Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 32 Přejít na další stránku   1  
Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2015 11:12 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: GP
záleží na mnoha okolnostech, ale do 40cm výšky už dávám čočky u XML jen na krajní čipy, aby to nesvítilo mimo akva.
Pokud chceš koberečky, dej aspoň 60°, při menších úhlech už budeš muset dát čipy dost hustě a to tě vyjde draho ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2015 10:51 GP Re: KarlosS
urcite jsou pripady, kdy jsou nutny, ale treba resim, jestli na 40 cm dat, ci nedat a uprimne jsem se jeste nerozhodl.
ono je to 10+% optika, zdroj 10-30+%, driver 5-15%, led xml2 U3 x xml T6 x noname china 20+%
kdyz se to prenasobi, tak za nejakou rozvahu to mozna stoji. samozrejme, ze jde svitit min a jde i to neresit a ty drobny zaplatit navic...
jen se snazim to promyslet, at si nemuzu rikat "co kdyby" moc casto. stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.10.2015 09:20 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: KarlosS
Přesně tak, ve výsledku i při mizerný účinnosti těch čoček získám koncentrací světelného kuželu víc světla do prostoru kde ho potřebuji. Zkusil jsem svítit světlem bez čoček a pak s levnejma šmejdama z ebay a s čočkama to bylo od pohledu lepší. Ale jasně žádný luxmetr v oku nemám, takže žádná přesná čísla k tomu nedodám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.10.2015 08:17 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: GP
moc to řešíte. Vy těch 10% poznáte? Já je tam prostě dávám už 2 roky na cca 70 světel a nikdy jsem to nepotřeboval měřit a zkoumat.
Kdo sedí moc u PC, tak furt řeší přihlouplý parametry. Chce to vzít do ruky a s pár čočkama si to vyzkoušet ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2015 08:11 GP optika
u optickej prvku na led, co jsem prochazel u farnellu, tak v datasheetech mely ucinnost max 88%, pokud mrknu na ebay, tak pokud vubec, tak uvadej brutalne blizko 100%.
co by mohlo byt pravdepodobnejsi?
jinak na 60 vysku by to chtelo..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.10.2015 07:21 karci17 Re: RH
Zrovna tento typ svetla som mal prednedavnom v rukach ...
Poskytnem Ti moj nazor : Neskutocne predrazene v pomere k vykonu. Skusal som 90cm a par modulov v dodavke. To su tusim 1W alebo slabych 2w. Ta regulacia potenciometrom funguje iba na jednu farbu {nie na komplet svetlo -mam dojem, ze len na tu modru isla regulacia}. Navyse cena dalsieho modulu{1W} bola drahsia ako CREE XML 10w led. Rozhodne je lepsie si postavit svetlo z AL profilu + LED hoci aj s XPG2 a si na tom o 100% lepsie. Ak si netrufas tak popros KarloSa tu na fore.
Uznaj sam, ze :
- Príkon, frekvencia: 9 W, 50/60 Hz - LED moduly: 2 modré + 8 bielych
- Dĺžka svietidlá: 120 cm + max. 20 cm s výsuvnými držiakmi
za 95Eur+postovne je naozaj neskutocne predrazene a pri hlbke akva nad 25cm skoro nepresvieti vodu nie tak este krycie sklo :) Navyse ak dokupis dalsich 10-15 modulov tak si s cenou na Beamworksoch ci CREE XML svetlach s neporovnatelne vyssim komfortom.

Na Tvoj rozmer 135x60x50 by som ja doporucil AL plech /sirka 18-20 cm/ ohnuty podla potreby a aspon 2 rady XPG2 s optikou ci XML.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2015 12:04 RH – VYROBA LED OSVETLENIA
Ahojte ma niekto skusenosti s tymto typom LED osvetlenia, cenovo je to pristupne.
len neviem ci tento kombinovatelny modul je aj kvalitny. Chcel by som dve taketo rampy, jednu modru na nocne osvetlenie a druhu dennu

www.akva-tera.sk/…

Alebo viete mi doporucit na akvarko o rozmere 135x60vyska a 50cm sirka co si mam kupit?
SRDECNA VDAKA
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.09.2015 09:53 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: John
má to jednu velkou nevýhodu - je to chlazený ofukujícím větrem při jízdě auta. Jinak se to neuchladí. Navíc to má proudový zdroj uvnitř světla, takže nějaká regulace snížením napětí nepřipadá v úvahu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2015 09:46 Muž John [16]
Nema nekdo zkusenosti s timto? www.aliexpress.com/…

Asi tam bude blby rozptyl svetla, nebo bude lepsi si osvetleni vyrobit na miru?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2015 09:37 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Fuchs
každej výrobce to bere jinak, souhlas s lhajek.
Já to zase beru tak, že 6000 je neutral, pod 4000 je teplá, a nad 6000 je studená.
Dělal jsem i bílý čipy 10000°K.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2015 07:42 Muž Fuchs [169] Re: KarlosS
Tak teď jsem zmatený, myslísm že teplá bílá se označuje světlo o teplotě do 3000k denní bílá je do 4500k a nad už se mluvì o studená bílá. Asi překlep ne karlos ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2015 06:47 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: KarlosS
No nevím, ale právě těm 6000 se tuším říká studená a 4000 se říká denní :-) ale osobně jsem rád když je uvedeno číslo než jen tyhle texty "podle oka do potoka" .... Stejně když se podívám do katalogu výrobce tak u každého mají daný interval, přesně to asi nejde vyrobit nebo by to bylo neúměrně drahé ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2015 21:09 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: GP
já studený nepoužívám. Používám 6000°K a občas teplý 4000°K.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2015 12:38 GP Re: KarlosS
oki, pokud se mi do ty doby nezhorsi skleroza... :-D a ja dekuji za rady
edit: taky jsem si driv nevsim, ze studeny xml maj CRI jen 65% - je to koukatelny?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2015 11:36 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: GP
až s tím něco spácháš, dej vědět. Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2015 11:32 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Zdendoslav
škoda,
já mám proudové zdroje postavené Designerem na bázi ZLED 7020, ale ten dává max. 1,2A, což je při používání Cree XML škoda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.09.2015 11:28 GP Re: KarlosS
jsem to tu resil uz kdysi a bylo mi porazeno. bral jsem ho odsud
cz.farnell.com/…
ale je to dyl a uz to nedelaj, ale maj podobny
www.allegromicro.com/…
www.allegromicro.com/…
meli i nastroje na dimenzovani v xls
6211 vypada podobne, ale resi sensing na vetvi s led a je prijemnejsi na pajeni ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2015 11:10 Muž Zdendoslav [12] - AmerikaRe: KarlosS
A6210: 3 A, 2 MHz Buck-Regulating LED Driver

These parts are discontinued. Samples are no longer available. For new customers or new applications, please contact Allegro. Date of status change: December 2, 2014.

www.allegromicro.com/…
:-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2015 08:27 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: GP
tak o tomhle driveru slyším poprvé a naprostá bomba. Kde se dá sehnat a kolik stojí? Nedohledal jsem to. A to dioda v tom schematu je schottky? Díky
Na 36V jedu i 12ks XML.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.09.2015 21:02 GP Re: KarlosS
diky, looks good. mam v supliku A6210 a konecne jsem narazil na pripravenou masku na pcb, tak to snad uz dopadne ;)
ale mam obavu, ze tech 36V je malo (chtel bych rezervu) a max toho je 46V...
taky mam obavu o ucinnost, ale ztrata 2w navic me snad nezabije...
jinak ta 6210 se da nastavit celkem ucinne a ridi se pwm, s cimz si uz hraju, tak treba jednou... :)
mrknu a uvidim a prip. pak dam vedet...
mimochodem me dost prekvapilo, jak neucinne jsou ty optiky, zvlast u vetsich uhlu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2015 19:54 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: KarlosS
Ale ten je šikovnej :-) zrovna jsem něco takového hledal a říkal si že se raději přizpůsobím zdrojům co mě zahálejí v šuplíku, jenže to jsou zdroje od notebooků a jsou jen 19V
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.09.2015 13:43 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: GP
ještě používám více jak dva roky 36V/2A tyhle:
www.ebay.com/…
ale pozor, nepoužívat ten kabel 220v co je s ním dodaný (zdroj problémů)
Vem, že něco sežere sám zdroj něco regulátor a pokud připojíš (třeba časem) kontolér, tak třeba jeden z mých typů bere 200-300mA.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2015 12:43 GP Re: KarlosS
díky, nevypadaj špatně, ale na můj vkus začínaj dost vysoko s výkonem a účínost by zřejmě byla někde u dna pro mé výkony...
ale díky, mrknu na katalog, některé vypadaj slušně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2015 10:50 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: GP
já mám dobrou zkušenost se zdroji MS. Např. MS-120-36 (12,15,24,36,48V)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2015 10:44 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: GP
No ono spíš ani není uvedenej u těch aukcí. Ale myslím že pokud uvedenej je tak ho dodají (někdy bývá). Ale to co jsem nakupoval já tak tam to uvedený ani nebylo a neřešil jsem to ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2015 09:27 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: GP
nevím jestli to má cenu, ale já to neřeším. Pro mě je důležitý úhel a aby to pasovalo na daný typ.
jedu většinou taky na 50% výkonu a měď jsem nikdy neměl, nejstarší zákazníci mají světla už 3 roky a jede to furt.
Já beru přímo z továrny, ale asijští prodejci na ebay apod. si nechtěj kazit hodnocení, tak se většinou snaží.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2015 08:30 GP Re: lhajek
díky za odpověď. předpokládám, že jinej bin / tint se neřeší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2015 08:00 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: GP
jak moc se dá spolehnout, resp. zkontrolovat, že z ebay pošlou, co inzerují (asi blbá otázka, ale třeba někdo má ověřeného prodejce nebo dost negativních zkušeností, aby poradil)?
díky...

Zatím se mě stalo pouze jednou, že mě z ebay došel jiný typ zboží než jsem objednal. Následně mě nabídly vrácení zboží (což při ceně poštovného pro mě bylo nerentabilní) a nebo 50% slevu z ceny. Volil jsem slevu a oni mě vrátili 100%
A jednou se mě stalo že místo 5kusů CREE XP-G2 jich bylo v sáčku 6ks.
Jinak vždy vše co přišlo ta sedělo s popisem. Objednávek jsem na ebay udělal už desítky ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2015 22:09 GP Re: KarlosS
zdravim,
mohl bych se zeptat na zkušenosti a praktické rady ohledně různých typů optických prvků k xml? má cenu řešit reflektor x kolimátor x čočka x tir?
a u příkonů 30-50% má nějaký význam umístění na měď, resp. noname měď a třeba "sinkpad"?
když už jsem v tom - nějaký tip na zdroj napětí?
jak moc se dá spolehnout, resp. zkontrolovat, že z ebay pošlou, co inzerují (asi blbá otázka, ale třeba někdo má ověřeného prodejce nebo dost negativních zkušeností, aby poradil)?
díky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2015 11:04 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: slavko
tak hlavně o příkonu, efektivita je +- stejná.
já dávám čočky už jen na krajní čipy, aby to nesvítilo mimo akva. Ale pokud je to světlo pro rostlináře, tak to dělám po individuální domluvě i s šošovicama.
ta simulace je pěkná a ve staré Opeře mi to jde.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.09.2015 09:32 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: KarlosS
KarlosS napsal: Samozřejmě ideál je husté osázení čipama a na čip nasadit čočky 15-30°, to máš vysvícený dno i při 50-60cm.
So šošovkami samozrejme rátam, ale priznám sa, že tých <30° ma prekvapilo, sám som uvažoval (bez praktickej skúsenosti) o takých 60°.

Každopádne, keď spomínate XP-G2 a XML, myslíte zároveň aj rôzne príkony alebo je to len o efektivite?
KarlosS napsal: Teď dělám osvětlení pro 800l, délka 210cm osazeno 18x XML á 6W. Čočky 60°jen na krajních čipech.
Presne také niečo ma napadlo, teda urobiť kombináciu LED so šošovkami s rôznymi uhlami: úzke na osvetlenie dna a široké na osvietenie vrchu. Pokúšal som sa to namodelovať v PC, ale vzdal som to, pretože som sa v tých vyžarovacích kužeľoch strácal, asi som zvolil zlý spôsob modelu.

Mimochodom, svojho času som vytvoril interaktívne SVG ( raspi.slavino.sk/… -> pozor, nie všetky prehliadače ho zvládajú, ale FF je OK) -- nejedná sa o vedecky presné zobrazenie, ale neznalým môže pomôcť urobiť si predstavu, ako jednotlivé uhly vplývajú na rozloženie svetla pri rôznych šošovkách (60°, 90° a 120°).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.09.2015 16:25 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Stuco
nebude,
ale ty nožičky k mým profilům víc nemají ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2015 15:25 Stuco Re: KarlosS
Tak nakoniec do toho pôjdem len som pozeral u teba na stranke ze stojany na led mas dost vysoko ja som chcel urobyt zatvoreny kryt vyska od hladiny cca 7-10 cm bude to problem ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.09.2015 14:38 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: slavko
Fotka k příspěvku do 30cm dávám XP-G2 a když je to víc, dávám XML. Samozřejmě ideál je husté osázení čipama a na čip nasadit čočky 15-30°, to máš vysvícený dno i při 50-60cm. Škoda že MarcelG zrušil svoje stránky se sekcí LED osvětlení, tam to bylo perfektně popsáno i se změřenýmy parametry.
Teď dělám osvětlení pro 800l, délka 210cm osazeno 18x XML á 6W. Čočky 60°jen na krajních čipech.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2015 14:23 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: KarlosS
Chlapi, spýtam sa vás aj na výšku, teda najmä pri tej 200-ke.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2015 12:53 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Barakainus
přesně, já mám na 60l 3x Cree XP-G2(á 3W, slabší než XML) a celkem jedou na 9W !!! a jede mi tam i blyxa u dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.09.2015 02:31 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: KarlosS
KarlosS napsal: určitě 6500°K.
Na 200l stačí i méně, dal bych 12-18ks XML a žhavil bych je á 5W.
Víc čipů ale není nikdy na škodu, svit můžeš vždy stáhnout ...


ja mam nad 200L 8x XML a jedu je tak kolem tech 5W a bohate to staci. Kytky rostou ze to ani strihat nestiham, cervene jsou a vice mene roste vsechno. 18x XML je urcite prilis.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2015 21:13 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Stuco
mrkni ke mě, mám je levně. 90W je už docela dost, ale záleží jak vysoko od hladiny světlo chceš mít a pokud sytíš CO2 a dodáváš živiny, tak by se to dalo ukočírovat.
Jinak nějakej návod je tady:
rybicky.net/clanky/1449-led-osvetleni-maxxo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2015 19:10 Stuco
to: KarlosS
Dakujem za odpoved. Ta cena xml čipov ma trosku odradila coze ak by som dal činu z geek tak by som mal postupavať tak aby som sa dostal k 90w? Budem si to muset premyslieť vzhladom na rozpočet hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.09.2015 16:23 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Stuco
určitě 6500°K.
Na 200l stačí i méně, dal bych 12-18ks XML a žhavil bych je á 5W.
Víc čipů ale není nikdy na škodu, svit můžeš vždy stáhnout ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2015 14:18 Stuco – kolko w a lm ?
Ahojte asi týždeň čítam o led osvetlení z led čipov a mám v tom 100 percentný hokej. Začínam zakladať nové akva 200l reálne tak 170l vody. Chcel by som urobiť led osvetlenie z cree čipov pochopil som že 10w asi tak ľahko neochladím. Problém je vtom že ak som správne pochopil mali by dávať na 200l cca 80w čo je 27 čipov správne? A farebné spektrum pre rastlinné akva 6500k alebo kombinácia 3500 a 6500 K ? Ďakujem za odpoveď

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2015 08:16 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: lhajek
aha spletl jsem si to s XP-E, ty jsou jen 3w. Takže jasně, 1A je akorát.

jo, je to tak, pokud jde o to jestli to chladič uchladí, ale pokud jde o čipy, tak ne:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2015 21:23 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: KarlosS
Ano počítal jsem s LDD zdroji meanwella, ale vymýšlet ještě nějakou konverzi napětí se mě nechce a ani tak zdatný v elektronice zase nejsem ....

XT-E mají max na 1,5A, takže na 1A by nešly ještě na doraz. A co se týče chlazení tak to je skoro jedno když na stejný chladič dám stejný výkon jednou složený z více čipů a každý jede na nižší výkon nebo méně čipů a každý jede na trochu vyšší výkon. Maximálně můžou být přechody jednotlivých čipů na nižší výkon méně tepelně namáhané, ale množství tepla by jinak mělo být cca stejné, nebo to je jinak?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2015 18:25 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: lhajek
ano, ten kontrolér má výstupy konstantního napětí (pro LED pásky), ty potřebuješ konstantního proudu (pro čipy).
Ale ty výstupy se dají použít jako zdroj signálu PWM pro řízení proudového zdroje (např. MW LDD), ale jsou 12/24V, ty je musíš konvertovat na 5V. Ale nemám s tím zkušenosti.

Jet na doraz ty čipy nedoporučuji, dal bych jich víc a jen na 700mA.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.09.2015 16:23 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: lhajek
Nepoužívam síce výkonové čipy, ale chladím pásiky - aktívne. Dlho som sa tomu bránil kvôli hluku ventilátora, ale nakoniec nebolo inej cesty. Dlho som sa týral hlukom jedného ventilátora na plné otáčky, až som sa asi pred dvomi mesiacmi naštval, pridal som ďalšie dva ventilátory (všetky z PC, 7x7x1,5 cm) a na ebay som kúpil modul na PWM reguláciu ventilátorov (je to šmejd, ktorý sa prehrieva už pri 300 mA, ale slúži). Teraz mi idú tie tri ventilátorčeky na minimálne otáčky a vlastne ich vôbec nepočuť, no a teplota chladiča je ešte mierne nižšia ako pri jednom na plný výkon - pôvodne sa zvykla ustáliť na cca 45 °C, a teraz má okolo 43 °, a to aj počas letných horúčav, keď sa teplota v byte blížila 30 °C.

Takže pri návrhu chladenia vrelo odporúčam nešetriť miestom a ventilátormi, zato šetriť ich otáčkami ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2015 13:18 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: KarlosS
No asi to vypadá že dám blue a royal blue XT-E a asi i tu cool white ....
A napájet to 1A .... ale obávám se že to asi neuchladím pasivně ....
Akva bude prcek jen cca 40x40x40 a předpokládám od každé barvy 4ks čipů.

Taky přemýšlím jak na ovládání, jestli by nebylo dobré to rozdělit stejně každou barvu na svůj okruh, aby se to dalo ladit poměrně mezi sebou a pak taky ale aby šla ladit celková intenzita světla, popřípadě stmívání. koukal jsem na tenhle kontrolér: www.ebay.com/…, ale přijde mě že je to pro pásky nebo se pletu? Nemá někdo zkušenost. Tam by pak šla každá barva se svým proudovým zdrojem hezky regulovat ....

A to jsem si říkal že potom co už jsem jedno světlo udělal tak tohle bude sranda a jen opakování :-) ale dvakrát do stejné řeky nevstoupíš ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2015 12:12 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: lhajek
pro mořská akvária používám XT-E royal blue, je to starší generace, a navíc jen 3W. Takže pokud chceš nakombinovat s XML, musíš udělat zvláštní okruh, nebo XML "žhavit" jen na cca 2-3W.
Další ber s rezervou, ale za pokus to stojí:->>
Protože studené XML obsahují modrou složku, je možné ostatní spektrum odfiltrovat. Už v komunistických dobách jsem zjistil, že nejlepší barva (která vydrží teplotu a nebledne) pro výrobu "disko světel" :-) z obyčejných žárovek je ta z propisky -). Proto jsem pár zákazníkům nabarvil čočky k studeným čipům Cree XML na modro a teplé na červeno a jsou spokojení dodnes. Bylo to však na sladkovodní akvária, nevím co na to řeknou korály.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2015 11:07 Muž lhajek [1870] - Rostliny – Čipy CREE pro mořské akva
Chystám se na malé mořské akva a určitě bych si chtěl postavit osvětlení z čipů CREE tak jako jsem to už udělal na 54L. Ale potřeboval bych poradit typ čipů pro modrou, Royal Blue popřípadě červenou nebo růžovou a možná i UV. Nad 54L jsem použil čipy XP-G, ale ty se dělají stejně jako XM-L jen ve standardních odstínech teplá až studená bílá.
Ty další barvy jsem koukal že jsou např. V čipech XP-E. Nejsem si jist jestli jsem to správně vyčetl, ale přijde mě že ty svítí daleko méně.
Původně jsem počítal, že to udělám z XM-L2, ale tam mě chybí ty barvičky. Bylo by lepší k nim nakombinovat ty XP-E nebo nějaké jiné. Nebo to celé postavit na jiné řadě čipů?

EDIT: možná čipy XT-E by byly lepší volbou....

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2015 08:26 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Gogi
jo, to jsem si nevšiml, jasný, chce to hliník.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.09.2015 00:15 Muž Gogi [25] - CichlidyRe: Kobylkalucni
Kobylkalucni napsal: Místo originál naměřeného a ohlého hliníkového profilu bych použila zbytek CD profilu na sádrokartonyCD-cko namiesto hlinika? LED-ky urcite na hlinik/med a ten potom CD-ckom na kryt akvaria(ked tam chces mat CD). Ak si myslela fakt ze LED-ky dat rovno na sadrokartonove CD, tak to nie najlepsi napad.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [32] ...... 160 161

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 256423x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4030-led-osvetleni-do-akvaria?od=1551