Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 71 Přejít na další stránku   1  
Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2013 20:23 RomanW Re: amrtin
Bolo by aj lacnejsie,to ma menej lumenov,neviem aky to ma vplyv,nerozumiem tomu,ci by to stacilo teraz mam t5 4kusy,a clo a postovne neplatim.tu je link na to lacnejsie.
www.ebay.co.uk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2013 19:11 amrtin Re: Losky
Na ty anubiasy by ty led stačily ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2013 19:10 amrtin Re: RomanW
To nevypadá špatně,ale nenašlo by se levnějc?A taky nezapomeň,že budeš platit clo a 90kč poště.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2013 19:05 RomanW – led svetlo
Ahoj rozmyslam o vymene svetla na led,co myslite o tomto svetle?
www.ebay.co.uk/…

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2013 10:58 Muž Vstrom [82] - Malawi
Otázka je, kolik bych jich tam musel dát. Mám tam teď nějaké anubiasy, takže nic náročného.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2013 09:42 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Losky
Hod nad to Sylvania Grolux 8500K zarivky a nejake LED ti muzou :) . Ver mi, ze Tve rostliny budou proti vetsine LED X-krate spokojenejsi i pri mensim prikonu.

Nedavno jsem sem dal obrazek, ktery jsem poskladal ze zdroju z webu.
rybicky.net/k/forum/513734.jpg
No co kdo jeste muze chtit lepsiho? ;-)

Udelej stejne graficke srovnani pro vetsinu bilych LED a dopadne to nesrovnatelne hure.
Zda se mi, ze LED ohledne pouzivanych luminoforu proti zarivkam chrapou na vavrinech, lidem staci ze to sviti hodne za malo, ale kde, to uz vetsina lidi ani netusi...

A proc jsem tyhle zarivky jeste sam nenamontoval, kdyz je takhle srovnavam a podle grafu vychvaluji bez prakticke zkusenosti? Kryt na 200l akvarko mela pritelkyne i s drahymi specialkami a rostlinam se zda se libi, takze neni duvod nedojet ty co tam ted jsou, jinak uz bych je tam mel a s jistotou mohu rict, casem tam budou ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2013 00:19 Muž Vstrom [82] - Malawi
jak mám zkontrolovat napájení? Chlazení funguje dobře, v tom by problém být neměl
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2013 00:00 amrtin Re: Losky
A zkontroluj si,jestli máš v pořádku napájení a hlavně chlazení.Kolikrát se stane,že člověk něco přehlídne,nebo podcení a na malér je zaděláno :-( Hlavně to nevzdávej ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.07.2013 23:48 Muž Vstrom [82] - Malawi
koupím ještě náhradní a pak uvidím. POkud se to bude sypat dál, tak to budu řešit jinak. Jsem rád, že aspoň vím, že by se na ně nemělo sahat, případně je pak potom pořádně očistit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2013 23:16 amrtin Re: Losky
Tak to děláš dobře.Je to to samý zboží co jinde akorát že za desetinovou cenu.Takže ty spálený led zas tak moc nebolely,ne? X-)
p.s.:já tohle zboží nakupuju jedině na ebay ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2013 23:07 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: amrtin
Cree jsem koupil na Ebayi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2013 23:03 amrtin Re: Losky
Kde nakupuješ ledky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2013 22:47 Muž Vstrom [82] - Malawi
to je hezký, ale tohle mě nebaví, zvláště když to pořád stojí peníze donekonečna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2013 22:45 amrtin Re: Losky
Já bych to nevzdával,jenom to chce dodržet určitá pravidla.Bohužel led technologie je ještě z pohledu osvěty a návodů v plenkách,takže našinci kolikrát nezbývá než experimentovat :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2013 22:40 Muž Vstrom [82] - Malawi
hmm, tak to je pěkný. To jsem vůbec netušil. Takže už fakt nevím, ale čím dál víc zvažuju, že použiju dvě dlouhé zářivky a bude po starostech
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2013 22:23 amrtin Re: JosefVavra
To je pravda,jde o to,že máš mastné ruce (to je normální) a na čipu zůstane mastná stopa,která dokáže zapříčinit takovýhle věci :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2013 22:16 JosefVavra Re: Losky
to nesmíš na ty čipy sahat je to podobné jako s halogenovou žárovkou , lépe je brát je pinzetou aplikovat je na chladič a dál je ošetřit podle použití
jinak tím "ošaháváním" jim zkracuješ dramaticky životnost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2013 21:00 amrtin Re: Losky
Tohle je divný...buď smůla na vadný kusy,nebo nedostatečný chlazení?Mezi led pásky se najde dost šmejdů,ale tyhle výkonový ledky bejvaj v pohodě coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2013 20:47 Muž Vstrom [82] - Malawi
tak asi po 14 dnech už odešly dvě Cree ledky a jedna obyčejná čínská 3W. Nakonec to vyrvu a dám tam 2 zářivky T8, 150cm dlouhé a bude to

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2013 08:58 amrtin Re: mmajo
Aha,no i takový internet se ještě najde tone Takže použij studená/teplá bílá v poměru 2:1,pásky zalité v silikonu přilepit na AL profil a ještě přejet(utěsnit) po stranách i na koncích silikonem(akvarijní,bezbarvý).Můžeš použít 5050 i 3528,záleží jak je hluboké akva,jaké bude chlazení a zdroj.Ideální poměrem svítivost/cena/chlazení je toto: www.ebay.ie/… .Jedná se o 5238,ale s dvojnásobným počtem led a svítí fakt parádně.Počet/délky pásků použít podle rozměrů akva(což neznám) ne :-|
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2013 22:51 mmajo
ja viem ze je to pisane na inom vlakne ale to ma 465 prispevkov a ja mam pomaly net 5kb/sec. tak som chcel od tych co s tym maju skusenosti take zhrnutie
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2013 22:19 amrtin Re: mmajo
Tak rybám je to úplně jedno a rostlinkám vlastně taky,protože si dokáží vytáhnout z jakékoli bílé co potřebují.Ale hned ve vedlejším vlákně je přesně toto rozebíráno. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2013 22:18 laKatos Re: mmajo
Si děláš srandu ze jsi tu nic nenašel? >:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2013 22:06 mmajo – LED osvetlenie
zdravim... mam aquarium do ktorehu sa chystam kupit nove rybky .. predtym by som chcel ale spravit led osvetlenie z LED pasikov ... prosim poradte mi ake svetlo pouzit (teple, studene) aby sa darilo rastlinam aj rybkam aku silu, atd... (na fore som nenasiel takuto zhrnujucu temu, ako sa to ma zapojit viem)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2013 17:26 laKatos
Tak dneska konečně řádně změřen reálný odběr led osvětlení. Cree xt-e v počtu 90ks dokážou mít prikon 334w. Tzn na jednu ledku 3,71w s kvalitním zdrojem. Zdroj ma taky nějaké ztráty (koeficient účinnosti, vlastní ventilátor) testováním jsem zjistil že je zhruba 4 procenta z celkového výkonu při jakékoliv zátěží. Suma sumárum 346w.
Taktéž jsem koukal že 320w zdroj (48V) dá trochu víc než uvádí výrobce ale otázkou je na jak dlouho. 5minut takto vydržel a víc jsem ho trápit nechtěl.
Ještě čekám kdy se ozve kolega s PAR-metrem at se orientačně dozvím kolik se z HI-TECH osvětlení dá vycucat užitečných vln pro zeleninu do akvária. Testovány budou teploty 6300K,4900K,2900K a royal blue.

edit- ledky byly krmeny 1,11A - 3,37V
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2013 21:10 Muž ViktorX [474] Re: terilie
Zkus pročíst téma LED pásek rybicky.net/forum/18505 , tady je to víc "hard core".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2013 16:11 laKatos Re: Losky
Fotka k příspěvku Změř si to pořádně. Ledkám moc neprospívá taková teplota. Já mám na chladiči 33 stupňů a přímo na ledce 47. To ale nesmažím na plno.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2013 16:07 terilie – led pásek
Fotka k příspěvku ještě foto akvária
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2013 16:04 terilie – led pásek
Fotka k příspěvku zdravím, měla bych dotaz ohledně LED pásků. Chtěla bych přidat trochu osvětlení do akvária. mám 50l, 50x45x27. Vodní sloupec 30cm, zářivka 13W-WT5. Zářivka je v krytu zabudovaná, dala jsem pod ní alobal a okolo by se vešly z každé strany proužek LED diod. Prosím o radu co přesně mám schánět s jakým označením, aby to vyhovovalo kytkám a alespoň trochu jim to přilepšilo ve světle:-). Děkuji Tereza
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2013 15:34 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: kofejn
Tak je to Festo s externí sondou, ale jak je vidět, sonda bude pěkně v háji. Zkusil jsem změřit teplotu rozsvícené baterky s jednou Cree ledkou T6 a na ruce jsem cítil lehké horko a už to ukazovalo přes 65°C.
Jinak nasliněný prst nesyčel:)Asi to nějak třeba klame tím světlem:)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2013 15:27 Muž kofejn [963] Re: Losky
Losky napsal: teploměr asi pěkně kecá...
Tak přeci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2013 15:24 Muž Vstrom [82] - Malawi
teploměr asi ukazuje kraviny. Když dám prst před ledku, tak tam vydržím tak 10s ze vzdálenosti 0,5cm. Když jsem přiložil tenký paragon a asi po minutě držení jsem přiložil teploměr a přes papír jsem naměřil 100°C.
Staré 3W led jsem měřil stejně a po dotyku teploměrem ledky (čočky) to ukázalo přes 90°C, ale prst na tom v pohodě udržím, tak teploměr asi pěkně kecá...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2013 15:06 Muž kofejn [963] Re: Losky
Tak to je mazec! Sladká nevědomost :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2013 15:03 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: kofejn
stačilo, když jsem přiložil omylem kabel, hned začal kouřit:)Teploměr může třeba ukazovat kraviny...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2013 14:59 Muž kofejn [963] Re: Losky
Zkusil bych nasliněný prst ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2013 14:53 Muž Vstrom [82] - Malawi
tak asi jo. Zapnul jsem to a změřil asi po 3 minutách. Je to přímo prostě na tom čipu (sklíčku)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2013 14:51 laKatos Re: Losky
To není dobré. 200 stupňů na ledce.
Tuto teplotu tam maš pořád kdyz svítíš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2013 14:38 Muž Vstrom [82] - Malawi
Jinak jsem schálně změřil teplotu samotné ledky dotykovým teploměrem a měla necelých 200°C, to je masakr:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   09.07.2013 12:39 Losky
taky ale kolik to kvalitní trafo stojí:-)
Jinak diody svítí opravdu hodně, takže určitě nemám pocit, že by to teď bylo slabé:-) Spíše naopak. Trafo chci přidělat k rampě a přidám otáčky na větrácích. Teď je v uzavřené skříňce a to se mi moc nelíbí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2013 09:54 laKatos Re: Losky
Kvalitní ledky si zaslouží kvalitní zdroj. Třeba mean well. jsou aktivně chlazené. Jsem sním naprosto spokojený. Neřeším teplotu, koeficient účinnosti, stabilita
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2013 22:52 Muž ViktorX [474] Re: Losky
Teplota rampy na "tělesné teplotě" je přijatelná, samozřejmě když to srazíš, tím líp. Původní zdroj má psanou teplotu (předpokládám) krytu 75°C, tenhle asi vydrží totéž, holt jede ca na dvojnásobek (i LEDky) proti původnímu, takže víc hřeje.
Spíš by mně zajímalo, jestli je množství světla dle očekávání, nebo bys nejraději přidával/ubíral :-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2013 21:37 Muž Vstrom [82] - Malawi
teplota se ustálila na 55°C a rampa na 37°C
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2013 21:05 Muž Vstrom [82] - Malawi
teď to měřím, ty oranžové čínské byly taky teplé, ale tak 35°C. Ale tohle mi přijde nějak moc... Ty ledky docela sakra topí na 1,5A. Při 65OmA topily jako obyčejné čínské, ale tady i rampa je na omak o dost teplejší. Budu muset asi přidat na větrácích
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2013 20:55 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Losky
Sahni si na nektere adaptery do zdi a mozna zjistis, zes tomu jen nevenoval pozornost a hreji dost podobne. Ale tim nerikam, ze si to nemas aspon na zacatku pouzivani pohlidat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2013 20:49 Muž Vstrom [82] - Malawi
Dnes dorazilo trafo 50W k 11 Cree ledkám XM-L U3 a svítivost se opravdu rapidně zvýšila. Co mě trošku děsí, že po půl hodině provozu má trafo 50°C. Nepíšou na něm žádné teploty, ale zdá se mi to dost. Rampa má 34,5°C

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   05.07.2013 16:26 -
To čo človek vníma ako príjemné pre oči ,je v podstate pre rastliny nevyužiteľné.Alebo len v minimálnej miere.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2013 15:52 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Josef Vávra
Velmi bezne RGB 625/525/470nm.

A ted se podivam na chlorofyl A a B a vidim, ze jsem jaksi mimo nejucinnejsi oblast. Acko si prakticky neskrtne, je ho bezne v rostlinach 3:1 k Bcku, a Bcka se to tak tak dotkne. Takze timhle bych svitit nechtel, ale kdyz koupim neco "noname" RGB, klidne to muze byt zrovna tady, a pravdepodobne bude. Jak zde urcite vidis, "noname" se tady ve foru kupuje bezne, bez znalosti parametru. A jeste k tomu dodam, vyrobci beznych LED nemaji moc potrebu delat masove to co sedi rostlinam, protoze pro lidske oko pak ta modra a cervena sviti malo, pricemz u LED kazdy ocekava, ze budou silene svitit za minimum energie.

Proto si myslim, ze RGB sviceni neni obecne doporucitelne, protoze mnoho lidi si precte prvni vetu, ze RGB lze, ale uz nedoctou, za jakych predpokladu. Jak uz jsem psal, da se doporucit tem, kteri umi cist.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2013 15:48 Josef Vávra Re: Designer
mimo jiné jsem nepsal o RGB ale o RGBW ale RGB s přidáním bíle je defakto totožné pak ještě to UV a mohlo by to být celkem slušný
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2013 15:30 Josef Vávra Re: Designer
myslíš si že jsem psycho jen proto že udělám něakou tu hrubku??? A že nejsem v té češtině tak jako třeba ty mě něak nezajímá..
Moje rada pro tebe je akorád ta že číst to nemusíš a pokud ti to není jasné stím RGB pak se tím neprobírej...

všeobecně je vyráběno rgb R=660nm G=510-520nm B=420-470nm pokud je to přestřel rád se od tebe něčemu přiučím ale rostlinky opravdu více nepotřebují pokud nechceš pěstovat hlávkové saláty a kedlubny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2013 14:51 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Josef Vávra
Pokud zvolim nevhodne RGB, muze se mi stat, ze se spektrem budu asi tam, jako bych svitil rostlinam zelenou. RGB proste neni univerzalne doporucitelne sviceni na rostliny, spise bych to doporucil lidem, kteri dokazi cist a dokazi si poridit RGB svetlo se spravnou volbou vlnovych delek.

Ohledne toho cteni, nemyslim tim pismena, to v Evrope zvlada vetsina lidi, myslim tim to, ze jim i dojde co ctou, a sami si cilene dokazi zvolit, co si vlastne maji precist.

BTW, namatkou jsem nasel nekolik perel, zdaleka ne vsechny (o stavbe vet nemluve):

hlubyné ryby
tak něak strácí
obecně to mohu schrnout
jenže stím že
v kládání jednotlivích led
mojí výroby

Hrubka obcas ulitne, stane se, ale treba dostat takovy obchodni dopis (kdyz uz se tady nekdo propaguje), leti do kose, protoze zase ze sve praxe, delsi nez ony 3 roky, vim velice dobre, ze takto pisi psychicky postizeni lide. ;-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [71] ...... 160 161

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256424x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4030-led-osvetleni-do-akvaria?od=3501