Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 53 Přejít na další stránku   1  
Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2014 13:06 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: Legioix
I 15ti wattovka může stačit. Záleží na okolnostech. Určitě koupit třípásmovou od Narvy, Osramu, Sylvanie (aquastar je fialová - pro oko nic moc, ale pro rostliny dost dobrá). Já z vlastní zkušenosti můžu říct, že mám 2x15W a je to super. Není toho málo, ale že by bylo přesvíceno se říct nedá. LED pásky mohou být dobré. Jen v setu se můžou dost zahřívat, což zkracuje jejich životnost. U zářivek je ten problém, že svítí na všechny strany tzn. značná část světla nejde do vody k rostlinám. Proto je třeba koupit nebo si vyrobit reflektor.

Osobně pokud bych měl set, tak bych oddělal tu 15W a přidělal tam T5 24W. Při stejné wattáži dá více světla. Samozřejmě u toho se musí předělat i předřadníky apod. palec

EDIT: Diversa LED intenso mám taky. Barvu to má dobrou. Na oko opravdu dobrá. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2014 13:01 Muž Legioix [574] Re: pitris65
To se většinou používá jako přídavné světlo ke klasické 15W zářivce. Nesvítí to víc jak 15W zářivka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2014 10:03 Muž pitris65 [9] Re: KarlosS
A co tohle silnější jako hlavní?
www.lirashop.cz/…
To by mohlo být už víc jak 15W-nebo ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2014 08:17 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Sid
souhlas
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.04.2014 23:02 Žena ivaha [2730] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: KarlosS
Mám to jako hlavní osvětlení na pěti nádržích a rozhodně to nevypadá do modra. Naopak se na to kouká dost příjemně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.04.2014 22:49 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: KarlosS
Já ho mám jako "hlavní" (jediné) osvětlení nad jednou z nádrží a podobný pocit, jako vy, nemám. :-)
Je to hodně o subjektivním vnímání...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   24.04.2014 22:42 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Sid
nemám, ale má ho kamarád v delší verzi u kterého jsem obden. A vzhledem k použitým čipům 5050 si lecos umím odvodit.
Ale jako přídavné do toho krytu, proč ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.04.2014 22:38 Muž lemming46 [313] Re: pitris65
Měl jsem nějakou dobu trochu delší intenso 21W, svítilo dobře, určitě mi nepřišlo nějak moc modré. Jako přídavné světlo bych to klidně použil. Jinak přídavná světla se dají koupit i na www.rostlinna-akvaria.cz, mají tam nějaké sestavy na přídavné T5.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.04.2014 21:55 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: KarlosS
Máte toto osvětlení?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   24.04.2014 21:35 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: pitris65
bude to svítit cca jako ta 15w zářivka, takže málo. Jedině 2 ks. Ale mě se u toho nelíbí ta barva, na můj vkus to svítí dost do modra.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.04.2014 20:21 Muž glpetr [69] Re: pitris65
hmm opravdu je zde vidět, ze svítidlo prodává opravdový akvarista
"LED osvětlení EXTRA -------------. Poskytuje velmi dobrý výkon světla i pro nejnáročnější rybičky. :) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2014 19:48 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: pitris65
to světýlko tam ten pán přilepil na kryt sekundovím lepidlem ? hmm hmm hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2014 17:32 Muž pitris65 [9] – LED osvětlení do akvária 5.7W EXTRA DIVERSA
Ahoj!Máte někdo prosím zkušenost s tímhle světlem: www.vyprodeje24.cz/… do krytu akvária 60x30x35 cm?Je více světla než od setové zářivky 15W?Ta 15W skoro neosvítí rohy a boky nádrže.Nebo prosím jiná varianta?Díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.04.2014 13:22 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Marcel G
proto tam tu optiku nedávám ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2014 12:39 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Marcel G
Nemyslím tím nějakou konkrétní kalkulačku, ale fyzikální zákony obecně. :-)
Ale jinak fandím každému, kdo se "zakousne do problému", neboť "kdo si hraje, nezlobí". :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2014 11:52 Marcel G Re: Sid
Sid napsal: Jde také o to, jestli aplikujete ty fyzikální zákony správně.Ano, s tím souhlasím. Nicméně na druhou stranu byla ta kalkulačka dělána na základě praktických měření => tzn. že nejprve se prováděla praktická měření, a teprve pak se naměřené údaje dosazovaly do rovnice a hledaly se koeficienty, které by odpovídaly praktickým výsledkům. Nemyslím si proto, že by v takovém případě byly vypočtené hodnoty nějak dramaticky mimo realitu (naopak). Jak už jsem psal, tak ta kalkulačka má svá omezení. Na druhou stranu má ale také svá omezení samotné LED osvětlení. Není možné si myslet, že si stačí koupit pár výkonných čipů s odpovídající wattáží, a všechno bude OK. LEDky jsou prostě bodové osvětlení a pokud se neposkládají nějak rozumně blízko sebe, tak nelze očekávat nějaké zázraky. To je jediné, na co se snažím upozornit. Samotný 30W čip se 120° vyzařovacím úhlem mi nedá dostatek světla. Na druhou stranu, když použiju deset kousků 3W čipů blízko u sebe a navíc s 60° optikou, tak budu mít dost světla dokonce i v daleko větší vzdálenosti. Jinou otázkou, na kterou zbývá najít odpověď, je pak to, jestli náhodou většině rostlin nebude stačit i mnohem méně světla, než kolik se běžně uvádí. To může být také důvod, proč mohou někomu růst některé rostliny (o kterých se má za to, že vyžadují hodně světla) třeba pod LED osvětlením, které ve finále třeba nic moc světla neprodukuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.04.2014 11:34 Marcel G Re: KarlosS
Fotka k příspěvku KarlosS napsal: O nějakých kuželech či nevysvícených místech nemůže být řeč ...Zkus mrknout na tenhle 3D obrázek, na kterém je pěkně názorně vidět, jaké světlo produkují LED čipy s 40° optikou. Cílem by samozřejmě mělo být, aby jednotlivé kužely pokryly pokud možno celou plochu dna (ale nejen dna). Důležité je si ale také uvědomit, že (jak už jsem zmiňoval) největší část světelného toku půjde kolmo pod čipy a se vzdáleností od čipů intenzita světla rapidně klesá, takže je podle mě dobré konstruovat LED osvětlení tak, aby se vnitřní průměry (= nejsvětlejší části) jednotlivých kuželů překrývaly => čehož se dosáhne, když jsou od sebe čipy vzdálené kolem těch 5-7 cm ... samozřejmě bude záležet i na výšce světla.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2014 11:30 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Marcel G
Jde také o to, jestli aplikujete ty fyzikální zákony správně.
Znáte tu o sedlákovi a bramborách? Nemusíte být studovaný fyzik, abyste uměl provozovat čučavé rostlinné akvárium. :)
(I když nějaké ty vědomosti navíc neuškodí, že? ;-):-))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2014 11:19 Muž kofejn [963] Re: Marcel G
Fotka k příspěvku Marcel G napsal: U té kalkulačky to bylo uvedeno v poznámce, ale asi jsem to neformuloval příliš jasně (moje chyba). Pro jistotu jsem to vepsal i přímo do formuláře.
Napsané to bylo jasně, ale i tak jsem to zkusil zadat. Když vyšly 4umol, zkusil jsem 9cm a osvit stoupl na 6umol. Podle mě to nebude zohledňovat odraz světla zpět do akvárka, který se při vyšších vyzařovacích úhlech projeví víc než u čipů s optikou.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2014 10:51 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Marcel G
používám tyto 10W čipy pro větší variabilitu, výkon si stahuji potenciometrem. Zákazník si pak může svit zvolit podle svých potřeb. Ze zkušenosti už na čipy u středu reflektor s čočkou nedávám vůbec a 45°-60° dávám jen na krajní čipy, aby to nesvítilo mimo akva a člověk mohl bez oslepnutí v klidu koukat na TV:-) O nějakých kuželech či nevysvícených místech nemůže být řeč. Tedy při výšce akva do 40cm a výšce osvětlení od 5-20cm nad hladinou. Čipy dávám maximálně 10 cm od sebe (u velkých nádrží), jinak cca 5cm.
O označování čipů vím, U3 mi zatím přijdou neekonomické. XP-G2 mě tedy překvapily svou účinností, bral jsem je jako starší typ a efektivita mne tedy příjemně překvapila. Dík
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.04.2014 10:50 Marcel G – Ještě poznámka
Mimochodem, měřil jsem i 30W LED reflektor s čipem Epistar, který má světelný tok 2700 lm. Výsledek byl žalostný (viz prirodni-akvarium.cz/… => úplně dole). Ve vzdálenosti 30 cm od reflektoru jsem naměřil v 60L nano akváriu jen nějakých 30 µmol PAR (slabé světlo), a až ve 20 cm něco kolem 60 µmol PAR (ale tyto hodnoty byly navíc jen na ploše 20x20cm ... dál už to šlo rychle z kopce). Do samotného reflektoru se nevydržíte koukat, ale pouhých 30 cm od něj je už pro rostliny žalostně málo světla (a to se jedná o 30W kousek!).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2014 10:43 Marcel G Re: Sid
V praxi se možná láme chleba, ale nikdy se chleba nezlomí jinak, než v souladu s fyzikálními zákony. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2014 10:40 Marcel G Re: kofejn
Tu kalkulačku dělal Vaugh Hopkins z USA, a svoje měření prováděl se sestavami, kde byly rozteče mezi jednotlivými čipy maximálně 3.5" (9cm). Pokud někdo používá větší rozteč, pak se pro výpočet výsledné intenzity osvětlení nedá tato kalkulačka použít (muselo by se to nějak extrapolovat). Takže ty hodnoty, co ti vyšly, určitě nebudou reálné (ta kalkulačka na tyto hodnoty prostě není stavěná). Obecně se doporučuje používat rozteč mezi čipy kolem 5-7 cm. U té kalkulačky to bylo uvedeno v poznámce, ale asi jsem to neformuloval příliš jasně (moje chyba). Pro jistotu jsem to vepsal i přímo do formuláře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.04.2014 10:31 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Marcel G
K te ekonomice mam drobnou vyhradu. Pouzivam mnohdy vyrazne lepsi soucastky, nez je nutne, protoze v 5000ks vyjdou tak, ze se nevyplati pro jinou vec nekam koupit 10ks neceho horsiho, kdyz to pri tom poctu vyjde za kus jeste draz, a jinam ty horsi ve vetsim mnozstvi moc neuplatnim. Ekonomiku musis obcas videt i timto pohledem. Pisu 5000ks, ale nekdy se vyplati uvazit i 10+10ks, nebo 25ks drazsich, kvuli mnozstevni sleve, ze to proste vyjde lacineji a jeste nezvetsuji sklad na pocet polozek, coz take neni od veci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2014 10:22 Muž kofejn [963] Re: Marcel G
Ta kalkulačka mi přijde nějaká divná, schválně jsem si zkusil zadat světlo co používám a vyšly mi 4umol. Pravda, rozteč čipů byla 11cm, tak jsem zkusil co to udělá s těmi 9cm a vzrostlo osvětlení na 6umol.
Může při takovém světle "teoreticky" růst blyxa či alternathera splendida?
Tři řady XT-E Q4, CRI80, teplá bílá, 100lm/350mA bez čoček, rozteč cca 11cm - celkem 27kusů
Nad substrátem cca 45cm, plocha dna 43x108cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.04.2014 10:08 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: KarlosS
Jak jsem psal: v praxi se láme chleba! :-) palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2014 09:57 Marcel G Re: KarlosS
Čipy Cree XM-L jsou 10W čipy; příznaky (angl. bin) pak označují to, s jakou účinností se energie přeměňuje na světlo. Podle katalogového listu se T2 používá jen pro teple bílé čipy, a označuje účinnost 200 lm/W při 700mA (se vzůstajícím proudem účinnost samozřejmě trochu klesá). Mimochodem, XM-L T2 určitě není nejnovější skupina modelů. Prodávají se už i modely U2, které mají účinnost 300 lm/W při 700mA => PS: Čím vyšší písmeno v abecedě, tím lepší účinnost (R, S, T, U ...). Čipy XP-G jsou 5W čipy s účinností kolem 140-170 lm/W (podle typu/skupiny). Když tak se můžeš mrknout na prirodni-akvarium.cz/… , kde mám ve druhém oddílu (2. LED čipy) srovnávací tabulku nejběžnějších LED čipů. Jinak já se samozřejmě nijak nepřu o to, že výkonné LED čipy nemůžou dát dost světla. Je ale podle mě důležité si uvědomit, že LED čipy svítí do kuželu, takže to vyzařované světlo je u nich silné pouze kolmo pod čipem a směrem do stran intenzita světla rapidně klesá. Chceš-li tedy zajistit rovnoměrné osvětlení dna, musíš použít docela dost čipů, a třeba i v několika řadách. Já jsem měřil několik komerčních LED světel (Blau Lumina LED), a už 10 cm od rampy bylo světlo mizerné (zatímco kolmo pod čipy to pálilo třeba i na 100 µmol PAR, což je už opravdu silné osvětlení)! LED osvětlení je prostě hrozně nevyrovnané.

Tip: A ještě k tomu snížení výkonu u těch XM-L čipů => Jak jsem psal, XM-L jsou 10W čipy (max. 3000mA), a ty píšeš, že je ve finále provozuješ jen na ~2W (700mA), což mi přijde dost neekonomické. Na tvém místě bych v takovém případě místo nich použil spíše ty 5W XP-G/XP-G2 čipy, a provozoval bych je na 3W (1000mA). Tím bys dosáhl ještě o něco lepší svítivosti (300 vs. 350 lm/čip) a ušetřil bys při nákupu čipů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2014 09:56 Muž Gogi [25] - CichlidyRe: KarlosS
5 XML-iek na 70 litrov, ja planujem na 60 litrove akvarko 2ks(ale s max. prikonom aj vecsim nez 12W), som s nimi nadmieru spokojny
ps: porovnanie ziarivky/ledky ma aj iny uhol pohladu - konkretne v mojom pripade by som asi s dvoma 120cm ziarivkami ani len neosvietil celu plochu 600 litrov a aj to by zralo viac ako svetlo s XML ktore mam
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2014 09:38 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Designer
Dobře, tak to jo. Teď jsem dělal osvětlení na 100*40*40, ale původně tam měl T8 a zhruba při 2/3 příkonu s LED se mu při rozsvícení ryby schovaly do kouta:-).
To jeho nové světlo mi osvítilo celej byt a oslepilo celou rodinu:-)
Prosím OT
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2014 09:20 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: KarlosS
No jo, ale zarivky s malym prikonem sviti mizerne, nekdy az skoro jen s polovicni ucinnosti nez velke, to nemuzes takhle brat.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.04.2014 09:17 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Marcel G
... kdyby to bylo podobné, tak jo. Ale ten rozdíl je markantní! XP-G neznám, ale používám XML-T2 (výběrové), a např. u akvária 60*35*35 jsem musel příkon (u 5ks čipů) stáhnout dohromady na 12W! A to mi tam blyxa roste jako plevel a pogostemon erectus taky. A u dna - pogostemon erectus jsem posbíral z hladiny jiného akva, takže vyrůstaly z cca 3cm prcků:-).
Pochybuji, že by to jelo podobně s nejkvalitnější 12W zářivkou jak píšeš.
XMl-T2 mě hodně příjemně překvapily, tady není o čem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2014 20:05 Marcel G Re: vaaclav
Tak měření v zarostlém akváriu leccos vysvětluje. Já jsem taky naměřil na zastíněných místech třeba jen 15-35 µmol PAR (cca 1000-2500 lux).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2014 19:46 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Marcel G
Měřil jsem to tím Františkovo vynálezem rybicky.net/profil/27599 samozřejmě v zarostlém akváriu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2014 19:08 Marcel G Re: vaaclav
Fotka k příspěvku No, s měřením Lux metrem žádné zkušenosti nemám, ale je možné, že problém může být s odlišnou citlivostí senzoru (přece jen Lux metr registruje jiné vlnové délky než PAR metr, resp. červenou a modrou oblast spektra dost ořezává). Jinak se ale můžeš podívat i na měření v akváriu 120x40x50 cm, kde bylo použito 2x54W, a u dna je rovněž kolem 60 µmol PAR (viz přiložený obrázek). Dvě zářivky T5-HO s reflektory prostě dávají ve vzdálenosti 50 cm od zdroje zhruba těch 60 µmol PAR (to mohu doložit řadou měření).

PS: A ty hodnoty jsi naměřil v prázdném akváriu (bez rostlin), nebo v tom hrály roli i nějaké stíny?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2014 18:43 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Marcel G
Vzdálenost měření na šířku akvária (50cm) 1/4 12,5cm 1/2 25cm atd. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2014 18:28 Marcel G Re: vaaclav
Václave, co znamenají ty údaje v prvních třech sloupcích (1/4, 1/2, 3/4)?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2014 18:27 Marcel G Re: replikant33
Protože by se ti výsledek určitě nelíbil. Klidně si to zkus. Koukal bys na akvárium, které by nevypadalo přirozeně. Viděl bys všechno jenom modro-červeně. Nasaď si na oči blýle, na nichž bude jedno sklíčko červené a druhé modré, a podívej se přes ně na akvárko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2014 17:28 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: Designer
proč tam tedy pořad dáváme ledky 6500k 5500k 2800k a podobně. proč tedy neni dobré pozkládat z led čipů přimo a jen spektrum pro rostliny jako 630-660nm a 440-470nm a podobně jako tomu je u lamp u pěstitelů pod umělém osvětlení ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2014 17:11 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Marcel G
Já mám 2 x 49w + 1 x 35w a u dna bylo rybicky.net/soubory/147.pdf :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2014 16:11 Marcel G Re: vaaclav
Naměřil jsem to ve dvou případech: 1) Akvárium 80x40x40 cm (z toho ale nemám fotky, nebylo to moje akvárko), 2) Dvě akvária Dennerle Nano Cube 60L, která jsem měl vedle sebe => prirodni-akvarium.cz/… (klikni na nadpis a posuň se až dolů pod tabulky). Zářivky jsou originál Dennerle Day a Dennerle Nature (2x28W). Mám ještě zářivky Osram Lumilux (2x24W) s lepším světelným tokem (lm), které dávají ještě o něco vyšší hodnoty. Ty LEDky měřil zase kolega akvarista z USA, který k tomu navíc udělal kalkulačku ( prirodni-akvarium.cz/… ). Ta ale funguje pouze na výkonné LED čipy a má určitá omezení (např. rozestupy mezi čipy nesmí být větší než cca 9 cm apod.).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.04.2014 11:02 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: vaaclav
Tak vzdyt vis, jak moc delaji reflektory. A kdyz to neni jen nejaka nahrazka, ale dobre vymaknuty tvar, umi to divy. S tou nesnadnosti mereni, nebo spis nesnadnosti ziskani nejakych rozumnych vysledku, rozhodne souhlasim, vzdyt uz jsi mereni prezentoval a byla to pekna makacka na bednu si z toho predstavit, co se asi tak muze hloubeji nez 20cm pod hladinou dit, pricemz vysledek jsem nasel jen jeden rozumny, ze je to slozite smich .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2014 10:49 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Marcel G
Nevím co to máš za trubice ale tolik jsem na dně tedy rozhodně nenaměřil. Pokud tedy nemáš o hodně nižší hladinu vody. Moc to ani měřit nejde, protože světlo se od stěn hrozně odráží. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.04.2014 10:31 S Muž invalida [3881]
Dobrá, nerozumím tomu nijak moc ale když teda dám dvě led žárovky a kytkám se dařit moc nebude tak přidám další. Je to schůdná cesta nebo bude něco špatně i přesto?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.04.2014 10:25 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Marcel G
Ja to doplnim ohledne jednotky Lumen, je vztazena k tomu co vidi lidske oko, fotosynteza svetlo "vidi" dost jinak. Pokud vezmeme pro nas viditelnou oblast svetla, ta krivka ohledne citlivosti oka ke spektru je pro fotosyntezu vylozene opacne. Kolik vidim svetla ja, vubec nerika, kolik ho vidi rostliny, kdyz spektum svetla neni alespon zhruba vyrovnane, a to v pripade LED i zarivek (nepocitame-li specialky, snazici se o to) rozhodne neni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.04.2014 21:54 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Marcel G
...Tohle jsou praktické údaje z měření. Rád to porovnám s nějakými dalšími údaji (pokud je někdo zveřejní). Takže to, jak se to "jeví" lidskému oku, nepovažuju zrovna za objektivní ukazatel...
Souhlas - měření napoví víc, než subjektivní pocit. Ještě víc ale ukáže praktický pokus. ;-) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.04.2014 21:35 Marcel G Re: KarlosS
KarlosS napsal: když vedle sebe rozsvítím led čip poslední generace a vedle zářivku se stejným příkonem, rozdíl je obrovský (a hlavně viditelný).Ano, rozdíl je na první pohled viditelný: stejné světlo, jaké rovnoměrně vyzařuje ze zářivky dlouhé třeba 60 cm, vyzařuje v případě LED čipů z malých bodů o rozměrech pár milimetrů. Lidské oko se dá velmi snadno obelstít. Pokud chce někdo porovnávat "svítivost" zářivek vs. LED čipů, musí to dělat objektivně. Máš třeba nějaké údaje z měření? Já jsem třeba zjistil, že pokud bys chtěl u akvária o půdorysu 80x40 cm mít dole u substrátu zhruba 60 µmol PAR (středně-silné osvětlení), tak budeš potřebovat asi 20ks LED čipů Cree XP-G2 provozovaných na proudu 700mA (2W) = 270 lm/ks, rozmístěných ve dvou řadách (aby ti to dobře pokrylo plochu dna). Dohromady bude mít těch 20 čipů svítivost asi 5400 lm. Na to samé světlo (60 µmol PAR) mi ale stačí i dvě zářivky T5-HO (2x24W) se svítivostí kolem 3600 lm. Ve vzdálenosti 50 cm od substrátu budu mít v obou případech 60 µmol PAR. Rozdíl v příkonu: 40W (LED) vs. 48W (T5) = 20% ve prospěch LED. Tohle jsou praktické údaje z měření. Rád to porovnám s nějakými dalšími údaji (pokud je někdo zveřejní). Takže to, jak se to "jeví" lidskému oku, nepovažuju zrovna za objektivní ukazatel. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.04.2014 21:09 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Marcel G
tyhle údaje jsou sice hezký, ale když vedle sebe rozsvítím led čip poslední generace a vedle zářivku se stejným příkonem, rozdíl je obrovský (a hlavně viditelný).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2014 20:37 Muž ViktorX [474] – Re: Designer
Fotka k příspěvku Pro upřesnění pár čísel k teoretické účinnosti:

93 lm/W - záření absolutně černého tělesa o teplotě 5800 K (povrchová teplota Slunce)
251 lm/W - totéž, pokud by zdroj vyzařoval pouze na viditelných vlnových délkách
ca 300 lm/W - bílá LED
ca 400 lm/W - "bílá" RGB led
683 lm/W - monochromatická zelená 555nm
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2014 19:29 Muž Bin [144] - AmerikaRe: invalida
pozri sa aj na moje 12l. mám tam nejakú 4w ledku a je to pohodička, nič viacej netreba
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2014 18:43 Muž bali [364] - Raci, krabi, krevetkyRe: bali
tak si asi odpovim sam :) dle videi co jsem videl se zda ze se to da jen polozit na kryci skla coz fakt nechapu... tone

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [53] ...... 160 161

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256424x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4030-led-osvetleni-do-akvaria?od=2601