoušela. Je to měřeno s GU10, na 12V (MR16) je to stejné. V místnosti bylo přeci jen nějaké zbytkové světlo, tak jsem počítala rozdíl mezi hodnotou na přístroji před rozsvícením a po rozsvícení zdroje. Temnou komoru nemám, tak si musím holt poradit jinak a měření nebude asi úplně přesné. První hodnota je v jednom metru, druhá ve vzdálenosti 2 metry, třetí jsou lumeny.

SDW21-GU10 (21 LED *13 000 mcd): 110lux, 33lux, 28Lm
HPW1-CR-GU10 (1*3 wattový čip): 190lux, 60lux, 68Lm.
HPW1-C-GU10 (1*3 wattový čip od firmy Cree): 296lux, 105lux, 94Lm.
HPW3-C-GU10 (3*3 wattový čip od firmy Cree): 850lux, 260lux, 151Lm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.03.2008 08:34 Muž filipsi [1295] – nabidka pro bastlire
Tak at neteoretizuju, rozhodl jsem se, ze do toho na nejakem malem akva skocim. Ale zaroven bych chtel plne (nebo alespon poloplne) vyuzit zajimavych moznosti, ktere LED poskytuji.
Je tu nekdo schopny vyvinout a hlavne vyrobit zarizeni, ktere se bude starat o nasledujici:

Integrovane hodiny
Nastavitelna doba sviceni
Na zacatku a konci nastavitelna doba rozsveceni a stmivani
Nastavitelny maximalni svit
O dalsich ficurkach muzeme diskutovat osobnimi vzkazy (integrace moznosti "nocniho" osvetleni ... cojavim).
Programovatelne bud pres PC, nebo provedeni s displejem programovatelne primo.

Melo by to byt univerzalni/polouniverzalni, tak aby to mohli pouzivat lide s ruznym poctem a druhem led (do nejakeho limitu, treba), hezky ciste provedene (ne funkcni zmet soucastek).

Vyvoj budu financovat, samozrejme ne na profi urovni, a musime se dostat na rozumnou cenu.

Jestli se na to nekdo citi a ma chut, at se ozve.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2008 08:23 Muž filipsi [1295]
stana napsal...
Taky jsem měřila luxy na LED zdrojích, které tu mám. Jen je to měřeno "na suchu" (nemám měřák pod vodu) a informaci, o kolik je osvětlenost jiná (zřejmě nižší) při pronikání vodou taky nemám. Pokud se přesto někdo spokojí a zajímá ho osvětlenost (lux) LED žárovek (měřila jsem to v jednom metru), můžu poslat....


Ano, me to urcite zajima, samozrejme s popsanymi metodami mereni (pouzita LED, vzdalenost a misto mereni ....) Sice to jde pomerne hezky spocitat, ale at mame predstavu, nakolik jsou uvadene udaje vyrobcu spravne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2008 08:13 Štěpán
stana napsal:...je třeba počítat s tím, že víc než polovina wattů vám svítí nahoru a do stran a ne na hladinu, jak byste potřebovali. Pokud tedy není na krytu akvárka použitá např. nějaká folie... Folie a reflektory naprostá většina lidí používá.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2008 08:00 R Muž Mrakoplash [1776] – Re: stana
hodila by se nejaka ta fotka pro predstavu jak to jde
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.03.2008 07:48 stana – Re: Sid
Kontakt na daného člověka, který má rok osvětlené akvárko LED žárovkami je beck@nettel.cz
Ví o tom, že ho může někdo kontaktovat s konkrétními dotazy a rád vám odpoví. Akorát jeho Ledkovky mají ještě původní LED, které měly 4500mcd (1kus LED diody), ty současné už mají až 13 000mcd/LED dioda, takže svítí dokonce líp než ty, co on má.
Osobně si myslím, že jedna dobrá zkušenost je víc než kdovíkolik teoretických výpočtů, které tu v této diskuzi proběhly. A je úplně fuk, jestli to někdo rád počítá na lumeny a někdo zase na watty. Prostě když na 270L akvárko stačí 20 Led žárovek a dvě úsporky, tak je to holý fakt a jestli někdo spočítal, že podle wattáže by jich měl mít 83 nebo kolik, tak ví asi víc než majitel zmíněného akvárka nebo je to jen teoretista, který sice umí skvěle argumentovat (a toto myslím jako poklonu), nicméně žádnou zkušenost nemá. Nechci se někoho dotknout, doufám, že se tu každý příspěvek bere jako osobní názor, ale mě zase nevyhovuje počítání na watty. Dle mého soudu je zavádějící, protože výrobci žárovek uvádějí na zdrojích wattáž pro světlo prostorové. Což většinou LED nejsou (i když už jsou i typy se 180°vyzařovacím úhlem). A tak je třeba počítat s tím, že víc než polovina wattů vám svítí nahoru a do stran a ne na hladinu, jak byste potřebovali. Pokud tedy není na krytu akvárka použitá např. nějaká folie, která toto světlo odrazí zpátky, pohltí velkou část světla kryt akva a v tak nutně potřebujete větší wattáž než při použití bodovek, které vám nebudou plýtvat světlo vyzařováním všude kolem a svítí jen do vody.
Taky jsem měřila luxy na LED zdrojích, které tu mám. Jen je to měřeno "na suchu" (nemám měřák pod vodu) a informaci, o kolik je osvětlenost jiná (zřejmě nižší) při pronikání vodou taky nemám. Pokud se přesto někdo spokojí a zajímá ho osvětlenost (lux) LED žárovek (měřila jsem to v jednom metru), můžu poslat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2008 19:08 Muž TomášB [12]
ráno by to bylo asi tedy od 6:00 nebo 6:30 do 7:00 a večer od tmy do 21:30
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2008 18:35 Muž Snofrev [54] – Re: TomášB
to je ozdobné osvětlení modré barvy
pokud to potřebujete (chcete), tak stačí jedno a svítit v noci
případně aby rybičky neměly moc velký šoky z osvětlení, tak to dát na hodiny a nastavit tak aby to svítilo tak půl hoďky ráno před rozsvícením hlavního osvětlení a večer aby to svítilo třeba ještě hoďku po zhasnutí
večer možno pro efekt svítit déle, ale je to jen pro parádu, přes celou noc bych to svítit nenechával, ve tmě si rybky odpočinou lépe
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2008 18:28 Muž TomášB [12]
čau, chci si obědnat do akvarka 112l tyto ledky www.exo-eko.cz/… kolik myslíte tedy do tý 112l ks ? jeden nebo dva?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2008 17:45 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: stana
...Osvětlení 2000lm je doporučení klienta, má tímto způsobem osvětlené akvárko téměř rok a jak píše, i rostliny i ryby jsou OK...
Jde o to, co si kdo představuje pod pojmem "rostlinky jsou O.K.". :-)
Pár fotek dokumentujících historii akva by dalo jasnou odpověď, co v tomto případě znamená O.K.
Díky za reakci. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2008 13:44 Muž Snofrev [54]
koukám, že už plácám pěkný blbosti coze
nějak jsme se do toho zamotal a už ani nevím co jsem čím chtěl říct hmm
raději jdu ještěn a chvíli pracovat a pak domu ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.03.2008 13:34 Muž filipsi [1295] – Re: Snofrev
Nene, mluvime o tom samem. Pro jakekoli akva jeden prouzek stacit nebude, kazde bude potrebovat huste pokryt hladinu, aby to stacilo (tedy - pokud tam maji rust rostliny). Prouzek je 3.6W/m. Pokud do 20l o delce 30cm das jeden, bude to neco malo pres 1W. Srovnej s tim, kdyz stejna nadrz potrebuje osvetleni cca 11W zarivkou. Fyzikalni zazraky se nekonaji, v diodach musime pouzivat podobne prikony jako v zarivkach (snizene pouze o lepsi geometricke charakteristiky vyzarovani), protoze maji podobne ucinnosti.
Proto je nesmyslne pouzivat LED pasky, ktre maji cenu cca 200Kc/W. 3W LED diody jsou uz s cenou kolem 25Kc/W. To uz je daleko rozumnejsi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.03.2008 13:17 Muž Snofrev [54]
aha, největší problém bude v tom, že každej mluvíme o jiném akva :-D

ale myslím, že pro akva okolo 20l, který má šířku 20-25cm, by jedna páska uprostřed neměla být žádý problém
s úhlem svítivosti okolo 35° by to mělo vycházet tak akorát, že by bylo osvětlený celý dno a vysoké úzké kytky do takového akva asi dát nejde, takže si myslím, že by to mohlo fungovat

u větších akva jde jen o náklady, který jsou mnohonásobně vyší jak u zářivek a spíš se dělaj velký akva než malý, takže si to ještě nikdo nepořizuje
za nějaký ten rok, už to ale určitě pofrčí a určitě u nestandardních akva, jako třeba u lichoběžných a nebo rohových kde je problém naskládat trubice

já se k tomu taky čase určitě vrátím :-)
zatím to doufám pořádně odzkoušíte a vychytáte palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2008 13:00 Muž filipsi [1295] – Re: Snofrev
Aha, ja to myslel zase tak, ze bych je vubec nebral v uvahu kvuli cene. 5m 18W 3600Kc (dle infa stani). 5x3W po 5$ to je cca 500Kc. + Nejaky ten zdroj a drobnosti, do 1000Kc se to vejde, a to uz na male 25l akva jde.

Tohle je ten mistni pokus, ze zacatku byl s pasky, ted predelany na 2x3W. Ja bych jeste alespon 2x3W pridal. Uvidime, jak se to bude vyvijet.
rybicky.net/nadrz.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2008 12:53 Muž Snofrev [54] – Re: filipsi
o tom že by těch pásek bylo třeba dát vedle sebe víc se asi nikdo nepře
dyk já psal, že mám akva 80*40*40 a psal jsem bych potřeboval cca 8m pásky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2008 12:49 Muž filipsi [1295] – Re: Snofrev
Pro inspiraci, jak to asi ma vypadat, nadrz uzivatele Technik z akvarko.cz (ja bych jeste trochu pridal):

www.akvarko.cz/…

Je tady i jeden mistni pokus, musim se mrknout jestli je uz update a jak to pokracuje. Zacatek byl velice podsviceny.

Jinak vhodnejsi jsou ty 3W, 5W zalezitosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2008 12:41 stana – Re: Snofrev
Páska co mám já má 18W na 5 metrů, stojí 5 metrů 3600 s DPH. Udávají 250mcd na 1LED, tzn. na jeden metr (720Kč) má 3,6W a na 60diod * 250mcd = 15 000mcd. To proti LED žárovkám není moc, ale zase je to tím, že to má mnohem větší úhel (120°). Kdyby se to šikovně zkombinovalo.... možná by mohlo vzniknout zajímavé osvětlení. Brácha už ode mě nějaké LED žárovky vnucené má, tak si s tím zkusíme pohrát. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2008 12:39 Muž filipsi [1295] – Re: Snofrev
To jo, Ale jsou u sebe linearne. Aby to "dalo" dostatek svetla pro rust rostlin, musel bys nastrihat pasek na delku akva, a dat jeden vedle druheho, aby to vyplnilo cele akva. Plosne.
Vzdyt ony ty zarivky (jejich svetlo emitujici povrch), pokud osvetlime akva alespon trochu rozumne, daji take plochu alespon polovina hladiny akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.03.2008 12:28 Muž bigboban [19] – Re: stařík
Zjednodušeně - když mám 12V a LED je na 3V, mohu to zapojit pomocí odporu. Ale zjednodušeně se mi 3/4 výkonu ztratí na tom odporu. Driver je destička se součástakama, která převede nějaké určité napětí (často těch 12V) na napětí LEDky bez ztráty výkonu. Často to umí ještě různé vychytávky jako různé módy svícení - řízení intenzity (regulací proudu), blikání atd atd. :-)

www.dealextreme.com/…

www.dealextreme.com/…

A tady značkové Cree ledky:

www.dealextreme.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2008 12:11 Muž Snofrev [54] – Re: filipsi
právě že u těch pásků jsou hodně u sebe
prodávaj se v minimální délce 5cm a na těch 5cm, jsou 3 diody a maj u sebe jeden odpor
menší segment nelze odstříhnout

Je jich tam opravdu hodně, ale jejich výkon je 24W na 5m pásky.
1m pásky má 60 diod => 5m pásky 300 diod a stojí to 20 litrů, pokud to teda nebylo na té jediné stránce na které jsme to našel špatně napsáno, jinde tu cenu raději neudávaj, tak asi jo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2008 12:00 Muž filipsi [1295] – Re: stana
Ty pasky bych vubec na osvetleni akvaria s rostlinami nebral v uvahu. Opet, plati jako v pripade tech pouzitych 15led zarovek, pokud nebude jeden vedle druheho, nepujde to.
Maximalne jako nejake modre "nocni" osvetleni, nez se jde spat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2008 11:50 stařík – Re: bigboban
Muzete mi nejak jednoduse vysvetlit pojem driver?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2008 11:46 stana – Re: bigboban
Děkuji za typ, objednám tedy variantu pásku, který je zalitý v silikonu. Jistota je jistota, když to nebude svítit v akvárku dostatečně, určitě se to užije jinde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2008 11:44 stana – Re: bigboban
S těmi čipy opatrně. Ne vždy je dobrá cena výhodou. Mluvila jsem s dodavateli LED a čipů u nás (Tron, Snaggi,FK-technics...) a všichni se shodují na tom, že spoleh je pouze na čipy od firmy Cree (americá firma, průkopník a dnes nejvýznamnější a nejlepší výrobce těchto čipů). U ostatních výrobců mají zkušenost takovou, že po zhruba 10tis hodinách dagraduje světlo až na polovinu. Cree garantuje degradaci max. 5% po 50tis. hodinách. Pokud taháte něco z Asie, můžu doporučit pouze Thaiwan, případně Japonsko, ostatní je bez záruky.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [158] 160 161

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256424x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4030-led-osvetleni-do-akvaria?od=7851